IV® bataljon infanterie en 1 escadron cavalerie vertrokken van Luik naar Seraing. Alle gemeenten van het bassin waar werk stakers zijn, zijn militair bezet. ï*la»tseiyi£ Nieuws. is btt blijkeis telegraphische be- van Cockerill staan gtbeel stil; ook de van de ijzer- en staalfabrieken werklieden werkstakingen zijn be- van die firma staakten bet werk. Bergen, .richten op 1 Mei rustig gebleveD, cok de berichten over de vredigend. De toestand in de Borinage is zooals men had verwacht: rustig bij alle steenkoolmijnen in Flenu, Fraureries, Je- nappes, Kcaregnon, Paturnges, Wasmes en ïïornn. Opmerkelijk is het, dat het aantal werklieden, die hun gereedschappen naar boven medenoraen, betrekkelijk gering is, waaruit blijkt, dat er volstrekt geen sprake is van algemeéne werkstaking, maar van een dergelijke manifestatie als die van ver leden .jaar. In de mijnen van de Levant, Flénu en Cuesmes was een groot aantal werklieden toch weer afgedaald. In die van Levant, onder Caesnus en Jerappes, wordt dan ook gewerkt. In die van Crachet- Pilquerie, onder Frameries, evenwel met veel minder werklieden. Over het geheel genomen is in de mijnen van de Levant nreer dan een derde der werklieden san den arbeid. In de mijnen van het westen van België ging 1 Mei bijua onopgemerkt voorbij. In die van Bellevue en Lr ngterue Ferrand werd de arbeid voortgezet. Daaren tegen is in die van Groot-Hornu en Groot- Buisson alles in rust. Terwijl verleden jaar op 1 Mei een stoet van 8000 manifestanten te Wasmes rondliep, waren er Vrjjdag slechts 1200 manifestanten. Dat te Bracqueg nies bedroeg 4000. De werklieden werden aangespoord voorloopig geen algemeene werkstaking te beginnen, maar het Congres van Mei af te wachten. De directeur der mijnwerkers heeft aan de werklieden verlof tot Maandag gegeven, doch men dacht dat velen reeds Zaterdag jl. den arbeid zouden hervatten. Te La Louviére had een ver gadering plaats van 10.000 werklieden; Volders en Defuisseau werden zeer toege juicht na hunne toespraken. Uit Luik wordt gemeld; 2 Mei. In de steenkolenmijn Horloz te St. Nicolaas bij Luik wilden de werkstakers hun makkers verhinderen in de mijn af te dalen. De gendarmes, die ontboden waren om de arbeiders te beschermen, werden uit gejouwd en met steenen begroet, waardoor verscheidene gendarmes gekwetst werden. De luitenant der gendarmes gaf daarop bevel te vuren en liet tweemaal chargeeren. Velen der werkstakers werden gewond dooi de schoten en de sabelhouwen. De menigte trachtte elf personen, die in hechtenis waren genomen, te bevrijden, en daar de gen darmes onmachtig waren haar het hoofd te bieden, ontbood de burgemeester de militaire macht uit Luik, welke spoedig kwam opdagen. Ook werd een compagnie infanterie naar Tilleur gezonden. De aan gehouden werkstakers zijn, onder geleide van lanciers, te Luik aangekomen. 3 Mei. De staat van beleg is afge kondigd in de meeste fabrieksdorpen om Luik zijn de telegraafdraden afgesneden. Ofschoon de gendarmerie te Horloz de localen deed ontruimen om een vergadering te beletten, werd zij toch bij een herbergier gehouden. Op nieuw werd men handgemeen velen werden gewond. Een compagnie infanterie bezet de om- stnkeu der kolenmijnen St. Nicolas. Ver schillende andere punten zijn door militairen bezet. 4 Mei. In het geheele bassin van Luik is hedenmorgen de stilstand volkomen. Men zegt dat in de mijnen van het plateau Hervè eveneens het werk is gestaakt en dat gisterenavond te Horloz nog eenige standjes plaats hadden. Degendarmes doodden eenige grévisten en kwetsten er drie met revolvers. De opgewondenheid duurt voort in het centrum. De mijnwerkers dooden de gen darmen. Uit Seraing, 2 Mei. Bij een botsing tussohen mijnwerkers, die den arbeid heb ben gestaakt en anderen wilden beletten te werken, en gendarmes maakten laatst genoemden van hun vuurwapenen gebruik, ten gevolge waarvan verscheidenen mijn werkers werden gekwetst. De mijnwerkers wierpen de gendarmes met een hagelbui van steenen. Vijftien personen zijn in hechtenis genomen. Militaire macht is van Luik naar Seraing vertrokken. 3 Mei. De werklieden in de staal en ijzerfabrieken van Seraing hebben be sloten dadelijk de algemeene werkstaking te beginnen. De mijnwerkers zijn woedend op den algemeenen raad der werkliedenpartij, om dat hij telkens de algemeene werkstaking uitstelt. 4 Mei: De mijnen en de fabrieken Uit Bergen 2 Mei. In de nabijheid der steenkolenmijnen Grand Hornu ont stond heden een botsing tnsschen gendar mes en mijnwerkers, die met geweld de kantoren wilden binnendringen. De gen darmes vuurden en kwetsten twee der werkstakers. Versterking van gendarmes is aangekomen. 4 Mei. De werkstaking is algemetn onder de mgnwerkers in de Borinage, be halve in Levant du Fleux en Crachet- Qaiqaeiy. Er is een zekere opgewondenheid onder de gièvisten, die Lun vast voornemen te kennen geven de werkstaking vol te houder. Uit Charleroi, 4 Mei. De werkstaking is algemeeen in alle steenkolenmijnen van het bassin er zijn dus meer dan 30.000 werkstakers. Overal is het rustig, nergens benden of samenscholingen. In alle metaal- fabrieken is het werk hervat. Uit Brussel 4 Mei. De aanvoerders der werkliedenpartij, in overeenstemming met de leiders der progressisten, begeven zich naar d? mijndistricten en zullen al hun invloed aanwenden om de werkstaking te verhinderen. Er is grond te verwachten, dat zij zullen slagen. Uit Tourcoing, 2 Mei. Verscheidene belangrijke weverijen zijn gesloten. De mili taire macht bewaakt de gebouwen. Uit La Louviére, 3 Mei. De bond dei- mijnwerkers van het centrum heeft in een buitengewone vergadering eenparig de werk staking besloten, indien zij zich verder uitbreidt. Uit Fourmies, 3 Mei. Sterke detache menten troepen hebben het garnizoen ver sterkt. Uit Londen, 3 Mei. In Hyde Park namen 60.000 werklieden deel aan een demonstratie. Eenparig werd besloten den werkdag van 8 uren te eischen. Het bleet volmaakt rustig. Uit Madrid, 3 Mei. De toestand te Valladolid wordt ernstiger en de werkstaking duurt voort in weerwil van de genomen maatregelen. 4 Mei. Overal is het rustig. Verscheidene hoofden der anarchisten werden gearresteerd. Uit Barcelona, 4 Mei. De autoriteiten be:-loten de anarchisten-clubs te sluiten. Uit Cndix, 3 Mei. Opnieuw zijn arres taties gedaan. Het werk staat stil, maar urm gelooft, dat de werkstaking morgen zal eindigen. Uit Rome, 3 Mei. - - De Kamer het ontwerp over het Credit foncier gekeurd. Uit Pest, 2 Mei. Een botsing Rekocksaba ontstaan tusschen werkstakers en de militaire macht, die vuur gaf, waardoor verscheidene werkstakers gewond werden. Driehonderd werklieden zjjn afgedankt, om dat zij aan de betooging van 1 Mei hebben deel genomen. proeven geloond van de werking van zijn doeling alleen is om onze lezers eenigszins' Sedert 16 jaar stond hij het voor en als bluschpoeder. Iu 20 liter water wordt I kilo poeder in een oogenblik opgelost. Twee groote wagens heat, met teer en petroleum begoten, waren in één minuut geblnscht door één man, die er enkele emmers water op goot, waarin bedoeld poeder was. Dit poeder kest fl. 1.30 per kilo, Ljj grooter hoeveelhtden minder. Besmeert men zijn gezicht met dit mengsel, dun kan men best den gloed van het vuur verdragen. Het schijnt raadzaam, dat men zulk poeder in huis heeft; dan kan men een binnen brand zelf blusscbcn. Bauer deelde boekjjs uit, waarin men honderden attesten vindt van anthoriteiten door geheel Europa. Het poeder is in alle brandspuiten te gebruiken, en de brandspuitslangen moeten er naar men zegt geen hinder van hebben. De schade, te Rome veroorzaakt door de ontploffing van het kruitmagazijn nabij de stad, wordt aldus geschat: het Vatikaan 500.000 lire, de gemeentegebouweu 300.000 lire, de St. Paul 200.000, de andere kerken 100.000, winkels 200.000 en particuliere woningen 1.000.000 lire,tezamen2.300.000 lire. Twee vrouwen zjjn ten gevolge van den schrik krankzinnig geworden het totaal aantal gewonden bedroeg 232. Te New-York ontvangen berichten uit Honolulu melden dat het gezag van de koningin der Sandwichs eilanden, die koning Kalakaua heeft opgevolgd, ernstig bedreigd wordt, daar de bevolking de republiek ver langt. Het ministerie heeft zijn ontslag in gediend. De Koningin heeft brieven ont vangen, waarin zij met moord bedreigd wordt. 5 Mei. heeft goed- ïs te In de onmiddellijke nabijheid van Londen heeft een spoorwegongeluk plaats gehad. Een passagierstrein uit Brighton zakte door de spoorwegbrug bij Norwood. Zes wagens zijn verbrijzeld en verscheidene passagiers gewond in een hospitaal opgenomen. Vijfhonderd anarchisten vergaderden in Hyde Park te Londen, oin Louise Michel in het Fransch te hooren pleiten voor de invoering van den achtuur-werkdag. Vurig bepleitte zij den algemeenen opstand der arbeiders; zij zeide o.a. »Kom, laat ons alle oproermakers begroeten, laat ons broeder lijk begroeten de verbrijzelaars van winkel ramen, huizenramen en clabsrameu, laat ons broederlijk verwelkomen alle plunderaars, alle dieven, alle oproerigen, die aan de rijke genieters van een weeldeleven, terwijl milli- oenen doodhongeren, bewijzen willen dat hun uur eindelijk geslagen heeft!» Deze schoone toespraak werd daverend toege juicht, een talrijke politie hield een oog in het zeil maar bleef verder lijdelijk. Du Fransche minister van binnenlandsche zaken heeft aan de drie executeuren-testa mentair van prins Jérötne Bonaparte mede gedeeld, dat de regeering het verzoek om diens lijk op de Hes Sanguinaires (de plek die de prins daarvoor op Corsica had aange wezen) ter aarde te bestellen, niet kan toe staan. De uitslag der te Geestemüude gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van den Rijksdag is, dat uitgebracht zijn op von Bismarck 10544, en op den socialist Schwalfeld 5486 stemmen. Men schrijft uit Kleef: Zaterdag heeft de bekende Weener vnnrblusscher J. Bauer HEUSDEN, De groote werkplaats bij het werk voor de Nieuwe Maasmond, baanvak Heusden-— Hagoirt, meer bekend als »het atelierof bjj het volk »de groote snsederij» gelegen onder Genderen, verdient ten zeerst dat wij daarbij eens stilstaan en een kort overzicht daarvan trachten te geven. Wij gaan daartoe te eerder over, omdat de gestelde waar schuwing verboden toegangvelen belang stellenden of nieuwsgierigen op eerbiedigen afstand houdt. In de eerste plaats is het reeds zeer be grijpelijk, dat op eene werkplaats, waar 65 personen aan den arbeid zijn, telkens geen stoornis door nieuwsgierigen kan worden aangebracht; maar van eene andere zjjde voorkomt deze waurschuwing mogelijk menig ongeluk, dut door oningewijden daar telkens zou kunnen worden beloopen. Het atelier dan bestaat uit 2 afdeelingen. De eerste met 25 werklieden en 5 smids ovens, de volgende met 40 werklieden en 7 smidsovens. Overal heerscht eene volmaakte orde en de chef-machinist weet niet alleen zorg te dragen dat het raderwerk van zijn atelier zoowel in figuurlijken als in werk- dadigen zin geregeld loopende blijft, maar heeft ook zooveel party weten te trekken van de locomobile, van 14 paardenkracht, als met mogelijkheid daarvan zou kunnen getrokken worden. Stel u voor dat één zelfde locomobile 12 blaasbalgen van de 12 smidsen geregeld in beweging houdt; voorts 4 draaibanken, aan beide zijden te gebruiken, 7 boormachines, l schaafbank, 1 pulsometer doet werken (om de waterleidingen naar de verschillende woningen te onderhouden en de op en af komende locomotieven te vullen) en aan de andere zijde een ponsmachine met een yzer- knipmachiue reuzenkrachten laat verrichten. Wat daar nu zooal gefabriceerd wordt? Zie slechts aan de draaibanken, die aan weerszijden van elke bank een wiel in be weging hebben, welk ijzeren wiel aldaar langzamerhand zijne volmaking krijgt. Aan een anderen kant wordt het dikste jjzer langzaam maar zeker doorboord en daar- tusschen beweegt zich onophoudelijk de schaafbank, nu eens een der rails door zagende, dan weder een ander ijzer voorwerp afschavende. Langs de zijwanden zon men meenen in het rijk van Vulkaan te zijn overgebracht. Daar toch maken die verschil lende vurige smidsen, waarvoor een dnbbel getal smeden, met voorhamers gewapend, h't gloeiende ijzer beuken, een zeer fan tastisch effect. In de tweede afdeeling is men met de ponsmachine bezig om ijzeren platen op ver schillende zijden te doorboren; terwijl dezelfde machine aan een tegenovergestelde kant op de gemakkelijkste wijze ijzeren staven van centimeter dikte doorknipt, alsof het door een zachte specie ging. Tijdens ons bezoek was men bezig om aldaar ijzeren kipkarren te fabriceeren, zijnde de gewone zandwagens die, zoowel wat boven- en onderbouw betreft aldaar geheel worden afgewerkt In een aangrenzend loodsje was uien bezig om koperwerk te gieten en verrassend waren de uitkomsten, die na eene afkoeling van een half uur werden verkregen. Met dit vluchtig overzicht vermeenen w onze lezers eenig idéé gegeven te hebben van de werkzaamheden van de groote smederi Mocht een technicus, dit lezende, het nog verre van volledig vinden, dat hij dan be denke dat wij deze mededeeling niet voor de technici samensteldenmaar dat de be op de hoogte te bon Jen met hetgeen er in onze onmiddellijke nabijheid plaats vindt. At.n bet postkantoor alhier en de daaronder reesorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f2642,66, terugbetaald f 1987,40. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, botkje draagt het num mer 956. BAARDWIJK, 2 Mei. Tot bestumslid voor de R.-C. Kiesvereeniging »\Vaalwjjk«, is hier gisteravond gekozen de heer J. A. J. van Hey8t, Burgemeester, wien tevens bet mandaat werd opgelegd om stem uit te brengen voor de onderafdeeling Baardwyk, waarvan het te peljjkertijd gekozen bestuur bestaat uit de h.b. J. A. J. van Heijst, C, van Helvoirt en H. vun Denisen, als Voorz., Ondervoorz. en Secretaris-Penningmeester. AALST. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Aalst (bij Zaltbommel) ds. H. W. Eigeinan te Nieuw-Loosdrccht. WIJK. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. gem. te Wijk (bjj Heusden) door ds. A. H. de Ivlerck te Ridderkerk. WAALWIJK. Bjj voortdurend tragen handel in de Langstraat, werden hoofd zakelijk voor het binnenland de volgende veepryzen besteed: Kalfkoeien le qual. f 230 a f 250, 2e qual. f190 a f210. Melkkoeien f, 175 a f 200, Weikoeien f 130 a f 150, vette dito 70 a 72 et. per Kg., nuchtere kalveren f 12 a f 16, weilammeren f 3.50 a f4.vette varkens met veel aanbod en weinig vraag 44 a 45 ets. per Kg.; biggen f7 a f 10. Hooi. Bjj zeer levendigen handel en een prijs verhooging van f3 a 4 per 1000 Kg., werden er in de laatste dagen verscheidene partijen afgeleverd, die zoowel los als ge perst verzonden werden. Men besteedt thans voor de beste qualiteit f 22 a 23 per 1000 Kg. mindere en afwijkende soorten f 13 a 18. Bij kleine partyen besteden de heiboeren voor dadeljjke behoefte f 34 a 25. HEDEL. Bij Kon. besluit is tot ont vanger der directe belastingen alhier benoemd de heer R. A. Kosenburg, adj.-comm. aan de afdeeling comptabiliteit en verificatie bij het Departement van Financiën. BESOIJEN, 4 Mei. Heden werd door den kerkeraad alhier, tot predikant be roepen, de WelEerw. Heer Molijn, candi- daat te Nijmegen. WOUDRICHEM. Aan het poskantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulp kantoren, werd gedurende de maand April ingelegd f764.25, terugbetaald f3958.28. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 687. WERKENDAM, 1 Mei. De elftvangst ie tot heden bedroevende uitkomsten op- everde, is sedert een paar dagen voor dry vers en zegenvisschers eenigszins gunstiger ge worden. Gisteren toch werden door de dardinxveldsche vlotvischers, op hun vlot 900 elften gevangen. De Woudrichemsche visschers zijn op heden met hunne vlot- visscherij op de Merwede ook weder be gonnen, nadat door eene baggermachine de verschillende haften en oneffenheden in den rivierbodem verwjjderd zijn. Niettegenstaande iet reeds zeer laat in den elftteelt is, geeft iet zachtere weder den visschers weder nieuwen moed. Katholiek was hij daartoe volkomen ge rechtigd. Maar zij die, met het cog op hei verderfelijke kazerneleven, den persoonlijken dienstplicht afkeuren, mochten niet hebben, toegestaan dat anderer kinderen blood-, stonden aan hetgeen zij voor eigen kin deren verderfeljjk vinden. (Toejuiching). Dat getuigd niet van christelijke liefde. (Toejuichingen). Ten aanzien van het kazerne leven ont kende de minister dat de blaam verdiend was; hij was gegrond op feiten van 20 jaar geleden. De toestand moge niet uitstekend zijn, elders wordt ook gevloekt. Scherper toezicht op de soldatenzalen en meer ge- egenheid voor de officieren, om in de azernen te wonen, zal bevorderd worden. )e rechtspositie van den soldaat is beter verzekerd dan van vele werklieden. Ten otte verzekert de minister aan den heer raraglino dat hy bij zijn aftreden alleen rekening zal houden met zijne innerlijke vertuiging zjjn plicht te hebben betracht voor koning en vaderland (bravo's en lahdgeklap). lieden is de minister van marine aan iet woord. Naar wij vernemen, is aan het depar tment van financiën een wetsvoordracht gereed tot het sluiten van eene geldleening ;en laste van den Staat tegen 3 pCt. rente. Omtrent den tijd van indiening is intus- schen nog niets bepaald, daar voorhands stand der geldmarkt weinig gunstig wordt geacht. H. M. de Koningin-regentes heeft aan den vermaarden beeldhouwer Bart van Hove, irecteur der Quellinus-school, opgedragen iet vervaardigen van een levensgroot mar meren borstbeeld van wijlen Z. M. Koning Willem III in generaals-uniform. In de laatste dagen loopt het gerucht, at de Keizer van Duitschland voornemens zou zijn in het laatst dezer maand een be zoek aan ons land te brengen, en bepaal- elijk, dat Z. M. eenige dagen te Amster- am zou verblijven. Het departement van buitenlandsche zaken zou reeds met dit plan in kennis zijn gesteld. DALEM. In de laatste dagen is het met de visscherij iets beter geworden. Er wordt meer elft en zalm gevangen. De eerste geldt nu van f 0,90 tot f 1.20 per stuk. Het aantal vergunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein in de ge meente Vuren, is weder met één vermindéfd, en bedraagt nu 11. De opbrengst van het vergunningsrecht over 1891 bedroeg f 381.25. IMïirrenlïintl. oorlog, LEGER WET. Zitting van Vrijdag. De minister van die heden aan het woord was, zijn wetsontwerp zeer uitvoerig verdedigende, stelde voorop dat dit wetsontwerp ten doel ïeeft om de levende strijdkrachten van Nederland te brengen in een voldoenden oestand om onze neutraliteit te handhaven, ten einde te voorkomen dat bjj een eveE- tueele botsing tusschen twee groote mogend- ieden, Nederland zou wórden bezet door de troepen van een dier mogendheden uit een strategisch oogpunt. Achtereenvolgens racbte de minister de verschillende be zwaren, tegen het ontwerp aangevoerd, te wederleggen en krachtig kwam hij op tegen de uitdrukking van den heer van Vlijmen dat de regeering zich aan misleiding zou hebben schuldig gemaakt. Lang stond de minister stil om de noodzakelijkheid te be toogen van een goed veldleger en goede bezettingstroepen, waarvoor onze schutter: z. i. nimmer dienstbaar zou kunnen worden gemaakt. 't Zwitsersche stelsel achtte de minister voor ons land bepaald ongeschikt en he stelsel van algemeene dienstplicht zon l1/, millioen per jaar en 9 a 10 millioen in eens meer kosten dan het regeeringstelse Het beginsel van den persoonlijken dienst plicht acht hij volstrekt noodzakelijk voor eene goede regeling der strijdkrachten Onder het opschrift »Een treurige toe stand» worden in »de Bode,« orgaan van den Bond van Nederlandsche onderwyzers, enkele mededeelingen gedaan, aangaande onderwijzers en onderwijzeressen zonder be- rekking. In het geheel kreeg men 116 berichten, waaronder 90 van onderwijzers en 26 van onderwijzeressen, die zonder bo rekking zijn. Onder hen komen er enkelen voor die, ten einde raad, het onderwijs ge- leel verlieten, en thans fungeeren als klerk of iets dergelijks terwyl één uit wanhoop eekende als torpedist. Eén solliciteerde al over de 200 keer, doch is ondanks de meest gunstige inlichtingen, omtrent hem verstrekt, s zonder betrekking. Het werke- yke getal van onderwyzers zonder betrek- ring is evenwel veel grooter dan 116, wordt in het blad gezegd. Niettemin was er op Januari 1888 nog een tekort in dienst van 1240 onderwyzers. Ten einde de bevoegde macht wete hoevele menschen tot werkeloosheid zijn ge doemd, wordt in het artikel nogmaals een jeroep gedaan op de onderwijzers en onder wijzeressen/zonder betrekking, om zoo spoedig mogelijk hun adres op te geven aan den alg. secr. Th. M. Ketelaar, van Oldenbarne- veldstraat 39, Amsterdam. ongo Dat de handel in kievitseieren op het eiland Texel nog al van beteekenis is, kan lieruit bljjken, dat gedurende de laatste week van April door een der handelaren dagelyks 900 a 1000 kievitseieren worden verzonden. Aan de eierenzoekers werd door dien handelaar alleen dagelijks van f 80 ;ot f 100 uitbetaald. De groote provinciale meeting door het bestuur van het Friesch comité van de Volkspartij uitgeschreven om propaganda te maken voor den normalen arbeidsdag en voor de invoering van algemeen stemrecht, beeft gisteren te Leeuwarden in de beste orde plaats gehad. Uit alle oorden was men overgekomen. Uit het Bildt alleen kwamen 2000 be- toogers te voet (4 a 5 uren loopens). Toen de stoet terugkwam ging er niet minder dan een uur mede heen eer de laatste waren aangekomen. Een groote politiemacht was ontwikkeldde rijksveldwacht ver sterkt, terwyl de soldaten in de kazerne geconsigneerd waren. De meeting werd om 11 Ya uur °P bet 5 hectaren groote wei land geopend en gesloten te 4 nur, Niet

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2