Herziening der Kiezerslijsten. &ng en 3 kilometers breed eilandje tegen over Santa Barbera, 10 uren sporens ten zuiden van San Francisco, dat niet bepaald aan de Vereenigde Staten en evenmin aan Mexico behoort. Onderhandelingen zijn daarom met laatstgenoemde republiek ge opend en deze heeft thans een rechtsgeleerde naar Washington gezonden om dat eilandje op te eischen, onder voorwendsel dat Mexico het noodig heeft als kolenstation, maar feiteljjk om het aan de oprichters der speel bank te kunnen verhuren. Een kapitaal van 10 millioen dollars moet reeds zijn bijeen gebracht. Er zijn verleden jaar zomer op Spitsbergen steenkolenbeddingen ontdekt door den heer Cremer, een Duitscher, die daar een onder- zoekingsreis deed. De hoer C. hield dezer dagen in het Aardrijkskundig Genootschap te Berlijn een voordracht over die reis, welke laatste zes weken duurde. De dikste steen - kolenlaag, welke hij en de zijnen vonden op het Bereneiland was 150 meter. De qualiteit van de Spitsbergsche steenkool schijnt beter te zijn dan die van de Duitsche. Bij de Koningsbaai vonden zij het graf van een Hollandschen zeeman, in 1741 gestorven; het opschrift was zoo duidelijk leesbaar als ware het nog pas een dag oud. De beroemde Engelsche predikant Spur- geon is eergisterenavond te Mentone over leden. Hij was 58 jaar oud. Op de kust van het eiland Wight strandde Maundag het stoomschip *Eider«, op reis van New-Tork naar Bremen, met 300 passagiers. Het woei sterk en slechts met groote moeite en levensgevaar mocht het gelukken de passagiers allen te redden. De Figaro* deelt bijzonderheden mede omtrent een uitgebreid komplot onder leiding van Rizoff tegen prins Ferdinand van Bul garije en Stambouloff. Er wordt beweerd, dat het ongeval aan Stambouloff overkomen, wel degelijk het gevolg is van een aanslag door een gepensioneerd officier op hem ge daan. Prins Ferdinand moest vergiftigd worden. Er zijn dertig personen gevangen genomen. Te Weenen is weder een postdiefstal ge pleegd; 20 aangeteekende brieven, waarvan 12 voor het bankiershuis Adolf Weisz, met f 17.000 waarde, zijn gestolen uit een loket van 't postbureau aan de Franz Jozefskade. Giovanni Succi blijft nog maar steeds vastenzijn pols, ademhaling en tempera tuur zijn over 't geheel normaal, doch ten gevolge van de atmosfeer in zjjn vertrek van het Westminster Aquarium voelde hjj zich eergisteren onwel en klaagde over maag pijn. Hij had in de laatste 24 uren 22 ons aan gewicht verloren en in 't geheel 37 pond gedurende zijn onthoudingstjjdperk, wat 12 pond meer is, dan hij volgens de lessen der wetenschap zou kunnen verdragen om in het leven te blijven Wanneer men nu nagaat, dat hij, om zjjn doel te bereiken, nog tot heden over 8 dagen moet door- vasten, laat zich de ongerustheid verklaren, die zich van hem begint meester te maken, dat hij, zijn proef zal moeten opgeven om met de handen aan den rand van het dak hangen. De lieden der brandweer hielden een doek gereed om hem op te vangen, maar het was te laat, want in hetzelfde oogenblik stortte het dak met vreeseljjk ge kraak in. Eenige bange minuten gingen voorbij, toen brachten vier mannen den armen Frits buiten het bereik van het puin en de brandende balken. Hij zag er vreeseljjk ge havend uit. Spreken kon hij niet, maar ik verstond de stomme vraag van zjjn brekende oogen volkomen. »Emilie en haar kind zijn gered en onge deerd,* zei ik. Een glimlach van onuitsprekelijk geluk vloog over zijn aangezicht en drukte my de hand. »Wilt gij haar zien?* vroeg ik. Hij sloot de oogen en schudde het hoofd. Er werd zacht op mijn schouder geklopt. Ik maakte dadelijk plaats voor de jonge, schoone, blonde vrouw, voor wie de menigte eerbiedig terugweek. Zij knielde naast den stervende neder, legde zijn hoofd aan hare borst en kuste hem snikkende het doodszweet van het voorhoofd. Hij trachte hare hand aan zjjne lippen te brengen, maar zijn arm was verbrijzeld en zonk slap en krachteloos neder. Hij zag haar nog eenmaal in het met tranen be dekte aangezicht. Een lichte beving schudde zijn lichaam, hjj roggelde een paar malen en toen was alles voorbjj. Zoo blies de trouwe, edele Frits in de armen van het trouwelooze, maar nooit vergeten voorwerp zijner liefde den laatsten adem uit. Een eenvoudige steen wijst de plaats aan, warr hij begraven ligt en op dien steen staan de vijf woorden, die ik boren dit verhaal plaatste. 52 dagen te vasten. Toch heeft hij beslotei zoolang mogeljjk vol te houden. Donder dagavond te 11 uur had hjj 't althans no, niet opgegeven; bjj was toen in zjjn 1037e onthoudingsuur. De Sun van New-York meldt dat Pad- lewski, de man die generaal Seleverstoff vermoordde (te Parijs in 1890) te San An tonio, in Texas, den 28n Oct. jl. zelfmoord heeft begaan, uit armoede en vrees voor ont dekking. Hjj werd onder den naam van Otto Hauser, vanwege het armbestuur begraven. Te Bilbao is de toestand verbeterd. Op eenige plaatsen is het werk hervat. BEKENDMAKING. De Voorzitter van den Raad der gemeente Heusden; Gelet op art 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37) regelende het kiesrecht, gewijzigd bij de addi- tioneele artikelen der Grondwet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit om, zoo zij in eene andere Gemeente over het laatst- verloopen dienstjaar zijn aangeslagen: in de Personeele Belasting (dienstjaar 1890/1) naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens art. 1 lett. a en b der wet van 94 April 1848 (Staatsblad No. 15) aanspraak geeft op vermindering tot 1/s °f 3/s gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagenof in de Grondbelasting (dienstjaar 1891) in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen voor een bedrag van ten minste tien gulden (hoofdsom en Rijks- opcenten); daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari e.k. ter Secretarie der Gemeente te doen blijken. De man wordt in de Grondbelasting geacht te be talen den aanslag zijner vrouw; de vader dien zijner mindeijarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft. Verder worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, die mede-eigenaren zijn in onverdeelde onroerende goe deren, doch wier namen Diet bij den aanslag in het kohier der grondbelasting zijn vermeld, uitgenoodigd om, wanneer hun aandeel iu dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt daarvan vóór 15 Februari e.k. aangifte te doen ter Secretarie dezer Gemeente, onder overleg ging van het betrokken aanslagbiljet of een authentiek afschrift daarvan, een opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk bezit. De overgelegde bewijsstukken worden na de vast stelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven. Tot gelijke aangifte vóór den 21 Februari e.k. worden uitgenoodigd de mannelijke inwoners dezer Gemeente die op grond van het bepaalde bij het gewijzigd art. 1 lett. C. der kieswet, aanspraak meenen te kunnen maken om op de kiezerslijsten te worden geplaatst. Volgens voormeld art. 1, lett. C, zijn o.a. kiesbevoegd de meer derjarige mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die, hetzij hoofden van gezinnen of alleen wonende per sonen zijnde, van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de Perso neele Belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de Gemeente voor den vollen aanslag vereisohte bedrag, gedurende negen maanden, vooraf gaande aan den 15 Februari e.k., en alzoo van den 15 Mei 1890 af een gedeelte in huur hebben gehad en be woond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de Per soneele Belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongestotfeerd, in verhouding tot de belast bare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd ge deelte van het woonhuis geschat, een bedrag bereikt, hooger dan dat hetwelk aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derda gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen. De bovenbedoelde aangiften moeten geschieden vol gens de door Z. M. den Koning vastgestelde modellen, waarvan ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos exem plaren verkrijgbaar zijn. Afgekondigd en aangeplakt te Heusden, den 1 Febr. '92. De Voorzitter van den Gemeenteraad voornoemd, HONCOOP. Pltiatselijk Nieuws. HEUSDEN, 2 Feb. By Koninklijk besluit is met ingang van 8 Februari a.s. herbenoemd als Burgemeester dezer gemeente, de heer P. L. Honcoop. De meest verregaande brutaliteit werd Vrjjdag 1.1. in het gebouw van de Godshuizen vertoond. Een jeugdig polderwerker, die met vrouw en kind zich eenvoudig clhier had gevestigd, om van de liefdadigheid te leven, zonder iets te hebben overgegaard voor den winter, zond Donderdag 1.1. zijne vrouw naar den voorzitter der Godshuizen om eenigen onder stand, waarin zij ook slaagde. Vrijdagmorgen meldt zich de heer gemaal bij de vergaderde regenten aan, maar krijgt ten antwoord, dat zijne vrouw reeds gisteren ontvangen had. >Ja, dat is al verbruikt is zijn ant woord, maar wanneer ik niets krijg zal ik het wel weten.* Iets later verschijnt de vrouw met een kind van enkele weken op den arm, die ook hetzelfde antwoord ontvangt; waarop zij zegt, Welnu, als ge mij niets wilt geven, zorg dan maar daarvoor* en meteen wipt zij het kind in de vergaderzaal en verdwijnt. Een oogenblik van consternatie. De politie daarvan verwittigd zal die lieden tot de orde brengentoen toch het moederlijk gevoel te voorschijn trad en zjj na een kwartieruurs uit eigen beweging het kind terughaalde. Gelukkig dat weldra voor die lieden het werken begint; want zulke scènes zouden oorzaak zjjn, dat de algemeene liefdadigheid weldra geheel ophield ten nadeele van de werkelijk behoeftigen en ouden van dagen. BAARDWIJK. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 13 Februari a. s., her benoemd tot Burgemeester de heer J. A. J. van Hejjst, tevens Secretaris dezer ge meente. HE DEL. Aan den heer C. van Drim- melen Cz. is op diens verzoek met ingang van 1 April 1892, eervol ontslag verleend als hoofd der openbare lagere school dezer gemeente. HERWIJNEN. Benoemd tot tjjdelijk hoofd der school de heer K. Ruiter, onder wijzer met hoofdakte, alhier. WERKENDAM. Ds. J. D. van der Velden te Maasland heeft het beroep naar de Ned. Ger, kerk alhier, niet aangenomen. Binnenland» B. en W. van Utrecht hebbun bekend ge maakt dat by een keuring op 26 Januari LI. van Auierikaansch spek te Utrecht, de aan wezigheid van trichinen is gebleken. Zij raden nu de burgerij aan, Amerikaanseh spek niet te gebruiken, dan nadat het goed gekookt of sterk gebraden is. De aanbesteding van den Stads-Schouw- burg te Amsterdam zal Zaterdag 20 Febr. e. k. gehouden worden. Het bestek alleen kost f 20. Vrydag werd uit IJsselmonde gevankelijk te Dordrecht binnengebracht A. de Snoo, ijzerwerker, verdacht van het maken en uit geven van valsche guldenstukken. Een bevel tot voorloopige aanhouding werd door den heer rechter-commissaris op het requisitoir van den heer officier van justitie tegen hem uitgevaardigd. Naar men verneemt heeft de verdachte reeds aan de ryksveldw&cht bekend. Uit Zevenaar wordt aan de »Arh. Ct.« gemeldBjj een bierhuishouder in deze ge meente trad dezer dagen een man binnen, welke daar 45 cent verteerde, zonder in staat te zijn te kunnen betalen. Zyn hor loge werd in pand gegeven en genomen. Den volgenden morgen trad een arbeider binnen, zich voorgevende zyn broeder te zijn, betaalde de 45 cent en bestelde een borrel. De kastelein, hoewel geen vergun ning hebbende, gaf die, waarna de arbeider zich bekend maakt als rijksveldwachter en proces-verbaal opmaakt wegens verkoop van sterken drank zonder vergunning en het houden van een pandjeshuis. Bij het Leger des Heils bestaat het plan om evenals te Amsterdam ook te Rotterdam en andere groote plaatsen toevluchtsoorden voor dakloozen op te richten. Mevr. Stuten, wier ontzettende onthul lingen over het Krankzinnigengesticht aan het Sljjkeinde in Den Haag onzen lezers voor een deel reeds bekend zijn, deelt in de »Haagsche Ct.« mede, dat de bewind voerders en betrekkingen der patiè'nten zoo onvoorwaardeljjk overtuigd zjjn van de waarheid der door haar vermelde feiten, dat velen hunner in allerijl de toevertrouwde lijders uit het Haagsche gesticht verwijder den, omdat reeds vroeger door geruchten van treurigen aard hun vertrouwen in het bestuur van het gesticht was geschokt ge worden. »Geen wonder toch zoo vervolgt Mevr. Stuten. »Want wie herinnert zich niet het vreese ljjk feit, dat twee jaren geleden heeft plaats gehad, dat een patiënt 3e klasse in de cel de teenen zjjn bevroren? »Dat in een kouden winternacht van 1890/91, bij een onverwacht bezoek van den inspecteur in een der cellen eene vrouw werd aangetroffen, geheel ongekleed op een stoel gebonden? »Dat door den heer officier van justitie een patiënte, tot zjjne familie behoorende, zonder opgaaf van redenen uit dat gesticht is over gebracht naar Veldwijk,* bjj Ermelo? »Dat het bestuur van hot krankzinnigen gesticht een patiënt 3e kl., Marie Schaap, welke hoegenaamd niet krankzinnig was, ge durende jaren in het gesticht heeft gehouden, haar tot huiswerk dwingende en wanneer zjj weigerde te werken dreigde in haar cel te doen opsluiten, zoodat deze vrouw de beste jaren haars levens is geëxploiteerd geworden, zonder daarvoor eenige vergoeding tegenieten, wat dan ook tengevolge heeft gehad, dat het bestuur der inrichting, vreezende voor de gevolgen van nog langere opsluiting, haar hare vrijheid teruggaf, waarop zij onmid- delljjk persoonlijk een schrifteljjke aanklacht bjj de rechtbank heeft ingediend, met ver zoek om hare zaak te willen onderzoeken en het bestuur van bet gesticht tot schade vergoeding te veroordeelen. Ik vermeld verder dat eenigen tjjd ge leden het lijk van een patiënt door de familie werd opgevraagd en daarna geconstateerd werd, dat het lichaam op verscheidene plaatsen met blauwe vlekken was bedekt en bovendien het neusbeen was verbrjjzeld, welke zaak, volgens geruchten, reeds aan hangig was bjj de rechtbank, maar op ver zoek der weduwe weder van de rol is af geschreven geworden.* Waarschynljjk door te haastigen spoed om op zyn post te komen, had de wissel wachter W. Daane te Dordrecht het ongeluk te vallen, waardoor hjj onder den trein ge raakte. Hjj had evenwel de tegenwoordig heid van geest om stil tusschen de rails te bljjven liggen, met het gelukkig gevolg, dat hij nu slechts aan den voet gewond werd. Men schrijft uit Rozendaal aan de N. R. Ct.: Het gerechtelyk onderzoek in zake de knoeierijen (om niet van vele soorten dief stallen te spreken) aan de gemeente-gas fabriek alhier wordt bljjkbaar met den noodigen jjver voortgezet, en er wordt alge meen beweerd dat deze zaak voor menigeen nog al een onaangenamen nasleep zal hebben. De directeur der fabriek, oudste zoon van onzen méér dan tachtigjarigen burgemeester, bevindt zich nog altijd in arrest, en de aan het licht gekomen feiten moeten zóó ernstig tegen tem getuigen, dat er van terugkomen vooreerst wel geen sprake zal zjjn. De openbare meening uit zich nog al scherp over de byzoudere gas-commissie, waarin de beide wethouders reeds jarenlang zitting hebben. Wat nu ontdekt is, werd reeds lang door iedereen vermoedalléén de wethouders zagen niets, totdat nu onge veer drie maanden geleden de gas-com missie werd aangevuld door een jong raadslid, die naar het blijkt méér doorzicht of minder vrees had. Reeds lang levert de gasfabriek te Rozen- daal jaarljjks een verlies van pl. m. f 2000, hoewel het gas met 9 cent betaald wordt. Naar men zegt, bedraagt het verduisterde bedrag aan de gasfabriek te Rozendaal f 30 of f 40,000. Vele ingezetenen hebben hunne rekeningen van jaren herwaarts moeten op zoeken. Het onderzoek duurt nog voort. Te Scheveningen is een negentienjarig meisje in den afgeloopen nacht na een korte ongesteldheid overleden. Daar hevige benauwdheid en brakingen bjj haar werden waargenomen, denkt men aan vergiftiging. Het onderzoek naar de oorzaak van den dood heeft tot dusver niet aan het licht gebracht, dat haar dood het gevolg is van misdrijf. Veeleer vermoedt men, dat zjj door het gebruik van olie en loog zich zelf ver giftigd heeft. Te Slraelen, bjj Venloo, brak eergisteren brand uit bij den landbouwer Lopen, waarbjj man en vrouw nog jjlings het vee trachtten te redden uit den reeds vlammenden stal. Het ongeluk wilde dat plotseling het geheele gebouw instortte, en beiden den dood vonden in het vernielende element, dat daarna alles verwoestte. Eene erfenis van 42 millioen. In 1792 werd, naar het schijnt, deze som door een aanzienljjk ingezetene van Gent (België), De Grujjter of Grujjters genaamd, nagelaten en de interest daarvan wordt door eene familie in België genoten. Twee derde ge deelte der som, 28 millioen, zou thans nog beschikbaar zjjn voor erfgenamen die in Nederland schijnen te wonen. Aan tal van personen, een van bovenstaande namen dragend, is eene oproeping gedaanen Donderdag vergaderden te Eindhoven in een lokaal van den heer W. van der Harten een kleine veertigtal personen uit schier alle oorden des lands, met een paar Bel gische heeren: een advocaat uit Hasselt en een notaris uit Hamont, die voor de recht hebbenden deze zaak, zoo mogeljjk, in het reine willen brengen. Zoo men daarmede niet terechtkomt, zjjn geene kosten te be talen, zoo ja, moeten procenten aan deze makelaars worden uitgekeerd. Dat alle aan- wezende Grujjters en De Grujjters, erf genamen in spe, gretig toebeten, laat zich lichtelijk begrijpen. 338e STAATSLOTERIJ. Prjjzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 29 Jan. Prjjs van f1000: nos. 223, 8625 en 10754; f400: nos. 2618, 14884, 15178 en 19518; f200: nos. 729, 1945, 3196, 9305, 9570 en 10455; f 100: nos. 35, 929, 1484, 1540, 5828, 5887, 6260, 8255, 8881, 10481, 11747, 13212, 16678, 17368 en 19457. WH ■Uil MHIWIJIIBIMMIMP—HI I'M Aanbestedingen. Op 23 Februari zal door de Exploitatie- maatschappjj te Utrecht aanbesteed worden bestek no. 563: het maken van den onder bouw eener spoorwegbrug over de Dieze nabjj het stationsemplacement te 's-Hertogen- bosch. (Begrooting f 143,000). A doop Aanbesiedingen. Aan het ministerie van waterstaat enz. is aanbesteed: het onderhouden, herstellen, veranderen en uitbreiden van het post- en telegraafgebouw te Zieriksee. Minste in schrijver was de heer J. van der Valk, te Zieriksee, voor f 4525. Door het bestuur van den Noordpolder te Muiden werd aanbesteed het maken van een stoomgemaal aldaar. Ingekomen 23 biljetten. Laagste inschrjjver was de heer C. van Til burg te Noorddorp f 3744. Noërlandsch Indië, Volgens de »Suui. Ct* zou de Gouver- neur van Atjeh zjjn verzoek om ontslag hebben ingediend, nadat hjj naar Batavia was opontboden om de inzichtaB der Re geering betreffende Atjeh te vernemen. De Javabode schrijft in het Mailoverzicht van den 31n December: >Er is nog geen beslissing genomen op het verzoek van den. Gouverneur van Atjeh om ontslag uit: 's lands dienst, en uit de omstandigheid,, dat dit verzoek het militaire bureau nog. niet heeft bereikt, maakt men op, dat de landvoogd den kolonel Pompe van Meerder- voort tracht te belezen op zyn besluit terug te komen. Hetzjj dit gelukt of niet en zij, die den kolonel kennen, zeggen, dat het niet gelukken zal kan men van een Atjeh-crisis spreken, want als de Gouver neur big ft, zal hjj zich vrjjheid vaD handelen; hebben bedongen, en als hjj niet bljjft, zat de Regeering na al het gebeurde moeiljjk een opvolger kunnen vinden, die bjj de noodige bekwaamheid den lust heeft zich aan die zware taak te wagen. Eenige dagen geleden zjjn in een kampong in de Bantam spleten in den grond gekomen, waaruit gas ontsnapte, dat in brand vloog en 200 huizen en een karbouwenkraal in vlammen deed opgaan. De bevolking maakte zich daarover niet weinig ongerust en ver keerde in opgewonden toestand, weshalve op telegrafisch verzoek van den resident om een mijningenieur, de heer Fennema naar de bedoelde plaats is vertrokken, ten einde het gas af te leiden, zoodat het geen gevaar meer kan opleveren. De Indische bladen bevatten uitvoerige verslagen van een proces, dat den 29n Dec» is aangevangen voor den Raad van Justitie te Batavia tegen J. P. J. C. van Stenis, vroeger chef van het post- en telegraaf kantoor te Weltevreden, en Louise Wilhel- mina Cornelia van der Schoor, geb. Schuack, zonder beroep, beiden gedetineerd. De eerste beklaagde staat terecht, dat hij den 18n Dec. 1891 uit een verzegelden postzak, inhoudende te zamen tweemaal honderdduizend gulden aan bankpapier, namens den algemeenen ontvanger van 's lands kas te Batavia ten postkantore te Weltevreden bezorgd ter verzending aan den algemeenen ontvanger te Kotta Kadja, heeft genomen twee pakketten, inhoudende twee-en tachtig duizend gulden aan bank papier, toebehoorende aan den lande, en die gelden opzetteljjk heeft verduisterd, aan hun bestemming onttrokken en arglistig weggenomen. Der 2e beklaagde wordt ten laste gelegd, dat zij, bewust van de onrechtmatige her komst daarvan, een deel dier verduisterde, aan hun bestemming onttrokken en ont vreemde gelden, tot een bedrag van drie- en-dertig duizend drie honderd gulden, in den loop van de maand Januari, in haar bezit heeft gehad, en in den haar toebe hoorenden tuin, gelegen op Pisang Batoe, Goenoeng Saharie, te Weltevreden, in den grond heeft begraven, met den wil om die gelden aan den rechthebbende te onttrekken. In deze zaak zjjn 83 getuigen gedagvaard en 6 getuigen a décharge. Bjj de verzending dezer mail was de zaak nog lang niet afgeloopen. Yan Buitenzorg schrjjft men Hedennacht (29 Dec.) omstreeks 2 uur werd hier een vrjj hevige schok eener aard beving gevoeld. De richting was van Zuid naar Noord. De kracht van den schok was zoo sterk, dat een klok, die in de werk plaatsen der Staatsspoorwegen hing, stil stond. De »Deli Ct.« van 2 Januari j.l. bevat den volgenden brief uit Kotta Radja van den 27en December. Volgens de berichten van buiten de linie onzer ben tings, hielden de vjjandeljjke benden zich voornameljjk in de 6, 9 en 26 Moekims op, van waar zij ook onze bentings be schoten hebben, doch gelukkig zonder ver liezen onzerzjjds. Onze bentingsvoorzien van zware stukken geschut, hebben in de laatste dagen enorm veel geschoten op kampongs en bentings van den vjjand. Welke verliezen door die zware projectielen bjj den vjjand zyn veroorzaakt, werd ons niet bericht. De maréchausseés hadden laatst eenig succes. Er werden niet alleen door hen groote aanhalingen gedaan, ook smokkelaars werden neergeschoten en gevangen genomen. Tusschen Roempit en Tjot Iri posteerde zich de vorige week eene brigade maréchaussées, onder commando" van den Europeeschen sergeant Schrjjnhout. Tegen den ochtend kwam eene bende

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2