In de voorsteden van Parijs zijn in den nacht van 19 op 20 dezer biljetten aange plakt, waarin de werklooze arbeiders opge roepen worden voor eene groote mani festatie op de Place de l'Opéra* tegen 28 dezer. De biljetten zijn gedrukt op root papier en zjjn voorts, wat inhoud betreft, van opruienden aard tegen de bezittende klasse. de opstandelingen. Het schijnt, dat dezelhezig met 'iet vervaard'gen vsu onderklee- gingen van steenkolen in de gemeenten j een hemdje oeklned en zonder dekking} De Duitsche diplomatieke agent te Sofia heeft den Bulgaarschen minister van buiten- landsche zaken eene nota overhandigd, waar in wordt geprotesteerd tegen de gastvrij heid, in Bulgarije aan nihilisten verleend. Hjj vraagt de uitlevering van 13 personen De heer Grekoff antwoorde, dat Bulgarije de fout wil vermijden, welke Turkije beging ten opzichte van den ingenieur Lutzky. Hij zou dus een onderzoek instellen, maar be hield zich voor, de uitlevering te weigeren van de geïncrimineerde personen, indien het hun ten laste gelegde niet was bewezen. Dr. Bertin, professor aan de Ecole de Médecine te Nantes, en dr. Picq, chef van den gezondheidsdienst in het gemeente abattoir aldaar, zijn, zegt men, er in ge slaagd teringlijders te genezen door geiten bloed 30 grammen bloed werden bij twee lijders een jongen van 17 jaren en een vrouw van 47 jaren in de spieren gebracht van de dijde koorts werd bijna aanstonds minder, de temperatuur daalde van 40 tot 37 gr. en het zweeten en spuwen hield op. Drie nieuwe proeven gaven niet minder goede resultaten, zegt men. De censuur heeft weder eens een gevaar lijke dwaasheid begaan. Een censor te Moskou schrapte 13 verzen uit de Koran. De ver ontwaardiging onder de Muzelmannen over zulk een wandaad is groot en steeds toe nemend. In sommige streken predikten Mo- bammedaansche priesters reeds openlijk tegen Rusland. De Emir van Bokhara en de Khan van Khiva moeten hebben besloten een Mohammedaansche deputatie naar den Cznar te zenden, om voldoening te vragen voor de beleediging den Profeet aangedaan, door bestraffing van den censor. In een mjjn te Rokowski (Rusland) zijn 100 man door een ontploffing omgekomen. Omtrent de opstand in Chili wordt gemeld Het grootste gedeelte van de vloot van Chili, een 8-tal groote oorlogschepen, heeft zich bij de revolutie aangesloten, terwijl 4 groote oorlogschepen en 8 torpedos aan den President trouw bleven. Twee schepen zijn in de straat Magellaan gestationeerd, om drie nieuwe oorlogschepen, die uit Europa worden aangevoerd, op te wachten en voor de Regeering te behouden. Zooals een te legram reeds meldde, blijft het leger den President getrouw. De havens worden ver sterkt om aanvallen van de vloot te kunnen tegengaan. Inmiddels staan natuurlijk alle zaken stil en heerscht er door het geheele land groote angst. De prijzen der levens middelen rijzen buitensporig, zoodat zelfs een dollar voor een pond vleesch wordt be taald. Deze mededeelingen uit Lima worden be sloten met de verzekering dut 't in Peru rustig is. Berichten uit New-York melden, dat vele der voornaamste Congresleden zich voor den opstand verklaarden. Generaal Jorge Montt is tot opperbevelhebber der troepen benoemd; twee admiraals bleven trouw. On der hun leiding wordt Valparaiso versterkt. Men verwacht dat Pisagua, Caleta Buena en waarschijnlijk ook Arica tegen den 25en a. s. zullen worden geblokkeerd. Uit Buenos- Ayres wordt verzekerd, dat de opstande lingen ondersteuning ontvangen van buiten Chili. Blijkens uit Chili te Lissabon ontvangen berichten, bedreef de Staatspresident vele geweldenarijen, welke de revolutie uitlokten. Zoo onderdrukte hjj volksvergaderingen, ontbond de Kamers willekeurig en zond ge wapende, geheime agenten naar een volks vergadering, bij welke 188 bekende per sonen aanwezig waren, met de opdracht om ongeregeldheden uit te lokken. Zoodra dit geschied was, losten de bedoelde agenten eenige revolverschoten, waarvan er één een tegenstander van Balmaceda doodde. Een sterke politiemacht omsingelde hierop het lokaal en arresteerde allen, die gevankelijk naar de kazerne werden vervoerd. Toen de President naar Santiago van Talcahuano terugkeerde, jouwde het volk hem uit, waar op zijn geleide de volksmenigte chargeerde, terwijl zijn aanhang de vergaderde af vaardigden bedreigde. Een bericht van Woensdag meldt: Tweedracht is ontstaan tusschen de land troepen van Chili. Een aantal soldaten gingen met wapenen en uitrusting over tot zich gereed maken om krachtig handelend de*"en enz. )ok vanwege de ger ïeente wordt op te treden. Een particulier bericht uit Iquique zegt dat het aantal opstandelingen toeneemt en er een gevecht tusschen hen en het leger van Chili te verwachten is. De regeering der republiek heeft geldgebrek. Volgens de laatste berichten uit Chili hebben de opstandelingen Pisagua bezet. Het schijnt, dat werkelijk de opgestane Sioux-Indianen aan generaal Miles alleen versleten en onbruikbare geweren uitgele verd en hunne goede wapenen verstopt hebben. De generaal denkt er nu over, hen met geweld te ontwapenen. IPlnatselijk: Nieuws. HEUSDEN, 22 Januari. Volgens gedane waarnemingen op de rivier de Maas vóór Heusden, is de dikte van het ijs gemiddeld 0.50 Meter. De Commissaris des Konings in de provincie Noord-Brabant heeft goedgevon den te bepalen dat o.m. de loting der in het vorige jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen zal geschieden in de plaatsen en op de dagen en uren als hieronder aangewezen: In het le Militie district. Ten overstaan van den Militie-Commissaris J J. VAN Thiil. Loon-op'Zand, (het gemeentehuis is te Kaatsheuvel), 25 Febr., 's middags 12 ure, Loon-op-Zand, Sprang en Vrij boeven-Kapel. Waalwijk, 26 Febr., 's morgens 11 ure, Baardwijk, BesoijeD, Capelle en Waalwijk. er veel gei aan, o.a. door werkverschaffing om den nc od van velen te le migen. Een en ander is oorzaak, dat de ingezetenen geen last hebben aan hunne huizen van armen uit deze gemeente, hoewel er een legio uit andere plaatsen komt. Al woedt de winter steeds in al zijne ge strengheid voort, men hoort hier niet, dat er het een of ander wordt gekaapt. W hebben dan ook een goede nachtwacht, doch onze gemeente-veldwachter, W. Struik, heeft daaraan in de eerste plaats een werkzaam deel. Hjj is een ijverig politieman, die dag en nacht een wakend oog heeft. BAARDWIJK, 19 Jan. Gisteren avond gaf de tooneelvereeniging, behoorende bij 't gezelschap »Soranus,« eene tooneelvoor- stelling aan hare honoraire leden, ten huize van den heer A. Mulders. De twee opge voerde stukken waren: »Pi rre de Galei boef* en »De Oost-Indische Neef.* Beide stukken werden vry goed gespeeld en wij gelooven, dat de acteurs in 't vervolg op een goed gehoor kunnen rekenen, als zij weer eene voorstelling willen geven. GIESEN. De heer Kok, als hoofd der openb. school alhier benoemd om met 15 Jan. 1.1, zjjne betrekking aanvaard te heb ben, kon geen gevolg geven op dien datum in functie te komen, aangezien hij tegen dien tijd nog geen eervol ontslag uit zyne betrekking kon verkrjjgen. De heer Mackaij zal dientengevolge nog eenigen tijd als tijde lijk waarnemer aan het hoofd der school werkzaam blijven, SLEEUWJJK. Voor de vacante betrek king als onderwijzeres aan de openb. school alhier hebben zich acht sollicanten aange meld, waaruit de volgende voordracht door B. en W. werd opgemaakt: 1. Mej. G. R. Noteboom, onderwijzeres aan de 2e openb. school te Wondrichem, 2. Mej. 1. J. fetroband te Njjiutgen, 3. Mej. Heusden, 27 Februari, 's morgens 10 ure. Drongelen, Drunen, Eethen, Heusden, j G. Faber te Tiel. Meeuwen, Veen en W|jk; 28 Februari, j uit dit drietal werd met alge neene stem- s morgens 10 ure, Hedikhuizen, Herpt, Oud- meu benoemd mej. Noceboom om met 1 Heusden, Tsienwkuik en Vlijmen. Maart a.s, hare betrekking te aanvaarden. Woudnchem, 2 Maart, 's middags 12 ure, i Aan mej. Scuouten is met dien datum eervol Almkerk, Andel, Dussen, Giessen en Rijswijk, ontslag verleend, om alsdan hare betrekking 3 Maart, 's middags 12 ure, WTerkendam, De Werken en Woudrichem. Een ouderwetsche winter voert oude te Veen te aanvaarden. WERKENDAM en DE WERKEN. De commissie, die zich hier daargesteld heeft toestanden terug, die reeds lang tot de vorige om te voorzien in den grooten nood der behoeftigen, heeft direct de sympathie van alle weldenkenden verworven. Zaterdag avond werd uit Werkendam en uit De Werken f 200 bij eeuwen gerekend werden. Wie zou meenen, dat wolven ons in de 19e eeuw nog 'zouden komen verontrusten en toch werd deze week een zoodanig reeds f 485 exemplaar op 3 uur afstands van hier in eengebracht. de jachtgoederen van jhr. De Jonge van j Niet alleen geeft de commissie spjjs-uit- ZwijDsbergen te Helvoirt aangetroffen. Door deeling, maar ook heeft zjj zooveel doenlijk genoemden heer aangeschoten, doch niet werk verschaft; omdat zij het voor den bo- doodelijk gewond, kwam hij op zrjn aan valler aanloopen, waarop een tweede schot hem voor goed neêrvelde. De inteekening voor de te houden hoeftigen minder kwetsend vindt hem zijn verdiend loon uit te betalen, dan hem alleen gaven uit te reiken. Dat de werkeloozen nu niet kieskeurig moeten zijn op het aangeboden werk, spreekt uitvoering ten behoeve van den algemeenen j i i i i i i wel van zelve. Een goed werkman zal zich arme alhier, is vrii beduidend geweest; als i nu met z g. sjouwersweik moeten verge- men nagaat dat de beurs toch reeds dage- ijks voor dat doel geopend wordt. In een volgend nummer hopen wjj dit gedetailleerd mede te deelen. In de Langstraat werden in de laatste veertien dagen verschillende partijen hooi gekocht, waaruit allicht zou worden opge maakt, dat er verandering in de prijzen is gekomen. Dit is echter zoo niet; de hoogste irjjs die besteedt wordt, bedraagt f 9 per 500 K.G., terwijl miskleurde en afwijkende soorten niet meer dan f7 a f8 afdoen. Wegens de gladheid der wegen is van het gekochte nog weini r afgeleverd, daar de loeren, die elkander in het vervoeren helpen, er niet spoedig toe overgaan hunne paarden scherp te laten zetten. Zoowel los als geperst hooi wordt tegen woordig per spoor verzonden. Het is oprner- £elijk, dat goed roggestroo thans meer waarde leeft dan het beste hooi em men dit artikel ot zelfs uit de heistreken moet laten aan voeren. In kulfkoeien was de handel minder leven dig, op levering werden echter in de laatste dagen vele bijna rijpe, voor Belgie gekocht, tegen prijzen, wisselende tusschen f 240 en 230vette koeien met weinig voorraad 68 a 72 cent per K.G., vette kalveren f5 ler week of 90 a 98 cent per K.G.; vette varkens 48 a 49 cent per K.G. (schoon.) NEDERHEMERT. Namens den burge meester, baron Van Hardenbroek, wordt alhier eene algemeene uitdeeling gehouden van koffie en erwten. HAARSTEEG, 20 Jan. Gisteren avond ïad de landbouwafdeeling alhier bet genoe gen een leeraar in haar midden te hebben, n.l. de heer Hoek, uit Groningen. De pun ten van behandeling waren de aardappelen-, erwten- en boonenteelt. In welsprekende taal werd den landbouwers, vooral wat het eerste punt betrett, eenige zeer nuttige wen ken gegeven, te veel om te noemen. Zoo werd o.m. door den geachten spreker een middel aan de hand gedaan tot wering der zoo gevreesde aardappelziekte; een middel, dat proefondervindelijk zijn doel beantwoord. Wat de overige punten betreft, deze zijn wegens tijdgebrekalthans niet in den breeden kunnen behandeld worden, doch daarop hoopte de heer H. later te kunnen terugkomen. Dat iedereen zeer voldaan huis waarts keerde, behoeft niet gezegd. Met het oog op den aanhoudenden strengen winter is alhier dezer dagen eene buitengewone collecte gehoudeD, ten behoeve der armeu. De opbrengst, ruim f 200, zal menigeen zeer ten goede komen. Verschil lende jongedochters zijn geheel belangeloos zg- noegen maar hij zal kunnen zeggenhet is eerljjk verdiend geld en ieder zal hem prjjzen, die liever eenvoudige werkzaamheden verricht, dan hooghartig ondergeschikt werk af te wjjzen, in afwaching, dat do raven hem het brood brengen. GORINCHEM. Een arreslede, waarvan het paard op hol sloeg, viel om, waardoor de daarin zittende dame een eind werd mede- gesleept, zonder zich ernstig te bezeeren. Door het neervallen van sneeuw van een dak op den Appeldijk, schrikte een juist daar voorbijkomend paard, waardoor het op hol ging on eerst een eind verder tot staan gebracht kon worden, zonder eenige onge lukken te veroorzaken. Van den wageD, die door het paard werd voortgetrokken, brak een boom. Binnenland» Naar men verneemt, heeft de Fransche regeering het handelstractaat met ons land tegen 1 Jan. 1892 opgezegd. Op 1 Maart 1891 komt eene bepaling van het nieuwe Amerikaansche Mac Kinley- tarief in werking, waarop de aandacht van belanghebbenden wel in tijds mag gevestigd worden. Art. 6 van de wet bepaalt name lijk, dat alle bewerkte goederen, die in een der havens ingevoerd worder-, den naam moet dragen van het land waar zij bewerkt zijn. Die naam mag er op gemerkt, ge stempeld of ingebrand zjjn of ook op de etiketten voorkomen naar gelang van de goederen. Wordt deze bepaling niet na geleefd dan worden de goederen niet toe gelaten. De naam van een stad of plaats ;s niet voldoende, de naam van het land alleen is vereischt. Het woord Holland moet dus gevoegd worden bij elk merk op dergelijke in Ne derland gemaakte goederen, die in de Ver- eenigde Staten worden ingevoerd. Volgens »het Vaderland* is er groote kans, dat het zonen-tarief dezen zomer door de Exploitatie-maatschappij op hare spoor lijnen zal worden ingevoerd. Heerle en Voerenda? 1 over een terveinsuit- gestrektheid van ongeveer 435 hectave. Uit Limburg wordt aan de »N. R. Ct.« gemeld Een zoon van den landbouwer Casper Ploeru te Schuulder-Wylré (L.) welke aan tering leed en zich deswege dezer dagen naar het Louisa-hospitaal te Aken begaf ten einde zich te doen behandelen volgens de methode van dr. Koch, is thans bijna geheel hersteld, en zal binnen weinige dagen die inrichting als volkomen genezen ver laten. Ook bij het bestuur van het Sanatorium te Rotterdam is Woensdag uit Berlijn de eerste hoeveelheid lymphe van prof. Koch ontvangen, ten dienste der daar verpleegd wordende lijders aan tuberculose. Te Goes is een zeer bejaarde ongehuwde vrouw van koude en gebrek omgekomen. Toen de familie, na de overledene de laatste eer bewezen te hebben, haar woning in ventariseerde, werd ergens verstopt een sommetje van ruim zeshonderd gulden ont dekt. Op den spoorweg tusschen Geldermalsem en 's Hertogenbosch was dezer dagen zoo veel sneeuw gevallen, dat er een detache ment genietroepen van 60 man noodig was om alles op te ruimen. Het »Hbl.< meldt, dat allerlei liederlijke en gemeene schotschriften tegenwoordig te Amsterdam op straat gevent worden, onder het roepen van extrs-tjjdirig. nadat h;t huisraad stuk voor stuk verkoelt was, w.rren ook de kleeren der kindere i dien weg opgegaan om voedsel te koopei In de roef stond alleen nog een flauw bran dende kachel met een pot water, waarin de hond van den schipper lag en misschien niet eens gaar zou koken, om het gezin tot voedsel te dienen. Wat daarna moest gedaan worden, wist de ongelukkige man niet. Natuurlijk zijn terstond maatregelen genomen om het gezin te helpen en is bij hem niet verder op betaling van havengeld aangedrongen. Naar het zich laat aanzien, zal dit jaar bijna de geheele Scheveningsche vloot ter gchrobnetvisscherij uitgaan, het geen in de laatste jaren niet is gebeurd. Lieten vele reederi in hun belang in de eerste helft van het jaar hunne schepen werkeloos aan het strand staan, omdat de sch robnet-vis- scherij jaar op jaar een nadeelig saldo op levert, nu de vloot tengevolge van den gunstigen afloop der luatste haringvisscherjj, weder een belangrijke uitbreiding erlangt, willen de reeders vroegtijdig de beste vis- schers aan zich verbinden en zijn zij ter wille daarvan gedwongen zich de schade, welke de visicherij op schol enz. voor hen oplevert, maar te getroosten. Men meldt uit Teasel Nooit heeft men bier zooveel jjs in zee baling belemmerde, gezien als nu sedert vier dagen het geval is geweest. Nergens kan men open water gewaar worden. De ijsvletten. die dag aan dag door het ijs trachten te worstelen, doch meer malen met postzakken overladen zijn, heb ben eene buitengewoon zware taak. Op vele plaatsen kan geene landing plaats hebben door de hooge jjsheuvels, die schier overal opgeitapeld liggen. Omtrent het gebeurde te Gasselternijveen, het wrik wy in ons vorig no. reeds ver meldden, deelt de Asser Ct.« het volgende mede In den nacht van Zondag op Maandag, ongeveer halfeen, werd de meid, die in de zot genaamde achterkeuken sliep, wakker, ten gevolge van rook, die haar de adem- Te Kaatsheuvel had men in het huisge zin van Joh. v. G., om zich tegen de koude e beschutten, de onvoorzichtigheid begaan, jrandende houtskolen in het slaapvertrek te zetten. 's Morgens vond men op bed de reeds overleden vrouw en den man in bewusteloo- zen toestand. De socinal-democraten hebben in Walhalla te 's-Hage een vergadering gehouden, waar in zij protesteerden tegen het wetsontwerp ot vastelling van het inkomen der kroon ook werd een motie aangenomen, waarbij de constitutioneele monarchie verworpen werd en de invoering van de republiek wordt geeischt. Omtrent de ijsbezetting van de groote rivieren enz. deelt men aan de »N. R. Ct.« mede Sedert den 12n, na een paar dagen van geringen dooi. waardoor het jjs zeer wei nig in dikte was vermind rd, zjjn overal de rivieren ook met eene sneeuwlaag be dekt, welke met eenig sneeuwater en door de inmiddels weer sterk ingetreden vorst, de jjsdikte voornamelijk aan de bovenzijde met hoogstens 2 a 3 centimeter heeft ver meerderd. Onder die sneeuwlaag en ijskorst van gemiddeld 0.45 M., neemt, de dikte van het ijs niet meer toe. Evenwel is de alge meene ijstoestand, tengevolge van dit voort durend streng vriezend weer, er inmiddels niet gunstiger op geworden, vooral zijn ver der de rivieren naar boven al meer en meer met ijs bezet geraakt, ook is de ijsmassa aan de zeekusten en in zee zeer vermeerderd. Het schijnt ook, dat er reeds ontzaglijke massa's sneeuw in vele landen gevallen zijn. Met het oog op een en ander moet de oestand nog ongunstiger geacht worden, vooral als ovethoopt van boven plotseling een sterke dooi mocht intreden. De waterstanden vooral van den Rijn wor den nog lagerdit is mede nog een bewijs dat het boven steeds sterk vriest.. Door den heer Sarolea, ingenieur te Heerle, anderen is by Ged. Staten van Lim burg concessie aangevraagd tot het ont- en Hoe groot de nood is, welken vooral de kleine schippers lijden, nu de strenge vorst hunne vaartuigen houdt ingesloten, kan blijken uit een geval, ons uit Rotterdam gemeld, maar dat zeker niet eenig is. Xa herhaaldelijk vergeefs om betaling van havengeld te zijn aangemaand, verzocht een schipper den havenmeester, die hem met proces-vei baal dreigde, aan boord te komen, om zich van zijne onmacht te over tuigen. En wat die ambtenaar daar zag, gaat alle beschrijving te boven. In eene bedstede lagen twee kinderen, slechts in Uit het bed stappende, bemerkte zjj, dat in een kleerkast naast haar bed, waarin des avonds, na terugkomst uit den avonddienst in de kerk, drie stoven waren geborgen, brand was. Toen zij de kastdeur opende en dus tocht veroorzaakte, ging het smeulende vuur onmiddellijk over in zoo felle vlam, dat zij geen poging tot blussching meer kon in het werk stellen. Haar eerste werk was toen de twee jongste dochters van den heer Huges, oud 11 en 13 jaren, die met haar iu hetzelfde vertrek sliepen, uit haar bed te halen en mede naar de deur te nemen, die de keuken met de buitenlucht in verbinding stelt. Reeds had zij deze deur geopend en stonden de kinderen op den drempel, toen een oudere zuster, die evenals de overige familie intusschcn wakker was geworden, in de deur, welke naar de gang leidde, verscheen en haar beide zusjes tot zich riep, niet wetende, dat dezen slechts nog één stap behoefden te doen om gered te zjjn. Terwjjl de brand intusschen snel in om vang was toegenomen en de achterkeuken geheel in lichte laaie stond, gaven de kin deren ongelukkiglijk aan de roepstem hunner zuster gehoor en liepen naar de gangdeur. Vóór zjj dezen bereikten, sloeg deze echter door den hevigen tocht dicht en konden de kinderen wegens het vuur niet terug. Daarbij kwam de noodlottige omstandigheid, dat aan den zolder van de achterkeuken, vlak boven de deur, vele stukken spek hingen, welk spek smeulend en brandend de kin deren op het lichaam viel. De moedige dienstmeid deed nu nog een poging om de kinderen te redden en ging in het brandende vertrek terug, maar helaas zonder goed gevolg. Toen zij bij de gang deur kwam, viel ook haar fel brandend spek vet op het hoofd en rug, dat haar hevige wonden veroorzaakte en haar de vlucht deed nemen naar buren, wien het eerst, na veel moeite, gelukte het vlammend spekvet te doovau. Men beproefde o.a. tevergeefs door de meid in de sneeuw te wentelen haar van den verterenden gloed te bevrjjden. De kinderen, die in het vertrek zijn ge bleven, zijn waarschjjnljjk spoedig gestikt. De totaal verkoolde en verminkte ljjkjes, waaruit geen menschelyk wezen haast meer te herkennen was, heeft men later op eenigen afstand van elkander op den vloer liggende teruggevonden. Het vuur schijnt ontzettend SDel om zich heen te hebben gegrepen, waut ook de overige huisgenooten hebben zich slechts in nachtgewaad kunnen redden, terwijl een paard en al het vee en huisraad, behalve eenige stoelen en andere meubelen uit d« voorkamer, door de vlammen zjjn verteerd. Ook van het groote houtstek en de schuur is zoo goed als niets gespaard gebleven. Tot blusschen heeft men, ten gevolge van het dikke ijs in het kanaal, niet vele pogingen kunnen in het werk stellen, nog te minder, omdat ook de aanwezige spuit eerst ont dooid moest worden vóór te kunnen worden gebruikt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2