Gemeente-Begrootingen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. ZA'IEMDAG 7 NOVEMBER. is H. Bij dil nummer wordt no. 25 van hel feuilleton als bijvoegsel verzonden. V. 1043. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.00. Franco per post zonder prgs- verbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Ging men in de laatste dagen in de nieuwsbladen het binnenlandsch nieuws na, dan vond men van vele gemeenten een be richt omtrent de vastgestelde gemeente-be- grooiing, niet zelden met een uitvoerig over zicht der discussiën, die aan de vaststelling zijn vooraf gegaan. Dan leest men van tal van wenschen, van verzoeken, van op en aanmerkingennu en dan wordt een klei nigheid geschrapt, maar over het geheel mogen burgemeester en wethouders de vol doening smaken, dat de gevraagde sommen hun door den EdelAchtbaren raad worden toegestaande begrooting wordt goedge keurd, en kan vóór 1 November Gedepu teerde Staten bereiken. Zeker in navolging van de begrootingen voor het Rjjk wordt dit werk door vele ge meentebesturen tot het laatste oogenblik uitgesteld. Veel nieuws leest men niet in die verslagenuitzetting der uitgaven, ver meerdering van het getal ambtenaren wegens vermeerderde weikzaamheden, verschil of de uitgaven tot de gewone of buitengewone be- hooren om daardoor een verhoogde belasting te voorkomen, klachten over de politie die het wel negens ieder naar den zin zal maken, klachten over de uitgaven voor het onderwijs als de anti-revolutionairen in de raad ver tegenwoordigd zijn, soms wordt een poging gedaan om die posten te verminderen, maar daarbij blijft het dan ook gewoonlijk, kortom, de discussie beteeken t zeer weinig en keert jaarlijks terug, zonder dat dit verhindert dat de uitgaven steeds hooger worden en de belastingen daarmede in overeenstemming moeten gebracht worden. Afdoende maatregelen tot vermindering dier begrootingen kunnen niet genomen worden, omdat de behoeften steeds grooter worden, en is eenmaal aan die behoefte vol daan, dan gaat het zeer moeilijk weer tot den ouden toestand terug te keeren. Heeft men het vroeger zonder straatver lichting gesteld, wist men niet beter of het behoorde zoo dat men na zonsondergang zelf voor verlichting moest zorgen, als men dit noodig oordeelde, is eenmaal straatver lichting ingevoerd dan kan die niet meer ge mist worden, en men moet zich de uitgaven voor die zaak blijven getroosten. En zoo is er thans zooveel waarover vroeger niet ge dacht werd, men zou het volstrekt niet meer willen missen, maar men moet zich dan ook de lasten getroosten. Met het onderwijs is het al eveneens. Vroeger waren de posten op de gemeente- begrooting voor onderwjjs gering. Het on derhoud van het school en de onderwijzers woning en een sommetje van f 100 a f200 voor het onderwijs der kinderen van onver mogende ouders was alles wat het gemeente bestuur voor het onderwijs uitgaf. Hoe geheel anders is het numaar zou wel een vader van schoolgaande kinderen dien vroegeren toestand terugwenschen Nu betaalt hg zeker vrij wat meer in den hoofde- lijken omslag, maar daarvoor zitten zijn kinderen in geschikte lokalen, het onderwijs is aanmerkelijk verbeterd en het schoolgeld is minder, want die oude meesters rekenden volgens Bartjes nauwkeurig na wat de schoolbehoeften hun moesten opbrengen, en der raadsleden, terwijl wij ook onze aanmer kingen aan Ged. Staten kunnen mededeelen die geroepen zijn de gemeente-begrootingen te onderzoeken en goed te keuren als bij hen daartegen geen bezwaren bestaan. Zonder geld toch is regeeren niet moge lijk gaf men reeds vrij hoog schoolgeld, dan werd men bovendien nog verrast met buiten rekeningen voor boeken, schriften, leien, griffels, potlooden en wat niet meer. Zoo gaf men toen aan den meester wat nu aan den gemeente-ontvanger betaald wordt. Het kwam wel niet op de gemeente- begrooting, maar het moest toch betaald worden. Vele gemeente-begrootingen zijn zeker hoog en daardoor worden aanzienlijke som men van de ingezetenen gevorderd vermin dering is gewenscht, maar hoe nauwkeurig de gemeenteraden toezienvermindering schijnt niet wel mogelijk tenzij die be grootingen ontlast worden van uitgaven die niet direct in het belang der gemeente zijn, maar meer rijksbelangen gelden. Burgemeester was vroeger een eerepost, die al zeer weinig inspanning vorderde. Langzamerhand zijn de werkzaamheden ver meerderd en voor het rijk heeft hij tal van zaken te regelen. Is het dan ook niet billijk dat èn de burgemeester èn de secretaris althans gedeeltelijk door het rijk bezoldigd worden, waarvoor zij velerlei werkzaamheden verrichten? Zou de gemeente-politie zooveel moeten kosten als het rijk zorgde voor dat gene wat nu juist geen gemeentezorg is en heeft berekend, dat zelfs bij eene spaarzame landloopers en andere lastige personen door i aanvrage van nieuwe kredieten in Februari de rijkspolitie onschadelijk werden gemaakt? Tan het volgende jaar voor de Duitsche Waarom moet de gemeente de kosten en Pruisische staatshuishouding te zamen dragen voor de dienstdoende schutterijen in minstens 400 millioen door keningen ge- De stemming over de vraag, of de mijn werkers in de Noordelijke departementen van Frankrijk den arbeid zullen staken, blijft veel kans loopen, tot een bevestigend antwoord te zullen leiden. Van de 10,000 stemmen, tot nog toe uitgebracht, waren er meer dan 7000 vóór werkstaking. De maat schappijen zijn zeer ongerust, en bespoedigen de kolenproductie zooveel mogelijk. Te Marles, Waar nog 3000 mijnwerkers den arbeid staakten, daalden heden een klein getal werklieden weder in de putten af. De grevisten trachtten dit te beletten, waarop de gendarmerie te hulp snelde, en de rust werd hersteld. Arrestatiën hadden niet plaats. De National stelt voor Elzas-Lotharingeu van de Duitschers af te koopen. In het dorp Slobodka-Dolna, in Galicië, sloop de boerenknaap Jozef Rewucki in de slaapkamer zijner beide ouders en viel met een bjjl op hen aan. De vader stierf aan de bekomen wonden, die de zoon hem toe bracht; de moeder is, hoewel zwaar ge kwetst, nog in leven. Na zjjn daad nam de ellendeling de vlucht; hij werd echter door een gendarme gearres teerd en naar de gevangenis overgebracht. Op weg daarheen sprong hij van een brug in de rivier, de gendarme sprong hem echter na en haalde hem, in weerwil van zijn ver zet, op het droge. Nabjj Oltre, in Dalmatië, is een roei boot met waschvrouwen omgeslagen, van wie er 16 zijn verdronken. Reeds zijn 9 lijken gevonden. Van de mannen die zich in de boot bevonden, is er niet een verdronken. De Petersburgsche »Novosti« bevat een telegram van den gouverneur van Kasan, meldende, dat in twee districten de honger- typhus is uitgebroken. De plundering der Joden te Starodoub, in het Russische gouvernement Tsjernyoff, schijnt de grootere gemeenten en van de rustende ten platten lande? Het geheele land heeft daarbij immers belang? Moeten gelden voor de nat. militie op ge meente-begrootingen uitgetrokken worden? En zoo vindt men meer posten op ge meente-begrootingen, die niet juist het ge- een zeer ernstig karakter te hebben De Duitsche afgevaardigde Eugen Richter j gedragen, daar de schade op verscheiden millioenen roebels wordt geschat. Buitendien vond men een aantal aan de joden ont vreemde voorwerpen van waarde in de huizen van voorname ingezetenen. Er wordt van overheidswege een gestreng onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Een der voor naamste ingezetenen, een aanstoker van het oproer, is gevlucht, maar 170 belhamels zijn gearresteerd. Een huisgezin van 15 personen ver- vonden zullen moeten worden. Het eerste geval van schadevergoeding uit Rijksmiddelen aan een onschuldig ver oord eeelde is, naar de Weener bladen melden, deze week in Oostenrijk voorge- komen. Zekere George Pabst, wegens brand moord. Te Osowiec, in het Russisch eeme-ueifruüiiimeu, uie met luist net ne-1 r\ j i -i i meentebelang bevorderen. Nam het Rijk die - kosten op zich, dan zouden de eindcijfers zeker lager zijn en tengevolge daarvan ook Uit Oroshaza, waar onlangs bloedige on- oordeeld, maar nader onschuldig bevonden, ontving fl. 3000 van het Dep. van Justitie. de gemeentelasten kunnen verminderen, wel zouden dan de uitgaven voor het Rijk lusten plaats hadden onder de veldarbeiders, grooter worden, maar dan zou men te eer wordt het sensatiewekkende nieuws gemeld, overgaan om de begrootingen voor het Rijk aan een nauwkeuriger onderzoek te onder werpen en allicht dat eenige posten konden verminderd of geschrapt worden, en waar schijnlijk eerst zullen verdwijnen als de nood dringt. Op de gemeente-begrootingen vooral van kleinere gemeenten zullen dergeljjke posten weinig of niet voorkomen, maar op de Rjjksbegrootingen zouden die gemakkelijk te vinden zijn, als de huishouding van den Staat en vooral onze defensie wat eenvou diger werd iogericht, en alle weelde arti kelen werden afgeschaft. Er is steeds over bezuiniging gesproken, maar het is bij praten gebleven, tot afdoende handelingen is men niet overgegaan, redding door be zuiniging is nog niets dan een machtspreuk. Verheugen wij ons intusschen dat de toestand in deze streek nog vrij wat beter is dan in Friesland, waar in sommige ge meenten 8 a 10 pCt. van het inkomen der burgers als gemeente-belasting gevorderd wordt. Hier spreekt men gelukkig nog slechts van 2 a 3 pCt. en noemt dit reeds zeer hoog. Getroosten wij ons die belasting, overtuigd dat die gelden nuttig besteed worden door ons velerlei zaken te ver schaffen, die wij niet gaarne zonden missen; en wordt daaraan getwijfeld, meent men dat het geld der gemeente op een verkeerde wijze wordt besteed, de Wet heeft ons een controle gegeven in de periodieke aftreding dat aldaar eene samenzwering tegen het leven van keizer Frans Jozef ontdekt is. Een arbeider, Mari genaamd, en drie anderen zijn gevangen genomen. De hoogleeraar Klebs te Zurich maakt in de jongste aflevering der »Medizinische Wochenschrifte de belangrijke mededeeling openbaar, dat de werkeljjk gezuiverde tuber- culine van Koch Klebs maakt er tuber- culocidine van geheel onschadelijk en nooit koortsverwekkend is en in korten tijd eene verbetering in den toestand van lijders aan tuberculose teweegbrengt. Koorts en nachtelijk zweet houden op, de eetlust en het gewicht van het licha&m nemen toe, enz. Bij omstreeks dertig zieken, die Klebs met zijne tuberculocidine behandelde, heeft zich geen nadeelige nawerking geopenbaard. Klebs verklaart, dat de nadeelige stoffen in Koch's ruwe tuberculine alkaloïde waren, die vóór het gebruik verwijderd moeten worden, opdat alleen de bacillendoodende stof albumose overblijft. Aan de »Times« wordt uit Konstantinopel gemeld, dat zware stormen op zee er vele schipbreuken veroorzaakt hebben. In geheel Italië heerscht dezer dagen vrij hevige koude. Verscheidene steden hebben veel van sneeuwstormen te lijden gehad. Uit Messina wordt als een groote bijzonderheid gemeld dat de bergen in den omtrek met sneeuw zijn bedekt. man Apfelbaum met zijn geheel gezin des nachts door een rooverbende vermoord. Na alles leeggeplunderd te hebben, staken de misdadigers het huis in brand. Zes mannen van de bende, die uit 20 personen moet bestaan, zijn gearresteerd. Reuter seint uit Petersburg, dat de politie nihilistische vereenigingen heeft ontdekt aldaar, te CharkofF en Odessa; verscheidene personen zijn gevangen genomen. De procureur der Russische Heilige Synode, PobedonoszefF, gaat ijverig voort met zijne vervolgingen tegen de protestanton in Rus land. Twee of drie dagen geleden liet hg vier van de hoofdleiders der protestantsche of Stundisten-beweging gevangen nemen Bagdasarianz, den voorganger der protes tantsche ArmeniërsKalvït, den leider der Duitsche doopsgezinden Mazayefif, het hoofd der Russische molokans, en Levashoflf, den voornaamste der methodisten. Deze vier mannen werden zonder de minste waar schuwing uit hunne gezinnen weggerukt en voor den tgd van 5 jaar naar een bergdis- trict bij de Perzische grenzen gezonden, waar zij te midden der fanatiekste muzelmannen zullen moeten leven. Bovendien werden 110 volgelingen van beiderlei kunne naar Gerusi, een klein dorp in de provincie Elisabethpol, verbannen. Zij verkeeren daar in de grootste ellende en zjjn verplicht hun dageljjksch brood langs de huizen der Armeniërs en Tartaren te bedelen. Onder hen zijn er velen, wier kinderen letterlijk met geweld ontvoerd en aan bewakers van het oude geloof over geleverd werden. De ouders worden van hunne kinderen gescheiden om te voor komen, dat zij die in hun eigen geloof op voeden. Zeer moeilijk is het, den ongelukkigen bannelingen eenige hulp te zenden. Hunne vrienden moeten daarbij met de grootste voorzichtigheid te werk gaan, daar zjj gevaar loopen, evenzeer verdacht te worden en het zelfde lot te onderdaan. Uit Hiogo verneemt de Times, dat er nog geen betrouwbare berichten omtrent de aardbeving in Japan te verkrijgen zjjn, ofschoon het opgegeven cjjfer der dooden overdreven schjjut. De meeste slachtoffers vielen te Ogaki, waar ten minste 1000 dooden waren. De ergste aardsehudding duurde een paar minuten en werd gevolgd door zwakkere schokken, die intusschen nog hevig genoeg waren om de aange vangen verwoesting te voltooien. Er ont stonden geweldige aardspleten, zoodat de wegen gevaarlijk geworden zjjn. Over groote oppervlakten hadden er verzakkingen plaats. De vulkaan Nakoesan wierp ontzaglijke massa's sleenen, zand en modder uit. De berg is geheel van gedaante veranderd. Naar hetgeen de berichtgever der Times verklaart vernomen te hebben van inge zetenen zoowel als buitenlanders te Val paraiso, te Santiago en elders, hebben de op de kust van Chili vertoevende oorlogs schepen der V. S. gedurende den burger oorlog niets minder dan spionnendienst voor de partjj van den dictator verricht. De eskader-commandant Brown is met zjjn schip naar Quinteros gestoomd, heeft daar de sterkte en de stellingen van het Congres- leger opgenomen en bericht daarvan ge geven aan de generaals van Balmaceda. De schrifteljjke bewjjzen daarvan heeft de berichtgever in handen gehad. Te Coquimbo heeft bedoelde scheepsvoogd hetzelfde be richt ten opzichte van het Crongresleger in Noordeljjk Chili. Een brief, door den officier van de Congrespartjj met het Amerikaanscbe oorlogschip medegegeven ter bezorging aan zjjne familie te Valparaiso, is aan Balmaceda's ambtenaren uitgeleverd. Nabjj Iquique zjjn de twee telegraafkabels, door welke de Congrespartjj gemeenschap met de buitenwereld onderhield, door het Amerikaansche oorlogsschip in volle zee doorgesneden, teneinde den dictator in de gelegenheid te stellen uitsluitend zijn leugen achtige voorstellingen van den stand der zaken bekend te maken. De berichtgever legt de schuld dezer schendingen van het volkenrecht niet op de regeering der V. S., maar op haren vertegenwoordiger Patrick Egan, wiens benoeming op zichzelve reeds een verant- woordeljjkheid in zich sluit, welke het president Harrison en zijnen staats-secretaris zwaar genoeg valt te dragen. Egan had zich zoo goed als verkocht aan Balmaceda. Behalve de voordeelen die hjj zelf genoot, was zjjn zoon aannemer van krijgs- en levensbehoeften voor het leger van den dictator. Egan's leugenachtige inlichtingen omtrent de verhouding der partgen in Chili hebben het gouvernement te Washington niet alleen teruggehouden van het erkennen der Congrespartjj als oorlogvoerende, maar zjjn ook oorzaak ge weest dat terwjjl aan de opstandelingen alle aanvoer onthouden en zelfs zooals in geval van de »Itata« ge weldadig afgesneden werd, het Schrikbéwind zich gedurende den den geheelen duur van den oorlog in de havens der V. S. van alles heeft kunnen voorzien. ct Laud en Alteua en lie onmielerwaanl. Buitenland. xt i t stichting tot twee jaren gevangenisstraf ver- gouvernement Grodno, is de rnke koop- AAnrlAAlH mnow ub/1ai« ouonhn Irlirv honnnHnw mor» fl nralhoiim mor 711

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1