Boren geheel Frankrijk heeft zich de weest, moest bjj in Pegwei Bfai aan wal er op den heer De Raymond een kns te! voor 1892 vastgesteld in ontvangsten nit-'staan, zijn de meeste stokken nog verpacht vorigs week een vreeselijke storm ontlast, vergezeld van zwaar on weeier, dat aan ver scheidene personen het leven heeft gekost. Eene menigte straten te Parijs stond door den aanhoudenden slagregen hoog onder water, dat de voor de koffiehuizen staande tafeltjes en stoelen medesleepte. Twee werklieden, die aan den arbeid waren in de riolen van den Boulevard Malesherbes, werden door het bij stroomen binnendrin gende water overvallen. Hunne wanhoop kreten werden gehoord maar vóórdat liet mogelijk was hun hulp te bieden, waren de kreten reeds verstomd. Zwermen van ratten, in de riolen door het water bedreigd, zag men op verscheidene plaatsen boven de aarde komen, een been komen zoekende in winkels, en waar al niet. Met bezems en stokken ging men toen dat gedierte te lijf. Het was in zijn soort een vreeselijk schouwspel. Bij de thans in Frankrijk plaats heb-j bende militaire manoeuvres wordt ook ge bruik gemaakt van den luchtballon, waaraan j telephoondraden bevestigd zijn. De hiermede genomen proeven hebben goed voldaan. In het schuitje van den luchtballon zijn de gsan, daar de eb hem de voïtooiïug zijn watertocht onmogelijk maakte. Volgens medededeellngen nit de Zuid- Afrikaansche Republiek, is er sprake van den aanleg van een nieuwe spoorweglijn, ter lengte van 195 kilometer, van het station Romato-poort, van den Delogoabaai- spoorweg, naar de gouddistricten bij Zout- pansberg. Tot hen, die zich voor de zaak interesseeren, zou ook baron Oppenheim behooren. Er wordt medegedeeld, dat voor het kapitaal, tot den aanleg benoodigd, 4 pCt. rente zal worden gewaarborgd. Nadere bijzonderheden betreffende de zaak ontbreken echter, In Michigan is een dynamietfabriek 's morgens vroeg vernield, ten gevolge van een ontploffing. Er was ongeveer 20 ton dynamiet voorhanden 16 werklieden werden letterlijk stukgescheurd. De schade wordt op 350.000 ds. geschat; de muren derlbouwd, om de roover-aanvallen naburige huizen werden gescheurd en del gaan. spits van den toren eener naburige kerk stortte met groot geweld naar beneden. van geven, hem verzoekende df- ondergane be- handeling niet kwalijk te nemen. Ook de roover, die hem bij de gevangenneming geslagen bad, verzocht zijn vergiffenis, ver klarende >slecbts uit nooddwang te hebben gehandeld. Daarop konden zij heengaan in vrede en de eonigen van wie zij op hun terugreis last hadden, waren niet de roovers, maar een patronille gendarmes, die hen arresteerde en hun verhalen in 't eerst volstrekt niet wilde gelooven. De beer Sollini, de Italiaansche spoor weg-inspecteur, is thans ook ia vipheid gesteld, en ook de koopman Jakoil uit Salonika is, na 6 weken in banden van Turksche roovers te zijn geweest, na betaling van 1500 pd. losgeld vrijgelaten. De Porte heeft thans bepaald, dat op de afgelegen spoorwegen verscheidene kleine kazernes voor 30 man zullen worden ge- te tegen BEKENDMAKING. In bet stoomschip »Ootina«, van Glas- Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter kennis van de ingezetenen, dat gow te Quebec aangekomen, zijn in de lading op Zaterdag den 19 September e.k., des bewegingen van andere troepen, die ver I gevonden twee bewustelooze mannen, 't Bleek namiddags schouw zal worden gevoerd over verwijderd waren, waargenomen en door de telephoon overgebracht.. Het »Reichsgesetzblatt« bevat een besluit, waarbij in Duitschland het verbod tot in voer van varkens, varkenvleesch en worst van Amerikaanschen oorsprong met ingang van 3 September is opgeheven, mits voor zien van een officieel bewijs van keuring in het land van herkomst. dat zij den avond voor boot aan boord een plaatsje in het stroo zochten. Zij hebben twaalf dagen daarin gepakt gezeten zonder eten of drinken, een is krankzinnig geworden het vertrek der straten, goten en riolen, binnen deze ge meente. Een ieder wordt herinnerd aan de betrek kelijke voorschriften, volgens welke straten, goten en riolen alsdan behoorlijk moeten gereinigd zijn, zooals gebruikelijk is, op straffe bjj die verordening bepaald. Heusden, den 7 Sept. 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. Uit Kopenhagen wordt bet onwaarschijn lijk bericht overgeseind, dat de heer White, de agent van baron Hirsch, te Fredensborg een onderhoud heeft gehad met den Czaar, waarvan hij veel vrucht verwacht in het belang der Russische Joden. Uit Chicago wordt aan de New-York Tribune gemeld, dat aldaar een rijk planter uit Deli vertoeft, de heer Kaufmann, die een onderzoek heeft ingesteld, of er grond in Amerika is te vinden, geschikt voor de teelt van Sumatra-tabak, nu de Mc. Kin leywet den invoer daarvan vrijwel belet. I LANGSTRAAT. De handel in hoornvee Hij zou tot de conclusie zijn gekomen, dat was deze week veel vlugger dan sedert lang. in Virginia, Louisiana en Kentucky een Zoowel Z.-Hollandsche als buitenlandsche uitnemende bodem voor het gewenschte koopliede,ü deden beIan^riJke i^oopende XJla.£ttsselijk: Nieuws. gaaf op f 7009,60. Door den raad dezer gemeente is als 't meest geschikte punt voor de verbrag ging van den Nieuwen Maasmond opge geven, de richting tusschen de kunstwegen verbinding vormende tusschen de Langstraa in deze gemeente met Genderen via Doe veren over de vaste brug van 't Oude Maasje DRONGELEX. De vastgestelde ge meenterekening wijst aanontvangsten af- deeling Drongelen f 3107,56 en afdeeling Doeveren c.a. f871,17, totaal f3978,73 uitgaven afd. Drongelen f 2567,815, afc Doeveren c.a. f 862,15, totaal f 3429,95® Batig saldo t 548,765. Begrooting volgenc dienstjaar, afd. Drongeleninkomsten f3381,77®, aid. Doeveren c.a. f 1329,51 totaal f4711.29. Uitgaven zijn tot een ge lijk bedrag geraamd. MEEUWEN. 17 September a. s. za alhier de vergadering plaats hebben van het Onderwijzers-Gezelschap in het arron dissement Heusden, voormiddags ten half elf uur, onder de leiding van den heer arrondissements-Schoolopziener A. Blok. Behalve de behandeling van huishoudelijke zaken en mededeelingen omtrent het Neder- landsch-Onderwijzers-Genootschap zullen de volgende onderwerpen ter bespreking worden ingeleid a. Foutieve opstellen, door den heer P J. van Woerkom. b. De rekenkast van Keunning, door den heer B. Hengeveld. c. Eene kleinigheid, door den heer J. van der Beek, d. Naar aanleiding van»God schiep de waarheidsvrucht, maar ook de schoonheids roos van J. A. Alberdingk Thijm,« door den heer L. M. M. de Vlam. e. De vrjje en ordeoefeningen der gym nastiek. door den heer K. P. Immers. f. Iets over de ademhaling en daarmede in verbandstaande verschijnselen, door den ïeer C. de Moor. WIJK, 4 Sept. Door ds. C. de Hoogh e Nijehaske is bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. alhier. In de kelders van het raadhuis te Somelin, in Hongarije, is door de onvoorzichtigheid van een 80-jarigen bode, die zich met een lamp tusschen 200 kilo gasolie en een groote] j)rer|(ren, al zou 't menigte vaten met petroleum had begeven, een ontploffing ontstaan, waardoor een vleugel van het gebouw in de lucht ge sprongen is en drie personen levensgevaar lijk zjjn gekwetst. j I prijzen bedroegen echter weinig meer. bind aanwezig wan, ja op Kimmige plaatoen paik(J 8Kslfkoei(,n dedell ?230 en beter dan op (Sumatra. Met twee zijner [f250 af, het meerendeel werd voor f 180 vrienden verklaarde hij 't volgende jaar 40 plantages in exploitatie te zullen ook zwaar vallen de hooge Amerikaansche loonen te betalen. Denkelijk zal het ook zwaar genoeg vallen, al is de bodem nog zoo goed, dezelfde tabak als te Deli te procudeeren, daar er nog wel andere invloeden, klimaat als anders- Te Lyon is door de werklieden uit eenigelzms, voor de ontwikkeling der plant van fabrieken de algemeene werkstaking afge kondigd, tengevolge van het besluit door de patroons genomen, om den 11-uurs werk dag te behouden. Ook te Roubaix beginnen de werklieden zich weder onrustig te be- toonen, een twintigtal hunner hebben den arbeid gestaakt. De ziekte van Spurgeon heeft wel een beteekenis zijn. wending ten goede genomen, maar zijn ehronisch nierlijden is van dien aard, dat hij uiterst zwak blijft; hij gebruikt weinig] hoofdman zouden brengen, voedsel. Zuid-Russische bladen melden, dat on langs te Maikow, Kaukasus, een oproer uitbrak, omdat de boeren niet wilden dulden dat hun door veepest aangetaste runderen werden afgemaakt. Een bataljon Kozakken herstelde na een zwaren strijd, waarin 17 personen gedood en 15 zwaar gewond werden, de orde. De Nijl is steeds wassende, maar nog ver beneden het pijl van het vorig jaar. Over de aanvaring tusschen de Japansche ss. »Tamaye« en »Mioshy« op 12 Juli, op de kust van Yezo, waardoor 200 personen het leven verloren, wordt nader bericht: Beide schepen die aan twee concurreerende maatschappijen behoorden, stoomden om het snelst. Door een of andere omstandigheid kwam de »Tamaye« voor de boeg van de »Mioshy« en werd deze aan de bakboordzijde aange varen bjj de machinekamer. Er volgde on middellijk een ontploffing. Het stoomschip zonk binnen vier minuten na de aanvaring en nam, behalve de equipage, nog 240 visschers mede in de diepte. Alleen degenen die zich op het dek bevonden, ongeveer 60 personen, werden door de »Mioshy« gered. Tijd om een boot uit zetten door de »Tamaye« was er niet. De visschers, die zieh aan boord bevonden, kwamen van Aamori en waar zij zich hadden verhuurd bij de haring visscherij. Uit Santiago wordt gemeld, dat het Voorloopig Bewind der Congrespartij ge- constituneerd is en nota's zal zenden aan de Mogendheden, die, naar 't schijnt, be sloten zjjn de nieuwe RegeeriDg te erkennen. Zekere heer Fischer, van Harrow, heeft getracht van Dover naar Ramsgate te zwem men. Na 7l/2 uur in 't water te zijn ge- De Engelsche bladen bevatten een ver haal van de bevrijding van den heer De Raymond, die door Turksche roovers op 10 Aug. was gevangen genomen. De eigen aardige zeden en gebruiken dier moderne roofridders komen daardoor aardig aan het licht. De twee dragomas van het Fransche consulaat, die met den heer Ruffica en 12 gendarmen het losgeld aan den roover- hadden eenige dagen op de aangewezen hoeve doorge- j bracht, toen een boer tot hen kwam, die een afgezant der roovers bleek te zijn. Hij zou als gids optreden en drie mannen mochten met hem meegaan. De kanselier begunstigd worde, van het Fransche consulaat wilde eerst den ^sluitend vooi raad van zijn chef te Rodosto inwinnen. a f225 van de hand gedaan. Naar slacht vee was voor dadelijke behoefte veel vraag en de qual. kon 70 a 74 ct. per kg. gelden, jong slachtvee 60 a 64, vette varkens naor qual. en zwaarte 52 a 54 ct. p. kg. biggen 60 a 90 ct. par week. Hooi. De prijzen blijven stijgende en zijn thans reeds tot f 18 per 1000 V2ka- t?e" klommen, waarvoor de beste partijen, zelfs van het overjarige gewas gretig genomen worden. Afwijkende en miskleurde qual. geldt f 14 a f 15. De handel is voor 't oogenblik buitengewoon levendig. Stroo. Ook dit artikel rijst in prijs en wordt op levering reeds voor f 11. a f 11.50 per 1000 Ys k£>- gekocht. De dflevering van snij- en slaboonen in de Boven-Langstraat was deze week zeer belangrijk. De eerste werden voor 15 a 17ct. per 100 stuks van de hand gedaan, ter wijl de sla- en stamboontjes tegen f 1. - a f 150 per 1/s H.L. verkocht werden. Aardappelen f 2.75 a f 3.appelen f3 a f 4, peren f 2 a f 3. Alhier is de hooioogst weder in vollen gang. Bij de tegenwoordige dure hooiprijzen is het voor de veehouders in die streek van niet weinig belang, dat deze tweede snede gunstig ingezameld en door goed weder daar de oogstvoorraad veevoeder en niet voor den handel geschikt is. Algemeen is men er dan ook op uit, zooveel mogelijk eigen Deze ried hem aan te gaan met den anderen hooiland in beslag te nemen, omdat van de dragoman en een bediende. Des avonds was voedergewassen op de roggelanden weinig hij weder aan de hoeve, waar de boer ge- verwachting en het graan te duur is wacht had, en om 10 uur gingen zij op weg. Niet minder dan veertien uren moesten Bij de verpachtingen van hooitoemaat op de onteigende perceelen voor de verlegging van den Maasmond werden dan ook zeer zij door de woeste bergstreek marcheeren, j hooge prijzen besteed, meerendeels tweemaal totdat zij aan den zoom van een woud kwamen. Hier beval de gids hun hun zak doeken over het hoofd te binden. Toen zij|,ue y,ULUlt landernen ziet op die wyze een eindweegs geloopen hadden, stonden zij voor drie tot de tanden gewa pende bandieten, die hen omringden en met hun geweren insloten. Op hun verkla ring, dat zij het losgeld bij zich hadden, werden zij begeleid naar het hoofdkwar tier der bende, dat op twee uur afstands op een zeer verborgen en schilderachtige plek lag. Hier verscheen de hoofdman Thomas met vijf der zijnen. De heer Tac- chella, de dragonman, stelde hem de 5000 pd. ter hand, onder de mededeeling, dat hij nog 100 pd. bij zich had, die hij hoopte te mogen behouden als reisgeld. Hierop antwoordde de hoofdman allerbeleefdst: »Natuurlijk. Gij moogt alles behouden wat gij hebt. Niemand zal u lastig vallen. Wij hebben alleen recht (sic!) op het losgeld, dat wij eischten. Het is de heer De Raymond, zooveel als in gewone jaren. De opbrengst der toemaat zal zeer verschillend, doch op 'de lage gronden gering zijn; van de hooge men een goede opbrengst tegemoet. In verband met de duurte van het vee voeder ep den tragen handel met het bui tenland verwacht men tegen het najaar lage prijzen voor het stalvee. Naar aanleiding van eene bewering van het bestuur van den Buitenpolder van Waalwijk als zoude, tengevolge van de aan het benedeneinde van den Nieuwen Maasmond uitgevoerde werken, de vloed in het Oude Maasje en bijgevolg ook in de haven alhier hooger stijgen dan vroeger en daardoor gevaar ontstaan voor het onder water loopen van den polder is door den Minister van Waterstaat enz. te kennen gegeven, dat uit een opzettelijk ingesteld onderzoek is gebleken, dat voor die meening geenerlei grond bestaat en dat sedert 1 Januari 1884 ook op het bovendeel van het Oude Maasje waargenomen waterhoogten integendeel doen zien, dat de werken der Maasmond-verlegging geenerlei invloed op dien ik u gezond en wel overgeef. Gij kunt|de waterstanden op het Oude Maasje heb ben uitgeoefend. BAARDWIJK, 3 Sept. Door den raad veilig vertrekken, want gij hebt mijn woord, dat niets u zal deren.En toen stelde Thomas een verklaring op schrift, dat de heer De Raymond vrij was, en dat hij voortaan veilig door die streek zou mogen reizen zonder overlast van iemand van zijn bende te ondervinden Ten slotte stond hij dezer gemeente is tot wethouder gekozen de heer J. Loeff. Aan den tweeden onderwijzer is eene traktements-verhooging van f 50 toe gekend. De begrooting dezer gemeente is ALMKERK, 5 Sept. Bij den op heden, van wege de afd. Almkerk der N. Brab. Maatsch. van Landbouw, te Dussen gehouden wedstrjjd van U/g jarige hengsten, zijn be kroond de heerenA. B. van de Koppel met. de le prijs, f 60, en A. Jan de Bodt met de 2e prijs, f 40. (Herplaatst wegens misstelling.) GIESEN. Als eene hizonderheid kan worden medegedeeld, dat door D. v. d. N. van «én aardappelstronk 126 groote en kleine aardappelen werd gerooid. WOUDRICHEM, 5 Sept. Het anders zoo kalme binnen- en boezemwater bewoog zich met onrustbare kracht, de grond dreunde, de ramen rammelden en een geraas als van den donder liet zich hooren en dit had dezer dagen plaats op het dorp Oudendijk onder deze gemeente. Zeker verwondert het niemand, dat er onder de bewoners een panische schrik heerschte en men niet vrij was te denken aan aardbewegingen. Doch weldra werd het bekend waarin de oorzaak was gelegen. De lieer A. J. Kramer, secre taris te Andel, n.l., had van den heer J Struik Jz., alhier, gekocht de om zijn zwaarte algemeen bekende reuzen kanada« boom, staande op het landgoed »Oude broek« onder Sleeuwijk. Had de boom jarenlang stormen getrotseerd, hij kon geen weerstand aan de bijlslagen bieden en weldra viel hij en ver oorzaakte zijn val het boven omschrevene. Met alle krachtsinspanning heeft de heer K. de boom aan stukken laten vervoeren naar de Oudendijksche ladingsplaats, waar de monsterboom schier ieders verwondering wekt. Zeer benieuwd is men te zien op welke wijze men hem scheep zal doen, ten einde hem naar de luciferfabriek te ver voeren. WERKENDAM. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben in hun bericht, ter zake van de overbrugging van de Nieuwe Maas nabij Heusden de aandacht gevestigd op de groote belemmeringen in het verkeer, die het Land van Altena reeds nu ondervindt en vooral wat betreft den overtocht van het Keizersveer. Wel is waar wordt thans dit veer door eene stoomboot bediend, doch slechts ééns per uur en dan nog zeer be perkt. Zij verzoeken er bij den minister op aan te dringen, dat ook aan het Keizersveer eene vaste brug worde gebouwd, vermits alleen door die brug het Land van Altena gebaat en voor achteruitgang kan behoed worden. De heer H. F. Kern alhier is benoemd tot hoofd der school te Westbroek. Ds. J. van Haringen alhier heeft een beroep ontvangen naar de Chr. Ger. Gem. te Katwijk aan Zee. DALEM, 6 Sept. Ds. Van Maanen, predikant te Vuren en Dalem, ontving Vrijdag j.l. eene eenparige beroeping naar Vierlingsbeek, class. 's-Hertogenbosch, en Ds. Kuipéri te Ilaaften evenzoo naar de Ilerv. Gem. te Schelluinen, class. Dordrecht. De stoomhout-zagerij en schaverij met machineriën, houtloodsen, woonhuis, kantoor, enz. van den heer H. J. F. Muller te Gorinchem, te zamen over eene opper vlakte vau 0.67.45 H.A., aan het Zederik- kanaal en de Linge, is Woensdag j.l. bij publieke veiliüg in 44 perceelen ingezet op f52210. Te Gorinchem is publiek verpacht de tweede snee hooigras in de Gorinchemsche Avelingen. Ofschoon de vooruitzichten om het goed binnen te krijgen minder gunstig tegen f40 a f50 per H.A. Door den dijkstoel van Tielerwaard werd op 2 Sept. j.l. te Tuil aanbesteed: het leveren van 2555 M3 grind tot onderhoud der dijken van Tiel tot Gorinchem en langs de Linge van Geldermalsen tot Gellicum voor f 3757.50. GORINCHEM Als vervolg op ons vorig bericht als zoude Eberhardt's Brandblusch- middel niet die verrassende uitkomsten hebben geleverd als men bij alle andere proefnemingen verkreeg, moet dit geweten worden aan niet voldoende bekendheid met de toepassing van dit preparaat. Naar wij uit goede bron vernemen wordt door de firma I. C. Mortier en Zonen alhier, welke zich met de exploitatie van Eberhardt's Brandbluschmiddel voor Gorcum en om streken heeft belast, eene groote proef neming op touw gezet en is zij daartoe met het gemeentebestuur ia overleg. Plaats en tijd zal nader aangekondigd worden. Binnenland. Bij koninklijk besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Stateu-Generaal, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, benoemd Mr. A. Van Naainen van Eemnes, lid van die Kamer. Ter voorbereiding van de herziening der rieswet zijn door den minister van binnen- andsche zaken, door tusschenkomst van de Gedep. Staten der provinciën, van de ge meentebesturen en van de besturen der in- tellingen van weldadigheid opgaven ge vraagd van het getal manneljjke personen, Nederlanders, niet beneden 23 jaar, die in 890 onderstand hebben genoten van een gemeentebestuur of van eene instelling van weldadigheid, alsmede van het getal der daaronder begrepen hoofden van huisge zinnen en alleenloopende personen. Naar men verzekert, kan binnenkort de oprichting tegemoet gezien worden van een centraal-bureau van Statistiek voor ederland waarvan tot directeur benoemd zou worden mr. A. F. baron Van Lijnden, thans referendaris aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. De Staatscourant bevat het Koninkljjk Besluit van 1 September jl., houdende machtiging tot uitgifte van f 3.500.000 in schatkistpromessen. De radicale Kiesvereeniging Arasterdam te Amsterdam heeft jhr. Tindal candiduat gesteld voor de Tweede Kamer. De anti-rev. Kiesvereeniging >Nederland en Oranje« stelde mr. Th. Heemskerk tot candid aat. De liberale kiesvereeniging »Burgerplieht« te Hoorn stelde tot hare candidaat voor de Tweede Kamer den heer P. B. J. Ferf, lid van Ged. Staten van Noord-Holland. De vrijzinnige kiesvereeniging te Scher- merhorn heeft met groote meerderheid van stemmen zich mede vereenigd met de can- didatuur van den heer P. B. J. Ferf. Ook de liberale kiesvereeniging te Beetn- ster heeft den heer P. B. J. Ferf candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Tot candidaat voor de Kamer is door de Katholieke Kiesvereeniging te Hoorn ge kozen de heer E. De Vos de Wael te Zwolle. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranjete Delft is tot can didaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten gesteld de heer H. Seret, lid van de Tweede Kamer. Na de opening van den spoorlijn Rot terdamMaassluis hebben de stoombooten de tarieven met 50 pCt. verlaagd. De reis van Rotterdam naar Maassluis, zijnde 11/2 uur varens, kost thans 15 cents. Naar De Echoverneemt, is door eenige philantropen een som gelds bijeengebracht, om een aantal Nederlanders, die in Argen tinië gebrek lijden, naar Holland terug te voeren. Naar men aan het blad verder mededeelt, moet reeds een transport van die ongeluk- kigen onderweg zijn, en zullen weldra meerdere volgen. Aan het einde van deze en in den loop der volgende week worden acht stoombooten met granen uit Russische havens te Schiedam verwacht, waarvan de eerste is ingeklaard. In de zaak der valsche munters heeft de rechtbank te Amsterdam uitspraak gedaan. Zoowel Johannes Lambertus Maria Rurjg- rok als Karei Gustaaf Koning werden ieder tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Een zeldzaam exemplaar van een kalf werd Zaterdag bij den landbouwer Koot aan den Moer weg, nabij den Haag, geboren. J Het beest heeft 2 koppen, 3 ooren en 4 I Lx A/-IHA A XX rt/1 Lx t*r/\l V\ X XXX AAM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2