Volgens de »Kölniscbe Zeitung* zijn de uitgaven, welke de nieuwe militaire wet voor Duitschland zal eischen, geraamd op voor éénmaal M. 66,800,000, waarvan M. 61,000,000 voor 1893/94 en de rest voor later; jaarlijks terugkeerende M. 64,000,000, waarvan onmiddellijk M. 56,400,000 en de rest in den loop der eerstvolgende jaren, De vermeerdering van het aantal personen in dienst bedraagt 2138 officieren, 234 officieren van gezondheid, 209 geweermakers en wapensmeden23 paardenartsen1 zadelmaker, 11,857 onderofficieren en 72,037 manschappen. Het aantal dienstpaarden wordt vermeerderd met 6130. Bedriegen niet alle voorteekenen, dan zal dit wetsontwerp spoedig een geweldigen storm doen opsteken. De »Standard« verneemt uit Odessa dat bij eene geweldige aardbeving in Trans- Kaukasië vjjf dorpen vernield en 27 menschen gedood werden. Tjjdingen uit China melden eene geweldige overstrooming der Gele Rivierwaarbij 50,000 menschen verdronken, terwijl er nog veel meer zullen moeten verhongeren, tenzij de Staat voedsel verschaft. De influenza begint weer epidemisch te heerschen in het Westend van Londen. Te Los Augeles, Californië, sprong een hoofd-stuk van het vuurwerk en richtte een vreeseljjke verwoesting onder het publiek aan; 12 menschen zijn gedood en een zeer groot aantal werd gewond. Cycloon op Sardinië. San Sparate is half verwoest door een cycloon men spreekt van 200 slachtoffers. Te Samatovi werden 4 menschen gedood en in andere naburige plaatsen vielen vele slachtoffers. Een familie-drama wordt uit Jassy ge meld. De 20-jarige zoon van den senator Bonachi, die met goed gevolg een examen aan de hoogeschool had afgelegd, gaf een feestje. De jongelui maakten muziek en de jonge Bonachi speelde dien avond buiten gewoon mooi viool. Plotseling liet hij de viool vallen, trok een revolver uit den zak en schoot zich een kogel in den mond. De jonge man was na enkele minuten dood. Toen zgn vader, die te Weenen vertoefde, de vreeselijke tijding ontving, zakte hij in een en was een lijk. De mail van Indo-China meldt, dat de zwervende benden gevaarlijk worden Aan den kant van Minhey plunderden zij enkele dorpen, maar de Chineesche dorpen werden gespaardterwijl alle rijke Anamitische dorpen bedreigd zijn, worden de Chineesche ontzien. Men vermoedt dat de mandarijnen order gegeven hebben om alle Anamitische dorpen aan te vallen. De »Avenir de Tonkin,met de mail van 6 September verzonden, meldt dat Thankhe gedurende 8 dagen aangevallen is door 1500 Chineezen, die uit de naburige bergen waren afgedaald. De Chineezen moesten echter tegenover de manhaftige houding van het garnizoen den aanval opgeven. De speelbank te Monte Carlo heeft in de laatste dagen het aantal zelfmoorden weer doen stijgen. Er gaat geen dag voorbij of men vindt Ijjken, hetzjj aangespoeld aan de kust, hetzij met een kogel door het hoofd, jj Een jong Italiaan, die blijkbaar zeer zeker van zijn zaak wilde zijn, wilde door op hanging een eind aan zijn leven maken, maar schoot zich tegeljjk in de borst. De v knal evenwel deed eenige personen toesnellen die den ongelukkige afsneden. Daar de wond in de borst niet levensgevaarlijk is, hoopt men hem te behouden, nt 1 Een vreeselijke mijnramp heeft in de Colby Mine in Béssem (Michigan) plaats gehad. In de mand zouden 19 mijnwerkers, met behulp der lift, in de mijn naar beneden worden gelaten, toen plotseling het touw brak en de mand met vreeselijke snelheid, van een hoogte van 700 voet naar beneden stortte. Een der mijnwerkers bleef op de plaats dood, alle anderen braken hun beenen, terwijl een hunner bovendien nog zijn heup brak en allen inwendig gekneusd werden. De toestand van 4 mannen is hopeloos, v Te Winstead, Connecticut, zakte de estrade in waarop 600 kinderen wartn gezeten voor de repetitie van een koor voor de Columbus- feesten. Vele hunner braken armen en beenen. een groot aantal werd gewond, maar niemand is gedood. Plaatselijk Nieuws. HETJS DEN, 25 Oct. Op de gisteren alhier door de Provinciale Commissie voor de paardenfokkerij in Noord- Brabant gehouden keuring van hengsten waren aangevoerd 17 stuks; waarvan 10 beneden en 7 boven de 2a/2 jaar oud. Toegekend zgn aan aanhoudingsbijdragen een eerste van f 150 aan den 2-jarigen hengst »Felix« van A. Millenaar te Drongelen; een tweede van f 100 voor den iy3-jarigen hengst >Nelson IVvan A. Straver Jz. te Babyloniënbroek en F. van Ba vel te Waal wijk. Aan onderhoudsbijdragen een eerste van f150 voor den 3ys-jarigen hengst »Paulus I* van de Vereeniging ter veredeling van het Paardenras te Almkerkeen tweede vaB f 100 voor den ruim 21/,-jarigen hengst »Paulu8 II van de voormelde Vereeniging en een tweede van f100 voor den 6y3- jarigen hengst A.pollo« van de Gebroeders Hagoirt te Dussen. HAARSTEEG. (Vervolg van no. 1143.) Verwelkomt, door den heer Prinssen aan de limiet der gemeente, vertrok de heer v. d. Geld, opgenomen in den stoet, tot aan 't raadhuis in de afdeeling Haarsteeg. Be groet door eenige bruidjes, zongen de school kinderen onder leiding der heeren Prinssen en Van Heesbeen een welkomstlied, waarvan wjj wegens plaatsgebrek slechts een couplet kunnen opnemen In de vergaderzaal gekomen, welke door Haarsteeg's schoonen in feestdos getooid was, werd Z.E.Achtb. op plechtige wijze door den heer v. d. Aa geïnstalleerd, waarna Z.Ed. hem den ambtpenning overreikte. Het oudste lid, de heer H. de Jongh, nam hierna 't woord. In gevoelvolle bewoordingen schetste hg de treffende herinnering aan zijnen voor ganger wijlen den heer W. A. Lujjben, die nog zoo jong, aan zgn' grijzen vader, zijnen werkkring en zijne gemeentenaren, hem allen zoo lief en dierbaar, was ontrukt; gaf den wensch te kennen dat ook de heer v. d. Geld, nu hij de plaats van dien zoo- beminden overledene in had genomen, de voetstappen zal drukken van zjjnen voor ganger en het der gemeente onder zijne hoede wel moge gaan. Na een woord van dank aan allen, die tot zijne benoeming hadden meêgewerkt, inzonderheid aan de heeren Leden van den Raad, uitte ook de heer v. d. Geld den wensch dat diezelfde eendracht en liefde, welke heden samenspanden om zijnen intocht zoo luisterrijk mogelijk te maken, die de ondubbelzinnigste bewijzen waren van al- gemeene deelneming, moge blijven bestaan; opdat de zware taak, hem op de schouders gelegd, verlicht worde en hij langen tijd tot heil der gemeente moge werkzaam zijn. Vervolgens werd Z.E.A. den eerewijn aangeboden. Van het raadhuis trok de stoet, steeds in de beste orde, dank zij het krachtig op treden der regelings-com missie, na een be zoek gebracht te hebben aan de afdeeling den Dijk en de Hoeve, naar Hedikhuizen. Opgewekt door de muziek der Harmonie Cecilia* beurtelings afgewisseld door het gezang van het Haarsteegsch zangkoor en het Tè-rè-rè-boem-di-jé der jubelende, steeds aangroeiende menigte, bereikte men weldra de eerepoort voor de pastorij der afdeeling Hedikhuizen. Ook hier was de deelneming groot, getuige de versieringen aan de huizen aangebracht. De Heer Boelaarts, hoofd der school, heette Z.E.Achtb. welkom in Hedik huizen en nadat de jongejuffrouw B. v. Hemert den burgemeester een prachtig bouquet aanbood, zong Hedikhuizen's zang- vereening een lied, waarvan we 't tweede gedeelte overnemen Daarna hield de Eerw. Heer Pastoor der Parochie Hedikhuizen, voor wiens pastorie het rjjtuig des Burgemeesters stil stond, eene toespraak, waarbij hij de belangen zijner Parochie in 't bijzonder aan zijne goede zorgen beval. De stoet weder aan 't raadhuis terugge keerd werd vervolgens ontbonden. Nog enkele toasten werden in de raadzaal uit gebracht o.a. door den heer De Jong op onze geëerbiedigde Koninginnen, Z.Ex. den Heer Commissaris dezer Provincie, de feest commissie e.a. en hiermede was het officiëele der plechtigheid afgeloopen. Ten slotte nog een woord van lof aan het Bestuur der 2 ie Afd. van de Noord- Brabautschen Landbouw voor hare eigen aardige allegorische voorstelling van den landbouw. Ook wij vertrouwen, dat de heer Van der Geld zal toonen, de rechte man op de rechte plaats te zijn en eindigen dit ons verslag met een der coupletten door de Hedikhuizensche jeugd gezongen HERPT, 24 Oct. Hoewel het den laatsten tijd veel nat weer is geweest, hebben de boeren toch nog hun bouwgrond kunnen bereiden en sommigen nog wat wintergraan kunnen zaaiendoch nu de winter met al zgn voorteekenen zoo onverwachts is komen opzetten, zitten vele landbouwers met de handen in het haar. Er moet hier nog zeer veel gezaaid worden. De suikerbieten, waar mede men andere jaren druk bezig was om in te schepen, staan allen nog te velde. Ge lukkig dat er niet zooveel zijn uitgezaaid als gewoonlijk. Ook zgn hier en daar nog aardappelen te rooien, zoodat hier op het land nog heel wat te doen valt. De boeren houden zich hier nog altijd aan het oude spreekwoord >Een sneeuwke in de slijk, Is een vorstje zeker rijk.« Het vee, dat bijna den geheelen zomer honger heeft geleden, zal, nu de weilanden wat zijn opgegroend en er gras genoeg is, naar stal gehaald moeten worden, indien het weder niet verandert. Geen wonder dus, dat er velen met een bezorgd hart over hun vee den winter tegemoet gaan. Er is hier dit jaar weinig hooi gewonnen, zoodat velen genoodzaakt zullen zgn een gedeelte van hun vee van de hand te doen. 't Is waarlijk een treurige tijd voor de landbouwers Bijna dagelijks worden hier door Bossche kooplieden aardappelen opgekocht. Men besteedt voor z.g. blauwkes f 1.40 en voor jammen f 1.80 per H.L. Alle land bouwers zgn echter niet geneigd ze voor dien prijs af te staan. HAARSTEEG. Door den voorzitter van het waterschap »de Binnenpolder van Hedik huizen* zijn stemgerechtigde ingelanden op geroepen tot eene vergadering op 31 October a.s., ten einde over te gaan tot het benoemen van een secretaris-penningmeester. HEESBEEN. Voor de vacceerende be trekking voor hoofd der openbare school alhier hebben zich aangemeld 6 sollicitanten, waaronder 5 met akte vrije- en ordeoefenin gen. Eene voordracht zal spoedig worden opgemaakt, waaruit alsdan weldra de be noeming zal geschieden. ALMKERK. De heeren A. B. Snoek en B. de Jong zijn door den Commissaris der Koningin benoemd tot zetters der directe belastingen alhier. Binnenland. Uit de Tweede Kamer-Vergadering van 21 October 1.1. Afsluiting van de Maas beneden Heusden. Aan de orde zijn de beraadslagingen over het Wetsontwerp tot onteigening voor de afsluiting van de Maas beneden Heusden. De heer Conrad bespreekt de mede- deelingen der Regeering omtrent de water standen nabij Heusden en in het riviervak Well-Andel. Spreker treedt daaromtrent in eenige technische beschouwingen en zegt dat hij de door den Minister opgegeven cijfers als juist wil aannemen en tevens dat de stroomsnelheden nog zullen kunnen ver minderd worden. Spreker hoopt, dat de Minister alsnog zal doen onderzoeken in hoever de diepte van den slagdorpel der schutsluis in het hoofd aan de Maaszijde (die op de diepte van 2.75 m., A. P., is ontworpen), nog eenigszins zal kunnen worden verminderd, en dan zal worden nagegaan in hoever de schutlengte der sluis zal kunnen vermeerderd worden, ten einde ook Rijnaken van de grootste afmeting zouden kunnen doorge- schut worden. Voorts besprak spreker de middelen om de bevaarbaarheid van het afgesloten rivier vak en van de Maas boven den nieuwen riviermond ook tegen lage waterstanden te verzekeren. Ten slotte spreekt bij de verwachting uit, dat de Minister zoo mogelijk vóór de ope ning van den nieuwen Maasmond de noodige werken in het belang der scheepvaart zal doen verrichten. De Minister van Waterstaat antwoordt, dat de opgaven van de vermoedelijke water standen berusten op de indertijd bij het Ontwerp betrekkelijk de verlegging van den Maasmond verstrekte gegevens en bereke ningen. Deze zijn echter in ieder geval on zeker en in bepaalde gevallen te laag ge raamd dat is in de stukken dan ook te kennen gegeven. Dit geldt zoowel voor de rivier werken als voor de scheepvaart. De Vereeniging voor de stoom vaartbe- langen heeft haar bezwaren te kennen ge geven, die tot een nader onderzoek hebben geleid, waaruit blijkt dat de laagste water stand bij Heusden minstens 2y2 decimeter de vroegere opgave zal overtreffen, hetgeen van geljjken invloed zal zgn op de scheeps- diepte. De belanghebbenden kunnen dan ook gerust zijn, dat de belangen van de scheepvaart niet zullen worden geschaad. Overigens gaf de Minister nog eenige technische inlichtingen omtrent de ligging vun den slagdorpel, die nog 2.75 decimeter dieper is dan de normale waterstand, zoo dat ook uit dien hoofde geen bezwaar be hoeft te bestaan. Het Wetsontwerp wordt hierop aange nomen. De heer J. T. Smits van Oyen, te Eind hoven, heeft ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera zijn aangegeven: in Gelderlandte Huissen 1 persoon. in Zuid-Holland: te Gouda 1, te Ouds hoorn 1, te Rotterdam 1 persoon; in Noord-Holland te Haarlem 2 personen; in Utrecht: te Jutphaas 3, te Utrecht 12 personen. Van Prinses Sophie, Groothertogin van Saksen, is het bericht ontvangen, dat de voor een nationaal huldeblijk bijeengebrachte som van f 27.800 door H. K. II. zal worden bestemd ten behoeve van een fonds voor een doel van algemeen belang binnen Neder land, hetzg van nut, weldadigheid of be schaving. Het fonds zal onder den naam van de Groothertogin hier te lande beheerd worden. Be3tuurderen der Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee doen in een dezer dagen verspreiue circulaire opnieuw een beroep op hun landgenooten, tot ondersteuning der aan hun zorgen toevertrouwde inrichting. Dankbaar voor veel steun, die hun te beurt viel, wijzen zjj op de steeds klimmende ontwikkeling der stichting, die thans 110 verpleegden telt. Het aantal van hen, die rechtmatige aanspraken hebben om te worden opgenomen, is niet minder dan veertig. Maar de ruimte is onvoldoende, en ook om te voldoen aan de dringendste eischen, zien bestuurders naar de gelegenheid uit, de gebouwen, telkens uitgebreid, door betere, ruimere, meer practische te vervangen. Daarvoor zal veel geld noodig zijn, veel meer dan de stichting uit eigen middelen beschikbaar kan stellen. De plannen zullen later, als zij voor uitvoering vatbaar zgn, worden openbaar gemaakt. Daar het hun niet mogelijk is aan alle weidenkenden de circulaire te doen toe komen, houden bestuurders zich dringend aanbevolen voor de ontvangst van giften, ook van hen, die geen circulaire hebben ontvangen en verder allen, die in deze zeer nuttige stichting belang stellen. Op de Brouwersgracht te Amsterdam brak dezer dagen een hevige brand uit in de met tabak beladen pakhuizen Koning David No. 188 en David No. 190c. Het vuur werd omstreeks half twaalf door voorbijgangers ontdekt, op een oogenblik dat de vlammen reeds groote vorderingen hadden gemaakt. De brandweer rukte terstond met groote macht uit en bracht met allen spoed de »Jan van der Hejjde*, vier rijdende stoom spuiten en vier kranen in werking. Het was geen gemakkelijke taak het vuur te bedwingen. Spoedig tastten de vlammen de daken aan, welke geheel ver brandden en daarna instortten. Na een arbeid van eenige uren was men het vuur zoo ver meester, dat alle gevaar geweken was. Omstreeks twee uur rukten de eerste stoomspuiten in, te half drie door de andere gevolgd. De »Jan van der Hejjde« bleef tot half vier, waarna de brandkranen met eene af deeling brandwachts ter bewaking achter bleven. De hoeveelheid tabak, welke door het vuur vernield of door water beschadigd werd, is nog niet met zekerheid bekend. Alles was op beurspolis verzekerd. Bij Kon. Besluit is, als bljjk van goed keuring en tevredenheid, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij Kon. Besl. van 22 Sept. 1855, toegekend aan C. van Reenen, werkman te Hilversum, voor den buitengewonen moed en zelfop offering, door hem aan den dag gelegd bjj de levensgevaarlijke redding van A. Tilburgs aldaar, uit een onder het graven ingestorten put, gedurende 8, 9 en 10 October 1892. Te Baarn trapte eenige dagen geleden zekere R. bij ongeluk in een spjjker. Iu het begin sloeg hij geen acht op de wond, doch weldra kreeg deze een bedenkelijk aanzien. Toen werd de dokter ontboden, en deze constateerde bloedvergiftiging. De oppas sende 18-jarige jonkman is onder hevige smarten aan de gevolgen overleden. De justitie te Haarlem heeft den directeur van bet postkantoor te Ymuiden, den heer P., wegens verduistering van waarden ten nadeele der kas van zijn kantoor, in hechtenis doen nemen. Het vermiste bedrag moet ruim f 5000 bedragen. Wij vernemen dat aan elke van de sluizen in het Merwedekanaal nog twee sluisknechts zijn aangesteld, zoodat het bedienend per soneel van ieder dezer sluizen nu bestaat uit een sluiswachter en vier sluisknechts. Daardoor is het mogelijk geworden de be diening van de sluis op te dragon aan een dag- en een nachtploeg, die elkander ge regeld afwisselen. Die maatregel, waardoor de schutting voortaan zoowel bij dag als bij nacht ge regeld zal kunnen plaats hebben, is genomen zoovrel in het belang van de scheepvaart, die nu vlugger aan de sluizen kan worden bediend, als van het personeel, dat thans behoorlijk rust kan nemen na den arbeid. Een grief, die sedert de openstelling van het Merwedekanaal voor het verkeer werd vernomen, is daarmede weggenomen. Een jong ambtenaar, ten postkantore te Breda, de heer B., zou zich Vrjjdag, na langen tijd zeer daartegen te hebben opge zien, wegens een abcès in den mond, onder behandeling stellen van dr. Oudschans. Ternauwernood gezeten en den mond tot onderzoek openende, kreeg hij een zenuw toeval, sloeg den mond dicht, waarbij hg den heer O. aan den vinger verwondde, zakte ineen en was een lijk. De spoedig ter hulp geroepen geneesheeren konden slechts den dood constateeren. Zaterdag is gevangen genomen de ge meente-ontvanger van Wessem. Bij de jongste kasopneming bleek, dat de gelden wegens pachten niet aanwezig waren, terwijl werd aangegeven, dat deze nog niet ontvangen waren. De heer Schreurs, griffier te Roermond, die de gelden voor pachten enz. voor de gemeente ontvangt, had echter reeds op verschillende tjjdstippen gelden daarvoor aan den gemeente-ontvanger ver strekt tot een bedrag van over de f2000. Bjj onderzoek bleek dit, en het schijnt, dat de justitie uit deze of andere bezwarende feiten aanleiding gevonden heeft tot het aanhouden van den gemeente-ontvanger. Naar men »an de >Zwolsche Ct.« mede deelt, bestaat bjj den heer Frans Coenen ernstig plan, zjjn ontslag te nemen als directeur van het conservatorium en van de muziekschool te Amsterdam. Als zjjn opvolger wordt de heer Dan. de Lange genoemd. In den gemeenteraad van 's-Bosch was een adres van neringdoenden ingekomen om alsnog de kermis, dit jaar met het oog op de cholera-epidemie uitgesteld, te doen doorgaan. Genoemd adres werd echter tot een vol gende vergadering uitgesteld. Hoogstwaarschjjnljjk zal tegen Sinter klaas de aloude kermistijd dit volks vermaak plaats vinden. Door de centrale sectie der Tweede Kamer is, naar wjj vernemen, besloten voor testellen, bij haren terugkeer op den 8en November, m de afdeelingen te doen onderzoeken eerst de bedrijfsbelasting en daarna de kieswet. Dewijl voor elk der beide ontwerpen eéne week noodig wordt geacht, zou de begroo- tings-arbeid dan op den 22en November aanvangen. Te Echten had het volgende ongeval plaats. Schipper M. van Koningsveld uit Franeker, met het schip Nooit gedacht* van Steenwijkerdiep komende, werd, toen hij het Tjeukemeer overstak, voorbijgevaren door het schip van Jelke van Brug uit Koudum, hetwelk bemand was door drie van diens zoons. Door de daardoor veroor zaakte deining en golfslag kreeg v. K. zeer veel water in zjjn schip, dat te zwaar ge laden was, en begon te zinken. De schippers riep de v. B.'stoe: Buurman helpt ons er af, wjj kunnen het niet langer klarenwjj zinken.* Ook zjjn vrouw en knecht riepen om hulp, doch de anderen voeren door en riepen v. K. toe: »Je moet je zelf maar redden.* Dat deed de man dan ook; bjj bond zjjn vrouw een touw om haar middel en heesch haar in den mast. 't Schip was in- tusschen reeds gezonken en de man stond tot aan de borst in het water. Nadat zijn vrouw in veiligheid was, klom v. K. mede in den mast. De knecht had reeds hetzelfde gedaan. Ruim een uur lang bleef het drietal in dien benarden toestand. De lading en losse goederen, samen ter waarde van wel f 200, spoelden weg. De brugwachter Koopmans scheen 't eerst het ongeval te bemerken. Hij waarschuwde den schipper Jelke van Brug. Onmiddellijk maakte die zjjn vaartuig zeilklaar en ver loste de hulpbehoevenden. Door Van K. is tegen de gebr. Van B. een aanklacht ingediend wegens 't weigeren om hulp te verleenen. tin besteding-en. Aan het ministerie van waterstaat, handel en njjverheid zal worden aanbesteed: 31 Oct. Het maken van werken tot ver betering van de Maas onder de gemeente Swalmen. Raming f18250. 31 Oct. De uitvoering van baggerwerk tot vorming van eene vaargeul aan den benedenmond van het Spui, op de Bieningen. Raming f 0.206 per Ms. 23 Nov. Het maken van den aanbouw voor de brug over het Heusdensch Kanaal, onder de gemeente Nederhemert, provincie Gelderland, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. (Raming f 166.000.) 30 Nov. Het onderhoud van de voltooide werken van het Merwedekanaal van Schot deuren tot Gorinchem in 1893. Raming f 111000. Het maken van een gedeelte kanaal van den Bunsehendijk tot den Hoogen Welaan, Burgervader slechts moed en verstand Verwint in den kamp met dit leven. Bestnnr onz' gemeente met zekere hand, Onz' steun zij U steeds gegeven. Ons dorrepje groeie en bloeie als nu Dat hopen, vertrouwen wij allen van U. (bis). Een juichtoon klinkt uit aller mond En galmt langs dreef en veld. Een juichtoon klinkt ver in 't rond, Die ons de vreugde meldt. Van Hedikhuizen's burgerschaar, Die, blij verrukt van zin, Door 't feest vereenigd met elkaar Thans stemt een feestlied in {its). Leef lang en gelukkig in wijsheid en deugd, Bewaak hun geluk als een vader. Draag zorg voor hen allen, vooral voor de jeugd, Dan eeren z'u allen te gader. Dat is onze wensch, steeds evenals nu, Hoopen we, dat Hedikhuiz' fier zij op U.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2