had gehad den commissaris zijn rerolver rut den zak te nemen, greep ijlings zijn geweer en eenige patronen, en liep bedaard de staat op, waar hg ieder die hem aan het lijf durfde komen met den dood bedreigde. Hij riep toen zgne beide dochtertjes, kin deren van 8 en 6 jaar, en ging met haar buiten de stad. Aanvankelijk vatte hg post achter een huisje, waar hij afwachtte wat verder gebeuren zou. Kort daarna ver schenen twee gendarmen, gevolgd door honderden nieuwsgierigen, maar Brixy wist hun zooveel ontzag in te boezemen, dat allen op grooten afstand bleven staan. Het wachten moede, nam de moordenaar af scheid van zgne kinderen en verdween alleen in de richting van het bosch van Acren. De gendarmes hadden echter zgn toeleg vermoed en hem den pas afgesneden, zoodat, toen hg den boschrand bereikte, hij zich van drie zijden den weg versperd zag. Een der gendarmes riep hem toe, zich over te geven, maar als antwoord loste Brixy twee geweerschoten op hem, die beide misten. Op eigen lijfsbehoud bedacht, vuur den de gendarmes toen op den moordenaar, die in een arm en een been gewond werd. Toch gaf deze den kamp nog niet op glings greep hg twee nieuwe patronen en schoof die in zgn geweer, maar nog voor hij gelegenheid had dit nogmaals af te schieten, rukte een inwoner van Lesses, een oud-onderofficier, een der veldwachters het geweer uit de hand en joeg Brixy een kogel in het linkeroog, zoodat hg dood ter aarde stortte. Het Congres van socialistische studenten te Brussel, heeft een groot aantal vraag punten bevestigend beantwoord. Tot de voornaamste daarvan behooren; de af schaffing van alle wetten tegen de inter nationale vereeniging van de arbeiders; de uniicatie der wetten betreffende de rechts persoonlijkheid der beroepsvereenigingen de verplichte rustdag per week; de ratio- neele regeling van den arbeid in gevange nissen; het voor vrouwen verbieden van arbeid onder den grond en van voor de gezondheid schadelijken arbeidhet ver bieden van den arbeid van kinderen beneden de 14 jaren; de benoeming van een rijks inspecteur om toezicht te houden op de toepassing der arbeidswetgeving; het in stellen van eene permanente enquête naar den toestand van den arbeid in het alge meen. In eene der binnenhavens van Antwerpen is Woensdag eene Fransche boot in de lucht gesprongen, terwjjl een langs boord liggende lichter terstond zonk. Tot op het oogenblik is geen persoon, die op een der vaartuigen was, geredmen spreekt van 15 a 20 dooden. Men vermoedt dat de ontploffing veroorzaakt is door dynamiet- patronen, die èf gestolen waren öf zich nog van eene vroegere lading aan boord be vonden. Later wordt gemeldHet Fransche schip dat in het dok in de lucht sprong, is ean oorlogstransportschip, dat in den laatsten storm te Duinkerkerken van zjjne ankers sloeg en door visschers in zee werd op sleeptouw genomen. Het was met dynamiet geladen. Naar Ostende gesleept verzette de Belgische havenautoriteit zich tegen de lossing waarop het schip naar Antwerpen gebracht en door de militaire genie gelost werd. Daarop werd verlof gegeven het in het dok te brengen. Vermoedelgk was er nog een partij dynamiet aan boord gebleven. Twee Fransche schepelingen zgn gedood; het schip is geheel uit elkaar geslagen. Een met graan geladen lichter in de nabij heid is gezonken. Bjj de jongste stormen zgn van de vis- schersvloot van Ostende zes vaartuigen ver ongelukt. Een kroeghouder in de rue Dubois heeft aan de politie belangrijke inlichtingen ver strekt aangaande de vermoedelijke daders van den dynamietaanslag op het commis sariaat van politie te Clichy. Twee personen zgn op den avond dat de patronen ontdekt werden, in zgn herberg gekomen met een kistje dat zeer zwaar was, en met de grootste behoedzaamheid werd behandeld. Men is overtuigd dat de oorzaak van het misdrijf te wijten is aan de wraakzucht van anar chisten, betrokken bjj de opstootjes van den eersten Meide daders zouden dan de uit voerders zgn van de bedreigingen die bjj aanplakbiljetten tegen de politie werden ge richt. Professor Nothnagel te Weenen beweert' dat zij, die reeds eens aan influenza hebben geleden niet licht voor de tweede maal worden aangetast. In zgn woonplaats wordt dit bevestigd aangezien thans de influenza zich te Weenen slechts in geringe ma' s doet gevoelen, terwijl in 1889 het tegen overgestelde het geval was. De influenza eischt in Oostenrijk-Hongarije tal van offers. Het sterftecijfer rees te Pest van 3 tot 34 per duizend, te Krakau van 5 tot 39. Te Weenen komen in de laatste weken per dag 25 nieuwe lijders in de hospitalen. De ziekte woedt heviger onder de rjjken dan onder de minder gegoede standen. Te Londen is nog geen verbetering ge komen in de influenza onder de paarden. Het aantal dieren dat sterft, is zeer groot. Men verwacht vooral in de drukke kerst week veel ongerief van dezen toestand. De Rjjn en de Main voeren reeds drgfijs af. Nabij Bingen is de rivier dichtgevroren. Volgens de Köln. Zt. heeft Keizer Franz Jozef Alexander van Battenberg vergund de hem door de Bulgaarsche Sobranje toe gekende jaarlijksche toelage aan te nemen. Het bericht van de Daily News* volgens hetwelk de graaf van Parijs voornemens is na de eerstvolgende algemeene verkiezingen de propagande te staken, daar hg geen geldelijke hulp vindt bjj zgne familie, wordt te Pargs nadrukkelijk gelogenstraft en louter als een praatje besteld. Te Alicante, in Spanje, hebben de boot werkers, die zich voornameljjk bezig houden met het inladen van wijn, den arbeid ge staakt, zij eischen loonsverhooging. Men meent dat deze werklieden gebruik willen maken van den benarden toestand waarin hun patroons zich bevinden, tengevolge van het geringe uitstel aan den invoer van hun producten in Frankrjjk toegestaan. Intusschen gelooft men dat er spoedig een schikking zal getroffen worden. Het Engelsch Parlementslid Hastings is heden voor het politiegerecht in Bowstreet gebracht, als aangeklaagd van oplichtergen ten bedrage van 15,000 pd. st., welke som hem in beheer toevertrouwd was. De rechter wees het verzoek om invrijheidstelling onder borgtocht af. De behandeling der zaak is verdaagd. Een geweldige brand heeft etteljjke maga- zjjnen in het midden van Londen vernield, terwjjl de strenge vorst de pogingen tot blussching belemmerde. Te Napels heerscht strenge vorst; een man is er op de straat doodgevroren. In het zuiden van Rusland woedt de influenza in hevige mate, terwjjl in de Krim de typhus groote verwoestingen aanricht. Naar uit Shanghai gemeld wordt, is de opperbevelhebber van het Chineesche leger Zaterdag van zgn paard gevallen en heeft hij den nek gebroken. Voor het leger is dat een onherstelbaar verlies. Volgens bericht uit Calcutta aan de Times zgn de opstandelingen in het Hunzagebied nog niet tot rust weergekeerd. Wel werden zij verslagen en op de vlucht gejaagd, maar zij bezetten daarna verschillende stellingen op de heuvelen, terwijl de Engelsche troepen zich in blokhuizen versterken. De Times* verneemt, dat de te Assioet aangekomen pater Ohrwalder en de zusters Chincarini en Venturini negentien dagen geleden uit Khartoem zgn ontsnapt. Zij weigeren echter te vertellen hoe, omdat er nog veertig Europeanen te Omdoerman ge vangen zitten. Naar zij verhalen, bleven zjj gedurende negen jaar geheel van de buiten wereld afgesneden en hoorden het laatste nieuws in 1882, toen een Arabisch blad de beschieting van Alexandrie mededeelde. Vele gevangenen zijn reeds gestorven. De Mahdi voedde hen niet, maar liet hun voldoende vrijheid om hun brood te verdienen, het geen Ohrwalder door kleerenmaken en het zusterpaar door broodbakken deed. De ge ketende Neufeld maakt salpeter, terwijl Slatin eenen hoogen post bekleedt bjj den Mahdi. Khartoem is geheel verwoest, be halve de Oostenrjjksche kerk en Gordons huis. Gras overdekt de bouwvallen. Hongers nood en pokken teisterden Soedan twee jaar lang zeer zwaarmaar thans is er voedsel in overvloed en het land geniet rust. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN 24 Dec. De heer Ds. Laatsman, predikant bjj de Chr. Ger. Gemeente alhier, maakte Zondag avond j.l. na de Godsdienstoefening zijne Gemeente bekend, dat hjj voor het beroep naar Hellevoetsluis had bedankt, waarna de schare Z.Eerw. staande toezong de zegen bede: Ps. 134 3. Sints onze laatste mededeeling, omtrent de vele hier plaats hebbende sterfgevallen, zjjn weder een vijftal personen overleden, waarvan er thans geljjktjjdig vier boven aarde staan. Voor het meerendeel zgn het personen van hoogen leeftjjd. Door den Brigade-Comm. der Kon. Maréchaussee alhier is, na gehouden onder zoek met de gemeente-politie alhier, gearres teerd en naar het huis van bewaring te 's-Bosch overgebracht, ter beschikking van den heer Off. van Justitie, Helena V. en A. J. Th, Beiden hadden zich in gemeen schap schuldig gemaakt aan diefstal van een onbereide koehuid, die in het water de Demer alhier ter bereiding lag. Ongelukkig voor hen boden zjj haar ter verkoop aan bjj een persoon, die direct begreep dat hier iets achter schuilde en de huid niet van eene pas geslachte koe afkomstig was, maar bljjken gaf van vooraf gezouten te zgn ge weest. Hjj was dan ook eerljjk en verstandig genoeg om de verkoopers te weren. Door den kerkeraad der Herv. Gem. alhier is tot ouderling benoemd de heer G. J. van Kraanen. In de heden gehouden vergadering van den Hoogen Maasdijk waren 164 stera men vertegenwoordigd. Met 123 tegen 37 stemmen werd besloten om al de schulden, op genoemd waterschap rustende, af te betalen en het daarvoor be- noodigd bedrag te vinden door quota's gewijze omslag op de schuldplichtige water schappen. HERPT. De zaak van den voormaligen peeè'nagent alhier J. r. O., reeds gestraft tot een gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaar, wegens valschheid in geschriften, scbjjnt nog niet geheel aan het einde te zijnalthans nog dageljjks worden hier en te Hedikhuizen, in welke streek v. O. meest zaken dreef, door den Brigadier der Maréchaussee te Heusden personen gehoord over het contracteeren en quitantiën teekenen in 1889 en 1890. AMMERZODEN. De agenten der sui kerfabrieken zetten hun beste beentje voor om de landbouwers tot het contracteeren hunner akkers voor de bietencultuur over te halen. Was er aan vankei ijk weinig ambitie hoofdzakeljjk tengevolge van den slechten oogst des vorigen jaars zoo zachtjes aan aan komt er meer lust, nu f 11 per 1000 kilo wordt gepresenteerd. Ook in deze gemeente heeft de mode ziekte haar intrek genomen. Verscheidene personen liggen aan influenza. Vooral op het oogenblik doet zich het gemis van een gemeente-geneesheer ten zeerste gevoelen. EETHEN. Tot ouderling bjj de Herv. Gem. herbenoemd: de heer J. Treffers, tot diaken de heer G. J. W. Branderhorst. MEEUWEN, 21 Dec. Aan den djjk, op 't eind dezer gemeente, werd gisteren uit het water opgehaald het lijk van een man, naar gissing een kleine 40 jaar oud. Hij was klein van persoon, had zwart haar en glad geschoren gezicht, en was ge kleed met zwarte jas en vest, donker ge streepte broek, blauw gestreept boezeroen, blauwe onderbroek en roode sokken, verder pet en bottines. Bij het Ijjk werd gevonden een houten pijp, luciferdoosje en paternoster, maar geene enkele aanschrijving waaruit naam, afkomst enz. kunnen blijken. Ook hier heeft de influenza vele per sonen aangetast en breidt ze zich meer en meer uit. VEEN. Dinsdag j.l. werd een geacht burger dezer gemeente, de Heer Reinier Ambrosius, naar zgn laatste rustplaats ge dragen. Binnen weinige dagen sleepte de influenza hem ten grave en maakte alzoo een einde aan zijn nuttig en werkzaam leven. Ruim twaalf jaar was hij brievengaarder alhier en als zoodanig een voorbeeld van nauwgezetheid en trouwe plichtsbetrachting. Ook bekleedde de overledene voortdurend eene betrekking in de N. H. Kerk, nu eens als lid van den kerkeraad, dan weer van 't kerkbestuur, in welke laatste betrekking hij, als administreerend kerkvoogd, op ruim 61 jarigen leeftijd aan zgne bloedverwanten ontviel. 23 Dec. Gisteren is alhier door de rijksveldwachters aangehouden en overge bracht naar de Brigade-Maréchausseé te Heusden, G. K., tot het ondergaan van eenige dagen gevangenisstraf, als zjjnde gesignaleerd in het Algemeen Politieblad. In de morgen van 23 dezer werd hij tot dat einde overgebracht naar de gevangenis te 's Bosch. Binnenland. Op 1 Jan. 1890 gingen in 't geheel 630,500 kinderen boven de 6 jaar in ons land op de lagere scholen, waarvan 2 6°/0 op gesubsidieerde bijzondere scholen. Er waren toen 490 roomsch-kath. scholen, die over 1891 aan subsidie ontvingen f 406,000, en 485 protestantsche scholen, die f 395,400 genoten, resp. f 4.77 en f 5.14 per leerling. Aan meer dan een derde van de roomsch- kath. scholen is een te klein getal onder wijzers verbonden. Ditzelfde geldt van ruim een vijfde der prot. scholen. Te Utrecht is tot stand gekomen eene vereeniging, welke zich o. m. ten doel stelt de cultuur van rozen in Nederland te be vorderen en dit doel o. a. zal trachten te be reiken door het houden van rozententoon- stellingen. Bij de korpsen infanterie ontbraken op 15 Dec. j.l. 298 korp.er waren toen aanwezig 170 serg.-tit. èn 256 korporaals geschikt om tot sergeant of fourier te worden aangesteld. BlijkeDS den Utrechtschen studenten almanak over 1892 bedroeg het aantal studenten aldaar (in December) 1891 721, van welke 462 leden, 42 oud-leden en 217 niet-leden van het Utrechtsche studenten korps. Over de faculteiten zgn zij verdeeld als volgt: 155 rechtsgeleerdheid, 299 ge neeskunde, 106 wis- en natuurkunde, 35 letteren en 125 godgeleerdheid. Een persoon, die te Kleef in de gevangenis zit, heeft zich uitgelaten dat hij inlichtingen zou kunnen geven omtrent den moord te Gennep op Hulsman gepleegd. Hij word nu verdacht zelf de dader te zgn. Hg zal aan onze regeering worden uitgeleverd. Lanjjs de kusten der Zuiderzee begint zich reeds drijfijs te vertoonen. Dinsdag had onder de gemeente Oegst- geest een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de tram, die ten 12.50 van Leiden naar Katwgk vertrekt, de Hollandsehe spoorlijn passeerde, kwam van de richting Rotterdam eene locomotief met tender, welke met zulk eene kracht de locomotief en een voor balkon van een eerste klasse personenwagen van den tramtrein afsneed, dat deze pl. m. dertig meters op de Holl. spoorlijn werd vooruitgeschoven. De machinist Hillebrandts zat zoo tusschen beide locomotieven bekneld, dat het eerst na een kwartier uurs na veel inspanning gelakte, hem te verlossen. On- middelijk werd hg naar het academisch ziekenhuis vervoerd, doch hij was bg aan komst reeds overleden. De man was een oppassend huisvader en laat eene weduwe met vijf jonge kinderen achter. Het aantal gevallen van typhus, in de 2e helft van dit jaar te 's-Bosch waarge nomen, bedraagt een vijftigtal, waaronder 40 bg militairen in de ontruimde Tolbrug- kazerne. In de ^Kampioen* komt een staat voor van de personen, die het rijwiel gebruiken ten behoeve van hun ambt, beroep of be drijf. Niet minder dan 1536 hebben zich opgegeven en het gebeele getal meenen wij dus veilig op 3000 te mogen stellen, daar ook hier wel 50 pCt. zullen zgn achterge bleven. Amsterdam bijv. gaf er maar 4 op, en er moeten er 300 zgn. Het talrijkst zijn de bloem- en boomkweekers vertegenwoor digd, waarvan er 20 zich aanmeldden. De meeste beroepswielrgders levert Zuid-Hol land op, hun getal is 263. Dan volgt Gel derland met 256. Drente heeft er slechts een minder dan Noord-Holland, namelijk 200. In Zeeland zijn er maar 23. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. heeft een dief het offerblok geledigd in de kerk te Eenrum. In het Noorden des lands komt dergelijk misdrgf tegenwoordig zóó veelvuldig voor, dat de officier van justitie vóór eenigen tijd de kerkeraden heeft ver zocht geen geld in de kerk te bewaren. Wegens het ontvreemden van postzegels in het postkantoor in de van Galenstraat te 's Hage, heeft de politie de hand gelegd op een jeugdige dienstbode, in de residentie woonachtig. Zij behoort tot een familie, waarvan het hoofd des huizes wegen diefstal in de gevangenis zit en de moeder zich voor dergelijk feit in preventieve hechtenis bevindt. Het jeugdige broertje van de dievegge wordt in een verbeterhuis opgevoed. Bij ,de gedane huiszoeking bleek, dat de laatstelijk ontvreemde postzegels, ter waarde van f 60, verborgen waren in het bed van het meisje, deze maakte de zegels te gelde, door aan de verschillende bij postkantoren spaarboekjes te nemen en op gezette tijden met die zegels beplakte formulieren a f 1 ter bijschrijving aan te bieden. Natuurlijk kwam zij om restitutie in contanten, telkens als de stand van het tegoed op het spaarboekje en de voorschriften op de Rijkspostspaarbank dit toelieten. A. de B., postbode van Sneek op Rauwerd, is gevangenen genomen wegens 't zich toe eigenen van aangeteekende brieven en 't verduisteren der gelden van vier postwissels, de laatste samen een waarde vertegenwoor digende van f 108. De man is ter beschik king van den officier van justitie gesteld. In het laatst der vorige week ging te Nieuwendam een bekende dronkaard met eenige zijner gelijken de weddenschap aan dat hg, in een der kroegen aldaar, 30 glaasjes cognac in betrekkelijk korten tijd zou opdrinken. Hij won werkelijk de wedden schap en strompelde toen naar zijn huis. Hij geraakte daarbij in een sloot, maar wist er uit te krabbelen. Nat en verkleumd bleef hij op den weg liggen en 's morgens vond men hem dood. Waarschijnlijk zal dit geval wel tot een gerechtelgk onderzoek aanleiding geven. Tn het gesticht Bronbeek nabij Arnhem heerscht de influenza in hevige mate. Reeds 3 patiënten zgn daaraan gestorven, 50 liggen in het hospitaalvoor het leven van enkele anderen is men zeer bevreesd. Herhaalde malen kwam het in den laatsten tijd voor, dat uit de goederenloods aan het station-Maas te Rotterdam pakketten op onverklaarbare wijze zoek raakten. Men vermoedt thans achter een nieuwe methode van oplichterij gekomen te zijn. Een of ander persoon zou namelijk op de pakketten zgn eigen adres over dat van den geadresseerde plakken, waardoor het hem thuisbezorgd wordt. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Trein no. 29 van Groningen is eergisteren avond, 10 minuten voor 8 uur, gederailleerd voer het station te Leeuwarden. De loco motief en de voorste wagen (een goederen wagen) zgn daarbij uit het spoor geraakt. De hoofdconducteur Vonk bekwam een lichte kwetsuur aan den mond. Het ongeluk ge schiedde bij een wissel. Te Roermond werd aangehouden een 11-jarig meisje, dat haar ouders te Maesejjck verlaten had om met een straatmuzikant rond te reizen. Het kind werd naar de ouder lijke woning teruggebracht. - Tusschen Schiedam en Delftshaven is een 22-jarig werkman van het achterbalkon van een waggon gesprongen, gevallen en overreden. Hij heeft het rechterdjjbeen en het linker- benedenbeen gebroken en verkeert in gevaar lijken toestand. - Verschillende pakken manufacturen, waaronder een tot een waarde van ruim f 300 en door J. v. B. van 's-Hage verzonden, worden vermist. Vermoedelijk zal men die manufacturen te Rotterdam aan den man trachten te brengen. - Een 71-jarige vrouw, die op de Coolvest te Rotterdam eten had gehaald, viel, toen zij de woning aldaar verliet, van de trap. Men braeht haar dood tehuis. - Door de Kralingsche politie werd op verzoek van een vader in een danshuis in de Zandstraat te Rotterdam aangehouden een 16-jarig meisje, dat Vrijdag de ouder lijke woning was ontloopen. Toen zij onder geleide van haar vader huiswaarts was ge bracht, nam zij, na een oogenblik in de ouderljjke woning te hebben vertoefd, weder de vlucht, achtervolgd door haren vader, die haar niet terug kon krjjgen. - Op een stoomzandzuiger van de firma Volker en Bos is te IJmuiden brand ontstaan. Er werd vrij wat schade aangericht. - Te Gouda is het meubelmagazijn van den heer C. uitgebrand. De belendende panden kregen veel schade. Burirerlijke Ntand. Heusden, van 9 tot 23 Dec. Afloop Aanbesiedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd Woensdag aanbesteed: le. de uitvoering van werken tot voort zetting der normaliseering van de rivier de Waal bij Her wijnen, onder de gemeenten Herwijnen, Gameren, Zuilichem en Brakel, (prov. Gelderland,) tusschen de kilometer- raaien LXXXIIILXXXVI der herziene rivierkaart; minste inschrijvers H. v. Anrooy te Nieuwaal en A. J. Vermeulen te Njjmegen, voor f 31200 2e. het maken van eene vluchthaven aan de rivier de Waal te Tiel, (prov. Gelderland), tusschen de kilometerraaien LVI en LVII van de herziene rivierkaartminste inschrij ver W. P. de Vries te Rossuin, voor f 61570. Aan het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland werd Maandag aanbesteed le. het driejarig onderhoud der werken behoorende tot het veer te 's-Gravendeel, (prov. Zuid-Holland), dienst 18921894. Minste inschrijver de heer J. Blok te 's-Gra vendeel, voor f736; 2e. het onderhouden van de brug over de Oude Maas te Barendrecht, met de toegangs wegen en kunstwerken, ingaande den len Jan. 1892 en eindigende den 3len Dec. 1894. Minste inschrijver de heer J. Blok te 's-Gravendeel, voor f 7770; 3e. het onderhoud van de werken behoo rende tot het jaagpad langs den Vliet, tus schen Leiden en den Leidschendam, ge durende twee jaren, ingaande 1 Januari 1892 en eindigende 31 December 1893. Minste inschrijver J. v. d. Kamp te Leiden, voor f 9859. Gremeng-d en -A-lJerriei. Een eenvoudig middel om den geur van rozen te versterken en te veredelen: Men pote daartoe een zeer grooten ui dicht bg den rozenstok en men zal weldra ontdekken, dat de geur der rozen veel aangenamer en doordringender is dan vroeger, terwjjl men Geboren: Aloisius Antonius, z. v. Cor nells Theunisse en Joanna de Vries. Overleden Gijsbert Schoenmakers, echtg. v. Wilhelmina Straver, 24 j.; Alida Anna Zahn, 64 j.; Heijman van der Sluis, 73 j.; Pieter Hendrik Willekes, weduwnaar van Everdina Geurts, 57 j.; Cecilia Roos, echtg. v. Mathias ten Burksen, 68 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2