Op weg naar de kerk zijnde werd Bis marck's rijtuig te Weenen door een man gevolgd, die een groot pakket er in wierp, zoodat het den vorst op de borst terecht kwam. Graaf Herbert, zijn zoon, die mede in het rijtuig zat, raapte het pakket terstond op en slingerde het den man naar het hoofd, die door een politiedienaar werd ge arresteerd. Met moeite kon deze hem voor de woede der verbitterde volksmenigte be waren. De man vertelde een Duitsch slotemaker te zjjn en verklaarde, dat Bis marck niet meer waard was, dan zoo be handeld te worden. Het pakket bevatte papieren en documenten. Een telegram uit Pretoria meldt dat de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij haren spoorweg tot Nelspruit (het voorloopig eindpunt der ljjn) in exploitatie heeft gebracht. In 2y2 jaar is deze moeilijke spoorweg, lang 122 kilometer, met tal van groote en kleine kunstwerken, voltooid. Een te Londen ontvangen particuliere brief uit St. Paul de Loanda aldus meldt de »Globe« bevestigt het onlangs per telegraaf geseinde gerucht, dat »de BoersAngola zijn binnengetrokken, ten zuiden van Bihé en Mossamedes, een Re publiek hebben gevestigd en een President verkozen. Deze tijding is van gewicht, voegt de correspondent er bij, omdat de Portugeezen niet bij machte zijn de Boeren uit hun gebied te verdrijven. Deze zouden zich tot deze hun handeling gerechtigd achten, als een soort van belooning voor de hulp, die zij den Portugeezen verleend hebbenbij welke gelegenheid wordt niet vermeld. Ten zuiden van Guunare, in Venezuela, is weder een slag geleverd, waarin de regeeringstroepen verslagen werden. Er werd een groote slachting aangericht. Ook in het Zuiden kwamen nieuwe opstanden voor. De opstandelingen trekken nu tegen La Guayra op en men zegt dat zij op slechts twee mijlen van Caracas zijn en snel voor waarts rukken. Zij houden alle bergplassen bezet ten noodoosten dier stad. Zjj wachten slechts op het bevel van generaal Crespo om tot een algemeenen aanval over te gaan. Generaal Crespo wil echter zooveel mogelijk bloedvergieten voorkomen en heeft daarom twee zijner officieren naar Caracas gezonden, met bericht dat het lot der hoofdstad thans in zijne handen is en hij hare overgave eischt, onder beding dat alle generaals van president Palacio worden ontslagen en alle staatkundige gevangenen worden in vrjjheid gesteld. Te Caracas is de staat van beleg afge kondigd. Er dreigt een hongersnood en de gele koorts richt op vele plaatsen groote verwoestingen aan. Een Spaansch oorlogs schip ligt voor anker bij La Guayra. Ook Engelsche, Fransehe en Duitsche oorlogs schepen ziin, met die van andere natiën, in de wateren van Venezuela aangekomen. De afwezigheid der Amerikaansche vloot trekt zeer de aandacht. President Palacio heeft een groote hoe veelheid goud en zilver naar zijn bankier te Londen gezonden en de schatkist geledigd. De opsfandelingen zijn volstrekt niet tevreden met het voorstel om een nieuwen president door het Congres te doen benoemen, omdat dit voor een groot deel is samengesteld uit personen, die niet wettig gekozen zijn. De uitvoer van alle graansoorten en land bouwproducten, met uitzondering van rogge, roggemeel en zemelen, uit Rusland, is weder geoorloofd. Het gerucht betreffende de 100 personen, die bij het spoorweg-ongeluk op den St. Paul-Pacific spoorweg, door een orkaan ver oorzaakt, zouden zjjn omgekomen, blijkt Amerikaansch overdreven te zijn geweest. Van de reizigers verloren slechts zeven het leven en werden zeventien gekwetst. De blokkade van de kust van Guinea, bij Wydah, heeft een aanvang genomen. Kolonel Dodds heeft koning Béhanzin den eisch gesteld, den linkeroever van den Wérné en het gebied van Ivotonou te ontruimen. De Fransehe troepen maken dagelijks kleine verkenningen in den omtrek van Porto Novo. De gouverneur-generaal van Polen heeft gelast, dat alle opzichters en meester knechten in fabrieken, die geen Russisch kennen, met 1 Jan. a. s. moeten worden ontslagen. Volgens de >Sï«r>dardc hebben familie leden van Emin Paeba, die te Neisse in Silezië wonen, brieven van hem ontvangen. In die brieven geeft Emin Pacha een uit voerige beschrijving van de moeilijkheden, die hij bij zijn laatste expeditie te overwinnen had. De brieven zijn geschreven tusschen Maart en December van 1891. Er bestaat alle grond te gelooven, dat het geracht omtrent Emin Pacha's dood onwaar is geweest. Den 3 Juli zal te Anzin een standbeeld van een mijn werker, Fontaine genaamd, onthuld worden. Aan dezen heeft men name lijk de vinding van een stelsel te danken, waardoor het mogelijk wordt een neder- dalenden bak in eene mijn tot stilstand te brengen, als de kabel breekt. De kosten van het standbeeld zijn door vrijwillige bijdragen bijeengebracht. Er was voor niet minder dan 18,000 fr. ingeschreven. In de maand Mei, de maand der alge- meene verkiezingen, heeft men in Grieken land 92 moorden, 7 manslagen, 8 dooden met onbekende oorzaak, 250 gewapende aanslagen met 75 wonden en 43 diefstallen kunnen opteekenen13 personen zijn op geheimzinnige wijze verdwenen. Volgens berichten, te New-York uit Santiago ontvangen, zouden benden soldaten van het vroegere leger van Balmaceda in de omgeving van de hoofdstad strooptochten uitvoeren, de pachthoeven plunderend en doodend wie tegenstand biedt. Drie werklieden te Argenteuil gingen een weddenschap aan, wie van hen het meest water kon drinken. Een verzwolg 12, de tweede 9, de derde 7 liter. Alledrie bezweken. Nadere berichten uit Madrid melden, dat het telegraphisch verkeer in Spanje nage noeg stil staat tengevolge van de werkstaking van 3000 telegrafisten. Zij beweren, dat de Regeering hen benadeelt door de samen smelting van den telegraaf- met den post dienst te beoogenhiertegen verzetten zij zich, omdat in Spanje de postambtenaren als inferieure beambten beschouwd worden. De Regeering maakt voorloopig gebruik van de spoorwegtelegrafen. De meermalen onlangs weer herhaalde lijk uit Kopenhagen vermelde >goudkuur« ter genezing van drankzucht wordt in het te Londen verschenen verslag der Society for the Studie of Inebriety* als hoogst ge vaarlijk veroordeeld. Het middel heeft volgens dit verslag namelijk later vaak ernstige ge volgen en veroorzaakte in verscheidene ge vallen den dood van de patiënten en een groot aantal van hen die het gebruikten werden er krankzinnig door. Ook veroor zaakte het wel verlammingen. Voorts wordt beweerd, dat het middel niet eens goud bevat, althans dat bjj een scheikundig onderzoek geen spoor van dat metaal werd gevonden. Te Barcelona is in de meeste fabrieken het werk hervat, en de rust ongestoord ge bleven. In den omtrek der stad worden door de gewapende macht nag steeds voorzorgs maatregelen genomen. Per telegraaf is te Londen uit Macassar het bericht ontvangen, dat de plaats Taroena op het eiland Sangio door eene aardbeving geteisterd is, waardoor aanzienlijke schade aan vele eigendommen werd toegebracht. Omtrent een wakkere daad door twee personen van de bemanning van,het Ilam- bnrgsche stoomschip »Colonia«, in de haven van Aquidilla (Porto-Rico) volbracht, wordt het volgende gemeldEen Fransch kajuits passagier sprong eensklaps over boord in zee en zonk, na nog een paar maal te zijn boven gekomen, in de diepte. Toen sprong de tweede officier van het stoomschip, Frits Leybold, uit Munchen, niettegenstaande kort te voren verscheidene haaien gezien waren, in zee gevolgd door den matroos Fangohr. Beiden slaagden er in den drenkeling te grijpen en zwemmend weder aan boord te brengen. Een geneesheer constateerde dat de poging tot zelfmoord in een oogenblik van verstandsverbijstering was gebeurd. De geredde was spoedig weder hersteld en maakte de reis mede naar Havre, waar hp aan wal ging. Ook te Batavia is een wonderdokter Sequah aangekomen, met lange haren, een grooten hoed, een vergulden wagen, twee groote draaiorgels, eenige fauteuils en een factuur medicijnen, die hp daar wil ver- koopen en die moeten helpen tegen jicht, rheumatiek, maagkatahr, slechte spjjsver- teering en cholera. Volgens het »Bat. Hbl.« heet hp W. G. Beanfield en beweert hp de echte Stquah te wezen. Te Baesa (Spanje) is de oogst door een hevigen orkaan verwoest. De bliksem is in eene kerk geslagen, zoodat het orgel ver nield werd. Ook te Grenada is groote schade veroorzaakt, waar door den bliksem een oude vrouw gekwetst en een kind gedood werd. Cleveland is tot candidaat voor het pre sidentschap der Amerikaansche republiek door de Democratische conventie bp eerste stemming gekozen. Men schrjjft aan de »Indépendance beige* uit Noumea (Nieuw-Caledonië, de Fransehe straf-kolonie): In den namiddag van den 3en September omstreeks drie uur keerde de broeders van het pensionaat St. Leo met 65 leerlingen van eene wandeling naar school terug. Bp de mijn Paladini gekomen, vroeg een En- gelsch jongetje, dat Willi Green heette en acht jaar oud was, verlof om zicb even te verwpderen. Dit werd toegestaan en onder wijzer en leerlingen wandelden langzaam vooruit naar het pensionaat. Daar bemerkte men dat de kleine Green niet bij zijne makkers was. De politie werd terstond ge waarschuwd en de directeur der school loofde 1000 francs uit voor dengene, die den achtergebleven knaap ontdekken mocht. Doch alle moeiten en elk onderzoek was vruchteloos. Zoo stonden de zaken, toen in Januari een individu van 50 jaar, die vroeger tot dwangarbeid veroordeeld was, plotseling krankzinnig werd. Hij werd in het gesticht te Niou geplaatst. In een zijner aanvallen vertelde de waanzinnige, dat hij den jongen Green had gedood en opgegeten met zekere vrouw, die Roehard heette. Een instructie dezer zaak werd aange vangen en al dadelijk vond men in de hut, door dien man en die vrouw bewoond, kleederen, die eenmaal aan het vermoorde jongetje hadden toebehoord. Kakosky, zoo heet de ontslagen boef, verklaarde in een helder oogenblik, dat vrouw Roehard den knaap had gegrepen, toen hij zich van den weg verwijderde en hem in een zak had gestopt, om zjjne kreten te smoren. Daarna had zjj hem in hunne hut gebracht, waar hp gedood en in stukken gehakt was. De moordenaar voegde er bij, dat de vrouw 's avonds een grooten schotel met gekookt vleesch of tafel had gezet, doch dat hij het niet over zich had kunnen krjjgen er van te eten. Toen, zoo eindigde hp zijne beschuldiging, ben ik daarover gaan denken en krankzinnig ge worden. Vrouw Roehard, op hare beurt onder vraagd, ontkende met alle kracht; zij be weerde dat Kakosky niet wist, wat hp zeide. Intusschen heeft zij in de gevangenis aan andere gevangenen medegedeeld, dat zjj het kind wel vermoord en opgegeten heeft, om eens vleesch te proeven, dat aan de be woners der strafkolonie onthouden wordt. De instructie was bij het vertrek der mail nog niet geëindigd. l'luatselijk Nieuws. HEÜSDEN, 24 Juni. De opbrengst der op Zaterdag 18 Juni jl. alhier gehouden collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden dienst in de Neder landen, bedraagt f 15.25. In aansluiting met een vorig bericht kunnen wjj mededeelen, dat van wege het be stuur van het waterschap Polder van Wijk* is aangewezen in de commissie tot onderzoek van de onbillijkheden voor sommige water schappen ontstaan, door de verlegging van den Maasmond, de heer W. Uithoven, voor zitter van genoemd waterschap, en door het waterschaps-bestuur van den polder Aalburg, de voorzitter de heer Adr. van Wijk. AALBURG, 23 Juni. Het plukken en afleveren van kruisbessen is hier in vollen gang. De opbrengst is over het algemeen niet groot. Vroeg stond het gewas buiten gewoon goed, doch door de nachtvorsten heeft het zeer veel geleden. De prijs is thans 20 ct. per kilo. VEEN, 22 Juni. In vergelijking met vorige jaren is het met den aardappeloogst treurig gesteld. Om dezen tijd des jaars werden alsdan dikwijls veel aardappelen naar 's-Bosch, Utrecht en andere plaatsen ver zonden. Dit jaar zal het minstens nog 14 dagen aanloopen eer de verzending, van eenig aanbelang, begint. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente alhier, door den heerTjalma, candidaat te Leiden. BAARDWIJK, 20 Juni. Als bewijs dat de prijs van 't hooiland dit jaar nog al hoog is, diene, dat de gemeen tel jjke gras verpachting, die verleden jaar ruim f 450 opbracht, dit jaar klom tot bijna f 700. In 1890 bedroeg ze ruim f 300, HERPT, 22 Juni. De Heer J. B. alhier, kwam hedenmorgen tot de treurige ont dekking dat al zijne kippen, ten getale van 17 en een haan, dood in het hok lagen. Men vermoedt dat een of meer honden in het hok zjjn geslopen, hetgeen zeer waar schijnlijk is en ook uit de nagelaten sporen kan afgeleid worden. UITWIJK. De opbrengst voor de bijkers was, wat de oude stokken aangaat, tot heden zeer bevredigend, ook waren ze in staat gesteld ruimschoots nieuwe aan te leggen. Op deze laatste heeft het weder geen gunstigen invloed uitgeoefend, daar ze in de ledige korven gestooten, zich te weinig van voedsel konden voorzien, aangezien de koude der laatste dagen het uitvliegen belette. Thans zijn de bijenhouders naar de streken der boekweit vertrokken. WAALWIJK. De persoon, die eukele weken geleden onze gemeente verliet, met achterlating van zjjne drie, alle beneden de 7 jaar oud zijnde kinderen, met het oog merk zich van ben te ontdoen, is aange houden en zal zpne onmenschelijke daad met de justitie te verrekenen hebben. OOSTERHOUT. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat het H. M. de Koningin- Regentes heeft behaagd, twee groote zilveren penningen, waarop hoogstderzelver beeltenis te doen toezenden, als prijzen voor de in September alhier te houden landbouwten toonstelling. LANGSTRAAT. Wegens het sluiten van België voor den invoer van vee, was de handel in kalf koeien in de Langstraat sedert de vorige noteering nog van minder beteekenis dan gedurende den laatsten tijd. Alleen voor Duitsche rekening werden nog eenige zaken gedaan. Kalf koeien f 180 a 220, melkkoeien f 140 a 175, wei dito f 120 a 140, slachtvee 65 a 70 ets. p. K.G., mest- kalveren f 0.90 a 1.per K.G. nuchtere dito f7 a 10, weilammeren f 3.50 a 6. biggen f 7 a 11. Hooi. De handel was van weinig betee kenis, daar de prjjzen naar daling overhellen en de voorraad in vasthoudende handen zit. WOUDRICHEM. Donderdag 7 Juli a.s. zal alhier des voormiddags de vergadering gehouden worden van het Onderwjjzers- Gezelschap in het arrondissement Heusden. Het programma behelst de volgende werk zaamheden 1. Behandeling van huishoudelijke zaken. pe2. Rekening en verantwoording van den nningmeester. 3. Bespreking of inleiding van de vol gende onderwerpen a. Foutive opstellen, door den heer P. I. van Woerkum. b. Dido en Carthago, door den heer F. A. Mooij. c. Iets over het klassikaal onder wjjs, door den heer W. Binsbergen. d. Menschenrassen, door den heer D. Scholten. e. Te veel, door den heer M. van Dorth. 4. Mededeelingen omtrent Let Nederl. Onderw.-Genootscbap. SLEEUWIJK, 20 Juni. Hedenmorgen kwam de bezetting aan, die bestemd is om gedurende ongeveer 3 maanden op het fort Altena zich te oefenen in den dienst op de forten. Zij staat onder bevel van den kapitein der atillerie A. van Seeters, aan wien zjjn toegevoegd de le luitenant der artillerie Top en de 2e luitenant Gautzsch, benevens van de infanterie de le luitenant Wonninck en de 2e luitenant Ketting. De gansche be zetting is op het oogenblik sterk 5 officieren, 15 onderofficieren en 120 manschappen. DALEM. In den tuin van het hoofd der school alhier bevindt zich een bergamot perenboom, waaraan een uitspruitseltje van den stam, hetwelk niet minder dan 64 stuks peren bevat. Bij besluit van h.h. Ged. Staten dezer provincie van 15 Juni 1892, no. 85, is ter vervanging van den heer H. v. d. Giessen, die bedankt had, tot poldermeester van den polder Dalem benoemd de heer C. Smits, alhier. De storm van gisteren en hedennacht heeft veel schade toegebracht aan de vrucht- boomen. Op vele plaatsen zijn verbazend veel vruchten en takken van de boomen afgerukt. Ook de te veld staande gewassen hebben veel geleden. Hinnenland. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent den accijns op het zout, heeft haar eind verslag uitgebracht. Zij acht de beraad slaging over het voorstel genoegzaam voor bereid. Niet alleen is eene nieuwe comptabiliteits wet voor Oost-Indië gereed gemaakt, maar ook is eene zoodanige wet voor de West- Indische koloniën in bewerking. Naar de >N. R. Ct.« verneemt, wordt op last van den minister van oorlog in alle gemeenten van beteekenis een onderzoek ingesteld naar geschikte gelegenheden, om, als de algemeene dienstplicht zal zijn inge voerd, de jonge recruten in honne eigen woonplaats in den wapenhandel te oefenen. Een 88-tal branders te Schiedam hebben zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend met verzoek hare stem te willen onthouden aan ieder voorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen der Koningin verzocht, er bij de gemeentebesturen op aan te dringen dat, bjj het vervoer van krank-- zinnigen naar geneeskundige gestichten steeds de noodige zorg voor die ongeluk- kigen worde in acht genomen. Krankzinnigen onder geleide van politie beambten in uniform, en vervoer van lijde ressen, althans over een grooten afstand zonder vrouwelijke hulp wordt door den minister afkeurenswaardig geoordeeld, even als het gebruik van dwangmiddelen, terwjjl het Z.Ed. noodig voorkomt, bij krankzin nigen van hoogen leeftijd of in ziekeljjken toestand verkeerende, na raadpleging van een geneeskundige bjjzondere voorzorgs maatregelen in acht te nemen, opdat de reis geen nadeelig gevolg voor den ljjder kunne hebben. Het Dageljjksch Bestuur der Zuiderzee- Vereeniging verzoekt ons het volgende mede te deelen De wenschelijkheid om hare plannen en denkbeelden in zeer ruimen kring bekend te maken, en daardoor de Natie in de ge legenheid te stellen er zich een oordeel over te vormen, heeft de Zuiderzee-Vereeniging geleid tot het besluit om eene volksuitgave het licht te doen zien, die voor zeer geringen prjjs voor ieder verkrijgbaar wordt gesteld. Een technisch overzicht van het vraagstuk van Prof. J. M. Telders, daartoe welwillend beschikbaar gesteld; de Oeconomische Be schouwingen van het Bestuur, en eene groote kaart van Nederland, waarop de afsluiting met de verschillende bedjjkingen en polders in kleuren zijn gedrukt, kan worden verkregen door ieder, die daartoe dertig cents of zes blauwe postzegels voor elk begeerd exemplaar aan de firma E. J. Brill te Leiden, de uitgevers der Zuiderzee- Vereeniging, doet toekomen. De verzending geschiedt van af Maandag 27 Juni e. k. Ten gevolge van de voltalligheid van het kader bjj de regimenten vesting-artillerie bestond bjj de instructie-compagnie te Schoonhoven, gedurende de laatste twee jaren een incompleet van 40 volontairs. Den ln Mei jl. ontbraken echter weer 56 korporaals bjj genoemd korps, zoodat thans door den minister van oorlog het incompleet bij de instructie-compagnie weer is opgeheven en binnen kort een belangrjjke oproeping van volontairs verwacht wordt. Dinsdagochtend stonden Thomas en Ver- beeten, de door den diefstal bjj den heer Ebeling te 's-Bosch berucht geworden per sonen, voor de rechtbank aldaar terecht. Voor eerstgenoemde eischte het Openbaar Ministerie 5, voor den ander 9 jaar ge vangenisstraf. Uitspraak 28 dezer. Te Zevenaar deed ziek in de vorige week het geval voor, dat een vrouw, die voor den ambtenaar van den Burgerleken Stand was verschenen om toe te stemmen in het huweljjk van haar dochter, verklaarde die toestemming te weigeren, indien de ouders van den bruidegom niet onder eede ver zekerden, dat zjj hun zoon als huweljjks- gift een kalf zouden meegeven. Wjjl aan die sommatie geen gevolg werd gegeven, bleef de vrouw bij haar weigeren volharden en konden de trouwlustigen weder, zooals zij gekomen waren, vertrekken. Uit Enschedé wordt gemeld De steenkolentrein van Gronau is nabjj het station alhier ontspoord. 15 waggons liggen buiten de rails; verscheidene zjjn geheel vernield. Ook de weg is over ruim 100 meter vernield. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De wissel was goed. Ver moedel jjk is het ongeluk te wijten aan de snelle vaart en een lossen bout- of laschplaat. In het Kamp bjj Zeist is een geniesoldaat door den bliksem getroffen. Men vond den man bewusteloos op den grond liggen. De rechterarm en het rechterbeen bleken ver lamd te zjjn. De borst was voor een groot deel geschroeid. Wonderljjk genoeg waren de kleederen geheel gaaf gebleven. De getroffene is naar het Militair Hos pitaal te Utrecht vervoerd en kwam na geruimen tjjd weder tot bewustzjjn. In sommige streken van de provincie Noord-Brabant en voomameljjk in de Prin- cipeel is men begonnen tot ontginning der nog braak liggende heidegronden. Men maakt hier bjj gebruik van een grooten, expresseljjk daartoe vervaardigden ploeg. Dit werktuig weegt p. m. 2500 K.G. en Dp raadkamer der reehibank te Essen heeft geen termen gevonden, om den fabri kant Baare en zijn ingenieurs te vervolgen, wegens de levering van spoorwegrails, die, naar het beweren van den redacteur Fusz- angel, van valsche stempels waren voor zien.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2