no 47? wï De nieuwe tgd. 1087. ZATERDAG 9 APRIL. 1.892. Uitgever: L. J. YE2RMAN, Heusden. VOOR O:; Dit blad rersehjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prijs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 1 6 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Wat is dat toch met dien nieuwen tijd Op deze vraag, die men allerwege hoort, /soms op verwonderden, soms ook op half angstigen toon, zullen we trachten een ver staanbaar antwoord te geven. Vooraf dit. »Nieuwe tijd« is een totaal foutieve uitdrukking. Wij kunnen den tgd niet vernieuwen, geen sekonde aan hem toe of at doen. De tgd wentelt voort onver schillig of wij hem oud of nieuw noemen, of wg bidden »snel voort,of »sta stil. 1. Wij hebben behoefte dien voortsnellen den tgd te meten, om te kunnen zeggen deze of die gebeurtenis had plaats op dien tgd. Lengte meten we met een lengtemaat, een Mzwaarte meten we met een vaststaand gewicht de zwaarte n.l. van een kub. deci meter zuiver water, welke we een Kg. noemen. Zoo hebben we ook een eenheid van tijd noodig om den tijd te meten. De natuur komt ons in dat opzicht te hulp door ons om beurt dagen en nachten te geven en zoo hebben we den duur van dag en nacht als tgdmaat aangenomen. Met etmalen meten wg dus onzen tijd, in etmalen drukken we den duur van ons leven uit enz. Dat men ter vereenvoudiging een getal van 7 etmalen ec.n week, van 365 een jaar noemt, kan hier buiten beschouwing big ven. Wij spreken nu van etmalen of eenigszins onjuist doch meer in overeenstemming met 't spraakge bruik van dagen. 2. Ieder weet dat de zon in 't oosten op komt, in 't westen ondergaat. Daaruit volgt dat zij die oostelijk van ons wonen den dag eer beginnen dan wij. Alleen zij die precies noordelijk of zuidelijk van ons wonen hebben op 't zelfde oogenblik als wij middag. Wanneer we ons tot ons land bepalen, dan heeft van de groote steden Groningen het eerst middag, Arnhem 2 m. 38 s. later, Maastricht 3 m. 33 s. later, Utrecht 5 m. 47 8., Amsterdam 6 m. 44 s., Den Haag 9 m. 43 s., Middelburg 11 m. 49 s. later. 3. De natuur doet ons de verdeeling in dagen aan de hand, doch verder laat ze 't geheel aan ons over. Nu hebben wij dien dag verdeeld in 24 gelijke deelen, uren ge noemd en we hebben uurwerken gemaakt die in ieder zoo'n deel één omloop maken. Wanneer we nu een volmaakt horloge hebben en deze instrumenten komen tegen woordig der volmaaktheid zeer nabij, dan doen wij echter de bittere ervaring op, dat de zon het met ons horloge in geenen deele eens is. Slechts op 4 dagen in het jaar zal de zon 's middags op haar hoogste punt staan en het horloge dan 12 uur wijzenop alle andere dagen zal er eenig verschil zijn en 't wel 't meest op 2 November en 11 Februari, wanneer het een kwartier bedraagt. Hoe dit komt? Omdat de zomerdagen verschillend van lengte zjjn, doordat de zon dan eens verder, dan dichter bg de aarde staat. We kunnen hier over deze reden niet verder uitweiden doch constateeren dat tot een zuivere tgdsindeeling wij onze instru menten regelen alsof alle dagen van 't jaar evenlang waren. 4. Boven zagen we dat alle plaatsen op verschillende tijdstippen middag hebben. De uren vallen dus nergens samen. Is het in Amsterdam 12 uur, dan heeft Groningen het reeds Q1/s minuut daarover en Middel burg nog 5 min. voor. Dit is reeds een aanmerkelijk verschil voor ons kleine land. Groot wordt het echter wanneer men de grenzen overtrekt. Wanneer 's Gravenhage middag 12 uur heeft, is het te Keulen 12.11; te Maintz 12.16 te Hamburg 12,28 te Berlijn 12.36; te Dantzig 12.58, te Krakau 1 uur, te Petersburg 1.10 enz. Zoo iemand een reis naar Petersburg maakt zal zijn horloge hoe langer hoe meer achter loopendaarentegen zal een Rus op die reis 1 uur 4 min. uitwinnen. In onzen tijd van druk verkeer is dat een groot ongerief, we behoeven dat niet nader te ontwikkelen. Dat ongerief hebben we voor ons land uit den weg geruimd door op telegraaf kantoren en stations in 't geheele land den Amsterdamschen tijd aan te nemen, doch daarmee is het internationaal verkeer niet gebaat en heeft men er nu wat anders op gevonden. 5. Nemen we aan dat het middag te Londen is en reizen we vandaar oostelijk, dan kan men tot even voorbij Berlijn gaan voor men een uur verschil heeft. Zoo voort gaande kan men de oppervlakte der aarde verdeelen in 24 strooken, op welker grens de middag een uur vroeger komt. Dit nu heeft men gedaan, met dien verstande dat men niet van Londen is uitgegaan, maar Londen aanneemt als te liggen in het midden der eerste strook. In deze komen dan te liggen Engeland, Nederland, België en Frankrijk en het westen van Duitschland. De volgende, een uur vroeger middag wijzende, omvat bijna geheel Duitschland, Zweden en Noorwegen, Denemarken, Oosten rijk en Italië. Nu zal men in alle plaatsen liggende in dezellde strook de klokken van spoor- wegen en telegraaf gelijk zetten. Op het tgdstip, waarop deze regeling aanvangt (1 Mei) zullen hier te lande alle klokken 19 min. 40 sec. moeten stilstaan en de zaak is beklonken. We kunnen dan reizen door ons land, door Engeland, Spanje en Frankrijk, zonder ons horloge te ver zetten en zelfs wanneer we voorbij Keulen stoomen over den volgenden gordel, zullen we dat niet behoeven te doen, want 't is gemakkelijk in plaats van 3.45 op 't horloge 4.45 af te lezen. Wij zijn 't geheel eens met een onzer hoogleeraren dat 't voor ons, die meer met Duitschland, dan met Engeland in verbin ding staan, beter ware bij den Duitschen dan bij den Etigelschen gordel ingedeeld te zijn, maar ter wille van onze kleine natie zal men toch deze zeer practische regeling der tijdsFerdeeling niet wijzigen. Natuurlijk zullen tal van gemeenten voortgaan de oude regeling te volgen, doch dat zal niet lang duren. Spoor, post en telegraaf zijn zulke geweldige manhten in onze dagen dat we wel gedwongen zullen worden ons naar hun tijd te regelen. 6. De voordeelen kennen we. Nu nog een woord over de nadeelen. Aangezien de zon in 't burgerlijk leven eenigszins ons opstaan en liggen, het be gin en einde onzer werkzaamheden regelt, zal 't in 't eerst wel vreemd zijn een langen voormiddag en een korten namiddag te hebben. We kunnen dan n.l. niet meer zeggen: 12 uur is middag, ofschoon we zagen dat dit thans ook de meeste dagen ook niet kan. Doch 't verschil wordt grooter en meer waarneembaar, 't Zal nu voortaan 's morgens vroeger dag zijn en 's avonds eerder donker. De werkzaamheden in fabrieken, werven, scholen zullen daarnaar geregeld dienen te worden. Dat alles zal heel geleidelijk gaan, al sparrelt men nu tegen in de Kamer, in ge meenteraden en in alle bladen. Als men tal van sprekers en schrijvers gelooven wilde, dan zou men vreezen op 1 Mei een totale omwenteling tegemoet te gaan. Zóóveel olie meer op een jaar, heeft men uitgerekend. Eilieve, 't hoeft geen cent meer te kosten, wanneer ieder, die gewoon is 11 uur naar bed te gaan, thans half elf gaat en ook een half uur vroeger opstaathij wint er dan zelfs nog bij. We zijn overtuigd dat na enkele jaren alles zich zal geregeld hebben naar den nieuwen gordeltgd en dat de menschen wanneer ze dan nog eons de bezwaren onder de oogen krjjgen thans daartegen gemaakt, elkaar verbaasd zullen aankijken, want er wordt inderdaad niets veranderd, wanneer we iu den nacht van 30 April dat sprongetje van 20 min. maar doen en ook daarvan zullen we in onzen slaap niets merken. huis, maar slechts eene kamer, doch hij kan niemand vinden die hem als huurder wil hebben. Hij denkt er nu aau om ver van Parijs te gaan wonen onder een anderen naam. De Bulgaarsche regeering ontving bericht uit Bucharest, dat acht Russische officieren, als kooplieden vermomd, de grenzen van Bulgarije trachtten te overschrijden met de bedoeliug de militaire organisatie te studeeren en na te gaan in hoeveel tijd het Bulgaarsche leger strijdvaardig kan wezen. Vijf kadetten van de Rumeensche militaire academie te Crajova schoten zich in de laatste weken dood. Uit een onderzoek bleek, dat op die academie een »zelfmoordenaars- club« bestond, die 19 leden telde. Al de leidde van een menigte kinderlijken, 't Bleek toen, dat er een bepaalde onderneming was om kinderen, op wie de ouders niet waren gesteld, op te ruimen. Het onderzoek heeft bijna twee jaar geduurd en thans zullen 350 getuigen worden gehoord. De cycloon, die in het laatst der vorige week in het Noordwesten van Amerika woedde, heeft aan 33 menschen het leven be- gekostvelen zijn meer of min ernstig ver wond. Het te Chicago ingestorte huis was een gebouw van zeven verdiepingeneen tiental der bewoners werden zwaar gewond en zeven personen bleven op de plaats dood. De politie van Boisé City in Idaho heeft een vrouwelijke rooverbende in handen ge kregen, die in bergachtige streken diligences leden hadden gezworen ieder op zijn beurt overrompelde enz. Er zgn zes vrouwen in zelfmoord te plegen. Volgens den corresp^ hechtenis, die beweren zusters te zgn en der Stand., te Weenen, die dit meldt, zou door haar, nog niet opgespoorden, vader tot het onderzoek niet hebben aan het licht ge- het bedrijf te zijn aangezet, hetwelk zg als bracht welke redenen tot het oprichten van mannen verkleed uitoefenden dezen treurigen bond leidde. Het onderzoek wordt nog voortgezet. I ti i tenia n d Ook in België heeft men een dynamiet- kwestie. Te Semaing zijn een paar dynamiet- patronem ontploft, gelukkig zonder andere dan materieele schade aan te richten. Ern stiger is de diefstal van 200 pakjes patronen, te Baneux gepleegd, vermoedelijk door mijn werkers en die, naar men gelooft, gepleegd is om daadwerkelijke propaganda op den len Mei mogelijk te maken. De conservatieve bond van Brussel heeft een motie aangenomen, waarin zij verklaart, het algemeen stemrecht te verwerpen, maar voorstander te zijn van een belangrijke uit breiding van het kiesrecht. Ook het referen dum des konings wordt afgekeurd, en de wenschuitgesproken, het vertegenwoordigen de stelsel dat sedert 1830 in België ge vestigd is, onveranderd te behouden. De Franscbe regeering heeft eene dépêche ontvangen uit Porto Novo, waarin gemeld wordt, dat de Dahomeyanen Ketorne en ver scheidene andere dorpen verbrand hebben. 6000 goed gewapende Dahomeyanen zijn gelegerd op 4 uur afstand van Porto Novo. Zg maken toebereidselen om de stad aan te vallen. De luitenant-gouverneur heeft van den koning van Dahomey eenen onbeschaamden brief ontvangen. In den gehouden ministerraad is besloten, de vereischte versterking naar Dahomey te zenden. Volgens »Danziel« zou de beruchte anar chist Mathieu, een der voornaamste mede plichtigen van Ravachol, door Parijsche rechercheurs zijn gevat, terwijl hij, in vrouwenkleederen vermomd, rustig op straat wandelde. Véry, de koffiehuishouder op den Boulevard Magenta, waar Ravachol is gearresteerd, is di p terneergeslagen door de vele dreig brieven welke hij ontvangen heeft. Hij houdt zich overtuigd dat men hem naar bet leven staat. Doch, heeft hij aan een verslaggever van den »Temps« verklaard, wat ik gedaan heb zou ik weer doen (om een Ravachol over te leveren aan de politie). Véry wil zijn huis verlaten en zijne zaak aan kant doen om veiliger te zijn. Sedert eenige dagen zoekt hij, niet naar een ander Twee anarchisten drongen dezer dagen het gebouw der Spaansche Kamer binnen en lagen een dynamietpatroon op de trap die voert naar de particuliere vertrekken van den voorzitter der Kamer. Daar de zitting iets vroeger dan gewoon lijk aanving bleven de onverlaten, Devas (een Franschman) en Ferrera (een Portugees) eenigen tgd besluiteloos, zoodat reeds enkele personen waren binnengegaan, voordat zg het gebouw verlieten dit vestigde de aan dacht der wacht op de indringers, welke terstond gearresteerd werden. Papieren, bjj Devas gevonden, toonden aan, dat een »cosmopolitische vereeniging« voornemens was, na het gebouw der Kamer achtereen- volgeus het Senaatsgebouw, het Paleis van Justitie, de Staatsraad, en de Bank te ver nielen. De jury voor de lijkschouwing te Mel bourne heeft Deeming, den Anglo-Australi- schen misdadiger, schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade. Uit Petersburg wordt d.d. 5 April ge meld In een afdeeling van de kruitfabriek ont plofte gisterenavond 350 pud pyroxylin. Het gebouw vloog in de lucht met negen werklieden. De overblijfselen van lichaams- deelen werden 100 vademen ver weggeslin gerd. Ook een naburige fabriek werd be schadigd en daar werden 5 arbeiders ge wond. Op een afstand van 2 wersten van de kruitfabriek sprongen zelfs nog vensterruiten. De oorzaak van de ontploffing is niet be kend. Uit nadere berichten uit Petersburg blijkt, dat bij de ontploffing in de kruitfabriek 9 arbeiders zijn gedood, 5 zwaar en 22 licht gewond. De ontploffing had plaats in het af gezonderd gelegen gebouw, dat voor droog- kamer dient. Na de ontploffing ontstond een paniek in de stad en 't duurde lang eer de bevolking weer tot kalmte kwam. In Brazilië breidt de gele koorts zich uit tusschen de kust en het binnenland. De meeste slachtoffers zijn Duitschers en andere Europeanen. Naar men verneemt hebben er te Berlgn huiszoekingen plaats gehad bij vele anar chisten, waarvan verscheidene gevangen nemingen het gevolg zgn geweest, terwgl ook eenige anarchistische geschriften in be slag genomen werden. De gevangennemingen staan in verband tot die, welke vóór twee maanden plaats hebben gehad. Uit Konstantinopel wordt aan Daily News« gemeld, dat de moordenaar van den Bulgaarschen agent dr. Vulkowitch en een medeplichtige aan dien moord in hechtenis zgn genomen. Binnenland. Ingevolge een bevel van den Czaar, worden alle levensmiddelen en goederen, door lief dadige instellingen voor de noodlgdende districten bestemd, zonder invoerrecht in Rusland toegelaten. Te Wilna zal in deze maand het vreeselijk proces over de engeltjes-makerijbeginnen. Veertig vrouwen zullen terecht staan, be schuldigd van medeplichtigheid, eenige ver dacht van systematische kindermoorden. In April 1890 werden een paar kinderlijkjes in een riool gevonden, wat tot de ontdekking Naar wg vernemen, wordt er ijverig ge werkt aan het vervaardigen van bestekken en teekeningen, betreffende eene geheele ver bouwing van het station te Roosendaal. De bestaande gebouwen zullen gesloopt en nieuwe aan de eischen des tjjds beantwoor dende gebouwen en een gewijzigd emplace ment gemaakt worden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de pokken in de gemeente Wgchen (Gelderland) epi demisch verbreid zgn. Uit Winterswijk wordt van 4 April ge meld Nauwelijks is de lijn hersteld, of op het zelfde baanvak WinterswgkEssen heeft wederom eene ontsporing plaats. Van den goederentrein, die te ruim 2 uren hier heden middag moest aankomen, ontspoorden te Boerloo, tusschen Borken en Winterswgk, een zevental waggons, waarvan twee met steenkolen beladen geheel omsloegen. De schade van materieel moet weer vrjj aan zienlijk zgn. Ten einde het personenverkeer te onderhouden, vertrokken hulptreinen van hier om de reizigers op te halen. Te Nieuw-Buinen vragen de veenarbeiders hooger looneene werkstaking dreigt dien tengevolge uit te breken. Maréchaussees zgn reeds aangekomen, om een waakzaam lelerwaaii eMosapcz namnanqa. jhl-V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 1