el Land van lensden en Altena, ile Langslraal en lie fiomnielerwaard. Uit het Parlement. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO. Franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. M 1112. WOENSDAG 6 JULI. i H!!2. Advertentiën van 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmor gen ingewacht. Met 44 tegen 37 stemmen vereenigde de Kamer zich met het voorstel van haar voorzitter om het ontwerp tot invoering eener vermogen belasting in openbare discussie te brengen. Die stemming is te betreuren, omdat daaruit bleek dat de oppositie het eens was om zooveel mogelijk de behandeling tegen te houden. De heer A. van Dedem was de tolk der oppositie om de uit te brengen stem te motiveeren. Men had nog niet genoeg belasting ont werpen. Van alles moest men een overzicht hebben, wat de minister reeds gegeven had was niet voldoende en dan het kiesrecht Waarlijk de afgevaardigde van Zwolle Baron Van Dedem mocht wel op wijziging, op uitbreiding aandringen Eerst het kies recht gewijzigd, dan ontbinding, dan ver kiezingen, tijd gewonnen scheen veel ge wonnen om dit afschuwelijk ontwerp, die vermogen belasting van de baan te krijgen. Die partijstemming getuigde ten minste dat de liberalen bereid waren om de regeering in deze zaak ter wille te zyn en zoo spoedig mogelijk de belasting-ontwerpen aan de orde te stellen. Moge die eendracht tot het einde bewaard blijvenDe algemeene beraadslagingen schenen kort te zullen zgn. Reeds den eersten dag was de minister aan het woord, daar geen sprekers meer waren ingeschreven en niemand een onuitgesproken redevoering bij zich had. Vroeger dan hij vermoed had moest de minister onvoorbereid het woord voeren, en uitmuntend heeft hij zich van zgn taak gekweten. Is in de pers der anti- revolutionaren en ook in de Kamer ach en weegeroepen over de arme landbouwers, die reeds zoo verdrukt en belast nog zwaardere lasten zouden opgelegd worden riep de afgevaardigde van Gouda, de oud minister Havelaar het medelijden in voor die verdrukten, de redevoering van den minister zal wel alle bezorgdheid wegnemen bij hen die onbevooroordeeld moeten uit spraak doen. Had de minister een belasting op het roerend vermogen voorgesteld, gaarne zou de heer A. van Deden met hem zijn medegegaan maar nu! bij de grondbelasting nog vermogen belasting, die arme landbouwers! Er zijn 96000 boeren eigenaars, van hen zal het ®/j gedeelte niets in de vermogen belasting te betalen hebben, ook van de pachters zullen slechts weinigen een ver- De eerste en de laatste vrijerij van Jan Krab. Terwijl deze redevoering als een water straal op Jan nederdruppelde, was zgn ziel in 't eene oogenblik ten doode bedroefd om in 't andere juichend zich ten hemd te ver heffen. Bij de zinspeling op 't aanstaand huwelijk straalde zijn gelaat van vreugde, doch 't uitzicht op een langdurig verblijf zijner vroegere geliefde en aanstaande schoon moeder dempte déze vreugde geheel. Ja, van de bruiloft gesproken, Jan,« ging Matbikle onvermoeid voort, zonder een ander aan 't woord te laten komen, »ik ben er voor, ze zoo gauw mogelijk te houden, want wanneer men wacht, kan men maar niet weten wat er tusschen komt, dat hebben we aan de gele koorts gezien. Wanneer je morgen of overmorgen ondertrouw doet,« wendde ze zich tot hare dochter, »dan kan binnen drie weken 't huwelijk voltrokken zijn. Wat denkt je er van Mina?* Deze knikte vergenoegd, maar Jan, wiens gelaat van zalig geluk glansde, antwoordde snel voor haar: »natuurlijk, hoe eer hoe beter,* en een blik vol liefde trof het jonge meisje, dat hem, evenals mij en de andere bestig toelachte. Zoo spoedig zijn doel nabij te komen, had hij niet durven droomen en hg zwom in mogen bezitten van f 13000, terwijl alle zullen gebaat worden door de vermindering van den zout-accijns der grondbelasting en mutatierechten. Zoo rekende de minister voor dat de landbouwers niet geschaad maar door de verandering gebaat zouden worden. Terecht zeide dan ook de heer v. Houten dat de boeren zich wel tot de vertegen woordiging zouden gewend hebben als zij nadeel te vreezen hadden, voor de land- landeigenaars, voor de heeren die in de groote gemeenten de opbrengsten hunner landerijen verterenbehoeven de land bouwers niet op te komen. De oppositie had den eersten dag niet veel satisfactie, en op den tweeden dag zal zij zeker minder aangenaam verrast zgn geweest toen de heer Schaepman, toch altijd nog een man van invloed, al is een deel zijner partij niet met hem medegegaan, de perfectionisten toevoegde, dat men ook op het gebied van belastinghervorming met het goede tevreden moest zijn, waar het vol maakte niet te bereiken was. De beloften, sedert jaren door alle partijen gedaan, moesten eindelijk ingelost worden. Te laat komen op sociaal gebied is dikwijls onher stelbaar. De grondgedachte der belasting- ontwerpen vond bij dien spreker goedkeuring, alleen kon hij zich niet vereenigen met de verhooging van den accijns op het gedistil leerd. Eerst de belasting-ontwerpen, dan de kiesregeling was zijne leuze. Daarvan wilde hij zekerheid. Ook de heeren v. Houten en Rutgers van Rozenburg spraken voor de ontwerpen. Hebben beide afgevaardigden der liberale party nog al eens oppositie gevoerd tegen vroegere belasting-ontwerpen, nu zouden zij met den minister medegaan. Alleen eischte laatstgenoemde dat de landbouwschuren van grondbelasting moesten worden vrijgesteld en aan de landbouwers geen bedrijfsbe lasting of een gewijzigde patentbelasting zou worden opgelegd. De heer Havelaar was door den Minister niet overtuigd. Landbouw en industrie zouden door die ontzettende belasting ver loren gaan. Wil de Minister de kapitalen in portefeuille belasten, het was hem goed, maar de kleine vermogens zoo te treffen, het was voor hem iets vreeseljjks. Juist de overdrijving zal het den Minister zeer ge makkelijk maken die opgeschroefde bezwaren uit den weg te ruimener zijn waarlijk niet veel kleine luiden die een vermogen een zee van verrukking, terwijl ik me daarentegen onaangenaam gestemd gevoelde. Ik zag dat het doel, 't welk mij hier gevoerd had, totaal mislukt was. Ik was te laat ge komen en het lot moest zijn loop nemen en dat mijn oude dwaze vriend een treurig lot tegemoet ging, daarvan was ik thans vast overtuigd. »Arme Jan,« dacht ik by mezelven, »je zult spoedig uit den aaugenamen droom gewekt worden, die driemansvrouw en haar giegelende dochter zullen u 't leven zuur genoeg makeD D Mismoedig ging ik voor 't raam staan en keek naar buiten, zonder verder veel acht te slaan op het onderhoud, 't welk van de zijde der moeder onafgebroken voort gezet werd. Plotseling echter wekten een paar woorden mijn opmerkzaamheid en ik keerde mij om. »Ja en dan wat de woning betreft, Jan* hoorde ik Mathilde Storm zeggen, »daar- over wilden we ook nog graag je raad hooren en vragen of je ze van te voren niet eens wilt bezichtigen. Ze is misschien een beetje duur, maar ze is heel lief en daar je het toch zoo goed stellen kunt* ging ze vleiend voort, »dachten we, je zoudt met plezier in de huur wat tegemoetkomen*, wilde zij zeggen, maar Jan die in toenemende verbazing ze aan gehoord bad, viel haar thans in de rede met de vraag »Woning, duur? Waar heb je 't over? Waar anders intrekken, is dit huis niet groot genoeg?* »Wat, wil je dat werkeljjk?* riep Mathilde, van f 13000 bezitten, en die dat bezitten zullen zeker niet door de betaling van een paar gulden in den afgrond verzinken. Het getal sprekers nam in de derde zitting toe. De heeren Van Yelzen en Vermeulen riepen nog eens het medelijden voor de landbouwers in, als of niet reeds afdoende in het licht was gesteld, daf de landbouw eer ontlast dan bezwaard wordt, maar dit is nu eenmaal het stokpaardje der oppositie. De heer Poelman was zeer teleurgesteld door dit wetsvoorstel. Hij had gewenscht afschaffing van alle accijnsen, van personeele belasting, patent en één eenige belasting; deze wetten vindt spreker te zwak, te klein, te onbeteekenend. De progressie moet zoo voortgezet worden, dat alle andere belastingen onnoodig zijn. Van liberale zijde werden door de heeren Veegens, de Kanter, Van Delden ook bezwaren ontwikkeld, maar die waren meer van perfectionistischen aard. Gelukkig dat tegelijk verklaard werd dat ook zonder die zoo gewenschte verbeteringen de aanneming der ontwerpen wenschelijk is. En zoo ging het nog een paar zittingen voort, veel nieuws werd na dit alles niet meer te berde gebracht. In de zitting van Woens dag waren de heeren Roëll en de Hartogh weder zoekende naar het volmaakte. De heeren Van der Kaaij, Mees, Viruly en Borgesius spraken een hartig woord tegen de perfectionisten, de landbouwers Zijlma en Zijp, mannen dus die volkomen op de hoogte kunnen zijn van het landbouwbedrijf beter dan heeren advocaten, baronnen of graven, bestreden de argumenten der op positie en gaven hun goedkeuring te kennen, de afgevaardigde Kolkman schaarde zich aan de zijde van zijn vriend Schaepman, terwijl nog een paar anti-revolutionairen hun afkeurende stem op de reeds bekende gronden motiveerden, terwijl de heer De Geer, die nu een inkomstenbelasting ver dedigde, van den heer Van Beuningen moest hooren dat dezelfde heer De Geer als raadslid te Utrecht daar juist de inkomstenbelasting bestreden had. Tot Vrijdag volgden de redevoeringen elkander op. In de zitting van Vrijdag was het woord eindelijk weder aan den minister die met veel tact de gedragslijn der regeering verdedigde en spoedige toezending ook van de overige belastingontwerpen in het voor uitzicht stelde zoodat deze Kamer in de gelegenheid zal zijn de belastinghervorming af te doen. Natuurlyk volgden nog replieken zoodat vroolijk verrast, terwijl ze nogmaals een omarming probeerde, die echter de op zijn hoede zijnde minnaar nog bijtijds afwendde. »Neen maar, Jan, je bent toch werkelijk een goeie ziel, zooals er geen tweede op de wereld leeft. Wat heeft het toch ongelukkig getroffen dat vroeger die gele koorts ons gescheiden heeft, maar dat is altijd zoo, als men zoolang wacht, ik weet er alles van en daarom verheug ik er mij in dat de bruiloft reeds over drie weken zijn kan. »Maar« voegde ze er wat minder levendig aan toe, »om daar nog eens op terug te komen, Jan, de nieuwe woning is tegen den eersten gehuurd voor een jaar. Het zal moeilijk gaan er af te komen, je zult er toch wel wat bijleggen Jantje Deze staarde de vraagster verwilderd aan en riep toornig, »de nieuwe woning gehuurd? zonder dat ik ze gezien heb of er ook maar één woord in gesproken? Door wien?« Wel door Willem antwoordde Mathilde een beetje verbluft door Jans uitbarsting. Welken Willembrulde hij. Willem Schram, Mina's bruidegom. Mijn hemel* voegde zij er bits bij, »het zal toch wel geoorloofd zijn dat een jong paar zelf de woning uitzoekt, waarin ze wonen zullen.* De uitwerking dezer woorden op Jan was verschrikkelijk. Bedrogen, bedrogengalmde het in zijn hersenshet speeltuig van een sluwe, ko kette meid, die hem aangemoedigd, zijn goedheid misbruikt, zijn spaarcenten afge troggeld heeft en thans eenvoudig op zij schuift en een ander trouwt. Schaamte en woede streden in hem en een avondzitting noodig was. Nog was de anti-revolutionaire partij niet voldaan. Door den heer Van Velzen werd voorgesteld Donderdag de algemeene beraad slagingen voort te zetten. Gelukkig vond bij geen steun. Donderdag kan men aan de artikelen beginnen, want Dinsdag en Woens dag neemt de Kamer vacantie met het oog op de vergadering der povinciale Staten, van welke collegies een dertigtal leden der Kamer tok lid zgn, en dan de benoemingen van Ged. Staten plaats hebben. En wat is nu de verwachting? Zal de minister zijn ontwerp na eenigen tijd in het Staatsblad mogen zien of zal de oppo sitie door eenige perfectionisten gesteund den minister ten val brengen, zooals reeds herhaaldelijk gebeurd is? De heer Van Houten ried den Minister aan den steun der oppositie niet door te groote offers te koopen, daar hg dien steun niet noodig had. De liberale partij schijnt het dus eens te zgn dat het ontwerp tot wet verheven moet worden. De geavan ceerde mogen niet voldaan zgn, maar zjj zullen met den heer Tijdens zeggenBeter iets dan niets, het is althans een begin om tot meer billijke toestanden te geraken. Waarschijnlijk zullen ook eenige anti revolutionairen zich met het ontwerp ver eenigen en ook van katholieke zijde ontving de Minister steun. De kansen op aanneming staan dus gunstig. Moge het den Minister gegeven zgn de beloften door hem ge daan te vervullen, want mislukt nu de poging van belastinghervorming dan zal men zeker hen niet zegenen die tot die mislukking het hunne hebben bijgedragen. Karakteristiek is, dat, wat ook gezegd werd, de landbouwers als de slachtoffers werden voorgesteld en van geen enkele ver- eeniging van landbouwers verzoekschriften waren ingekomen, terwijl de landbouwers in de Kamer, en men mag toch veronder stellen dat zij hun belang begrijpen, het ontwerp krachtig verdedigd hebben. Een bankier van Genappe, die per spoor naar Brussel vertrok, teneinde aldaar ter Beurze zaken te doen, had eene portefeuille in den linker borstzak van zijne jas, waarin zich 90,000 frs. in bankpapier bevonden. Hij reisde le klasse in een coupé, waarin zich buiten hem nog een reisgezelschap van 3 heeren en ééne dame bevond, oogen- schgnlgk behoorende tot de hoogere klassen snoerden hem de keel dicht. Elk oogenblik kon er een uitbarsting volgen, ik las het op zijn onheilspellende trekken. »Maak dat je weg komt« riep ik de moeder toe, »ik kan anders voor niets in staan.* Zij zagen ook het gevaar in, zelfs van Mina's lippen was de lach geweken Ze begrepen dat hun spel ten einde was en maakten zich gereed mijn raad op te volgen, toen de komst van Gerrit het tooneel plotseling veranderde. Bij de onverwachte komst zijns makkers sloeg Jan in elkaar als een zakmes. Al zgn woede was als weggeblazen, slechts de schaamte gebleven. Hoe stond hij daar voor hem, de oude getrouwe, die hem zoo veel malen had gewaarschuwd, en wiens goeden welgemeenden raad hij zoo lichtzinnig als een aankomende knaap in den wind geslagen had Gerrits aandacht was intusschen niet op hem, maar op Mathilde Storm gevestigd. Ze stonden tegenover elkaar, zoodat het door de ramen vallende zonlicht hun beider ge laat bescheen. Gerrit kromp in elkaar, zijn vuisten balden zich en de aderen van het voorhoofd zwollen op. Doch ook Mathilde moest hem herkend hebben, want ze ver bleekte. >Wat mot jij hier?* vroeg hij, met een stem, waarin de opkomende storm zich hooren liet. »Ik ben de moeder van Mina* antwoordde zij onverschrokken, »en wilde mijn ouden vriend Jan bezoeken.* »Ha, ha!« lachte hij bitter, »dien je even der maatschappij. De bankier was in slaap geraakt en werd wakker door het stilhouden van den trein te Ottignies, waar zijne mede reizigers uitstapten. Nauwelijks had de trein zich ia beweging gezet of de bankier, aan de linkerborstzgde van zgn jas voelende, bespeurde dat de portefeuille met baren in houd verdwenen was, Te Brussel deed de bankier aanstonds aangifte en terstond werd van daar het signalement van zijne vier reisgenooten naar verschillende richtingen getelegrafeerd. Een Fransch anarchist, Pichancourt ge naamd, die in België is opgespoord en door de gendarmes over de grenzen is gebracht, om uitgeleverd te worden aan Fransche gendarmes, is op het oogenblik dat dit zou plaats hebben, ontsnapt en in België terug gekeerd. Zgn spoor heeft men daar nu ver loren. Een onbeschaamde straatroof wordt uit Frankfurt aM. bericht. De leerling van de aldaar gevestigde handelsfirma Gebroeders Wolff, had aan de bank een bedrag van 224.000 mark aan bankpapier voor specie ingewisseld. Reeds bevond hg zich daarmede in de vestibule van het kantoor der firma Wolff, toen hij werd aangevallen en hem het geld afhandig werd gemaakt. De roover vuurde met een revolver op een voorbij ganger, die hem de vlucht wilde beletten, gelukkig echter zonder hem te treffen. Een politiedienaar te paard wist den vluchteling spoedig in te halen en gevangen te nemen. De som was nog ongeschonden in zgn bezit. De dader noemt zich Ward en zegt uit Sydney afkomstig te zijn. Hij was op weg naar Parijs. Dat de positie van een soldaat in het Hongaarsche leger niet erg rooskleurig is bewijst het volgende De Hongaarsche regeering zal eerlang in de Kamer worden geïnterpelleerd over de lijfstraffelijke rechtspleging in het leger. Nog dezer dagen werd, ingevolge het regle ment, een vrijwilliger te Miskolcz door een luitenant veroordeeld den ganschen dag met de armen op dan rug gebonden te loopen, terwijl te Pest een soldaat door een sergeant het te lange hoofdhaar met behulp van petroleum werd afgebrand. De oppositie zal den minister van oorlog elk crediet weigeren, zoolang hij aan zijne belofte tot herziening van het verouderd reglement niet voldoet. goed bedrogen hebt als mij. Voor jou is geen plaats onder dit dak. Ga dadelijk weg met je dochter. Zoolang ik nog hier woon, zul, je geen voet meer over den dorpel zetten.* Ik had den koelen Gerrit nooit zoo opge wonden gezien. Jan zat onder den dreigenden toon zijner woorden als gebroken op een stoel en staarde hulpeloos op den grondik zelf was door de scène pijnlijk aangedaan. Een oogenblik scheen de vrouw zwijgend het bevel te zullen gehoorzamen, doch ze bleef plotseling staan en zei: »ik ga, maar wil je ook je kind de deur wijzen Zij is je dochter en heet als jjj Mina Mulder.* »Er uit allebei*donderde Gerrit haar tegen »en dadelijk, anders vergrijp ik me aan je. Je bent een gemeene bedriegster. Dat meisje daar is achttien en ik ben twintig jaar van je gescheiden. Denk je dat mijn ge heugen niet deugt en dat ik me voor de tweede maal door valsche vlaggen laat bedriegen?* Zgn houding was nu zoo dreigend dat beide vrouwen 't geraden vonden zee te kiezen en na enkele oogenblikken bevond ik me met beide vrienden alleen in de kamer. Dat was alzoo Gerrits geheim, dat hem twintig jaren zijns levens verbitterd had. Hij was met Mathilde Storm gehuwd ge weest, door haar bedrogen en had zich laten scheiden, om voortaan alleen en ver vuld van haat tegen 't heele vrouwelyke geslacht door 't leven te gaan. Slot volgt. Buitenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 1