moordde en beroofde, ontdekt is; vele rooiers zjjn gearresteerd. De cholera woedt thans op vreeselijke wjjze onder de Russische troepen langs Pruth. Aan de dagbladen is elke mededeeling hieromtrent verboden. Cholera. Hamburg. 18 Sept. 286 ge vallen van cholera en 127 sterfgevallen 19 Sept. 241 nieuwe gevallen van cholera en 115 sterfgevallen. In het geheel 15.668 ziekte- en 6764 sterfgevallen aan cholera. Parjjs. De epidemie is hier stationair. Verscheidene weken geleden, zoo wordt uit Mexico gemeld, kwain aldaar een gerucht in omloop, dat eene non in het archief van haar klooster een stuk gevonden had, volgens hetwelk tjjdens den oorlog met de Franschen de abdis in zeker huis, dat vroeger tot het klooster behoorde, 3,060,000 dollars in goud had begraven. Onder de leiding van priesters begon men te onderzoeken, maar president Porfirio Diaz, van de zaak hoorende, kwam tusschenbeidede schat werd van staatswege den 2 dezer opgegraven en in de schatkist gestort. Uit Nizza wordt gemeld dat daar, in de nabijheid van de kust, het lijk eener vrouw is gevonden, dat, naar de geneesheeren meenen, ongeveer tien jaren geleden, in den grond verborgen werd. Aan den arm droeg de vrouw een armband met een opschrift. Klaarblijkelijk is deze vrouw een vreemdelinge geweest, die het slachtoffer van misdaad werd. Het ljjk was vrij goed bewaard ge bleven, 't geen heel zonderling is, daar het maar met drie voet aarde was overdekt. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter openbare kennis, dat het in schrijvingsregister der Nationale Militie lichting 1893 en de daaruit opgemaakte alphabetische naamljjst gedurende acht dagen ter secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing zjjn nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 20 Sept. Bij de op Zaterdag j.l. gehouden wed strijd van anderhalf-jarige hengsten, uitge schreven door de Afd. Heusden van den N.-Brab. Maatsch. van Landbouw, waren vjjf stuks aangevoerd. Hiervan werd voorwaardelijk toegekend de eerste prijs aan den donker bruinen van J. Coljjn te Heesbeen en de tweede prjjs aan den bruinen hengst met wit linker achter voet van Jac. Branderhorst te Eethen. Beide dieren zullen in 1893 nogmaals op de Septemberjaarmarkt als hengst moeten worden getoond en alsdan nogmaals aan de Commissie moeten voldoen. Deelden wjj in ons vorig nummer een cholera-geval mede, thans kunnen wij vermelden, dat alles, wat op den lijder be trekking had, is verbrand geworden en het huis deugdelijk gedesinfecteerd. Voorts zijn en worden alle mesthoopen uit de stad ver wijderd, zgn nagenoeg alle huizen door de Leden der Gezondheidscommissie geinspec- teerd en alles wat schadelijk voor de ge zondheid kon heeten, öf verwijderd öf ont smet. Herhaling der ziekte had niet plaats, ook niet onder lichteren vormzoodat wjj ge lukkig ons weder van de gevreesde ziekte verlost kunnen gevoelen en gelijk staan met andere plaatsen, waar zich nog geen geval voordeed. Door een autoriteit op geneeskundig ge bied, hoorden wjj de leer verkondigen, dat ieder zich voor het krjjgen der cholera kan vrg waren, indien hij voorneemt niets te eten of te drinken, dat niet vooraf gekookt is. Zindeljjkheid en matigheid moeten na tuurlijk daarmede gepaard gaan. WAALWIJK. Naar men zegt zou te Kaatsheuvel de cholera-Asiatica zijn uitge broken. In werkelijkheid deden zich 4 gevallen van cholerine voor, waarvan I met doode- lijken afloop. De aangetasten zijn ingezetenen, zoodat als oorzaak kan vermoed worden het vele gebruik van peperkoek, oliebollen, slecht bier enz. bij gelegenheid der kermis. De burgemeester deed de kramers aanzeggen onmiddellijk op te ruimen en daarmede zou de kermis zgn geëindigd. De vorige week zgn nog eenige honden afgemaakt, die met den verdacht dolle in aanraking waren geweest, hoewel de eige naars in den beginne weinig lust gevoelden ze af te staan, bewerende, dat hunne beesten niet met den verdachten in aanraking ge weest waren. Eén hond, die ongemuilkorfd op straat liep, en wiens eigenaar onbekend was, werd door de marécbaussée's dood geschoten. UITWIJK. Tot verkrijging van zuiver drinkwater, hebben ingezetenen alhier zich met een adres tot den Raad der gemeente Almkerk gewend, verzoekende hierin zoo mogelijk, door Northon-pompen te willen voorzien. WERKENDAM, 16 Sept. De gezond heidscommissie is ook hier dag in dag uit ijverig in de weer. Goten, privaten, riolen enz. worden onderzocht en zoo noodig ver beterd, verandert en ontsmet Voor goed drinkwater wordt zooveel mogelijk zorg gedragen. Het merkwaardigste evenwel is, dat de gemeentekas onder al deze buiten gewone maatregelen tot heden volstrekt niet geleden heeft. Werden er voor enkele weken pl. m. f 800 aan particuliere giften verzameld voor werkverschaffing, deze week gaf de commissie voor hulpbetoon niet minder dan f250 voor hetzelfde doel en daarboven werden f 300 ter beschikking der gezondheids-commissie gesteld tot het nemen van buitengewone maatregelen met het oog op de naderende epidemie. Het departement van het Nut bleef evenmin achter, en stelde hedenavond in eene open bare vergadering na een korte discussie f 600 disponibel tot het bouwen van een barak voor aangetasten, om gereed te zgn als de ziekte zich hier mocht vertoonen. Met recht mag deze gemeente trotsch zgn op hare par ticuliere instellingen, die zoo flink voor den dag weten te komen, als het noodig is. GORINCHEM, 18 Sept. Gistermiddag ten 5 uur kregen de machines die het water uit het kanaal van Steenenhoek in de Nieuwe Voorhaven der Keulsche Vaart overbrengen, order om te stoppen. Het peil van 6 Meter -f- A. P. was be reikt en zal deze zee tot Woensdagmiddag op die hoogte big ven om te beproeven of de dijken of waterkeeringen in goeden staat zullen big ven. Het is voorwaar een trotsch gezicht als men langs den Wolpherschen dijk tusschen die twee groote wateren wandelt, namelijk de rivier de Merwede en de Voorhaven, waarin het water een verbazend verschil in hoogte met de rivier heeft. Vooral voor waterbouwkundigen is het een zeer interes sant gezicht. Een minnend paar, dat Donderdag avond de Krinkel winkel omwandelde, geraak te, misleid door het water, van het vaste pac en bekwamen een nat pak, daar zij van den dijk en in het opgepompte water vielen. Uinnenland. Zaterdag werd uit 's-Gravenhage gemeld Heden middag vereenigden zich de beide Kamers in het gebouw van de Eerste Kamer, tot sluiting van de zitting der Staten-Gene raal. De heer van Naamen van Eemnes, voor zitter van de Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter benoemt de heeren J. Prins, Vlielander Hein, Van Alphen, Nebbens Ster ling, leden van de Eerste Kamer; Kielstra, Goekoop, Van Löben Seis en Van den Berch van Heemstede, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot leden der commis sie, die den heer Minister in het gebouw zullen ontvangen en uitleiden. De heer Tak van Poortvliet, Minister van Binnenlandsche Zaken, neemt plaats en houdt de volgende aanspraak »Het afgeloopen zittingjaar was hoofd zakelijk een tjjdperk van voorbereiding. »Toch kwamen gewichtige maatregelen door uwe medewerking tot stand. »Zoo werd de uitbreiding van het land bouw en van het ambachtsonderwijs door ondersteuning uit 's-Rjjks schatkist bevor derd. Tijdelijke maatregelen zgn getroffen tot ondersteuning van te zwaar belaste ge meenten. »In de versterking der nationale militie werd tg delg k voorzien. »Tot verbetering van 's Rijks belasting stelsel zgn wetsontwerpen ter invoering eener nieuwe directe belasting en ter afschaffing of vermindering van schadelijke heffingen, door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedgekeurd. Zij wachten thans verdere afdoening. »De Koningin-Weduwe-Regentes heeft mij opgedragen aan u, mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor den ijver, door TT opnieuw ten koste gelegd aan de bevordering van 's lands belangen. »Door de Koningin-Weduwe-Regentes daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten.* De heer minister wordt door de commissie uitgeleid, en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de ver een igde vergadering. In het laatst van deze week zoo meldt de Ilaagsche correspondent van de »Zutpb. Ct.« zal de kieswet, die wel geen alge meen, maar toch een zeer uitgebreid kiesrecht zal geven, bij de Tweede Kamer inkomen. Voorloopig zal geen verandering in het kies recht voor de gemeenteraden worden voor gesteld. Naar de schrijver der Brieven uit de Hofstad* aan de >Arnh. Ct.« zegt te ver nemen, heeft de Minister van Financiën het ontwerp-bedrijfsbelastïng van den Raad van State terugontvangen, zoodat daaraan de laatste hand vóór de indiening gelegd wordt; ook de gewjjzigde wet op het personeel is bij is bij den Raad van State of zoogoed als op weg naar dat college. De Minister Tak i3 al gereed met zgn kieswet, en heeft de laatste hand aan eene wet op den leerplicht gelegd. Men deelt ons mede, dat door onze regeering pogingen worden aangewend bij verschillende buitenlandsche gouvernemen ten om verzachting te verkrijgen in de be lemmerende bepalingen ten aanzien van de invoeren uit ons land, en zulks op grond dat, behoudens zeer enkele gevallen van cholera, meest nog van bnitenlandschen oorsprong, de algemeene gezondheidstoestand hier te lande zoo gunstig mogelijk is. Te half twaalf werd Vrijdag de Staats commissie belast met een onderzoek in zake de afsluiting en droogmaking van de Zui derzee, door haren voorzitter, den minister! van waterstaat, handel en nijverheid, in eene eerste vergadering, in de Trevèszaal aan zgn departement geïnstalleerd. Nadat Z.Exc. aan de leden dank had betuigd dat zij het lidmaatschap hadden willen op zich nemen, werd met eene korte herinnering aan de geschiedenis van het Zuiderzee-vraag stuk, gewezen op het groote gewicht van het onderzoek, waarmede deze commissie zich zal hebben bezig te houden. Daarbij werd de verwachting uitgesproken dat de regeering, na het rapport der com missie volkomen in staat zal zijn, eene be slissing te nemen, hetzij bij bevestigende beantwoording van de aan de commissie gestelde vraag door het doen van voor stellen om te geraken tot afsluiting en droogmaking op een wijze, als thans aan hangig is, hetzij bij ontkennende be antwoording dier vraag door andere voorstellen in overweging te nemen, naar gelang van de gronden waarop die ont kenning zal big ken te rusten. Z.Exc. uitte nog de hoop, dat de com missie haar verslag spoedig mocht uitbren gen, in verband met voorgenomen partieele indijkingen en droogmakingen in de Zuider zee, ten opzichte waarvan de regeering hangende het door de commissie in te stellen onderzoek bezwaarlijk eene beslissing kan nemen. Overgaande tot r"a.e]ing van hare werk zaamheden bestoot de vergadering, dat de leden verschillende subcommissies zouden vormen die over de verschillende onder- deelen van het vraagstuk praeadvies zullen uitbrengen, waarna de vergadering tot nadere oproeping uiteenging. Bljjkens het plan der 841e Nederlandsche Staatsloterij, opgenomen in de »St.-Ct.« bestaat deze uit 21000 loten, uit 10500 prijzen en 2 premiën. Van de loten worden de nommers 1 tot en met 10500 voor alle klassen, en de nommers 10501 tot en met 21000 van klasse tot klasse uitgegeven. De eerste trekking geschiedt op 14 Nov. a. s. terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 4 Februari 1893 zullen getrokken worden. De minister van staat jhr. mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois is op 72- jarigen leeftijd overleden. Achtereenvolgens was de overledene subst.- officier van justitie te Breda, officier van justitie te Roermond, advocaat-generaal bij het voormalig gerechtshof van Gelderland, procureur-generaal bg het gerechtshof van Noord-Brabant, commissaris des Ivonings in Limburg en minister van buitenlandsche zaken. Dezer dagen heeft te Gouda een zeld zaam geval van slaapwandelen plaats gehad. De 18-jarige zoon van den heer J., op den Raam, stapte ongeveer 1 uur in den nacht uit zijn bed, en zonder zich te kleeden, wist bij uit bet dakraam te komen, en over een paar daken, muur, enz. te klimmen, totdat hij op de straat was. In snelle vaart liep hij verscheidene straten door, geraakte in ziju loop nog in een put, doch vervolgde zijn weg weder totdat hij eindelijk, toen bij de trappen van het stadhuis wilde beklimmen, viel en wakker schrikte. De politie, die hem niet in handen had kunnen krijgen, kwam hem toen te hulp en bracht hem naar de ouderlijke woning. Ziju gelaat is geheel overdekt met bonte en blauwe plekken, vermoedelijk ontstaan door vallen of aauloopen. Het zonderlingste is zeker wel, dat bij zich de geheele wandeling weet te herinneren. Vóór ongeveer 5 weken wist een ver pleegde in het kraukzinnigengesticht Voor- brug te Vucht aan de waakzaamheid der verplegers te ontsnappen. Al dien tijd heeft de man in de Loacbrijke omgeving van Bokstel rondgezworven, zich voedende met knollen en boonen, die hij van de velden j ontstolen hebben. Bg den heer J. Djjkhuis wegnam. De nachten bracht hij door öf op is hg het huis binnengedrongen, maar werd het vrjje veld öf onder een of ander afdak in de kamer, waar hij van plan was zgn of schuur. De politie heeft hem gevonden en naar het gesticht teruggebracht. Door den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht is het verdachte geval van cholera te Berlekum, gemeente Menal- dumadeel, geconstateerd als cholera asiatica. De overledene, een jonkman van sterke constitutie, had te Dordrecht, van waar hij Woensdag jl. als milicien met groot verlof was teruggekeerd, deel uitgemaakt van eene quarantaine wacht. Sedert Donderdag werd hij gekweld door ondragelijken dorst en had o. a. veel slootwater gedronken. Vrjjdag, door hevige krampen aangetast, stierf hij Zater dag en werd nog op dienzelfden dag, waarop hg dacht in ondertrouw te treden, begraven. De politie zette Vrijdag onmiddellijk de woning af, terwjjl ljjfgoed, bedden, stoelen enz., wat met den lijder was in aanraking geweest, is verbrand en de woning ontsmet. De wandeltocht ten gunste van algemeen kiesrecht, Zaterdagavond te Amsterdam ge houden, is, zooals verwacht werd, kalm verloopen ook bij de vergadering te 's-Hage, door de socialisten ten gunste van algemeen kies- en stemrecht ontworpen, hebben Zondag geene wanordelijkheden plaats gehad. Te Nieuwe Pekela heeft een brutale diefstal met inbraak plaats gehad bij den heer Klasen, terwijl de bewoners afwezig waren. De brand kast met pl. m. f 38,000 van het zeemans college Voorzorg,waarvan hij penning meester was, is ontvreemd, zoomede drie i flesschen wijn. Aan den burgemeester en de politie is het gelukt de brandkast terug te vinden in een land op ongeveer 700 meter afstand. Zij was zwaar beschadigd, doch ongeopend. De gezondheidscommissie te Breda is druk bezig met het laten reinigen van vele woningen in de achterbuurten. En dat dit geen overdadig werk was, bleek uit de karren met vuil, die hier en daar werden opgehaald. Men vond woningen, welke in tal van jaren niet waren schoongemaaktin een huis trof men zelfs onder de bedstede een nest konijnen aan. Volgens een bericht uit Den Haag in de »Indépendance Beigec zou tot het tweege vecht tusschen den Duitschen en den Spaan- schen legatiesecretaris aldaar aanleiding ge geven zijn door een twist bij het spelen van lawntennis. De getuigen zouden te vergeefs pogingen hebben aangewend om den twist in der minne te doen beëindigen. Het duel had plaats op 28 pas afstand. Op het commando van den getuige, die den strijd bestuurde, hief de Spaansche diplomaat den arm op en schoot in de lucht. Op het zelfde oogenblik werd hij toevallig door den kogel van zijn tegenstander in de beup getroffen. De beide duellisten vallen, als hoofden van vreemde gezantschappen, buiten het bereik van den strafrechter. Kinderspel. Een jongetje van vjjf en een meisje van drie jaar waren dezer dagen te Ginneken, bij Breda, in een pakhuis aan het spelen. Het jongetje, dat meermalen gezien had hoe men aan een katrol een zak omhoog heesch, wilde dit ook eens met zijn zusje doen, bond haar een doek voor den mond en om den hals, en weldra hing het kind bewusteloos tusschen hemel en aarde. De knecht kwam gelukkig juist nog tijdig genoeg in het pakhuis om het kind naar beneden te halen en met behulp van den vader het leven te redden. Uit Rossum wordt van 17 Sept. gemeld Heden ochtend bleef eene sleepboot met vijf schepen hier midden op de rivier voor anker liggen, en werd de hulp van onzen gemeen te-geneesheer ingeroepen voor een zieke op een dier schepen. Dit schip kwam rechtstreeks van Antwerpen, met bestemming naar Duitsc'nland. Nadat den lijder, bij wien zich alle verschijnselen van cholera open baarden, door den dokter medicijnen waren toegediend, en hem ook door den pastoor een bezoek was gebracht, is het schip om streeks 3 uur verder gesleept naar Tiel, onder begeleiding van den veldwachter. Naar wij nog vernemen, was bij aaukomst te Tiel de toestand van den patient zoo danig, dat hij, volgens het oordeel der ge neesheeren, onmogelijk van het schip naar de barak kon worden vervoerd, zonder oogenblikkelijk levensgevaar. Daarom blijft het schip op de rivier bij Tiel onder strenge bewaking voor anker liggen. operatie te doen, opgemerktonder een leuke* opmerking vertrok hij. Een anderen morgen te 7 uur stapte hij, ofschoon ver scheidene mannen io de nabijheid waren, de woning van den heer W. Bakker te Ruischerbrug binnen, ging in een niet vaak bewoonde kamer, nam f 1.20 uit een spaarpot mee, terwijl hij eenige zilveren voorwerpen liet liggen. Daarop verliet hg het huis, door velen gezien. Ook elders moet hij, naar men zegt, zgn slag slaantot dusverre neemt hij alleen geld mee. De politie tracht hem op te sporen. Driedubbele vergiftiging Zekere H. W. was eenige weken geleden uit Eernewoude vertrokken en in Garijp komen vronen. In eerstgenoemde plaats werd bij door bijna alle ingezetenen om het zeerst gehaat, wat duideljjk hieruit bleek, dat men, om slechts van hem te worden ontslagen, ten slotte op klaarlichten dag zijn woning totaal vernielde. De reden van deze verbolgenheid school hierin, dat in den laatsten tijd in Eernewoude verschillende branden waren ontstaan, van welke men W. als den stichter beschouwde. Uit Eernewoude gevlucht, werd hij kort daarna wegens verschillende vergrijpen ver oordeeld tot eeriige maanden opsluiting, welke straf hg weldra zal moeten ondergaan. Nu werden dezer dagen, door het nuttigen van in een pot gekookte wortelen, zgn vrouw, dochter en schoonmoeder ongesteld, welke ongesteldheid gepaard ging met hevige benauwdheden. De burgemeester, van dit geval onderricht, heeft het niet gebruikte voedsel in beslag laten nemen en naar Leeuwarden gezonden, tot scheikundig onderzoek. Het vermoeden van een vreeseljjke mis daad rees intusschen, omdat W. verdwenen en tot nog toe niet gevonden is. De toestand der drie vrouwen, die men een sterk braak middel toediende, is bevredigend. Een dief van de brutaalste soort houdt zich in de gemeenten om Groningen bezig. Zoo moet hij middefa op don dag in het Te Bathmen is een boeren hofstede, toe- behoorende aan het groote Voorster gast huis, met al wat er in was, verbrand. Het vee werd gered. De inboedel was verzekerd. - Te Sittard is de bliksem in de torenspits der groote kerk geslagen. Het kruis en dak zijn nogal beschadigd. - Aan de Ruysdaelkade bij het Polderhuis te Amsterdam is een 8-jarige knaap bij het stekeltjes vangen te water geraakt. Zijn tweelingbroertje sprong hem onmiddellijk na om hem te redden, maar ongelukkig kon hij niet genoeg zwemmen het dappere kereltje zonk in de diepte weg en verdronk. De andere drenkeling werd door de inmiddels te hulp gesnelde voorbij gangers gered. - In een woning in de Blasiusstraat te Amsterdam is een jonge vrouw, bij het strijken, door het omvallen van een petroleumtoestel, deerlijk over het geheele lichaam gehavendde ongelukkige is in hopeloozen toestand naar het gasthuis gebracht. - Het twaalfjarig zoontje van F. K., te Katwijk-aan-Zee is bij het baden in zee verdronken. - Het tweejarig meisje van den sigarenmaker J. M. te Kampen is in een pot met kokend water gevallen, waardoor het arme wicht over het geheele lichaam zulke hevige brandwonden bekwam, dat er weinig hoop is op levensbehoud. De 15- jarige zuster, die het kind grijpen wilde, werd mede aan beide beenen deerlijk ge brand, doordien de pot omsloeg. Land- en Tuinbouw enz. Vier melkkoeien, toebehoorende aan den veehouder D. Dogteren, te Lekkerkerk, zjjn afgemaakt en begraven als door het miltvuur aangetast. Ook de veehouder Schaap, te Terkaple (Fr.), verloor twee koeien aan het miltvuur. De kippen en de hond van S. dronken van het bloed van die dieren, met bet gevolg, dat de kippen reeds gestorven zijn en de hond zeer ziek is. Te Slenaken (L.) zgn thans weder ge vallen der besmettelijke veeziekte van mond en klauwzeer geconstateerd, en is deze ziekte thans heerschende bij zeventien landbouwers. Ook te Pezaken-Gulpen is het mond- en klauwzeer uitgebroken bij den veehouder R. Militairen zijn aangekomen ter bewaking der stallen en weilanden. AHoop Aanbestedingen. Bij de te Maassluis gehouden aanbeste ding voor het uitvoering van baggerwerk in de haven enz. is ingeschreven door de heerenA. VV. Groot te Hintham, voor f 2900A. F. Volker te Sliedrecht, voor f 2965, V. >.e Groot te Schiedam, voor f4715; L Brand Dz. te Giessendam, voor f 6396A. L. van Wijngaarden te Slie drecht, voor f 5400. Door de Holl. IJzeren Spoorweg is aan besteed Het maken van een gebouw ten oosten van en aansluitende aan de stelplaats, een gebouw eu een traverse ten westen van de schilder werkplaatsen en vergrooten van de veerensmederrj op het station Haarlem. In gekomen 30 biljetten. Minste inschrijver was huis van de wedw. Boerma te Noorddijk geslopen zgn en vier gulden aan een knecht'de heer I. Hillen te Grave, voor f 182,990. Heusden, 19 September 1892. Mijne Heeren!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2