Hel Land van (lensden en Alleiia, de Langstraat en de Itonnnelerwaard. TWEEDE BLAD. Uitgever: Li. J. YEERMAK, Heusden. M 1139. ZATERDAG 8 OCTOBER. 1892. Binnenland. Lnnd- en Tuinbouw enz. Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO. Franco per post zonder prjjs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Yrp dagmor gen ingewacht. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 7 Oct. Op de waterstaatsbegrooting 1893 is, ten behoeve der werken tot verlegging van den Maasmond voor het aanschaffen van het noodige materieel voor het veer te Drongelen. de noodige gebouwen voor het personeel van dat veer, alsmede voor de dijk- en brug wachters op bedoeld riviervak, een bedrag van f 70.000 geraamd. Ten behoeve van de werken tot afscheiding der Waal van de Maas beneden Heusden is een bedrag van f 200.000 uitgetrokken. Voor den aankoop van gronden, ten be hoeve van het uitwateringskanaal 's Her togenboschGansooien, wordt in 1893 een bedrag van f 100.000 noodig geacht. De minister van w. h. en n. heeft bjj beschikking van 24 Sept. jl. a. benoemd tot tijdelijk adjunct-ingenieur bij de werken der Maasmondverlegging jhr. H. G. Six, te 's-Hertogenboschb. opnieuw benoemd als buitengewoon opzichter bij het vormen van een gedeelte rivier van den Hoogen Maas dijk ten westen van Heusden, tot voorbij het oude Maasje nabij Hagoort, de heeren A. van Gent en A. van der Werff Jz. DRONGELEN, 7 Oct. Naar wij ver nemen kwam Woensdag j.l. zekere A. v. L., die op den elevator van het werk van den Maasmond werkzaam was, in aanraking met de lier, welke aanraking zoo gevoelig was, dat zijn arm gebroken werd. Het voorname punt van werkzaam heid voor den Nieuwen Maasmond is thans te Drongelen. Reeds op afstand ziet men 2 elevators ver boven alles uitsteken en naderbjj komende ziet men een excavateur zjjn grond op een zandtrein overbrengen terwjjl weder iets verder 4 baggermolens een dubbel tal aken met baggergrond vullen, welke laatsten dan weder door een sehroef- bootje onder de elevator worden gebracht. Deze nu brengt de grond naar boven en spuit die een 25 of 50 meter verder, naar mate dit verlangd wordt, op eene plaats die met grond gevuld moet worden. Iedere minuut wordt op die wijze 10 kubieke meter grond verzet en in 8 minuten tijd is eene schuit geledigd, die dan weder door een ge vulde wordt vervangen. Het vriendelijke veerhuis, waar eertijds de familie Uijthoven resideerde, is thans tot woning van een der Heeren Aannemers ingericht en ziet er zeer comfortable uit. Menig bezoeker uit Waalwijk, Heusden en verdere omstreken wordt hier dagelijks opgemerkt. WIJK. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot Burgemeester van Wijk, Aalburg en Veen de heer J. van Doveren, secretaris van eerstgenoemde gemeente. HEDIKHUIZEN, 6 Oct. Bij Kon. Be sluit is benoemd tot Burgemeester dezer gemeente de heer A. van der Geld, alhier. WOUDRICHEM. Als een merkwaardig heid kunnen we nog vermelden, dat het nog krasse en gezonde echtpaar Baks eenige weken geleden zijn diamanten bruiloft her dacht. WAALWIJK. De handel in hoornvee in de Langstraat was een weinig vlugger den de vorige week. De prijzen blijven echter gering. Kalf koeien werden tegen f 140 a 220 en dito vaarzen voor f 130 verhandeld; slachtvee le qual. 60 a 75 ct., 2e qual. 60 a 65 ets., vette varkens 60 a 65 ets. (schoon) per K.G. Boter f 1.60 a 1.80 per K.G. Eieren f 5. a 6.per 100 stuks. Hooi. In dit artikel blijft de handel slap vele landbouwers zien tegen den hoogen prijs op, die reeds tot f 20 per 500 K.G. is ge stegen. De aardappelen in de Boven Langstraat blijven zeer laag in prijs. Bij de kleine maat worden zij tegen 12 ets. per 5 L. verkocht, terwijl zij naar soort per H.L. f 1,50 a 2. afdoen. WERKEMDAM. De maand September leverde niet minder dan 124,2 mM. regen of bjjna zooveel als in de 5 eerste maanden van dit jaar te zamen. Er kwamen niet minder dan 22 dagen voor, dat het regende en daaronder 5 da^en, dat er zeer veel en één avond en nacht, dat er ontzettend veel water viel. Gelukkig, dat die groote hoe- v ut water geen schade van beteekenis ewa zeits van de gevreesde aardappelziekte hoort men weinig of niets en de bieten varen er bepaald wel bij. BAARDWIJK, 5 Oct. De uitslag van de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is, dat de heer B. Scbijner met 79 stemmen gekozen is. GORINCHEM, 5 Oct. Weinig vee was heden op de markt aangevoerd. Wanneer men in aanmerking neemt dat uit de provincie Zuid-Holland geen vee alhier op de markt gebracht mag worden was de aanvoer nog hoog te noemen. De handel was slap, doch voor goed vee werden nog goede prijzen besteed. DALEM. 5 Oct. Te Vuren heeft zich heden een geval van cholera voorgedaan met doodelijken afloop. Te meer is dit geval te betreuren, omdat het den hulponderwijzer aan de openbare school aldaar geldt, de heer B., die eene weduwe met zeven kinderen onverzorgd achter laat. Thans is ingediend het ontwerp strek kende om te beginnen met 1893 de grond belasting op de ongebouwde eigendommen te heffen naar zes percent der belastbare op brengst- Een ander wetsontwerp tot herziening van de wetgeving op de grondbelasting zal weldra volgen. Tengevolge van de voorgestelde heffing, zal het bedrag der Rijksgrondbelasting van 1011 gemeenten verminderen, terwijl dat van 326 gemeenten zal vermeerderen, of nagenoeg gelijk blijven. De vermindering van grondbelasting zal veelal aan de lichte gronden ten goede komen. Door de heffing terug te brengen tot 6 pCt. zal de schatkist een verlies lyden van ruim f 960,000. Te Tholen is tot lid der Prov. Staten van Zeeland gekozen Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot (lib.) met 519 stemmen van de 863 geldige stemmen. Uit Wageningen meldt men: Een troepje socialisten maakte het eer gisteren de politie geducht lastig. Zij be geerden de vrijlating van een gearresteerden makker. Toen zij aan de herhaalde aan maningen om uiteen te gaan niet voldeden, werden zij met de blanke sabel uiteengejaagd. Later kwamen zij op het marktplein terug, vergezeld van vele nieuwsgierigen, tezamen wel een paar honderd personen. Doch ook nu was het marktplein spoedig schoonge veegd. Een vijftal personen werden gearresteerd. Het plan is, in het volgende jaar met het drukken te beginnen van een millioen nieuwe muntbiljetten van f 10, die vermoedelijk nog al eenige overeenkomst met de biljetten van f 50 zullen hebben. Voorts is gerekend op f 20,000 voor nieuwe kwartjes en dubbeltjes, deels uit ver smolten zilveren pasmunt te vervaardigen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten kantore van den commies van aanneming der marine te Rotterdam, tót nader order slechts op één dag in de week, en wel des Dinsdags, gelegenheid zal zijn tot dienstnemen bij de zeemacht. De Hollandsche haringvloot heeft tot dusver 376,382 ton gevangen, zijnde 150,000 ton meer dan in 1891 en bijna 100,000 ton meer dan in 1890. Mevrouw de weduwe Pennink te Twelloo vierde gisteren haren 102en verjaardag. De commissie tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van den te Rotter dam doodgeschoten politie-agent Reitze v. d. Berg heeft f 2550 ontvangen. Te Lutjebroek is dezer dagen een valsch bankbiljet van honderd gulden gewisseld. De politie doet onderzoek. In de laatste dagen was het bij Jierhaling Vuorgekomen, dat reizigers uit Antwerpen en andere besmet verklaarde plaatsen aan de Ned. grensstations valsche namen opgaven. De politie te 's-Hertogenbosch ontving uit Rozendaal een telegram, dat daar iemand zou arriveeren, zich noemende v. d. H. en wonende in de Postelstraat. Toen den waarnemenden commissaris van politie gebleken was, dat hier een valscb adres was opgegeven, liet hij aan den trein, waarmee bedoelde reiziger moest aankomen, Burveilleeren en vond men dezen in den persoon van een ingezetene uit Vucht. Deze moest onder geleide van gemeente politie naar Rozendaal terugreizen ter her kenning aldaar, waarna proces-verbaal tegen hem zal worden opgemaakt en hij zich dan bovendien de kosten eener tweede reis naar 's-Bosch zal hebben te getroosten. Een treurige zaak brengt de gemoederen van het anders nogal rustige Den Helder n beweging. Een heer, sedert geruimen tijd n wonend bij twee ongehuwde dames, is plotseling verdwenen, terwijl een der vrouwen dood te bed gevonden werd en een voldragen kinderlijkje in de bleek achter de woning werd opgegraven. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de »N. R. Ct.« Met 1 Mei 1893 zal de zout-accijns teruggebracht worden van f 9 per 100 kilo op f 3. Algemeen bestaat in den lande de meening, dat daardoor de zoutfraude grooten- deels gekeerd zal worden. Toch zijn vele grensbewoners van oordeel, dat die meening niet juist is en dat de fraude zal blijven bestaan. Zij gronden hun oordeel op de volgende feiten. De zoutdragers halen het zout uit België, waar zij voor 100 kilo f.2J3D Retalen. Zjj bieden hunne waar overal te koop voor f 8, voor welken prijs geen enkele wiukelier het kan leveren. Wil deze laatste met eene bescheiden winst tevreden zijn, dan moet hjj minstens f 10 per 100 kilo aan zijne klanten vragen. Concurrentie is voor den smokkelaar dus niet te vreezen. Hjj behoeft slecht twee uitstapjes per week te maken (doorgaans draagt hij 50 kilo tegelijk), en daarmede is, behoudens tegen spoed, zijne taak klaar en het weekgeld van f 5.50 gemakkeljjk verdiend, 't Is trouwens geen wonder, dat dit bedrijf den menschen aanlokt, als men nagaat, dat een arbeider in onze bosch- en heideachtige grensplaatsen, het bij een geheeleu dag werken niet verder kan brengen dan tot 60 cent per dag, zijnde voor eene week f 3.60. Daarbij komen er vele dagen, dat er geen werk is en ook dikmijls moet hij zich, vooral 's winters, met 40 cent per dag tevreden stellen. Ook in dit geval zal de toekomst moeten leeren, wat er van is. Men zij echter niet al te optimitisch in de verwachtingen om trent het verminderen der zoutfraude. In de afgeloopen week zijn in ons land 45 personen overleden aan Aziatische cholera, tegen 23 in de daaraan voorafgaande week De Consul van Rumeuië te Amsterdam heeft in opdracht zijner Regeering het publiek te waarschuwen tegen deelname in een premieleening verdeeld in 250.000 obliga- tiën van francs 25, ieder terugbetaalbaar in goud, welke leening heet te zijn uitge geven door, of van wege de Vereeniging het »Roode Kruis« daar te lande, en te ver klaren dat noch het Rumeensche Gouver nement, noch genoemde Vereeniging van eene dergelijke premieleening eenige kennis draagt, terwijl er nergens gelden tot garan tie der premiën zijn gedeponeerd. Op een gemeente-school te Zwyndrecht werd een ware paniek veroorzaakt, doordat een 4-tal knapen uit de 3e klasse achtereen volgens onpasselijk werd en begon te braken. Ijlings werd door den onderwijzer uit genoemde klasse, het hoofd der school ge waarschuwd, ja zelfs kwamen dokter, politie en burgemeester op het vernemen dier tijding, die zich spoedig verspreidde, aansnellen. De algemeene gedachte was dat de knapen door de cholera waren aangetast. Spoedig evenwel lekte uit dat één dier jongens een stuk zoete negrohaed of zooge-. naamde negeret had medegebracht, waarop hij zijne vriendjes had getracteerd, die door de zoete geur aangetrokken, het gretig hadden verorberd met het bekende gevolg. Een stevige deern van ongeveer 28 jaar, netjes gekleed, met regenmantel en hoed, het haar gekapt a la Fédora, stapte gis teren het paleis van justitie te Heeren veen binnen en vroeg aan den dienstdoenden rijksveldwachter om den officier van justitie te spreken. Op diens parket toegelaten, deelde zij aan hem mede, dat zij wenschte opgenomen te worden inVeenhuizen! Zij was totaal verlegen. Haar broeder en moeder, die te Oldeberkoop wonen, hadden haar de deur gewezensinds had zij bij de buren huis gehouden, en al bij de maréchaussée aangeklopt om opgenomen te worden, doch deze had haar naar den officier van justitie verwezen. Werken kon en wilde zij wel, maar het was niet gelukt een dienst te vinden, waarom zij opzen ding vroeg. De O. v. J. wees er haar op, dat zij, gezond en flink als zij was, niet in de kolonie paste, omdat zij in de maatschappij wel in haar eigen onderhoud zou kunnen voorzien. Om wellicht erger gevolgen te voorkomen, gaf de officier van justitie eindeljjk aan een veldwachter last haar te vergezellen buiten de poort wipte de jonge dochter het allereerste huis in, vroeg een aalmoes, duideljjk genoeg, dat de op den stoep wach tende politiedienaar het hooren kon, en als bedelares werd zy naar de gevangenis over gebracht. Het onderzoek der staatsbegrooting over 1893 is heden in twee afdeelingen der Tweede Kamer aangevangen. De overige sectiën beginnen daarmede Dinsdag. Er wordt in A msterdam weer gestolen dat het een aard heeft. De jongste politierappor ten bevatteh een reeks diefstallen, die duide lijk bewijzen, dat men weer op de oude wijze werkt.De nu gestolen voorwerpen zjjn van allerlei aard ongebrande koffieboonen, ledige petroleumvaten, zinken pijpen, kippen, konynen, een steenen pot, manufacturen enz. De inbraken zijn ook weer aan de orde van dennacht. Bij een koekbakker in de Oudekennissteeg werd ingebroken, en ware de inbreker niet gestoord, een kistje met gouden sieraden zou in zjjn handen gebleven zijn. Het kabinet was, om het te verkrijgen, opengebroken. Aan de De Wittekade is ook weer een poging tot inbraak gepleegd de vermoedelijke daders zijn in handen. Ook komen vele gevallen van ladelichting, zakkenrollerij, aanranding enz. voor. Zoo vielen Zondag avond op den Nieuwe- zjjds Voorburgwal drie opgeschoten knapen een heer aan, wierpen hem op den grond en trachtten zijne zakken te ledigen. De aange vallene verdedigde zich echter met zjjn stok en deelde harde slagen uit. Toen bovendien eenige burgers op de plaats van den strijd verschenen, om hem bij te staan, maakten de aanranders zich uit de voeten. Een paar dames in de hoofdstad werden op een aardige wijze de dupe van een op lichter. Zij werden in den avond van j.l. Zaterdag op haar wandeling in het Wetering plantsoen verrast door een welgekleed heer, die haar aansprak en haar als bloedver wanten scheen te herkennen. Door de wel sprekende uitleggingen van den vreemdeling werden de beide dames er eindelyk toe geleid te gelooven, dat zij een verren neef voor zich hadden, die jaren geleden naar de Kaap was getogen. Een onderhoudend gesprek volgde, tot de neef van de Kaap eindelyk met een hartelijken handdruk afscheid nam en ver dween. Toen bleek, dat hij den vingerring van een der nichtjes had gekaapt en dus vooreerst wel niet veel moeite zal doen, om de hernieuwde kennismaking voort te zetten. Gelukkig heeft de politie de hand gelegd op een aantal verdachte personen. Zoo werd een clubje van zes personen, vijf mannen en ééne vrouw, gearresteerd; bevinden zich een paar jongens van 17 18 jaar achter slot, en kwamen enkele anderen in handen der politie, waaruit blijkt, dat men scherp toeziet. Mogen onze straten welhaast van dezen over last bevrijd zijn. De minister van binnenl. zaken heeft het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden uit den kring, beginnende in de gemeente Overschie aan de Schie. Niettegenstaande de strenge voorzorgs maatregelen, te Gulpen en omliggende ge meenten genomen, breidt het mond- en klauwzeer zich nog steeds uit en werd het bij verschillende landbouwers te Noorbeek, Banholt, Witten en Wjjlré weder waarge nomen en geconstateerd. Aldaar zjjn mili taire ter bewaking van de stallen en weilan den aangekomen. Ook zjjn de gemeenten Wittem, Vaals en Slenaken met militairen bezet en is de uitvoer van rundvee, varkens, schapen en geiten aldaar tijdelijk verboden, om zoodoende de verspreiding dezer ziekte tegen te gaan. Dat de landbouwers niet te voorzichtig kunnen zijn voor hun vee, heeft de land bouwer Stols Kramer te St. Philipsland ondervonden. Bij zijne bouwhoeve staat een kolossale taxis-boom, waarvan de naalden hoogst vergiftigd zijn en waarvan men het tweejarig snoeisel op de mestvaalt had gebracht. Acht koeien hadden op de mestvaalt overnacht en het snoeisel opgegeten, met het gevolg dat des morgens drie koeien in de weide doodvielen en een vierde afgemaakt moest worden. Neêrlandsch Indië. In de »Loc.« leest met het volgende be langrijke nieuws, waaruit zich laat verklaren dat de resident van Langen, tijdelijk ter beschikking gesteld van den civielen en mil. gouverneur van Atjeh in zake het scheepvaartreglement, en niet de resident Scherer met de invoering der scheepvaart regeling in Atjeh is belast Sedert eenigen tijd bevindt zich te Bui tenzorg de resident van de Padangsche bovenlanden, de heer Scherer, om den land voogd zijne met den gouverneur van Atjeh ontworpen scheepvaartregeling uiteen te zetten en toe te lichten. Veel verschillen van het door den gou verneur van Tjjn geconcipiëerde en onlangs in de »Loc.« gepubliceerde plan, doet die regeling, naar ik verneem, niet. Onze toestand op Atjeh moet den heer Scherer zeer zijn tegengevallen. Volgens die meening is, naar men weet, eene scheepvaartregeling, mits flink ont worpen en krachtig toegepast, thans het eenige middel om Atjeh te bevredigen. Nog een ander middel echter heeft de heer Scherer den landvoogd aan de hand gedaan. Op Penang of te Singapore heeft hij namelijk eene ontmoeting gehad met den sultan van Djohor, die met de Atjehers handelsrelaties onderhoudt en bij hen in hooge achting staat. Door den heer S. gepolst, verklaarde deze sultan genegen te zijn om, daartoe door onze regeering uitgenoodigd, zijne tusschen- komst te verleenen om de ons vijandige party op Atjeh tot onderwerping te be- bewegen. Op advies van den heer S. heeft de gouv.- generaal van de bereidwilligheid des sultans gebruik gemaakt, waarop deze reeds twee afgezanten naar Atjeh heeft gezonden, die

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 5