lit 8 p e I e ii. FEUILLETON. Marie Stevenson. WOENSDAG 16 DECEMBER. lsn]. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. ELVIRA. 11-54 VOOK Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prjjs» verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Oroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Er zijn weinig menschen, die volmaakt on "vschillig blijven voor den uitslag van eenig spel. We bedoelen hier met spel een ut gezellige tijdpasseeringen in de huis kamer, die in onze lange winteravonden ternauwernood kunnen gemist worden. Er zjjn slechts weinigen, die dergelijk spel ge heel als spel betrachten en niet als een middel om zich te verrijken. Vele grooten hebben geleerd hunne aandoeningen te ver bergen, maar de kleinen laten deze den vrijen loop. En hebt ge onder een troepje spelende kleinen, laat het zijn met het gan zenbord of kienspel, niet meermalen een individutje opgemerkt, dat zijn tranen niet bedwingen kan, wanneer hij de harde peper noten uit zijn handen in die van een ander zag overgaan? Hebt ge niet wel eens ge zien dat zoo'n jong menschje in ernst boos werd en onhandelbaar en een hoofdje toonde omdat de nummers van zijn kien altijd 't langst in den zak hieven? En dat hij niet temin een volgende maal toch weer lust toonde mee te doen en met glinsterende oogjes en blosjes op de wangen het lot tartte? Er zijn menschen, die alle spelen om winst kortaf verbieden; en zijn er, die alleen enkele in hun oog onschuldige spelen in de huiskamer toelaten. Wij hebben eerbied voor elke overtuiging, doch vragen die ook voor de onze. En de onze is dat geen enkel spel, onder de groote menschen gebruikelijk, voor kinderen behoeft weggemoffeld te wordendat het n.l. niet de schuld van het spel op zichzelf is, wanneer in den mensch de hartstocht ontwaakt. Een mensch die naar winst doet bij het kruisjassen, zal dat ook doen bij 't dominospel, indien ge ,^iem het kaartspel verbiedt. De hartstocht imerde in hem en ontwaakt te eeniger zelfs het ganzebord kan haar oproepen. 5. Na deze inleiding zal het misschien vreemd worden gevonden dat we in deze regelen iets omtrent de speelbanken willen mee- deelen, doch het verband is niet ver te zoeken. De hartstocht van het spel, die we reeds Uit het Fransch DOOR In een der prachtigste hotels te Londen was in de maand December van het jaar 18 een talrijk en schitterend gezelschap vereenigd. Men merkte er de rijkste bankiers, verscheidene letterkundigen, en.-bovenal veel schoone vrouwen op, die op een soiree musicale et dansante uitgenoodigd waren bij den heer Stevenson, een oud makelaar, die zich uit zijne zaken teruggetrokken had. Tot groot genoegen der jeugdige gasten was de muziek en zang algeloopen en begon er meer opgewektheid te heerschen. Het orkest speelde vroolijk de nieuwste dansen, en de quadrille begon, terwijl hier en daar ue gesprekken over het nieuws van den dag weer vervolgd werden, nu eens fluisterend, dan weêr luide, evenals over de nieuwe par lementaire beraadslaginger zijn menschen, die altijd overal met hunne vooroordeelen willen te koop loopen. Onder de groepjes die gevormd werden, bij de jeugd zagen te voorschijn treden, niet getemd door verstandige en wakende ouders, niet door het verstand tot onder werping gebracht, neemt hand over hand toe. We behoeven niet eens naar Italië te reizen om daarvan voorbeelden te zoeken. Ga op een Zondagmorgen de afgelegen wegen onzer steden en dorpen langs en ge zult bij dozijnen opgeschoten jongens aan treffen, die aan dien hartstocht bot vieren en op gevaar af van voor den rechter ge daagd te worden om geld spelen, niet om te spelen, maar louter uit zucht naar speel- winst. Doch wilt ge d^-n hartstocht van 't spel in al zijn vréeselijkheid zien woeden, ga dan naar Monaco, waar nog officieel een speelbank gehouden wordt, of naar de meest- bekende badplaatsen, waar niet-officieel, maar in 't geniep eiken dag fortuinen gewonnen en verloren worden. Zoo zijn we trapsgewijze aangeland waar we komen wilden en zullen aan de speel bank een poos verwijlen om onzen lezers de inrichting daarvan uit te leggen. Ze zullen dan tevens inzien, dat de heerschende meening alsof aan de speelbanken valsch gespeeld wordt, geheel bezijden de waar heid is. Een speelbank is een lange tafel, waarop in 't midden een cirkelvormige bak staat. Deze bak heeft een houten rand en in de binnenzijde daarvan is geheel in de rondte een groef gemaakt, waarin een balletje past. Met de vingers kan men dit balletje in de groef voortbewegen en na veel oefening bet zoover brengen dat het verscheidene malen den cirkel doorloopt, alvorens het er uitvalt. Binnen den rand is een circel geteekend, verdeeld in 37 hokjes, die de getalen 1 tot 36, benevens een 0 bevatten. De binnen- oppervlakte is met een koperen schijf gedekt, 'gelijkende op het dak van een draaimolen. In 't midden steekt een pen uit, waaraan een kruis is bevestigd. In 't midden dus een schijf, die draffien kan, daaromheen een rand met nummers, die liggen blijft en eindelijk de opstaande rand, waarin 't balletje wordt voortbewogen. De croupier, dat is de man die 't spel leidt, zet het ivoren balletje in den rand en in de pauze der dansen, was er één, dat telkens aangroeide rondom een jong meisje, dat verlegen werd door de tallooze vleierijen waarmede men haar toesprak, en de talrijke uitnoodigin^en waarmede] men haar over stelpte. Die ijver was overigens wel ver klaarbaar, want zij had een muziekstuk met zeer veel talent en vol gevoel weèr- gegeven. Daarbij was het niet denkbaar iets edeler en vol uitdrukking, iets vol maakter schoon te vinden dan dit kind, dat nauwelijks den leeftijd van 16 jaar bereikt had. Een mousseline kleed, dat in blankheid met haar zwaren hals wedijverde, omsloot hare bevallige en ranke r >|talte. Haar hoog gewelfd voorhoofd en ^zachte oogopslag duidden een uitmuntend verstand aan. Hare oo'gen, zoo blauw als het bloemklokje, deden door den glans van het oogenblik, eene ge voeligheid vermoeden, die gepaard ging met een schrander vernuft. Hare prachtig/blonde haren, die op hare schouders neerhingen, omlijstten een frisch en lief gelaat. Men zou gemeend hebben eene fee te zien, die uit de wolken neergedaald was, om zich voor een oogenblik op het aardrijk te ver- toonen. Het scheen alsof de atmosfeer waarin zij zich bewoog reiner werd, en hare verrukte omgeving beschouwde haar met een soort van bedwongen geestdrift. Van tijd tot tijd nam eene vrouw van beweegt het met een knip voort, zoodat het verscheidene malen den rand omloopL. Iu- tusschen is de schijf eveneens aan 't draaien gebracht, maar in tegengestelde riehting. Verliest nu het balletje aan snelheid, dan valt het uit den rand en huppelt over de nummers op de plaat, die het door de tegen gestelde beweging tot allerlei sprongen nood zaakt, zoodat het nog een heele poos duurt voor het tot rust komt en zich op een der getallen heeft ter ruste gezet. De tafel is links en rechts op dezelfde wijze verdeeld en wel door twee Ijjnen in de lengte in drie vakken. Het middenvak bevat alweer in 37 hokjes bovengenoemde getallen. De buitenvakken zjju elk in drie hokken verdeeld. De twee, het dichtst bij de draaischijf gelegen, bevatten de woorden Passe en manque, de twee volgende Pair (even) en impair (oneven), de laatste Rouge (rood) en N o i r (zwart). Wat pair en impair beteekent begrijpt ieder, met passé worden bedoeld de getallen 1 tot 18, met maniple 19 37--om rood en zwart te verstaan, moet men wet n, dat de helft der nummers naar willekeur rood, 'de andere helft zwart gekleurd is. De spelers nemen links en rechts van den croupier plaats, ter weerszij van de tafel. Laten we veronderstellen dat iemand f 100 te missen heeft en die neerlegt op no. 15. j Zijn kans is nu niet groot, daar het kogeltje 37 plaatsen heeft. De bank betaalt hem dan 'ook 35 maal zijn inleg terug, indien hij 't 'wint. Winst dus f 3400. Hij had ziju f 100 ook op twee nummers gelijk kunnen plaatsen. Dat verdubbelt zijn 'kans, doch in dit geval betaalt de bank slechts 17 maal den inleg terug of f 1700. Of hij had op elk nummer f 50 kunnen zetten. Indien een der nummers ware uit gekomen, zou de bank hem 35 X f ^0 of f 1750 uitbetaald hebben. Daar af de ver loren f50, geeft ook f 1700. Zoo kan men op alle mogelijke manieren trachten te winnen. Zooals men ziet, kan hierbij van geen bedrog sprake zijn, daar niemand ter wereld in staat is het kogeltje te bevelen. Dat is, wat wij noemen, louter toeval. Indien ge weten wilt, wie op den duur aan 't langste eind trekken zal, neemt dan het geval, dat een speler op elk nummer f 100 neerzet. Een daarvan kan slechts het ge lukkige zijn, ergo zal hij in geen geval meer dan 35 X f 1^0 terug ontvangen en der halve aan de bank f 200 present gegeven hebben. Ge zult zeggen zoo iemand moet gek zijn Precies waarde lezer, maar niet gekker dan elk ander die speelt, waar ook in. Geen bank, geen loterij, zelfs niet (hoeden af!) onze Nederlandsche Staatsloterij kan be staan zonder winstze worden alle in 't leven geroepen om winst te behalen. Doch we keeren nog eens tot de speel bank terug. Alle spelers, die voor de aardigheid eens zetten, nemen het nummerspel, doch zoo ge er ooit aan doet, hou dan de oogen goed open verliest deze het, dan zwart. Aan deze speelbanken nu worden for tuinen verspeeld en fortuinen gewonnen. Geadelde en burgerlijke leegloopers en leegloopsiers verdringen elkaar in 't zomer seizoen. 't Is een goed zaakje, die speculatie op den hartstocht naar winst. Geloof ze maar niet, die verhalen, welke spreken van spelers, die de bank deden springen zulke geschiedenissen doen van tijd tot tijd de rondte, ook dezen zomer, maar de directie der banken weet zeer goed wat ze doet. Haar aandeelhouders wrijven in de handen óver de zoete winst die hun toevloeit en de domheid der hartstochtelijke spelers. l tuitenland. Hit Italië wordt gemeld, dat zich een eiland, ter lengte van 500 meter, ten Want ge zit aan de tafel met tal!zuiden van het eiland Pantellaria, uit zee van liefhebbers, terwjjl een even groot getal verheven heeft. De schepen hebben eene achter de stoelen staat en vele handen over j waarschuwing ontvangen om minstens op uw hoofd heen reiken. Zoo ge dus niet bjj eene mijl afstand» van Pantellaria ver vijftig jaren in hare nabijheid plaats; en het joDge meisje nam telkens haar hand en drukte die hartelijk. Üe vrouw scheen zeer gelukkig en trotsch op de schoonheid en het geluk van dit kind, en geen wonder! want de eene was Mevrouw Stevenson en de andere Marie, hare dochter, de oudste van vier lieve kinderen. Voor Marie en hare moeder was deze avond iets anders dan een gewoon soiréi; het was inderdaad de eerste verschijning van dit jonge meisje in een salonhet was het gewichtige oogenblik van haar intrede in de wereld, want tot hiertoe was Marie in eene strenge afzondering opgevoed. Zeer jong op een kostschool geplaatst, was zij slechts zelden in de gelegenheid om eenige dagen bij hare ouders in den familie kring door te brqngen, daar die school zeer spaarzaam was met hare vacantiën. Maar nu had zij voor goed de school verlaten, en hare moeder, oordeelende dat hare op voeding voltooid was, en het tijdstip aan gebroken was om hare intree in de wereld te doen, had het zich tot taak gesteld ter harer eere een feestje te bereiden. De op gang, dien Marie maakte, was, zooals wij zeiden, vleiend en onovertroffen. Maar, het dient ook gezegd te worden, dat de diepe overtuiging van het talent harer dochter, dat door kunstenaars van naam erkend was geworden, mevrouw Stevenson had doen besluiten om hare dochter, den eersten avond de hand zijt, kan het gebeuren dat een of andere slimmert uw inleg, waarop gewonnen wordt, voor de zijne verklaart, want het heele bord ligt vol geld, zilver en goud en de croupier betaalt aan den brutaalsten van uw bilden uit. Is u dus dat nummerspel gevaarlijk, zet dan uw geld op een der andere vakken. Ge hebt dan steeds een hal ven kans. Uw nummer is of rood of zwart, of beneden 19 of er boven, öf even of oneven. Eloch weinig spelers doen dat. Die aan de speeltafel deel neemt, zet op nummers. En dip de nummers versmaadt, gaat naar wijderd te blijven. Stambouloff verklaarde dezer dagen dat de erkenning van vorst Ferdinand een vol dongen feit zou zijn. Het spoorwegongeluk bij Doranino, in Rusland, brengt de gemoederen nog steeds in opschudding. Tot nog toe zijn 31 dooden gevonden terwijl 19 personen zwaar ge kwetst zijn, waaronder er verscheidene zijn wier toestand hopeloos is. Tegen het spoor weg-bestuur zijn reeds civiele eischen aan hangig gemaakt tot een bedrag van onge veer 500,000 roebels. Bij eenige opmerk- een andere zaal, waar men allereenvoudigsttamheid van het spoorweg-personeel had het ongeluk voorkomen de kunnen worden. zijn geld kan verdubbelen of kwijt kan raken. Daar is een tafel verjeeld ia twee dealen. j Voor(,»t mea de bru« overreed, was een Op de eene staat 71, op de andere N,Isterl!' ongewoon gestamp hoorbaar, een be- v i tit wijs dat de brug niet in orde was. Ook be- alweer dus rood en zwart, ivlen zet zijn J geld op een der letters. De croupier heeft j in de hand 6 spellen kaarten, dus 312 stuks. Hij schudt die en laat ze door een vond die zich ellendigen toestand. Van der naastbij zittenden afnemen. Nu neemt hij kaart voor kaart en telt de punten, elke pop geldt 10, het aas 1. Komt hij boven 30, dan begint hij een tweede rij, ook tot boven 30, enz. Indien de eerste rij het hoogste aantal punten heeft, wint rood, van hare intree, in haar salon te laten spelen. Zonder zich van onvoorzichtigheid te be schuldigen, genoot de hoogmoedige moeder in stilte volop van den zegepraal haars kinds. Mijnheer Stevenson was niet minder ver rukt dan zijne echtgenoot, en de uitstekende man gevoelde grooten lust, om te midden der verzamelde menigte zijne dochter aan het hart te drukken. Mijnheer en mevrouw Stevenson waren niet de eenigen, die getroffen waren over het welslagen hunner dochter. Een jong- mensch van omstreeks twintig jaar, die in weerwil van zijn kalm en zacht uiterlijk, en zijne teiuggetrokkenheid, waarvan hij het bewijs leverde door zich altijd op den achtergrond te stellen, voelde in het diepste zijns harten een weerklank van de bewon dering, die zij opwekte. Dit jongmenseh was haar neef William, een wees, wien mynheer Stevenson liefhad als zijn eigen zoon, en dien hij, toen hij zijn aanleg voor de schilderkunst opmerkte, aanmoedigde en ondersteunde in zijne studiën. William stond eenige oogenblikken tegen een der deurposten der zaal geleund, zich geheel overgevende aan zijne eigene ge dachten, toen het voorspel tot een contre- dans gehoord werdde quadrille werd saam- gesteld en de muziek begon te spelen, toen men zag, dat Marie nog op hare plaats zat. Twintig cavaliers schoten op haar toe, om haar tot dansen uit te noodigen. Marie ant- staatswege zullen thans de spoorwegbruggen, alsmede het rollende materiaal der wegen, aan een gestreng onderzoek worden onder worpen. De Albaneezen blijven de schrik en plaag hunner Montenegrijnsche en Servische na buren. Nu weder heeft een bende van 250 Malissori, een Albaneesche stam, twee woordde, dat zij van de afwezigheid van haar danseur gebruik zou maken om wat uit te rusten. Nauwelijks had zij deze woorden gezegd ot William verscheen voor haar met eene hoogroode kleur en met eene stem van ontroering bevende zeide hij »0, vergeef mij, vergeef mij, mijne nicht.« »Hadt gij mij vergeten, William?« zeide zij met een zacht verwijt in hare stem, ter wijl zij hem de hand gaf. Vergetenfluisterde hij, het hoofd eenigszins buigende, gij zijt er zelve oorzaak van Ik, neef! en hoe kan dat?« zeide zjj, zich naar de quadrille begevende. »Dat is doodeenvoudigantwoordde William, oprecht, ik dacht aan u, aan uwe talenten, aan uw succesen daarom vergat ik, dat ik met u zou dansen. Marie glimlachte, en het aardige paar stelde zich in beweging, voor het figuur. Op dit oogenblik was het bal zeer op gewekt. Verscheidene makelaars en staats lieden, werden door de opgewektheid mede- gesleept en zetten voor een oogenblik hunne stijve deftigheid op zjjzij namen in de quadrilles plaats, waar zij statig aan deel namen. Mijnheer en Mevrouw Stevenson waren verrukt over die opgewektheid, en over het genoegen, dat ieder op hun feest smaakte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1