ia het volgende jaar een kiesrechtnitbreiding te wachten, die ons in staat zal stellen, met meer succes onzen strijd te voeren. Versagen wij dus niet, maar blijven wij onze krachten wijden aan ons doel: een maatschappij te verwezenlijken, gegrond vest op menschenliefde Buitenland. Te Brussel is een congres van socialistische studenten geopend. Tachtig afgevaardigden nemen er aan deel. Vertegenwoordigd zijn Nederland, Denemarken, Bulgarije, Rumenië, Rusland, Engeland, Zwitserland, Italië en Frankrijk. Het congres zal drie dagen duren en o.a. gewijd zijn aan besprekingen over de rol, die de student in de maatschappij moet vervullen, het oprichten van een inter nationalen bond van socialistische studenten, hervorming van het lager onderwijs op socialistischen grondslag, en hooger onder wijs voor vrouwen. Reeds zijn tal van adressen van instemming en gelukwenschingen ont vangen. De Duitschers zijn niet gekomen tengevolge van een verbod van den Senaat der universiteiten. De jury van het Hof te Namen heeft den broedermoorder Gustave van der Auwera te Ligny schuldig verklaard aan het ver giftigen van drie broeders en twee zusters door rattenkruid, ten einde de eenige erf genaam zijner ouders te worden, waarna het Hof hem ter dood veroordeelde. Bij het voorlezen van dit arrest werd er door het publiek bravogeroepen Te Parijs is een poging gedaan om door 4 dynamietbommen het commissariaat van politie te Clichy te doen springen, maar de lonten gingen uit, zonder een ontploffing te hebben veroorzaakt. Volgens de Daily News besloot de graaf van Parijs de Orleanistische propaganda in Frankrjjk na de eerstvolgende algemeene verkiezingen te staken. Hij klaagt dat zijne rijke familieleden geene propaganda willen bekostigen, zoodat hij zelf alles betalen moet. Hjj schijnt ook de politieke woelingen moede, en zou gaarne als rustig burger in Frankrjjk gaan leven, hetgeen hij hoopt dat hem geoorloofd zal zijn, zoodra het Orleanisme ophoudt met intrigeeren. In eene vergadering van de Afrikaansche vereeniging te Keulen zijn dezer dagen be langrijke mededeelingen gedaan betreffende den slavenhandel in den omtrek van het Tanganyika-meer. Een zendeling slaagde er in, te Kirando eenige slaven uit een troep van 2000 man te bevrijden. Dezen doen een vreeselijk verhaal van den tocht der karavaan uit Kirabi naar Kirande. De oude vrouwen en kinderen werden te Luouko verdronken en dagelijks doodde men een aantal gevangenen, die niet spoedig genoeg voortkwamen. Dagelijks werden tien, twintig of dertig, ja soms zelfs vijftig menschen op de wreedste wijze ter dood gebracht. Toen de karavaan te Kiranda aankwam telde zij niettemin nog 2000 slaven. In eene gehouden redevoering bij de be noeming van Caprivi tot graaf, zeide de Keizer o. m. het volgende: »Met zijn ver reikenden staatkundigen blik is Caprivi er in geslaagd ons vaderland op het juiste oogenblik voor gevaarlijke dingen te be hoeden. Het spreekt van zelf, dat, om het geheel vooruit te brengen, de belangen van enkelen moeten worden opgeofferd. Ik ge loof echter, dat de daad van de handels verdragen te hebben ingeleid en beredderd, eene gebeurtenis welke door tijdgenooten en nakomelingen als eene der belangrijkste staatkundige gebeurtenissen zal worden be schouwd, dat deze daad eene reddende daad moet genoemd worden. De meerderheid van den Rijksdag heeft getoond, dat zij erkent, dat deze man eenen ruimen politieken blik heeft, dat zij zich bij hem wil aansluitendaarmede heeft de Rijksdag zich een merk- en een gedenk- teeken gesticht in de geschiedenis van het Duitsche rijk. Niettegenstaande alle verdacht makingen en de moeielijkheden, welke den rijkskanselier en mijnen raadslieden van verschillende zijden in den weg zijn gelegd, is het gelukt, het vaderland in deze nieuwe richting te voeren. Ik ben overtuigd dat niet alleen het vaderland dezen dag zal zegenen, maar dat millioenen onderdanen van de landen die met ons tot het groote tolverbond behooren, zulks ook zullen doen.« Uit Londen is reeds 500 pd. st. gezonden aan de Duitsche werkstakende zetters en nog 2000 pd. zal worden gezonden. Succi, de groote ltaliaansehe vaster, heeft j.l. Woensdag, in het Aquarium te Londen weer een vasttjjd van 50 dagen begonnen. Evenals vroeger, wordt hij gestreng be waakt, ter voorkoming dat hem heimelijk voedsel worde toegediend. Deze proef ge schiedt, naar het heet, uitsluitend in het belang der wetenschap. Charles Booth, bekend om zijn belangrijk werk over het leven der armen in Oost- Londen, heeft aan het statistisch genootschap te Londen het volgend staatje medegedeeld tot aantooning van de verhouding tusschen het aantal nietbezitters en de geheele be volking: gebreklijdenden onder de 60 jaar, 1,247,699; 6065, 82,573; boven 65, 507,660, totaal 1,837,932. Bevolking onder 60, 26,866,294; 6065 812,028; boven 65, 1.322,696; totaal 29,001,018. Ver houding: onder 60, 4.6 pCt.60 65 10.2 pCt.; boven 65 38.4 pCt.; totaal 6.3 pCt. Hieruit bljjkt welk een belangrijke oor zaak van armoede ouderdom is. In antwoord op de vraag wat daartegen kan gedaan worden, stelt Booth voer, een pensioen bijv. van 13 p. st. per jaar of 5 sh. per week te verleenen aan alle mannen en vrouwen, die 65 jaar oud zijn zonder onderscheid van stand of bezitting en zonder dat zij voor dit pensioen iets gestort hebben. De kosten hiervan zouden voor Engeland en Wales jaarlijks omstreeks 17,000,000 p. st. be dragen of 1.7 pCt. van het geheele volks inkomen. Het Engelsche stoomschip Pi inceSoltykoff is op zijn reis van Cardiff naar St. Nazaire ter hoogte van Kaap Ushant door een storm aangegrepen en vergaan. Slechts één der 18 opvarenden, een bootsman, over leefde de ramp. Hij werd, even als zijn makkers, over boord geslagen, maar tevens raakte daarbij een der reddingsbooten vlot. Hij slaagde er in zich in de boot te werken en dreef 80 uren zonder voedsel en ver stijfd van koude rond, tot hij eindelijk door eenige visschers gered werd. Negen en veertig vreemde landen (32 staten en 17 koloniën) hebben officieel hunne deelneming aan de wereldtentoonstelling te Chicago toegezegd. (Gelijk men weet behoort Nederland niet tot die landen.) Het tentoonstellingsterrein beslaat een oppervlakte van 266.4 hectare. Bij de bouwwerkzaamheden wordt geen stoom, maar electriciteit als beweegkracht der machines gebruikt, voor het mindere brandgevaar. In den Senaat der Vereenigde Staten is een voorstel ingediend om tijdens de ten toonstelling te Chicago een conferentie te doen plaats hebben van vertegenwoordigers van alle groote mogendheden om over de instelling van internationale scheidsgerechten te onderhandelen. Het doel dier scheids gerechten zou zijn, bij internationale on- eenigheid door een op te richten gerechts hof de oneenigheid in vreemdzamen zin te doen beslechten. De groote weldadigheidsloterij in Rusland ten voordeele der noodlijdenden, zal onge veer 8 millioen gulden opbrengen. Ofschoon dit reeds een aanzienlijk bedrag is, blijkt 't nog slechts voor een klein gedeelte vol doende om de allereerste ellende eenigzins te lenigen. De sterfte wegens honger en gebrek is dan ook verschrikkelijk. De correspondent van de »N. R. Ct.« verhaalt b.v.b. Eene boerenvrouw, die te Petersburg kwam om werk te zoeken, vertelt dat zij drie kleine kinderen had die zulken honger leden, dat zij naar den dorps priester ging om hem te vragen, of het zonde was deze kinderen te vergiftigen, ten einde ze niet langzamerhand van honger te zien sterven. De priester antwoordde, dat hij zelf weinig had, maar de kinderen bij zich aan huis zou nemen om hun te eten te geven wat hij kon. Dit geschiedde, maar den volgenden dag stierven de drie kleinen ten gevolge van uitputting. Tienduizend Boeren en vele Engelschen kwamen Woensdag te Paardenkraal bijeen, tot herdenking van den verjaardig der vrij heidsverklaring van de Transvaal. Er heerschte volkomen harmonie en de weder- zijdsche sprekers vermeden elke uitdrukking, welke kwetsend kon zijn, hetzij voor de Engelschen, hetzij voor de Hollanders. Volgens bericht uit Shanghai zijn in de provincie Shan-Si weder plakkaten aan geplakt, waarin op de uitroeiing der chris telijke zendelingen wordt aangedrongen. Er moet op de zendelingen te Ho-Nan een aanval zijn gedaan, doch daaromtrent ont breken bijzonderheden. Berichten uit Sierra Leone melden, dat het stamhoofd Samadou, een Muzelman, die grooten invloed heeft en beschikt over een leger van verscheidene duizenden vol komen vertrouwbare soldatpn, aewapend met nieuwerwetsche geweren aan de Britsche kolonie heeft doen weten, dat hij niet zal dulden dat de Franschen zijn gebied binnen dringen en hij ze desnoods gewapenderhand zal terugwerpen. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden; Gezien de circulaire van den Heer Com missaris der Koningin in deze provincie van den 25 November j.l., waarbij wordt mede gedeeld, dat herhaaldeli k Nederlandsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten soms met verstrekking van reisgeldvoor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hunne aankomst bleek, dat zij daar niet gebruikt konden worden. Vestigt de aandacht van belanghebbenden op bovenbedoelde misbruiken en noodigt de werklieden, die elders een bestaan zoeken, uit, om alvorens op zulke berichten en voor spiegelingen der agenten af te gaan, öf zelf öf door tusschenkom8t van den ondergeteekende zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich be vinden, om inlichtingen te wenden omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Heusden, den 21 Dec. 1891. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. 1* 1 niAtho 1 ijli Nieuws. HEUSDEN 22 Dec. In de gehouden zitting der tweede kamer is o. a. ter sprake geweest de Nieuwe Maas mond met den aankleve van dien. Wjj laten hier volgen wat dienaangaande gezegd is. Bij art. 36 dringt de heer Mutsaers aan op het maken van een schutsluis in de Maas bij Waalwjjk. Hij meent dat dit werk behoort bjj de werken voor de verlegging van den Maasmond en verzoekt den Mi nister zjjne ernstige aandacht op dit werk te vestigen. Provincie en gemeente zouden zelfs bereid zjjn hare bijdragen voor dat werk te verhoogen. De heer Clercx vraagt of de verlegging van den Maasmond nu reeds tengevolge heeft gehad een beteren waterafvoer en of ook het ijs door den verbeterden Maasmond kan worden afgevoerd. De heer Seret wijst er op hoe de ver booging van den waterstand, tengevolge van de verlegging van den Maasmond van groot gewicht is voor het N.-W. deel van Noord-Brabant. Hij vraagt den minister of bij openstelling der nieuwe rivier maat regelen genomen zijn voor den waterafvoer en of daarvoor de noodige stoomgemalen zullen worden opgericht. De minister zal nagaan wat voor de schutsluis te Waalwijk zal noodig zijn. Op dit oogenblik kan hij dienaangaande niets naders mededeelen. Wat den Maasmond betreft, die zal eerst in 1894 kunnen open gesteld worden. Voor de oprichting van stoomgemalen is het oogenblik nog niet gekomen. Bij art. 42 vraagt de heer iSeret of de bouw van eene brug te Heusden niet zal worden gepraejudicieerd en geen beslissing zal genomen worden zonder de kamer ge hoord te hebben en voorts, of die brug dicht bjj de stad zal komen. De heer Mutsaers wijst ook op het ge wicht der verbinding te Heusden voor Waalwjjk, Raamsdonk en Kapelle enz. De Minister verklaart zich bereid, ten aanzien van de brug bij Heusden, gevolg te geven aan de toezegging der vorige regeering en eene beslissing aan het oor deel der kamer te onderwerpen. Mej. C. S. Janson alhier is benoemd als onderwijzeres aan de Chr. school te Werkendam. 21 Dec. De sterfte is alhier dit jaar veel grooter dan andere jaren. Bij een ge middeld getal van 60 overlijders per jaar, is nu het cijfer 79 reeds behaald. De nieuwe Maasmond met een waterstand van een enkele voet, biedt thans een goede gelegenheid voor de schaaten- rjjders, om zich zonder gevaar van ver drinken te oefenen. Gisteren waren reeds een aantal liefhebbers op de baan. LANGSTRAAT. Kalfvee was sedert de vorige noteering in de Langstraat zeer ge wild, doch er werd weinig verhandeld, omdat de voorraad voor 't oogenblik niet groot is. De prijzen wisselden tusschen f 200 en f 280. Vette koeien williger; naar qualiteit f 0,60 a f 0,68 per K.G. Stalvee zonder handel. Vette kalveren f 4.50 a f 5 per week. Nuchtere dito f 13 a f 18. Vette varkens f 0.50 a f 0.55 per K.G. schoon. Jonge dito f 0.80 a f 1.20 per week. Hooi. De handel wordt sedert eenige dagen levendiger, waardoor de prjjzen eenigszins rijzen. In de laatste dagen werden verschil lende partijen gekocht en dadelijk afgeleverd. De prijzen zijn naar gelang het le, 2e of 3e soort betreft f 18.50, f 17 en f 14, alles per 500 K.G. Koehooi f 19 a f 21. Stroo f 11 a f 13. WIJK. In de jongst gehouden ver gadering van het Polderbestuur van Wijk is besloten tot aflossing der Schulden aan den Hoogen Maasdijk. ZUIL1CHEM. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. school alhier R. Coleris te Leeuwardente Brakel T. R. C. Boogaard, tijdelijk werkzaam te Middelburg. HEFSPF^N fClpasrde men vooreenigen tijd dat de pompen, zoowel hier als in een gedeelte van het naburige Aalburg, geen water gaven, ten gevolge van het graven voor de nieuwe Maasmond, thans heeft het hoogere buitenwater daarin verandering ge bracht en zijn de pompen weder allen watergevend geworden. ALMKERK, 18 Dec De afdeeling Almkerk der N. Brab. maatsch. van land bouw heeft in hare op heden alhier ge houden Vergadering de Heeren J. II. Stael en A. H. Van Honsewijk, beiden wonende te Dussen, die, volgens den rooster, den l Januari 1892 behooren af te treden, her benoemd tot leden van baar bestuur. Gisteren werd door den brigadier der maréchaussee uit Woudrieheui voorloopig aangehouden T. d. H., brievenbesteller alhier, als verdacht iets van den inhoud van een postpakket te hebben ontvreemd. Op heden is bij onder verzekerde bewaring ter beschikking van de justitie te 's Bosch gesteld, Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozentot ouderling de heer G. W. Schouten en tot diaken de heer Adr. Snoek Wz. DALEM, 20 Dec. Tot notabelen bij de Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heeren G. de Gier Gz. en A. den Adel. Hebben we vóór eenige dagen het afsterven gemeld van den oud-strijder F. de Leeuw, dit bericht vereischt in zooverre rectificatie, dat genoemde wel de laatste als zoodanig was van Dalem, maar deze ge meente (Vuren) toch nog één oudstrijder bezit in den persoon van J. van Weelden aldaar. De agenten der verschillende beet wortelfabrieken zijn ook hier druk bezig met contracteeren tegen den prijs van f 11 per 1000 K.G. en het bekende voorschot van f 70 per, H.A. GORINCHEM. De heer M. de Gier alhier, is te Breda bij eene aldaar gehouden aanbesteding door den majoor intendant, aannemer geworden van het leveren van 11800 kilogram harde en 11400 kilogram zachte tarwe en wel tegen f 11,19 van de harde en van de zachte tegen f 11,49 per 100 kilogram. Elf monters waren ingekomen. Vermeldden wij dezer dagen, dat een inwoner van Oudendijk (gemeente Woudri- chem) alhier een varken leverde dat van de groote hoeveelheid zand, waarmee ge voed was, barstte en voor dood ter neder viel. bij nader onderzoek was het een bewoner van Rijswijk, wien dat benijdens waardig lot te beurt viel. Het was verdiend loon. Sommige hebben de slechte gewoonte, nog eene goede dosis zand door het voeder te mengen, voor die viervoeters afgeleverd worden. Zij wegen daardoor, zooals licht te begrijpen, is, iets zwaarder, en beuren dus als het naar wensch afloopt, een paar centen meer. Eerlijk is het alles behalve; maar wat geeft daar zoo'n ruim geweten om? i i i i iiiimimiinu 111 in 11nil>iIii himiii mi hhtikhmwhhub u n im mihiii iiui mis I Sinnenland. Naar het »U. D.« verneemt, zijn de werkzaamheden, vereischt tot voorbereiding van het in werking stellen der nieuwe post- wet zooverre gevorderd, dat de invoering den 15en Januari kan worden tegemoet gezien. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat de militieplichtigen der lichting 1892, die voor hun inlijving door vrijwillige oefê- ning in den wapenhandel een zekere mate van geoefendheid hebben verkregen, voor zoover zij in Mei worden ingelijfd en bij een onbereden korps worden ingedeeld, dadelijk bij de inlijving tot 3 Juni in het genot van verlof kunnen worden gesteld. Deze maatregel zal waarschijnlijk meer gewaardeerd worden dan die, waarbij be paald wordt dat een gedeelte der miliciens in de wintermaanden met 3 maanden verlof huiswaarts kan keeren, waarvan wel slechts bij uitzondering geen gebruik gemaakt zal worden, le. omdat de werkzaamheden voor den soldaat zich 's winters tot een minimum bepalen, en 2e. omdat bijna niemand voor 3 maanden in den winter werk bekomen kan. »Gelria« schrijft: Op het Indisch genootschap te Arnhem, in een vergadering dus van bekenden met de toestanden in onze koloniën werd dezer dagen door den heer F. S. A. de Clercq van Zutfen een verhandeling ge houden over de Minahassa. Na een overzicht van haar geschiedenis gegeven te hebben, besprak de heer De Clercq den tegenwoordigen toestand en kwam eindelijk tot de conclusie, een conclusie, welke met feiten gestaafd werd, dat, ging men zoo voort, de bevolking der Minahassa, steeds de trouwste onderdanen van het Nederlandsch gezag, weldra in verachting van de Hollanders den Atjeher op zijde zou streven. De waarnemende voorzitter, de heer E. B. Kielstra kon bij het gevolgde debat constateeren, dat niet één stem was opge komen ter bestijding van de rede des in leiders en dus niemand het tegenwoordige stelsel had verdedigd. Een staaltje van het Indisch staatsbeleid is het bovenstaande, als het treuriger al niet kande regeeriDg zij gewaarschuwd Het adres van deelneming in het verlies van koning Willem III en de krans van Kaapsche bloemen, door Nederlanders en afstammelingen van Nederlanders in Zuid- Afrika aan de Koningin gezonden, is dezer dagen ontvangen. Vrijdag werd de krans op officieele wijze op het graf van wijlen onzen Koning te Delft neergelegd. Gepasseerde week zijn in Noord-Brabant reeds verschillende contracten met bieten- verbouwers gesloten tegen een voorschot van f70 per H.A. en fll per 1000 K.G* beetwortelen, met recht van 50 °/0 der pulp-* opbrengst. Wegens de a. s. feestdagen zal de week-* markt te Dordrecht op Donderdag 24 dezer en Zaterdag *2 Jan. gehouden worden. Ten einde vertraging in de bestellingen bij gelegenheid der aanstaande jaarverwis seling per post te voorkomen en de kantoren zooveel mogelijk van overvloedige drukte te ontlasten, is vanaf 28 dezer de gelegen heid opengesteld een en ander ter post te bezorgen, waardoor men dan zeker is van eene geregelde bestelling. Over de geheele lengte van het adres behoort dan weder een kruis te worden getrokken. Donderdag morgen tegen zeven uur heeft de trein, komende van Den Bosch, nabij de halte Raamsdonksveer een op de lijn staand paard met beladen kar omverge worpen. Het paard werd verpletterd en de kar erg beschadigd. De voerman kwam met de schrik vrij. Volgens de bewering van den man zou de sluitboom van den overweg opgestaan hebben. Op de vraag, welke middelen tot be strijding der influenza konden worden aan gewend, meende de Geneeskundige Raad voor Zuid-Holland, met het oog op de on voldoende bekendheid met deze ziekte, geen antwoord te kunnen geven. De pokken schjjnen zich in de provincie Limburg uit te breiden. Te Heerlerheiden zijn er enkele ziektegevallen bij gekomen, terwijl nu ook in de nabijgelegen gemeente Nuth een geval is voorgekomen. De eisch tegen den burgemeester Cor- bey, van Wessen, wegens het vervalschen van stembriefjes enz. is 3 jaar gevangenis straf. Eenige dagen geleden zou te Leeuwarden een jongman van 24 jaren in het huwe lijk treden. Alles was er voor in ge reedheid gebracht, toen eensklaps de justitie tusschenbeiden kwam. Een ingesteld onder zoek naar een twee dagen te voren ge- pleegden diefstal van een schaap uit een stuk land bij Lekkuru, had den bruidegom als dader aangewezen. Voor den rechter commissaris gebracht, werden zooveel be wijzen tegen hem aangevoerd, dat hij wel dra tot bekentenis kwam. Hij had, gelijk hij zei, het schaap gestolen en voor f 15 verkocht, om aan geld te komen, daar hij aan zijne aanstaande had opgegeven, meer geld te bezitten dan werkelijk het geval was, en hij haar niet had willen teleurstellen. In plaats van naar het stadhuis te gaan, werd hij nu naar het huis van bewaring gebracht. Uit Zeeland wordt wper een hoogst brutale diefstal gemeld. De hofstede »de Brouwerijonder Baar land bij Goes wordt door bejaarde menschen bewoond, den landbouwer Remijn en diens zuster. Vrijdagnacht drongen daar eenige personen binnen. Den bewoners werd door bedreigingen gelast zich stil te houden, en om den knecht, die op den zolder sliep, te beletten daaraf te komen, namen zij den trap weg. Hierna gingen zij aan den gang. Zij sloegen het kabinet stuk, haalden ef fecten en geld daaruit en wierpen verder alles over den vloer. Ondanks den weggenomen ladder wist O O de knecht toch naar beneden te komen. Hij ging de buren wekken. De dieven echter, op wie nog geschoten werd, wisten te ont komen. Een paar klompen die zij achter lieten, werden in beslag genomen. Wellicht zal de justitie er in slagen de daders in handen te krijgen, daar de knecht een hunner aan zijn spraak moet hebben herkend. Omtrent de werkstaking in Aengwirden deelt dr. V. Bruinsma in de »Amst.« o. a. mede, dat de menschen, door van de eerste morgenschemering af tot aan de avond schemering toe hard te werken, zonder zich zelfs tijd voor schaften te gunnen, ia den regel geen 60 cent kunnen verdienen, en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2