Uit Antwerpen wordt gemeld: Het Fransche stoomschip »St. Panic kwam van Bordeaux hier aan met 4 matrozen, die door hevige cholera waren aangetast. Zjj werden naar het hospitaal overgebracht 3 zjjn aldaar overleden, de 4e is aan de betere hand. Men schrgft de ziekte toe aan het gebruik van een groote hoeveelheid mos selen. Het stoomschip werd ontsmet en is naar Havre vertrokken. Geen officier was aangetast. Er zgn verschillende andere ge vallen van cholera. Een schippersvrouw stierf. Twee dynamietpatronen met lonten zgn gevonden in een sloot te Levallois-Perret. Zg waren gemaakt in de fabriek te Cugny. Te Thiviers (Dordogne) werden 9 dyna mietpatronen en eene groote hoeveelheid kruit gevonden in de kelders van zekeren Chabrol. Uit Hamburg wordt d.d. 22 Aug. gemeld De cholera-achtige gevallen nemen in de laatste dagen zeer toe. Gisteren 22, sommige met snellen doodelijken afloop. Heden voor middag verscheidene nieuwe gevallen. De gezondheids wachten bij de ziekenwagens zgn versterkt, opdat de zieken zoo spoedig mogeljjk naar het ziekenhuis kunnen worden gebracht. Tot hiertoe geen geval van Aziatische cholera. Nabij Zermatt, in Zwitserland, is een dorp, Tasch genaamd, grootendeels vernield door het neervallen van een der gletschers, door welke dit plaatsje omringd wordt. Uit onderscheidene andere plaatsen wordt bericht van het vernielen van gedeelten van wegen, ten gevolge van het naar beneden komen van gletscher-jjs of het buiten hunne oevers treden van bergstroomen. Omtrent de aanvaring tusschen de stoom schepen »Ajax« en »Runeberg« waarbij 80 personen om het leven kwamen, wordt uit Helsingfors gemeld De »Ajax« was ingericht op het vervoer van 75 passagiers, maar in plaats van dat aantal bevonden zich op den dag van het ongeluk meer dan 110 mannen, vrouwen en kinderen aan boord. Dit te groote aantal passagiers is de oorzaak, dat zoovelen zgn omgekomen. De gezagvoerder van de Rune berge, die zelf aan het roer stond, was een man van meer dan 70 jaren. Het schijnt dat hij zgn boot in verkeerde richting langs de »Ajax« stuurde, die recht op de »Runeberg« afstoomde. Toen hij zag dat een botsing onvermjjdelijk was, liet hij geheel wanhopig het roer los. Een vreeselijk tooneel was het die dren kelingen te zien, trachtende iets te grijpen, of worstelende om zich te bevrijden van hen, die zich aan kleeren, armen of beenen vastklemden, allen beschenen door het licht van de maan, van de scheepslantaarns en van den haard van de »Ajax«. Toen de boot begon te zinken, liepen de aanwezigen in den salon in wanhoop dooreen. De lijken van deze ongelukkigen werden in 't wrak opeengehoopt gevonden. De lichamen zijn meerendeels vreeselijk verminkt en slechts bij weinigen schijnt de dood rustig te zijn ingetreden. Dit was het geval bij een jong meisje, dat eenige uren te voren was verloofd en wier gelaat nog een schoone kalme uitdrukking had bewaard. Een ander meisje lag met saamgevouwen handen, alsof zij een gebed opzeide. Men heeft inschrij vingen geopend en ook de Deensche Senaat heeft een som toege staan voor de slachtoffers en hunne nage laten betrekkingen. Alle passagiers behoorden tot de mingegoede standen en vreemdelingen waren niet aan boord. BEKENDMAKING. De Burgemeester vau Heusden brengt ter openbare kennis, dat het le kwartaals kohier van het patentrecht, dienst 1892/93 is invorderbaar verklaard en aan den Ont vanger ter inning is toegezonden. Heüsden, 22 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. «Xselijlt Nieuwn. HEUSDEN, 23 Aug. Het bericht in ons vorig blad omtrent het redden van een knaapje uit de nieuwe rivier de Maas, vereischt nog eenige uit breiding. Naar wij nader vernamen, was het Notaris De Gier alhier, die juist met een rijtuig de dijk passeerde en het ventje te water zag gaan. Hij riep terstond een polder werker aan en beloofde hem eene beloonum-, indien hij het, jongske aan wal bracht. Toen dit geschiedde, zag de jongen al blauw en gaf geen teeken van leven. Zonder aatz len toog nu de heer De Gier aan het werk en paste de bekende middelen bij het redden van drenkelingen toe, inmiddels zijn rijtuig zendende om een dokter uit deze plaats te halen. De aangewende moeite bleek niet vergeefs te zijn, want na epnigen tijd doet het ventje de oogen een weinig open en heeft een kwartier later zgn denkvermogen terug. De dokter doet het volgende en we deelden het gelukkig einde reeds mede. Niettemin heeft Notaris De Gier de groote zelfvol doening, dat door zgn direct handelend op treden een jeugdig leven is gered geworden. DRUNEN, 22 Aug. Gisteren morgen om half vijf zgn hier drie jongelieden, die uit geweest waren om te visschen, ver dronken. Een vierde, die ook naar de diepte zonk, werd nog gered. Dit treurig ongeval heeft zieh op de vol gende wijze voorgedaan. Een der visschers wilde, vóór het naar huis gaan, zich aan een wiel afwasschen. Hij deed daartoe eenige schreden in het water, toen de grond als het ware onder hem wegzonk en hij in de diepte verdween. Zgn broeder dit ziende wilde hulp bieden en verdween insgelijks. Een derde persoon volgde alweder hetzelfde voorbeeld. Alle drie personen waren tusschen den leef tijd van 20 en 25 jaar. WAARDHUIZEN. Zaterdag 1.1. werd een reeds behoeftig en talrijk gezin in nog grooter ellende gedompeld, doordien de vader, die een oppassend werkman was, zich door verhanging van het leven beroofde; toen men het gewaar werd, waren de levens geesten reeds ontvloden. Vermoedelijk ge schiedde het in een vlaag van zwaarmoedig heid. WAALWIJK. Wegens de schaarschte van het weigras was de kooplust in de Langstraat voor de verschillende soorten van hoornvee weder niet grootgoed slacht vee maakte hierop echter eene uitzondering. Kalfkoeien le qual. f185 a 220, dito 2e qual. f145 a, 170, weikoeien f135 a 170, melkkoeien f120 a 150, vette koeien le soort 70 a 72 ets. per K.G. schoon; 2e soort 58 a 66 ets., vette kalveren f 0.90 a 1.05 per K.G. schoon, nuchtere dito f 7 a 9, hok- kelingen en jarige kalveren ongevraagd, vette varkens 59 a 61 ets. per K.G. schoon, jonge dito f9 a 12, berekend naar f 1.75 a 1.80 per week. Hooi. De handel is thans zeer stil, er worden weinig zaken gedaan, omdat de per sen thans goeden vooraad hebben, van prijs- verandering is echter geen sprake. Stroo wordt op levering reeds voor f28 per 1000 K.G. verkocht. De vraag blijft levendig. De aardappelen in de Boven-Langstraat golden f 1.50 a, 1.75 per H.L., vroege appelen f 4 a 5, dito peren f3,50 a 4.50. Met het afleveren van snijboonen en sla- boonen is men druk bezig. De pluk valt niet mede. 20 Aug. Aangaande de tiend-quaestie valt voor heden gelukkig niet veel bijzon ders te melden; alles is met een sisser af- geloopen. De politie is Donderdag en Vrij dag geconsigneerd geweest met het oog op de te Sprang te wachten ongeregeldheden, maar Notaris De Balbian van Doorn heeft wijselijk besloten maar weg te blijven. Naar men zegt zal hij later zonder vertoon over komen om te trachten met de boeren te transigeeren. De collecte voor den hagelslag onder Wijk en Veen, op 31 Mei j.l., heeft in deze gemeente opgebracht f31.41. BUREN. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat door den heer Joh. Beekman Az. alhier, een veulen van 6 maanden oud verkocht is voor den enormen prijs van f275. WIJK. 22 Aug. De rekening der ge meente over 1891, bedraagt in ontvangst f 11653.046; in uitgaaf f 11348.02; slui tende met een voordeelig saldo van f 305,025 Onder de uitgaven vinden wjj vermeld als: Aan tractementen enz., f2146.62; kasten schoonhouden meubelen, licht, vuur, bureaubehoeften enz. f 448.01 openbare wegen f 1951.675; kosten onderhoud eigen dommen f 390.37 renten en aflossingen geldleening f 627.64; onderwjjs en arm wezen f5376.59; Uitgaven niet tot voren staande behoorende 392.08"; onvoorziene uitgaven f 15. HILL (Babyloniënbroek). Een land bouwer uit Meeuwen zou dezer dagen een varken van circa 400 pond aan een slager te Woudrichem afleveren. Na met zeer veel moeite de viervoeter op een z. g. bolderwagen te hebben geplaatst, wordt de reis ondernomen en lustig rijdt hjj er van door. Het dier is buitengewoon rustig en zijn; knor! knor! wordt na een halfuur niet meer gehoord. Nagenoeg het doel der reis genaderd zal hij toch eens naar zijn reis-compagnon zien, toen bij, o, schrik, bemerkt dat het zwijntje verdwenen is. Aan welk station zou het afgestapt zijn, is na tuurlijk zijn eerste vraag en treurig wordt de terugweg ondernomen. Alle iuformatiën zijn vruchteloos, niemand heeft het monster van 400 pond gezien, dat zoo onopgemerkt verdween tot hij onder deze gemeente komt en de knorrepot rustig viudt grazen in de steeg. De rest kan men er wel bij denken. WOUDRICHEM. De bouwlandeu hier en in de omstreken brengen bij publieke ver pachting ongeveer 40 pCt. méér op dan het vorig jaar. De tweede sue Ie klaver om te hooien is verpacht tegen f 112 per II.A. GELDERMALSEN, 20 Aug. De paar denmarkt alhier gaaf steeds vooruit, de aanvoer was gisteren grooter dan ooit te voren, ea bestond uit ongeveer 800 stuks. De behoefte aan gras was van merkbaren invloed op den handel, zoodat deze dan ook niet vlug kon genoemd worden. Alleen vette paarden gingen vrij goed van de hand, en veulens werden ook nog al ver kocht. Woensdag 21 September wordt er weer eene markt gehouden. GORINCHEM, 20 Aug. Heden waren op de markt ruim 300 paarden aan de ljjn gebracht. Reeds gisteren waren eene menigte vreemde kooplieden in da gemeente. Fran- schen, Duitschers en Engelsehen hoorde men den handel reeds bespreken en vele open bare inrichtingen ondervonden daarvan weder hun voordeel. Ging de verkoop evenwel niet zooals men gewenscht had, toch gingen vele paarden in andere handen over, waaronder vele voor het buitenland bestemd en werden voor goede paarden groote prijzen besteed. Heden morgen zag men een Fransch koopman gezeten in eene gemakkelijke stoel op het erf van den heer De Jong in de Haarstraat de paarden voor zich monsteren. Een ongewoon geval, dat men die handel zoo op zgn gemak drijft, doch niet uit gemakzucht deed die heer zulks, maar zich aan den voet bezeerd hebbende, was hij wel genoodzaakt op die wijze zaken te doen, daar hij anders eene vergeefsche reis naar deze markt gedaan had. liinnenlan tl. De minister van binnenl. zaken heeft, op grond der deskundige adviezen, welke eerlang zullen worden gepubliceerd, bij cir culaire aan de gemeentebesturen de middelen aangewezen tot bestrijding der tweede gene ratie van de rups van den gamma-uil, die zich waarschijnlijk spoedig zal vertoonen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt mededeeling gedaan dat alle Russische havens aan de Oostzee, door Aziatische cholera zijn besmet verklaard. Naar aanleiding van het veelvuldig voor komen van het mond- en klauwzeer in België, is ingetrokken de vergunning, ver leend aan Belgische en Nederlandscbe grens bewoners voor wat de provincie Limburg betreft tot invoer van schapen, ter be weiding van wederzijds over de grenzen gelegen landerijen. De opening der jacht op klein wild voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland, is vastgesteld op Zaterdag 3 September met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is vast gesteld op Zaterdag 1 October. Van het plan tot uniform-verandering bjj het leger is thans afgezien, op grond van de bezwaren, die daartegen bleken te bestaan. Alle in de gemeente Waspik gevestigde scheepsbouwmeesters hebben een bezwaar schrift ingediend bjj Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, tegen het plan van de afwatering, de bevloeiïng en de scheepvaart van de streek, bezuiden den Nieuwen Maas mond. Volgens dat plan wordt in de haven het water geregeld op een peil gehouden van 1 M.1.30 M. boven A. P., waardoor de scheepswerven dus ook in het vervolg eb en vloed zullen missen. Gaat dus dat plan door, dan moeten de scheepsbouwmeesters óf hunne werkzaam heden zeer beperken, waardoor vele werk lieden broodeloos zullen worden, öf zij moeten zich aanzienlijke kosten getroosten ter verbetering, bij gebreke waarvan een bloeienden nijverheidstak in die gemeente een gevoelige slag wordt toegebracht. Men schrijft uit Vlaardingen van 20 Augustus aan de Haarl. Ct. Een vloot van 39 loggers en 11 bom schuiten kwam deze week van de haring- visscherij hier binnen, met een gezamenlijke vangst van 15.685 ton pekelharing. De aanvoer hier ter plaatse bedraagt thans 115.986 ton, terwijl de geheele vangst van de Hollandsche vloot thans reeds het aan zienlijk cijfer van 200.127 ton heeft bereikt, tegen resp. 78.410 en 145.772 tou in de beide voorgaande jaren. Dat de markt onder deze omstandigheid totaal alle gelegenheid ontbreekt om iets levendiger te worden, behoeft geen betoog; waarbij nog komt, dat de afzet thans betrekkelijk gering is. Een en ander maakt, dat het zoowel voor han delaren als readers er allesbehalve roos kleurig uitziet, terwijl van de visschers zware arbeid wordt geëischt, waarvoor zij slechts zeer sober worden beloond. De afslagprijzen waren voor gewone volle haring f 8,25 a f 8, voor grooter soort f 10 a f 10,25 en voor maaij-s f 6 per ton. De minister van koloniën heeft een lang durig gehoor verleend aan Arie van Duinen, den bekenden sergeant, die zich in Atjeh zoo schitterend lmeft onderscheiden. Op 's ministers verzoek gat hij een uitvoerig relaas van zijn krijgsverrichtingen in Aijeh, o.a. van het gevecht te Lauiitu, waarbij hij zoo jammerlijk verminkt werd. Met groote belangstelling luisterde Z. E. hiernaar en uit het onderhoud valt niet zekerhei 1 op te maken, dat an Duinen de hem toegedachte ouderscheiding vun't riddtr- kruis der Militaire Willemsorde zal ten deel vallen. In de departementslokalen werd de Atjehsche held, die er verscheiden oud kameraden ontmoette, met de meeste heusch- heid bejegend. De aan de militairen gegeven vergunning om in kleine of dagelijksche tenue buiten dienst in het openbaar te rooken, is uitge breid, zoodat voortaan de militairen ook io andere dan de kleine of dagelijksche tenne gekleed, buiten dienst zullen mogen rooken. Door de Rijkspolitie werden Donderdag middag, ruim 5 uren, drie visschers, woon achtig te Woudrichem, op heeterdaad be trapt, terwijl zij bezig waren met het visschen met een zegen in de rivier het Scheur, nabij Maassluis, zonder daartoe ge rechtigd te zgn. Er werd natuurlijk proces verbaal opgemaakt. Ten huize van den heer B. te Amsterdam waren twee logeetjes gekomen. Vrijdag morgen bleef de slaapkamer lang over den tijd gesloten. Bjj onderzoek bleek dat in het vertrek eene gasuitstrooming had plaats gehad, tengevolge waarvan bet eene meisje gestikt is en het andere zich in staat van bedwelming bevond, die hare opneming in het gasthuis noodzakelijk maakte. Er bestaat echter hoop op haar behoud. Na een paar dagen afwezigheid, zijn vrouw en twee kinderen in kommer en ongerustheid achterlatende, is de adsistent van den stationchef te Heiloo, die met de bijdragen voor een geschenk aan zgn chef verdwenen was, in zijn woning terugge komen en heeft hij zich naar den officier van justitie te Alkmaar begeven, die hem in arrest nam. Bij het afbranden der woning van den arbeider P. P., te Bergharem bij Wijchen, is een jongetje van 4 jaar in de vlammen omgekomen, terwijl de moeder, bij haar pogingen om het kind, dat ziek was, te redden, zelf ernstige brandwonden bekwam. Naar men aan de Haarl. Crt.« mede deelt, is op een pachthoeve bij Voerendaal (Heerlen) een Romeinsch gebouw ontdekt. Door de loffelijke bemoeiingen van de heeren Jos. Habets, Rjjks-archivaris, dr. Van Oppen, rector van het gymnasium te Maastricht en J. van Oppen, jur. stud., welke Woensdag jl. met den heer Serodea, ingenieur te Heerlen, op het terrein aanwezig waren, is thans met de opgraving dezer villa een aanvang gemaakt. Wegens de groote kosten, aan die opgravingen verbonden, zal bjj de Regeering een subsidie worden aangevraagd. Reeds is een gedeelte blootgelegd, o. a. het hypocaustum, een kamer, die ouder den vloer, op zuiltjes van tichelsteenen rustende, verwarmd werd. Thans is men bezig den kelder op te delven. Tot de gevonden voor werpen behoort een sera, hangslot, zooals er een, doch in grooter formaat, te Rome in een graf gevonden is en een ander, in het Britsch museum bewaard wordt. Een man te Rotterdam vond op de trap van een portaal van een pand aan den Orooswjjkschen weg een vrouw liggen met een diepe wonde aan den hals. Nadat hij de politie gewaarschuwd had, werd de vrouw op last van een inmiddels geroepen genees kundige per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Het is gebleken, dat de vrouw door een tot nog toe onbekend gebleven man met oneerbare bedoelingen in bedoeld portaal is aangerand geworden en daarna door hem, uit woede omdat zij weerstand bood, met een mes in den hals is gesneden. Hoewel de vrouw veel bloed heeft ver loren, is haar toestand niet levensgevaarljjk. Zij is 46 jaar en was zwervendemeestal vertoefde zij te- 's-IIage, doch in de laatste dagen heeft zjj bjj de politie te Rotterdam wel eens nachtverbljjf genoten, De Echo ontving het volgende schrjjven: De sociaal-demo .raat Bos stelt u in kennis, dat hij na een 11/i jarig verblijf in het buitenland, om gezondheidsredenen, in Amsterdam is teruggekeerd, om zjjn door de klasse-justitie opgelegde straf van 8 maanden te ondergaan. Zaterdag werd door de politie te Breda gearresterd zekere N., werkzaam aan een der ijzerfabrieken aldaar, verdacht van het vervaardigen en in omloop brengen van valseh geld. Weder reizen in Friesland een tweetal Spaansche veekoopers rond, die fokstieren opkoopen. Zij besteden f 300 a f 350 per stuk. Te Breda hebben eenige vronweljjke vol gelingen van bet Leger dts Heils het weder hard te verantwoorden gehad. In de Driest- straat werden zjj aangehouden door een 4-tal kerels, die een harer 't zelfde meisje dat eenige maanden geleden door het straat publiek zoodanig is mishandeld, dat zjj ge- ruimen tjjd zwaar ziek is geweest een kroeg wilden binnensleepen. Op den Haag- djjk werden zjj door een hoop volks al gooiende en scheldende achterna gezet. Op het einde van Haagdjjk maakte men het zoo erg, dat zjj in het stedeljjk ziekenhuis de vlucht moesten nemen. Nadat zjj daar eenigen tjjd verbleven hadden, werden zjj door de politie afgehaald en naar huis ge leid. In de laatste dagen hebben zich in Lim burg weer nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer vertoond in de volgende gemeen ten: Noorbeek, Beek, Slenaken, Boeholtz Wittem. De toestand der rivier de Maas onder Maasbommel wordt dageljjks voor de scheep vaart slechter. Tal van schepen en schuiten big ven daar op 't droge zitten, mede een ge volg van den zeer lagen waterstand. De schippers, die om dezen tjjd veel te laden hebben, ljjden er groote geldeljjke schade door. In de afgeloopen week werd vanwege het Rjjk de rivier weder gepeild. Dezer dagen werd uit de Djjksgracht te Amsterdam het ljjk opgehaald van een 15- jarig meisje. De politie moet thans het huis der ouders van het kind bewaken, omdat de buren hen te ljjf willen. Het meisje was nameljjk in ongenade gevallen bjj haar stief moeder en deze behandelde haar slecht, ja, nadat zij het kind zes dagen had vermist, herkende zjj met het kalmste gezicht het ljjk. Bjj de begrafenis moesten drie politie agenten de woedende buurvrouwen van de ouders afhouden. Toen de stoet naar het kerkhof reed, sloegen de buren de ruiten in en wierpen boopen vuilnis in huis. De huisheer heeft de ramen met planken laten dichtspjjkeren. Meermalen komt het voor, dat het per spoor reizend publiek aan de conducteurs fooien geeft voor bewezen diensten, zooals het overbrengen van bagage, het nemen van plaatskaarten, enz. Het aannemen van der gelijke belooning door de treinbeambten der Staatsspoorweg-Maatschappij wordt door den directeur-generaal met straffe van degra deering, ja zelfs ontslag, bedreigd, tenzij betrokken conducteur het geld aan den stationchef, ter storting in de kas van het zieken en ondersteuningsfonds, afdraagt. Niet altijd geeft die beambte aan bedoeld bevel gehoor, maar wendt de fooi ten eigen bate aan. Zoo is thans weder de hoofd conducteur B. te Amsterdam, te dier zake tot gewoon conducteur teruggesteld. Voor waar een zeer harde les, maar beter ware het, dat het publiek, aan wien het verbod van den directeur generaal natuurlijk niet bekend kon zjjn, op de eene of andere wjjze b. v. door annonceering in de coupé's daar mede in kennis werd gesteld. Hierdoor zou de verleiding voor den conducteur niet meer bestaan en diens huisgezin niet meer op eene gevoelige wijze worden getroffen. De Rotterdamsche kermis werd Zaterdag gekenmerkt door verschillende onheilen. Wjj nemen daarvan het een en ander over om onze lezers een denkbeeld te geven van de barbaarsche wjjze waarop men aldaar kermis viert. Zaterdag avond ontstond in het lokaal der sociaal-democraten, het koffiehuis Voor waarts* aan de Delftschestraat no. 32, tus schen bezoekers twist, die weldra in een ge vecht overging, dat in en voor het huis werd voortgezet. Om hieraan een einde te maken werd de hulp der politie ingeroepen en verschenen ter plaatse de agenten van politie 3e klasse R. van den Berg en M. B. Bjjl. De agent Van den Berg, een bedaard en degeljjk politieman, ging als oudste het eerst het lokaal biDnen, trachtte de vech tenden tot bedaren te brengen en een stok te bemachtigen, waarmede geslagen werd. Op het oogenblik dat hij, den stok vast houdend?, bij den ingang van het koffiehuis stond, hoorde men eensklaps een schot vallen en zag zijn makker hem wankelen en ruggelings achterover slaan, aan de rech- terzjjde van den hals door een revolverschot getroffen, tengevolge waarvan de dood bijna onmiddellijk intrad. Het voorloopig onderzoek, in het koffiehuis Voorwaarts* ingesteld, had inmiddels tot de ontdekking van de revolver geleid, die men, met nog 5 patronen geladen, in het privaat vond, waarin het wapen door A. W. Ockeloen, een 23 jarig horlogemaker, te Kralingen aan de Rubensstraat woonachtig, zou zjjn geworpen, welke persoon op het privaat gezien was nadat alle aanwezigen, hoewel te vergeefs, gevisiteerd waren. Deze Ockeloen is, als verdacht den moord gepleegd te hebben, naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overgebracht. Hjj ont kend echter de daad bedreven te hebben, niettegenstaande de gehouden instructie aan leiding tot zjjn overbrenging was. De agent Van den Ber.-, een zeer fat soen ljjk man en oppassend huisvader, is

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2