PLEIZIERRËIS Uildc liaiidlcKoon ftó. RUINPAARD. HEUSDEN. Circus OSCAR CARBË Café JE LEEUW KROONBIER Voorstellingen n Vljjmen te SOUPEEREN. JACOB HOBEIN. PL de J0NGH, (2de Pinksterdag.) SCHRAKAMP VERHAGEN, Wed. H. G. DE JONG, Van HEUSDEN naar ROTTERDAM: een lioek Wijksche Straat, APPETIT-HARING in blikjes. Zalm, Kreeften, Sardines, Groenten. 's-H er togenbosch Frangois van Engelen, dood en de stad geheel leeggeplunderd en in brand gestoken. De Congrestroepen te Jquiqae moeten in een staat van wanhoop verkeeren, daar zij nagenoeg zonder voedsel zijn, terwijl de schepen der revolutionairen geen kolen hebben. De 'leiders der Crongres-partij hebben thans officieel kennis gegeven, dat zij hel bestuur over het door hunne troepen bezette grondgebied hebben aanvaard. Het bestuur wordt gevoerd door eene Junta, wier besluiten worden onderteekend door den voorzitter en den secretaris. Tot leden dezer JuDta zijn benoemd de heeren Monti, Silva, Barros en Luco, de bevelheb ber der legermacht en de voorzitters van Kamer en Senaat. De Junta wordt bijge staan door drie ministers, een voor buiten- landscfce zaken, justitie en onderwijs, een voor financiën en een voor oorlog en marine Deze drie posten zijn opgedragen aan de heeren Erraturez, Walker Martinez en kolonel Hollis. BEKENDMAKING. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Heusden; gezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bjj het oprichten van in richtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Doen te weten dat op heden ter gemeente secretarie ter inzage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien, Een verzoek met bijlagen van A. A. Sens om vergunning tot het oprichten van eene koperslagerij in het pand gemerkt wijk W no. 67, kadaster sectie A no. 498, staande in de Breestraat alhier; Dat op Dinsdag den 19 Mei 1891, des voormiddags ten 11 ure, in het Raadhuis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren .hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. Algemeene Collecte ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gezien de circulaire van den heer Com missaris des Konings in deze provincie van den 7 April j.l. (provinciaal bijblad no. 28); Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Dinsdag den 12 Mei a s. een collecte zal gehouden worden ten behoeve der Maat schappij van Weldadigheid te Frederiksoord, vertrouwende, dat iedereen naar vermogen zal bijdragen tot instandhouding van deze zoo nuttige instelling. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. yan Eggelen. Honcoop. JPln.jatselijk Nieuws. HEUSDEN, 8 Mei. In de verg. van de afdeeling Heusden* van het Nederl. Onderw.-Gen. werden be noemd tot afgevaardigden naar de geweste lijke vergadering, welke 19 dezer te Oosterwijk zal gehouden worden, de h.b. de Moor te Drongelen en Prinsen te Haarsteeg. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene Advertentie in dit noiumer, waarbij voor een ongelukkig knaapje giften worden gevraagd, ten einde door de kunst te ver goeden, wat de natuur hem onthield, name' lijk het gebruik zijner beenen. Of wie zou er geen diep medelijden hebben met een kind, dat overigens gezond en flink ont wikkeld, gedoemd schijnt om springende op handen en knieën zich voort te be wegen! Herhaaldelijk geneeskundig onder zoek leidde tot de treurige slotsom, dat de onder beenen totaal machteloos zijn en nim mer eenigen dienst zullen kunnen bewijzen. De Redactie vertrouwt, dat niemand, die het doel op prijs stelt, zal achterblijven om door eene grootere of kleinere bijdrage den Heer Braams te steunen in zijn streven om een kind, dat diep ongelukkig is, een hoopvoller toekomst te bezorgen. Yan officieuse zijde vernemen wij dat het thans vaststaat, dat de rivier de Maas, na de opening van den Nieuwen Maasmond, langs Heusden zal stroomen en er eene schutsluis nabij Andel zal geplaats worden. Zooals men weet, was er in den laatsten tijd kweste van, dat de loop der Maas ook ten noorden van Nederhemertzou verblijven zooals nog steeds het geval is. Verder vernamen wij, dat de plaats waar de brug nabjj Heusden zal gesteld worden nog niet definitief bepaald is; doch dat er alle kans bestaat, dat deze aansluiting onder de gemeente Heesbeen zal vallen. Kan een visch zonder schubben leven? Deze vraag werd alhier dezer dagen bevestigend beantwoord. De gewezen post bode Jer. van Grondelle, thans een lief hebber-visscher, ving vóór circa 6 weken een z.g. bliek van 2 palm lengte. Aan de waterkant van de haven bezig met het schrabben, had hij eene zijde van zijne schubben ontdaan, toen de visch hem ont sprong en weldra dartel in hst water ver dween. Dezer dagen trok j. van Rijswijk vóór deze gemeente de zegen op en ziet daar kwam dezelfde bliek springlevend te voorschijn. GEERTRUIDENBERG, 4 Mei. Heden in den vroegen morgen werd de heer v. D., een geacht ingezetene, achter zijne woning uit het water gehaald. Aangewende pogin gen, om de levensgeesten te doen terug keeren, mochten niet baten. HERPT. Dat Pr onder het opkomend geslacht alhier zeer gezonde exemplaren zijn, werd heden bewezen. Bij het afleveren van hooi wilde het 15-jarig boerinnetje B. P. ook eens hare zwaarte leeren kennen en ziet zij haalde een gewicht van niet minder dan 156 pond. NIEUWKUIK, 4 Mei. Onze gemeente viert feest ter eere van haren burgemeester, den heer j. van der Aa, die heden vijfen twintig jaren aan het hoofd van ons be stuur staat en zich in die betrekking aller genegenheid heeft verworven door zijne welwillendheid en hulpvaardigheid. Geruimen tijd te voren reeds waren de gemoederen vervuld met het aanstaande feest, dat heden door een heerlijk lenteweder werd be gunstigd, waardoor de vlaggetooi en de versieringen, de equipages en de liverei eD des te beter uitkwamen en de muzi' k te hel derder en te zuiverder klonk in de zoele lucht. De heer v. d. Aa heeft steeds har telijk deelgenomen in het wel en wee zijner medeburgers en toen in 1881 de verschrik kelijke overstrooming hier zoo geducht rampen sloeg, getoond steeds de eerste te willen zjjn waar het mogelijk was hulp te verleenen. Geen wonder, dat de beste wen- schen voor zijn verder bestuur werden geuit. WOUDRICHEM. Tot onderwijzeres aan de tweede openbare school (Oudendijk) is door den gemeenteraad benoemd mej. J. E. C. van Yuuren te Eindhoven. Met de be noemde stonden op de voordracht de dames C. F. H. Dénis te Utrecht en M. A. Ver hoog te Rotterdam. LAND VAN ALTENA. Bjj de alhier gehouden verpachtingen van weiland zijn de prijzen niet hooger dan verleden jaar. De handel in vee is niet zeer vlug, zoo dat de prijzen niet hooger zijn, vare koeien gelden minder dan verleden najaar. Het vee loopt voor het grootste gedeelte m de weide, doch gras is er nog niet. De handel in hooi is vlugger, men be steedt thans van f8 tot f 10,50 per 500 LG. naar kwaliteit. DALEM. De hooilanden zijn ook te Oalem enorm hooger in prijs dan het vorige aar. Het hooi zelf wordt insgeljjks veel duurder. Men besteedt nu reeds f 12, voor de 1000 halve K. G. Zondag avond werd een 1 l/a jarig rind van C. v. M., nachtwaker te Dalem, aetwelk zich eenige oogenblikken aan het oog der ouders onttrokken had, verdronken gevonden. De pogingen, aangewend om de evensgeesten op te wekken, bleken vruebte- oos te zijn. Door een steeds toenemend debiet zag de Heer Sevenstern zich genoodzaakt, zijn Vlagazijn van Koek en Chocoladewerken, aanmerkelijk uit te breiden. Door in het pand Kolberstraat., A 276, 't centrum der stad), zich te vestigen, wordt niet alleen die straat weder een fraaie winkel rijker doch is ook genoemde heer in staat zjjn cliëntelle een ruimer keuze van alle in dat vak voorkomende artikelen te presen teeren, die men elders tevergeefs zal zoeken. raad schorsing te vragen, om te overwegen erken het niet gunstig, *a de droeve wijzigingen, ook in verband met de in- teleurstelling, onlangs uit den vreemde on- voeringswet en zulks met het oog op de dervondeD. Toch aarzel ik niet, u, mijne vele amendementen. Zelf wilde bij geen hij niets wilde doen, strijdig met de inzichten der regeering, maar uitstel tot de volgende zitting scheen; van de juistheid van deze mijne hem zeer gewenscht. Ofschoon het milita risme bestrijdende en bezuinigingen voor staande, acht hij de voorgestelde moties minder gewenscht. Hij brengt hulde aan den minister voor de zachtzinnige wijze waarop deze de Katholieke aanvallen be streed, komt op tegen de aanvallen der Katholieke pers, vooral de Maasbode*, die hij haast zou noemen »de Rotterdamsche Stemmen voor Maarheid en Yrede.* Hi komt op tegen den eisch van de Maas bode,* dat de Calvinisten het Katholiek program van Recht en Orde* te Amster dam zullen onderteekenen. De heer van Berckel protesteert tegen de opvatting van den heer Harte, alsof de Katholieke voorstanders van het ontwerp geen ware Katholieke zouden zijn. Replieken volgden alsnu van de heeren van Nunen, Viruly Vei brugge en van Vljjmen. Tegenover laatstgenoemde ontkende de minister van oorlog eenigszins diens per soon te hebben willen aantasten, maar alleen diens stelsel te hebben bestreden. mede te willen werken tot het constateeren mededee- ling, terwijl ik mij verbind u ter bekwamer tijd mijn middel mede te deelen. Geloof mij steeds: Uw trouwe medestrijder voor het Ex celsior der Menschheid en ODze Kunst. F. N. KRAMER, Arts. Amsterdam, 1 Mei 1891. In een buitengewoon politieblad bericht de officier van justite te Arnhem, dat in den nacht van 2 op 3 Mei j.l. door middel van 1 uitenbraak, gepleegd aan de villa »Rozenhave« van den heer Doyveré de Witt aan den Arnhemschen straatweg onder Velp, ontvreemd zijn f 2300, bestaande uit een bankbiljet van f 1000, 15 gouden tientjes en bankbiljetten van f 25, f40 en f 60. De officier van justitie verzoekt opsporing en bericht. Waterhoogte Heusden. 5 Mei (voorai. 8 uur) 1.86 M. -f- A. P.. 6 Mei 1.78 7 Mei 1.83 Ad vertentiën. Zitting van Woensdag. De algemeene beraadslagingen over de Legerwet werden ook heden nog voortgezet. Verschillende sprekers repliceerden. In de eerste plaats de heer Guyot, die samenkoppeling van de land- en zeemacht bleef bestrijden en het Engelsche stelsel ook voor ons land wensche- lijk en voldoende bleef achten. Door den heer Seijffardt werd aan het stelsel van korten oefeningstijd de voorkeur gegeven boven het stelsel der regeering, daar het èn den druk van het dienen èn den financieelen druk zou verminderen, ter wijl onze weerkracht er niet door vermin deren, eerder er door vermeerderen zal. De heer Domela Nieuwenhuis uitte weder tal van grieven tegen het kazerne-leven, bestreed de uitgaven voor de Legerwet en bleef van oordeel dat een onnoodige druk op de natie wordt gelegd. De heer Mees bracht rapport uit over de Congo-stukken. Hare conclussie, strekkende om het rapport in afschrift aan den min. van buitenl. zaken te zenden, zal later in behandeling worden genomen. Dinsdag heeft het sectie-onderzoek aan gaande de Congo-conventie plaats. Met 48 tegen 41 stemmen werd besloten heden (Vrijdag) te zitten, terwjjl met 52 tegen 36 stemmen werd beslist dat de Kamer na Pinksteren zal voortgaan tot het einde van Mei. Hierna volgden de replieken van den heer Travagliao, die volhield dat de leger wet tweedracht bij de Katholieken wekt en het goed recht der bestrijders verdedigde, den heer de Beaufort, die den minister Lohman bestreed, en den heer Rooseb'oom, die krachtig zijne meeniug bleef voorstaan. Woensdag zijn II.H. M.M. de Koningin en de Koniugin-iegentes in welstand op het Loo aangekomen. H. M. de Koningin-regentes is voornemens op Zaterdag 30 Mei e.k. met H. M. de ei Tot onze diepe droefheid overleed heden onze geliefde Moeder en Be- huwdmoeder, Mevrouw de geb. VAN MAAREN, in den ouderdom van ruim 70 jaren. c. verhagen- Dinsdag ochtend kreeg in de Waterloo- straat te Kralingen een huis.igenaar met een zijner huurders geschil over de betaling der huurpenningen, tengevolge waarvan de huurder zoodanig in drift geraakte, dat hij den verhuurder met een schoenmakershamer twee slagen op het hoofd toebracht, waar door de man ineenzakte en bewusteloos, badende in zijn bloed, naar zjjne woning moest worden overgebracht, waar onmid dellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. De man verkeert in bedenkeljjken toe stand. De dader werd onmiddellijk gearresteerd. Door den Commissaris des Konings in Friesland is thans officiëel bekend gemaakt dat, op 31 Augustus, den verjaardag van de Koningin, weder de z.g. gouden zweep te Leeuwarden verreden zal worden als prijs van H. M. Uit Dordrecht wordt geschreven Als een bewijs hoe het vaarwater op het Haringvliet voortdurend in diepte toeneemt, kan dienen, dat het Engelsche stoomschip Straits of Gibraltar*, met een diepgang an 62 decimeter, en het Russische bark schip »Pehr Brahe* met 57 decimeter, het Goereesche Gat zjjn binnengekomen, en bjj gewoon hoog water met ongebroken lading stad hebben bereikt. onze Burgerlijke (Stand. Heusden, van 30 April tot 6 Mei. Getrouwd Hendrikus Kujjpers 55 j., met Jacoba van den Hoven, 52 j.; Petrus Wil helmus van den Heuvel, 28 j., met Cornelia Arnolda van Djjk, 24 j. Koningin liottodam te bezoeken. 7Q we(, yan AdriaM do Jong. Het benebt omtrent de komst yon H.U. Antonia Adriana van den Enden, d. 7. J. O. J3iïiiienlsiïi<i LEGERWET. De beraadslaging over de Legerwet werd heden voortgezet. De Minister van Marine verdedigde meer in het bjjzonder de regeling van den dienst plicht voor de zeemacht, welke tot aan de inlijving gelijk is als voor de landmacht. Eene geheel afzonderljjke regeling acht de regeering onnoodig en ongewenseht. De be doeling is niet de dienstplichtigen voor de marine enkel te recruteeren uit zeevarenden en visschers. Eene marine-reserve, ook al wordt dit ontwerp niet aangenomen, acht de regeering noodig. Op dienstvervulling buitengaats en in Indië is gerekend, terwijl belemmering der dienstplichtigheid in hun beroep buiten werkeljjken dienst zooved mogeljjk zal worden voorkomen. Door den Minister van Binnenl. Zaken werd den heer Schepel, op diens vraag om het advies van den Raad van State aan de Kamer over te leggen, geantwoord, dat dit een advies van vertrouweljjken aard is aan de Koningin, ongeschikt om aan de Kamer over te leggen. Daarna de Legerwet besprekende stelde de Minister de voordeelen daarvan in het licht en deed vooral uitkomen, dat geen te zware druk op de natie wordt gelegd. De Minister van Financiën de moeiljjk- heid erkennende om de draagkracht der natie in cjjfers op te geven, meende toch als zjjne overtuiging te kunnen uitspreken, dat de uitvoering van dit ontwerp de draag kracht der natie niet zal te boven gaan Nieuwe belastingen zullen voorloopig niet noodig zijn. De heer Keuchenius, hulde brengende aan de meesterljjke verdediging door den minister van oorlog, gaf der regeering den M.M. op 26 dezer te Amsterdam wordt thans bevestigd. Het verbljjf der vorsteljjke personen in de hoofdstad zal tot 29 Mei duren. Het »Nieuws« bevat den volgenden Open Brief »Aan de Geneeskundigen en Studee renden in Nederland. Mjjne Heeren Hooggeachte vakgenooten Door ervaringen, in de laatste vijf jaren in mjjn poliklinisch spreekuur en aan het ziekbed opgedaan, vind ik thans de vrjjheid u mede te deelen, dat het mij gelukt is, de longtering (long-tuberculose) in zjjn be gin en ook in een meergevorderd stadium volkomen te zien genezen door een eenvoudige methode, die snelwerkend, zeer verzachtend en geheel onschadelijk is. Hare toepassing grjjpt niet in, noch met onderhnidsche in spuiting, noch met medicamenteuse in ademingen. De methode werkt zeer intensief, doch zonder de minste reactieze vernietigt en verwijdert de tuberculose-bacteriën grondig in veertien dagen. Na dien tijd zjjn alle ziekteverschjjnselen van longtering bljjvend verdwenen. Verscheidene herstelden in de laatste jaren door deze methode zjjn aan de hunnen en de maatschappjj teruggegeven en varen wel op heden. Onder de herstelden heb ik er, die zeiven er van onbewust, ljjdende aan beginnende longteering, met moeite hunne dagtaak vol hielden verder bedlegerigen, met alle ver schjjnselen in heftiger mate en met bloed- hoesten, en eindeljjk bedlegerigen, geheel vermagerdmet plekken drukkoudvuur (doorliggen), voortdurend heftige koorts, kwellende, onophoudelijke hoest, ruime purulente expectoratie (4 glazen per etmaal en een caverne (holte) in de long, ter groute van een ganzen-ei. Het tijdstip dezer mededeeling is ik d. Enden en Anna Paulina van Dongen. Eethen c.a., vau 1 April tot 1 Mei. Ondertrouwd: Jobs, van der Mooren, jm., 25 j., met Anta. van Kerkwjjk, jd., 27 j.; Antonie van Honk, jm., 27 j., metJenneke Joha. van Wijk, jd., 36 j.; S. Branderhorst, jm., 25 j., met M. Branderhorst, jd., 23 j. Drongelen, van 1 April tot 1 Mei. Overleden: Maaike van Rjjswjjk, 74 j., wed. v. G. Treffers, te Wjjk; Eeltje Pieter- nella Treffers, 21/» j- Meeuwen c.a., van 1 April tot 1 Mei. Geboren: Levenloos geboren kind van het manneljjk geslacht van L. van Kojjck en A. Baas. Maruiberichten. Vertrek van Heusden 's voormiddags 4 uur Aankomst te Rotterdam ca. 6,15 7,45 9, Vertrek van Rotterdam 's namiddags 6 ure. Retourbiljetten van Heusden: lste klasse f l9— Qde klasse f ö,60. DE DIRECTIE. Prima DELICATESSE. Voorhanden: in Blik. GEDURENDE te 's-Tf ertogfenkosch, zal na afloop het voor het reizend publiek steeds geopend zjjn; alwaar tevens een gunstige gelegenheid is om DUSSEN, 6 Mei. Aangevoerd 166 kilo boter. Prjjs f 1.18f 1.28. Markt gezet f 1.24. Eieren f 0.70 per 26 stuks. WATERHOOGTE KEULEN. 5 Mei 2 39 M. boven 0. 6 Mei 2.45 M. uit de Brouwerij van is uit mout en hop gebrouwen en vrjj van elk vreemd bestanddeel. Hoofdagent voor Heusden: Geurigste aangenaamste Cts. Sigaar alom verkrjjgbaar. SIGARENFABRIKANT HEUSDEN-UTRECHT. Monsterkistjes worden tegen rem bours verzonden. Heusden, den 5 Mei 1891. Heusden, den 6 Mei 1891. j j i" i -ij j heeren, dringend uit te noodigen met mu voorstel doen, daar wmiho Hopti. De Jong. S. VERHAGEN. Heusden, 29 April 1891. AIgemeene kennisgeving Geboren Antonia Adriana, d. v. Johan- nis Cornelis van den Enden en Anna Paulina van Dongen. TT r> j. Overleden: Hendrika Goverdina van der Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Ingekomen is een wetsontwerp tot goed keuring der Brusselscbe Congo-conferentie. Geboren: Arend Hendrikus, z. v. A. van Grondel en M. van der MoorenJoban, z. v. G. van Wjjlen en C. D. van Wjjk; Jan, z. v. J. A. Moerenhout en A. Goslega. Overleden: Maria van Mersbergen, 73 wed. v. P. van Wjjk; Johannes Valk, w.; Cornelis Cornbee, 75 j., echtgen. v. Ca. Combee. Overleden: Gjjsbertje Adriana, 18 m d. v. J. A. van Beek en J. Broekhuizen; Elizabeth, 9 m., d. v. P. Bonis en G. Boom. Gorinchem Dordrecht Adres; Mareehaussée-Kazerne te Dussen Ontvangen Gedroogde SOEPGROENTEN. de van het te ROTTERDAM, 5 Mei. Op de veemarkt waren he den aangevoerd 2435 runderen114 vette en grot- kalveren, 253 nuchtere kalveren, 1 tchapen of lamme ren, - carkent, 214 biggen, - bokken of geiten, 26 paarden, - veulent, - ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le qual. 78 cent, 2e qual. 72 cent, Se qual. 66 cent; kalveren ie qual. 115 cent, 2e qual. 85 a 90 cent, Se qual. - centschapen ie qual. cent, 2e qual. cent, alles per kilo; varkens ie qual. a cent, 2e qual. a cent, Se qual. cent, licht toort a cent, alles per half kilo. Melkkoeie-n f 170 a 250, kalf koeien f 180 a 270, stieren 70 a 180, graskalveren fa pinken 70 a 120, vaarzen f 100 a 150, alles mager vee; paarden f 40 a 80. Op de botermarkt werden aangevoerd 132/8 en 112/16 ton, en 1020 stukken a '/s kiloprijs ie qual. f 46, 2e qual. f 42, 3e qual. 38, per half kilo 50 a 70 ets. Café sde Gouden Leeuw*. Verkrjjgbaar op Yï Aescbjes a 8 cent; tot welken prjjs het ook aan huis wordt bezorgd Paik OUD BIER, 12 cent de flesch, ook op fust verkrjjgbaar. Wederverkoopers genieten rabat.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2