Uitgeest (10.36 nam.); UitgeestAmsterdam. De bondsadministratie van het oorlogs- materieel in Zwitserland heeft medegedeeld, dat met de leveling van het nienwe geweer deze maand door den fabrikant zal worden aangevangen, en dat weldra bet gebwle leger er mede bewapend zal zij». Ook de aanmaak van rookvrij buskruit ondervindt geen moeielijkhedenbet moet niet meer aan invloeden van buiten onderhevig zijn dan bet totnogtoe gebruikte buskruit. De minister van marine in Frankrijk heefi den onmiddeliijken bouw bevolen van een onderzeescb vaartuig, dat grooter zal wezen dan eenig tot nu toe beproefd dergelijk schip. Deze bodem, die »Sirène® genoemd zal worden, en eene lengte krijgt van 131 voet, is ontworpen door dtn Frunsclien ingenieur der marine Romazotti, die reeds eene onderzeescba boot, de j-Gymnaste®, gebouwd heeft. Koning Milan moet plan hebben naar Belgrado terug te keereu, doch een deel van het ministerie is daar ernstig tegen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Por- tugeesche regeering voornemens is, onder handelingen aan te kuoopen, betreffende de consolidatie der geheele vlottende schuld door het sluiten van een leening tot een bedrag van 200 millioen pd. st. Te Altona, Pennsylvanië, dreigt een groote werkstaking in de kolenmjjnen wegens een geweigerde loonsverhooging. 16000 arbeiders zouden heden het werk staken. Een belangrijke arrestatie heel't te Kon- stantinopel plaats gehad. R< eds sedert langen tjjd deed de Turksche politie, op verzoek der Rusische aegeeriug huiszoekingen te Pera en elders naar de daders van den aanslag nabjj Borki op een spoortrein, waarin zij meenden dat de Czaar met zijn gezin zat. J.l. Dinsdag werden zes verdachte personen gearresteerd. Den volgenden dag werd te Konstantinopel een nihilist, die de wijk bad genomen naar Bulgarije en zich prins Zatscharsky noemde, in hechtenis genomen bij zijne aankomst uit Sofia. Met hem werden gearresteerd een zijner vrienden, Lurtzky, en diens bediende. Het drietal werd terstond in een sloep gebracht, ten einde hen naar Odessa te brengen. Onder weg echter slaagden zij er in, den roeier en den politie-agent, die hen geleidde, over boord te werpen, waarna zij een Engelsch vaartuig aanriepen met verzoek hen aan boord te nemen, ten einde zich aan eene staatkundige vervolging te kunnen ont trekken. De kapitein van het Engelscho vaartuig nam hen aan boord, maar daar zijn schip nog eenigen tijd te Pera moest vertoeven, kwam bet gebeurde dec Britschen gezant, sir White, ter oore, die de drie vluchtelingen aan de Russische overheid overleverde. In de steenkoolmijn >Wieliczka,nabij Ostrau, in Moravie, heeft Zaterdag een ramp plaats gehad, die zeker wel eene der zwaarste is, waardoor de mijn sinds jaren is getroffen. De schacht, waarin het ongeluk is ontstaan, heeft eene diepte van 270 meter. Zij werd electrisch verlicht. Nadat er 's morgens ten 6 ure eene verwisseling van werklieden had plaats gehad, werd er gerapporteerd dat er niets bijzonders viel op te merken. Ten 10 ure werd er uit de schacht geroepen dat er rookwolken opstegen. Op hetzelf !e oogen- blik hoorde men een hevigen slag. In allerijl werd het noodige ter redding gedaan. Men vond toen eerst 17 man, die bewusteloos lagen, maar gered werden. Tot Zondag zijn er 60 lijken uit de diepte opgehaald en men vreest, dat er nog meer personen zullen zijn omgekomen. De toegang tot de zevende horizontaal loopende gang, waarin nog werk lieden moeten zijn, is gebarricadeerd door balken, steenkolen en als papier ineenge- perste jjzeren mijnwaggons, zoodat de werk zaamheden ter ontruiming slechts langzaam kunnen vorderen, te meer omdat er eene ganglengte van naar berekening 1000 meters vernield is en er telkens nieuwe instortingen dreigen. De directie beeft geconstateerd, dat het ongeluk blijkbaar veroorzaakt is door ontploffing van een gasreservoir tengevolge van ontgloeiing eener geleiddraad van bet electrisch licht. De werkstaking op de Schotsche spoor wegen is nog niet ten einde. Wel was de treinenloop in de laatste dagen weer gere gelder voor zoover sneeuw en mist dit toe lieten, maar een 4000 mannen blijden in de werkstaking volharden. De eiscben der werk stakers zijn in de eerste plaats: onderhan deling van de maatschappijen alleen met hun bond en vermindering van de werkuren. Over den laatsten eisch, die zeker uiet on gerechtvaardigd is waar vele seinwachters en baanwachters 13 arbeidsuren per dag hebben, willen de maatschappijen wel onder handelen, maar zij weigeren dit alleen te doen door tusschenkomst van den bond. De heer Frank Smith heeft aan de dag bladen een langen brief gericht, waarin hij nader de beweegredenen omschrijft, die er toe geleid hebben dat. hij met den leider van het Legtr des Heils, generaal Booth, beeft gebroken. Hij legt den nadruk op het feit, dat het den generaal met zijne pbilantropiscbe plannen slechts te doen is om propoganda te maken voor bet Heils leger. De fondsen die bij ter verwezenlij king zijner plannen ontvinjr, heeft bij in dezelfde kas geplaatst, welke dient tot het propageeren voor de godsdienstige begin selen van liet Heilsleger, betgeen in strijd is met de bedoelingen van een groot aan tal inschrijvers, die slechts hebben willen meewerken aan de sociale plannen, ont wikkeld in »In darkest England®. Te zelfder tijd maken de dagbladen een brief openbaar van den geestelijke Webb- Peploe, tot nog toe een der vurigste voor standers van bet sociale plan van generaal Booth. De bezwaren van den heer Webb- Peploe komen in hoofdzaak overeen met die des beeren Frank Smith. Deze verklaringen baren natuurlijk groot opzien. De generaal houdt intusschen goeden moed hij verklaart, voor zijne plannen reeds 53,000 pd. st. te hebben verzameld en bij voegt er bij dat hem nog 90,000 pond is beloofd. Niettemin is bet in deze omstandig heden niet twijfelachtig dat vele personen hunne inschrijvingen zullen intrekken. Op de landgoederen van den Italiaanscben prins Seiarra, te Montemaggiore, hebben, wegens te geringe betaling, ontevredene boerenarbeiders groote verwoestingen aan gericht, de schuren vernield, den daarin ge borgen oogst geroofd, enz. enz. De militaire macht kwam er aan te pas om er een eind aan te maken. Het ergst is dat dergelijke gebeurtenissen niet op zich zeiven staan. Het gebeurt meer en bewijst, dat inderdaad op bet platteland alles lang niet is als het zijn moest. De zaak komt eerstdaags, door eene in terpellatie, voor de Kamer. De Koning der Sandwicbs eilanden, Ka- lakana, heeft zijn rijk aan de Regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika aangeboden, natuurlijk te koop. Hoe ge makkelijk, dan niet geen volksvertegen woordiging te rekenen te hebben. Zijn troon was in de laatste jaren wat wankelende. Voor de bewoners moet de annexatie ook niet te versmaden zijn, in verband met de be- angrjjke suikerproducten, die, onder toe passing van liet zg. Mac-Kinley tarief, aan spraak geeft op eene premie van 2 cents per Kilogram. Of, indien de koop doorgaat, de eilanden veel pleizier zullen hebben van hunne pre mie, staat te bezien, daar zoodra de demo craten in de Unie aan 't bewind komen, de Mac-Kinley wet en met haar het be schermend stelsel veel gevaar loopt. Uit New-York wordt gemeld, dat het is Marshall Field Co. te Chicago, de grootste Amerikaansche handelsfirma, be sloten heeft de schatkist een proces aan te doen, om de wettigheid van de tariefwet van Mc. Kinley door het gerecht te laten uitmaken. Bedoeld buis beweert, dat de wet krachteloos is wegens het gemis van eenige bepaling omtrent de uitvoerpremie bij den weder-uitvoer van tabaks-artikelen. Te Leeds had op een kerkelijke school een avondfeest plaats. Een aantal gecostu- meerde meisjes hield een opiocht met lampi ons. Een lantaarntje vloog in brand en in de opschudding vatte de kleederen der meisjes vuur. Vijftien meisjes werden ernstig woud, eenige levensgevaarlijk. Een later bericht meldt, dat er reeds zes meisjes aan de brandwonden zijn overleden. Waarschijnlijk om een korter weg te nemen tijdens vervaarlijk stormweer, ge leidde een jongmensch twee dames over een eind spoorbaan in Wales. De wind blies zóó hevig, dat zij de stoomfluit eener loco motief, die hen achterop kwam, niet boorden voordat deze in buune onmiddellijke nabij heid was. De 22 jarige heer Buckley duwde zijne dames op zijde en werd zelf ver morzeld. In Soudan zjjn de Fransche soldaten met de inlanders slaags geweest. De voorhoede der troepen van den overste Arcbinard stiet op een bende inlanders. Er werd slag ge leverd en 50 der laatsten werden gedood. De Fiauschen verloren 4 man, terwijl L5 gekwetst werdeu. Eeu bijzondere oplichtersbende staat te Londen ttreebt. Een weduwe en vijf mannen hadden zich vereen'gd tot zwVjes voor ge- meensehapj tlijke rekening. Zj huurden in verschillende stadsgedeelten huizen, waarvan zij de eenvoudige inboedels zeer hoog assu reerden. Een ongeluk veroorzaakte dan steeds brand, maar thans zitten zij, door een onge lukkige kleinigheid, zelf in den brand. De Indianen in Amerika. Uit Pine- Ridge wordt gemeld, dat de EpiscopaaUche kerk tot hospitaal is ingericht; 38 gewonde Indianen wonLn daar verpleegdda meeste hunner zijn «eer gevaarlyk gewond. De laatste rapporten schatten het aantal dooden op 400, waarvan 40 Amerikaansche offi cieren en soldaten, 120 a 130 Indiaansche krijgers en 200 vrouwen en kinderen. Het Indianen-hoofd Two Strikes is uiet zijn volgelingen opgetrokken, naar men meent, naar de oproerige benden van Bad lands, die zich geneigd betoonden tot onder werping. Een hevige storm komt aan de Indianen ten goede. Uit Cha-lron, Nebraska, seinde de burge meester, dat de Indianen ten strijde trokken. De stad is vol gewapende vrouwen en kin deren. De gouverneur van Liheoln zond daarop onmiddellijk soldaten na^r Chadrou. Het overschot der Roodhuiden in geheel Amerika wordt op een half millioen geschat. Ds. Harvey van St. John, Newfoudland, zegt dat de sterke vermindering van dit ras de gevolgtrekking rechtvaar ligt. dat het over 100 jaar geheel zal ziju verdwenen. Volgens de Weener Correspondent der Chronicle heeft een bende Albaniërs onder het beruchte hoofd Bila Csel i, vreeselijk buisgehouden in Macedonië. Ade Christen dorpen werden overvallen. Het laatste werd het dorp Dushogubire gej lunder I, alle huizen werden in irand gestoken en de vrouwen en dochters der inwoner;: en lei vee werden medegevoerd. De Duitsche eilanden aan de westkust van Sleeswijk-Holstein, inzonderheid het eiland Sylt, worden met hongersnood be dreigd tengevolge van den strengen winter. IJs en storm .belet alle gemeenschap met bet vasteland en de voorraad brandstoffen en levensmiddelen loopt ten einde. Gelukkig konden de bewoners nog van den telegraaf gebruik maken om hun nood te doen kennen, doch vooreerst scheen het brengen van hulp nog onmogelijk. Zekere Moro, redacteur van »le Matin®, die eenige gezworenen in het proces tegen Eyraud en Gabrielle Bompard vooraf was gaan »interviewen«, is deswege door de recht bank veroordeeld tot eene maand gevan genisstraf. De Rechtbank beeft namelijk hierin, volgent art. 222 van het strafwet boek, eene voor de gezworenen beleedigende handeling gezien. Van dit vonnis is Moro in beroep gekomen bij het hof van appèl. Zaterdag nu is hierop de uitspraak gevolgd. Het hof heeft, met eenige wijziging van de overwegingen, het vonnis van den eersten rechter bevestigd. Men meld uit Boston d.d. 1 Jan. Kapt. Thomas, gezagvoerder van het schoenerschip Horace B. Thomas®, rapporteert deu 14den Dec., tijdens hevig stormweder uit lietNVY, een in nood verkeerend schip aangetroffen te hebben dat plat op zijde lag. De nokken van de raa's lagen te water en de equipage die in het want de toevlucht had genomen, riep om hulp. Wij lieten onmiddellijk de sloepen te water en het gelukte ons na veel moeite en gevaar de uit zeventien man bestaande equipage te redden. De meeste van hen waren half bevroren en kort nadat het schip door hen was verlaten, zag men het zinken. Aan eene particuliere corresj ondentie in de »Opr. Haurl. Ot.« uit Merced (Californië) d.d. 14 December is het volgende ontleend: Het is winter hier zoowel uls in het moederland, daar is men er echter op ge wapend. Met dikke en zware mantels en jassen, dikwijls tot over de ooren in het bont gestoken, ziet men de lieden daar langs straten en grachten wandelen. Hier is men er echter niet op gewapend. De meesten onzer hebben bij het maken van hunne uit rusting er op gerekend, dat zij naar een warm klimaat gingen, niet vermoedende dat de winters hier zoo koud kunuen zijn. Meer dan eens toch hebben wij thans des morgens tusschen 6 en 7 uui een temperatuur, af wisselend van vriespunt tot 33 gr. Fahr. Menigeen zou in Holland ons uitlachen, wanneer men dat koud noeuide, doch het groote verschil van 's zomers (want menig maal is h' t toch gebeurd, dat men in de schaduw over de 100 gr. Fahr. heeft) thans gevoegd bij den mist, welken men nu bijna eiken dag heeft, maakt dat men het hier bij een temperatuur als bovengenoemd ter dege koud heeft. Ook de overgang van het warme to* het koude seizoen gaat hier ge paard met g' weldigen vrind. In Holland zou mtn z ggen*dat is een echte najaars storm.® iPUïj« *-■<-!ijle Nieuws. HEUSDEN, 5 Jai mari. De oudste inwoner van het naburige Oudheusden, de heer J. van Herwaarden, oud-kapitein der Heusdensche boot, vierde dezer dagen zijn 102e geboortefeest. Hoewel zijn gedachtenloop nog vrij helder is, nemen toch z "ne lichaamskrachten zeer langzaam af. In den laatsten tijd toch ver laat hij zelden het bed. In den voormiddag van Zondag j.l. werd bij de Chr. Ger. Gemeente alhier den Groepen predikant, ds. W. Laatsman. in h-'t herdersambt bevestigd door den Wel- E rx. Z.Gtl. heer ds. J. v. d. Linden, van 's-Boscb, naar aanleiding van 1 Corintbe 2 6, 7, 8, 9. 10a. Des avonds hield ds. W. Laatsman zijne iritreêrede, naar aanleiding van Handelingen 10 42, 43. Eene groote schare belang stellenden, zoo van hier als eldm-s, was bij beide plechtigheden tegenwoordig. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren, werd gedurende de maand Dec. ingelegd f 2700.01, terugbetaald f2403.89. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 665. Gedurende het jaar 1890 werd ingelegd f 34260,08Vg terugbetaald f21645.55 en werden 93 boel*je. uitgegeven. GORINUHK.M. Als een bewijs dat het pad. gelegen over de rivier van hier naar Sle.-uwijk, de vereischte draagkracht bezit, kan dienen dat in de affeloopen week dwarover een met twee paarden bespannen voertuig is gegaan wegende 6000 kilo's. DUSSEN, 5 Jan. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1890 1522 iu. 1360 vr. 2882. In 1890 geboren, 60 tu. 49 vr. 109. Vestiging door 42 m. 47 vr. 89. Totaal 1624 m. 1456 vr. 3080. Overleden 39 m. 28 vr. 67. Vertrokken 61 m. 39 vr. 100. Totaal 100 m. 67 vr. 167. Bevolking op 1 Jan. 1891 alzoo 1524 m. 1389 vr. 2913. De bevolking is alzoo vermeerdert met 2 m. en 29 vr., totaal 31. Er werden 6 levenloos geboorten ingeschreven en 12 huwelijken gesloten, allen tusschen jong mannen en jongedochters. Binn enlan dL De Tweede Kamer is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dins dag 13 dezer, des middags te 3 uren. Volgens den schrijver der brieven uit de Hofstad in de Middelb. Ct. zouden de beeren Hartsen en Dyserinck voornemens zijn hun ministeriëele zetels weldra te vei laten. Er is ernstig sprake van de instelling van een nieuwe orde, ter vervanging van de Eikekroon en den Gouden Leeuw van Nassau, waarover de beschikking aan wijlen Koning Willem III als Groothertog van Luxemburg toekomende, niet aan II. M. de Koningin is gebleven. Volgons de bevolkingsregisters waren er op 31 Dec. 1889 in Nederland 2.252,742 mannen en 2.295.854 vrouwen, te zaaien 4.548.595 inwoners; volgens de uitkomsten der laatste volkstelling: 2.228.625 mannen en 2.282.985 vrouwen, te zaaien 4.511.610 inwoners. Blijkens hij den minister van buitenl. zaken van Hr. Ms. minister-resident te Madrid ontvangen b: richt is met 1 Januari jl. eene verhooging van fhvoorrecht in Spanje op vee, vleesch en graan in werking getreden. Volgens opgaaf van Veritas zijn in Nov. verongelukt 93 zeil- en 14 stoomschepen, waaronder 2 Ned. zielschepen. Ofschoon het groothertogdom Luxemburg niet meer tot de kroon der Nederlanden be hoort, blijft toch de koninklijke familie in het bezit harer particuliere bezittingen in dat land. Volgens hetgeen de heer M. A. Perk in zijne beschrijving van Luxemburg daaromtrent mededeelt, beslaan deze eene oppervlakte van 2500 hectare, waarvan 1800 bosch en houtgewas en 700 landerijen en weiden. Met inbegrip van den inboedel van het kasteel Berg en van de haar toebehoo- rende meubelen van het paviljoen Walfer- dange, wordt de verkoopwaarde van 's Ko- uiugs bezittingen op ongeveer twee millioen gulden geschat. De Ilollanusche Spoorwegmaatschappij heeft zich genoodzaakt gezien eenig perso nentreinen tot nader order op te heffen, ten einde de kans op regelmatiger spoor wegverkeer te verhoogen, en wel de hier onder volgende, als: Amsterdam—Haarlem (12.58, 4.13 en 5.30); HaarlemAmster dam (11.49, 3.38 en 7.54); Amsterdam (10.35 nam.); UitgeestSchagen de trnn die 's D^nderdays 6 uur 's morgens vertrekt; Scnageu Uitgeest die welke op denzelfiien dag om 12 uur vertrekt; Amsterdam Utrecht. Oosterspoor, (7.10 's m. en 3.21 '8 nam.); Utrecht—Amsterdam, Oosterspoor, (7.13 's avonds); Utrecht—Hilversum (7.27 voorm.);AmsterdumResteren (7.10 voorm.) ResterenGelJermalsen (9.10 voorm.); Gel- dermalsenResteren (9.55 voorm.) Duor den directeur-generaal der Maat- schappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen is bepaald, dat dagschrijvers kunnen worden aangesteld, mits zij eene blijvende j plaats vervullen en a'z>o dienen ter ver van _ing vun een klerk. Als dagschrijvers zullen alleen kunnen worden aaDgestel 1 personen, die hun 20e jaar hebGn bereikt en den leeftijd van 40 jaren niet heboen overschreden. Van Schiermonnikoog vertrok Zaterdag de postboot naar Oostmaborn, en Zondag ochtend 7 uur keerde zij van daar terug met brieven enz. van 9 dagen, 12 passagiers en 5 schippers. Een dikke mist belette alle uitzicht. Des namiddags 2 uren werd de boot bemerkt, westwaarts van het eiland, vóór het stran 1 in het jjs beklemd. Onmiddellijk vertrok het reddingspersoneel met een vuurpijltoestel de tweede pijl bracht eeue lija dicht bij de boot, en deze werd door een schippersknecht, op drie riemen over het ijs kruipende, gevat. De boot werd daarop aan den wal getrokken, en allen kwamen met de post otu 5 uur iu het dorp. Op Flakkee wordt de liter petroleum met 35 cents betaald, wegens schaarschte in dit artikel en wijl er wegens het ijs geen nieuwe aauvoer kau plaats hebben. fan het eiland Urk hadden de vorige week eenige Urkenaars ovgr het ijs den tocht naar Schokland ondernomen. Het gelukte hun inderdaad dit eiland te bereiken. Toen zij (ckter 's avonds terugkeerden, was het ijs van elkander geweken, zoodat zij Urk niet meer kond* n bereiken. Bij onderzoek bleek, dat ook de terugtocht naar Schok land was afgesneden, want ook daar was een groote, breede scheur in het ijs ontstaan. Zoo dicht mogelijk Urk naderende, hebben zg toen door schreeuwen hun moeielijhen en gevaarlijken toestand getracht te doen opmerken. Na ongelooflijke inspanning ge lukte hun dit eindelijk. Spoedig werd toen een ijslooper uitgerust, waarmede de onge- lukkigeu uit hun gevaarlijken toestand ge red werden. Als een bewijs hoe sterk het ijs is, kan dienen, dat de firma ran Dorsser en Ter horst te Dordrecht Zaterdag namiddag eene locomobiel van circa 3000 KG. aan het Papendreehtsche veer over de rivier naar Papendrecht deed vervoeren, ten einde haar verder naar Sliedrecht te doen transporteeren. De internationale hardrijderijen om hot meesterschap der wereld, tegen heden en morgen te Amsterdam uitgeschreven, gaan door; het ijs is prachtig, verscheidene vreemde rijders zijn aangekomen. Door den luchtreiziger Herman Rodenhol' en den ingenieur George Gresnich te Am sterdam, is het plan ontworpen voor een luchtbol met vangkahel, dienstbaar aan de reclame, gelijk wekelijks hij gunstig weder op den Theems te Londen wordt opgelaten. Zij stellen zich voor hun gekabelden luchtbol met aankondigingen wekelijks op verschillende punten të doen opstijgen in verschillende plaatsen des lands. Verder worden hij goede windrichting kleine ballons opgelaten, waaronder zich eeu watervrij pakket bevindt met adreskaarten en prijs lijsten, en met verzoek aan den vinder den inhoud te verspreiden en het pakket terug te zeuden. Reeds hebben eenige huizen hunne mede werking toegezegd. Daar men wegens de vorst geen beet wortelen kan aanvoeren, zijn de werkzaam heden aan de suikerfabriek der firma Ravens- waay, Fercken, Jiiger Cie. te Rozendaal gestaakt. Te Haarlem werdeu de bewoners der Wilhelminastraat eergisteren morgen te huif acht opgeschrikt door een hevigen knal, welke, bij ingesteld onderzoek, bleek te zijn veroorzaakt door een gasontploffing, waar door het stadsriool en de riolen van verschil lende perceelen waren vernield. Reeds ge durende eenige dagen was in verschillende perceelen in de huurt eeu sterke gaslucht waargeuomen. Toen de heer P., bewoner van een perceel iu de Wilhelminastraat, met licht een onderzoek ging instellen, is het privaat zoowel als het riool uit elkaar geslagen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2