Omtrent het werkzame en nuttige leven van kardinaal Manning wordt allerwege met den mefsten lof geschreven. Hij bewoog zich midden in het groote maatschappelijke leven, sprak in openbare vergaderingen tot bestrijding van armoede, tegen het gebruik van sterken drank, voor het geven van onderwijs, enz. Dit had tengevolge, dat hij ook buiten zijn eigen kerk grooten invloed uitoefende en velen zijner landgenooten op beteren voet met de Roomsche Kerk deed komen, zoodat de geest van uitsluiting, die de Anglikanen over het algemeen tot dusverre jegens hun Katholieke landgenooten aan den dag legden, langzamerhand verdween. Dat optreden in liet publiek was oorzaak dat de Roomsch geestelijke Manning in eenige koninkl jjke commission werd benoemd, commis8iën die over onderwjjs, armenzorg, volksgezondheid en dergelijke onderwerpen een onderzoek instelden om de Regeering voor te lichten. De glorie van des kardinaals optreden in het publiek was voorzeker bjj gelegen heid der groote werkstaking in de dokken, nu twee jaren geleden. Door zijn volharding, nadat reeds alle pogingen tot verzoening hadden gefaald, wist hij directeuren en patroons tot toegeven te bewegen. In het licht der latere geschiedenis van de werklieden-vereenigingen in Engeland is het echter misschien de vraag, of de wel willende kardinaal niet te ver ging, toen hij de belangen der werkstakers behartigde. Dit laatste is bij velen de overtuiging ge worden, want de dokwerklieden zijn steeds met nieuwe eischen voor den dag gekomen. Lord Beaconsfield Disraëli, de groote Engelsche staatsman en romanschrijver, heeft indertijd tweemaal den kardinaal in zijn novellen beschreven, eenmaal als »kardinaal Gradisonc en de laatste maal als de aarts bisschop van Tyre in »Endimyon.« De bisschop van Salford, Herbert Yaughan, wordt genoemd als opvolger van kardinaal Manning in diens ambt van aartsbisschop van Westminster. Vaughan is een goed redenaar. In het tuchthuis van den staat Ohio be vindt zich een misdadiger, die nu reeds langer dan een maand achter elkander Blaapt. Door zijn voetzolen aan te roeren gelukt het somtjjds hem lang genoeg aan zijn volstrekte bewusteloosheid te onttrekken, om hem spjjs en drank toe te dienen. In de nabijheid van Wirballen (Pruisen) heeft een 19-jarig jonkman zijn vader en moeder vermoord, omdat deze hem eene berisping hadden gegeven over zjjn laat thuiskomen uit de herberg. Zijn 12-jarig broertje, dat getuige was van dit vreeseljjk tooneel, nam de vlucht en bracht het treurige nieuws over bjj de naaste buren. De moordenaar werd daarop spoedig gevat en achter slot en grendel gebracht. Berichten uit Teheran melden dat de toestand der Christenen in Perzië als zeer bedenkelijk beschouwd wordt. De verbitte ring tegen de Engelschen breidt zich over alle Europeanen uit. Er zijn opruiende plakkaten te Teheran aangeplakt. Eene samenzwering om den grootvizier ten val te brengen is ontdekt. Door het gedrang bjj eene uit de Ar menische kathedraal te Tiflis komende pro cessie is eene brug over de rivier ingestort. Yele personen zijn doodgedrukt of verwond en tal van anderen verdronken. Het juiste aantal der verongelukten weet men niet. In een winkel in een der hoofdstraten der stad Kopenhagen kwam Vrijdag een net gekleed man, die een revolver wilde koopen. Men liet hem verscheidene monsters zien en hg vestigde zijn keus eindelijk op een van Amerikaansch model. Hg verzocht den bediende de revolver voor hem te laden, 't geen deze ook deed. Daarop schoot de man zich dadelijk een kogel in de borst. Hij werd in hopeloozen toestand naar een hospitaal gebracht. Wat den man tot zelf moord dreef, is nog niet bekend. Er hebben in verschillende provinciën van Hongarjje naar aanleiding van de verkie zingen bloedige botsingen plaats gehad, waarbij eenige dooden en gewonden ge vallen zjjn. In Mashonaland (Afrika) is een berg ontdekt, die geheel uit ijzererts bestaat. Hg bevat wel millioenen kilogrammen van het nuttige metaal. Graaf de Valbom heeft de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie in Por tugal aan den Koning teruggegeven, aange-® zien hij op onoverkomelijke bezwaren ge stuit is. De Koning heeft daarop verscheidene andere staatslieden geraadpleegd. Volgens gerucht, hebben een aantal handelshuizen een verzoekschrift aan den Koning gezonden om de portefeuille van financiën opnieuw op te dragen aan den afgetreden minister Carvalho. Uit Honkong wordt gemeld dat de Chineesche overheid in Canton zich heeft schuldig gemaakt aan eene ernstige ver krachting der traktaten, door de goederen van een Engelsch koopman verbeurd te verklaren en diens bedienden te arresteeren. Voor de politie-rechtbank te Londen ver schenen eergisteren zes personen, onder wie de Franschinan Cailes en de schoenmaker Bartola, alias Devganavoff, onder beschul diging dat, in strijd met de bestaande wette- ljjke bepalingen, ontplofbare stoffen in hun bezit waren gevonden. De hoofdagent van politie van Walsall gaf een beschrijving van zjjn bezoek aan de socialisten-club, waar hij modellen voor bommen vond en verder aanwijzingen voor het vervaardigen van bommen, in de Fransche taal gesteld. Het openbaar ministerie stelde voor, de be handeling der zaak te verdagen, ten einde de politie in staat te stellen onderzoek te doen naar een hiermede in verband staande wijdvertakte samenzwering in Engeland en het buitenland. Hiertoe werd besloten; 't stellen van cautie werd verworpen. De »Temps« verneemt uit Shanghai eenige bijzonderheden aangaande de jongste ongeregeldheden in China. In een brief van 30 Nov. j.l. uit Peking wordt het volgende gemeldDe secte der Tsai-Li-Li lokte in Oost-Mongolië een be weging tegen de Christenen uit. In den nacht van 16 op 17 November verschenen de Tsai-Li-Li in het dorp San Ché Kia-Sse, Vier honderd Christenen en de weeskinderen in het gesticht werden levend verbrand. De onverlaten omsingelden de huizen, staken ze in brand en wierpen hen, die de vlucht zochtenin de vlammen terug. Den Chineeschen priester Lin werd de buik opengereten en het hart uit het lichaam gerukt. Den 19en, des morgens, kwamen de op roerlingen te Pakeonmandarijnen en soldaten maakten gemeene zaak met hen en 350 Christenen werden op wreedaardige wijze om het leven gebracht. Denzelfden dag werden nog twee andere steden ge plunderd. In het geheel wordt het aantal slachtoffers op 1200 a 1500 geschat. Yoor de Belgische zendelingen werd het ergste gevreesd, daar men geen zekerheid omtrent hun wedervaren had. Later bleek, dat de heer Myf naar Peking was gevlucht en de zendeling van Djjck met een Chineeschen priester de wijk had genomen naar het ge bergte en zich daar verborgen hield. Den 28 November kwamen de troepen van den onderkoning te Pakeou aan. De oproer lingen voeren een standaard, waarop een roode haan is afgebeeld, waaronder de vol gende woorden: Werpt de dynastie omver en roeit de Europeanen uit.« Ten noorden van Pakeou brak een tweede opstand uit, gevaarlijker voor de regeering, maar niet tegen de Christenen gericht. Een macht van 10 a 15 duizend ruiters liep bet land af en plunderde twee steden. Daarna zou een tocht naar Peking ondernomen worden. Bij den grooten muur zouden de opstandelingen zich vereenigen met de Tsai-Li-Li, die inmiddels tot een groep van ongeveer 3000 man aangegroeid waren. De staatsambtenaren waren radeloos en in de geteisterde districten stond de handel ge heel stil. De politie heeft te Puteaux een anarchist aangehouden die waarschijnlijk de dader is van den dynamietaanslag, ongeveer een maand geleden gepleegd op het bureau van de commissaris van politie te Cliehy. Bjj een vriend van dezen anarchist, Leveillé ge naamd, zjjn verschillende materialen ge vonden dienend tot het vervaardigen van dynamietpatronen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter openbare kennis, dat bjj hen is ingekomen een verzoekschrift van A. Hartogs, strekkende tot verkoop van sterken drank in 't klein, in het huis, gemerkt wjjk O no. 82, staande in de Gasthuisstraat alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN, IIONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter openbare kt-nnjs, dat bot in- schrgvingsreyisier der nationale unhtie, lichting 1892, met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst in duplo geuurende acht dagen ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Heusden, 18 Januari 1892. Burgemeester en Wethoaders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Hoxcoop. l'Inatselljk Nieuws. WAALWIJK. Bjj meer kooplust was de handel in de Langstraat in rjjpe kalf koeien en dito vaarzen sedert de vorige noteering zeer levendig. De le qual. gold f240 a 280; 2e qual. f 175 a 220. Ook slachtvee was zeer willig, waardoor de le qual. 68 a 70 en 2e qual. 60 a 65 ct. per K.G. kon afdoen. Vette kal wren schoon 75 a 80 ct. per K.G. Nuchtere dito met weinig koop lust f9 a f 12. Vette varkens minder be geerd, naar qual. in gewicht 50 a 55 ct. per K.G. Hooi. Hoewel door de gladheid der wegen de aflevering werd tegengehouden, werden niettemin sedert de vorige noteering ver scheidene partjjen naar de verschillende persen vervoerd en hadden er opnieuw be langrijke inkoopen plaats. De le qual. geldt thans f 36 a 37, 2e qual. f 30 a 34, 3e qual. f 22 a 25 per 1000 K.G. Stroo f 20, 24 en 28 per 1000 K.G. met levendigen handel. Bjj kon. besluit is benoemd met in gang van 22 Jan. tot burgemeester dezer gemeente jhr. A. E. M. B. van Grotenhuis. Door een toeval werden hier Don derdag j.l. drie personen van een wissen dood gered. Een paartje was aan het schaat senrijden en viel door het ijs, zonder dat er iemand te zien was, die hulp kon verleenen. Haren broeder, bevreesd geworden door het lange wegblijven, ging dezelfde richting uit, trachtte hulp te verleenen en geraakte even eens te water. Eindelijk nadat de eerste al een half uur te water lagen, met de handen op het jjs, kwam er hulp opdagen en wel J. Hagendoorn Jz. en J. H. Konst. Zjj brachten allen met beleid op het ijs. De beiden eeisten geraakten spoedig buiten kennis door schrik en uitputting, en werden door hen op eene slede naar de woning van den heer L. van Hilst vervoerd, waar alles in het werk werd gesteld, wat noodig bleek en waardoor zjj de voldoening smaakten allen te hebben behouden. ALM KERK, 17 Jan. In treffende be woordingen nam in de heden namiddag gehouden godsdienstoefening onze hoogge achte predikant bjj de Ned. Herv. gemeente, ds. J. H. Beekman, afscheid van zijne ge meen ce naar aanleiding van Op, 22 21. Het ga hem en de zjjnen in hunne nieuwe woonplaats wel. MEEUWEN. Op 31 Dec. 1890 bestond de bevolking dezer gemeente uit 448 m. en 395 vr., totaal 843 pers. In den loop van 't jaar vermeerderde zjj door geb. met 16 jn..en 13 vr., door ingekomen pers. met 11 pi. en 19 vr., aizoo met 59 zielen. Ze ver minderde daarentegen door overljjden met 12 m. en 8 vr., door vertrek met 40 m. en 35 vr., dus met 95 zielen, zoodat in 't geheel eene vermindering valt waar te nemen van 36 pers. Op 31 Dec. '91 bedroeg de bevolking derhalve 807 z. 423 m. en 384 vr. Er werden 7 huwelijken gesloten. Binnenland.. Bjj de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot onteigening voor de af sluiting van de rivier de Maas beneden Heusden, door middel van een watervrjjen afsluitingsdjjk, waarin tot behoud der be staande scheepvaartgemeenschap langs de Maas, eene schutsluis rnef voorhaven zal worden gemaakt. De djjk zal eene ver binding vormen tusschen de bedjjkingen van het polderdistrict Bommelerwaard be neden den Meidjjk, op den rechteroever en vjm het waterschap het Oud-Land en Altena op den linkeroever der rivier. De onteige ning is noodig van eigendommen in de ge meenten Andel, Giessen, Brakel en Poude- roijen. De djjk zal aanvangen aan den Nieuwen Djjk onder Brakel, zich in zuid- westeljjke richting uitstrekkende, de rivier de Maas doorsnjjdende en eindigende aan den bandjjk van het Oud-Land van Altena onder Giessen. Uit Parijs wordt gemeld: De gedachten wisseling met Nederland over eene handelsovereenkomst duurt voort en schijnt op het punt van te zullen slagen op dezen grondslag, dat Frankrijk in de positie komt van de meest begunstigde mogendheid en daartegenover aan Neder land de toepassing van het minimum-tarief verzekerd wordt. Het is den minister van waterstaat, handel on nijverheid gebleken, dat de toepassing van het onder zjjn ambstvoorganger in Maart van het vorige jaar genomen besluit, houdende eene organieke regeling der poste rgen en telegraphie, velerlei praetische be zwaren ondervindt. Bovendien laat dat be sluit veel te wenschen over aan duidelijk heid, juistheid en volledigheid. Het is daarom, dat de minister aan H. M. de Koningin-Regentes eene voordracht zal doen tot verbetering en aanvulling van het bovenbedoelde besluit, waardoor binnenkort een nieuw besluit zal verschjjnen, dat meer dan dat van verleden jaar aan het doel zal beantwoorden. Het »Yenloosch Weekblad* (van den heer Haffmans) meldt, dat de heer Poelman, afgevaardigde van Veendam, een omslachtig wetsontwerp tot landnationalisatie heeft uit gewerkt, laten drukken en aan alle leden der Kamer toegezonden. Het »Utr. Dagbl.* verneemt met zekerheid, dat onze Vorstinnen dezen zomer Utrecht zullen bezoeken. H. M. Koningin Wil- helmina zal den eersten steen leggen van het nieuwe Universiteitsgebouw. Het Berliner Tageblatt* meldt: Het is thans uitgemaakt, dat de beide koninginnen van Nederland den keizer te Berlijn een tegenbezoek zullen brengen. Als de ge zondheid van koningin Wilbelmina, die zooals men weet, zwak van gestel is, dit toelaat zal naar den Hamburgschen corres pondent meldt, het bezoek binnen korten plaats vinden. De staatscommissie voor de arbeids- enquête heeft aan de Kamer van koophandel en fabrieken en aan onderscheidene ver- eenigingen voor njjverheid $nz, eene door haar vastgestelde lijst van vraagpunten doen toekomen, waarover haar onderzoek zal loopen, met verzoek omtrent die hoofdpunten of sommige daarvan die inlichtingen te mogen ontvangen tot het verstrekken waar van genoemde Kamers of vereenigingen in staat zijn. Voor zoover de genoemde lijst aan volledigheid te wensohen mocht over laten, zal de eommissie ook gaarne mede- deeling ontvangen over daarin niet vermelde onderwerpen, mits deze vallen binnen de grenzen van het onderzoek, haar bij de wet opgedragen. Zjj legt er echter nadruk op, dat het haar ter volbrenging van die taak is te doen, om zakelijke inlichtingen aan gaande feiten en toestanden. De commissie houdt zich voorts aanbevolen voor eene opgave der personen, die naar de meening der Kamers, meer bjjzonder in aanmerking zouden komen, om als getuige of deskundige te worden gehoord. De examens ter verkrjjging van akten van bekwaamheid voor Luis- en school- onderwjjs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes nemen op 15 Februari e.k. een aanvang. Wie aan die examens willen deelnemen, moeten zich vóór 3 Februari e.k. aanmelden bjj den voorzitter der commissie of de voorzitters der commissiën, voor welke zjj wenschen te verschjjnen. De vraag of geen schadeloosstelling be hoorde verleend te worden voor onverdiend ondergane opsluiting gedaan naar aan leiding van het feit dat zekeren d. B. (bar bier en aanspreker) te Haarlem 2y3 maand onschuldig van zijn vrijheid is beroofd ge weest wordt door het Weekblad van het Recht nader besproken. Het blad acht het noodig haar in ernstige overweging te nemen, maar het durft zich niet vleien met de verwachting, dat het recht daarop spoedig bjj een Nederlandsche wet zal worden erkend, vooral niet indien, wat echter volstrekt noodzakelijk is te achten zoodanige wettelijke regeling wordt vastgeknoopt aan een principieele herziening van ons wetboek van straf vordering, waarop door den minister van justitie bjj de jongste begrootingsdebatten weinig of geen uitzicht werd geopend. Overigens meent het blad dat evenzeer ernstige overweging verdient de vraag of bjj het verleenen of verlengen van bevelen van gevangenneming en gevangenhouding krachtens de artikelen 86 en 116 wetboek van strafvordering wel altjjd te werk wordt gegaan met de ongunstigheid en angst valligheid, die de eenheid van de persoon lijke vrijheid dringend eischt. Met leedwezen vernemen wij het overigden van den heer Jhr. Mr. D. van Akerlaken, lid der Eerste Kamer. De overledene, die sedert 1874 voor Noord-Holland zitting had, was vóór dien tijd gedurende vele jaren afgevaardigde van Hoorn in de Tweede Kamer. Hjj behoorde tot de oude garde der liberale partij en ge noot groote achting. De eerste oproeping ter dienstneming bjj het instructie-bataljon te Kampen, is be-, paald op 17 Februari a.s. Big kens door den minister van buit. zaken ^an den tgdelgken zaakgelastigden te Bucharest ontvangen bericht, vraagt het hoofdbestuur der Rumeenscbe spoorwegen aldaar 30 vreemde ingenieurs. De bezoldiging bedraagt 285 a 400 francs per maand, benevens 2^/9 maal het maandeljjksch salaris per jaar voor huis vesting. De kosten der heen- en terugreis worden vergoed, terwijl bjj overplaatsing geldeljjke tegemoetkoming wordt verleend. Gegadigden kunnen zich tot het bekomen van meerdere inlichtingen wenden tot de Nederlandsche legatie te Bucharest. De heer Joh. Mutters Jr., architect te 's-Gravenhage, deelde in de vergadering van de Haagsche afdeeling der Maatschappjj tot bevordering van Bouwkunst eene sta tistiek mede, waaruit bleek, dat de gemid delde duur van schouwburgen slechts 22 jaren bedraagt en dat er gemiddeld 13 theaterbranden per jaar plaats hebben, waarvan de meesten ontstaan op het tooneel dat gedurende 35 jaren door zulke branden 90 millioen gulden en 1200 menschenlevena verloren gingen. Op grond van deze cijfers betoogde de spreker de noodzakeljjkheid van het maken van wetten en verordeningen op de inrichting van schouwburgen. Op twee villa's in het Van-Stolk-park te Scheveningen heeft een diefstal plaats gehad, die zeker wel merkwaardig raag heeten. Men heeft er namelijk de buizen der water leiding, bjj de eene villa ter lengte van 40, bjj de andere van 60 meter, uit den grond gegraven en medegenomen, zonder dat iemand iets van de daad of van het vervoer heeft bemerkt. Te Krommenie loopen de twee genees- heeren met de huissleutels van vele patiënten in den zak, omdat het geheele gezin aan influenza lijdt. Te Assendelft zjjn van de 3500 inwoners 2000 aangetast door influenza. Door den heer W. Nivel, ingenieur te Heerlen, is concessie aangevraagd voor de ontginning van steenkolen en andere delf stoffen, over eene oppervlakte van ongeveer 1506 hectaren uitmakende de gezamen lijke oppervlakte der vervallen concessie- velden Noordster, Voorwaarts en Avondster, gelegen in de gemeenten Klimmen, Voeren- dael, Hoensbroek en Wynandsrade (in het Zuiden van Limburg.) Het spoorwegongeluk te Maarsbergen heeft nog een treurig gevolg gehad. Eer- gisterenmorgen was men bezig den tender op te zetten, die viel en een jongmensch in zjjn val medesleepte. De jongeling werd oogenblikkeljjk verpletterd. Zaterdagnacht waren een 3-tal veld wachters in de buurtschap Aam onder Eist (Betuwe) op surveillance op stroopers. De gemeente-veldwachter T. Bonhof betrapte zekeren A. T.f omstreeks 30 jaar oud, met het geweer in het veld, en wilde hem juist bekeuren, toen deze zich omkeerde, een schot op den veldwachter loste en op de vlucht ging. Het gelaat van den veldwachter is door het kruit gedeelteljjk verbrandhet geweer was met groven hagel geladen, doch deze schjjnt langs zjjn gelaat gegaan te zjjn. De dader is des nachts in de woning zijner ouders gearresteerd en later gevankeljjk naar Arnhem overgebracht. Naar wjj vernemen, is de onbekende vreemdeling, die dezer dagen in de Scheve- ningsche duinen werd gevonden, ook reeds een paar malen te 's-Hertogenbosch geweest en zoowel op het bureau van politie als op het paleis van justitie is getracht, iets naders omtrent hem te weten te komen. Eerst was men ook daar van meening, dat men te doen had met een doofstomme, doch men wist ons mee te deelen, dat hjj later gesproken heeft met een ingezetene, die de Poolsche taal verstaat, en dat toen zou gebleken zijn, dat de man een Rumeniër is. Hjj vertoefde ook daar in zjjn eigen aardige kleederdracht en was in het bezit van een aantal koperen muntstukken. Her haaldelijk is hjj reeds als vreemdeling over de Duitsche grens het land ^uitgezet, doch even spoedig brengt men hem uit Daitschland weer hier. Naar men aan het Vaderland* mede deelt, heeft het onderzoek der ljjken van treule d. M. en haar diensbode te 's-Hage, door de hh. drs. De JoDg Sr. en Jr. uit gevoerd, er toe geleid, dat aan den diri- geerend officier van gezondheid Binnendjjk en dr. Pareau het onderzoek van het bloed dier ljjken is opgedragen. Bjj dit onderzoek Heusden, 18 Januari 1892.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2