FEUILLETON. V 1024. WOENSDAG 7 OCTOBER. I?v fiquelmont en zijn boek der „laatste woorden." (9 O VOOR en liteua, n Bate erwaard. Uitgever: L.. J. YEERMAH, Heusden. Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder pry's- verhooging. Afzonderlyke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Wy kennen het oude verhaal van den Zijn de Joden zooveel slechter dan alle Wandelenden Jood. Toen Jezus, vermoeid andere menschen Maken zy met elkander van den zwaren kruisgang een oogenblik het uitvaagsel uit, dat geen beter lot ver rusten wilde en tegen den buitenmuur van dient dan vertreden te worden En is het een huis leunde, stoof de bewoner van het dus een heel natuurlijk iets, dat aan het huis op hem toe en stiet hem meedoogen- Joodsche volk een lot wedervaart, zwaarder loos weg. Rusten zou Jezus niet, maar dan eenig volk ooit trof? Ik denk, dat wel sterven. niemand onder onze lezers aanstonds met En van dit oogenblik af, zoo luidt het zijn toestemmend antwoord gereed zal zijn. verhaal, is die meedoogenlooze Jood een En was er een, die toch »ja« durfde zeggen, zwerveling geworden over de aarde, rust dien zij de toren van Siloam herinnerd, zoekende overal, maar nergens die vindende, Ieder volk heeft zijn rol te vervullen op gelyk Jezus die bij hem niet vinden mocht, de wereld, en het Joodsche volk in zijn en zelfs de troost van het sterven was hem raadselachtige verstrooiing niet het minst- ontzegd. Rondgaan zou hy over de wereld, Welke rol? Die de wereld bestuurt weet het, zonder rust, zonder troost, zonder dood. en ons is 't genoeg, dat Hij het weet. 't Is een aandoenlijke legende, in den Voor de negentiende eeuw, de eeuw bij vroegen Christentijd ontstaan. Het Joodsche voorkeur van verlichting, beschaving en vck, uit het eigen land verdreven en nu vooruitgang was het weggelegd een her- niet tydelyk, als by de ballingschap naar haling te vertoonen van den smaad en het Babel, maar voor altijd van het schoone lyden den Joden aangedaan en de christe- vaderland beroofd, moest gaan zwerven over ljjke wereld heeft zich daarbij op den voor de geheele aarde heen, de een hier, de ander grond gezet. Wij, die Nederlanders zijn, daar. De Christenen zagen daarin een ver- kunnen met een kalm geweten alles zien. gelding. De Jood had den Christus geen plaats en geen rust gegund. Nu bleef er voor dien Jood geen rust. Zwerven zou hij al de eeuwen door, maar sterven niet. Nergens werd den Jood meer rust en veilig heid verzekerd, dan hier, waar voor iederen vervolgde, die geen misdadiger was, de deuren wijd open werden gezet, als die Daar zijn weinig geschiedenissen zoo echt elders voor hen gesloten werden. En toch treurig als die van de Joden. Alle volken voelen ook wij den terugslag van het weten te verhalen van dagen en tijden, die kwaad, dat er wordt gedaanvoelen wy, met een loodzwaar gewicht alles drukten, dat er iets onwaardigs geschiedt, iets waar wat welvaart en geluk bevorderden en ver- 1 onze eeuw zich voor heeft te schamen, hoogden. Donkere dagen, waarin de vraag: waarom het nageslacht haar eens voor den »wut is er van den nacht troosteloos werd J rechterstoel dagen zal, omdat zij, die zich gedaan. Maar na den druk kwam altyd de zooveel heeft ingebeeld, toch zooveel kwaads verlichting, na den nacht het licht. Voor voor hare rekening heeft, de Joden als eigen, zelfstandig volk is nooit Eerst die speldeprikken van de anti- het licht weer opgegaan. En wie de blad- semieten in Duitschland en Oostenrijk, die zijden zou willen openslaan, waarop al die J wel erger hadden gewild, als zij maar den smaad, al die kleinachting, al die mishande-moed hadden gehad, en toen die echte ling geschreven zijn, den Joden aangedaan door de Christenen bovenal, zou een tafereel voor zich zien van jammer zonder eind, ge lyk geen ander volk dat in zijn geschiedenis vertoont. .1 Den anderen morgen vond Fiquelmont feurger Brutus slaapdronken op een bank in zijne tapperij en sleepte hem met gendarmes naar de conciergerie. Op Fiquel- mont's dringende aanklacht werd zijn oude vriend nog denzelfden voormiddag voor gebracht. Het was een heete zitting. Zes emigran ten, waaronder twee kinderen, werden half suf gevraagd naar hunne medeschuldigen. Schuldig waaraan? Aan de misdaad van adel te zijnDe vader, markies de Saulnes, was by de inhechtenisneming door een pistoolschot aan de kin verwond en kon zich nauwelijks staande houden. Het was roerend te zien hoe zijn jonge vrouw en hare moeder hem steunden en de rechters bezwoeren hem te sparen, hem, die toch binnen enkele uren 't leven zou laten. Eindelyk was de ongelukkige familie af gedaan Nu was Brutus aan de beurt. Trotsch en onverschillig stond hy in zijn schamele plunje voor de rechters. r De president las de aanklacht van burger Fiquelmont voor. Deze stond nevens hem kuchend en de met bloed doorloopen oogen wild op den beschuldigde gericht, als op sprong hem naar de keel te vliegen, ingeval hij hopen durfde vrijgesproken te worden. Maar Brutus had alle hoop laten varen. Jodenvervolging in Rusland, wreed en on barmhartig als men dit in onzen tijd haast niet mogelijk achtte. Waarlijk, wij hebben wel reden, om ootmoedig te zijn. Onze tijd heeft den wandelenden Jood weder opge »Gij stemt toe, graaf Herman Rothkirch te zijn?* »Ja, messieurs!* »U onder den naam Brutus en den schijn een Fransch patriot te zijn, in Parijs op gehouden te hebben om Frankrijk te ver nietigen?* »Natuurlyk messieurs!* Er lag een onbeschrijfelijke mate van hoon in de wijze, waarop Brutus dat messieurs* onderstreepte. »En gij bekent dat deze brieventasch met Duitsche papieren, met passen op valsche namen, uw eigendom is?« Brutus herkende de tasch zijns broeders en antwoordde: »Ja, messieurs »Waar zyt ge geboren?* >Op het slot Sporcus in de souvereine graafschap Rothkirch, als zoon van den rijks graaf Joseph Herman Liebetraut Rothkirch en zijne gade Agnes Ada, geboren rijks- vorstin van Malungen. Leve de monarchie!* De rechters beraadslaagden kort. Zij ver klaarden graaf Herman Rothkirch, genaamd Dumoulinsgenaamd Brutus, voor een Duitschen spion en vijand des vaderlands en veroordeelden hem ter dood. Het oor deel zou den volgenden morgen voltrokken worden. Fiquelmont haalde lichter adem. Brutus echter lachte nog even verachtend, even honend: Messieurs, ge meent wellicht dat Fiquelmont mij aangeklaagd heeft om het vaderland te redden Patriotten moeten onder elkander eerlijk zijn. Hij denkt dat ik op zijn kleine Rose verliefd ben en de jaloerschheid drijft hem mij te verraden.* Fiquelmont sprong op als een tijger»ik heb u vernietigd morgen vertrap ik den zak, waarin uw hoofd is gevallen!* jaagd. Uit Rusland verdreven, zoekt hij rust in het oude vaderland, maar ook dat weigert hem te ontvangen. Hij gaat naar het gastvrije Amerika en ook dat sluit hem buiten. Waar zal hij een plaats vinden, waar hy het hoofd nederleggen kan? Wie had het gedacht, dat het einde dezer eeuw een schouwspel zou te zien geven, der duistere middeneeuwen waardig! Niemand zeker. En toch is het gebeurd, zelfs uit naam van het Christendom gebeurd. Daar zal nog veel tijd moeten verloopen, eer de geest van Jezus overal de geest van het Christendom is. ■«IMIMI I II mi—.Mill Buitenland. Door de groote daling in de koffieprijzen heeft een der oudste en voornaamste firma's door vele zijner trouwste aanhangers. Er werd echter geen enkele toespraak gehouden. Een Fransch Dagblad bevat een artikel, waarin aan het oordeel der openbare mee ning wordt onderworpen een geheim ver drag, dat zeer onlangs zou geteekend zijn tusschen Spanje en de Mogendheden van het drievoudig verbond tegen Frankrijk. Volgens het blad zouden de voornaamste bepalingen van het verdrag zijn: de ont scheping van 200.000 man op de kust van Cantabrie, om het Spaansche leger te helpen in het bezetten van het Zuid-Westen van Frankrijk. Duitschland zou daarbij 100 000 Mauser-geweren aan Spanje geven. plaatst in de buizen, welke tot afvoer van het water dienen. Volgens andere inlich tingen, zon het hier een aanslag tegen het leven des Keizers gelden. De Keizer is hier met groote geestdrift ontvangen. Hy gebruikte het middagmaal op het kasteel van graaf Gallas en keerde te 6 uur naar Praag terug. Het bericht van den aanslag heeft te Weenen groote verontwaardiging gewekt. In officiëele kringen laat men zich met groote behoedzaamheid over het geval uit: intusschen schijnt men daar overtuigd te zijn, dat het geen aanslag op den Keizer betreft, want deze kwam des morgens te Reichenberg aan, lang na de ontploffing. De bommen moeten neergelegd zijn tusschen 10 uur des avonds en middernacht. Naar Te Parijs hebben twee geldwisselaars, Gouault geheeten, de vlucht genomen, een .passief van 500,000 fr. achterlatende. Sedert het schijnt, zijn de daders met te veel over- te ntwerpen aie etalingeii gestaakt met Wftg kuQ kaütoor iö de rue Royale haasting te werk gegaan, uit vrees van over een passie van 2 mi toen r*. aar men geveg{jgd. De beide compagnons, oom en vallen te worden, en daardoor laat zich verze eit, te ntwerpen oor c e crisis innee^ genoten het volste vertrouwen van verklaren, dat de ontploffing niet sterk ge- Argentinië niet minder dan 200 milhoen>peraonenj met wie zg in aanraking I is st oin deü eheel te 4 tin m-m am I ama v, frs. verloren. kwamen. Niemand had kunnen denken dat Woensdag is te Ronse, in Vlaanderen, op het kantoor zwak stond. De eeuige bediende, de weekmarkt eene koe wild geworden,dien de firmanten er op na hielden, ont- welke men eerst na verloop van ruim een ving een brief, waarin zijne patroons hem kwartier is meester geworden, nadat zij op berichtten dat, tengevolge van geleden ver- de vreeselijkste wijze huis gehouden had op liezen, zij onmogelijk hunne zaken konden het gedeelte der markt, waar de boerinnen voortzetten en waarin zij hem verzochten met boter en eieren zaten. In hare woede j dat hij de politie zou waarschuwen, hetgeen wierp zy de verkoopsters te midden van hare de bediende dan ook onmiddellijk deed. Wat koopwaar, met het gevolg dat toen men ein-er van de beide Gouault's geworden is, is dat het onmogelijk is, dat de bommen be- vernielen. De Czechen en de Duitschers beschuldigen elkander wederkeerig van den aanslag. Volgens een bewering, welke veel geloof vindt, zou de aanslag het werk zijnvan de anarchisten, die in de omstreken van Reichenberg zeer talrijk zijn. Alle te Weenen verschijnende dagbladen verklaren eenstemmig te kunnen verzekeren, delijk het beest in bedwang had, twee niet bekend. Gisteren was reeds door onge- boerinnen zwaar en een groot aantal licht veer 150 personen eene aanklacht inge- gekwetst waren, terwijl de markt deed den- diend by de bevoegde autoriteit ken aan één reusachtige omelet, van stellig meer dan 10,000 eieren bereid. Woensdagnacht bespeurde men twee gaten op den spoorweg, aan beide kanten van de Zaterdag werd te Brussel Boulanger ter lijn te Rosenthal bij Reichenberg. De schade aarde besteld onder een verbazende toeloop j werd spoedig hersteld. Volgens de Neue van nieuwsgierigende lijkwagen was als Frei Presse zijn de gaten veroorzaakt door bedolven onder een menigte kransen, voor namelijk bestaande uit roode anjelieren, het onderscheidingsteeken der Boulangisten. Zonder incidenten werd de opwerper van het Boulangisme ter aarde besteld, gevolgd »Doe dat, monsieur Fiquelmont«, zeide Brutus op tragischen toon, terwijl hij tus schen twee man werd weggeleid, »dus zal ik de eer hebben u aan het schavot te zien »0, twijfel daaraan niet!* »En ge zult ook mijn laatste woorden in uw fameus boek noteeren?* Wees daarvan verzekerd, verrader, Duit sche schoft!* brulde Fiquelmont met ge balde vuisten, »ge komt er ongetwijfeld in!« >Dan zal ik toch mijn wraak hebben, kameraad!* lachte Brutus aan de deur. Het was een zeldzaamheid dat in deze ruimte een lach klonk en 't was een zoo schrille lach dat zelfs Fiquelmont een koude rilling over den rug liep. Fiquelmont ging koortsachtig opgewonden naar huis. Hij had zich gewrokenDie graaf, die hem en Frankrijk onder het masker van "een sans culotte bedroog, was ter dood veroordeeld. De schurk, die het gewaagd had zijn lieve, kleine vrouw na te loopen en ontzettende gedachte, die den ruwen beesfigen patriot het bloed naar het hoofd dreef! die door haar bemind werd, was thans onschadelijk gemaakt; hij zou morgen sterven. Deze gedachte stelde hem gerust. Maar wat met Rose te beginnen? Welke straf zou voor haar zwaar genoeg zijn? Eén oogenblik dacht hij er aan, ze als geliefde van Brutus aan te klagen, doch zijn ruw hart beefde bij de gedachte haar schoon 1 hoofd in den zak te zien stoppendat was hem toch te machtig. de ontploffing van twee met nitro-glycerine gevulde bommen. Het blad voegt er bij, dat deze aanslag geen politiek karakter stemd zonden zijn geweest om den trein te doen in de lucht vliegen, waarin de Keizer zich bevond. Zij zien in 't gebeurde niets dan een mislukte boosaardigheid, waarvoor de beweeggronden nog onbekend zijn. Maar zij wijzen tevens op de thans opnieuw ge bleken populariteit, die de Keizer geniet en die bijna zonder voorbeeld mag worden ge noemd. Te Erkelenz (Rijnprov.) kregen Maan dag j.l. twee mannen twist over het bezit heeft. De bommen ontploften met een tus- van een 5pfenning-stuk (3 ets.) De twist schenpoos van tien minuten; zij waren ge- liep zoo hoog, dat de een den anderen met Toen hij te huis kwam vond hij zijn donkere woning leeg. Ze hadden nooit een meid gehouden dat was aristocratisch slechts een schoonmaakster. Deze wist niet waarheen de burgeres gegaan was. Rose was nergens te vinden. Het was zonderling dat Fiquelmont daarover niet in toorn ontstak. Het was hem in de eerste oogen blikken zelfs een verlichting dat hij haar niet vond. Hij vreesde voor zichzelven. Hij was gerust ze te zullen vinden in Parijs, in dat Parijs, waaruit niemand ontvluchten kon zonder medeweten zijner vrienden Pouthon en Hébert. En waarheen zou ze ook vluchten Haar minnaar was gevangen en reddeloos verloren: morgen zou hij zich verheugen in zijn laatsten snik Fiquelmont trad de kamer zijner vrouw binnen en snuffelde in de kasten, in 't linnengoed en de boeken. Op de venster bank stond een kooitje met een sijsje, dat om voeder piepte. Een beangstigend gevoel beving hem. Het kwam hem voor of was zijne vrouw gestorven. Hij schudde de kooi om de sijs te doen ophouden met schreeuwen en liep de gang in. Ook daar was het dood stil. En nu was het hem als ware hij nog gevangenbewaarder en liep rond in de duistere gangen der Bastille. Dat was niet uit te houdenHij vlood den tuin in. Het werd avond en de vogeltjes zochten hun nesten op. Hij dacht er over waar nu zyn Rose zou zijn, doch eerst morgen wilde hij gaan zoekenvoor 't oogenblik had bij maar één verlangen: den grafelyken schurk, den aristocraat, dien zij beminde, te zien sterven Hij trad de tapperij van Brutus binnen. Voor de deur stonden een paar havelooze klanten, morrende dat de glazen deur ge sloten bleef. Fiquelmont opende ze en rolde de twee, drie halfvolle brandewijn- vaten naar buiten, in den schemeravond langs de straat roepende: Drinkt! De brandewijn is vry De eigenaar wordt mor gen geguillotineerdAlles is nationaal eigendom. Drinkt, wordt dronken en roept het rondBrutus was een verrader, een Duitsche spionEn wie van u morgen niet stomdronken neerligt, die kome naar de guillotine en spuwe hem in 't gezicht Dat was een buitenkansje voor de sans culotten De straat zwom in spiritus en verdierlijkte menschen dronken ze uit de goten. Men zag dezen avond zelfs kinderen dronken op de stoepen liggen. Waarom sloot Fiquelmont dezen nacht alle deuren zijner woning achter zich toe? Hij was bang. Het was zoo eenzaam en verlaten in de spookachtige kamer waarin Rose niet meer woonde. En buiten huilden de dronkaards. Het was hem weer alsof hij in de Bastille woonde, in de Bastille, die toch reeds lang vernietigd was. Hij wierp zich aangekleed te bed en viel in een onrustigen slaap, steeds de muren der Bastille om zich heen gevoelende. Hij hoorde den toren van St. Salpiee twaalf slaan en daarna één uurnog twaalf uren en dan zou hy dood zyn! En zoo telde hy alle uren, die Brutus nog te leven had. Tusschen door dacht hij aan Rose, die hem verlaten en die hy altijd, op zijn manier nog lief had. Wordt vervolgdJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1