beproeven, die voor den troep eten en drinken zou vervangen. Eerst werd om 't half uur een pastille, later werden drie pastilles per uur uitgereikt. Ook de paarden ontvingen zulke pastilles, maar met water. Bp de aan komst te Bucharest zouden, volgens datzelfde blad, officieren noch soldaten iets van ver moeidheid gevoeld hebben. De pastilles zouden, naar men zegt, cafeïne inhouden. De terechtstelling van Ravachol zal te Montbrison plaats hebben; ondanks allen aandrang, weigerde hp in appèl te komen. Men vreest voor anarchistische woelingen te Saint-Etienne. Gedurende een feest in het Kristallen Paleis te Londen, voor 7000 kinderen der Zondagscholen, barstte gisteren een lucht ballon 1000 voet boven den grond. De be kende luchtsehipper Dale werd gedood in tegenwoordigheid van zjjn vrouw en dochter en twee anderen werden doodelijk gewond. Naar gemeld wordt, zouden de fabrikanten van Lodz thans van de Russische Regeering het bevel hebben ontvangen alle Duitsche beambten te ontslaan. De cholera. Uit Teheran wordt aan de Times* geseind, dat te Meshed de cholera afneemt en dat zjj thans nog 25 slachtoffers per dag eischt, terwjjl uit Peters burg in hetzelfde blad het uitbreken van cholera te Tiflis en te Batum wordt tegen gesproken. Uit Berljjn wordt gemeld, dat de Re geeringen van Duitschland en Oostenrjjk- Hongarjje onmiddellijk de noodige stappen zullen doen, ten einde zoo mogeljjk te ver hoeden, dat de cholera, die in Rusland is uitgebroken, zich verder westwaarts ver spreidt. Uit Warschau wordt gemeld, dat een paniek is ontstaan onder de bevolking en onder de troepen tusschen de Kaspische Zee en de Zwarte Zee, wegens het uitbreken van de cholera. Er zgn reeds verscheidene honderden gevallen voorgekomen. Van Petersburg, Moskou, Warschau en Kieff zgn geneesheeren naar het Zuiden gezonden. De Italiaansche gezondheidsraad heeft de Regeering aangeraden onverwijld voorzorgs maatregelen te nemen ten opzichte van de schepen, die uit de Russische en Turksche havens der Zwarte-zee komen. De berichten omtrent de cholera worden, volgens den Times-correspondent te Peters- burg, door de Russische Regeering onder drukt. Al sterven er honderd personen per dag op verschillende plaatsen, dan zal men er te Petersburg weinig van vernemen. Telegrammen over de cholera, voor de pers bestemd, worden door den censuur achter gehouden. Uit Chicago wordt gemeld dat de over strooming alle zaken doet stilstaan. 3500 personen zgn werkloos. Het verlies, dat houtkoopers en timmerlieden lgden, wordt op 50.000 ds. geschat. Een later bericht meldt, dat het water in den omtrek der stad met schrikbarende snelheid stijgt. Onder de bevolking heerscht groote onsteltenis. In enkele wijken bereikt de vloed reeds de tweede verdieping. Ver scheidene dorpen staan geheel onder water. Men zegt, dat de overstrooming veroor zaakt is door de kwaadwilligheid van eenige grondeigenaren, die eikaars erven trachtten te verwoesten en daarom den dijk der 87e straat doorstaken, die het meer scheidde van het dal. Volgens een telegram uit Montevideo hebben de oorlogsschepen »Camoein« en »Warajo« werkelijk Porto Alegro, de hoofd stad van Rio Grande do Sul, gebombar deerd. Er ontstond in de stad een ware paniek. De opstandelingen vluchtten naar de vlakten, maar de inwoners hebben ver schrikkelijk geleden. Het eene huis na het andere stortte in en binnen zeer korten tijd zag men tal van bouwvallen. Toen de Regeeringstroepen hun intocht in de stad hielden, lagen er vele lijken in de straten. Buiten Porto Alegro bevindt zich echter nog een leger van 6000 aanhangers van Castilho. De Regeeringstroepen maken zich gereed met de mariniers der oorlogschepen tegen dit leger op te trekken. Voor het gerechtshof te New-York stond terecht een 18-jarig jongman die een 15- jarig meisje had mishandeld. Toen de be schuldigde de zaal verliet, snelde de broeder van het meisje toe en schoot hem dood. De man, die zeer kalm was, werd gear resteerd. Te Sanger, bij Fresno, Californië, is Zaterdag een logement afgebraud, waarbij zes menschen in de vlammen omkwamen. Uit Simla wordt bericht, dat het leger onder commando van den Afghaanschen opperbevelhebber door de oproerlingen zoo zgn verslagen en van de andere troepen is afgesneden. Volgens nadere berichten zou het leger van Emir een verlies van 1500 man aan dooden en gewonden hebben geleden. Door brand in een houtwerf te Bercy (Frankrjjk) werden 3 huizen vernield en men vreest, dat een aantal personen zgn omgekomen. De schade wordt op la/s millioen geschat. De sneltrein van Keystone, op de ljjn Pittsburs Chicago, is van den spoorwegdjjk gevallen. De stoker is gedood en negen reizigers zgn gewond, van wie vijf doodelgk. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 1 Juli. Door de arrondissements-rechtbank te Utrecht is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Breukelen-Nijenrode, opgemaakt de volgende alphabetische ljjst van aanbeveling: Mr. K. M. Phaff, griffier bjj het kantongerecht te Haarlemmermeer; Mr. H. C. Vos, griffier bg het kantongerecht te Breukelen-Njjenrode, en Mr. D. Wesseling, kantonrechter alhier. Bij kon. besluit is boven en behalve de bijdrage, bedoeld bg art. 45 der wet op het lager onderwjjs, eene subsidie verleend aan de gemeenten Herwjjnen en Poederogen, ieder ad f 500. POEDEROIJEN. Beroepen bg de Herv. gem. van Poederogen en Loevestein ds. J. J. de Kat Angelino, te Deil. ALMKERK. Door ds. J. C. Prins, te Lexmond, is het beroep naar deze gemeente aangenomen. WOUDRICHEM. Van 20 tot 27 Juni zgn in het vischwater dezer gemeente ge vangen en aan den afslag gebracht 17 zalmen, die voor f 0.60 a f 0.95 per half K.G. verkocht. DUSSEN. Onze geachte predikant, ds. C. J. Six Djjkstra, heeft voor het beroep bij de Herv. gem. te Bleskensgraaf en Hof wegen bedankt. 29 Juni. De verandering in den postdienst, den 16 dezer ingegaan, is voor de bewoners van de Binnenbuurt en de Baan in deze gemeente voorwaar geene verbetering. Vóór de opheffing van den bodeloop tusschen Heusden en hier kon ieder zijne brieven enz. tweemaal daags ontvangen en op zgn tijd verzenden. Het laatste is nu veranderd. Som migen wonen op een afstand van meer dan een half uur van het hulpkantoor en worden de twee bussen tusschen Meeuwen en hier ook al door den facteur gelicht, die beambte komt niet aan het hulpkantoor terug voor dat de postkar lang voorbij is, en het te verzendene bljjft ten kantore gedeponeerd tot de volgende postkar komt hetzjj naar Gorkum of Raamsdonk. Eenige belangheb benden hebben zich reeds met verzoek om herstel tot de bevoegde macht gewend. DALEM, 29 Juni. In het begin dezer week werd door eenige Woudrichemsche vissahers alhier uit de Waal een drenkeling opgehaald, die van het mannelijk geslacht bleek te zijn. Overigens verkeerde het lijk zoozeer in ontbonden toestand, dat men de identiteit niet kon bewjjzen, maar besloot het op de begraafplaats te Vuren bij te zetten, hetwelk dan ook onverwjjld ge schiedde. GORINCHEM. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der muziekvereeniging Aurora* alhier op 12 Juli, zal hier ter stede een festival gehouden worden, waar aan de volgende harmonie- en fanfare-ge zelschappen zullen deelnemen. 1. Ammerzoden, fanfare »St. Caecilia*. 2. Baexem, harmonie »Aurora«. 3. Barne- veld, fanfare »Erika«. 4. Culemberg, har monie »Crescendo«. 5. Drunen, id. »De Eendracht*. 6. Grave, id. »Concornia«. 7. Gorinchem, id. »Aurora«. 8. Hellevoetsluis, id. Concordia*. 9. Harderwjjk, id. »Har- monie*. 10. Kaatsheuvel, kon. id. »Apollo.« 11. Leerdam, fanfare >Kunst, Liefde en Vriendschap*. 12. Middelharnis, id. »Sempre Crescendo*. 13. Schoonhoven, id. »Apollo«. 14. Wouw, id. »Oranje«. 15. Werkendam, »Concordia«. 16. Warmond, id. »Harmonie van Warmond.* Het program is vastgesteld aldus: Ontvangst der deelnemende gezelschappen in de Doelenzaal, alwaar de eerewijn aan bestuurders zal worden aangeboden. Te 12 uur optocht der muziekgezelschappen door de hoofdstraten der stad, onder het spelen van pas redoubles. Te 1 uur. Uitvoering van den feestmarsch (Souvenir a Gorcum, door H. L. A. Lud- wig) op het marktplein. Te 2 uur. Aanvang der uitvoeringen. Na afloop zal eene verloting plaats hebben van twee kostbare muziekinstru menten, (aangeboden door »Anrora« van Gorinchem,) waarna ieder der deelnemende gezelschappen eene herinnerings-medaille ontvangt, terwgl het gezelschap dat het grootste aantal werkende leden telt en het verstkomende gezelschap, ieder nog eene afzonderlijke medaille ontvangen. De optocht zal bestaan uit: 1. Twee herauten en trom petters met gevolg. 2. Oprichters der muziekvereeniging Aurora*. 3. Het bestuur van >Aurora«. 4. De harmonie van Aurora*. 5. Open wagen met bruidjes, prijsdraagsters. Vervolgens de deelnemende muziekgezel schappen. Ten slotte zal 's avonds in »de Doele* een groot café-concert worden gegeven, waarna een bal het feest zal besluiten. Binnenland. y Bg de te Roermond gehouden verkiezing van een lid der Kamer (vacature ontstaan door het bedanken van den heer Diepen) werden uitgebracht 1090 stemmen; blanco en van onwaarde 85, geldige stemmen 1005, volstrekte meerderheid 503. Gekozen Mr. Ruys van Beerenbroek, oud- Minister van Justitie, met 853 stemmen. Te Maastricht werden bg de Kamerver kiezing (voor wijlen dr. Scbreinemacher) uitgebracht 1987 stemmen; van onwaarde en blanco 41, geldige 1946, volstrekte meer derheid 974 stemmen. De heer Schreinemacher verkreeg 639 stemmen, de heer De Ras 534, mr. Tripels 474 en mr. Franquinet 294 stemmen. Al- zoo herstemming tusschen de h.h. Schreine macher en De Ras. Wat de heer Beelaerts voor eenige dagen terloops in het Kamerdebat zeide, dat de kieswet reeds bij het departement terug zou zgn, is niet juist. De Raad van State heeft nog geen rapport uitgebracht. Onder de nieuwigheden, die het ontwerp inhoudt, behoort ook deze, dat de opening der stembus onmiddellgk na de verkiezing zal beginnen. De heer Vermeulen betoogde in de Tweede Kamer, dat de vermogensbelasting juist zal drukken op den nijveren midden stand, die reeds zoo zwaar gedrukt wordt, terwgl de landbouw niet tot bloei wordt gebracht en de sociale toestand niet ver beterd. Verlaging van den zoutaccijns en wgziging der mutatierechten zgn op zich zelf goed, maar het equivalent daarvoor had niet moeten worden gezocht in de ver mogensbelasting. Slechte staatkunde zou het zijn, deze belasting aan te nemen bij wijze van concessie, aan hen die kapitaal belasting wenschen. De heer Levy betoogde de noodzakelijk heid der verlaging van de mutatierechten. De heer De Kanter ontkende ten stel ligste, dat de landbouw niet belangrijk zou worden gebaat. Door de Belgische Regeering is inge trokken het besluit, waarbjj de in- en door voer verboden wordt van runderen en geiten, komende uit Nederland. Door de Ged. Staten van Z.-Holland is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden ge opend op Maandag 1 Augustus en dat mits dien van dat tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d, f en h, der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofdwordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherjj in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. De Vereeniging van Nederlandsche In- dustrieelen zal zich eerstdaags nogmaals tot de Tweede Kamer wenden met het gemoti veerd verzoek om, nu toch naar nieuwe belastingen wordt omgezien, zich te bepalen tot zuivering der bestaande wetten van erkende gebreken, de belasting van zeep en zout geheel te doen vervallen en geen nieuwe belastingen te scheppen tot dekking van het geraamde verlies van 10 millioen gulden, maar eenvoudig het Nederlandsch tarief van invoerrechten te herzien op de basis der organieke wet van 1821 en daarbij de Zwitsersche wet van 1891 tot voorbeeld te nemen, die aan dat land van nog geen 3 millioen zielen ruim 13 milloen gulden opbrengt. Het Nederl. tarief kan op dien grondslag 15 millioen afwerpen, zonder de belastingschuldigen gevoelig te treffen. Er is geen afdoende reden om tabak en sigaren niet hooger te belasten. De Ver eeniging wijst vooral op het feit, dat En- gelands eerste Minister onlangs openlijk heeft erkend, dat de vrijhandelsleer had af gedaan, zooals in 1891 de regeering van Frankrgk reeds ten stelligste had uitge sproken. De »N. R. Ct.« meldt: Uit een ontvangen telegram van onzen correspondent te Batavia blijkt, dat de vul kanische uitbarsting op het eiland Groot- Sangir, waar het Handelsblad* den 25sten dezer over Singapore bericht van kreeg, thans ook te Batavia bekend is. Volgens onzen berichtgever heeft de uitbarsting echter niet den 23sten of enkele dagen vroeger, maar reeds den 7den Juni j.l. plaats gehad en zgn er een groot aantal menschenlevens bij verloren gegaan. Aan den veroordeelde Geel is va:; zijn verdere straf vrijstelling verieenu. Het vroegere Franciscaner klooster ia door het missiehuis te Steijl aangekocht, om te worden iugericht als geneeskundig gesticht naar de methode-Kneipp. In een te Haarlem gehouden verg. van inschrgvers in de leerling der staal waterbron deelde de voorz. mede dat er voor f 160.000 bijeen was en dat het kapitaal dus niet voldoende was om het badhuis te Haarlem te bouwenvoorloopig wilde het comité dus maar beginnen met het exploiteeren der bron in de Haarlemmermeer. Hiertoe werd besloten. Bjjna al de inschrijvers deden hun inschrijvingen gestand. Maandagavond ontstond in het Theater Tivoli te Amsterdam een paniek, toen eenige kwaadwilligen tegelijk binnen en buiten de zaal: brand!* riepen. Deze baldadigheid had ernstige gevolgen kunnen hebben, maar de volle zaal was gelukkig binnen drie minuten geheel ontruimd. De voorstelling kon na een kleine tusschenpoos weder worden voortgezet, toen het publiek kalm was teruggekeerd. 't Is te hopen dat de politie de schul digen spoedig in handen krijgt en zij hun welverdiende straf niet mogen ontgaan. Te Rotterdam hebben zich weder twee nieuwe gevallen van pokziekte voorgedaan en wel één in de Zandstraat en één aan de Lange Baanstraat. Ook een marinier, in het Ziekenhuis verpleegd, is door deze ziekte aangetast en naar de barakken overge bracht. Een 29-jarige vrouw is in het Zie kenhuis aan de pokziekte overleden. In zake den moordaanslag te Zaamslag verneemt de »Midd. Ct.« het volgende: Jos. Yereecken te St. Nikolaas (België), door den rechter van instructie te Dender- monde in verhoor genomen wegens den diefstal en zware mishandeling ten huize van de wed. Dieleman te Zaamslag, is naar men ons schrijft Donderdag aldaar gevangen gezet, wijl de wed. Dieleman hem herkende als de man, die haar uit het bed had gesleept, en daar de getuige Van d. Brande uit Heikant (St. Jansteen) verklaarde bedoelden Vereecken in den avond van 1 April te hebben zien gaan langs zjjne woning in de richting van Aksel. Te Kieldrecht is een bankbiljet van f 40 in beslag genomen, dat op verdachte wijze ter wisseling werd aangeboden en van dien diefstal afkomstig schjjnt te zgn. De betrokken personen zullen zich moeten verantwoorden. De koopman S. te Heerenveen, handel drijvende in breigarens, wollengoederen enz., kreeg een onbeduidend wondje aan den pols. Hij merkte het in het eerst niet, doch na een paar dagen werd de arm zeer dik en deed hem ontzettend veel pjjn. Hij ging naar een geneesheer, die bloedvergiftiging constateerde, waarschijnlijk door verf van de garens. De toestand van S. is thans van dien aard, dat men het ergste vreest. Te Wgk-Maastricht is een gezin, bestaande uit acht personen, vergiftigd, naar wordt gegist door het gebruik van soep, die met het afgescheiden email van den ketel ver mengd was. Reeds is een kind van 6 jaar aan de gevolgen overleden, terwgl de overigen en vooral de moeder in bedenkelijken toe stand verkeeren. De heer J. J. Impeta, predikant te Alfen aan den Rijn, trad in een der zalen van >De Prins van Oranje* te Goes op, om te spreken over het Leger des Heils. Dat eene talrijke menigte aanwezig was, laat zich begrijpen, niet alleen om de belangrijkheid van het onderwerp, maar ook, dewjjl het Leger daar sedert eenige weken eene be zetting heeft en dagelgks vrgwilligers tot zijne krijgsmacht toetreden. De spreker behandelde een drietal licht punten, waartegenover hg evenveel schaduw kanten stelde om met een viertal vermaningen te besluiten. De lichtpunten warena. Het Leger des Heils wendt zich bij voorkeur tot de geestelijk verwaarloosdenb. vergeet bij de algemeene belangen, die van bijzondere personen niet; c. oefent in menig opzicht een invloed ten goede uit, die niet is te versmaden. De schaduwkanten warena. De leer van het Leger des Heils is besmet met menige ergerlijke dwaling als: zij loochent de ge noegzaamheid der H. Schrift; heeft een kettersche beschouwing van de verzoening van Christusen bevat de meest scheeve begrippen omtrent bekeering en heilig making; b. de methode van het Leger des Heils geeft een indruk van groote opper vlakkigheid c. de manier van het Leger des Heils om de wereld te redden leidt tot gevaarlijk zelfbedrog. De vermaningen waren: a. laat het Leger des Heils rustig begaanb. waarschuwt in eigen kring tegen de leer van het L. d. H. c. bezoek niet de samenkomstend. gaat zelf uit, om verlorenen te redden. Betreffende de instructie in de zaak van den moord op de weduwen Stokman en Bekkers te Haarlem, kan het »H. Dagbl.* mededeelen, dat de justitie de instructie in deze zaak heeft gesloten tot tijd en wjjle eene bijzondere gebeurtenis nieuw licht verspreidt en aanleiding geeft deze te her openen. Omtrent de wanordelijkheden die Maan dagavond te Amsterdam voorvielen tijdens de feestviering van de nieuw aangekomen studenten, wordt gemeld: Terwgl de reünisten en studenten in de sociëteit »Nos Jungit Amicitia* gezellig bijeen waren en honderden op de been waren om van den tooverachtigen aanblik te genieten, die het paviljoen opleverde, liep tegen 11 uur een troep mannen en jongens te hoop, die met steenen wierpen naar de feestvierenden. De politie, die niet onvoorbereid en dus in sterken getale aanwezig was, dreef de kwaadwilligen aan weerszjjden van het paviljoen zoover terug, dat de steenen alle uitwerking misten. Onder het zingen van het vrijheidslied* trok de bende daarop af in de richting der Heerengracht, blijkbaar met het doel, zich naar het huis van den burgemeester te be geven. Op het Koningsplein had een botsing plaats met de politie, die den degenstok trok en den troep, die inmiddels tot 200 a 300 man was aangegroeid, uiteendreef. Door de belhamels werd met steenen geworpen; een inspecteur en een agent werden getroffen. Een uit de menigte werd in hechtenis ge nomen, maar men moest hem weder in vrijheid stellen, omdat het niet bewezen kon worden dat hg tot de steenwerpers had be hoord. Na de botsing op het Koningsplein ging de bende uiteen en verspreidde zich in ver schillende richtingen. Ook in de Kalverstraat kregen twee agenten het met een zingende bende te kwaad; spoedig werd voor versterking van politie gezorgd. Ook die troep trok naar de Heerengracht en werd door de agenten achtervolgd. Door het opdringen geraakte een man te water, die echter vlug weer op het droge werd gehaald. Toen de agenten den wapenstok trokken, verspreidde zich ook deze troep, zoodat tegen 1 uur de orde overal was hersteld. Dinsdagavond hadden de socialisten zich weder op het Rokin verzameld en trokken door de jodenbuurt naar de Plantage. In de Jodenbreestraat werd de menigte door de politie uiteengejaagd, waarbjj het dringende publiek eenige ruiten induwde. Na een tocht naar den Parkschouwburg ging de hoofdzakelijk uit jongens bestaande bende weder naar het midden der stad, maar werd vóór zij de studenten-sociëteit bereikte in de Damstraat met den stok uiteen gejaagd. Ook in de Warmoesstraat en op den Vijgendam werd de wapenstok gebruikt. Nadat de oploopjes 5 kwartier geduurd hadden, ging een groot deel der nieuws gierigen huiswaarts, spoedig door de politie gevolgd. Nog lang bleven velen wachten op de dingen die niet kwamen. JBufg-erlijli© Stand. Heusden, van 23 tot 30 Juni. Getrouwd: Jan Klop, 25 j. en Jannigje Bax, 22 j. Gemengd en -Al]er-lei. Dit spreekwoord werd dezer dagen weder in praktijk gebracht op de navolgende wjjze. Bij den uitgever van ons blad is een levens groot portret, en buste, geëtaleerd (zie ad vertentie), met daarnaast hetzelfde, cabinet- formaat, in photographie. De bewerker koos tot dat doel een beeld uit de collectie van beroemde personen en wist daarbij het een geheel gelijkend met het andere te maken. Laten we nu het oordeel van het publiek eens samen vatten: Dat het om de laatsten te doen was, spreekt van zelf en, naar wij vernamen, komen de bestellers ook langzamerhand op dagen maar wij vonden de verschillende meeningen toch aardig genoeg, om die eens onder malkander te plaatsen. t Geboren: Adriana, d. v. Hendrik Zwak hals en Johanna v. d. PolJacobus, z. v. Wil helmus Schoenmakers en Adriana Brouwers. Overleden: Abraham de Visser, 88 j. Die aan den weg timmertvindt bedillers Een paar dienstmeisjes. »Kom eens kjjken naar dat portret. Zeg dat kost nou f 7.50 en dat nog wel iemand dien niemand kent, ik zou je danken!* Een smidsjongen. »Kent ge dien niet, het is (en dan volgt den naam van een ingezetene). Hij lijkt sprekend. Zie zijn neus maar.* Een verwersknecht. »Een slecht portret, 't Is niet eens afgewerkt.* Een kleedermaker. »Zijn vest deugt niet. Ge kunt er de knoopsgaten niet op zien.« Jongens van de teekenschool. »Een mooi portret. Zou dat nu zwart krijt zijn of zou het met doezelkrijt zijn gemaakt?* Een portretschilder. »Ik kan er niets op afdingenhet is goed gemaakt.* Iemanddie kort geleden een familielid verloor. Die zegt niets, maar vraagt in den winkel het nog eens van nabij te mogen zien en brengt vervolgens een portret, dat hij op dezelfde wijze voor zich wenscht ver groot te zien en verzoekt om op te zenden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2