De Parijsche bladen spreken van een moord, gepleegd door een man op zyn vrouw. Deze verdiende den kost als schoon maakster; de man, een Hollander, De M wilde niet werken en sloeg zijn vrouw als zg niet genoeg geld thuis bracht. Zij was haar man herhaaldelijk ontvlucht en weigerde te Brussel, waarheen hij, na een diefstal te hebben gepleegd, was gevlucht, bij hem te komen. De M. kwam te Parijs en sneed zijn vrouw den hals af in haar slaap. Hij ging daarna op den loop. Uit Odessa wordt bericht, dat wederom 3000 Joden uit het Gouvernement Kieff zgn verdreven. 150 Joden, die onlangs te Moskou werden gevangen genomen, zgn uit Rusland bannen. ver- Koning Milan schreef aan de Skuptchina dat bij, ten einde den vrede en de orde in Servië te verzekeren, het land zou verlaten tot dat zijn zoon meerderjarig is. De Skupt china besloot daarop de Regeering te ver zoeken Natalie eveneens uit te noodigen het land te verlaten. Te Gracia in Spanje is door de politie een geheime kruitfabriek ontdekt; verschil lende personen zijn gevangen genomen. Ih een telegram uit Maussouah van den correspondent der Tribuna wordt een somber tafereel opgehangen van den toestand van Abessinië, waar oproer, hongersnood en pest heerschen. De commissari» van politie te Pittsburg, in Pennsylvanië, en 13 zijner agenten zijn gevangen genomen onder beschuldiging van moord op de werkstakers, die de fabriek der Free Coke Company te Morewood wilden overrompelen. Te Bari is een monster-proces begonnen tegen 179 mannen, grootendeels jonge- menschen, die beschuldigd worden te be- booren tot een geheimen bond, de Mala Vita, welke van tal van misdaden wordt verdacht. Dertig advocaten verdedigen de beschuldigden, tegen wie 207 en vóór wie 425 getuigen moeten worden gehoord. Sedert de 4 maanden dat de beschuldigden gevan gen zitten, werden er geen misdaden in de stad gepleegd. JPlaatselijli Nieuws. HEUSDEN, 13 April. De komst van de zwaluw brengt nog geen lente, evenmin de 4 ooievaars, die gisteren op den kerktoren postvatten om al klepperend het terrein te overzien, maar van Doeveren worden ingenomen. Naar aan-Ten opzichte van de indeeling der militie leiding hiervan zijn Ged. Staten voornemens j in de maand Mei a.s., heeft de minister van aan de Staten dezer provincie een voorstel te 00rJ b aald) dat by de ?eld-artillerie doen tot opheffing van het waterschap. Een ontwerp-besluit is reeds ter secretarie inge komen, om ter inzage van belanghebbenden te worden gelegd. (E. v. h. Z.) DALEM, 12 April. Tot secretaris der gemeente Vuren is door den raad benoemd, de heer G. J. de Bruijn, burgemeester. Onlangs werd in verschillende bladen medegedeeld, dat de jaarwedden der post beambten met 1 April zouden verhoogd worden. Met verklaarbare spanning werd die dag door de belanghebbenden tegemoet gezien, en zietin plaats van te ver- hoogen, werd op 1 April 2% de trac- tementen ingehouden. Sommigen dachten aan een April-grap, anderen aan eene ver gissing, te meer omdat omtrent die inhou ding niet de minste mededeeling of toe lichting was gedaan. Ten slotte bleek, dat men die vermindering te danken had aan de nieuwe pensioen-wet met hare gevolgen. De zalmvangst was in de afgeloo- pen week op de Beneden-Waal, hoewel nog niet bevredigend, toch iets beter. Aan de verschillende visscherijen in het traject tus- schen Tiel en Gorcum werden 35 stuks zalmen gevangen. Te Vuren zgn zeer veel spiering gevan gen, doch in het laatst der week vermin derde de vangst. Binnenland. niet konden besluiten om het gereedstaande nest op de kerk te betrekken. Het vee dat hier en daar graast, en aan een ledige voor raadschuur doet denken, vindt het buiten leven evenmin gezellig. Dagen achtereen blies de wind uit het noordoosten; nu is hij gekeerd en heeft het noordwesten op gezocht. Trok hij nu maar in dezelfde rich ting voort, dan kregen we weldra een zachter temperatuur, waarnaar zoowel zieken als gezonden zoo reikhalzend uitzien. Het water vóójr deze gemeente kwam in de laatste dagefe geregeld opzetten en verkreeg als hoogste punt 3.91 M. -f- A. P., eene hoogte, als waarop vroeger het Bossche veld begon onder te loopen. Thans is het langzaam aan het vallen, hoewel inmiddels verschillende lagere gronden zijn onder ge- loopen. Het eiland Nederhemert heeft het er nog even afgebracht en is, door het bijtijds vallende water, gevrijwaard gebleven van nog eens onder te loopen. Eerstdaags zal worden aanbesteed de uitvoering van een postrit: lo. van Gorinchem naar Heusden v. v. 1 maal daags, en 2o. tan Gorinchem over Sleeuwyk, Wer kendam en Dussen naar Raamsdonk, of wel van Gorinchem over Sleeuwijk, Wer kendam en Dassen naar Heusden v. v. 1 maal daags. Beide ritten worden voor 6 jaren aanbe steed. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten vóór of op 20 April a.s. bij den Heer In specteur der Postergen te Breda zgn inge komen. De voorwaarden van aanbesteding zgn aan het Postkantoor alhier ter inzage. BAARDWIJK, 13 April. Het concert onzer liedertafel gisteravond bjj den heer J. van Woensel is uitnemend geslaagd. Verschillende krachten ook uit den vreemde hebben daartoe meegewerkt, o.a. de heeren Van Boxtel uit Kaatsheuvel voor zang piano en violoncelle en de heer A. van Delft uit Bezooien voor solozang, bovendien zon gen een achttal van de beste zangers der liedertafel van Waalwijk in de koornum mers. Voegen wy hierbij dat de solonum mers als steeds in goede handen waren en de scènes eveneens, dan begrijpt men, da het buitengewoon talrijk publiek veel ge noten heeft. Aan het einde der uitvoering dankte de heer Burgemeester allen die aan het welslagen van dit concert hadden mee gewerkt. DOEVEREN. Ten behoeve van de wer ken tot verlegging van den Maasmond za een groot gedeelte van den Binnenpolder De Eerste Kamer heeft Vrijdag de steden- wet verworpen met 32 tegen 14 stemmenZaterdag de suikerwet aange nomen met 30 tegen 9 stemmen en de postwet zonder stemming. Door de Regeering zgn een aantal wijzi gingen gebracht in de ingediende wets ontwerpen tot uitvoering der Leger- wet, die verband houden met veranderingen, welke hebben plaats gehad in het wetsont werp tot regeling van den krijgsdienst of strekken ter bevordering van eenheid van uitdrukking met dat ontwerp. Bjj de behandeling der suikerwet in de Eerste Kamer verklaarde de Heer Merkel- bach zijn stem aan het ontwerp te zullen geven, omdat fabrikanten en landbouw er geen zeer groote schade door zullen lijden en de schatkist er door gebaat zal worden. Wanneer deze wet niet aangenomen werd, vreesde hg, dat er andere bepalingen zouden gemaakt worden, waardoor landbouw en suikerfabrikanten veel zwaarder gedrukt zouden worden. De heer Verheijen, die in dit ontwerp een ondermijning van beet- suikercultuur zag, verklaarde tegen het ont werp te zullen stemmen, terwjjl de heer Insinger, zijn stem motiveerende, de toe zegging deed voor het ontwerp te stemmen, omdat er in ieder geval een grens door gesteld wordt aan een verwerpeljjk profec- tie-stelsel. De heer Bultman oordeelde dat de minister, door de indiening van dit ontwerp, een be langrijken tak van industrie terugdringt binnen zulke enge grenzen, dat er geen weede voorbeeld van dien aard te vinden Hij kan dan ook zgn stem aan het ont werp niet geven. De minister van financiën, het ontwerp verdedigende, betoogde de noodzakelijkheid er indiening, met het oog op de belangen er schatkist en verzocht der Kamer drin gend het aan te nemen. De heer Breggen bestreed mede het ont werp. Hij beweerde dat de minister de ge volgen van zjjn wetsvoorstel niet heeft overzien, en ook de belangen van den land- Douw totaal heeft voorbijgezien. Te Keulen is Donderdag overleden de neer J. E. H. W. baron d'Olne, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor iet district Roermond. De West-Indiër* van 11 Maart meldt, dat de gouverneur van Suriname thans ook ïooggaand ongenoegen heeft met den com missaris van politie, den heer Ricker. Het ilad sehrjjft o.a.: Evenals de procureur-generaal, is ook de heer Ricker de eigen keuze van den gou verneur en, evenals zijn chef, is ook hij in ongenade gevallen. »Men beweert dat in het begin dezer maand de gouverneur den commissaris van politie op de hevigste wjjze heeft aangerand, en dat dit zoover is gegaan dat de gouver neur den heer Ricker moet hebben gezegd ontslag te vragen. >lntusschen, zegt de >West-Indiër< de commissaris van politie sedert een week ongesteld en wordt de dienst door den waar- nemenden inspecteur waargenomen. Alge meen wordt beweerd, dat deze ongesteldheic verband houdt met de ondervonden aanran ding zgdens den gouverneur, en tot gevolg zou kunnen hebben dat de commissaris wegens ziekte, buitenlandsch verlof vraagt.* is aan en het korps rijdende artillerie, alle daartoe geschikte hoefsmeden moeten worden inge deeld en dat aan die korpsen, zooveel mogelijk, een zadelmaker moet worden toe gewezen voorts dat bij de bereden artillerie slechts dan lotelingen mogen worden in gedeeld, wanneer geen plaatsvervangers of nummerverwisselaars meer beschikbaar zgn. De aanvraag naar plaatsing door pas sagiers derde klasse voor de reis naar New- York was Zaterdag te Rotterdam zóó groot, dat ruim 200 tot deze week werden uitge steld. Ook te Boulogne sur Mer moesten ongeveer 150 passagiers tot de volgende reis wachten. Blijkens het in druk verschenen verslag van de Noord- en Zuidhollandsche Redding- Maatschappij, werd in het jaar 1890 bij drie schipbreuken hulp verleend, waarbij 39 men- schen werden gered. Sedert de oprichting van de Maatschappij in 1824 zijn door haar in het geheel 3424 menschenlevens gered. Nabij Heerlen (in het zuiden van Lim burg) heeft men rijke steenkolenlagen ont dekt. Te Roelof-Arendsveen verloor eene jon- gedochter van omstreeks 40 jaar, Mietje L genaamd, die sedert haar 17e jaar zieke lijk en wellicht reeds tien jaar bedlegerig is, in November van het vorige jaar geheel en al de spraak, zoodat zij haren huis- genooten, die dag en nacht met haar om gaan, slechts door gebaren hare wenschen beduiden en niet het minste geluid voort brengen kon. Voor eenige dagen nu heeft zjj zonder de minste aanleiding plotseling haar spraakvermogen teruggekregen. Tot groot genoegen van haar zelve en haar omgeving spreekt zij weer even gemakkelijk als te voren. De Raad der gemeente Dinxperlo, die Zaterdag na een reces van 11 weken weder bijeenkwam, heeft zijn eigenlijke werkzaam heden, indien men den verkoop van eenige bosjes stroo en hout daarbuiten laat, nog niet hervat. Een motie van het lid Groot Nibbelink, om niet anders te bespreken dan zaken door B. en W. voorbereid, was hier van de oorzaak. En voorbereid was niets, hoewel de Wethouders de vorige dagen op het Raadhuis waren. Benoeming tijdelijk ge meentegeneesheer, kohier hoofdelijken om slag enz. werden weder uitgesteld. Zelfs de notulen mochten door een voorstel van den heer O vink, daar dit tot woordenstrijd kon aanleiding geven, niet worden voorgelezen. Omtrent een familiedrama in de Katten burgers traat te Amsterdam, meldt het Hbl.,« dat de man, zekere K., Donderdag avond als naar gewoonte dronken thuis kwam, zijne vrouw, die hem naar zijn zin niet snel genoeg eten bracht, een paar bloem potten naar het hoofd wierp. Toen het kind usschen beiden wilde komen om den dronk aard tot kalmte te brengen, greep deze eene ang en sloeg die met zooveel geweld op iet hoofd der kleine, dat zij bewusteloos ineenzonk. De tang was van den slag krom gebogen. Op last van dr. Westendijk werd iet kind naar het gasthuis gebracht, waar de toestand vrij bevredigend bleek. De ont aarde vader werd nog 's avonds door den inspecteur van politie Boeklagen van zgn bed gehaald en met behulp van eenige agenten naar den post aan den Amsteldijk gebracht. Den volgenden ochtend werd hij ;er beschikking der justitie gesteld, doch op last van den officier niet in hechtenis gehouden. Dat de bende Zigeuners, welke voor eenigen tijd beproefde onze grenzen over ie trekken, niet onbemiddeld was, blijkt ïieruit, dat ze den maréchausées te Nieuwe- Schans f 1000 boden, indien dezen haar er over lieten trekken. Toen de maréchaussees dit van de hand wezen, beproefden ze met geweld verder te komen, zoodat de hand havers der wet hunnen wapenen moesten toonen. Omtrent den valschen munter, welke de vorige week te Harlingen werd gegrepen, verneemt men nog het volgende: hij was te Leeuwarden met zgn kameraad in een logement van zeer bescheiden rang gehuis vest. De Leeuwarder politie had hen reeds in het oog en bracht Dinsdag aan de vrienden een intiem bezoek. De een lag reeds te bed de andere was nog even achter uitgegaan doch terug keerende, bemerkte hij door eene ruit in de deur de aanwezigheid van den politieagent, wat hem aanspoorde om op minder gebruikelijke wijze, n.l. over eene schutting en nogmaals over eene schutting het hazenpad te kiezen. Nu ging hij bi nacht naar Harlingen en deed daar navraag naar gelegenheid, om met eene stoomboot'Stamboek f 1 per rund van naar Rotterdam te komen. De politie, die i schrijvingskosteu verdoe een hiervan hoorde, doorsnuffelde elke boot, welke daar passeerde, en vond den vluchte ling dan ook op eene naar Rotterdam be stemde goederenboot. Gereed om hem de boeien aan te leggen, ontsnapte hij nog, en daarop werd eene dryfjacht gehouden, die eindigde met de definitieve arrestatie van den jongen man. Hij bleek de voornaamste fiimant te zijn, is kopergieter van beroep, terwijl de andere glazenmakers-diamanten zet en repareert. De kopergieter maakte de munten geheel volgens de regelen van zijn vakhij goot ze in eene doos met gips gevuld, waarin vooraf de voor- en keerzijde van den gulden waren afgedrukt. Het werk kan niet den meester loven, want het materieel is zoo blijkbaar onecht, dat men zonder veel moeite in het aangeboden munt stuk een looden gulden ziet. Het is den jongen man dan ook niet gelukt, hier meer dan twee producten zijner minder gewettigde nijverheid te plaatsen. In het dorp Oudehorne (Friesland) heeft, naar bericht wordt, het volgende plaats gehad. Een veehouder was aan een timmer man f 60 schuldig, waaronder ook rente. De schuldenaar wilde geen rente betalen, en de crediteur stelde zich toen tevreden met f55, mits hg dadelijke betaling erlangde. De eerste stemde hierin toe, telde f 20 op de tafel en deed daarop zjjne portefeuille open om, zoo het heette, het overige met bankpapier te betalen. Hg verzocht den crediteur inmiddels de rekening te quiteeren, waaraan deze voldeed, maar er kwam geen papier voor den dag. De veehouder wist echter de gequiteerde rekening in handen te krijgen, en gaf deze aan zijn vrouw, om ze nog eens goed na te zien. De vrouw verliet de kamer, maar kwam niet terug. Op eene listige manier wist de veehouder vervolgens zijnen tegenstander buiten de woning te krijgen en grendelde daarop de buisdeur. Aanvankelijk verklaarde de vee houder aan de politie, dat hij de geheele schuld had voldaan, hetgeen de quitantie kon bewijzen, maar later heeft hij zijne aad bekend. Er is proces-verbaal opge maakt, maar de man is met zjjne vrouw intusschen naar Amerika vertrokken. hunne in- eu verder door de volgende uitloviuge'i van pre uiëa op de aanstaande tentoonstelling te Waal wijk voor rijstieren, het best voor de voort teling geschikt f35 en f10, voor melk koeien f25 en f10, voor merriën met veulen f 40 en f 25, voor drachtige merriën f 35 en f 20, voor afstammelingen van stamboekpaarden van 1 tot 2 jaar oud (hengst of merrie) f 20 en f 10. De hier- bedoelde dieren moeten in een der beide stamboeken zgn ingeschreven en toebehooren aan leden der afdeelingen Noordbrabant. De ouderdom der inteschrijven paarden werd bepaald op 3 jaar. De wenschelijkheid werd besproken, dat de vereeniging »het Nederl. Paarden-Stam- O boek* door verspreiding van drukwerken, geschriften enz. trachte, meer en meer de aandacht tot zich te trekken. Op de eerste plaats kon zulks reeds geschieden, door jaarlijks een verslag der vereeniging over het geheele rijk onder de leden te ver spreiden, waardoor een overzicht verkregen wordt, van hetgeen in elke provincie des rjjks op het gebied der paardenfokkerij plaats heeft. Een voorstel desbetreffende is geformuleerd, hetwelk onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering zal worden opgenomen. Breedvoerig werd nog van gedachten ge wisseld over de wenschelijkheid, om door het houden van melklijsten de melkrijkheid van het rundvee in Noordbrabant aan te toonen en daardoor de aandacht van vreemde kooplieden te trekken. Men beweerde, dat ten deze opzichte Noordbrabant zeer goed met elke andere provincie des Rijks kan wedjj veren. In eene volgende vergadering zal nader besproken worden, om het houden van melkljjiten door het uitloven van premiën te bevorderen. Ten slotte werd 's-Bosch aangewezen als plaats voor de te houden volgende algemeene vergadering. Nieuwen Maasmond. Baanvak Heusden-Hagoirt. In de »Landb. Ct. komt de volgende mede deeling voor: Voor eenigen tijd ving een ingezetene van Harlingen een flinke aal, die, openge sneden, een klein balletje aan de ingewanden ïad. Dit werd opengemaakt, en daaruit Kwamen eene menigte jonge aaltjes, ter engte van eene speld en nog iets dunner. Je beestjes waren springlevend en de eige naar heeft er nog een paar uren eenige in leven gehad. Het lijdt dus geen twijfel of de aal brengt evende jongen ter wereld. Sedert Woensdag 8 tot Vrijdag 10 April zgn aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 4 zalmen, van 18 tot 21 halve kilo's, orgs per half kilo f 1,13 a f 1,46, en 28 elften, prijs per stuk f 0,87 tot f 2,60. De afslag van zalm, elft, andere rivier en binnenvisch, wordt weder dageljjks, be- oalve Zondags, gehouden op de vischmarkt buiten de Waterpoort, des voormiddags ten acht en des namiddags ten zes ure. De afslag van zeevisch blijft plaats heb ben in de Korenbeurs. Op 7 dezer had te Rosendaal eene alge meene vergadering plaats van leden der Noortbrabantsche Afdeelingen van de Neder- landiche Rundvee- en Paarden-Stamboeken. Na voorlezing der notulen werd mede deeling gedaan, dat de Noordbrabantsche Mij. van Landbouw voor 1891 een bedrag van f 100 heeft beschikbaar gesteld, om daaruit de helft der inschrijvingskosten van vee in 't stamboek te vergoeden en aan 't paardenstamboek een bijdrage van f 50 schenkt, terwijl de Staten van dit gewest voor beide afdeelingen een subsidie ver leenden van f 200. Door den Secretaris werd verslag uitge bracht over den toestand der afdeelingen over 1890, welk verslag in druk verschijnen en den leden toegezonden zal worden. Tot bestuursleden van het Rundvee' Stambak zijn benoemd de heeren A. J. Vlamings te 's-Bosch en H. Knook te Nieuw-Vosmeer en tot Commissaris der afdeeling de heer B. Snoek te Almkerk. Tot afgevaardigde voor het Rundvee- Stamboek is aangewezen de heer A. J. van Son te Wouw en voor het Paarden-Stam- boek de heer A. J. Vlamings te 's-Bosch. Goedkeuring werd verleend aan de re< keningen over 1890, van het Rundvee' Stamboek in ontvang op f 347,715 en in uitgaaf op f 209,985 en van het Paarden stamboek in ontvang op f 476,35' en in uitgaaf op f 296,086. De begrootingen voor 1891 werden vast gesteld in ontvang en uitgaaf respectievelijk op f 360,23 en f 548,77. Het provinciaal subsidie wordt bestemd door aan de inschrijvers in 't Rundvee- Wij willen met dit schrijven gevolg geven aan een dure plicht die op ons rust, n.l. deze, om onze lezers op de hoogte te stellen met alles wat in Heusden en om streken voorvalt; en daaronder behoort dan ook zeker het groote werk, dat in onze onmiddellijke nabijheid wordt bewerkstelligd. We namen op Maandagmorgen, vergezeld van een betrouwbaren mentor, de staf in de hand en stapten de Wijksche poort uit. Ter hoogte van de limiet, anders gezegd, de steenen paal, heerscht nu niet de gewone bedrijvigheid en het geregeld lossen van spoorwegstaven. Blijkbaar is het sleep bootje op reis om al weder nieuwen voor raad te halen en die dan met den meesten spoed te ontschepen, zooals dat reeds maanden achtereen het geval was. Of er dan nooit een einde aan komt? Jawel, zoodra het materieel in voldoende getale aanwezig is om een afstand van 22,220 meter met rails te bezetten en dus het dubbel getal meters aan spoorwegstaven aanwezig is. Laat ons door wandelen tot daar, waar weleer de Pruimendijk en de Kattendijk zich vereenigden, die nu beiden reeds zijn doorsneden en we komen aan den Noorder- dijk. Al spoedig zien we daar eene bagger machine werkzaam, die, met een transpor- teer-machine verbonden, op kleine schaal het werktuig weergeeft, dat aan het Panama kanaal het eerst gebezigd werd. Terwijl de gracht voor het af'wateringskanaaltje wordt uitgediept, vormt dezelfde uitgegraven grond op een afstand een dijkje of omkading. Een oogenblik later zien we ons verplaatst op den te worden grintweg, die van af den Aalburgschen dijk zich onder langs den Noorderdijk in de richting van Genderen voortzet. Wanneer ge u soms illusies ge maakt hadt, om later over den kruin van den dijk te wandelen en de scheepvaart naar den Amer na te gaan, dan hebt ge u vergist; want in de toekomst wordt dat een groenen dijk en de passage is onder, langs de landzijde. Het genoemde afvoerkanaaltje stort zich weldra in een treksloot, die de richting naar Aalburg neemt; maar aan de groene steeg begint een nieuw afvoerkanaal, dat nu vooreerst in rechte lijn doorloopt. Op dezelfde wijze wordt de Noorderdijk vervolgd. Meent echter niet dat ge daaraan eenige verheven heid ziet; neen, de Noorderdijk wordt aan geduid door een kanaal, zoozeer met water gevuld, dat er gemakkelijk een roeiboot zich in bewegen kan. Deze diepte dient voor de kleibekisting of wel als fundament voor het middenvak van den aan te leggen djjk. Overal ziet men ploegen personen werkzaam. Alles geschiedt met de meeste orde. Niemand behoeft bevolen te worden, elk weet en doet zgn werk. Gesproken wordt door niemand en, hoewel het Maandag-morgen is, bemerkt men nergens restes van misbruiken van den vorigen dag. Drinkebroers van professie en praatjesmakers worden onmiddellijk ver wijderd. Op het werk mag door niemand een borrel gedronken worden; hetgeen een zeer goede, maar ook een onmisbare maat regel is. Al door wandelende komen we op den Genderschen weg, die door den Noor derdijk ter hoogte van de woning van Otto Boll wordt doorsneden. Hier komt men aan de hoofdstapelplaats en kan men zich denken in een nieuw dorp te zgn aangeland, bewoond door 718 man nelijke werkkrachten. Rekent men daarbij de vrouwen en kinderen dan komt men gewis op eene populatie van 1200 personen. De ruime woning van den aannemer, met haar 20 grootere en kleinere apartementen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2