Offers verborgen zonde hebben, is door de regelen genomen tot instelling van bijzon- politie onderzocht, doch zonder eenig ge- Jere commission, die den oogst in verschil- volg. Bijna dagelijks komen nieuwe ge-j lende districten zullen schatten om daarna te bepalen hoeveel elke landbouwer, tegen een door den Staat vast te stellen prijs, ten behoeve der geteisterde districten zullen kunnen en moeten afgeven. Door de grens wachters aan de West-Pruisische grens wordt streng gewaakt tegen den uitvoer van brood en meel in kleine, voor de grensbewoners tolvrije hoeveelheden. vallen aan het licht van pogingen tot op lichterjj en moord, die waarschijnlijk ook aan Schneider en zijn vrouw ten laste moeten gelegd worden. Dezen blijven echter alle schuld ontkennen. Uit Nordenhamm wordt gemeld, dat een steiger van de havenwerken, waarop 5( werklieden stonden, plotseling is ingezakt, met het treurig gevolg dat allen onder de puinhopen in het water werden begraven 9 lijken werden opgehaald, 10 personen werden zwaar en 30 licht gewond. Later is nog een der gewonden bezwekenalle verongelukten waren vader. Omtrent eene overstrooming van Koll- mann (Hongarije) wordt bericht: De Ganderwild-beek, van den Ritterhorn stroomende, was door een wolkbreuk op ongekende wijze gezwollen, en stortte tegen middernacht als een zware bergstroom om laag, alles wat tegenstand bood in haar vaart medeslepende. Boomen en struiken, groote stukken rots en grond sleurde zjj mede, en in het plaatsje Kollmann vernielde zij 44 huizen, van welke 16 zoo volkomen, dat nauwelijks meer te zien is, waar zij gestaan hebben. Van de personen, die zich tijdens de ramp daarin bevonden, is niemand gered, en 39 personen worden vermist. Ook is de brug aan den rjjksweg, die door het dorp loopt, geheel vernield. De stroom was zóó heftig en snel, dat de lijken zelfs in de Eisach tot bij Bozen opgevischt zijn. De massa's grond, steenen, boomen enz. welke de stroom medevoerde, veroorzaakten een verstopping van de Eisach bij Waidbrück, waardoor het water ook daar groote schade berokkende. De spoorwegdara werd over een afstand van 500 M. vernieldde baan wachter, wiens huisje door het water werd medegesleept, was gelukkig in leven ge bleven om den uit zuidelijke richting nade renden nachttrein tegemoet te gaan en te waarschuwen. Bij Kon. besluit zijn herbenoemt Heemraden van het Waterschap de De berichten omtrent den oogst in Zweden en Noorwegen zijn meer dan treurig. Was de graanopbrengst doorgaans zoo groot, dat belangrijke hoeveelheden konden wor den uitgevoerd, dit jaar zal zij, tengevolge der voortdurende regens, ver beneden del tut Hooge Maasdijk van Stad en Lande van HeusdeD, de heeren L. van Eeten te Veen en C. van der Heijden te Vlijmen. ALMKERK, 20 Aug. De Raad dezer ge meente heeft, met goedkeuring van Gede puteerde Staten, de jaarwedden der te be noemen onderwijzers of onderwjjzeressen weder op f 500 gebracht. De rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1890 bedraagt in ontvan f 15175,22* en in uitgaaf f 14316,67. Onder de ontvangsten komen voor: op brengst van belastingen f 12322,30, ontv van gemeente-eigendommen f 250,07% ver goeding rijk lager onderwijs, ingevolgd art. 45 der wet f 1401,24, vergoeding rijk volkstelling f 105,595. Onder de uitgaven komen voorbezol diging enz. dag. bestuur f 2896,89% onder houd van openbare wegen, werken en in ongunstigste verwachting big ven. Sedert weken staan de laagvlakten letterlijk onder I richtingen f 602,90, onderhoud gemeente water, op sommio-e punten zelfs meer dan I eigendommen f 423,41J, renten van aflossin- een meter. Sedert menschen-heugenis heeft f n van *eldleeningen f 1746,25, onderwijs ij fo528,<7, armwezen en gezondheids-politie Zweden geen zoo slechten zomer gehad. f 17ö3)45) bei00Ding agenten volkstelling In Denemarken wordt de schade, doorj£2i0. de aanhoudende regens aan den oogst toe gebracht, op 300 millioen kronen geraamd. De prijzen der levensmiddelen stijgen voort durend, zoodat de winter door velen met| bezorgdheid wordt tegemoet gezien. De Britsche regeering heeft een verdrag gesloten met den Canadian-Pacific-spoor- weg voor het vervoer van troepen door Canada, wanneer, ingeval van een vjjan- deljjken aanval op Indië, het Suez-kanaal geblokkeerd wordt. De troepen zouden te Halifax worden ontscheept, per spoor naar Vancouver worden gebracht, om daar weer scheep te gaan. Men beschouwt dit verdrag als geheel tegen Rusland gericht. In verschillende plaatsen in het centrum van Portugal zijn aardbevingen waarge nomen, die hevigen schrik onder de bewoners maar geen schade veroorzaakten. Ook in Italië zijn aardbevingen waarge nomen. Te Bari is een geheim genootschap van misdadigers ontdekt, nagenoeg geheel over eenkomende met het beruchte genootschap >Mala Vita«, waarvan voor eenige maanden zooveel sprake is geweest. Toen de politie op het spoor er van was gekomen, werd het huis van het hoofd der bende, Scascella geheeten, 's nachts door karabiniers om singeld. De commandant der karabiniers klopte aan de deurScascella deed open, vloog naar buiten, schoot twee karabiniers dood en vluchtte. De kommandant zette hem achterna en haalde hem in. Een ge vecht volgde, waarbij beiden in een kuil van zes meter diepte vielen, doch zonder dat een hunner door den val ernstig ge kwetst werd. Daar werd Scascella door den kommandant gegrepen en weerloos gemaakt totdat karabiniers kwamen, die hem gevan kelijk wegbrachten. Bijna al de leden van het geheim ge nootschap zjjn thans gevat. De Russische Rijksraad heeft thans een ontwerp in behandeling, strekkende om het vestigen van vreemdelingen in Rusland tegen te gaan (vooral van Duitschers, die elk jaar ten getale van honderdduizenden naar Rus land trekken). Deze zullen alleen in de steden mogen wonen en geen onroerende goederen in bezit hebben. Voor sommige provinciën zou die wet van terugwerkende kracht zijn en zou tot onteigening worden overgegaan. Uit Konstantinopel wordt medegedeeld, dat de Russische regeering een buitenge woon grooten voorraad graan in de mili taire depót's opslaat. De militaire autoriteiten verklaren, nog nimmer zulke dringende orders tot proviandeering ontvangen te hebben als thans. De maatregelen der Russische regeering, om den uitvoer van rogge te beletten en de bevolking in de noodlijdende districten aan het noodige te helpen, worden met den dag doortastender. Thans weer zijn maat- EETHEN. De Heer A. Smits alhier hac gisteren het ongeluk bij het tuigen van een paard en een zoogenaamden pulpkuil te recht te komen en daardoor zjjn arm te breken. DRONGELEN. Naar wjj uit goede bron vernemen is bjj het gemeentebestuur alhier een schrijven ontvangen van H. M. Ged. Staten, waarbij het gevoelen wordt gevraagd omtrent de plaats en de inrichting eener brug over de nieuwe rivier. De beslissing is te nemen tussehen twee overgangen, t. w. nabij Heusden of nabjj Waalwijk (Drongelen) met bijvoeging, dat de vordering der werken thans eent be- roovers, die den opzichter Solini, een I slissing aangaande een vasten overgang noodig maakt, enz. UITWIJK, 24 Aug. Naar de betrek king van onderwijzeres aan de openbare school alhier hebben zich drie sollicitanten aangemeld. DUSSEN, 24 Aug. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn verkozen In sommige deelen van China dreigt hon gersnood, tengevolge van den hoogen stand der Yang-tse-Kiang, waardoor duizenden bunders rjjstvelden overstroomd zyn, en de voortdurende slagregens, welke de niet over stroomde velden ten eenenmale ongeschikt maken voor beplanting De Italiaan, by Salonica ontvoerden, eischen een losgeld van 2000 pd. st. en waarschuwden dat zjj den gevangene zullen vermoorden als het geld niet binnen 11 dagen is be zorgd. De Turksche regeering heeft den gouver neur van Salonica gemachtigd tot uitbetaling I de heeren R. Middelkoop en M. de Rooij Gz. van de 2000 Turksche ponden, door de rooveis van den Italiaan Solini als losprjjs geëischt. Men meldt uit Lissabon aan de Times Daar Baluiaceda behoefte had aan gewapende schepen, stal hij het geld, hetwelk in de schatkist te Santiago is geplaatst als waar borg voor den specie-koers des lands. On gelooflijk schijnt het, dat een Engelscb oorlogschip, de »Espiègle,« zich geleend zou hebben tot het overbrengen naar Mon tevideo van een millioen dollars van het aldus gestolen geld. Er zal een gestreng onderzoek plaats hebben. Blijkens bericht uit Valparaiso schijnt de oorlog in Chili zijn toppunt te bereiken. Een beslissende slag wordt elk oogenblik verwacht. Het leger van de Congrespartij is te Caldera ontscheept en telt 8000 goed uitgeruste manschappen. Waarschijnlijk zal de vloot der Congrespartij Valpariso van zilveren medaille, uit zee aanvallen, terwijl tezelfder tijd haar leger de stad te land zal bestoken. Behalve andere legaten zjjn door wjjlen den heer D. Middelkoop Dz. ver maakt f 500 aan de Diaconie der Her vormden en geljjk bedrag aan de Kerk dier gemeente. BESOIJEN, 24 Aug. De heer Moll, onderwjjzer te Sprang, is benoemd tot on-ï derwjjzer met hoofdacte te Amsterdam. Bjj het verleden week gehouden examen voor hoofdonderwjjzer te Arnhem zjjn o.a. geslaagd, de heeren De Roon uit Vrjjhoeve-Kapelle en Geene te Nieuwkuik. WAALWIJK. Ouder dankbetuiging be richt het Uitvoerend Bestuur dat zyn in gekomen de navolgende medailles van Jhr. Jos. de la Court, 's-Bosch, Lid van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, groote gouden medaille. J. T. Smits van Oyen, Eindhoven, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gouden medaille. De leden en de secretaris van dageljjkseh Bestuur der Noordbrabantsche maatschappjj van Landbouw, gouden medaille. N.N. te 's-Grevelduin-Capelle, groote groote Een telegram uit Valparaiso aan de Herald* meldt, dat Balmaceda en de Junta nabjj die stad elkander wanhopig bevochten. De strjjd, aan welken 20,000 man deel namen, duurde den geheelen dag. Er zjjn aan weerszjjden 3000 dooden en gewonden. Bjjzonderheden zouden volgen. (Later telegra m). Het duurde reeds drie dagen, zonder dat er tot dusver een beslissenden uitslag verkregen was. De eerste ontmoeting had plaats op Vrjjdag, aan den mond der Aconcagua, en eindigde met etne nederlaag der gouver nementstroepen. De insurgenten slaagden N.N. te 's-Grevelduin-Capelle, zilveren medaille. A. van der Mee, te Waalwjjk, groote zilveren medaille. G. Branderhorst, lid der provinciale staten, te Genderen, grooten zilveren me daille. DALEM, 23 Aug. In weerwil van het hoogst ongunstige weder is men hier druk bezig met het rooien der aardappelen. De opbrengst is verre beneden die van het o-evecht I vorige jaar. De ziekte was vroeg ingetreden, en daardoor zyn de aardappelen niet uitge groeid. De kwaliteit laat eveneens te wenschen over. Toch zyn de prjjzen stjjgende. Men be steedt te Vuren reeds voor de jammen f3.10, voor de Turken f2.50 per H.L. Door de synode der Ned. Herv. Kerk is bepaald, dat Leuven, (gemeente uren den eed afgelegd voor de Koningin- Regentes, in tegenwoordigheid van den directeur van het Kabinet der Koningin, den heer Alewjjn. De afgetreden Minister van Marine, de schout-bjj-nacht, G. Krujjs, zal met Septem ber weder optreden als chef van den marine staf bjj het Departement van Marine. uur is de eerste Zaterdagmiddag te 3y2 Ministerraad Kabinet. gehouden van het nieuwe Niettegenstaande het onvaste weder, blijft Scheveningen goed bezocht en er worden evenals andere jaren goede zaken gemaakt niet het minst door het Kurhaus, waar in het hotel geen kamer onbezet is. Eet der bronnen, die niet zoo goed vloeit als vorige jaren, zyn de zeebaden. Van dien ongunsti gen toestand is natuurljjk het weder alleen de oorzaak. inddre de bruikbaarheid van rjjwiel nog te verhoogen, o. a. zeil op te bevestigen. dit water door er een Te Yerseke is eene vergadering gehouden van pachters van oesterperceelen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, waarin be sloten werd den minister om een vernieuwt uitstel van pachtbetaling te verzoeken, op grond dat na den winter wel veel uitge geven, maar weinig of niets ontvangen is, zoodat zjj den 1 September nog minder dan den 1 Mei in staat zullen zyn aan hunne verplichtingen te voldoen. Eene commissie van drie pachters zal het request aan den minister overhandigen. De heer dr. Kaptejjn, te Abkoude, heeft van het hoofdbestuur van de maatschappjj ot bevordering der geneeskunst eene op dracht ontvangen, een rapport uit te brengen over den aard en den omvang van de ver vuiling van rivieren en andere openbare wateren door faecaliën. In verband hiermede ïeeft genoemde heer aan de burgemeesters in Nederland een rondschrjjven gericht, met iet verzoek de volgende vragen te willen jeantwoorden en de beantwoording er van linnen 2 maanden op te zenden aan den inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht in hunne provincie le. Voor hoeveel ingezetenen uwer ge meente worden de faecaliën verzameld: b. Door tonnen of wisseltonnen e. In goed gemetselde beerputten, met ge- metselden bodem en zonder overvloeipypen 2e. Komen de faecaliën uit deze beer- lutten, aan den landbouw ten goede, of worden ze bjj de lediging ten slotte toch in het water geworpen? 3e. Komen de faecaliën in uwe gemeente, die niet op eene der boven beschreven wjjzen verzameld worden, terecht in den bodem of in het water? de er in, na een hardnekkig en bloedig gevecht, Vuren,) voortaan niet meer kerkelijk zal Men meldt uit Nederhorst den Berg aan Haarl. Crt. Yoor hen, die er niet mede bekend zyn, dat eerst in den laatsten tjjd de wetenschap aan het licht heeft gebracht op welke wijze de paling zich voortteelt, door namelyk levende jongen ter wereld te brengen, ver dient voorzeker vermelding, dat, naar wjj vernamen, de visscher J. de Kloet in het naburige Kortenhoef, bjj het opensnjjden van oen paling, een aantal jonge palingen vond, welke nog eenige uren daarna in leven zjjn gebleven. Ook zjj, die weten, dat de ontdekking, die nog slechts zeer jong is, heeft geleerd, hoe miniem klein deze diertjes ter wereld komen, een omstandigheid, waardoor de voortteling zoo langen tjjd voor de weten schap bedekt kon bljjven, zullen bovenstaand feit, als uitzondering ep den regel, zeker met belangstelling vernemen. dat den ganschen dag duurde, den overtocht] over de Aconcagua te forceeren, waarbij het vuur hunner schepen goede diensten I bewees. De troepen van Balmaceda trokken i zich in goede orde terug. Aan beide kanten] werd met grooten moed gestreden. behooren tot genoemde gemeente, maar tot Heukelum. Het fruit wordt hier over het alge meen duur verpacht; men besteedt van f 3 tot f 5 per H.L. op den boom. De appeloogst zal zeer tegenvallenperen zjjn er nog al, maar over 't algemeen klaagt men, dat ze klein van stuk zijn. iJlïi.ïitselyii Nieuws. HEUSDEN, 24 Aug. Door de Ye afdeeling van den N. W. B. zal op Zondag 30 Augustus a.s. een afdee- lingstocht worden gehouden. Vertrekkende ten 10 uur van Dussen, van af het Hotel Van Beurden, zal de tocht over Nieuwen- djjk, Werkendam, Sleeuwijk, Woudrichem (12 uur), Andel, Veen, Wjjk, Aalburg tot Heusden (aankomst bondshotel Concordia 2 uur) worden uitgestrekt. Ten 4 ure vertrekken de wielrijders weder over Heesbeen, Drongelen en Meeuwen naar tot ysopruimin Dussen. De geheele afstand is 45 K.M. De snel heid is 12 a 15 K.M. per uur. De Leden op tusschenliggende plaatsen worden, blykens de Kampioen, beleefd uit- genoodigd zich op de tusschenliggende plaatsen aan te sluiten. Naar wjj vernemen zouden, bjj gunstig weder, een 40 a 50 Leden vereenigd kun nen zjjn, Aan de heeren J. J. van Tienhoven van den Bogaard, burgemeester van Werkendam en P. Dubbelman, wethouder van Hooge en Lage Zwaluwe, is door tusschenkomst van den Commissaris des Koningin in Noord- Brabant de dank van de ministers van oorlog en van waterstaat overgebracht, wegens hunne bjjzonderljjke verdiensteljjke bemoei ingen, door het verleenen van hulp als anderzins, ter gelegenheid van de in den af- geloopen winter door detachementen van het korps genietroepen verrichte werkzaamheden op de groote rivieren. I SiiiïKïnlïiïiil. De afgetreden Ministers zjjn Zaterdag middag de gasten van de Koningin-Regentes op het Loo geweest. Zjj vertrokken te half een per Staatspoor daarheen. De nieuwe Ministers kwamen Vrjjdag te half elf te Apeldoorn aan en hebben te 12 In de laatste dagen ziet men in de Amsterdamsche grachten een toestel voorbij varen, dat veel bekjjks heeft. Het is een watervelocipède van de nieuwste constructie, ontworpen en vervaardigd door den heer A. J. L. Siddré, een jong werktuigkundige daar ter stede. Het bestaat uit twee lange en smalle, waterdichte houten schuitjes, die op de manier van waterschoenen naast elkander zjjn geplaatst; daarboven verheft zich een toestel, dat het meest overeenkomt met een safety tandem, zoodat het plaats geeft aan twee personen. De trappers brengen een stel van tandraderen in beweging, die een schuin liggende as doen draaien, waaraan een schroef is bevestigd. Met de stuurstangen, als bjj een gewoon rjjwiel ingericht, wordt het dubbele roer in werking gebracht, dat zeer gemakkeijjk werkt. Het geheel heeft een draagvermogen van 240 K.G. en is zeer licht. De ontwerper is zelfs bjj ruw weder een paar malen het IJ overgestoken, zonder dat de velocipede veel bezwaar ondervond van den golfslag. Met eenige verbeteringen hoopt de heer Donderdagavond zyn te Rotterdam na afloop eener zitting van Sequah ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Sequah moet zich daarop zeer ongunstig hebben uitgelaten over den heer Schreve, arts aldaar, naar aanleiding van diens inge zonden stuk over de geneesmiddelen van Sequah. De verkoop der fleschjes met olie en »prairiebloem< werd gestaakt, en aan het publiek gezegd, dat men die kon bekomen bij den heer Schreve. Hierop trokken eenigen naar de woning van dezen arts aan het Oostrestplein, trokken de schel af, sloegen het naambord stuk en trachtten met stenen de ruiten in te werpen van het bovenhuis. Terwjjl men nog bezig was de baldadigheden voort te zetten, ver scheen er een talrijke politiemacht, die verdere wanordelykheden tegenging en de bende uit elkander dreef. Een streng onderzoek wordt door de politie ingesteld, om zich te vergewissen of er misschien termen aanwezig zyn om een vervolging in te stellen wegens aanzetting tot het plegen van geweld. Naar de »N. R. Ct.« verneemt, is door de politie te Rotterdam aan Sequah de ver koop van zijne geneesmiddelen verboden. Aan den politie-ambtenaar, die toezicht heeft bjj zjjne zittingen in het Verkoop- lokaal, is de last verstrekt om, zoo die ver koop toch mocht geschieden, proces-verbaal op te maken. Ook aan den geneesheer Hemmers, die bjj deze zittingen tegenwoordig is, moet het recht om die middelen te verkoopen, op grond van da geneeskundige wet van 1865, zyn ontzegd. Het aantal onderscheidingsteekenen, welke de Keizer van Duitschland bjj zyn bezoek aan ons land liet uitreiken, bedraagt 125. Een vreeseljjk onheil had Woensdagnamid dag plaats nabjj Oosterzee in Friesland, op een klein half uur afstands van Lerasterrijn. De bemanning van een 6-tal schepen was bezig deze vaartuigen tegen den wind in te sleepen. Toen de eerste drie een eind waren voortgesleept en vastgemeerd, keerden de trekkers elf in getal met een boot terug om de overige schepen te halen. Een stukje paal, waaraan een lap doek ge bonden, diende tot zeil, om zoodoende des ;e spoediger ter plaatse te zjjn. Onderweg echter had een van het gezelschap de aardig- ïeid in den mast te klimmen, waardoor iet bootje, dat met elf personen reeds meer dan gevuld was, schuin ging en water schepte. Men begon vervolgens te stoeien, met het on gelukkig gevolg dat de boot omsloeg en allen ;e water geraakten. Op het hulpgeschrei kwamen spoedig eenige bewoners der buurt oeschieten, doch bjj de redding bleek, dat vier der drenkelingen reeds overleden waren, ;erwjjl een nog in bedenkelyken toestand verkeert. De ongelukkigen zjjnschipper Hendrik Schuring van Zwartsluis, met zjjne beide dochters, eene van 12 en een van 16 jareü, en de knecht van een anderen schipper. Het ooneel, dat op den oever plaats vond, is niet te beschrjjven. De vrouw van Schuring zat daar stom en zinneloos van smart bjj de jjken van haren echtgenoot en hare dochters. De hooge haringprjjzen der laatste weken zyn oorzaak, dat de bomschuiten zulke hooge lesommingen maken als in jaren niet het geval was. Een bomschuit van de wed. iorving te Scheveningen was tot heden de gelukkigste; zjj maakte in een enkele reis een besomming van f 4200 netto. Een bom schuit van den reeder Alb. de Jong deed reeds twee reizen met een gezamenljjke be somming van f 4700. Bjj het ongeluk te Nordenhamm (zie onder luitenland) zyn ook landgenooten omge komen. Zoo verloren daarbjj o.a. het leven h. van der Laan, 20 jaar, en Berend J. Éujjper, 16 jaar, beiden van Bellingwolde. Nog andere werklieden van daar worden vermist. De beroemde harddraver Tabor II is, naar wordt verzekerd, door den eigenaar, üen heer A. De Ridder te IJpolder voor 25.000 verkocht. Voor een éénjarig paard van dien heer werd reeds f 5000 geboden. Uit 's-Hertogenboseh werd Donderdag avond aan het Vad. gemeld: De stad is weer in rep en roer. Heden morgen werd voor de Rechtbank de zaak behandeld van den dichter der schimpliedjes op onzen commissaris van politie. Een straf van acht maanden gevangenis werd geëischt. De talrjjke en luidruchtig menigte verge- a. Door middel van Liernur's buizennet?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2