dptreden tegen de strijdmacht van he Congres. Aan de Herald wordt gemeld, dat de President, om geld te krijgen, tal van rijke menschen van hnn goederen beroofde door confiscatie. Zoo zijn o.a. de goederen van den rijksten man van Chili, don Angnstino Edwards, verbeurd verklaard. Om het vluch ten te voorkomen heeft Balmaceda gelast, dat niemand zonder paspoort het land mag verlaten. Zaterdag is te Clay Statue een meeting gehouden om te beraadslagen over de vrij spraak der jury ten gunste van de Italianen, die beschuldigd waren den chef der politie te hebben willen vermoorden. Meer dan 100 personen drongen de gevangenis binnen en hingen 11 Italianen op. Omtrent dit voorval wordt later gemeld De jury, welke uitspraak moest doen over de 12 leden van het geheim Italiaansch ge nootschap, dat beschuldigd wordt van de verleden jaar op den politie-commissaris Hennessy en tal van andere personen ge pleegde moorden, had zes der beschuldigden, wegens gebrek aan bewjjs, vrijgesproken, terwijl zij het over de andere zes niet kon eens worden, zoodat deze voor eene nieuwe jury zouden moeten terechtstaan. De be volking, verwoed over deze uitspraak, hield eene openbare bjjeenkomst naby het stand beeld van Clay, waar heftige redevoeringen werden uitgesproken, en de heer O'Malley, chef der detectives, die met de instructie der zaak belast was, alsmede verscheidene jury leden, beschuldigd werden, zich te hebben laten omkoopen. Tierende trok de menigte door de stad, plunderde eenige wapenwinkels en drong aan de achterzyde de gevangenis binnen, waar de cellen der Italianen opengebroken en geweersalvo's daarin gelost werden. Negen der gevangenen werden, ondanks hunne smeekbeden, gedood en hunne lijken medegesleept en in de hoofdstraten der stad opgehangen, waarna de andere drie het zelfde lot ondergingen, zonder dat de politie iets tegen hen uitrichtte, zoodat men mag aannemen, dat ook zy den moord op den commissaris Hennessy gaarne gewroken zag. In het proces-verbaal der lijkschouwing wordt dan ook gezegd, dat de twaalf Italianen door onbekende personen zijn vermoord. Het leven van verscheidene jurylieden loopt thans gevaar, terwijl de leden der geheime Italiaansche genootschappen zich wapenen om den moord hunner makkers te wreken. De detective O'Malley is, uit vrees van gelyncht te worden, uit New- Orleans gevlucht. De Italiaansche gezant te Washington heeft zich over den moord op zijne landgenoten en de werkeloosheid der politie te New-Orleans reeds beklaagd bij den minister van zaken, den heer Blaine, die onmiddellijk de bevelen van president Harrison is gaan vragen. De regeering heeft terstond troepen derwaarts gezonden, om nieuwe moordtooneelen te voorkomen. men verdenkt, worden vervolgd en een arres tatie heeft reeds plaats gehad. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gezien art. 29 der Algemeene Politie verordening; Brengen ter openbare kennis, dat het ver boden is, binnen de omwalling der gemeente met hoepels te spelen of met bogen te schieten, op straffe bij gemelde verordening bepaald. Bargemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. vak Eggelen. IIoncoop. De Indianen in Amerika. Dr. Eastman een geletterde Sioux Indiaan, die uit Pine- Itidge te Chicago aankwam, verklaarde dat er groote ontevredenheid en opwinding heerscht onder de jonge Indianen, en dat er alle reden is voor een nieuwen oorlog te vreezen. Bjj een proces wegens mishandeling van een bind te Londen, bleek dat de beschul digde den 9-jarige jongen had gekocht r, gecompliceerd voorkomende, dikwijls met voor twee pint ale. - De politie te 5 a r r doodelijken afloop eindigt. HEUSDEN, 17 Maart, Uit de Kampioen* van 12 Maart j.L nemen wy het navolgende over: De tweede lezing over »Wat de A. N. W. B. is en doet,* vanwege den Noord- Brabantschen Wielrjjderskring, zal plaats hebben te Heusden, op 19 Maart a. s. Wy hopen, dat ook bondsleden en andere wielrijders uit Gorinchem en Zalt-Bommel naar Heusden zullen opgaan, om plaat» te nemen onder het auditorium van den heer Kakebeen. VEEN. Als een byzonderheid kan van bier gemeld worden, dat het paard van den leer G. Kraay dezer dagen twee sroed vol dragen veulens heeft geworpen. Moeder en anderen verheugen zich in den besten welstand. WAALWIJK. Naar met zekerheid kan gemeld worden, heeft de commissie tot or ganisatie eener dit jaar alhier te houden andbouwtentoonstelling', hare taak aanvaard en bestaat bij baar het voornemen, de ten- nonstelling in 't begin van September e.k. e doen plaats hebben. De Burgemeester heeft het eere-voor- zitterschap der commissie voorwaardelijk aangenomen. DALEM. Het aantal kiezers voor leden van den Gemeenteraad, de Provinciale Staten en de Tweede Kamer, bedraagt voor 1891 in de gemeente Vuren 76. NEDERHEMERT, 15Mrt, Onze geachte oredikant Dr. J. A. Cramer, maakte heden aan zijne gemeente bekend, dat hij naar ïellouw een beroep had ontvangen. MEEUWEN, 16 Maart. Voor de vacante jetrekking van gemeen te-veld wachter alhier ïadden zich niet minder dan 25 sollicitanten aangemeld. Benoemd werd H. van den Oever, e Aalst. GENDEREN, 15 Maart. Gisteren brak lier brand uit in het schuurtje van B. v. M., dat in een oogenblik geheel in vlam stond. 3oor spoedige hulp konden de aangrenzende luizen gespaard blijven. RAAMSDONEVEER, 13 Mrt. In ver- iand met de stjjging der graanprijzen hebben de bakkers in deze gemeente het roggebrood met Ya cent Per K.G. verhoogd. Een rogge- irood van 2 K.G. kost thans 18 cent. Het is te verwachten, dat ook de prijs van het arwebrood zal worden verhoogd. WERKENDAM. Beroepen naar de Ned. Ger. Kerk (doleerende) alhier, D. Koffijberg e Amsterdam. AMMERZODEN, 15 Maart. Hoorden wij voor eenigen tijd, dat in enkele Noord- Brabantsche plaatsen het sterftecijfer meer en meer toenam, ook onze gemeente schijnt laar deel te krijgen. Heden staan alhier twee lyken boven aarde; dat van eenen man, die voor eenige dagen nog frisch en gezond was en dat eener vrouw, die voor een vijftal dagen haren ontslapen echtgenoot nog goed en wel naar zjjne laatste rustplaats vergezelde. Een wreedaardige ziekte, waar van kuchen, niezen en proesten de voor- loopers zijn, en die als het ware eenen omgang schijnt te houden, werpt hier den sterksten man op zijne legerstede en brengt hem binnen enkele dagen, soms enkele uren, in stervensgevaar. Volgens deskundigen is het de alom gevreesde longontsteking, die, Konstantinopel heeft 6 der beruchte speel zalen gesloten. - Te Parijs heeft een oude bedelaar, Pucciarelli genaamd, zich uit het door hem bewoonde zolderkamertje gewor pen, zoodat hij op de straat dood bleef. In zijn bezit vond men 80.000 frs. aan effecten en geld. - Het Engelsch stoomschip »Flo- rence« is in de golf van Lyon gezonken. De geheele bemanning verdronk. - Het ss. »City of Pekin« van China te San Fran cisco aangekomen, bracht het bericht mede dat in de provincie Kwanting in de laatste dagen van het Chineesche jaar, 300 zee- roovers waren onthoofd. - Uit Tunis wordt gemeld, dat de synagoge van Menzel bij Gahès is ingestort. Er zijn ook kinderen hierbij omgekomen. Reeds zijn 4 lyken gevonden. - In het hospitaal te Saint- Etienne brak brand uitde schade bedroeg 150.000 frs. Ongelukken hadden overigens niet plaats. - In den spoortrein tusschen Sevilla en Cordova is eene vrouw vermoord. Zy kwam uit Parijs, waar zy in eene mode zaak werkzaam was, en reisde elk jaar naar Spanje om er de belangen van haar han delshuis waar te nemen en tevens geld te innen. Het lichaam der ongelukkige was vreeselyk verminkt en van alle kostbaar heden beroofd. Verscheidene personen, die Binnenland Men verwacht, dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal kort na Paschen zal bij eenkomen, o.a. tot afdoening van de Ste- denwet. De minister van waterstaat heeft aan be langhebbenden medegedeeld, dat hun vrees, dat de Zuid-Willemsvaart dezen zomer tijdelijk gesloten zou worden, ongegrond in. Behoudens onvoorziene omstandigheden blijft de geheele vaart, van Maastricht tot den Bosch, voor de scheepvaart geopend. De min. van Binnenl. Zaken heeft de vraag: »Mag een gemeentebestuur by ver ordening bepalen, dat onderwjjzers zonder vergunning van B. en W. geen kostleer lingen mogen houden toestemmend be antwoord. De Kolniscbe Zeitung bevat een opmer king over de ontginning van heidevelden in Oldenburg, waaruit voor Nederlanders iets te leeren valt. Met uitstekend gevolg gaat de Olden- burgsche Regeering voort de uitgebreide heidevelden in het Groothertogdom te ont ginnen. Sedert 1879, dus in 11 jaar, zijn in het geheel 2400 hectaren heidegrond met den stoomploeg van Towler bewerkt. Hiervan zijn juist 2000 hectaren met ber ken, beuken, eiken iepen, accasia's, elzen, wilgen, populieren, pijnboomen, dennen beplant gedeeltelijk soort bij soort, gedeel- telyk verschillende soorten dooreen. De tot nu toe verkregen resultaten moedigen aan tot voortgaan op den ingeslagen weg. De kosten voor de ontginning worden in 't geheel op ongeveer f 100 per hectare ge rekend, waarvan de helft voor het doegen en de andere helft voor het beplanten. Binnen ongeveer 10 jaar zullen de Olden- bursehe heidegronden wel voor het grootste gedeelte beplant zijn. De heer Domela Nieuwenhuis heeft in antwoord op de uitnoodiging, hem door den voorzitter der Kamer namens de Koningin Regentes gedaan om het diner ten hove bij wonen, den volgenden brief aan de Koningin verzonden Mevrouw Verleden week ontving ik door bemid deling van den voorzitter der Tweede Kamer namens u een uitnoodiging om aan den »Koninklijken disch* te komen. Ik heb daarvoor bedankt, gelijk u mis schien ter oore is gekomen. En de reden daarvan lag niet alleen in de voorwaarde om in kostuim te verschjjnen, ofschoon ik niet ontveinzen kan, dat waar een kostuum wordt voorgeschreven algof men anders niet in gepast kostuum zou komendat misschien goed is voor hoflakeien maar niet voor volksvertegenwoordigers, dit op zichzelf voldoende zou geweest zijn om te bedanken. Neen, de reden is deze, dat ik niet gaarne zou aanzitten aan een weelderigen disch, erwijl ik weet, dat duizenden het aller noodzakelijkste missen om den mond open te houden van vrouw en kinderen, zonder dat er iets gedaan wordt om in dien nood e voorzien, terwjjl ik weet, dat velen van Ms. onderdanen zich zouden verheugen als zij mochten deelen in de zooveel grootere zorg, die besteed wordt aan H. Ms. paarden, ïonden en herten. Ik, die weet wat het volk lijdt, en nog maar bij toenadering, ik zou het van mijzelven een laagheid geacht lebben aan een weelderigen disch te ver schijnen, terwjjl zulke ellende wordt geleden en een laagheid zoudt gij, naar ik hoop, van mij niet verlangen. Indien het U, Mevrouw, behagen mocht om op de hoogte te worden gesteld van de ellende des volks, dan zult gij mij bereid vinden om, als zulks door u verlangd wordt, en uwent te verschijnen, opdat ook gij weet wat er onder 't volk leeft en omgaat, wat nu niet het geval is, waar uw omgeving wel zorgt dat dit voor u verborgen blijft. Niet dus om bij u te eten ben ik bereid, maar wel en ten allen tijde om met u te spreken over hetgeen gedaan kon en moest worden om de ellende des volks te lenigen, 't Welk doende, Wij zullen over deze nieuwe >reclame« van het hoofd der socialisten niet veel zeggen, slechts enkele opmerkingen. Domela Nieuwenhuis wilde niet aanzitten aan een Koninklijken, weelderigen disch, omdat er nog zooveel ellende heerscht onder het volk, zonder dat er iets gedaan wordt om in dien volksnood te voorzien. Schandelijker miskenning der barmhartig heid, nog in den afgeloopen winter zoo ruim en zoo algemeen betoond, en ook van den edelen liefdadigheidszin, door welken Naar de »Haarl. Ct.« verneemt is de Rijkstelegraaf bezig proeven te nemen me een toestel, waardoor op één draad me twee telegraaftoestellen van verschillende inrichting tegelijk berichten kunnen worden overgebracht. Omtrent den uitslag der proeven kan met zekerheid nog niets worden medegedeeld Koningin-Regentes bezield de door ons gecursiveerde is, kunnen wy ons schier onze geliefde wordt, dan in regelen vervat niet denken. Verder vragen wjj: kan Haar Majesteit de Koningin-Regentes aansprakelyk gestelc worden voor 't verschil in lotsbedeeling, door de Hoogste Wijsheid verordend? 't Is onze grootste grief tegen de socialistische volksmisleiders, dat zij de onkundige menigte willen diets maken, dat bedoeld verschil ooit geheel zal kunnen ophouden te bestaan Ook dit nog. Domela ^sienwenWs is tegen de Monarchie gekant en voor de Repu bliek. Zou hij scms meenen, dat een Pre sidiale disch* niet weelderig zou zijn? Eindelijk. Alphonse Karr eiscbte, bij het bespreken van de afschaffing van de dood straf, dat de heeren moordenaars daarmee zouden beginnen. Zoo vragen wij ook van de bezittende socialisten, dat zij zullen beginnen met een tafelmenu, waarop niets anders staat dan aardappelen met een sausje van Ju paard Domela Nieuwenhuis voere dit op zich zelf overigens zeker beklagenswaardig menu 't eerst bij de gegoede socialisten in. Niet alleen onder de menschen, ook onder de dieren begint de inflienza zich weder in het Westland te vertoonen. Vele paarden zijn er door aangetast; en sommige vr.j ernstig. In den tegenwoordigen tijd, nu er werk in overvloed is, komt dit zeker wel 't allerminst gelegen. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht,, dat de valsche bankbiljetten van f 100 (waar van wij reeds vroeger melding maakten), in Ouitschland worden vervaardigd, waarom in het bijzonder voorzichtigheid wordt aan bevolen bij betalingen uit Duitscbland of door vreemdelingen. De brand in de brandvrije stoomkatoen- spinnerij van den heer G. van Del den, te Gronau is onder het werken te zes uur des namiddags ontstaan hoe, is onbekend. De 'abriek is totaal afgebrand. Er waren 55,000 spindels in werking, met circa 240 arbeiders. en zestal personen zijn door het omvallen van muren verwond, één ernstig. De andere fabrieken bleven behouden. De influenza vertoont zich in de Kempen en Maasstreken, met hare vurige hevigheid. )e lijders klagen in het algemeen over ge brek aan eetlust, groote vermoeidheid, pijn in 't hoofd, enz. De oesterplanters op Tessel, die door de strenge vorst van den afgeloopen winter zooveel schade leden, zijn van gevoelen, dat er wel drie jaren moeten verloopen, alvorens weer de gewone hoeveelheid oesters lever baar zal zijn. Niet alleen toch, dat de vol wassen oesters door de vorst onbruikbaar werden, doch vooral het zoogenaamde zaai goed leed veel. Daarvan werd het grootste deel vernietigd. Uit een verschenen statistiek van de maatschappij tot explotatie van Staals-spoor- wegen blijkt, dat over de twee laatste maanden ruitn 500 wagens en 6000 collis goederen aan de verschillende stations staan, waarvan men de bestemming niet kent. In de vorige week overleed te Sloten een bejaarde vrouw door haar gierigheid bekend. Niettegenstaande haar hoogen ouderdom en de strenge koude der laatste maanden, ron zij maar niet besluiten zich een kachel aan te schaffen. Toch was die zuinigheid niet noodig, want zij liet een aardig kapi taaltje na. De diaconie der Hervormde ge meente te Sloten ontving daarvan f 4000, da kerkvoogdij f 150, een heer uit Leiden 200, een familielid het door haar bewoonde ïuisje met inboedel, terwijl verschillende ïehoeftige bloedverwanten een kléin legaatje ontvingen. Blijkens eene advertentie in de N. R. Cf. rooit bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij met 15 April 1891 een nieuw ;arief voor abonnement van reizigers in werking, waarin ook de 2de en 3de klasse zijn opgenomen. Uit Vlissing»n wordt aan de »N. R. Ct.« geschreven De jongste sneeuwstormen gaven de buiten- landsche bladen aanleiding, groote verslagen te leveren van den gewoed hebbenden storm, en op den voorgrond treden daar de ver tragingen die de maildiensten van en naar Engeland hebben ondervonden. De Calais-Doverbooten die den overtocht doen in een paar uren, gebruikten thans daarvoor 8 tot 14 uren, de Ostende-Do ver booten kwamen in het geheel niet aan en men zag zich genoodzaakt uit Ostende te melden dat de geheele maildienst in de war was. Men verzuimt echter te vermelden, dat onze Nederlandsche mailbooten Vlissin- gen-Queenboro (en d i e booten alleen) de overtochten in den gewonen tijd volbrachten en hierdoor wederom het bewijs geleverd werd dat geene betere schepen het kanaal bevaren. Ongetwijfeld is men bevreesd dat het reizend publiek meer en meer er mede bekend raakt dat de route naar Engelan i over Vlissingen-Queenboro, de beste en veiligste is en zich daarom meer en meer slechts aan de grootste en beste schepen za. toevertrouwen; waarom anders, waar men gingen moet melden, gewoonlijk verzwegen dat de Nederlandsche m lilbooten den over tocht binnen den bepaalden tijd volbrachten? De herbergier J. B., Duitscher, wonende te Yenloo, is door de politie aldaar aan gehouden, als zijnde verdacht tot eene bende valsche munters te behooren, van welke er reeds in Pruisen eenigen zijn gearresteerd. Omtrent deze arrestatie wordt nader ge meld, dat de Duhsche regeering zijne uit levering heeft aangevraagd. Te Leeuwarden werd in een ton van een privaat het lijkje vi.n een pasgeboren ki'd gevonden. De poli ie speurde df 23- jar ge ongehuwde moed-, r op en de onge lukkige beken-de haar 1 ind, na haar hei- inelijkf levalliug, gedoo 1 te hebben. - De beruchte L uuissen h-»ef. in de gevangenis te Maastricht tweemaal getracht zich van het leven te berooven, eeis door verstikking (het openzetten eener gaskraan) en eens door ophanging. Beide pogingen werden echter verijdeld. Taans weigert hij voedsel te gebruiken. - Een werkman der stads reiniging te Amsterdam vond daar ir een riool vijf uurwerken uit dameshorloges en 4 binnendeksels, de .gouden kasten varen verdwenen. - Op den heek der Swelinok en Gerard Doustraten te Amsterdam vie een me'.selaar van een steiger en in de Conrad- straat sprong een ijlhoofdige uit het raam eener derde verdieping. Beiden waren on middellijk dood. - Een onderbaas, werkzaam aart het Casino op het Waterlooplein te Amsterdam, kreeg een console, die uit de kroonlijst viel, op het hoofd en werd zwaar verwond naar het gasthuis gebracht, Onze Weerwolf. Ik weet eigenlijk niet recht, hoe ik be ginnen moet, als ik over hst jongste nieuws, onzen weerwolf, wil schrijven. Ik weet b.v. dat een weer wolf eigenlijk beteekent een manwolf. Een verschrikkelijk oud woord vair beteekent man, en een weerwolf was een man, die zich in de gestalte van een wolf kon veranderen of gedwongen werd zich te veranderen om de oude wijven, kinderen, nachtwachts en lantaarnopstekers te verschrikken. Kwaad deed hij ze nooit. Dat was ook de moeite niet. Maar om mijn geheugen te hulp te komen, sla ik een woordenboek op. En wat lees ik daar? Daar lees ik, dat het geloof aan weer wolven heeft uitgediend! Daar lees ik, dat men alleen nog aan weerwolven gelooft in enkele streken van Europa; in Volhynië, in Podolië en in Wit-Rusland. Alles in Rusland. Het is om alle vertrouwen in woorden boek-schrijvers te verliezen! Wonen wij dan in Volhynië of Podolië of Wit-Rus'land? Waarachtig niet, wij wonen wij wonen ja, ik durf het niet zeggen, maar dit is de waarheid, een groote hoop hier gelooft aan weerwolven! En zoo maar niet van hooren zeggen, warempel niet. Er zijn er ver- scheidenen, die hem (den weerwolf) zelf ge zien hebben. Gezien hebben is niet het ware woord, ze hebben hem gevoeld. Hoort het naakte feit. Een nachtwacht is door een weerwolf omgeloopen, onderste joven, zoo maar pardoes; hij (de nachtwacht) ïoorde hem moffelen. Een andere nacht wacht heeft er de koorts van gekregen. Verbeeld je, de koorts! Een lantaarnopsteker leeft drie lantaarns vergeten uit te draaien, onder den invloed van den schrik. Wie vraagt er nu nog naar o- ertuigender bewijs? k niet, ik buig het hoofd en geloof. Gij, mijne lezers, gelooft hot ook. Tegenover zulke slaande bewyzen zijn alle praatjes overbodig. Maar ik moet toch ook zeggen, het is nllijk, dut wij een weerwolf hebben. Wij nebben er recht op. Vroeger was er een weerwolf bij de Lange Boomen. Ik weet het van eene buurvrouw, die het voor vast had looren vertellen door hare zuster, wier manszuster het vreeselyke dier bijna gezien md. En toen de Lange Boomen weg waren, is er een tjjd lang een weerwolf geweest sij het Jodenkerkhof. Het bleek naderhand wel, dat het eene weerwolvin was, maar het was toch in de familie. Het is dus billijk, dat wij er weer een hebben. Op het Plein is ruimte voor vijftig weerwolven. Het is nog zeer bescheiden, dat er maar één is. Maar wy moeten maar gerust wezen. Nog nooit heb ik gelezen, dat een weerwolf iemand kwaad deed. Hij zal het nu ook wel niet deen. Dat hij een nachtwacht een beentje licht, dat is zoo heel erg niet. Hij moet maar goed uit de oogen kijken en als hij Mijnheer de weerwolf aan ziet komen, een beetje op zy gaan en beleefd salueeren. Want men moet eigenlijk medelijden hebben met zoo'n dier. Het is toch doorgaans een mensch, die door een boozen geest vervloekt is en gedoemd is, in dierengedaante rond te zwerven. In plaats van compassie te vinden, veroorzaakt hij schrik. En dat is gansch zijne bedoeling niet. Laten wy dan kalm zijn, en ons eigen niet noodeloos bang maken. Ik wed om een dubbeltje, dat de weerwolf nog banger is voor den nachtwaker, dan de nachtwacht voor den weerwolf. En dat zegt veel. INeêrlandsch Indië. Men meldt ons dat de justitie bij haar onderzoek naar den postdiefstal van f 82,000 I van alle andere lijnen de grootste vertra-zoo ver is gevorderd, dat bij haar gegronde Hküsdbn, den 14 Maart 1891. IUu u tselijli Nieuws. F. Domela Nieuwenhuis, Lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Het Dagblad van Z.-H.« geeft hierover zijn verontwaardiging te kennen en zegt: »De leider der sociaal-democraten in Neder land, Domela Nieuwenhuis, heeft, in ant woord op de uitnoodiging van den Voor zitter der Tweede Kamer om deel te nemen aan een diner ten Hove, een zeer onbeta- melijken brief aan de Koningin-Regentes geschreven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2