een aantal studenten. De resultaten van het onderzoek worden streng geheim ge houden. Door de veelvuldige regens der laatste dagen zijn Rijn en Neckar ruim iy2 meter gestegen. De laatste rivier trad op verschil lende plaatsen buiten haar boorden. In het Scharzwald heeft het in de laatste dagen zóó gesneeuwd, dat de sneeuw op verscheidene plaatsen een meter hoog ligt. Jack the Ripper te Parijs? Tot die vraag schijnt eenige aanleiding te bestaan na het vinden van een vrouwenlij k, op de bekende wijze in stukken gesneden, op een terrein der Buttes-Chaumont in de Fransche hoofdstad. Het hoofd en de handen ontbraken, het overige was vrij netjes verpakt in zaagsel. Toch schjjnt de mogelijkheid, dat men hier -met overblijfselen van een anatomisch onder zoek te doen heeft, uitgesloten, en moet waarschijnlijk aan een misdaad worden ge dacht. De politie heeft eenige aanwijzingen en stelt natuurljjk een nauwgezet onder zoek in. De internationale commissie tot onder zoek van de plannen tot verbreeding van het Suezkanaal heeft eergisteren te Parijs haar eerste zitting gehouden. De zaak van Franyois, den Franschen anarchist, die vermoed wordt medeplichtig te zijn aan den aanslag tegen Véry, werd andermaal te Londen behandeld. De ver tegenwoordiger der Fransche Regeering, Taillefeu, deelde mede, dat de vereischte papieren door hem waren ontvangen. De advocaat van Francis vroeg eenige be wijzen en een duidelijk geformuleerde be schuldiging. De rechter verklaarde, dat dit overbodig was, zoolang alle op de zaak be trekking hebbende papieren nog niet waren aangekomen, en dit is nog niet het geval. Zoodra zij er zijn, zullen zij aan den advo caat worden medegedeeld. De zaak is daarop weer een week verdaagd. Naar gemeld wordt, zou de moordenaar Neill in de gevangenis te Londen hebben bekend, dat hij tusschen 1874 en 1881 in Noord-Amerika onderscheidene vrouwen ver boord heeft, zonder ooit ontdekt te zijn. Het Engelsche stoomschip »Roumania,« van Liverpool naar Bombay bestemd, is bij Foz Arelho Peniche gestrand. Van de passa giers en bemanning zijn er 100 omgekomen. Het schip zal totaal weg zgn. Er waren aan boord 55 passagiers en de bemanning bestond uit 67 koppen. Onder de omge komenen bevinden zich de kapitein en de loods. Slechts 9 personen zijn gered. Te Kopenhagen is door den chef der zedelijkheids-politie de hand gelegd op zekeren Sauvlet, koopman en agent in modewaren die, van gunstig uiterljjk en altijd even on berispelijk gekleed, er zijn werk van maakte het op den zedelijken val toe te leggen van nagenoeg alle meisjes, waarmede hij door zijne betrekking in aanraking kwam. Door huwelijksbeloften en zoogenaamde geheime verlovingen slaagde hij in vele gevallen maar al te wel, en niet minder dan een vijftig tal meisjes, allen uit den fatsoenlijken middelstand, werden op deze wjjze het slacht offer van den aartsschurk, die daarenboven nog lijdt aan een niet nader te beschrijven ziekte. Eenige der ongelukkigen hebben zelf moord gepleegd. De zaak, die aan het licht kwam, toen een der slachtoffers zich tot den rechter wendde, brengt stad en land in opschudding. De beschuldigde ontkent alles, maar uit de brieven en een dagboek, dat hij de onbe- o^haamheid had te houden, blijkt alles zonne- "T>±^zijn echter een paar jaren ">nheil, dat hij heeft manie, heeft -"der dan fabriek, de werven van de Lakeshore- en Chicago-North Western spoorw.maatschap- pijen werden vernield. De bewoners, meest arme Duitschers, Ieren, Italianen en Polen, verloren alles. De totale verliezen worden op 8 a 900 millioen ds. geschat. Het vuurwerk, Vrijdag te Chicago afge stoken bij gelegenheid van de inwijding van de tentoonstellings-terreinen, is wel het grootste, dat ooit is vertoond 5000 granaten werden uit 1000 vuurmonden gelost; 25.000 pijlen van allerlei soort, van 12 tot 72 centimeter lengte en sommige 152 kilo wegende, doorkliefden 't luchtruim 40 lucht ballons werden opgelatenkortom in het geheel werd 50 ton kruit en ander materiaal gebruikt; 300 man waren daarbij te werk gesteldhet slotstuk was een bombardement met 10.000 vuurpijlen en donderbussen. Een 100 voet hooge nabootsing van de Niagara-watervallen, in kleuren, en een Amerikaansche vlag van 100 voet lengte en 20 voet breedte, die 2000 voet hoog werd uitgeslingerd, waren de voornaamste stukken. Men schat 't aanwezige publiek op een millioen menschenhet vuurwerk heeft f 72.000 gekost. Hevige overstroomingen hebben het stroom gebied der Rio Chico geteisterd; een paar honderd menschen zijn verdronken. Te Caucagna werden 40 huizen door het water onderuijjnd en vernield. Nadere berichten omtrent het oproer in Mexico melden dat de bevolking van Jomachio, een Azteken-dorp in de provincie Chihuachio, verbitterd door de belemme ring welke zij van den kant der regeering ondervond om haren godsdienst uit te oefenen, sedert een jaar weigerde belasting te betalen. De regeering zond daarom twee maanden geleden troepen naar het oproe rige dorp, maar de bevolking joeg hen terug, na 14 officieren en minderen gedood en 47 krijgsgevangenen gemaakt te hebben. De president der republiek gaf daarom bevel het gansche dorp uit te roeien, waaraan Zondag gevolg is gegeven. Terwijl de be volking in den tempel vereenigd was, werd deze door de troepen omsingeld en werd eene vreeselijke slachting aangericht. 368 inwoners werden vermoord, maar ook aan de zijde der beulen werden zware verliezen geleden. Een bericht uit El Paso, in Texas, meldt dat de Indianen in het westen van Chi huahua in opstand zijn gekomen en een gansche stad verwoest hebben. Een korte lings te Jomachio, 300 mijlen ten westen dier streek, uitgebroken opstand is eindelijk door de troepen onderdrukt, ten koste van een verlies van 300 man aan dooden. De herinneringen van de kloeke tochten en het treurig uiteinde van Franklin worden weder opgewekt door een mededeeling welke Reuter uit Winnipeg aan de Engelsche bladen seinde: Te Winnipeg heeft een Indiaan, die had deelgenomen aan de tochten tot opsporing van Franklin op zijn sterfbed bekend, dat hij met nog een ander door den comman dant der expeditie was uitgezonden om over blijfselen van schepen te zoeken. Werkelijk werden in de verte de masten van een in gevroren schip door hen gezien, maar daar hun levensmiddelen verminderd waren dorsten zij hun tocht niet zoover uitstrekken en verzwegen tegenover den eommandant hun ontdekking. Er is reden om te vermoeden dat het waargenomen schip den kloeken zeevaarder en zijn tochtgenooten herbergde. Volgens Central News is een samenzwa ring ontdekt onder de leden van het Kabinet van Haïti, ten doel hebbende President Hypolitie door generaal Manigat te doen vangen. De voornaamste leiders zijn ge vangen genomen. PluatseLijk Nieuws. HE IJSDEN, 1 Nov. De Baronesse Katharina v. d. Osten ken, zich noemende Deutsche Recitatorin, Vilie houdende te St. Petersburg, stelt \or, zoo mogelijk nog in den loop sfe- op nader aan te duiden dag THjier eenige voordrachten te I S&sche taal. Verschillende, |fc .Presse« zegt, dat zij o wel ernstige als beste Duitsche jSyidaarbij op de ver- iootsende. jij den van lof niet worden onthouden. De ver schillende bas- en bariton-solo's van Snijders en Ree, werden door het talrijke en uit gelezen publiek ten zeerste toegejuicht. Ook het quartet »Heimweh« van Meissinger, door de heeren van Delft, v. d. Hegden, Van Meijdenberg en Crimbach gezongen, werd gebisseerd. Een aangename variatie op de verschillende nummers was de bas-solo uit »Die Zauberflöte* van Mozart, door den heer Clavere of Claver, een vreemdeling, die zich zeer goed van zijne taak kweet en beschaafd en uitstekend zong. Het zang minnend publiek en de liedertafel zelve, mogen op deze uitvoering met tevredenheid neerzien HERWIJNEN. Bedankt voor het beroep bij de Ger. kerk te Kampen door Ds. R. Lom an alhier. BAARDWIJK. Een der grootste schoen fabrikanten heeft het maakloon per paar schoenen met 20 cents verlaagd en met de helft voor het stikwerk. De wanverhouding, die er bestaat tusschen het loon van den werkman en de prijzen, welke door den werkgever kunnen bedongen worden, zouden dien maatregel rechtvaar digen, als hij was genomen met ingang van den aanstaanden huurtijd. Natuurlijk zou 't voor de werklieden niet prettig zijn indien dit tegen Vastenavond algemeen plaats had, maar de vraag is of het niet dringend noodig zou zijn om de toch niet rooskleurige zaken gaande te kunnen houden. Immers, »als het getij verloopt moet men de bakens verzetten* en beter een half ei dan een leege dop,* zijn spreek woorden, die steek houden, i Daarbij hebben de schoenmakersgezellen het toch altijd in hun macht door wat meer te arbeiden hun weekgeld op dezelfde hoogte te houden. Bg de loonsverlaging, waarvan wg boven spraken, doet zich het vreemde verschijnsel voor, dat de andere patroons de ontevreden heid der knechts deelen. 't Schijnt namelijk dat de bedoelde baas, alvorens het loon af te zetten, in Holland aanzienlijke commis sies heeft opgenomen ver beneden markt prijs, welke hij onmogelijk kan leveren, zonder loonsverlaging. Hg schaadt dus werk gevers en werknemerszijne collega's be grijpen dit en willen nu trachten hem de levering onmogelijk te maken, door al zijne knechts over te nemen; gedeeltelijk is dit reeds gebeurd. 31 Oct. Gisteren en heden nacht zijn de ruiten ingegooid bg den patroon, die het werkloon zijner knechts en stiksters verminderde. Het is hier 's avonds vrij woelig. DUSSEN. Door den heer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant zijn voor deze gemeente benoemd tot zetten der directe belastingen, de Heeren J. Schoenmakers en B. van Daalen. WERKENDAM. Bg de verpachtingen van hakhout, die in vollen gang zijn, worden flinke prijzen besteed. Ofschoon die prijzen zich gewoonlijk regelen naar de markt van de hoepels, doet zich dit jaar het verschijnsel voor, dat die evenredigheid geheel verbroken wordt. Immers, terwjjl de prijzen der hoepels lager zijn dan het vorige jaar, en toen de grienden reeds duur zijn verpacht, worden dit jaar weder even hooge, soms zelfs hoogere sommen besteed. De toekomst zal leeren of de koopers goed hebben gezien. GORINCHEM. 29 Oct. Op de St. Huberts- markt waren gisteren een 2500 stuks vee aan de lijnen gebracht. Een aanmerkelijk kleiner getal dan het vorige jaar en zeker een gevolg van het verbod om vee uit Nederland in België in te voeren als ook het verbod dat vee uit Zuid-Holland op de markt te Gorinchem mag worden aange bracht. Hoewel de handel tengevolge van het een en ander niet naar wensch genoemd mocht worden, werden voor goed vee hooge prijzen besteed. Er bestaat alle hoop dat het verbod om vee uit Zuid-Holland alhier ter markt te brengen vóór de groote markt zal zijn op geheven. DALEM. De plotselinge was van het water speelt de landbouwers leelijke parten. In allerijl heeft men de beetwortelen aan de los- en ladingplaatsen moeten ruimen, daar ze anders, ook bij gebrek aan schepen voor het oogenblik, stellig verloren zouden geweest zijn. Hinnenland. De bekende Haagsche correspondent der »Zutphensche Ct.« schrijft over de bedrijfs belasting de belasting zal, zooals zij is voorgesteld, vrjj drukkend zijn voor kleine inkomsten uit arbeid. Een burger met een traktement of be- drijfsinkomen van f1200 zal f 16 moeten betalen iemand met een salaris van f 2000 reeds f 32. Heeft iemand, die in de bedrijfsbelasting valt, ook nog zooveel vermogen dat hij tevens in de vermogensbelasting valt, dan moet hij uit dien hoofde ook nog een hooger percentage in de bedrijfsbelasting bijdragen. Zoo moet iemand die f 2000 inkomsten uit arbeid bezit, benevens f13000 vermogen, van die f 2000 niet f 32 maar f 40 betalen, behalve natuurlijk nog zijn bijdrage in de vermogensbelasting. In de thans voorgestelde belasting is eigenlijk tweeërlei progressie opgenomen, één die verband houdt met het totaal be drag der beroeps- en bedrijfsinkomsten, en één die vorband houdt met het kapitaal, dat iemand bovendien bezit. Wie b.v. een vermogen heeft van meer dan twee ton, betaalt altijd voor al zijn beroeps- en be- drijfsinkomstem f3.20 van elke f 100. Is die belasting vooral voor de kleine burgers, de kleine ambtenaren en de kleine neringdoenden reeds vrij hoog, de Minister stelt tevens voor om voor het eerste jaar be halve de hoofdsom nog 28 opcenten te heffen. Dat is noodig, zoo redeneert de Minister, omdat het nog onzeker is wat deze belas ting zal opbrengen, en het wel eens zou kunnen tegenvallen. Om nu tegen alle ongunstige kansen ge waarborgd te zijn, wil de Minister maar beginnen met 28 opcenten extra te heffen. Dat is zeker zeer gemakkelijk voor den Minister Financiën, maar minder aange naam voor de belastingschuldigen. Yan den beginne af is de bedoeling ge weest om de inkomsten uit arbeid lager te belasten dan de inkomsten uit vermogen, en op die wijze zou het omgekeerde geval worden. Ik betwijfel dan ook zeer of de Kamer bereid zal zgn den Minister op dien weg te volgen. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aan gegeven in Gelderlandte Brakel, 1 persoon in Zuid-Hollandte Gouda, 1te Koude kerk, 2 personen in Noord-Hollandte Amsterdam, 1 per soon in Utrechtte Jutphaas, 1te Maarse- veen, 1te Utrecht, 3te IJsselstein, 2 personen. De afdeeling »Patrimonium< in de Friesche gemeente Ferwerderadeel heeft ruim 180 are bouwland onder 20 arbeiders verdeeld, om hunne eigen vruchten te verbouwen. Ook zijn de meesten in 't bezit gesteld van een schaap. Als een bewijs van de tegenwoordige lage veeprgzen kan dienen, dat in de vleeschhal aan de Ged. Botersloot te Rotterdam best rundvleesch te bekomen is voor den prijs van 25 cents per 1Ja K.G. Een flinke omzet en levendige handel, zooals maar zelden ter plaatse te aanschouwen was, was Zaterdag hiervan het gevolg, ter wijl er, niettegenstaande den lagen prijs, goede zaken worden gemaakt. Yan bedrog als anderszins kan hier geen sprake zijn, daar toch krachtens besluit van burgemeester en wethouders, geen ander vleesch in de hal mag worden verkocht als dat, hetwelk op het abattoir geslacht en ge keurd is. Bovendien is den geheelen dag een keurmeester van dieren en vleesch aldaar speciaal met het toezicht belast. De lage prijzen moeten worden toegeschreven aan het heerschen van mond- en klauwzeer, waardoor de uitvoer belemmerd wordt. De Rechtbank te Rotterdam deed Zater dag uitspraak in de zaak van A. W. Ocke- loen, oud 24 jaar, horlogemaker, wonende te Kralingen, beklaagd van doodslag, op den Rotterdamschen politie-agent Reitze van den Berg gepleegd, en veroordeelde beklaagde tot 10 jaar gevangenisstraf. De waarnemende inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland heeft te Dordrecht het roodvonk epidemisch heerschend verklaard. In den Noord wij kermeerpolder vaart men met een schuitje over het bouwland om de beetwortelen uit te trekken en naar den kant te vletten Dezer dagen vond de politie in den omtrek van Apeldoorn het lijk van J. M. Oosterling, 24 jaar oud. Op het lichaam werd niets van waarde gevonden, zoodat het vermoeden, dat men hier met eene misdaad te doen heeft, bijna voor de hand ligt. De overledene, wiens ouders te Amsterdam wonen, was een zeer oppassend jonkman. Tot voor eenigen tijd daar ter stede op een kantoor werkzaam, vertrok O. naar Apeldoorn, als bediende op een kantoor aldaar. Drie weken geleden zond zgn patroon hem met f 400 uitdaar hij niet spoedig terugkwam, werden eerst de ouders en daarna de politie met O.'s ver dwijnen in kennis gesteld, met welk gevolg is reeds vermeld. Velen schijnt het onbekend te zijn, dat het aanhechten van postzegels op aange- teekende brieven dikwerf niet oordeelkundig geschiedtwanneer men namelijk eenige postzegels aaneengesloten op het couvert plakt, ontstaat hierdoor de gelegenheid om behendig eene opening in den briefomslag te maken en papier van waarde te ont vreemden, zonder dat het tijdig ontdekt wordt. Daarom moet men tusschen de post zegels onderling eene open ruimte, minstens ter halve breedte daarvan, laten. Dit is noodig gebleken, en de post-administratie verlangt het terecht. Aan de Spaansche Kade te Rotterdam werd dezer dagen het lijk van een onbe kenden schippersknecht gevischt. Op advies van den politie-geneesheer zal dit lijk aan een inwendige schouwing onderworpen wor den, daar door dien geneesheer uitwendig niet kon worden geconstateerd of er misdrijf in het spel is. De drenkeling is herkend als iemand, die een 14 dagen geleden bezit van een vrij belangrijke geldsom, een verdacht huis aan de Schoolstraat heeft be zocht en sedert niet meer is gezien. Bg de ontdekking van het lgk was die som ver dwenen. Men schrijft uit 's-Bosch van 27 Oct. Toen zich heden avond de volksoploopen herhaalden en men het spelletje van gisteren dacht voort te zetten, trad de gemeentepolitie krachtig op en wist den troep te beduiden, dat met het gezag niet te spotten valt. Eea aantal straatbengels (want anderen zijn het niet) ontvingen met den korten stok een flink pak slaag, dat wel verdiend waseenige werden naar het politie-bureau opgebracht. De waarnemende commissaris, de inspecteur Vossenaar, was overal waar de politie op trad tegenwoordig en wist met kalmte en beleid doeltreffende bevelen te geven. De herhaalde rustverstoringen, waarvoor geen enkele reden bestaat, wekken de ver ontwaardiging van de geheele burgerij, en de wensch is algemeen, dat de politie hieraan spoedig paal en perk zal weten te stellen. Bg de Belgische Kamer en Senaat zgn adressen ingekomen, waarin 't heet, dat de 700 Belgen, die Baarle-Hertog bewoner opkomen met verbazing en verontwaar diging tegen de overgaaf van hun oude gemeente, in ruil voor een paar gehuchten - aan Nederland bjj de grensregeling tussche Baarle-Hertog en Baarle-Nassau. Zjj zeggen Belgen te willen blijven en geen Hollanders te willen wordenen zij doen dit in voor ons alles behalve vleiende termen. Zij ver zoeken ten slotte de verwerping van dt voorgestelde grensregeling door de Wet gevende Macht. Uit Yokohama wordt aan de Java-Bod' gemeld Eenige sensatie is hier teweeggebrac door een moord, in een slecht befaamc buurt van kroegen en bordeelen bedrevei op een jinriksba-koeloe, doordien de moor denaar een Westerling en een Hollander Hij heet Peter Johannis Schouwenbu gedeserteerd matroos van het zeilschip Timandra en de Engelsche bladen, die hun gegevens van de politie zeggen te hebben stellen het voor, dat de manslag niet h gevolg was van een woordentwist, ma- dat Schouwenburg, die in de uiterste b rooidheid verkeerde, zich door de vjjandt van zijn slachtoffer heeft laten omkoop om den moord te volbrengen. Had de dar geld gehad, zoo had hjj ongehinderd o zee kunnen ontsnappen, want de Japans- politie mocht de hand niet op hem leggen zonder voorkennis van den Nederlandse! e gezant te Tokio. Hg is thans gearresteerd en de juiste to dracht der zaak zal wel spoedig bljjken. N^êrlandsch Iridië. Aan het verslag der voornaamste gebeurte nissen in het gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden, loopende van 30 Augustus tot en met 13 September j 1., wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Onze versterkingen Boekit- Karang, Siroen, Lambaroe en Lamreng werden herhaaldelijk beschoten, echter zon der dat ons daardoor verliezen werden be rokkend. In den vooravond van den 2en Septerub had eene tusschen de posten Lamperm- t Siroen in hinderlaag liggende brigade ra ire- chaussée eene ontmoeting met eene bande Atjehers, waarbjj men, na van weerszijden een salvo afgegeven te hebben, handgemeen raakte, met het gevolg dat de vijand op de vlucht sloeg met achterlating van één dood en verscheidene wap ns, terwijl aan om- zijde vier man licht gewond werden. In den avond van den 4en d. a. v. h> op diezelfde plek weder een treffen plan bij welke gelegenheid de vijand na een sar aftrok met achterlating van één doode e met medeneming van verscheidene gewonden Kort daarop werd dezelfde brigade maré chaussée opnieuw door een bende van ong veer 30 Atjehers aangetast, welke tot v' malen toe door salvo's werd teruggeslag totdat twee detachementen, van genoen posten ter ondersteuning'uitgezonden ev slaagden haar voorgoed te verdrijven r deze gelegenheid vielen eenige wapen*, zt mede ammunitie in onze handen, terwijl o verlies één doode en één gewonde bedr" j Den volgenden avond gaf een tus j Lambaroe en Lamreng in hinderla^ gende brigade maréchaussée een**' I af op eene vijandelijke bende, d1 de spoorbaan te beschadigen onmiddellijk beantwoordde, r met terug te trekken, met y wonden en een verlies ni

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2