Herijk van Maten en Gewichten. Collecten. armen en beentjes waren afgesneden en het lijf jojJéfl^isEeden. De afschuwelijke moord •had nog geen 24 uur fe voren plaats gehad. Te Essen is een schandaal-proces in be handeling waaraan een staart komt, die nog veel meer schandaal met zich zal slepen. Er was een aanklacht wegens laster ingediend tegen de redacteurs van een blad te Bochum, dat beweerd had dat een aantal belastingschuldigen opzettelijk ver beneden hun werkelijk inkomen waren aangeslagen. Maar de beschuldigden werden beschuldigers. Het bleek, dat werkelijk zeer veel vermogende lieden slechts een vierde, of een vijfde be taalden van wat zij moesten. Een der eischers b. v., de Geheimraad Baare, lid van den Staatsraad, president- van de Kamer van Koophandel en directeur van den Bocliumer-Verein een der grootste metaalfabrieken van Duitschland met 8000 arbeiders betaalde slechts belasting naar inkomen van 32.000 Mark, terwjjl bij erkennen moest, dat zijn inkomen in 1889 112.000 Mark en in 1890 90.000 Mark was geweest. Maar nog veel meer opzien dan deze en dergelijke bekentenissen wekte de ver klaring van den advocaat van een der beschuldigden, den journalist Fussangel, dat hij namens zijn cliënt een aanklacht had ingediend tegen den Geheimraad Baare, dien hjj beschuldigt van zestien jaren lang ten nadeele van den Staat en de veiligheid van het publiek bedrog en vervalschingen gepleegd te hebben. In zijn fabriek moeten namelijk groote partijen door den staats- inspecteur afgekeurde rails en locomotief- deelen met nagemaakte stempels van het goedkeuringsmerk voorzien en daarna afge leverd zijn. Fussangel is bereid, te bewijzen, »dat gedurende zestien jaren duizenden arbeiders, bewust of onbewust hebben deelgenomen aan dat groote bedrog, waaraan een groot aantal spoorwegongelukken te wijten zijn«. Baare had op die beschuldiging niets te antwoorden, dan dat hij niet wist wat in zjjn fabriek kon zijn voorgevallen. De procureur-generaal verklaarde daarop, dat hij nog een aanklacht, gelijk aan die van Fussangel, ontvangen had en dat een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. De aanslag op den Oostertrein blijkt door slechts 7 roovers te zijn uitgevoerd. Athanasius, de roover-hoofdman, is, volgens de beschrijving der reizigers een knap man van omtrent 35 jaar, met veel zorg gekleed, net een roover uit een opera. Men gelooft dat hij met zijn volgers reeds op zee zal zijn. De conducteur, die als tusschen- persoon diende, moest 7 wollen hemden, tabak, cigaretten-papier, 6 revolvers en G zakmessen op rekening van het losgeld koopen. Dit laatste werd, naar Athanasius aan een Grieksch blad te Konstantinopel schreef, verdeeld als volgt: 50.000 frs. voor hem, 90.000 frs. voor zijn 6 man schappen, terwijl 60.000 frs. aan de armen werd gegeven. De gevangenen moesten negen dagen lang, zeer vermoeiende tochten door bos- schen en moerassen maken, zoo zelfs, dat zij van uitputting ineenzonken. Men dreigde hen' echter te zullen onthoofden, als zij achter bleven. En voort ging het weer. Alle nachten weid van kwartier veranderd; overdag rustte men. Behalve op marsch, waren de roovers goed voor hen. Athana sius stelde hun bij het scheiden ieder 5 pond reisgeld ter hand. De roovers om helsden hen tot afscheid. Het losgeld werd in goud uitbetaald. In een der zakken waren eenige goudstukken te veel; de roovers gaven deze dadelijk terug. Ook stelden zij aan de gevangenen alle gestolen voorwerpen, waaraan deze waren gehecht, weder ter hand. De ge vangenen zijn overtuigd, dat de roovers geen gewone boosdoeners zijn, maar ver armde beschaafde menschen. Nabjj Adria- nopel is een groote Turksehe legermacht bijeen, die een cordon trekt om de streken, waar men vermoedt dat de bende zich ver borgen houdt. Zondag heeft in Zwitserland een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad, waaromtrent voorloopig het volgende wordt gemeld Het viaduct bij Mönchenstein, zijnde het dichtste station bij Bazel, is ingestort onder een spoortrein, die dientengevolge van eene aanmerkelijke hoogte gedeeltelijk in de Vierse is gestort. Die trein was bezet met passagiers naar een zangersfeest. Het viaduct was nog niet lang geleden aangebouwd en nog onlangs was de volledige soliditeit der constructie ge constateerd. Van de twaalf waggons zijn er drie in de Yierse nedergekomen. De twee daarop volgende zijn blijven hangen. De reizigers in de eerstgenoemde waggons zijn allen verdronken. De conducteur, de machinist en de stokers ziju insgelijks omgekomen. Volgens een telegram van gisteren hebben zestig menschen bij de ramp het leven ver loren en zijn er velen gekwetst. Naar wij nader vernemen, zijn tot nog toe 44 voor het meerendetl verschrikkelijk verminkte dooden en meer dan 100 ver wonden bjj bet spoorwegongeluk nabij Bazel te voorschijn gebracht. Vele reizi gers liggen nog in 't water en onder het puin. De meesten zijn verpletterd. Het aan tal dooden wordt geschat op 120. Dit spoorwegongeluk is het grootste, dat tot dusver in Zwitserland is voorgevallen. Volgens het »Neue Wiener Tageblatt* is nu de verzekeringssom voor het schip »Margaretha« van Johann Orlh (Aartshertog Johan van Oostenrijk) uitbetaald en de na latenschap van denex-Prins verdeeld, volgens de bepalingen van zijn uitersten wil. In dat testament heeft Orth de bloedverwanten zijner vrouw, die uiet hem verdronken is, rijkelijk bedacht. Zijn schoonbroeder, de acteur Stubel, is dezer dagen uit New-York overgekomen, om de hem vermaakte som van f 50,000 in ontvangst te nemen. Zooals wij reeds in het vorig nummer berichten is de Vesuvius weder in beweging. Maandag jl. des middags omstreeks vijf uur, heeft zich een nieuwe krater geopend aan den voet van een middelkegel, waar een breede stroom lava uitgekomen is. Volgens prof. Palmieri zijn de aardbevingen te beschouwen als voorboden van vulka nische uitbarstingen, en herhaaldelijk is deze leer door de feiten bevestigd. Even als in 1864 grondschokken te Nicastro voorafgegaan waren aan eene groote uit barsting van den Etnaevenals de aard- trillingen in de provincie Napels de ge weldige uitbarsting van den Vesuvius in 1875 hebben aangekondigd, zoo wordt het nu ook waarschijnlijk geacht dat de weder aangevangen werkzaamheid van den Vesu vius een einde maken zal aan de bewe gingen in de aardkorst, welke in den aatsten tijd ontsteltenis teweeggebracht Hetgeen ook opmerking verdient is dat beide, de aardbeving en de uitbars ting, samenvallen met de nieuwe maan, welke samenhang ook reeds vroeger werd opgemerkt. Onder de in de lava aange troffen stoffen bevond zich een aanmer- selijke hoeveelheid ijzer-sessixyde. De nieuwe krater, die op den Vesuvius aan het werken is gegaan, blijft geducht vuur spuwen. De directeur van het Vesuvius- observatorium verwacht geen nieuwe aard bevingen, maar men vreest voor een ge weldige uitbarsting van den Vesuvius. Een groote menigte kwam naar den nieuwen krater kijken. De aardbeving in Boven-Italië op 7 Juni werd 's nachts te 2 u. 12 m. waargenomen op het magnetisch observatorium te Potsdam, waar de photographisch registreerende in strumenten een kleine storing aanwezen. De werkstaking der omnibus- en tram weg-beambten te Londen krijgt met den dag een ernstiger karakter. Meenden de maatschappijen dat de werkstakers spoedig het hoofd in den schoot zouden moeten loggen, omdat zij hoegenaamd geen middelen hadden, het publiek, dat kennelijk reeds op de hand der werkstakers was, heeft hen niet in den steek gelaten. Op do aangeboden inteekenlijsten is heel wat geteekend, ter wijl ook in de collecte-bussen tal van goud stukken zijn gevonden. Reeds een aantal paarden zijn van gebrek omgekomen, want de politie-agenten, die thans voor den stal- dienst zijn beschikbaar gesteld, verstaan dat nieuwe ambacht niet en zijn ook lang niet toereikend, zoodat de maatschappijen dubbel verlies lijden. Tengevolge eener gehouden bijeenkomst van de omnibus-beambten, is de werkstaking plotseling geëindigd verklaard. Volgens het nieuwe decreet betreffende de legerhervorming in Rusland, blijven alle mannen die de wapens kunnen dragen, tot hun 43e jaar ter beschikking van het Min. van Oorlog. Van de militie zal de helft bij het actieve leger worden ingelijft, de andere helft zal in oorlogstijd de gar nizoenen vormen in vestingen. De batal jons der militie moeten in twee dagen ge mobiliseerd kunnen worden. Alle gepensio neerde officieren zullen bij de militie in dienst kunnen worden gesteld. Men be rekent, dat op die wijze het Russisch leger driemaal sterker zal zijn dan het Duitsche. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de herijk van maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben op 18 Juni van des voorin. 8 tot des nam. 3Y2 uur. 19 en 20 Juni van des voorin. 8 tot des nam. 12ys uur. Hkusden, den 15 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Hoxcoop. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Donderdag den 18 Juni a. s. de gewone jaarlijksche collecte zal gehouden worden ten behoeve van het Fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden, welke Instelling in ieders liefdadigheid wordt aanbevolen. Heusden, den 15 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. IIoncoop. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Heusden, gelet op artikel 8 der wet van den 2den Juni 1875, (Staatsblad no. 95) tot regeling van het toezigt bij het oprigten van inrigtingenwelke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Doen te weten dat op heden aan A. A. SENS en zjjne regtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprigten van eene Koperslagerij in het pand wijk W, no. 67, kadaster Sectie A, uo. 498, gelegen in de Breestraat alhier. Heusden, den 15 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. Ir*lnats©l||ls JVieïxws. HEUSDEN, 15 Juni. Het wassende water, dat in de laatste dagen zoozeer de hooilanden bedreigde, is gelukkig tot staan gekomen en nu lang zaam vallende. Door groote krachtsinspan ning is men er op menige plaats slechts in geslaagd om het onderloopen te voorkomen. Aan den z.g. Ossendijk tusschen Bern en Nederhemert is onvermoeid, zelfs op gisteren, doorgewerkt en het resultaat is, dat het hooi van circa 100 bunders uitmuntend land is behouden geworden. Hoewel het dit jaar vrij lang duurt eer de nieuwe aardappelen de oude komen vervangen, welke laatsten, van goede kwali teit, ook al meer en meer op geraken, kunnen we thans mededeelen, dat de wed. Kuijpers, alhier, Zaterdag jJ. nieuwe aardappelen aan de markt bracht en per vijfkop voor f 1. verkocht, 't Is toch al weder een stap nader tot den vrede! HAARSTEEG, 15 Juni. Tot voorzitter van het waterschap »de Binnenpolder van Hedikhuizen« is met algemeene stemmen herbenoemd, de heer J. van der Aa. De verpachtingen van hooilanden zijn alhier in vollen g^ing. De kwantiteit laat over 't algemeen ve'el te wenschen over, doch desniettegenstaande worden zeldzaam hooge prijzen bedongen. Die landerijen, welker opbrengst bevredigend is, worden tegen f 200 en hooger, per morgen ver huurd, ruim het dubbele van verleden jaar. AALBURG, 11 Juni. In de op heden gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap »den Polder van Aalburg,is met algemeene stemmen tot secretaris penningmeester herbenoemd Antohie Mans Az. en den omslag voor het dienstjaar 1891 vastgesteld op f7 per H.A. NEDERHEMERT. Onze geachte pre dikant Dr. Cramer ontving een beroep naar Saaksum (Friesland.) RAAMSDONKSVEER, 13 Juni. Gister avond is W. v. S., een zeer oppassend man, vader van een talrijk gezin, op de hoogte van den Nieuwendijk, door een noodlottig toeval door de brouwerskar, die hij bege leidde, overreden. Zijn toestand is zorg wekkend. VLIJMEN. Ten behoeve van den vruchten- handel zal het rijks-telegraafkantoor alhier, tot nadere mededeeling, op werkdagen open zjjn van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 5, 6 tot 7 en 8 tot 9 uren namiddag. De dieust uren op Zon- en Feestdagen blijven onver anderd. WAALWIJK. Bij zeer tragen handel, wegens gebrek aan kooplust voor België, bleven alle soorten van Hoornvee, in de Langstraat, sedert de laatste noteering, zeer laag in prijs. Ie soort kalf koeien f 195 a 225, 2e soort f 150 a 180, melkgevende dito f 145 a 190, vette dito 66 a 68 ets. per kg., graskalveren en hokkelingen f 40 a 50, weilammeren f 5.a 6.50vette varkens, iets vlugger, 46 a 47 ct. per kg. schoon, jonge dito f 5 a 7. Hooi, met veel vraag en weinig aanbod le soort f 15, 2e soort f 12 a 13, geringe qualiteit f 7 a 9, alles per 500 kg. Het hooigras wordt op vele plaatsen tegen f 15 a 18 per 500 kg. hooi verpacht. BABILONIENBROEK. De propenent de heer F. F. J. van der Plassche heeft voor de beroeping naar onze Hervormde Gem. bedankt. MEEUWEN. Benoemd tot Notaris te Middelharnis, de heer J. C. van Bergeijk, cand. Not. te Rotterdam. RIJSWIJK. De pachten van het hooi gras hier en omstreken gaan die van het vorige jaar over 't algemeen veel te boven. De Rijswijksche Waard alleen bracht ruim f 400 meer op dan 't vorige seisoen. Het beschot is middelmatig. Wordt van elders gemeld, dat de pluk van aalbessen en kruisbessen zevr tegenvalt, van uit deze streek kan bericht worden, dat de opbrengst overvloedig is, inzonderheid der kruisbessen, die voor 't buitenland worden geplukt tegen 10 cent de K.G. DUS8EN. De verpachting van hooiland op de buiten polders onder deze gemeente, is in vollen gang. Hoewel de opbrengst beneden het middelmatige zal blijven, wer den er hooge prijzen uitgeloofd. Op Janne- zand zelfs van 75 tot 110 gulden per HA., op de andere polders wat minder. In aan merking genomen, dat het meest op ver koop van het hooi wordt gepacht, zullen de hooiprijzen nog aanzienlijk moeten rijzen om er van te profiseeren. Eindelijk zal de dringende behoefte aan geneeskundige hulp voor deze en omlig gende gemeenten vervuld worden. De heer G. H. Millenaar, arts te Drongelen, heeft besloten zich alhier te vestigen. BRAKEL. Gedeputeerde Staten van Gel derland hebben herbenoemd: tot polder meester in den dorpspolder Poederooien, den heer J. \V. van Brienentot idem te Brakel, den heer C. van den Bogerd. Ter benoeming eener onderwijzeres aan de op. lag. School alhier, is de vol gende voordracht opgemaakt Mej. N. Stabij te Sliedrecht. Mej. C. C. Bakker te Breukelen St. Pieters. Mij. C. Verhoog te Rotterdam. WOUDRICHEM. Van 3 tot 8 Juni werden in het vischwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag verkocht: 10 winterzalmen, tegen f 0.71 a f 0.86 per half K.G. Nog werden aangevoerd 10 elften, voor f 0.66 a 1.per stuk. 500 vinten voor 8 a 13 cent per stuk. 1 steur voor 13 ct. per half K.G. De elftvangst, die zeer middelmatig is geweest, is als geëindigd beschouwd. De hooge waterstand belemmert de visscherjj. DALEM. Door den buitengewonen was van het opper water en den sterken heneden- wind, beginnen de buitenwaarden gevaar te loopen om te worden overstroomd. Aller- wege ziet men dan ook met angstigen haast de buitenwaarden maaien en het gras ver voeren, ten einde toch iets te redden, daar de ondervinding heeft geleerd, dat het gras, wanneer er opperwater over is geweest, als hooi waardeloos is. De buitengewoon koude weersgesteld heid doet niets groeien, terwijl de vele regens de weilanden drassig maken, waardoor het vee bovendien veel gras vertrapt. Bij totaal gebrek aan gras in de weilanden hebben vele veehouders het vee reeds in de hooi landen moeten doen, terwjjl men in ver schillends weiden het vee elders afgemaaid gras moet voeren. Alzoo ziet het er voor de veehouders niet rooskleurig uit. Aard appelen en vruchtboomen beloven echter veel. GORINCHEM. Ondank is 's werelds loon« zegt het spreekwoord en hoewel dat zeer pessimistisch klinkt, toch bracht de Arrond. Rechtbank te Dordrecht op Vrijdag j.l. daarvan een treurig feit aan het licht. Een koopman alhier, die zelf in behoeftige omstandigheden verkeert, vond in het begin van April een arme zwerfster in vreeseljjk verwaarloosden toestand aan den weg liggen. Hij erbarmde zich over de beklagenswaardige en nam haar mede naar zijn woning, waar zjj eenigen tijd verpleging vond. Met zwarten ondank betaalde dit meisje de haar bewezen edelmoedigheid. Op een goeden dag was zij verdwenen en met haar een doosje, waarin knikkers en eenige centen van een der kin deren uit het gezin, alsmede een nikkelen horlogeketting. Allertreurigst luiden intus- schen de berichten omtrent de omstandig heden, waarin deze rampzalige, de 20-jarige Lena V. uit Ilardinxveld verkeerde, zij stond in de ouderlijke woning aan de ruwste bejegeningen bloot, zoodat zij als het ware gedwongen werd te ontvluchten en een zwer vend, zedeloos leven te leiden. Het O. M. gaf dan ook als zijn gevoelen te kennen dat deze bekl. medelijden verdient en vorderde tegen haar slechts 1 maand gevangenisstraf. 15irinerxla.tid, H. M. Koningin Wilhelmina had Zondag en Maandag in lichten graad koorts. Heden is Hare Majesteit beter, doch moet nog hare appartementen houden. Men verzekert, dat het Ministerie alle overwegingen omtrent zijn al of niet aan het Bewind blijven in verband met den uit slag der jongste verkiezingen, zal laten rusten tot na het bezoek van den keizer van Duitsch land hier te lande. In overleg met het centraal bestuur dtr liberale kiesvereeniging te Middelburg heeft de heer Arie Smit het mandaat voor Ridder kerk aangenomen, zoodat er eene nieuwe vrije verkiezing in het kiesdistrict Middel burg noodig is. Het stoomschip »Wodan« zal dit jaar dieLst doen als eerste haringjager en moet den 18n te Lerwick laadklaar zijn, zoodat de nieuwe haring eenige dagen later te Vlaardingen kan aankomen. Wegens eene wijziging in de vaart der paketbooten uit Engeland naar de Kaap de Goede Hoop, komt na 13 dezer de ge legenheid tot verzending van brieven enz. oaar Zuid Afrika over Lissabon te vervallen, en zal de verzending van brieven enz. naar lie landstreek over Engeland voortaan plaats vinden eiken Vrijdag met den trein van 5.50 's av. uit Amsterdam naar Vlissingeu. Nu ook de vierde groote lammeren ver zending heeft plaats gehad, zijn er dit jaar in het geheel 18,175 lammeren van het eiland Texel uitgevoerd. Naar matige berekening is daarvoor besomd ongeveer f 130,000. Er zijn nog ruim twee duizend lammeren in voorraad, van wc-lke het meerendeel wordt geweid om later te worden verhandeld. Dunk zij den velen regens heeft het wolf- vee thans overal op het eiland overvloedig voedsel. Bij het verlaten der gemeente Apeldoorn heeft II. D. II. de groothertog van Saksen- VVeimar-Eisenach den Burgemeester f 300 ter hand gesteld voor de algemeene armen. Een kiezer te St. Oedenrode heeft protest aangeteekend tegen de gehouden Kamer verkiezing, aldaar, omdat 's namiddags op het stembureau niet dezelfde personen zitting hadden, die voormiddags daaraan deelnemen, hetgeen in strijd met de kieswet is. Ook is er te Amsterdam in een der bureaux tegen geprotesteerd, dat de oudste stemopnemer zóó geplaatst was, dat hij de door den voorzitter voorgelezen stembriefjes niet mede kon lezen. Tegenover de vele staaltjes van stemijver bij de jongste verkiezing, staat het merk waardige feit, dat te Milligen van de 113 kiezers slechts twee opkwamen. Men meldt uit Eibergen aan de >N. R. Ct.:c Acht dagen staan de Berkelweilanden nu reeds onder water en het einde is nog niet te voorzien, daar het zeer langzaam afloopt. Het hooigras is voor 1891 weder bedor ven, het weidegras voor het vee gedurende 3 weken onbruikbaar, en dan komt nog de schade in tuinen en op de lage bouw landen, waar aardappelen, haver en boonen totaal bedorven zijn. Er heerscht zulk een moedeloosheid onder de menschen, alsof er nooit verbetering te wachten is, en menigeen ziet dan ook de toekomst donker in. Voor een aanmerkelijk deel zit de bevolking tot over de ooren in de schuld. Te Stratum zat een gezelschap in een herberg feest te vieren en plaagde een on- noozele, daar ook tegenwoordig. Men ver langde, dat hij ieder der aanwezigen een borrel zou geven, onder bedreiging van hem anders in het water te zullen gooien. De borrel kwam niet en men hield woordde onnoozele werd gegrepen en in het water gesmeten. Zekere Van H. haastte zich echter den ongelukkige op het droge te brengen, doch ontving als loon een messteek in den buik, zoodat de darmen er uit hingen. Zijn toestand is zeer zorgelijk. De gekwetste staat als een oppassend jongmensch bekend. Een ander persoon werd een been stukge slagen, en ook zijn toestand is niet zeer gunstig. De knecht van een boer te Koekange werd ziekzijn baas legde hem op een wagen en bracht hem daarmede naar Rui- nerwolde, om hem aan een armenhuis af te geven. De vader van die instelling, daar toe geen orders hebbende, weigerde den man op te nemen, waarop de boer den patient bij het huis in het gras legde en zich ver wijderde. De menichlievendheid eischte nu, dat men zich het lot van den zieke moest aantrekken. Andermaal op een wagen geladen, vervoerde men den ongelukkige naar den burgemeester van Ruinewold en daarna naar De Wijk, de gemeente waartoe Koekange behoort. Die behandeling heeft evenwel de arme stakker niet kunnen ver dragen, want onderweg is hij bezweken. Donderdagmiddag werd te IJmuiden bin nengebracht een groot zeemonster van 600 pond, dut gevangen werd door een visscher, die naar schol vischte. De gevangene is een groot soort haai, met stompen bek, door zeelieden ook wel Boskop* geheeten en die jacht maakt op schol. Uit Grave wordt gemeld De rivier de Maas is tengevolge van de vele en zware regens van de laatste dagen op onrustbarende wijze gewassen. De rivier stand is thans 8.80 M. -j- A. P. met een was van gemiddeld 5 cM. in het uur. De uiterwaarden zijn overstroomd, en de sluizen thans gesloten. Door de koude die den regen vergezeld en volgt, ljjdt de ontwikkeling van veld en tuinvruchten ten zeerste, en het stygend binnenwater teistert daarbij de lager ge legen landerijen, zoodat de toestand en het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2