Een nieuw metaal. FEUILLETON. WOENSDAG 22 JUNI. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. De eerste en de laatste vrijerij van Jan Krab. M 1108. 1802. van Hfiisèii Alteiia, VOOR en iiiiüiielerwaaii Dit blad rerschjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prjjs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Er is een nieuw metaal in aantocht welks komst met groot gejubel in de industrieele wereld wordt tegemoet gezien. Het heet aluminium, een woord afgeleid van aluin, de stof waaruit het te voorschijn gehaald wordt. Dewijl het zich laat aanzien dat binnen taiet langen tijd gereedschappen, machineriën, ,;eukengerij, voorwerpen van nut en weelde enz. uit dit metaal vervaardigd onze fabrieken woonhuizen zullen binnentrekken, mag het niet ontijdig heeten te dezer plaatse iets omtrent de geschiedenis van het aluminium mee te deelen. Ofschoon het zoo oud is als de wereld, is het eerst in 1827 aan een Duitsch schei kundige Wahler gelukt het te voorschijn te brengen uit aluinaarde, een algemeen voorkomende stof, die o.a. de eigenschap heelt veel water op te slorpen, waardoor ze van groot nut is in de akkers. Het schoone, als zilver glanzende metaal in den beginne slechts bij zeer kleine hoe veelheden te voorschijn geroepen, maakte groot opzien. Het is n.l. het lichtste van alle metalen. Het gewicht bedraagt l/s van dat van ijzer, Y8 van platina. Gelijk goud en zilver is het bestand tegen lucht en water en wanneer het niet in een paar zuren oplosbaar was, zou het tot de edele metalen behooren. Het is als 't ware de brug tusschen de edele en onedele. De kleine korreltjes, door Wahler gewonnen,' vonden in alle kringen bewondering en deden den wensch opkomen dit schoone metaal in groote hoeveelheden voort te brengen. Wat Wahler gedaan had, gelukte zonder verder eenig opzien te verwekken aan anderen scheidundigen. Een van de meest bekende onder hen was Beuzen, die de electriciteit dienstbaar maakte aan de voort brenging van aluminium. Doch daar in zijn tjjd de kracht van electrischen stroom nog weinig bëteekenis had, gelukte het ook hem niet het metaal in het groot te leveren. (4 »Na een poos liet ik ook twee kwartjes springen. De windhond schreef wat ik ver langde; hij las het voor en het klonk wer kelijk goed. De brief ging met de volgende mail af. Wjj bleven nog anderhalf jaar uit, maar ik bekwam nooit een antwoord. Toen wjj terugkeerden, liepen we niet te Vlissingen maar te Hellevoet binnenik ontving een mooi sommetje geld en wilde juist naar Vlissingen reizen toen ik te Rot terdam een ouden kennis praaide. Natuui- lijk was mjjn 'eerste vraag naar Mathilde en 't was of ik een beroerte op 't lijf kreeg toen ik hoorde dat ze voor anderhalf jaar getrouwd en kort geleden bevallen was. De woorden bleven me in de keel stekenik vroeg niets meer, nam geen verlof en keerde aan boord terug. >Die twee kwartjes had ik voor niet uit gegeven nu, dat was nog zoo erg niet, maar daar wurmde ik om, dat die mooie brief niets geholpen bad. Ik was woedend, zwoer bp hoog en laag alle vrouwlui links te laten liggen omdat ze allemaal valsch zijn en heb ze me ook die twintig jaar ge lukkig van 't lijf gehouden en daar hoor ik nu uit dezeu brief dat de windhond me i Toch heeft zijn wijze van werken den grondslag gelegd voor latere onderzoekers. Dit gering praktisch nut veroorzaakte j dat de belangstelling in het aluminium langzamerhand afnam en eindelijk geheel uitdoofde. Doch des te heerlijker stond het een 30 jaren later weer op. Op de tentoonstelling te Parijs in 1855 waren n.l. eenige baren aluminium te be zichtigen. Met bewondering werden deze kostbare stukken beschouwd, dat zilver uit klei en leem gewonnen. De mogelijkheid van de vervaardiging in het groot, dankte men den natuurvor- scher Deville. Na er op gewezen to hebben dat aluin bevattende klei en leem bij on- berekenbaren massa in den aardbodem aan wezig is, wist hp Keizer Napoleon en de academie voor zijn plan te winnen en een beduidende som gelds machtig te worden tot oprichting der benoodigde machines. Op het voetspoor van Beuzen zonderde hij het metaal uit de aarde af door den elec trischen stroom en dat gelukte hem vol komen. Maar het nieuwe metaal was zeer kostbaar. Om 1 K.G. te verkrijgen had men 3 K.G. natrium noodig, dat toen tertjjd f 1000 de K.G. kostte. Wij stippen hierbjj nog aan dat het allereerste kunstvoorwerp uit aluminium gemaakt een kinderramme laar was, door Demille aan den jongen Prins Napoleon present gedaan. Nu volgt in de geschiedenis van het aluminium de uitvinding der nieuwe elec- trische werktuigen (dynamo's) die zeer sterke stroomen voortbrengen en het jongste nieuws is de oprichting van een fabriek te Schaff- hausen, waar de stroom van Vader Rijn gedwongen wordt de machtige machines te drijven. Door een en ander is het thans mogelijk het aluminium tegen den prijs van f 7,50 het K.G. voort te brengen. Zooals reeds gezegd is, heeft men in technische kringen geen woorden van lof genoeg voor de voortreffelijke eigenschappen der nieuwe stof. Deville hoopte het eenmaal een gemeene streek gespeeld heeft, door aan Mathilde denzelfden brief te sturen, die mijn stervende vriend voor zjjn kleine Anna had laten schrjjven en mij daarin dood te ver klaren. »Zou men zulk een slechtheid voor moge lijk houden, luitenant? Komt die kerel voor mijn dood nog eens in rnjjn knuisten, dan draai ik hem den nek om.« Ik had medelijden met den armen Jan. »Zal ik verder lezen?* vroeg ik, om zijn droefheid en toorn een afleiding te geven. Hp knikte. »Tot n haar geschreven hebt, dat ge in West-Indië aan de gele koorts gestorven waart. Daarna is ze getrouwd maar heeft geen geluk met de mannen gehad. Van den eersten is ze spoedig gescheiden, de tweede is aan galkoorts gestorven en de derde is er van door gegaan. Omdat hier van uw brief uit de West de schuld is, moogt ge haar thans wel uit den nood helpen en ze twintig gulden sturen. Jan had oplettend toegehoord en by de laatste woorden toestemmend met het hoofd geknikt. Die vrouwelijke logica scheen hem te bevallen, terwijl ik er heel iets anders uit las en hem stilzwijgend gelukwenschte dat hij voor deze mannenverslindster bewaard gebleven was. Daar hij geen woord sprak, las ik door >lieve oom, ik zou u gaarne eens bezoeken. Naar wat Willem ons /erteld heeft, ziet het er zoo lief bp u uit en woont u met een vriend samen, die ook Mulder heet, precies als ik. Misschien is 't wel familie. i)e reis in de plaats van het roestende ijzer te zien komen. Doch dit zal wel een illusie blijven, der prijs in aanmerking genomen, ofschoon men niet uit het oog moet verliezen, dat het 3-maal lichter is. Die lichtheid geeft het een groot voordeel op andere metalen. Zijn schoone zilverwitte glans maakt het geschikt tot alle voorwerpen van sieraad zijn heldere klank tot klokken en muziek instrumenten; zijn ongevoeligheid voor zee water tot beslag van schepen. Een Engelsch- man heeft berekend dat een zeeboot uit' aluminium vervaardigd de reis tusschen Europa en Amerika tot op l/A zou verkorten. Men weet dat Jules Verne in een zijner meesterlijke werken met den zienersblik des dichters de werkelijkheid reeds vooruit- geloopen is. Hij laat zijn machines uit alu minium samenstellen en de onopgeloste vraag, »hoe een mensch vliegen kan« door het aluminium beslissen. Dat is echter tot heden nog phantasie! Een ander werkelijk voordeel is dat koper en ijzer zich gemakkelijk met het nieuwe metaal verbinden en dat reeds een zeer klein toevoegsel deze metalen bij het gieten ver edelt. Vandaar dat het zeer geschikt is tot het fabriceeren van allerlei mengsels, zooals van aliminiumbrons, dat de eigenschappen van het nieuwe metaal behoudt, maar be trekkelijk veel goedkooper is dan het zuivere. De praktijk heeft bewezen dat een meng sel, waarin 10 percent aluminium aanwezig is, het beste in 't gebruik is. Het is hard als staal, het is na het zuivere metaal het lichtste en bestand tegen water en lucht- Dat het niet roest maakt het geschikt tot vervaardiging van machinedeelen van allerlei aard, die aan vocht zijn blootgesteld. Onze eeuw is rijker aan ontdekkingen en uitvindingen dan alle vorige eeuwen te zamen. Het is interessant dat ze nu ook in j dit nieuwe metaal en zijn mengsels de stof gevonden heeft die in staat is de koenste technische plannen te verwerkelijken. gemaakt van twee gevechten, door eene uit 100 soldaten bestaan le troepenmacht van den Congo-staat geleverd aan troepen van slavenhandelaars, die in Ulunda hun arbeids veld hebben. Een aanzienlijk aantal slaven jagers werd op de vlucht geslagen en 300 slaven werden bevrijd. Te Parijs heeft weer eene dynamietont- ploflfing plaats gehad en wel op den hoek der Rue Breda en van de Place de Notre Dame de La Lorette. Persoonlijke ongelukken waren echter niet te betreuren. De socialistische »Vorwilrts« te Berlijn meldt dat de beruchte anarchist Johann Most, die zich in de Vereen igde Staten be vindt, zijne ultra-revolutionaire theorieën heeft afgezworen en thans kapitein is bij het Leger des Heils. In deze nieuwe be trekking zou hij naar Duitschland willen terugkeeren, in de hoop dat ook de justitie in zijn vaderland de afdwalingen zjjner jongere jaren zal vergeten. Twee heeren die in een bosch in de na bijheid der stad Stettin wandelden, zagen eensklaps een vuur branden en vonden, toen zij een onderzoek instelden, de verkoolde overblijfselen van een mensch. Beenen en armen waren geheel verbrand, het hoofd was niet herkenbaar; enkel de borst was in zooverre gespaard gebleven, dat men kon constateeren met het lijk van een man te doen te hebben. Het hout, dat voor het verbranden gediend had, was nog geheel groen en nat en men meent, dat in flesschen, die gevonden werden, zich vloeistoffen be vonden hebben, om het hout aan het branden te krijgen. Van kleederen was geen spoor te vindenlater vond men op de plek een broeksknoop, een mes en verscheidene kleine geldstukken. Voor zeer onwaarschijnlijk houdt men het, dat iemand zichzelven verbrand heeft; daar tegen pleit de omstandigheid, dat het vuur zich tot een bepaald plekje heeft beperkt en wat in het rond aan het branden ging, werd uitgetrapt. Men houdt het er eerder voor, dat het plan heeft bestaan om de van Amsterdam naar Nieuwediep is niet schijnt met u 't zelfde deuntje te zingen, duur. Ik zal u en uw vriend goed oppassen Hij is wel een beetje gesloten, maar nu en en verzorgen en dat zou me beter aanstaan dan is hem toch wel eens een opmerking dan dat eeuwige wasschen, dat me de keelontvallen, dat hij ook alles behalve op de uithangt. Ik ben pas achttien jaar, kanvrouwlui gesteld is.< echter goed koken en ge zult bij mjj beter »U hebt gelijk, luitenant, hij moet er eten dan uit de gaarkeuken, waar ze alles, ook van weten mee te praten, maar ik weet zooals Willem zegt, met paardevet klaar,er niets van. Daar ik niet over Mathilde maken. Wanneer u alzoo dertig gulden spreken wou, zooals u denken kunt, wilde stuurt kan ik ook nog een nieuwen hoedik hem ook niet vragen en zoo is het ge- voor* de reis koopen en kom ik. Moederkomen dat dit wel de beide eenigste punten laat u hartelijk groeten en ik blijf uwe u in ons leven zijn, waarover we elkaar geen liefhebbende nicht zuiveren wijn geschonken hebben. Wij Mina M.« kennen elkaar nu om en bij dertig jaar en Jan scheen in gedachten verzonken en alleen toen ik de reis met de Tromp maakte, ik waagde het niet hem te storen. Na een voeren we niet op één schip. Doch in die sporen van een misdaad te doen verdwijnen, en dat de misdadigers, ten einde het vuur niet te groot te doen worden, er steeds kleine voorraden hout opwierpen. i Hit Munchen wordt gemeld, dat de krank zinnigheid van koning Otto van Beieren steeds verergert. De ongelukkige vorst kent zijne omgeving niet meer, weigert hetnoodige voedsel te gebruiken en blijft soms gansche dagen onbewegelijk op dezelfde plaats. Volgens mededeelingen van Petermann I zou het telegraphisch bericht zjjn ontvangen, dat ook Emin Pacha in welstand te Bukoba is aangekomen. Volgens particuliere telegrammen uit Mozambique, ook te Londen ontvangen ver wacht men aan de Delagoa-Baai onlusten en zijn daarheen een kanonneerboot en troepen gezonden. Vijfhonderd sjouwers van de haven te Bilbao hebben het werk gestaakt, eischende loonsverhooging. Er zijn maatregelen ge nomen om wanordelijkheden te voorkomen. Volgens berichten uit Pittsburg dreigt aldaar eene werkstaking van ongeveer 100,000 jjzerwerkers, ingevolge oneenigheid over de met Juli aanvangende nieuwe rege ling der loonen. Volgens te Zanzibar ontvangen bericht is den lOn Juni een Duitsche expeditie, onder baron Bulow, bestaande uit 5 Europeanen en 150 Soudaneezen met een kanon bjj Mostri verslagen en gedeelteljjk in de pan gehakt. Het kanon werd genomen en twee derden der expeditie zouden gedood zjjn. Een Europeaan sneuvelde, Bulow en een ander Europeaan zjjn gewond. De meeste overgeblevenen trokken terug naar Gorga anderen naar fort Mareng, dat later werd ontruimd. De Engelsche administrateur Berkeley zond voorraad en geneesmiddelen naar Taveta. Buitenland. In berichten van den Congo wordt gewag paar minuten richtte hjj zich op hij had een besluit genomen. »Ik zal het geld zenden, luitenant,* sprak hij opgewekt, ^dertig gulden kan ik nog wel missen en ik heb bij Mathilde heel wat goed te maken. Ze is alleen door dien onge- lukkigen brief in ellende gekomen, maar niet waar, het blijft onder ons en Gerrit mag er ook niets van hooren.« Natuurlijk Jan, van mij verneemt niemand een woord.* Hjj ademde thans weer vrijer, alsof er een zware last van hem genomen was, stak zijn pijp aan en blies welbehagelijk de rook wolkjes de lucht in, een teeken, dat hg zijn evenwieht teruggevonden had. »Dat jij na dien tijd een vijand van de vrouwen geworden bent,* zei ik na een dagen moet hem ook iets gepasseerd zijn, dat hem erg aangepakt heeft, want na dien tijd was hjj een hevige vrouwenvijand, ter wijl hij ze vroeger wel ljjden mocht.* Op dit oogenblik ging de tuindeur open en kwam de man binnen, over wien we spraken. Wel Gerrit, heb je den bengel gevonden »Neen,« knorde deze, »die loopt zeker weer om. Zoo gaat het niet langer, den eersten moet hij weg.* »Je hebt gelijk,* zeide Jan, »en in deze drie weken zullen we wel iets beters vinden. Den rum heb je in elk geval toch.* »Hier is hij,* antwoordde Gerrit en be groette mij, nadat hjj de flesch op tafel gezet had. »Nu, wees dan zoo goed en brouw wat voor ons. De luitenant zit al een uur Opnieuw heeft men, ditmaal te Seattle, in den Amerikaanschen Staat Washington, de lynchwet toegepast op een viertal Itali aan 't gehemelte als bij een Harmattan aan de Afrikaansche kust, die vier-en-twintig uren gewaaid heeft.* Gerrit, wiens bestendig werk dit bereiden van grog was, ging naar binnen en kwam een poos daarna met een karaf van den geurigen drank uit eehten Jamaika. De uitwerking volgde spoedig, althans bjj Jan. De stemming werd vrooljjker, aan den deug niet werd niet meer gedacht ofschoon deze zich verzekerd konde houden bij zjjn thuis komst den wind van voren te krjjgen. Ja, Jan werd op 't laatst uitgelaten, lag spon allerlei taai garen, waarin Gerrit menige knoop moest ontwarren. Verscheidene malen zag deze zijn vriend, wiens vrooljjkheid hij niet kon begrjjpen, verbaasd aan en ein- deljjk kon hg niet laten op te merken: »jjj schjjnt een vrooljjken dag te hebben, Jan »Dat is geen wonder* antwoordde deze, »je hebt ook een voortreffelijke grog klaar gemaakt.* Gerrit scKen met deze verklaring ge noegen te nemen, terwjjl ik er 't mjjne van begreep. Het besluit aan Mathilde dertig gulden te zenden als boete voor de doods tijding uit Havana had zijn hart zoo licht gemaakt. Nadat we zoo een uurtje gezellig ver poosd hadden, ging ik heen en beloofde mgn bezoek spoedig te hervatten. poos, »kan ik me begrijpen, Jan. Je meende [grog schandelijk behandeld te zijn, maar Gerrit'met een drogen mond en mij kleeft de tong (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 1