Jonge Meisjes Vereeniging „Dient den Heere." De verdere huiszoekingen, die te Parijs en in de voorsteden bp anarchisten gedaan zgn tot opsporirig van de nog ontbrekende dynamietbommen, die te Soisysous-Etoile zijn gestolen, zijn, naar gemeld wordt, vruchteloos geweest. Er ontbreken nog meer dan 200. Aan de prefectuur van politie houdt men zich overtuigd, dat een aantal dier bommen naar het buitenland zgn gebracht om den eersten Meidag het vernielingswerk te ver richten, onder anderen naar Spanje, om de voltrekking van het doodvonnis aan vier der anarchisten te Xeres te wreken. De vastende schoone te Parijs, miss Nelson, heeft thans 30 dagen niet gegeten. is 12 pond afgenomen, maar is anders gezond zij besloot de kuur voort te zetten. De dagvaarding van Laur tegen den minister Constans is door het openbaar ministerie nietig verklaard. De vermoedelijke samenstelling van het Fransche kabinet zal zijn Rouvier, voorzitter en financiën; Freycinet, oorlogRibot, buitenlandsche zakenCon stans, binnenlandsche zaken en eerediensten Bardeaux, onderwijsReynold, marine Favre, openbare werken; Soubet, justitie; Develle, landbouwRoche, handelEtienne, koloniën. De benoeming van Favre en Soubet is nog twijfelaohtig. Door het zich terug trekken van de in het nieuwe ministerie voorkomende radicalen, is de geheele samenstelling in duigen ge vallen. De vertegenwoordiger der maatschappij »Sequah« in België is over de grenzen van dat rijk gezet. Een tegenhanger van de beruchte moord geschiedenis in het Wienerwald, bij Weenen, brengt thans Maagdenburg in opschudding. Een zekere Fritz Erbe en de modiste Dorothea Buntrock plaatsten advertentiën in dagbladen, waarin een bejaarde dt*me een juffrouw van gezelschap zocht, ten einde haar op reis te vergezellen. De slacht offers vermoedelijk zijn er twee ver moord werden, juist als te Weenen, in een bosch gelokt en omgebracht, De modiste bekende. Te Naumburg stond de lederhandelaar Rissmann terecht wegens frauduleus bank roet. Toen het Op. Ministerie 5 jaar tucht huisstraf had geëischt stond de verdediger op, maar de beschuldigde gaf hem een wenk, dat de pleitrede overbodig wasen stak tegelijkertijd een mes, dat hij verborgen had gehouden viermaal onder het hart. De gewonde werd op een bank gelegd en een dokter werd geroepen. Inmiddels deed het Hof uitspraak en veroordeelde den stervende tot twee jaar tuchthuisstraf. Op weg naar het ziekenhuis stierf de veroor deelde, een vrouw met drie kinderen in armoede achterlatend. Uit Italië wordt gemeld Bij de voortzetting van het proces tegen Cipriani en de 61 anarchisten, zijne mede beschuldigden, is hun rumoer dag aan dag zoo woest, dat de voorzitter der rechtbank zich telkens gedrongen ziet de zitting voor eene poos te schorsen. Gisteren nu was het van dien aard, dat de voorzitter verklaarde dat de verdere behandeling van het proces zonder de beschuldigden zal plaats hebben. Hunne advocaten kwamen nadrukkelijk hiertegen in verzet. Te Rome is Zondagavond onder de vensters van den oud-Minister Crispi een bom ge sprongen. De dader, terstond gevat, ver klaarde slechts »voor de grap« gehandeld te hebben, doch hij is in hechtenis gehouden. Er zijn zeer weinige steden waar het electrisch licht goedkooper is dan het gas. Madrid maakt echter eene uitzondering. De electrische verlichting is daar minder duur dan het gas en zelfs dan petroleum-ver- lichting. De lichtsterkte van 1000 kaarsen kost per uur slechts f 1.25. Zeer dikwijls heeft de invoering van het electrische licht eene vermeerdering van gasverbruik tengevolge, daar het publiek zich meer en meer aan sterker licht begint te wennen. Het tegendeel vindt men te Keulen. In den loop van het vorige jaar is het gas verbruik met 58,900 kubieke meter gedaald, ofschoon het aantal verbruikers is toege nomen. Om deze vermindering te doen op houden, heeft men besloten den gasprijs te verlagen. In Spanje begint men zich ongerust te maken over de toenemende gevalleg van melaatschheid, niet alleen aan de Middel- landsche Zee, maar ook in Santander en Asturië. In sommige dorpen moeten acht tot tien gezinnen zgn aangetast. De Re geering schijnt reeds maatregelen te nemen, gedachtig aan de verschrikkelijke epidemie in Tarragona in 1820. lu Spanje duren de overstroomingen voort. De Guadalquivir heeft bij Cordova een hoogte bereikt van 5VS M. boven het gemid delde peiler worden maatregelen genomen om overstroomingen te keer te gaan. Bg Torres s'aat een groot gedeelte van het land onder water, Ook de Geuil dreigt bij Eeija, buiten hare oevers te treden. Men vreest dat de veldarbeid gestaakt zal moeten worden. Het verzoek om gratie van Schneider en zijne vrouw, te Weenen, die verscheidene dienstmeisjes van het leven beroofden, is verworpen beiden worden opgehangen. De eertijds beruchte Grieksche roover- hoofdmau Athanas treedt op non-activiteit. Hij heeft bij Larissa een landgoed gekocht en gaat daar rustig leven. De sneeuwstorm, die Zaterdag over het westen en zuidwesten van Iurlaud woedde, moet van schier ongeëvenaarde hevigheid zijn geweest althans voor het Groene Eiland met zijn zachte klimaat. De mail- trein tusschen Cork en Dublin werd vol slagen ingesneeuwd, en op de meeste andere lijnen moest het verkeer gestaakt worden. Aan de kust hadden tal van schipbreuken plaats, met een niet onaanzienlijk verlies van menschenlevens. Tengevolge het schoolverzuim in Ierland heeft de staatssecretaris Jackson een wets ontwerp betreffende het nationaal onder wijs ingediend, waaruit blijkt dat 100 a 120,000 kinderen aldaar de school niet be zoeken. De wet zou dan verplichten alle kin deren van 6 tot 14 jaren derwaarts te zenden, den arbeid van kinderen onder de 11 jaren strafbaar stellen en dit alleen onder de 14 jaren vergunnen als zij de vereischte ontwikkeling kunnen aantoonen. De wet is alleen toepasselijk op steden en niet op landbouw-districten. Daar men niet alle scholen kosteloos zou kunnen maken, zal men zoo veel kinderen kosteloos onderwijs geven als met 290.000 p. st. van de rijksin komsten genomen, bereikt kan worden. Dr. Finsch, een rijke Amerikaan van Duitscheafkomst en vriend van Emin- pacha, vertoeft in Egypte en wenscht daar een gewapende expeditie van 200 Soeda- neezen naar Wadelaï uit te rusten. Hg heeft de toestemming van den Khedive reeds gevraagd. Zijn plan schijnt te zijn, majoor von Wissman het opperbevel aan te bieden. Een Franscbman, genaamd La Rose, is te Montx-eal, in Canada, gearresteerd om dat hij een zijner kinderen in een kachel heeft verbrand en twee anderen in den kelder van zijn huis heeft begraven. Hij deed dat naar hij zeide om uitgayen te sparen en had indertijd evenzoo te Parijs gehandeld. Op een trein van den New-York Central spoorweg is op 21 dezer een poging tot diefstal gedaan. Gedurende den rit van Syracuse naar Rochester werd de conducteur door het alarmsignaal gewaarschuwdonmiddellijk begaf hij zich langs den trein en zag in den postwagen een gemaskerd man, bezig met den brievenzak te openen. Toen de man bemerkte, dat hij ontdekt was, trok hij een revolver en richtte dien op den conducteur. Deze trok zich terug en deed den machinist verstaan, zoo snel mogelijk naar het eerstvolgende station door te rijden. Daar aangekomen, opende men den post wagen en vond men de pakketten over den vloer verstrooid en den beambte bewusteloos en uit verscheidene wonden bloedende. De misdadiger scheen ontsnapt te zijd. Maar op een der platforms zag men een man van verdacht uiterlijk. Toen men hem wilde vatten, sprong hij op een locomotief en begon een vlucht langs de spoorlijn. Zign vervolgers zetten hem evenwel met eene tweede locomotief op het tweede spoor na, en haalden hem spoedig in. De vluchteling schoot op zijn hardnekkige vervolgers, maar sprong eindelijk van de locomotief en joeg met een paard en kar, die dicht bij den spoorweg stonden, het veld in. Ook toen achtervolgde de politie hem op dezelfde wjjze, en kreeg hem eindelijk na veel moeite in handen. De man beweerde Wil liam Cros te heetcn, maar men meent in hem den beruchten spoorwegdief, Olivier Perry genaamd, gevat te hebben. Te Kaapstad is een geheel blok huizen verbrand. Het gebouw der vrijmetselaars, het gouvernementsgebouw voor maritieme zakep en een schouwburg werden in de asch gelegd. De scbade moet zeer aanzien lijk zgn. P1k. tiïtS lij U IS i*j i.i W HEUSDEN, 26 Feb. Bij de op 23 dezer gebonden verkoop van de Korenbeurs en andere gebouwen is de Korenbeurs tegen den ingezet ten prijs van f 6800 overgegaan aan den he^r J. Koot alhier, die deze zaak zal voortzetten. De stallingen in de P-dzerstraat zijn voor f1790 opgehouden. II t Koffiehuis te Oudheusden (vroeger bewoond door De Bres) is voor f 3150 overgegaan aan den heer Alph. Luijben te Lnttelherpt, die eveneens deze zaak zal voortzetten. WAALWIJK, 24 Febr. Heden namid dag, omstreeks één uur, ontstond ia de looierij, toebehoorende aaa den heer C. de C. en in gebruik bij den leerlooier See., brand, die zoo snel toenam, dat het geheele pand in weinig tijds was in asch gelegd. Er is voor eene waarde van f 4000 -ver brand. Alles is verzekerd. GORINCHEM. De oudstrijder en drager van het Metalen Kruis, Heijman de Vries alhier, is in don ouderdom van ruim 91 jaar overleden. DALEM, 24 Febr. In het begin dezer week zijn alhier een paar partgen hooi af geleverd ad f 15Vg Je 1000 halve K.G. Pinnen hm 11 - H. M. Koningin Wilhelmina heeft heden (24 Feb.) den rouw over Haar Koninklijken Vader afgelegd. Indien het ontwerp der door Minister Pierson bij de Tweede Kamer ingediende vermogensbelasting tot wet wordt verheven, dan is de inwerkingtreding bepaald op 1 Mei 1893. Men schrijft aan De Amsterd. »Het wetsontwerp tot tijdelijke voorziening in den nood van sommige gemeenten, dat dezer dagen naar den Raad van State is verzonden,' komt, naar wij thans vernemen, neer op een verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1892 en wel: »lo. van art. 61, Onderstand aan ge meenten, die buiten staat zijn in alle of sommige kosten harer huishouding behoor lijk te voorzien«, thans slechts uitgetrokken tot een bedrag van f 6000en »2o. van art. 141, ^Tijdelijke subsidie (krachtens art. 49 der Onderwijswet) aan gemeenten, die door de uitgaven voor haar lager onderwijs in verhouding tot haar middelen en andere uitgaven onbillijk worden bezwaard. Volgens de Staatscourant* zal de nieuwe postwet 1 April a.s. iu werking treden. Bij den minister van bitmenlandscbe zaken maakt het een punt van overweging uit, of, met het oog op het voorkomen van mond-en klauwzeer onder het vee in de Belgische provincie Antwerpen, in het be lang van den gezondheidstoestand van den Nederlandschen veestapel, de in- of door voer van de van vee afkomstige artikelen in ons land geheel moet worden gestaakt of beperktalthans uit Duitschlaud en België. De minister vau binnenlandsche zaken heeft de aandacht der districts-veeartsen gevestigd op de kalverziekte en op de ver liezen, daardoor geleden, en hun verzocht daaromtrent een nader onderzoek in testellen en de middelen aan te geven ter bestrijding dezer ziekte. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de loting voor de Nationale Militie, dit jaar te Leiden gehouden en waartegen bezwaren waren ingebracht, vernietigd en eene nieuwe loting bevolen. In de provincie Groningen maken meer dan duizend personen zich reisvaardig om naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerika te gaan. Velen, die in de laatste jaren het land verlieten, hebben aan hun ouders, broeders of zusters geld en vrij kaarten voor de reis gezonden. De onderwijzer staatsambtenaar De heer C. Moerman Jzn., hoofd der school te Tinte (gem. Oostvoorne) ontving van 941 onderwijzers benevens van eenige afdeelingen van den Bond van Nederl. Onderwijzers« en van het »Nel. Onderw. Genootschap* bewijzen van instemming met zijn voorloopige pogingen om den onder wijzer tot rijksambtenaar te doen worden. Vier der daders van den diefstal te Nispen onder Rozendaal zijn te Beirendrecht ge arresteerd. Alvorens aan de Nederlandsche politie te wordeu uitgeleverd, zullen zij zich eerst te verantwoord-u hebben over een diefstal met inbraak onder Ceckeren ge pleegd. Nog zes anderen dier gevaarlijke bende is de politie op het spoor. Of de gestolen effecten teruggevonden zijn, is niet bekend. Eene vrouw van een arbeidersgezin in de veenkolonie Beets (Friesland), die te schroomvallig was hulp te vragen bij de armvoogden, is van honger en gebrek ge storven. Het O. M. bij de Rechtbank te Middel burg heeft tegen de van moord verdachte beklaagden Lonwerse en De Ruiter, levens- a™ue gevangenisstraf geëischt. Maandagavond werd onder Echteli zeke"re v. 4. K. uit Liende verraderlijk aangevallen door een boerenknecht J. J. N. uit Echteld, welke hem zoodanig verwondde dat hem de ingewanden uit het lijf hingen. Twee artsen, een nit Ochten en een uit Tiel, hebben den doodelijk verwonde verbonden; er bestaat geen hoop op herstel. De dader is in ver zekerde bewaring gebracht naar het huis van arrest te Tiel. Een later bericht meldt, dat Van der Kolk Dinsdagnacht aan de bekomen wonden is overleden. De verslagene was ongeveer 26 jaar oud. Uit Nijmegen wordt aan de »Arnh. Ct.« gemeld: Heden werd alhier in de uitmon ding van het Meer het lijkje van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht opgevischt. In het laatst van de maand Februari des vorigen jaars werd alhier een pasgeboren levend meisje te vondeling ge legd, terwijl in het begin van Maart daar aanvolgende ook het lijkje van een pasge boren kind op een open terrein werd ge vonden, waarvan de moeders, evenals van het nu gevonden kind, nog onbekend zijn gebleven, zoodat de justitie te dezer plaatse thans niet minder dan drie misdadige moeders heeft op te sporen. Te Nijmegen viel gisteren aan zekeren Klaassen het voorrecht ten deel, dat zijn vrouw hem drie welgeschapen dochters schonk. Moeder en kroost zijn welvarende. Eergisteren zgn de arbeiders van de gas fabriek te Rozendaal, die reeds eenigen tijd te Breda in arrest werden gehouden, ont slagen. De vermoedens schijnen alleen op den directeur der fabriek te berusten. Bij den brand te Nieuwe-Wetering, die voor een paar weken 2 hofsteden in de asch legde, dacht men aan kwaadwilligheid. Een begin van brand in een hooiberg te Oude-Wetering kort te voren wekte, daar mede in verbanddezelfde vermoedens. Zaterdag zijn deze en andere dingen uitge komen. Twee jongens, te Oude-Wetering woonachtig, hadden in een ufinkel voor snoepgoed een stukje lood, gelijkende opeen afgesleten kwartje, in betaling gegeven. Deswege voor den burgemeester Alkemade gebracht, bekenden de jongens, dat zij reeds meer op dergelijke wijze winkeliers bedrogen hadden. Maar nu kwam nog uit, dat zij de plegers waren van den diefstal uit de offer bussen in de Christelijk Gereformeerde kerk te Oude-Wetering, in het laatst van het vorige jaar geploegd, eu van nog een aantal andere niet uitgekomen misdrijven. Verder dat een van beiden den hooiberg te Oude- Wetering had in brand gestoken, wat tijdig gebluscht werd, en dat zij te zaaien Zondag 24 Januari met, het ernstige gevolg, dat men kent, te Nieuwe-Wetering hetzelfde hadden gedaan. In het verhoor, waarbij later ook de officier van justitie uit Haarlem tegenwoordig was, bleek de groote verdorven heid van deze twee knapen, de een 17 en de ander 15 jaren oud. Als reden van het brandsriehten geven zij op, dat er dan wat werk aan den winkel zou komen, waarvan zij middelijk of onmiddellijk voordeel konden hebben. Zij hadden al plannen gemaakt tot een nieuwen diefstal en nieuwe brand stichtingen. Na het verhoor werden zij ge boeid weggebracht. Yoor een derde stichting heeft de Ver- eeniging tot Christelijke verpleging van krankzinnigen in Nederland thans een terrein aangekocht, gelegen in de gemeente Zuid laren, en bestaande uit heide, bouwgrond, weiland en bosch. Vooreerst zal nog niet tot bouwen kunnen worden overgegaan. De directeur der firma Yau Gend Loos, de heer J. R., te Oldeuzaai, heeft plotseling die gemeente verlaten, naar men zegt met achterlating van een aanzienlijk tekort in zijn kas. Te Rotterdam was een familie bij rech terlijk vonnis uit haar woning gezet, maar toen de ambtenaren de ontruiming tot stand hadden gebracht en zich verwijderd hadden, werd de deur van het leegstaande* huis geopend en droeg men het meubilair nog spoediger naar binnen dun de sterke arm der justitie het naar buiten had ge bracht. Toen de eigenaar een half uurtje later naar zgn »leege« woning kwam kijken, vond hij er de uitgezette familie genoeglijk a in het koffiedrinken. Een klacht bij de politie en een verzoek om hulp mocht hem niet baten. Het huis whs, toen het wederrechtelijk in bezit nemen gepleegd was, nog door geen ander in ge bruik genomen en ook aan de deur was niets vernield of beschadigd. De politie kon den man dus niet helpen en verklaarde tevens, dat zij hem beletten zon zichzelf recht te verschaffen. Er schiet hem dus niefs over, dan de uitgezette familie nog maals te doen uitzetten en dan betere maat regelen te nemen, om te beletten, dat zij weder in het huis trekt. Men schrijft aan de »N. R. Ct.« uit Noord-Brabant: Het plan van den minister van financiën om den zoutaceijns terug te brengen van f9 op f 4 de 100 kilo zal door velen in den lande met vreugde wordeu begroet. Ik bedoel hier minder de vrienden van dea werkmansstand, die door die vermindering gedeeltelijk ontlast wordt, dan wel de vijanden van den zedeloozen smokkelhandel. Ik zeg »handel,« want van smokkelarij kan men niet meer spreken. Het smokkelzout is lang zamerhand een handelsartikel geworden eni wordt voor 6 a 8 ct. per kilo vrachtvrij thuis gebracht. Duizenden kilo's komen uit België de grenzen over tot ver in Noord- Brabant. Niet enkele personen »gaan op zout uit,« zooals men hier in het Zuiden van Brabant zegt, neen, heele troepen vau 10 tot 30 man »dragen zout.« Dit jaar is de smokkelarij bijzonder groot. De campagne van de suikerfabrieken is reeds begin Decem ber van het vorige jaar afgeloopen, en dan werpt zich die geheele arbeiders-bevolking voor het meerendeel op »het zoutdragen.« Trouwens, nergens is, als men geen vast werk heeft, zooveel mede te verdienen. Hoe waakzaam, ijverig en flink de ambtenaren der belastingen, getrouw door de maré chaussee ter zijde gestaan, ook mogen zgn, het helpt weinig. Een groote Chineesche muur ware wel licht het eenige geneesmiddel tegen zooveel kwaad. En de grensbevolking? Ik zal niet behoeven te zeggen, wat daarvan op den duur wordt. Het zoutdragen«, zeggen zij, »is een voordeelig baantje; gelukt het den ambtenaren te ontloopen, dan is het daggeld spoedig verdiend; gelukt het niet, welnu, dan krijgen we voor eene maand logies op 's rijks kosten, «n in "den winter, als men zelf niets heeft, is dat nog zoo kwaad niet.« Berucht zijn vele dorpen iu Noord-Brabant om de vele dieven en smokkelaars, die men er heeft. En is het wonder, dat men dief wordt en bij zijnen buurman steelt, ala men zooveel zoutaceijns aan het land ziet ontstelen en de voorbeelden aan alle kanten om zich heen heeft? Daargelaten, hoeveel de schatkist ontstolen wordt, blijft het een eisch, dat aan deze onzedelijke handelingen van onze grensbevolking zoo spoedig moge lijk een einde worde gemaakt. Verder is voor den eerlijken handelaar in dat artikel de concurrentie met de smokkelaars doodend. Verlangend wordt dus de wet omtrent vermindering van de zoutaceijns tegemoet- gezien. De smokkelhandel zal er door ge dood worden, en daarmee wordt een belang rijke stap gedaan op den weg tot zedelijke verbeteriug van tal van onze medemenschen aan de grenzen. Zij zullen hun bedrijf moeten laten varen, want, bij een accijns van f 4 per 100 kilo zal het de moeite niet loonen. Verkoopen zij het smokkelzout doorgaans voor 8 cent per kilo (de onder linge concurrentie doet dien prijs soms tot 6 en 7 cent dalen,) thans zal de prijs van een kilo zout in den haudel ook 8 cent kunnen bedragen. En het totaal bedrag van den accijns voor het rijk zal er waarschijnlijk weinig op verminderen, wanneer in het ver volg den keizer gegeven wordt, wat des keizers is. 1 Sux-fgex*ll|L:e Ïritïi.irci- Heusden, van 18 tot 25 Febr. Geboren: Adriana Maria, d. v. C. Nieuw koop en M. de Volder; Jac Willem, z. v. E. B. de Bruin en D. van Oversteeg; Marina Jacoba, d. v. H. O. Hodde en N. van Splunder; Cornelis, z. v. J. Merks en P. Oog ens. INGEZONDEN. Onzen dank aan allen van wien wij in de afgeloopen week blijk van instemming met ons streven ontvingen. Het bedrag, door begunstigsters en begunstigers ons toege zegd, overtrof verre onze verwachting; dat verblijdde ons natuurlijk zeer. Maar meer verblijdde ons het hartelijk woord uit den mond van velenvooral vau hen die tot een ander kerkgenootschap behooren; dat bemoedigt en sterkt. Ter voorkoming van misverstand wordt herinnerd, dat onze vereeniging toegankelijk is voor meisjes uit alle gezindten en van alle standenen dat de gemaakte kleeding- stukken zullen worden uitgedeeld na inge wonnen advies van een commissie uit Datues Begunstigers te kiezen uit de verschillende Protestantsche gezindten. GERARDINA H. G. DUIJSER. METTA HASSELAAR. SOPHIE STRIK. Heusden25 Februari 1892. Ook wij spreken gaarne onze ingenomen heid met bovengenoemde vereeniging uit;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2