Hei Land van Ilensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 01 KARIKATUUR. Brieven uit Amsterdam. FEUILLETON. Uitgever: Ll. J. VEERMAH, Heusden. M 1134. WOENSDAG 21 SEPTEMBER. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprjjs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prgsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1S92. Advertentiên van 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdag- en Vrij dagmor gen ingewacht. Nieuwe Abonne's op ons blad, ontvangen de nummers van af heden tot 1 October instaande GRATIS. DE ADMINISTRATIE. Terwijl ik de pen opneem, overweegt mijn geest de richting, waarin ik die thans zal staren. In een gewoon geval zou ik me daar aet hoofd niet mee breken. In de September- aand is er voor een Amsterdamsche onikeur geen kwestie van of zijn pen appelt over 't papier, gelijk de danseuses ;j Prot, de bondekens bij Carré en de handwerkslieden en dienstboden« in Artis. ?ptember is de maand van uitgaan, van et maken, één beelen dag met driekwart an den nacbt ingesloten, de Vreugde- ïaand bij uitnemendheid. Dezer dagen hebben we echter met een ugewoon geval te doen. Al ons huppelen n pleiziermaken overstemt niet het geluid der doodsklok, die we als 't ware uit de verte hooren luiden en verhindert evenmin 'at we iederen avond angstvallig naar de den grijpen om te zien of de vreeseljjke volera ook nadert. En als we dan tot uze overgroote vreugde zien dat alleen ar te Hamburg de menschen sterven als l uuizen, wel dan trekken we welgemoed naar L ten schouwburg en verbannen met 't ge- oemel der Groote Trom alle vreesachtige aandoeningen. En de ernstige menschen big ven thuis an peinzen, peinzen op ingezonden stukken voor de krant, waarin 't gemeente bestuur een paar dozijn grieven naar 't hoofd wordt geworpen. Het land loopt over van Sen en Yen en N's en Q's, die voor bun deel de groote trom roeren over kippen- .'kken en varkensstallen, mestvaalten en 'aterputten, altemaal dingen, die jaar en lag ongestoord allerlei bacillen op ons af zonden hebben en die men nu gaarne p eens opgeruimd of gesloten zou zien. Bravo, lieve, beste trommelaars! Hou vol, »ok als straks de cholera uit Europa ver wenen zal zijn en onze gemoedelijke raads- ^den weer dreigen in te dutten. Hou ze wakker, met trommels en spelden, met inge- onden stukken van P. en S. e. a. met ver zoekschriften, met alle mogelijke middelen 'ie onze 19de eeuw u ter beschikking stelt, Lotdat alles wat de lucht verontreinigt en Toen de bankier hem verlaten had, welde uit des schilders borst den kreet Robert Een vloed van dankbetuigingen had niet kunnen uitdrukken 't geen de toon zei, waarop hg zijns vriends naam uitsprak. Goldbaum's bediende kwam bovende scnilaerijen warden zorgvuldig ingepakt en de maker scheidde met een licht hart van de kinderen zijner verbeelding. Slechts in f.en ander opzicht was zijn hart zwaar, van reugde n.l., wanneer hg zijn afwezige aoeder gedacht. Onverwijld schreef hij haar dat de zon van het geluk eindelijk na langen, bangen nacht opgegaan was, en ijlde met den brief naar de naaste postbus. Het was twee uur. VaLdaag had Paul in een restauratie van den eersten rang kunnen gaan, doch zijn zalige stemming verdreef allen zin naar aardsche spijzebij vloog naar zijn gewoon ^afé, waar bij daags te voren zoo neerge drukt had gezeten en wachtte in koortsachtig ongeduld zijn vriend Robert. Ondertusschen had Goldbaum's bediende de twee schildergen thuis gebracht en, wijl de heer des huizes afwezig was, aan de jonge dames afgeleverd. De zusters zonden hem terstond heen en begonnen met grooten den bodem bevuilt, wat onze gezondheid benadeelt en dood en verderf onder de menschen zaait, behoorlijk behandeld en on schadelijk gemaakt wordt. Laten we nu eens niet indutten, gelijk onze gemeenteraden, maar onvermoeid de trom roerenhet geldt de gezondheid van ons en onze kinderen Er is nog zoo verbazend veel te doen en te waarschuwen. Daar hebt ge nu Am sterdam, met een leger professoren in de geneeskunde, en zoo'n massa doctoren, dat ge geen zieken genoeg hebt om ze allen in 't leven te houden. Zoudt ge niet denken dat althans hier de gezondheid behoorlijk verzorgd wordt? Ik zal u daar een staaltje van vertellen. In mijn onmiddellijke nabijheid is men sedert 't voorjaar bezig met het aanleggen van een groentemarkt. Vier en een halve ton is de raming, maar daar zal 't niet bij blijven. Men heeft een gracht doorgeslagen en een brug gelegd, een gracht gedempt en nog een brug gelegd, een half dozijn kleine zijhaventjes in den Buitensingel gegraven en thans wordt over dien singel een derde brug gemaakt. Dat heele terrein echter, aan weerskanten van den singel moest opgehoogd worden. Wat was nu eenvoudiger dan den uitgebaggerden, stinkenden modder, uit te spreiden over de op te hoogen gedeelten? Daar heeft nu dezen zomer die modder liggen uitdampen en drogen en millioenen ziektekiemen in de lucht verspreid. En daar langs wandelen eiken dag duizende menschen en moeders met kinderen, die in 't Vondel park verpoozing gaan zoeken. Nu neem ik uit deze buurt twee woningen, mijn eigen en die van mjjn buurman. In 't mijne heerscht n.l. roodvonk en in 't zijne typhus. Hoe komen wjj aan die ziekten? Hoogst waarschijnlijk door die rnodder- drogerjj. 't Is toch wel een beetje erg niet waar? Jaarlijks bij de f 70 aan belasting bijdragen en dan nog een extra traktatie van bacillen te moeten aanvaarden Doch ik eindig met deze ernstige zaken en ga als welgeaard Amsterdammer uit. Ik heb reeds gezegd dat de September maand een dertigdagig tijdperk van vreugde is en de ziektegeruchten hebben niet ver hinderd dat de publieke vermakelijkheden deze maal de traditie hulde doen. Wat meer zegt we pakken nog extra uit, want in het eenzame circus Carré is op 't oogenblik de bekende dierenhandelaar Hagenbeek uit Hamburg gelogeerd met een paar dozijn wilde dieren, als leeuwen, tijgers, beren enz., als schoothondjes gedresseerd. En in den Parktuin is het circus Beige opgeslagen, ijver de onthulling, zeer verwonderd, in plaats van één, twee stukken te ontvangen en nog meer verwonderd, geen portret te vinden. De bediende werd teruggeroepen en uitgevraagd, doch hij kende alleen straat en nummer. Hierop gaf 't adresboek uitkomst en nu wisten de zusters ten minste dat de geheimzinnige sehilder Paul Asmus heette. Voor de rest moesten ze geduld oefenen tot papa terug kwam. Deze verscheen eerst bij 't dinereen conferentie met ontwerpers eener nieuwe leening, waarbij men zjjn naam niet missen kon, had hem zoolang opgehouden. Elvira boodschapte hem terstond de bezorging der beide schilderijen. «Goed, goed!« zei hij kortaf. «Waar zullen ze gehangen worden vroeg zij. Waar ge wilt «Papa, gij hadt toch van een portret ge sproken «Het beviel mg niet, de landschappen waren beter. »Landschappen?« De oudste wisselde een blik met de jongste, die daarop inviel«het zgn binnenkamers, papa!« «Mij ook goed!* antwoordde hij. «Laat mij in rust met die nietigheden, ik heb ge wichtiger zaken in 't hoofd. Wederom genoten de drie zwijgend het middagmaal. Reinwald betrad klokslag drie het bekende café en Asmns, iich niet om de overige gas ten bekommerend, viel zijn vriend om den ten einde voorstellingen in paardendressuur te geven. Ik kan niet denken dat deze Belgen hier zaken maken zullen daar we spoedig weer Carré krijgen, wiens uitgelezen voor stellingen niet licht door reizende 'kermis klanten overtroffen zullen worden. Overdag kunnen we voor 25 ct. ons te goed doen in Artis en tegen denzelfden prijs in 't Panopticum, terwgl des avonds behalve bovenstaande gelegenheden de vol gende schouwburgen hunne gastvrije ruimten open zetten het Grand-Theatre, de Plantage schouwburg, de Artis-schouwburg, Tivoli, Frascati, de Salon, de Park-schouwburg, terwijl alle tingel-tangels een extra pro gramma opgezet hebben en de gewone concerten plaats hebben. En alsof we daaraan nog niet genoeg hebben geeft een gezelschap tooneelisten op voeringen in het gebouw van den Werkenden Stand en komt bovendien een Rotterdamsche troep in Maison Stroucken spelen. Van al deze gezelschappen wekt op 't oogenblik geen meer de belangstelling dan dat der Salon, waarin 't vorig jaar «de Doofpot* meer dan 200 maal gespeeld werd en thans «de Groote Trom* op de planken gebracht is. De Trom is natuurlijk de reclame. Het Leger des Heils heeft den titel geleverd. Er is een krankzinnigengesticht zonder gekken, met Dr. Bambi tot directeur. Hoe zal ik mijn inrichting bevolken, peinst Bambi, in een land waar iedereen verstandig is? En hij probeert allerlei huismiddeltjes om de menschen woest te maken. Hij laat de koffiehuizen te 9 uren sluiten, verdrijft de kooplui van de Nieuwmarkt naar Waterloo, neemt zelfs onschuldige menschen gevangen en voert gehate belastingen in alles om niet, de ingezetenen blijven rustig, «zej prutten wel, maar koken niet!« Eindelijk herinnert hij zich de Groote Trom van het Leger des Heils, gelijk die op den velddag te Vogelenzang de gemoederen roerde en na deze in 't werk gesteld te hebben, stroomen de patiënten toe en geraakt de inrichting bevolkt. Dat is de aanleiding tot den naam. Verder laat deze revue zich niet na vertellen, want 't is een aaneenrijging van uien en flauwi teiten, welke aantehooren alleen mogelijk is, wanneer men in de daartoe noodige stem ming verkeert. Een en ander is genoeg om u te doen zien hoe we niet verlegen behoeven te zgn om onze centen kwijt te raken in deze Vreugdemaand. Intusschen heeft de hemel ons bewaard hals en vertelde hem haastig het voorgeval lene. Reinwald hoorde zwijgend toe. «1800 mk. op tafel,* herhaalde de schilder, voor de helft had ik hem beide stukken gaarne gelaten En hij stond er nauwelijks vóór of hg was besloten De andere begreep zeer goed waarop dat ras besluit gegrond was en vraagde rustig «en zijn dochters «Hij kwam zonder, wat me ook veel liever was.* «Mij echter niet Paul! Ik had u toch ge zegd de jongste goed op te nemen «Waartoe dat, Robert Reinwald antwoordde niet direct. Je hadt er aan moeten denken en aanbieden de schil derijen persoonlijk af te leveren. Je moet in elk geval nog in huis, anders loopt alles fout.* «Ik begrijp u niet!« De docter bezon zich. Hij had de zusters zooveel van het geheimzinnige portret ver teld, dat hij er niet buiten kon een persoon- lyke ontmoeting tusschen haar en den veel besproken schilder te bewerkstelligen, opdat niet door een of ander toeval zgn op touw gezette intrigue aan 't licht zou komen. Zijn talent voor dergelijke aardigheden liet hem echter ook in dit oogenblik niet ver legen zitten en na een poos zei hij tot zijn vriend: «naar uw meening is achttienhon derd mk. een ongehoorde som, ge zult er dus wel honderd van willen offeren?* «Waarvoor voor bachanaliën gelijk de Rotterdamsche kermis te aanschouwen gaf. Men had n. 1. 't plan van Nieuwer-Amstels bestuur toe stemming te vragen tot het houden van een echte, ouderwet8che kermis aan de boorden van onzen schoonen Amstel. Van deze be zoeking zgn we althans voor dit jaar door de cholera-geruchten gespaard. Een volgend jaar zullen we zien of 't bestuur onzer na burige gemeente, waarmee we op niet al te vriendschappelgken voet staan, de hoofdstad dezen slag in 't aangezicht zal durven toe toedienen. A., 13 Sept. '92. J. L. Volgens de Etoile Beige is het thans zeker, dat Léon Peltzer op vrije voeten zal worden gesteld. Te Brussel heeft een ontploffing plaats gehad in de rue Buffon, in de werkplaats van een photograaf, doordien deze een fleschje met collodium te dicht bij een met wijngeest gevulde lamp hield. De photo graaf en zijn huishoudster werden onmid dellijk gedood; 5 personen werden ernstig gewond. De werkstaking te Roubaix, die sedert 25 Mei onafgebroken voortduurt, en be gonnen is wegens een geschil over het loon, schijnt een ernstiger wending te zullen nemen. Men is bevreesd voor wanordelijk heden, en de mijnen worden door troepen bewaakt. Uit Wady Haifa wordt bericht dat de Njjl 6 centimeter gezakt is. De rooverbende van Marenais is, volgens bericht van Messina, door gendarmen over vallen na een strijd van een half uur werd de beruchte roover Rinaldini, van ouds be kend in dit vak, doodgeschotenzgn makkers ontkwamen. Op den spoorweg tusschen Alcanera en Torrès Novas, in Portugal, is een dienst- trein ontspoord, waarbij 9 personen gedood en 8 ernstig gewond werden. Terwijl Engeland zich met goed gevolg gevolg tegen de cholera verdedigt, wordt het hevig door roodvonk en diptheritis ge teisterd. Te Londen bedraagt het aantal rood vonklijders 3279, terwijl 300 pesonen al daar door diphtheritis zijn aangetast. Het voorstel is gedaan de scholen te sluiten. In de hospitalen komt plaats te kort. «Voor mijn doel.* «Voor u alles, Robert, maar leg me 't toch eens uit!* «Nu, kort gezegd, ik ben op de oudste der beide zusters smoorlijk verliefd.* Een kreet van verbazing was al 't geen Asmus over de lippen bracht. Des te mede deelzamer werd thans zijn vriend «ik maakte met de meisjes een kwartier vroeger kennis dan met den papahad echter reeds op een middel verzonnen hem in uw belang te spreken. Door Elvira en Luitgard ging dit het beste, dacht mij, en nu nam ik de vrouwelijke phantasie en nieuwsgierigheid in mijn dienst. Ik vertelde de schoone kinderen een sprookje van een schilder uw naam bleef natuurlijk ongenoemd bij wien ik een nog onafgewerkt, maar uiterst gelijkend portret van freule Luitgard gezien had. Ge hadt die oogen moeten zienIk ging verder en uitte mijn vermoeden dat ge ze waarschijnlijk uit het geheugen geportret teerd hadt, omdat ik weet dat dit kunststuk u niet onmogelijk is.« Paul rukte aan zijn stoel: «verder!* «Toen ik,vervolgde Reinwald, «later met den vader in aanraking kwam, kwam ik op een inval om spoediger tot mijn doel te komen, dan wanneer ik u in de gelegen heid stelde met Luitgard bij een mij bevriende familie kennis te maken. Mjjn nieuwen toeleg is, gelijk ge gezien hebt, met goed gevolg bekroond. Ik kan echter mijn eerste plan niet geheel opgeven, wanneer ik den aanval op Elvira voortzetten wil, anders sta ik daar Het ongeluk schjjnt de stoombooten op het meer van Genève te vervolgen. De prachtige «Major-Da vel*, die als vaartuig voor pleiziertochtjes langs het meer in de plaats moest komen van de beruchte «Mont- Blanc,* deed zijn proeftocht naar Bouveret, Bij Evian maakte het vaartuig, tengevolge van den mist, een verkeerde wending en liep tegen het strand, zoodat het gedeelte lijk vernield werd. Gelukkig zgn geen per soonlijke ongelukken te betreuren. i De speelbank te Monte Carlo heeft weder een slachtoffer geëischt. i Een Amerikaan8che dame, 26 jaar oud, Miss Jane Armstrong, die een vermogen van 256,000 dollars bezat, was uit New-York te Nice gekomen en maakte schikkingen om gedurende eenige weken op een villa te Yintimiglia door te brengen. In den beginne bezocht zij de speelbank te Monte Carlo, louter uit nieuwsgierigheid. Met den 3 dezer begon zjj te spelen en won dien dag 100,000 fr. op No. 24. Den volgenden dag terugkeerende, ging zij weer grof aan het spelen. Haar inzet bleef op No. 24, aan welk cijfer zjj bijgeloovig gehecht scheen. Maar de god of de godin van het spel had haar thans den rug toegekeerd. In 3 dagen tijds verloor zij 200,000 dollars, behalve hetgeen zij reeds vroeger gewonnen had. Nog speelde zij verder, en ditmaal was de grillige fortuin haar weer gunstig. Zij her won alwat zij verloren had. Zjj vertrok naar hare villa en verklaarde nooit weer te zullen spelen. Maandag j.l. kwam zjj echter terug. De hartstocht van het spel kwam weer boven; No. 24 lokte haar aan en zjj verloor alles wat zij bezat. Den zelfden dag greep zij in hare kamer naar eene revolver en schoot zich door het hart. Den volgenden ochtend vond men haar dood, de revolver naast haar. De regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika laat door de Maatschappjj Schujjler eene electrische lamp vervaardigen, bestemd voor het beeld der Vrijheid op de reede van New-York. Deze lichtbron, de krachtigste die tot nu toe vervaaardigd is, zal een lichtkracht hebben van 55,000 kaarzen. Te Zedda bij Cagliari overviel een roover bende van 30 man de pastorie; de pastoor en een bediende werden gewond en een dorpsgenoot, die den priester te hulp kwam, werd gedood, waarna het huis werd leeg geplunderd. Uit Catauia wordt gemeld, dat de bende, die den heer Alexandre ver als een gewetenlooze leugenaar en verlies al het vertrouwen dat ik bij de zusters meen gewonnen te hebben.* «Robert, wat kan ik voor je doen?* vroeg Asmus dankbaar. «Ge gaat naar Goldbaum, zjjn paleis kenje, vraagt bij den portier of de dames te spreken zjjn en geeft uw kaartje. Wan neer ze dit lezen, wees dan verzekerd dat ze u laten binnenkomen 1 «Nu verder* drong Paul, ik zal me strikt aan uw orders onderwerpen.* «Dan geeft ge aan de dames als reden uwer komst op dat haar vader u honderd mk. te veel betaald heeft, zooals ge te laat bemerkt hebt. Daar het echter den bankier hoogst onaangenaam zgn moet op een ver gissing van dien aard te worden attent ge maakt, zoo komt ge de bemiddeling der dochters inroepen om hem het te veel be taalde terug te geven. Gedurende het on derhoud neemt ge de jongste versta wel, de jongste! nauwkeurig op, wat voor uw kunstenaarsoog geen onaangenaam werk is, want Luitgard is werkelijk een lieve verschjjning, zoodat ge in staat zjjt later haar portret te ontwerpen en aldus mjjn sprookje tot werkelijkheid te maken. Ver staan en begrepen?* Asmus sprong op«ik ben reeds onder weg. Waar vind ik u, nadat ik de dames gesproken heb?* «Op ïnjjn kamers.* Wordt vervolgd./ IIEIIWSBLA» (7 Buitenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 1