bericht, dat het ongeluk onstond door het lossen van een schot op een plaats, waar zich veel gas in de mijn bevond. Er waren 350 werklieden beneden en toen men afdaalde om ter hulp te komen, vond men den bodem der schacht bedekt met de ljjken der ongelukkigen. 85 mijn werkers redden zich door de oude schacht en anderen werden lerend naar boven ge bracht velen van hen hadden echter ernstige brandwonden bekomen. In het ge heel zijn 207 menschen gedood en gekwetst. De >Kreuzzeitung« bevat een artikel, dat weder veel opschudding en verontwaardiging veroorzaken zal. Zjj verlangt van de Pruisische jastitie, dat deze al de acten zal publiceeren, welke betrekking hebben op het gerechtelijk onderzoek tegen den Joodschen slager Buschoff te Xanten. Deze was onlangs gevat onder beschuldiging, aldaar eenen kleinen Christenknaap, Joanchen Hegmann, te heb ben vermoord. Hg werd echter weder op vrije voeten gesteld, omdat het gerecht zich niet van zijne schuld overtuigd voelde. De »Kreuzzeitung« vergelijkt nu deze gebeurtenis met den »ritueelen moord op Korfu,* be weert dat meer dan twintig geloofwaardige getuigen den beschuldigde ten zwaarste hadden in verdenking gebracht, en eindigt met de volgende ongehoorde ontboezeming »Er bestaat dus vermoeden, dat een lid van dat volk, van hetwelk er 700,000 de gast vrijheid in het Duitsche Rijk genieten, tot Joodsch-ritueele oogmerken een Duitsch Christenkind heeft vermoord. De toegeeflijke behandeling van het Jodendom, op welke men zich sedert lang in onze officieele kringen toelegt, mag echter niet zóó ver gaan, dat men voor het algemeene verlangen naar opheldering van dit voorval eenvoudig zich de ooren toestopt.* Afgezien van het ongeneeslijke anti semitisme der »Kreuzzeitung,« spreekt uit dit artikel de verbittering der hoog-conser- vatieve oppositie tegen de Regeering, Volgens berichten uit Kaïro zou het ge neeskundig rapport als werkeljjke oorzaak van den dood van den Khedive bloedver giftiging noemen, voor een deel teweegge bracht door eene zeer groote dosis morphine, hem toegediend door zijn ljjfarts, die spoor loos verdwenen moet zijn. Van andere zjjden wordt dit evenwel tegengesproken De werkstaking in de kolenmijnen van Stiermarken breidt zich uit; 6000 mijn werkers hebben den arbeid gestaakt. Nabjj het station Londen-bridge te Londen had eergisteren een spoorwegongeluk plaats een beambte is gedood en 8 passagiers werden gewond, waarvan 6 ernstig. Eene proefneming, die de heer Chamber- land onlangs in het laboratorim van Pasteur te Parjjs deed, heeft hem tot de ontdekking geleid, dat alle ziektekiemen gedood worden door den invloed van kaneel, zelfs reeds door den geur. Volgens den heer Chamberland kan geen smetkiem langer dan enkele uren in leven blijven in tegenwoordigheid van kaneelgeur. Naar zijne meening is het bederfwerend vermogen, om n.l. microben te dooden, niet minder dan bjj sublimaat. Daarbij is kaneel voor den mensch geheel onschadeljjk. Het is daarom volgens genoemden ge leerde dikwijls goed, in plaatsen die door typheuse koortsen of cholera besmet zijn, een aftreksel van kaneel te drinken. Naar aanleiding van deze mededeeling, volgens welke het gebruik van kaneel als een uitstekend voorbehoedmiddel tegen in fluenza is erkend en het drinken van kaneel water aanbevolen wordt, is het zeker niet ondienstig op te merken, dat men daartoe dan ook werkelijk kaneel neme, en zich niet voorzie van zoogenaamde of gemalen soorten maar pijpkaneel vrage. Wanneer men daar van dan een pijp aan kleine staafjes snjjdt, zoo'n staatje in den mond houdt als ware het een kleine sigarette dan is de aanwending doodeenvoudig, gemakkelgk en practisch, en zoowel op straat, op reis, als in huis, uitvoerbaar. De bedreiging van den burgemeester van Rome, dat hij de vergunning der werk- stakende koetsiers zou intrekken, zoo zjj ▼óór 10 uren het werk niet hervat hadden, veroorzaakte gisteren groote ontsteltenis. De werkstaking duurt niettemin voort; slechts een honderdtal rijtuigen zag men in de stad. De politie doorkruist de stad en wordt daar- bjj beschermd door met geweren gewapende gendarnes. Men vreest voor ongeregeldheden. Te Olsanlca, Russisch-Polen, hebben ver momde roovers het Joodsche gezin Feibel overvallen en alle daartoe behoorenden, 8 menschen, vermoord. In Buenos-Ayres loopen alarmeerende geruchten over een nieuwe revolutie. Alge meen wordt aangenomen, dat die geruchten niet ernstig zijn. Uit Brazilië wordt gemeld, dat twintig schepen sedert den laatsten storm worden vermist, waaronder een oorlogsschip met den zoon van maarschalk Fonseca aan boord. De laatsten berichten uit China melden, dat het noorden des rijks weer in staat van oproer verkeert. Een Tartaarsch generaal, Li Hung, wiens vader onlangs, wegens deel neming aan het oproer in de provincie Yang tse Kiang, werd onthoofd, heeft besloten zijn vader te wreken en daarom aan allen, die het elders met de justitie te kwaad kregen, eene schuilplaats verleend onder zijne troepen, welke nu de gansche streek door roof en plun dering onveilig maken. Wel heeft de regee ring eene aanzienlijke strjjdmacht tegen hem afgezonden, die verscheidene zijner benden heeft verslagen, maar zijn aanhang is daar door niet verminderd, aangezien voortdurend soldaten der regeering tot hem overloopen, hetzij uit sympathie voor Li Hungs vader, wiens bevelen zij vroeger dienden, hetzij uit hoop op winstbejag. Ook op het eiland Formosa heeft een op roer plaats gehad. De wilden uit het binnen land hebben n.l. een aantal plantages en twee fabrieken vernield en een 40-tal lieden uit de bergstreken benevens eenige soldaten vermoord, terwijl zg door hun overmoed zoover gedreven werden, dat zij verscheidene forten aanvielen en den gouverneur van het eiland insloten. Een voornaam inboorling heeft toen troepen bijeengebracht, waarmede hij den gouverneur ontzet en de wilden naar hunne bosschen teruggedreven heeft. In de westeljjke districten van Rusland sterven een menigte soldaten wegens onvol doende voeding en tengevolge van de groote moeite die bet kost om levensmiddelen aan te voeren. Aan de »Köln. Zeitg.* wordt uit Peters- burg geseind Geloofwaardige personen ver tellen, dat de politie kortelings twee, Woens dag in de vesting alhier ingebrachte personen arresteerde, die bij den beweerden moord aanslag bij de terugreis des Keizers uit de Krim, dynamietbommen in den spoorwegdijk zouden gelegd hebben. 's Morgens werden in een vijver bij het station van Jambes, aan den spoorweg van Dinant, de lgken gevonden van het echt paar Trousse. Het hoofd van den man was met pistoolschoten doorboord, dat der vrouw was afgesnedendit hoofd is nog niet teruggevonden. De twee slachtoffers waren eenvoudige liedende man was kleermaker en de vrouw deed dienst als baanwachster. In hun woning, waar men de vier kinderen schreiende vond, zag men geen spoor van worsteling. De onthoofding van de vrouw moet gebeurd zijn op verscheidene honder den meters afstand van de woning, want daar heeft men drie groote plassen bloed gevonden. Er heeft een gerucht geloopen, als zou Trousse in een aanval van jaloezie eerst zijn vrouw en toen zichzelven gedood hebben, doch dit gerucht vindt geen geloof. De opschudding te Jambes en omstreken is zeer groot. X^Itxixtselijli Nieuws. HEUSDEN, 12 Jan. Naar wij tot ons genoegen kunnen mede- deelen, is de influenza in deze gemeente tot staan gekomen. Er kwamen gelukkig in de laatste dagen geen nieuwe gevallen bij. WAALWIJK. Sedert de vorige noteering was de handel in kalfkoeien en dito vaarzen in de Langstraat opnieuw weinig geani meerd, terwijl wat verkocht werd tegen lager prijzen van de hand werd gedaan naar qualiteit werd f 175 a 260 besteed. Slachtvee voor dadelijke behoefte tamelijk willig, naar qual. werd 60 a 70 ct. per K.G. Vette kalveren 80 a 85 ct. per K.G. schoon. Nuchtere dito f 10 a 13. Vette varkens naar qualiteit en gewicht 50 a 56 ct. per K.G. schoon. Hooi. De weersgesteldheid verhinderde deze week de aflevering, ook was de handel weinig geanimeerd zonder eenige prijsver- andering. DRONGELEN, c.a. Op 31 December 1890 bedroeg de bevolking dezer gemeente: 235 m., 216 vr., te zamen 451. In 1891 geboren: 5 m., 9 vr., te zamen 14. Ingekomen: 25 in., 28 vr., tezamen 53. Overleden: 6 m., 9 vr., te zamen 15. Ver trokken: 21 m., 18 vrte zamen 39. Vermeerdering 3 m., 10 vr., te zamen 13. Op 31 December 1891 aanwezig: 238 m., 226 vr., te zamen 464. Getal huwelijken 7. BAARDWIJK, 9 Jan. Gistermiddag is Baardwjjksche Overlaat begonnen te werken; de wegen over DrHnen naar Heusden en over Drunen naar 's-Bosch slaan onder. De gemeenschap wordt onderhouden met veer- 8chuitje8. De bevolking dezer gemeente die einde 1890 bedroeg 1636 zielen is in 1891 toegenomen met 42, zoodat ze einde 1891 bedraagt 1678. EETHEN, c.a. Op 31 December 1890 bedroeg de bevolking alhier615 in., 504 vr., te zamen 1119. In 1891 geboren: 39 ui., 24 vr., te zamen 63. Ingekomen: 144 m., 126 vr., te zamen 270. Overleden: 20 m., 22 vr., te zamen 42. Vertrokken: 60 m., 38 vr., te zamen 98. Vermeerdering: 103 m., 90 vr., te zamen 193. Op 31 Dec. 1891 aanwezig: 718 m., 594 vr., te zamen 1312. Gelal huwelijken 12. UITWIJK. Aan de Herv. gem, van Uitwijk en Waardhuizen werd dezer dagen een kerkorgel ten geschenke aangeboden, hetwelk door het kerkbestuur in dank zal worden aanvaard. Vooralsnog wenscht de edelmoedige dona teur onbekend te blijven. NEDERHEMERT. Onze predikant, dr. J. A. Cramer, heeft een beroep ontvangen naar Haaften. Algemeen hoopt men, dat Z.Eerw. vrijheid zal vinden, dat beroep niet aan te nemen. BRAKEL. Tengevolge van den grooten was op de Waal zijn de zomerkaden over stroomd en de uiterwaarden ingeloopen. De overtocht per veerpont is nu gestremd en alleen voor voetgangers bestaat er gelegen heid per roeiboot te worden overgezet. De influenza breidt zich in onze ge meente meer en meer uit, zoodat de meeste huisgezinnen reeds één of meer lijders aan die ziekte tellen. Gelukkig is zij tot nu toe van geen kwaadaardig karakter. HOOGE-ZWALUWE. Als een bijzonder heid kan worden medegedeeld, dat een fokmerrie, toebehoorende aan de gebroeders Knoop alhier, twee veulens in het afgeloopen jaar heeft voortgebracht, namelijk in Januari en December. DRIEL, (Bommelerwaard). Ook hier breidt de influenza zich zeer uit. Bijna geen huis, of men treft er een of meer ljjders aan. Tot heden toe heeft de ziekte echter een gunstig verloopslechts één is er aan be zweken. Meer dan ooit is het zaak, zich thans tegen de buitenlucht in acht te nemen. Ook het gebruik van verwarmde melk schijnt een gunstigen invloed op het verloop der ziekte uit te oefenen. WERKENDAM. Beroepen bij de Ned. ger. gem. alhier, ds. J. D. van der Velden te Maasland. ZALT-BOMMEL. De influenza breidt zich in onze gemeente meer en meer uit; on geveer een vierde deel van onze inwoners, dus pl. m. duizend, is er door aangetast. Bij menschen op gevorderden leeftijd is zij van kwaadaardigen aard; vooral in de laatste dagen werden vele slachtoffers gemaakt. Door den hoogen waterstand is de veerdam te Tuil onder water geloopen." Het water staat thans van djjk tot dijk. De overtocht met de veerpont is gestaakt. Het vervoer van paarden en rijtuigen heeft thans plaats met de halve pont, gekoppeld aan het veer bootje. Voor de overtocht wordt thans dubbel veer geheven. GORINCHEM. In deze gemeente doet zich een geval van Nona voor. De patiente is eene gehuwde vrouw en sints 2 Januri in slaap. Zij is onder behandeling van dokter Van der Chijs. DALEM, 10 Jan. Van de 21498 over 1891 aan de Openbare School alhier ge houden schooltijden werden 3332 verzuimd, d. i. 151/2 pCt. Ds. Van Maanen, predikant alhier, heelt het beroep naar Ossendrecht, bij Bergen- op-Zoom, aangenomen. Binnenland. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch Heden had op het kerkhof onder Orthen de plechtige begrafenis plaats van den roomscb katholieken Bisschop, den heer Adr. Godschalk. In de cathedrale kerk van St. Jan werd de plechtige lijkdienst opgedragen door den r. k. aartsbisschop uit Utrecht, bijgestaan door de geestelijken van het kapittel. De bisschoppen uit Breda, Haarlem en Roer mond, alsmede een groot aantal geestelijken van verschillende orden waren tegenwoordig. Voorts waren aanwezig eene deputatie uit het college van Gedeputeerde Staten, de burgemeester van 's-Hertogenbosch in ambts kostuum, vergezeld vaa de wethouders en van den secretaris, en een aantal corporation van geestelijken aard. Ofschoon de militaire autoriteit (waar schijnlijk door een onwillekeurig verzuim) niet was uitgenoodigd, was toch aan de r. k. militairen vergund den lijkdienst in groot tenue bij te wonen, van welke ver gunning door een aantal onderofficieren en manschappen gebruik was gemaakt. De lijkrede werd uitgesproken door dr. G. van Zinnicq Bergmann, professor aan het seminarie te Haaren, die in sierljjke taal het verdienstelijke leven van den over leden bisscuop schetste. In 40 rijtuigen begaf zich de stoet in pleehtigen optocht naar den doodenakker. Vooraf gingen de leerlingen der fraterschool, met hun in rouwfloers gehuld vaandel, en de verpleegden in de verschillende r.-k. gestichten. In de straten, waren vele winkels en huizen ten teeken van rouw gesloten,* van een aantal huizen en van de schepen in de haven en Zuid-Willems vaart was de vlag halfstok uitgestoken, terwijl door de zorg van het gemeentebe' stuur de gaslantaarns ontstoken en met rouwfloers waren omkleed, Duizenden bewogen zich langs de straten om getuigen der plechtigheid te zjjn, Dat men tegenwoordig niet te omzichtig kan zjjn, wanneer men in den vreemde vertoeft, ondervond dezer dagen een schipper en oesterhandeluar uit Krabbendijke, die met zjjn schuit in Den Haag lag. Nog al keurig op zjjn toilet, trad hjj een salon pour la coupe des cheveux* binnen om zich eens propertjes te laten scheeren en hjj werd geschoren. Naar men aan de »Goesche Ct.« meedeelt moet deze man er een bjjzonder soort van zeep op na hebben gehouden, althans de schipper werd onder de operatie bedwelmd en bemerkte, toen hjj weer was bijgekomen, dat de haarkunstenaar hem 125 gulden had ontvreemd. Maar dat laat onze gewezen Jan Maat zich niet doen, waai ach tig niet, en dat hjj goed weet wat hem te doen staat in zulke netelige gevallen, mag hieruit blijken, dat aan het adres van den burge meester van Krabbendjjke de f 125 zjjn teruggezonden, om die aan den zoo on hebbelijk geschorene uit te reiken. Eene vrouw, woonachtig in de Jacob van Campenstraat to Amsterdam, heeft uit een trekpot zooveel »thee« gedronken, dat zjj aan een brandewjjnberoerte is overleden, Ze was gewoon eiken morgen in haar trekpot vier maatjes brandewjjn te halen, terwijl zjj in den loop van den dag ook nog bezoeken in de kroegen aflegde. Ten bewijze, zegt de »Avondp.«, hoe overvol de gevangenissen zjjn, kan dienen, dat op 1 Januari jl. geen enkele cel be schikbaar was, noch in de gevangenissen te 's-Hertogenbosch, noch in die te Breda en evenmin in de gevangenissen te Maastricht en te Roermond. Ook te Dordrecht doen zich vele ge vallen van influenza voor, en de invloed daarvan op het aantal sterfgevallen is zeer goed merkbaar. Zoo werden sedert 1 Januari 46 aangiften gedaan van overljjden, een cijfer tweemaal hooger dan over een zelfde tijdvak in gewone tijden wordt bereikt. Uit een opgave in het Militaire Blad blijkt, dat de troepenmacht, die zich in de laatste jaren bij voortduring in Atjeh en onderhoorigheden bevindt, bedraagt 5166 officieren en minderen. Uit Heerenveen wordt aan het »D. v. N.« gemeld In de veenderij-compagnie eischen de armen meer onderstandde maréchaussees zjjn derwaarts vertrokken ter bescherming der armvoogden. Uit Jubbega wordt gemeld »Doet open de stembus, 't volk staat er voor: doe 't gauw of de boel gaat kapot*, zoo zong (schreeuwde) een menigte van pl. m. 60 man voor de woning van den arm voogd. Niet tevreden met de buitengewone bedeeling eischten ze meer, ze dreigden met geweld en kregen hun zin. Goed en kwaad, allen kregen verhooging en een brood boven dien voor 't wachten. Reeds driemaal achter een heeft de armvoogd voor geweld moeten bukken. Telkens grooter wordt de schare, hooger de eisch, dreigender de houding. De armvoogd moet veiligheidshalve toegeven, omdat de macht ontbreekt een weigering kracht bij te zetten, daarom vraagt hjj nu militaire hulp. Het bureau voor domeinwerk te Gorin- chem wordt met 1 Febr. opgeheven en de vervaardiging van domeinkaarten voortaan verricht aan het bureau van den ing.- verificateur te Utrecht. Dientengevolge worden de landmeter van het kadaster E. R. de Vries en de teekenaar C. S. van Steensel van der Aa met 1 Febr. verplaatst van Gorinchem naar Utrecht. Naar het »Hbl.« uit goede bron ver neemt, zal een wetsontwerp tot wijziging der artsen wet weldra bjj de Tweede Kamer worden ingediend. Wegens gebrek aan werk vertrokken ge durende de laatste dagen weer veel arbeiders naar Pruisen. Werden zij vroeger toegelaten op h;;™; nemen de rruisis^uc genoegen meer mede, doch .erlangen een bewijs"ran Xederlanderschap, hetgeen, mdien de arbeider onvermogend is, kosteloos wordt afgegeven door den commissaris der Koningin in de provincie en in het tegenovergesteld© geval f 2.85 kost. Door de Duitsche politie is ter kennis onzer grenspolitie gebracht cn om aan houding verzocht van den spoorweg-arbeider Köhne uit Groot-Reken, bij Bocholf, die Dinsdagavond zijn vader vermoord heeft en Woensdag over de Hollandsche grep?^ is gevlucht, Door het O. M, bfj de rechtbank te Roer-< mond is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij J. Corbey, burgemeester- van Wessem, werd vrjjgesproken. Te Oosterhout zjjn op eene bevolking van. 11,000 zielen ruim 2500 personen door influenza aaugetast. Sterfgevallen komen daar niet zoo veelvuldig voor als in de nabjj- gelegen gemeente Raamsdonksveer, waar in vjjf dagen twintig sterfgevallen werden aan gegeven. Het Vliegend Blad* meldt thans, dat het bericht, omtrent het opgraven van het lijk van den bekenden wielrjjder R., op vermoeden van vergiftiging, niet geheel juist, is. Toch houdt het blad vol, dat aan het. stedeljjk scheikundig laboratorium deelen van een opgegraven ljjk onderzocht worden. Te Maastricht is zwaar geboeid binnen gebracht Louis Sambeek, oud 42 jaar, ge boren te Rathenbech (Pruisen), een der daders van den kerkdiefstal te Houthem. 24 December was hjj uit Luik gevlucht, waar een bevel tot aanhouding tegen hem is uitgevaardigd. Zijn metgezel, een zekere, Dostert, is nog voortvluchtig. Te Wjjchen bjj Njjmegen is de begaafde geschiedschrijver en aardrijkskundige P. H. Witkamp in den ouderdom van 75 jaar overleden. Aan de goedkeuring der Tweede Kamer is onderworpen eene overeenkomst met België tot wjjziging en verbetering van de verlichting der Westerschelde in het belang der vaart op de Belgische havens, bepaal delijk Antwerpen. De kosten komen ten laste van België. Alleen zal Nederland betalen de uitgaven voor lichtversterking te Rilland en voor het plaatsen van een tweede licht te Borssele. De visscher D. van Elk, te Leeuwen, heeft dezer dagen in een fuik een puitaal of kwabaal gevangen, welke 19 pond woog. In ééne week ontviel te Loon-op-Zand, tengevolge der influenza, aan een vrouw haar echtgenoot, haar vader en haar kind. Zij zelve blijft met 5 kinderen broodeloos achter. Op den weg naar Lichtenvoorde hebben volgens een berichtgever van de »Arnh. Ct.« drie personen een laaghartige aan randing gepleegd tegen een heer aldaar, welke echter geheel mislukte. Bedoele heer had een verzonnen schrijven ontvangen, om op een bepaalden tijd op zekere plaats tot betaling van zjjn pachtgelden aanwezig te zjjn. De heer ging dan op weg en werd door een als oude vrouw verkleed persoon verzocht mede te mogen rijden. Deze per soon had een mandje bjj zich. Terwijl hij het mandje op den wagen zette, bemerkte de heer hier met een vermomd manspersoon te doen te hebben. Hij legde het paard de zweep op, zoodat de vermomde persoon het mandje kwijtraakte. Toen de heer tien minuten gereden had, vroegen hem twee mannen of hjj ook een oud vrouwtje gezien had. De heer, natuurljjk denkende met een complot te doen te hebben, reed in draf verder. Bjj zjjn thuiskomst vond hjj in het mandje twee geladen revolvers. De politie doet streng onderzoek. Thans zjjn te Amsterdam al ruim 80 man van het politie-personeel lijdende aan influenza. 338e STAATSLOTERIJ. Prjjzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 11 Jan. Prijs van f 1000: nos. 12602, 12729 en 19084; f 400: nos. 5767, 6164, 8331, 8339 en 13097; f200: nos. 7222, 10563, 15001 en 20281; f 100: nos. 3573, 5722, 6141, 6280, 11291, 13605, 14170 en 15214. plaats 8 authoriteitan daar geen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2