FEUILLETON. t Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. U 1003 ZATERDAG 20 JUNI. IS511 Bij dil nummer wordt no. 18 van liet feuilleton als bijvoegsel ver/oiidlm Het spoorweg-ongeluk bij Bazel. A Ui VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bonne mentsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. JBaitenland. en wanhoop bij het vinden van de lijken van familieleden of vrienden, hadden 't echter over dag niet minder gemaakt tot een tooneel van vreeselijk lijden, waarvan de indruk nog werd verzwaard door de weeklachten en het gekerm der gewonden. Tot laat in den nacht kwamen aanhoudend I nieuwe transporten van gewonden in de Omtrent dit vreeselijk onheil, waarvan I stad aan, waarbij telkens de aandoenlijkste wij in ons vorig no. in 't kort melding tafereelen voorvielenals kinderen hun maakten, wordt nader gemeldouders, broeders hun zusters of geliefden De verongelukte trein was die van den I elkander onder de gewonden terugvonden. Jura-Simplon-spoorweg, welke te 2.15 uit De meeste hunner hebben de beenen ge- Bazel,-vertrok in de richting naar Bern en broken en vele zijn zoo gevaarlijk gewond, te 2.26 te Mönchenstein moest aankomen. I dat er geen hoop op hun behoud is. De trein, met 2 locomotieven, was met meerj Volgens nadere berichten hebben bij de dan 600 passagiers volgepropt. Te Mön- ramp 120 menschen het leven verloren en chenstein had nl. Zondagmiddag een groot zijn er 150 personen gewond, zangersfeest plaats, waarvoor de zangers- Geheele families zijn verongelukt. In Bazel bonden uit Bazel met honderden muziek- staan alle zaken stil. De meeste inwoners liefhebbers overkwamen. Te 1.10 was de hebben familieleden of vrienden onder de laatste trein, zonder eenig onraad te be- dooden of gewonden. Onder de puinhoopen speuren, over de brug gestoomd. De brug te midden van eenige lijken, is nog een over de Birs, een zijriviertje van den Rijn, levende vrouw gevonden, die zwaargewond overspant de rivier zonder pijlers en is 25 meer dan 12 uur in dien afschuwlijken meter lang. toestand doorbracht. Een groot aantal ge- De' brug was eerst onlangs gebouwd, wonden mag niet vervoerd worden naar geheel van ijzer en werd voor zeer sterk Bazel; zij werden te Mönchenstein opge- en solide gehouden. Toen de trein in volle nomen, waar alle inwoners de grootste vaart over de brug ging, stortte deze in, blijken van toewijding geven. Doctoren en op het oogenblik dat de twee locomotieven j officieren van gezondheid uit Bazel waren ongeveer haverwege waren. Van de brug den geheelen dag bezig ledematen af te is niets overgebleven dan de uiteinden. I zetten. De meeste dooden zijn jonge men- De locomotieven, 2 bagagewagens, delscheu, leden van zangersbonden, postwagen en 2 passagiers wagens stortten liet viaduct was in 1875 gebouwd, doch in de diepte; de volgende passagiers wagen voor een maand onderzocht en van nieuwe viel om en bleef hangen boven de rivier. I klinknagels voorzien. Het metselwerk bleef Ofschoon alleen compartimenten eerste en ongeschonden. Het ijzer is blijkbaar be- tweede klassen bevattende, waren deze wag-jzweken onder de buitengewone zwaarte van gons letterlijk volgestopt, omdat de conduc- den trein. teurs, geen plaatsen meer hebbende voor De toestand van de gewonden in het de laatst overblijvende reizigers, ook die hospitaal te Bazel geeft hoop, dat allen van de derde klasse in deze rijtuigen had-1 zullen herstellen. den doen opnemen. De meeste personen in j Uit de nadere bijzonderheden blijkt o.a. de in het water gevallen waggons zaten nog, dat van een man, die met de beenen daarin vastgeklemd en zijn verdronken vóór vastzat in de verwoeste wagens, nadat tot dat er hulp kon komen; eveneens natuur-JMaandagochtend te vergeefs was getracht lijk de treinbeambten op de machines en in de bagagewagens en de postambtenaren. De overige wagens kregen zulk een ge- duchten schok, dat bijna alle passagiers min of meer gewond werden. Maandagochtend waren reels 60 lijken te vooi'schijn gebracht en schatte men het getal der verongelukten, die nog onder de puinhoopen in de rivier lagen, op 35. Ge durende den geheelen nacht werd het red dingswerk voorgezet, dat door de sterke strooming der rivier erg werd bemoeilijkt. 't was een vreeselijk schouwspel 's nachts die puinhoopen vol lijken in de rivier, ver licht door fakkels. De tafereelen van smart terwijl gewond, terwijl alleen het kind van den eersten ongedeerd bleef. De plaats van het onheil is nog een groote puinhoop in het water, waarvan niet te zeggen is wat nog daaronder is verborgen. Alle lijken zijn nog niet gevonden. Nog steeds omringen een wanhopige menigte de plaats van de rampdie menschen en kinde ren zoeken hun dooden. De gezamenlijke schade aan de brug en het materieel wordt op een millioen francs geschat. De regeering van Elzas-Lotharingen heeft, naar van goed onderrichte zijde vernomen wordt, bepaald, dat tot aan de herstelling van de Mönchensteiner brug, welker in storting het schrikkelijk spoorwegongeluk veroorzaakte, de pasdwang op de lijn Bel fort—Bazel via Mühlhausen zal zijn opge heven. Te Etang-Vergy, bij Rijssel (Frankrijk), heeft weer een notaris zich met 150,000 frs. van zijne klanten uit de voeten gemaakt. De vooruitzichten voor den oogst schijnen over het algemeen ongunstig to zijn. Veel gewassen, vooral de beetwortelen in het Noorden, zijn aanmerkelijk ten achter bij het gemiddelde men voorziet een gebrek aan granen, dat wellicht niet zal opge wogen worden door de grootere oppervlakte, dit jaar voor den graanbouw in gebruik genomen. De jeugdige koning Alexander van Servië gaat den 17 Juli, vergezeld van een zijner ministers en een adjudant, naar Parijs, waar hij eene maand bij zijn vader, den ex-koning Milan, zal doorbrengen. De Servische Minister van financiën Vo witch is plotseling krankzinnig geworden; zijn toestand is zoo ernstig, dat hij terstond naar een gesticht moest worden overge bracht. f 650. Maar geen enkel photograaf was be reid de opdracht te aanvaarden. De Turksche Regeering moet bericht heb ben ontvangen, dat de rooverbende, die den trein aanviel, op weg is naar de Zwarte Zee. Een paar dagen vóór den trein-aanval had de Bulgaarsche regeering de Turksche medegedeeld, dat een rooverbende de Turk sche grens was overgetrokken naar den kant van Adrianopel, na een hebben gehad met Bulgaarsche gendarmen, waarin het opperhoofd Athanasius licht was gewond. vangenis buiten toegang blijven. De wet erkent zulke Grandes van Spanje niet.* Zoodra de bevolking van Madrid gehoord had wat er met Juliana was gebeurd, wilde ieder, groot en klein, het kind aannemen voor het zijne. De prefect te Madrid heeft van een zestig vrouwen, uit de aristocratische zoowel als uit de nederigste kringen, een verzoek in dien zin ontvangen. De vertrek- „eVecht te '^en PrM"ectuur van politie waren gevuld met personen, die kleederen, lekkernjjen en geld voor Juliana brachten. Tal van per- I sonen uit de provinciën zjjn naar Madrid gekomen, om het kind hulp te verschaffen. veront- In Italië, ditmaal te Yerona, is weder een hevige aardschok waargenomen. De blijft nog steeds zwaar werken. Geheel Madrid is vervuld van waardiging tegen de hertogin de Castro- Enriquez, markiezin van Valderas, gravin"Vesuvius van Plasencia,' Grande eerste klasse van Spanje en dame noble der orde van Maria De É?ro°te werkstaking van waschvrouwen Louisa. Men weet waaraan deze »dame« Fulham, Kilburn, Hammersmith en zich schuldig heeft gemaakt. Een arm meisje ar>dere V' est-Londensche voorsteden is aan- van negen a tien jaren, eene wees, Juliana gehangen. ^jj verlangen een werkdag van geheeten, had zij in dienst genomen, en op uren en Vs shilling loon per dag. barbaarsche wijze mishandeld, zoodat het Driehonderd werkstakers vielen de wasch- arme kind ten laatste het huis der vrouwe-huizen te Kilburn aan en trachtten de lijke beul is ontvlucht en zich op straat heeft waschmeisjes over te halen zich by haar nedergezet, waar het, uitgeput van lijden en aan Muiten. Waar dit mislukte, werden honger, is opgenomen door de politie. de ruiteu verbrijzeld. Eene versterkte politie- Het kind was met lompen omhangen, macht bewaakt de waschhuizen, maar werd neen, niet omhangen. Zij waren haar aan het lichaam vastgenaaid, zoo nauw dat het uitgejouwd. Een 32 jarig wever is op aanklacht van zich haast niet kon bewegen. Van gewoon zijn moeder gevangen genomen als verdacht den afschuwelijken meisje te Leeds. By aan uittrekken der kleederen kon, natuurlijk,schuldig te zijn hier dan ook geen sprake zjjn. In die lompen j moord op het 5-jarig hem te bevrijden, ten slotte in dezen toe-j De Oostennjksche consul te Prisrend, in stand de beenen werden afgezet. De dokter1 stond op een vlot in het water om de 1 w' een vlot in het water om operatie te doen. Kort daarna is de onge lukkige gestorven. Eenige personen, die niet uit de puinhoopen waren te bevrijden, kregen morphine-inspuitingen om hun pijnen te stillen. Dr. Vügtlin uit Bazel werd met zijn drie zonen gedood; de moeder was alleen thuis gebleven een kleermaker verloor zijn vrouw en drie kinderen. De heeren Bubeck, directeur der ambacht school en leeraar te Bazel, en een dochter van den laatsten werden gedood, hun vader en de vrouw van een hunner werden zwaar DE SLUIER VALT. 7) Het eenzame bootje midden op het meer werd langzaam voortgedreven. De riem slagen waren zwaar als de ademhaling van een .zieke. Edelreif zat langen tijd stil; de zoele nachtwind en het zachte geluid van het kabbelende water benevelden zijne gedachten n deden zijn hart luider kloppen. Nu hij alleen tegenover Oda zat, gevoelde hij zich weder tot haar aangetrokkende onver breekbare band, die hem over eenige dagen aan Kunigonde zou hechten, scheen hem bijna hinderlijk, en hij maakte zich zeiven wijs dat hij haar eerst aan het altaar eeuwige trouw behoefde te zwerenvan trouw vóór het huwelijk had hij nooit gesproken. Oda was een wilde bloem vol ochtenddauw, die door het zonlicht spoedig zou verwelken en, door de bijen van honiggeur beroofd, weldra geknakt op het zand zou neervallen Zulke gedachten bielden hem bezig in de geheimzinnige stilte van het nachtelijk uur.'selinge lichtstraal schoot door het donkere Toen alle hoornen en hutten langs den oever aan hun oog waren onttrokken, keerde jhij zich naar zijue geleidster en lachte {haar toe. Er woei een zoele, bijna warme wind maar het meisje trok haar doek nog dichter over het gelaat cn roeide met verdubbelden ijver. »Dat is weder de trotsche, wie men elk woord dat zij spreekt met een kus vooruit moet betalen,* zeide Ambros eindelijk Het meisje sloeg de riemen met kracht tegen de golven Het liefst had zij ze neergeworpen en beide armen om den geliefde heengeslagen maar zij moest de golven zweepen, totdat het bootje schommelde en haren bruidegom in slaap wiegde. Slechts wanneer hij sliep kon zij op den bodem van zijn hart zien. Wanneer hij echter wakker bleef', hoe kou zij hem blijven bedriegen? Ja, valscli moest zij heden zijn om zijne trouw op de proef te stellen. Een enkelen handdruk wilde zij hem geven om aan haar gevoel lucht te geven. Maar neen zij mocht hem niet kennen de handdruk zou niet van zijne bruid komen, maar van het visschersmtisje. Deze gedachte bracht haar tot bezinning; zij greep de riemen krachtiger. ïs dood op zijn bed gevonden. Zjjne borst was met kogels doorboord, zoo dat men waarschijnlijk aan eene wraak neming van Arnauten moet denken. Athanasius, de hoofdman der roovers van Tscherketzkoi, had aan den machinist Freudinger, die 't losgeld te Kirkillisse ging halen, de opdracht gegeven om een photograaf mee te brengen, die een groep van de bende moest maken. Hij had daarvoor 50 goud lires beschikbaar gesteld, dat is ongeveer luchtruim. Ambros bemerkte het nauwelijks, maar zijne gezellin sidderde voor dit schijnsel. Hoe spoedig kon het lichter worden en haar verraden. En wanneer er een storm op kwam? Zij, de onkundige, had op zich ge nomen hem over het meer te brengenzij was voor zijn leven verantwoordelijk. Hij dacht niet aan mogelijk gevaar. »Oda, wij zijn alleen,* zeide Ambros. Hij sprak met bevende stemhet duizelde hem bleef het kind dag en nacht saamgeperst. Hoeveel wonden en lidteekenen Juliana op het lichaam had, is kwalijk te zeggen. Haar lichaam is er mede bedekt. De hertogin de Castro-Enriquez was met een aanzienlijken edelman gehuwd. Maar voor twee jaren is hij van haar gescheiden. Hij kon het met het monster niet langer uithouden. Toen de rechter van instructie de hertogin verhoord had, zeide hjj tot haar; Vrouw Alvarez, ik houd u gevangen.* »Hoe, vrouw Alvarezriep zij uit, »ik ben de hertogin de Castro-Enriquez, en ik wil dat mijne titels voorkomen in uw rapport.* De rechter wendde zich hierop tot een paar gerechtsdienaren en beval hun: »Breng vrouw Alvarez weg. Zij moet in de ge- handen vallen. Het werd weder stil op het meer, en de nacht was stikdonker. Meisje,* fluisterde Ambros, naderbij komend, »gjj hebt bij het visschen het spreken verleerd, maar hooren en rerhooren kunt gij nog wel, hoop ik?« Hij wist nauwelijks meer wat hij zeide. Kunigonde legde hare ijskoude hand op den ijzeren rand van het bootjezij wilde zijn arrestatie bekende hjj zjjn schuld. De moeder wordt, verdacht als medeplichtige, ook gevangen gehouden. Tusschen de Vereenigde Staten van Ame rika en Groot-Brittannië is eene overeen komst geteekend, wuarbjj beide mogendheden zich verbinden de robbenvangst in de Behringzee te verbieden. Bij deze overeenkomst is bepaald, tot April 1892 de vangst zal worden staakt. Sedert eenige dagen sneeuwt het in Hongarjje, Boheme en Moravië. Op de Wolga, nabjj Nischni Nowgorod, is een vaartuig met 500 tot verbanning naar Siberië veroordeelden gezonken. Vele hunner zijn daarbij verdronken. dat ge- voor de oogen, het was hem alsof het]de scherpe punt in haar vleesch boren. Zag 1 zij zoo in het hart van haren bruidegom? vaartuig zonk in de oneindige diepte, alsof hij in een onderaardsche wereld alleen was met haar. Het meisje had bij bovengenoemde woor den het hoofd gebogen, als getroffen door een bliksemstraal. Ambros dacht ook aan een bliksemstraal; wanneer er een nederschoot en haar voor zijne oogen trof, zou hij wel zoo sterk zijn als Kunigonde op de hooge weide? Ach, Kunigonde is groot en sterk stil en rein als een herfstnacht bij maanlicht maar het menscheljjk geluk rijpt door den zonnesehjjn. De riemen werden nu krampachtig in het water bewogenmaar het bootje kwam niet verder, het draaide tuimelend in het rond. De roeister had het sturen verleerd. »Kwel u toch niet langer,* sprak Am bros; »zet u bij mij neer en rust!* Het meisje liet de spanen los; zjj liet de Wee, haar voorgevoel »Zie, hoe het bootje ons zachtjes schom melt,* zeide Ambros, die altijd zoete woorden wist te gebruiken om een hart te winnen. >Meisjelief, gevoelt gij de zachte armen der golven en ziet gij den geheimzinnigen sluier van den nacht, die ons van de booze wereld scheidt? Wijst gjj mij heden terug?* »Uwe bruidriep het meisje met ge smoorde stem uit. »Oda,« zeide hij, >Gy weet het: de mensch is geen meester van de omstandigheden, het huwelijk is mijne bestemming, geen keus blijft mij over. Ik acht mijne bruid hoog, ik houd van haar, maar verlang niet dat ik haar zooals u Gij beeft! meisje, ach, kom aan mijn hart.* »Ik ben Oda!« kreet zij. Juist, dat weet ik, lief kindfluisterde Ambros, cn boog zich naar het meisje over, Op hetzelfde oogenblik stond zij op, stortte neder en sloeg haar hoofd met vreeselijk geweld tegen den ijzeren kant. De kreet weerklonk akelig in de stilte des nachts. Ambros had er Kunigonde's stem in herkendhij tastte naar de ineen gezonken gestalten. Deze lag stil en onbe weeglijk; een stroom bedekte haar gelaat. Sloeg het water in de boot? Een bliksem straal verlichtte het meertoen zag Ambros het bebloede gelaat zijner bruid. Zij ademde nog, zjj lispelde nog een een enkel woord hij verstond het niet. Het geluid der golven had hem het laatste woord ontroofd. Weldra hield haar ademhaling op. Ambros, de jonge, schoone, rijke man, knielde in bloed voor het Ijjk zijner bruid. Toen kon hjj niet meer denken. Hy sloeg zich op het voorhoofd en hoopte te ontwaken uit den vreeseljjken droom. Neen uit schuld en zelf berokkend leed is geen ontwaken. Ambros gevoelde het bloed van haar, die hem zoo teeder had bemind, zachtjes vloeien. Hjj gevoelde het lichaam akelig verstjjven en verkillen. En wanneer het ongeloofelyk scheen, toonde een bliksemstraal hem wie daar lag en wat gebeurd was. J - ptraat en de üraelerwaard. Franco per post zonder prijs- (Uit het Duitsch.J »Laatze liggen en rust wat,zeide Ambros. Zij scheen hem niet te hooren. Een plot- (Slot volqt.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1