ZATERDAG 17 OCTOBER. Uitgever: L. J. YEERMAH, Heusden. V; in;f7. 1891. VOOR Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprjjs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiè'n 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrij dagmorgen ingewacht. Buitenland. Het zuiden van Frankrjjk is, tengevolge van de vele regens der laatste dagen, ge paard a„n hevige stormen, weer geteisterd door overstroomingen, die veel schade aan gericht hebben aan de openbare wegen en a^n particuliere eigendommen. Uit Nimes wordt gemeld dat een water- h over de stad heentrok, en de meeste wijken overstroomde. Een kleine rivier, de Gardon, is zoozeer gewassen dat men te Alais verscheidene werkplaatsen moest doen ontruimen, daar de gebouwen gevaar liepen, .veggespoeld te worden. Op sommige wegen st«M>t het ater 60 centimeter hoog. Te RemouLis is de rivier tot 7 meter boven het gev»,::e peil gezwollen. De Vidourle is bjj Sommières buiten hare oevers ge- 1 heeft de geheele vlakte over stroomd. De straten te Uzès, Saint-Firmin, Privas, en andere plaatsen zjjn in watei- stroomen herschapen. Op verscheidene pun ten moest, het spoorwegverkeer gestaakt worden wegens do schade, aan de lijnen toegebracht. De Rhone is bp Tarascon in 24 uren gewassen, en stijgt voortdurend. Alais en te Montpellier schijnt de 5 meter Te schade het grootst te zijn. De bevolking in den omtrek van Alais, die haar voornaamste middel van bestaan vindt in de opbrengst der kastanjetuinen, heeft zeer veel verlies geleden, daar de vruchten van de boomen geslagen en weggespoeld zjjn. Geheele Btukken land zjjn door het neerstroomende water verwoest; in de kolenmijn van Rochebelle en in de jjzergieterjj van Tamaris moest het werk worden gestaakt. Baron de Villiers, de directeur der mijn, heeft aan den maire van Alais een geldsom gezonden tot leniging van den nood. De materieele schade wordt op een millioen begroot. De minister-president heeft aan den Franschen gezant medegedeeld, dat hjj een onderzoek heeft bevolen omtrent de klacht van een aantal bedevaartgangers uit Nantes, die verklaard hebben dat zij van Rome naar hun vaderland terugkeerende, aan de stations te Cecina, Chiavari, Sestri en elders door eenige honderden personen aangevallen werden onder de kreten: »Weg met Frankrijk! Dood aan de Franschen! Leve Pruisen!* enz. Steenen, aldus zegggen zij werden naar hen geworpen, waardoor eenigen hunner gekwetst werden. De politie, waar die aan de stations aanwezig was, liet begaan, en de politiedienaren, die op last der regeering te hunner bescherming waren medegereisd, verroerden zich niet. Aan den Franschen gezant is door den minister Rudini almede medegedeeld, dat de prefect van Sassari, die eene vjjandige demonstratie tegen Frankrijk toeliet, ont slagen is. Door het gerechtshof te Berlijn is uit spraak gedaan in het zeer opzienbarende geding tegen den hofraad Manche, die be schuldigd werd van het misbruiken zijner positie in het civiele kabinet van den ouden Keizer Wilhelm door het tegen betaling verschaffen van ordeteekenen, titels en andere onderscheidingen. Manche werd schuldig be vonden, en de eisch tegen hem luidde drie juar gevangenis, en zes maanden togen zjjnen handlanger Aaron Meyer. Het ge rechtshof echter veroordeelde Manche tot negen en Meyer tot vier maanden. Ver scheidene opgeroepen waren om getuigenis af te leggen van de wjjze waarop zij aan den titel van »Kommerzienrath« gekomen waren, hebben verkozen niet persoonlpk voor het gerecht te verschpnen. Uit Triest wordt gemeld, dat het Belgische zeilschip Ellen* twaalf dagen in de Mid- dellandsche Zee rondzwalkte. Van de 13 matrozen zijn 12 den hongerdood gestorven. Nadere berichten melden Het barkschip Ellen,* van Newcastle naar Noumea, werd op de reis door zwaar stormweder zoo lek, dat de equipage, na drie dagen aanhoudend gepompt te hebben, het schip moest verlaten. De boot, waarin zich 10 personen begaven, had slechts weinig proviand en geen water. Door stormachtig weder liep de boot verscheidene malen gevaar van om te slaan. Door de groote ontberingen werd eerst de gezagvoerder waanzinnig en hij stierf kort daarna. Denzelfden dag stierven ook de hofmeester en twee matrozen. Den 8sten dag, dat de bemanning zich in de boot bevond, werden twee matrozen door een zee medegenomen en drie matrozen werden waanzinnigeen van hen sprong overboord en verdronk. Toen de drie overigen land ontdekten, waren zij negen dagen zonder water en twee dagen zonder voedsel geweest. Toen zjj beproefden te landen, sloeg de boot ten onderste boven en slechts een der matrozen, Petersen, gelukte het ge heel afgemat de Seal Rocks te bereiken. De Times-correspondent te Weenen deelt mede, dat sedert de invoering van het zóne tarief op de Hongaarsche spoorwegen het aantal passagiers met 21.000.000 is gestegen, vergeleken bij hetzelfde tpdvak van het voor gaande jaar; daardoor groeiden de inkomsten met 5.600.000 florijnen aan, terwijl tenge volge der nieuwe exploitatie de uitgaven slechts met 1.500.000 florpnen stegen. De Russische minister Giers had Woens dag te Monza een langdurig onderhoud met den Koning van Italië. Men begrijptdaar zit politiek achter. Als men pessimistisch gestemd is, zou men er een veeg teeken in zien voor het Drie voudig verbond en daaiiuede ook voor den vrede van Europa. Rusland, zoo zou men kunnen redeneeren, is bezig zich met Italië te verstaan over zijn belangen in de Mid- dellandsche Zee en het daarmee aftrekken van Oostenrijk en Duitschland; op die wijs verzwakt kan de triple alliantie den vrede niet langer waarborgen Merkwaardig is echter dat op 't oogen- blik nergens zulk een pessimistische op vatting wordt gevonden. En te Weenen en te Berlijn vernam men het bericht van het onderhoud van Giers met Koning Humbert zonder eenig wantrouwen, in tegendeelmen acht dat onderhoud een zeer sterk vrede- teeken, want men meent te kunnen gelooven, dat Italië Rusland met den Driebond zal verzoenen en daarmee een periode van vrede- verzekerdheid over Europa zal aanbreken, zoo vast als nimmer nog in ons werelddeel is gekend. Er is natuurlijk niets bekend van hetgeen er te Monza is besproken, maar iedereen zal gemakkelijk zelf de opmerking kunnen maken, dat er voor de optimistische op vatting veel meer grond bestaat op 'toogen- blik dan voor de pessimistische. Het aantal personen, dat de Russische regeering thans zedeljjk verplicht is te steunen, zeer bekende industrieelen, die'bedraagt reeds meer dan 32.000.000. Op zijn minst heeft zij daarvoor 310.000.000 roebels noodig. De sterfte onder de noodlijdenden is groot. Daily News verneemt uit St. Petersburg, dat te Kiew eene zamenzwering is ontdekt tegen het leven van den Czaar. De overheid aldaar heeft den 10 dezer de drukpers in beslag genomen, welke diende tot bet ver spreiden van oproerige stukken. Ernstige wanordelijkheden doen zich voor onder de studenten der universiteit. Er hebben talrijke arrestatiën plaats, maar de oproerige geest schijnt zich uit te breiden. Aan de Daily Telegraph wordt uit St. Peters burg omtrent dit komplot gemeld, dat het moet gesmeed zijn door Russische uitge wekenen uit Zwitserland en Frankrijk, die zich den tegenwoordigen hongersnood ten nutte maakten om een volksopstand te be werken. Onder de talrijke arrestanten be vinden zich vele studenten der hoogeschool. De huiszoeking bij andere studenten bracht het bestaan aan het licht van eene geheime letterkundige club, waarin de verboden, te Geneve gedrukte geschriften van Tolstoï en Saltikofï' gelezen werden. De geconfiskeerde boeken der studenten werden naar St. Peters burg gezonden ten onderzoek. De studenten hebben willen vergaderen om tegen de arrestatie hunner makkers te protesteeren, maar de rector ontbond de samenkomst, welke des ondanks voortduurde, waarop de gouverneur-generaal met omsingeling door Kozakken dreigde. De N.-Y. Herald bericht, dat tal van vreemdelingen eischen tot schadevergoeding tot de Chileensche Regeering zullen richten, wegens de schade door hen in den burger oorlog geleden de Engelschen alleen zullen 50 a 60 millioen ds. vergoeding vragen voor schade aan mijn- en spoorweg werken toegebracht. De Spanjaarden en Italianen 3 millioen ds. gevolge van den vreeselijken achteruitgang in alle takken van handel en nijverheid in geheel Zuid-Afrika*, de kolonie overstroomd is door werkzoekende emigranten. Te Durban zijn honderden arme landverhuizers bereid elk werk te aanvaarden, dat hen voedsel kan verschaffen. De toestand moet even treurig zijn te Newcastle, Ladysmith, East- court en Maritzburg. Gaandeweg worden de gevolgen bekend van den zwaren storm die jongstleden Dinsdag over geheel Engeland gewoed heeft. De belangrijke werken tot verlenging van het havenhoofd te Dover zijn geheel vernield. Dikke ingeheide palen werden als zwavelstokken gebroken en drijven nu tot gevaar voor de scheepvaart rond. Kanon kogels van buitengewone zwaarte werden als knikkers op het hoofd gesmeten. De maildienst in het Kanaal werd te eenen male gestoord, daar sommige booten niet! aankwamen en andere niet vertrokken. Tot dusverre worden er niet veel schipbreuken gemeld, doch de storm is nog niet uitgewoed. Binnenland. vrije- en orde-oefeningen te 's-Gravenhage, hebben, na vergelijking van den uitslag der examens voor deze commissie met dien van andere commissies, en na hetgeen zij vernomen hebben omtrent de bijzondere op vatting der heeren Van Aken en Meylink, van Rotterdam, in strijd met die van andere leden dier commissie, hun vertrouwen in deze examen-commissie geheel verloren en wenden zich dus, door middel uwer bladen, tot alle overheidspersonen, die belang sfcellen in de eer van de onderwijzers, om hun in vloed a^.n te wenden, opdat deze commissie worde gewijzigd, of dat de candidaten nog opgeroepen worden voor eene der andere commissies. Het is toch zeer vernederend voor mannen van jarenlange ondervinding en studie, om het slachtoffer te worden van de onderlinge persoonlijke verschillen der specialiteiten op gymnastiekgebied. Mocht dit niet gebeuren, dan zouden wij aanraden om zich gezamenlijk voor het examen terug te trekken. Alle voorstanders van dit laatste worden verzocht hunne be wijzen van instemming te zenden aan de redactie van een der genoemde bladen i (motto Gymnastiek), die wel zoo goed zulen zijn ze aan de stellers dezes op te zenden.* De dames Grote en Perzina, van den Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Helder zijn uitgebracht 1154 geldige stemmen. Ge kozen is de heer S. T. Land (liberaa) metcircus Carré' die biJ het spoorwegongeluk te 1099 stammen. Kirchlengern gekwetst werden en nog in be- handeling bleven, hebben zich naar Berlijn Volgens de ,Prov. Zw.< en .O.erijs, Ct. om f_ BergmMm te consuitoereu. er kans op, dat geen noodwet maar wel he[ ,iekenhllia te Hanoier b]p du3 thwB slechts miss Adams. Do dames ont- van het spoorwegbestuur de gage, die zij vroeger bij Carré genoten, alsmede de kosten voor verpleging en medische behan- nog vangen vragen Melbournede Amerikaansche regen maker, heeft, volgens de Times, een contract aangegaan met een maatschappij te Topeka (Kansas), waarbjj hp zich verbindt gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus 1892 het Noordwestelijk gedeelte geregeld van regenbuien te voorzien, tegen een vergoeding van 1 dollar per acre. een complete legerwet aan den Raad van I State zal worden aangeboden. In ons vaderland is zeker geen plaats waar meer zeegras wordt bewerkt dan op het eiland Wieringen. Door een firma aldaar deliiig. De directeur Carré heeft thans van het spoorweg-bestuur een schavergoeding geëischt ten bedrage van f 900.000. Te Ülvenhout bij Breda hebben de ambte naren eene groote bende zoutsmokkelaars ontmoet, die, toen zij bemerkt werden de, vlucht namen, hunne 36 zakken met 1700 kilo zout wegwerpende. Het gelukte den ambtenaren echter, één hunner in handen te krijgen. In Amerika is de oogst van maïs ditmaal buitengewoon overvloedig: niet minder dan dier plaatse schijnt wel zeer moeilijk te werd in dit jaar reeds f 50,000 uitbetaald voor maai- en droogloon. De heer Vening Meinesz, de nieuw be noemde burgemeester van Amsterdam, ver trok Woensdagmorgen van Rotterdam om zijn nieuwe betrekking te aanvaardenhem werd tot aan het station uitgeleide gedaan door verschillende authoriteitende »N. R. Ct.« o.a. bevat een zeer waardeerend artikel over het vele goede wat er in de tien jaren, dat de heer Vening Meinesz burgemeester van Rotterdam was, door Z.Ed. Achtb. tot stand gekomen is. De keuze van een nieuwen burgemeester 2 billioen 500 millioen bushels. De Ameri- Zyn) kanen weten niet wat daarmede aan te sprake is vangener is zooveel maïs, dat men ze zelfs als brandstof gebruikt en wel niet alleen in huis, maar ook op de locomotieven. daar tot heden van geen benoeming Een congres van geestelijken van alle richtingen. Tijdens de wereldtentoonstel ling te Chicago in 1893 zal aldaar een »Centraal Godsdienstig Congres* worden gehouden. Het comité bestaat uit Presby terianen, Independenten, Katholieken, Epis copaten, Congregationalisten Baptisten, Methodisten, Joden, Universalisten, Unita riërs, Lutheranen, Quakers en Swedenbor- gianen. Het congres beoogt te strijden tegen de toenemende godsdienstige onverschillig heid door »vrjj en vriendschappelijk samen te brengen de grootste mannen van de ver schillende godsdiensten, sterk in hun per soonlijke overtuigingen, die zullen trachten aan te toonen de verheven waarheden en welk licht de godsdienst heeft te verspreiden over de groote vragen der eeuw.* De Natalsche bladen verklaren, dat, ten- Bij de Yereeniging Montefiore te Rotter dam meldde zich gisterenavond aan zekere Wolf uit Rusland. Op het belastingkantoor te Wilna, waar de man gekomen was om zijn belasting te betalen, werd hem aange kondigd, dat hjj met zijn vrouw binnen een week het land moest verlaten. De man, die een groote manufactuurzaak had, kon niets redden. Alles werd hem afgenomen en zijn schuldenaren, die hem ruim 20.000 roebels (f 40,000) schuldig waren, weigerden te betalen. Zoo kwam deze banneling, die vroeger een welgesteld man was, te Rotter dam aan in het bezit van f 35. Zijn vrouw wilde haar kleeren verkoopen, om reisgeld naar Amerika te bekomen. Eenige Openbare, Christelijke en R. K. onderwijzers hebben in zake de gymnastiek- examen8 het volgende artikel in enkele bladen geplaatst Eenige onderwijzers, die zich aangemeld hebben voor de examen-commissie voor de Het schijnt, dat er ook in Oud-Beierland en omstreken valsch geld in omloop is. Zaterdag werd voor de tweede maal een val- sche gulden bp den burgemeester dier gemeente vertoond. Deze guldens zijn tamelijk netjes afgewerkt en verschillen weinig van echte guldens, die lichter zijn dan de echte. De officier van justitie te Arnhen en de rechter-commissaris zijn Zaterdag bijna den geheelen dag te Eede bezig geweest met het instellen van een onderzoek naar de op 7 Oct. voorgevallen ongeregeldheden, gericht tegen het Leger des Heils. Ongeveer 30 personen hebben een verhoor ondergaan. Arrestatiën hebben nog niet plaats gehad. Zaterdagavond was er veel volk op de been; toch bleef alles rustig. Trouwens, het Heils leger heeft zjjne oefeningen nog niet hervat. De Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrjjk, heeft goedgevonden aan de hagelsnood-commissie in Noord-Brabant machtiging te verleenen tot het houden eener collecte in het geheele Rjjk, gedurende de maanden October en November 1891. Een opperman is gisteren te Zwolle van een 6 meter hooge stelling gevallen. De man kreeg een hersenschudding en werd per brancard naar het ziekenbnis overge bracht, - Bij een vechtpartij tusschen twee et Laii eu iltena, angstraat en Franco per post zonder prjjs-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1