Leerplicht. FEUILLETON. ZATERDAG 11 JUNI. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. De eerste en de laatste vrijerij van Jan Krab. Buitenland. 1S12. VOOR jiïstraat en do elerwaarc Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Franco per post zonder prjjs- Advertentiën 16 regels 00 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Invoering van leerplicht werd in het programma der liberale party opgenomen, en het ministerie stelt onderzoekingen ie of de invoering al of niet mogelijk is. Bij bjjzondere onderwijzers schijnen inlichtingen gevraagd te zijn en ook openbare onder wijzers zijn uitgenoodigd hun denkbeelden omtrent de invoering van leerplicht mede te deelen. Naast die officieele vragen staat bet Nederlandsch Onderwjjzers-genootschap met een vragenlijst, waarop van 114 af- deelingen des genootschaps een antwoord ontvangen isdaaruit zal men dus vrij nauwkeurig kunnen opmaken hoe de open bare onderwjjzers, leden dier afdeelingen, over de invoering van leerplicht oordeelen. Van de 114 afdeelingen verklaarden zich slechts 4 tegen de invoering van leerplicht, v/el een bewjjs dat de onderwijzers in het algemeen erkennen dat het tegenwoordige onderwys voor velen onvoldoende is. Jammer dat het noodige niet altijd te verkrijgen is achtte men dit mogelijk dan zouden zeker ook de vier andere afdeelingen vóór de in voering gestemd hebben, want bij die af deelingen werden de bezwaren onoverkome lijk geacht. Amersfoort wjjst op de overlading in de wetgeving, die de uitvoering zeer bemoeiel jjkt en het handhaven van recht en billijkheid bezwaarlijk maakt; de afdeeling acht het opleggen van dwang verkeerd, en vreest ontevredenheid, waardoor de toestand eer zal verergeren dan verbeterenhet contro leeren zal hoogst moeieljjk zijnverder acht zjj dat het schoolverzuim, ontstaande door gemis van voedsel en kleeding, ziekte in 't gezin, het verleenen van hulp bij afwezig heid der ouders, niet als strafbaar kan beschouwd worden. Uitbreiding van het ambachts-onderwijs zal dan ook noodzakelijk zijn, terwjjl gebrek aan scholen en personeel mede een hoofdbezwaar tegen de invoering is. Die bezwaren dienen ernstig overwogen (i Zy heetten Jan en Gerrit, de beide onaf scheidelijke vrienden en met hun familie namen Krab en Mulder. Van der jeugd af hadden zy ter zee gevaren, meestal op het zelfde schip, de laatste twintig jaren bij de marine, waar zij het door oppassendheid spoedig tot bootsmansmaat brachten en waren in dezen rang als invalieden gepen- sionneerd. Zij behoorden niet tot het groote getal zeelui, die aan wal in enkele vroolijke dagen verpatsen, wat ze in hun zwaar beroep met veel ontbering verworven hebben en dan kaal als waterratten aan boord terugkeeren om nogmaals jaren lang hard te werken en te sparenzij hadden integendeel altijd verstandig geleefd en een aardig sommetje ter zijde gelegd. Dat kwam hun thans in den rusttijd uitmuntend te stade; het was toereikend tot den aankoop van een klein huis met Tuin en er was zelfs nog zooveel overge- choten, dat de vrienden uit den intrest ïunne bijzondere wenschen en behoeften ;estrjjden konden. Tot deze laatste behoorde uatuurljjk in de eerste plaats een stijf glas rog van echten Jamaika en niet te sterk vatergehalte, Hun huisje hadden zij zooveel te worden voor men tot de invoering besluit. Wordt daartoe besloten, dan dient men met alles gereed te zijn. De helft der afdeelingen wenschte leer plicht van het zesde tot het veertiende jaar. Zeker een mooi ding maar hoe zou het in vele gemeenten dan met de voorhanden ruimte uitkomen Meer gematigde voor standers wilden langzamerhand tot de acht verplichte leerjaren komen, en dat zou wel zoo wijs zijn, wil iets van de invoering terecht komen. En dan herhalings-onderwijs66 afdeelingen wilden ook dit verplichtend stellen, 26 waren daartegendaar echter bij een verplichten leertijd van acht jaren herhalings-onderwijs wel niet meer noodig zal zijn, wil men daardoor voortgezet onder wys, ambachts-onderwijs enz. verstaan heb ben. Het moet zoo practisch mogelijk ingericht worden in overeenstemming met de eigen aardige behoeften der streek. Op het voor beeld van België wil men aan de meisjes ook de huishoudkunde doen onderwjjzen. Heeft men zoo de wenschen geformuleerd, nu komen de bezwarenwaarover minder eenstemmig geoordeeld werd. Wie zal con troleeren of de wet op leerplicht behoorlijk gehandhaafd wordt. Over een zaak was men het eensde onderwijzer mag niet in de strafvervolging gemoeid worden hij levert de lijsten van schoolverzuim in en daarmede moet zijn taak afgeloopen zjjn. De ver volging moet door anderen ingesteld worden. Als getuige optreden gaat zeer moeieljjk, omdat de onderwijzer zelf zich dan te dikwijls aan schoolverzuim zou moeten schuldig maken. Wie zullen de vervolging instellen? De oplossing van die vraag zal zeker be zwaarlijk gaan44 afd. wilden dit werkje opdragen aan een commissie uit de ouders der schoolgaande kinderen, alsof die zich daarvoor zouden beschikbaar willen stellen, 30 afd. aan afzonderlijk daartoe aan testellen ambtenaren, 9 afd. wilden de schoolcom- missiën daarmede belasten, alsof die collegies niet reeds meer dan druk werk hebben, 6 waren er voor om het gemeentebestuur, 3 mogelijk scheepswijze ingericht; zij hielden ook in een apart schuurtje eenige ratten, daar zooals bekend is een schip zoolang ge lukkig vaart als het door deze dieren be woond wordt en lieten zich door een »kajuits- jongen* bedienen. Vrouwelijke wezens moch ten hunne woning niet betreden, zelf niet de oude, verschrompelde melkvrouw, want van het schoone geslacht hadden beiden een hartgrondigen afkeer. Jan en Gerrit waren ongeveer eren oud, dichtbij de vijftig. Op hun verweerd aan gezicht hadden storm en water onuitwisch- bare sporen geteekend, doch zij verheugden zich in een goede gezondheid, waren voor hun jaren krachtig en flink en hun haren hadden de kleur behouden. Naar lichaam en geest waren ze tamelijk verschillend. Jan was kort en dik, beweeglijk en blond, Gerrit slank, afgemeten in zijn bewegingen en donker; de eerste levendig en een liefhebber van babbelen, de laatste bedaard en inzichzelven gekeerd. Gene bezat een rijke fantasie, die zich dikwijls in ver tellingen luchtte, terwijl de nuchtere Gerrit de zaken eenvoudig en kort by den naam noemde en zijn vriend gedurig in de rede viel, wanneer in het kluwen zijuer ver tellingen al te taaie gedeelten voorkwamen. Jan nam dit nooit kwalijk, maar hervatte terstond den richtigen koers, om spoedig daarna weer zijn tong te laten doorslaan en zijn toehoorders iets onverduwbaars te slikken te geven. Op deze wijze vulden zij elkaar aan en hun samenleven was ongestoord en harmonisch. In den tuin stond een appelboom met om de schoolopzieners daarmede te belasten. Verschil genoeg en hoogst waarschijnlijk zal het op vaste ambtenaren en daardoor ver meerdering van uitgaven moeten uitloopen, wil men eenigszins op een goede controle kunnen vertrouwen. Een andere, even moeielijke regeling is, welke verzuimen als geoorloofd, welke als niet geoorloofd moeten beschouwd worden. Als geoorloofde ver zuimen werden genoemdsterfgevallen en huwelijken in de familie, ziekte, weer en wegen, godsdienstplichten, verre afstand voor jonge kinderenhulp in het gezin bij ziekte, gebrek aan kleeding en schoeisel, lichaams- en zielsgebreken, gebrek aan ruimte op de scholen en waar moeten de kinderen van schippers en kermisreizigers, die geen vaste woonplaats hebben, onderwys ontvangen? Uitzonderingen genoeg, om het duidelijk te maken, dat de regeling tal van bezwaren zal ontmoeten. Hoe toch moeten vele dier zoogenaamde geoorloofde verzuimen geconstateerd worden? Zal niet veel, ja alles afhangen van den persoon die met de controle belast is, zal de geheele regeling hier en daar iets be- teekenen? En toch, zelfs de strengste con trole zal met die zaken rekening moeten houden. Door 76 afd. werd erkend dat de va- cantiën zoo konden geregeld worden dat die in den tijd van het grootste schoolverzuim vielen, maar zullen dan die vacantiën voor de kinderen geen wisse vrees zijn, zal men dan de leerlingen der school gedurende dien jtjjd niet exploiteeren, zoodat voor hen van rusttijd geen sprake is? Tegen het verzetten der schooluren om die exploitatie dagelijks mogelijk te maken waren 66 afdeelingen; 71 afdeelingen willen in de wet een aantal minimum weken en een minimum aantal schooluren in de wet J doen opnemen, 30 afdeelingen waren daar tegen68 afdeelingen wilden een zeker aantal niet geoorloofde verzuimen per jaar toelaten, bepaalt men dit getal op 60 per jaar, zooals een der afdeelingen voorstelde, breede schaduwrijke kroon. Onder deze bevond zich een eigengemaakte, geverfde tafel en dito bank in den grond vastgezet en hierop zaten zij bij goed weer bij voor keur in den namiddag om hun grog te drinken, een pijpje te rooken, oude herin neringen op te frisschen of met goede vrienden wat te keuvelen. Onder de laatsten mocht ik in de eerste plaats mij zeiven rekenen. Wjj kenden elkander lange jaren. Toen ik voor 't eerst als kadet aan boord kwam, had de eerste officier mij hen als zeevaders toebedeeld, die mij over de aanvankelijk ruwe oneffen heden van miju nieuw beroep voorthelpen zouden. Nu, dezen plicht vervulden zij ge trouw. Zij leerden mij in mijn hangmat klauteren zonder dadelijk aan de andere zijde er uit te vallen, als ook deze naar de voorschriften vast te snoeren. Zij wijdden mij in in de geheimen van het splitsen en leerden my het onderscheid tusschen een >oudwjjvenknoop« zooals de landratten die leggen en een scheepsknoop, die nooit los gaat. Ook wekten zij mij altijd bijtijds, wanneer ik 's nachts de wacht op dek had en de wachthebbende officier op controle uitging. Hoeveel uren arrest of uitkijkers in de bramzaling, 120 voet hoog, werd me daardoor bespaard! Als vijftienjarige knaap sliep ik nl. zeer gaarne en ik kon er maar niet aan gewennen, dat het aan boord niet toegestaan werd deze evenzoo gezonde als aangename bezigheid naar hartelust uit te oefenen. Ik had dus reden te over, dankbaar voor zooveel welwillendheid te zijn, dan kan men gerust de moeite spareu om een wet in het leven te roepen. H.-t. zon anders zeker een goed middel zijn om vel n met de wet te verzoenen. Als redenen van schoolverzuim worden vermeldveldarbeid, industrie, kleine ver diensten, huiselijke arbeid, afstand, catechi- satiën, onverschilligheid en gemakzucht der ouders, armoede, gebrek aan schoolruimte, gemis van een vaste woonplaats, schaatsen rijden, schoolgeld heffing, vaccinedwangkomt onder die redenen niet voor. Over een vraag heeft het onderzoek niet geloopen, misschien omdat men oordeelde dat de beantwoording buiten de bevoegdheid der onderwyzers lag. Welke straf moet op de overtreders der wet worden toegepast, Zal men een arm gezin nog ongelukkiger maken door den broodwinner eenigen tjjd op te sluiten, als hij buiten de mogelykheid is de boete te betalen? Het is gemakkelyk strafverordeningen vast te stellen, maar het moet mogeljjk zijn die zonder aanzien van persoon toe te passen. Er zal dus zeker nog vrjj wat tjjd moeten verloopen eer de wet tot regeling van leer plicht in het Staatsblad zal prijken. De minister onderzoekt; bewijzen, dat het school verzuim allernadeeligst is, zullen hem in overvloed verschaft worden, maar afdoende middelen om hem te keertn, zullen hem niet aan de hand gedaan worden, ten minste indien bij die middelen rekening gehouden moet worden met maatschappelijke toe standen. Als zelfs de onderwijzers, die bjjna een parig leerplicht noodzakelijk achten, zooveel bezwaren hebben, hoe zal het dan zijn bij hen, die de noodlottige gevolgen van het schoolverzuim niet dageljjksch voor oogen hebben Leerplicht zal daarom nog wel vooreerst tot de vrome wenschen behooren. genaamd, een colporteur cn Uvens een koffiehuishoudor, en zes patronen met einden lont bij een mijnwerker, Lecomte geheeten. Beiden zijn gevangen genomen. De gendarmerie nit Luik he< ft den politie agent gevangen genomen, die onlangs de anarchistische arrestatiën bewerkstelligde en die ondersteld wordt, een handlanger der anarchisten te zijn. Men heeft de plaats ontdekt waar een deel der te Soisy-sous-Etoilles gestolen dynamietpatronen door de anarchisten werd De politie te Luik heeft gisteren, tenge volge van verklikking, eenige dynamiet patronen gevonden bij iemand, Hansen I bezwaard. Tusschen twee pjjlers van een spoorwegbrug bjj Pantin zjjn nameljjk 50 patronen, 600 slaghoedjes, lonten enz. aan getroffen. De meeste patronen waren zóó aan het smelten, dat het gevaar eener ont ploffing groot was. De ontdekking heeft men te danken aan de bekentenissen, welke de rechter van instructie Athalin aan den gevangen anarchist Drouet heeft ontlokt. De bankiers Blondel en Gamier te Parjjs hebben, met achterlating van een tekort jVan 5y3 millioen francs, hunne zaken in den steek gelaten. i Ravachol is van Saint-Etienne, waar de instructie van nog eenige door hem ge pleegde misdaden moest plaats hebben, naar Montbrison vervoerd, waar het hof van assises over hem zal recht spreken. Zoowel bij zjjn vertrek te Saint-Etienne als bjj zjjne komst te Montbrison, waren groote voor- zorgen genomen. Een hoop volks was in beide plaatsen bjjeen, om zoo mogelyk iets 'van zjjn aanschijn te »genieten«. i Op 2 K.M. afstands van het station stopte de trein en werd de gevangene in een door gendarmen omgeven wagen naar de stad gevoerd, waar de straten door de militairen waren afgezet. Ravachol's cel is op bjjzondere wjjze in gericht en wordt nacht en dag bewaakt. Patrouilles gendarmen doorkruisen de stad en de omstreken, en uit Parjjs en St. Etienne zjjn een aantal agenten van den veiligheids dienst overgekomen, die vooral de vreemde- Bovendien hadden wjj drieen ook, nadat ik het kadettenbuis ontgroeid en officier ge worden was, verscheidene jaren op dezelfde bodems gevarenzjj hadden met my de wacht gedeeld, wjj hadden vreugde en leed samen gedeeld en dat knoopt, zooals bekend is, de menschen nauw aan elkander. Tengevolge van een beenbreuk was Jan invaliede geworden. Gerrit wilde den ouden vriend niet verlaten en zoo had men hen goed gepensionneerd als dek-officieren, waar toe ik als toenmalige adjudant van den ge zagvoerder 't mijne kon bydragen. Dat bracht ons nog nader tot elkander en wanneer ik ze tjjdens mijn verlof opzocht, werd ik niet slechts als een oud, beproefd vriend behan deld, maar ook dikwjjls in gewichtige ge vallen om raad gevraagd. Toen ik op zekeren dag weder de woning mjjner oude kameraden betrad, vond ik Jan 1 alleen op de bank in den tuin zitten. Was 1 dit reeds vreemd, daar men ze in den regel samen zag, zoo vertelden my ook de dichte rookwolken, die uit Jans kalkoven opklom men, dat er iets onklaar moest zjjn. Naderbjj gekomen bemerkte ik dat op zjjn voorhoofd een donkere wolk zetelde en ofschoon hjj zich inspande mij op oude vriendschappe lijke wijze te begroeten, kon hjj toch niet verbergen dat htm iets dwars voor den boeg gekomen was. Hallo, Jan,« sprak ik hem aan, »wat is er aau de hand, oude kameraad? Uw gezicht ziet er uit als een hagelbui in November!* >Och luitenant,* antwoordde hij verdrietig, >er is alle reden toe, wanneer men op zijn ouwen dag zulke wissewasjes te slikken krijgt!* »Ouwen dag?* schertste ik, om hem een beetje op te monteren, »daar kan nog geen sprake van zjjn. Hoe oud ben je eigenljjk?* »Nou, zoo precies weet ik dat werkelyk niet* antwoordde hjj, maar 't halve honderd moet ongeveer vol zjjn. In mjjn tjjd waren, zooveel ik my herinner, »nog geen doop briefjes in de mode en dan vergeet men zoo iets licht. Maar wacht, zoo ongeveer zal ik het toch wel uitmaken kunnen. Op mjjn veertiende ben ik naar zee gegaan, ik heb dertig jaar gevaren en ben nu twee jaar gepensionneerd en wanneer ik dat alle maal samenkoppel moet het zoo tamelyk vjjttig zjjn.* »Nog niet, want ik tel pas zes-en-veertig. Van ouderdom kan derhalve nog geen sprake zjjn. Reken u nog maar tot de jongen, te meer, dewjjl je nog geen enkel grjjs haartje hebt.* Meent u?« zei de oude knaap, zicht baar gestreeld, terwyl hij onwillekeurig met de hand over den blonden schedel streek. Mjjne rekening had hem werkelyk opge knapt. Lang duurde die stemming echter niet, want mjjn volgende vraag waar Gerrit was, bracht hem weer in de vorige terug. »Dat is juist de zaak, die my kwelt, luitenant* zei hjj. »Wat«, riep ik uit, ten hoogste ver baasd, »heb jelui ruzie gehad? Dat zou wat moois zjjn!* (Wordt vervolgdj

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 1