Hel Lam! van Heusden en Allena, de Langstraat en de Boinmelenvaard. TWEEDE BLAD M U49. ZATERDAG 12 NOVEMBER. Uitgever: Ll. J. VjEIKRMAN, Heusden. 1892. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO. Franco per post zonder prjjsverhooging. Afzonderlijke ixmaamers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmor gen ingewacht. VERVOLG BUITENLAND. In 1884 stierf te Parijs de Rumeensche prins Michael Stourdza, oud-sooverein van IVloldavië. Hij liet zijn ontzaglijk fortuin na aan twee zoons, Gregor en Demeter, beiden uit zijn eerste huwelijk, en aan een dochter, prinses Gortschakoff, uitzijn tweede huwelijk. Gregor nam met de verdeeling van het fortuin geen genoegen, daar hij beweerde dat de moeder van prinses Gortschakoff in 't geheel geen vermogen mede ten huwelijk had gebracht en de prinses bjjgevolg niet kon erven. De Fransche rechter deelde deze meening niet, maar erkende toch dat Gregor te weinig had gekregen en veroordeelde daarom prinses Gortschakoff tot uitbetaling ▼an 200.0j)0 frs. van haar erfdeel, benevens 25.000 frs. schadevergoeding. Ook in Ru menië maakte hij de zaak aanhangig en wel eerst voor de rechtbank van Jassy. Deze stelde den prins in 't ongelijk en door het hof van Jassy werd dit vonnis bevestigd Daardoor niet ontmoedigd, bracht de prins de zaak voor het hof van Bucharest, dat de zaak naar het hof van Galatz verwees. Dit hot eindeljjk besliste, dat volgens het Ru- meensche recht prinses Gortschakoff geen aanspraak kon maken op de erfenis, omdat haar moeder geen huwelijksgift had mede- gekregen en veroordeelde de prinses tot het teruggeven van haar geheel aandeel in de j erfenis, zjjndeeen huis te Parijs, een paleis te Sorrente, een villa te Baden, uitgestrekte goederen in Rumenië, zoo groot als pro vinciën, zilverwerk, diamanten en zelfs den salonwagen, waarin prins Michael door Europa reisde. Dit alles te zamen bedraagt ongeveer 20.000.000 frs. Het Engelsche schip »Norcross«, van Philadelphia met petroleum naat Rouaan, is in de rivier de Seine in brand geraakt. Omtrent de oorzaak van den brand rap porteert de gezagvoerder die de Norcross* op sleeptouw had, het volgende. Toen de >Norcross« zich midden op de rivier be vond, werd plotseling eene ontploffing ge hoord en zag men groote stukken van het dek in de hoogte vliegen tot aan de bramra. Onmiddellijk na de ontploffing was het schip in rook en vlam gehuld en werd de sleeptros los geworpen, waarna met de sloep van de sleepboot alles werd in het werk gesteld om de schepelingen te redden. Eerst werden twee matrozen opgenomen, die door de ontploffing overboord geslingerd waren. De eene werd zwaar verwond aan hoofd en handen, terwjjl de andere belangrijke brandwonden bekwam aan het gezicht en banden. Daarna begaf de sloep zich naar het brandende schip en nam den kapitein, diens vrouw, loods, een matroos en den kok over, welke allen min of meer verwond waren. Van het voorschip haalden wij een matroos af, die belangrijk verwond de vlucht genomen had op de boegspriet. Dewjjl wij overtuigd waren dat de overige bemanning het leven had verloren, stoomde de sleep boot naar Hoefleur, waar de geredden aan j land gebracht werden. Een ander matroos werd gered door het voorbij varende ss. I »Ville de Malaga*, doch deze was zoo f zwaar verwond, dat hij naar het hospitaal 1 moest vervoerd worden. Met eenige moeite gelukte het om het Bchip aan den dijk te Radicatel vast te maken en is de brand, dewijl de vlammen geen voedsel meer vonden, gebluscht. Hoeveel personen bij deze ramp zijn om gekomen, is nog niet met zekerheid te melden. Een ontzettende gruweldaad is in Grieken- i land door roovers gepleegd. Zij hebben nl. een politie-agent, dien zij verdachten hen te bespieden, gepakt en op een zacht vuurtje geroosterd tot de man dood was. Men vond zijn lijk op den weg met een opschrift, be helzende de waarschuwing, dat hetzelfde lot iedereen zou treffen, die de roovers ver raadt. Men heeft nog geen spoor ontdekt. Graaf Johann Krassicky, lid van het Oostenrijksch Hoogerhuis en president van de Lember-Czernowitz-Spoorweg-Maatschappij, heeft te Weenen een poging tot zelfmoord gepleegd. Hij zal vermoedelijk niet her stellen hij werd 55 jaren oud. De oorzaak van zijn wanhopige daad ligt nog in 't duister. Bij de standjes in Granada, die wel eenigszins een politiek karakter dragen, liet 't volk zich heftig tegen Canovas uit. Men eischt, dat de Regeering zorge voor verlaging der broodprijzen. Eenige douane-huizen werden geplunderd en vernieldgendarmen en kavallerie moesten charges maken. De staat van beleg is afgekondigd. Nu de wagens en machine van deSchotsche expresstrein, die bij het spoorwegongeluk te Tirsk vernield werden, zijn opgeruimd en geen lijken meer gevonden werden, kan het als uitgemaakt worden beschouwd, dat 10 personen bij den ramp zijn omgekomen. Te Lublin (Polen) heeft men in den kelder van een huis 19 ljjken gevonden. Of het slachtoffers van moorden of daar verborgen lijken van choleralijders zijn is nog niet beslist. Uit Nieuw-Orleans meldt men, dat de toestand, veroorzaakt door de algemeene werkstaking, buitengewoon ernstig is ge worden. De gaswerkers, omnibus- en tram conducteurs, letterzetters en beambten van alle handelsvereenigingen, hebben zich bij de werkstakers aangesloten. Er is reeds gebrek aan gasen slechts één van de 9 dagbladen is verschenen. Tot President der Amerik. republiek is met een overgroote meerderheid van stemmen gekozen de Heer Cleveland, welke reeds als zoodanig in 1885 gekozen was, maar aftreden moest in 1889 toen hij door Har rison opgevolgd werd. Wanordelijkheden kwamen bijna niet voor. Alleen werden eenige personen, die onbe voegd waren om te stemmen, van de bus verwijderd en bjj verzet gearresteerd. De drukte was onbeschrijflijk groot; alle zaken en alle fabrieken stonden stil. Ontzaglijke drukte heerschte voor de bureaux van den New-York Herald, waar de van wijd en zijd komende telegrammen elk oogenblik werden aangeplakt en uitge geven. Men schat de menigte, die daar voort durend aanwezig was, op 30.000 personen. Uit Cairo wordt bericht, dat dr. Vita Haussan, die Emin Pa_ha vergezelde, krank zinnig is geworden; hij is in een gesticht te Abassieh opgesloten. JLJtinnein land. Vermoedelijk zullen deze en de volgende week nog noodig zijn voor het afdeelings- onderzoek van de bedrijfsbelasting en de kiesrechtregeling. De openbare beraadslaging over de In dische begrooting zou dan 22 November aanvangen. Naar men verneemt, vond het beginsel eener bedrjjfs- en beroepsbelasting in de sectiën schier algemeen bijval, maar werden des te meer bezwaren ontwikkeld tegen de wijze, waarop de Minister van Financiën zijn stelsel in praktijk wil brengen. De minister van binnenlandsche zaken heeft het houden van markten van her kauwende dieren en varkens te Bever wijk, Haarlem, Haarlemmermeer, Hilversum, Uit geest, Uithoorn en Velzen gedurende de maanden November en December van dit jaar verboden. Men heeft te 's-Gravenhage het plan, zich tot de Tweede Kamer der Staten Gene raal te wenden met een adres, met 't ver zoek om bij de regeering aan te dringen op het nemen van wettelijke bepalingen, waarbij aan de gemeentebesturen zou worden ver boden faecaliën, enz. te doen uitloozen in stadsgrachten of vaarten. Te 's-Hertogenbosch hebben vier sigaren makersgezellen een huzaar levensgevaarlijk verwond. De huzaar is naar het gasthuis gebrachtde sigarenmakers zijn in hechtenis genomen. Eenige heeren te Yenloo zjjn voornemens daar een aluminiumfabriek op te richten. De vereischte grondstoffen daartoe zijn daar in ruime mate voorhanden. Het vette rundvee is in Friesland tegen woordig zeer goedkoop; de slagers aldaar houden het vleesch evenwel op den prijs en vragen per pond van 45 tot 55 ets. Tal van burgers gaan nu zelf slachten met hun vieren koopen zij een vet beest op de markt en krijgen dan het vleesch gemiddeld voor 27 a 30 ets. het pond. Daar de aftrek van schapen vleesch aan de Londensche markt ook stil is, is dit vleesch in Friesland ook zeer goedkoop; bij groote hoeveelheden koopt men het tegen 16 en 17 ets. het pond. Daar de varkens duur blijven, is de prijs van varkensvleesch hoog, 371/2 a 40 ets. het pond. Yeel rund- en schapen vleesch wordt thans door de Friesche slagers naar de Hollandsche steden verzonden, omdat Londen zoo weinig trekt. Op de koemarkt te Alkmaar verkocht de heer C. de Boer drie hokkelingen aan een welgekleed, doch hem onbekend koopman. Deze beloofde hem op een afgesproken uur in zekere herberg te zullen komen betalen, doch toen de heer C. de Boer aldaar kwam, was de koopman er niet, en de hokkelin gen waren reeds weg. Ofschoon naar alle zijden onderzoek gedaan wordt, is men tot heden nog den bedrieger, noch de beesten op het spoor. In den vorm van een manifest slaakt generaal Booth een nieuwen wanhoopskreet, waarbij hij herhaalt dat hij onmiddellijk 65,000 pd. st. moet ontvangen om op ter mijn aangegane schulden te kunnen afbe talen anders zal hij gedwongen zijn de landerijen en panden, voor de uitvoering van het Darkest England* plan aangekocht, weder te verkoopen. Het manifest somt weder op, hoe de ontvangen gelden besteed zijn, waaronder 5 millioen voor voeding, 1 millioen voor het onder dak brengen en 10,000 voor verschaffing van werk aan hulp behoevenden. Een ingezetene van Schoterland was zee milicien te Niewediep en ging dezer dagen met verlof. Hij moest tot Heerenveen sporen en zich van daar zoo luidde het uit den mond van den bevelvoerenden officier naar de gemeente Schoterland begeven. Voor die reis moest de milicien reisgeld hebben, maar hoeveel? De milicien hield zich van den domme en ten slotte werd de afstand van Heeren veen naar Schoterland op zeker aantal kilometers vastgesteld en kreeg de matroos een aardig duitje reisgeld mede. Men scheen te Nieuwediep niet te weten dat Heeren veen de hoofdplaats van Schoterland is Uit Deventer wordt gemeld: In jaren was de aanvoer aan de vette ganzenmarkt niet zoo groot en de prijs niet zoo laag. In den beginne besteedde men nog f 6. Later liep de prijs terug tot f 2 per stuk. Woensdagmiddag omstreeks 6 uren is door den goederentrein, komende van de richting van IJselmonde, op het station Beurs te Rotterdam eene 57-jarige gehuwde vrouw uit Breda overreden. Die vrouw was door hare familie, welke zij alhier bezocht had, naar den trein gebracht, en liep, nadat er >passagiers voor Breda* geroepen was, hoewel van verschillende zijden gewaar schuwd, bij aankomst van dien trein over de rails om den aan de overzijde staanden trein voor Breda te bereiken. Zij werd door de machine van den goederentrein gegrepen en te pletter gereden, zoodat de dood on middellijk volgde. De verschillende lichaams- deelen zijn bijeengezocht en per drenkelingen wagen naar de begraafplaats te Crooswijk overgebracht. Uit Helmond wordt gemeld: Het ontslaan der werkstakers van de fabriek der firma J. A. Carp alhier heeft bij de overige Helmondsche fabieksarbeiders kwaad bloed gezet. Reeds twee avonden kwamen zij in zeer grooten getale in eene der voornaamste straten bijeen, en gaven dan door gejoel en geschreeuw hun mis noegen te kennen. De werkstakers zeiven schijnen aan deze betooging geen deel te nemen. Maandagavond werd naar de politie, die de fabriek der firma Carp bewaakte, met steenen geworpen. Deze deed toen een uit val, waarbij verschillende arbeiders slagen bekwamen, en een zekere v. W. vrij ernstig gewond werd. Gisterenavond heeft een groote troep fabrieksarbeiders zich van steenen voorzien en is toen op groote schaal aan het ruiten in werpen gegaan. In verscheidene particuliere huizen en winkels zijn de ruiten verbrijzeld, en het schandaal nam eerst een einde, toen de voorraad steenen was uitgeput. Tot laat in den avond was het zeer woelig op straat. Een buitengewoon zware mist werkte het bedrijf der rustverstoorders zeer in de hand. De burgemeester heeft bij proclamatie samenscholingen en het passeeren van door de politie afgezette straten verboden. De lezing der proclamatie werd op sommige plaatsen met gejoel begroet. Ook de politie, waaronder een officier der maréchaussée, stond aan uitjouwingen bloot. De politie macht is uit de omliggende plaatsen aan zienlijk versterkt. Bij de overheid schijnt het voornemen te bestaan de oproerige be weging met geweld den kop in te drukken. Aan de school met den bijbel aan den 's-Graven weg te Kralingen (hoofd mejuffrouw Van den Berg) vervoegde zich Woensdag namiddag te 3 uren een vrouw, die kwam vragen of de kinderen van den heer Zijlaard, warmoezier aan den Oudendjjk, mede mochten gaan, daar zij met hun moeder een bood schap in de stad zouden gaan doen. De kinderen, een 3-jarig meisje en een 5-jarig jongetje, werden uit het schoollokaal gehaald en de vrouw medegegeven, die echter niet den weg insloeg naar den Oudendijk, maar de Korte kade met hen opging. Een kennis van de moeder der kinderen merkte hier de vrouw op en vond het zeer vreemd, dat een vreemd mensch op zulk een ongewoon uur met de beide kinderen van Zijlaard liep, en dan nog wel een heel eind uit de buurt. De juffrouw kreeg achterdocht en liep naar de school, waar zij haar be vinding en haar vermoeden, dat de vrouw niet door de moeder der kinderen was ge stuurd, mededeelde. Aanstonds was het hoofd der school dezelfde gedachte toegedaan en zond een helpster uit, om de kinderen terug te halen. Op weg naar den polder werd de vrouw ingehaaldde kinderen aten toen suikergoed en krentenbolletjes, hun door hunne vreemde geleidster gegeven. Op de vraag, wat zij met de kinderen dacht uit te voeren, liep de vrouw hard weg, de kinderen in den steek latende, die door de helpster naar de school werden teruggebracht, waar allen in de grootste ongerustheid verkeerden. Toen de kinderen te 4 uren werden afgehaald, bleek, dat aan niemand was opgedragen en met niemand er over gesproken was, de kinderen uit de school te halen. Met deze poging tot ont voering, die onwillekeurig gedachten wekt aan den gruwelijken moord op den jongen heer Boogaard, vóór eenige jaren bij Den Haag gepleegd, is de politie in kennis ge steld. Men meldt aan de >N. R. Ct.« uit Zeg- waart Dinsdagochtend is alhier een moord aanslag gepleegd door zekeren Quirinus Westhoek, een 24-jarig boerenknecht, die verkeering had met een 23-jarige dienst bode, Anna Maria van Daalen. De aanslag heeft plaats gehad op het erf van den landbouwer J. A. van Straalen, aan den Zegwaartschen Weg nabij het gehucht Den Hoorn, waar genoemde A. M. van Daalen dienstbaar was. Te vergeefs had hij beproefd zjjn meisje in een schuur te lokken, waarna hij haar op het erf met een mes heeft aangevallen, en haar, na een hevige worsteling, vier sneden achter in den hals heeft toegebracht, en verscheidene verwondingen aan de handen. Blijkbaar heeft hij beproefd haar den strot af te snijden, wat hem echter, door dien zij voorover was gevallen, niet gelukte. Op haar angstkreten kwamen verscheiden personen toesnellen. Een der eerst aange- komenen gaf Westhoek met een mik een klap op het hoofd en op den arm waardoor hij het mes liet vallen. Na het weder opgeraapt te hebben, ver wijderde hij zich door het land, en werd later gevonden, staande tegen een balie in het gehucht Den Hoorn, kalm een sigaar rookende. De verwonde was intusschen naar binnen gedragen en te bed gelegd, waarna het eerste verband werd gelegd. Westhoek werd spoedig gearresteerd en aan een voorloopig verhoor onderworpen. Hij bleef uiterst kalm, en hield vol dat het hem te doen was geweest om de meid van kant te maken, en hij van het gebeurde volstrekt geen spijt had. 's Avonds is hij na verhoor voor de rechterlijke autoriteiten naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. De voor naamste beweegreden voor deze gruwelijke daad moet zijn jaloezie. Reeds 5 jaren had hij met haar verkeering gehad, doch het was reeds meermalen af geweest en zeer dikwijls hadden zij oneenigheid en ruzie. Nog dienzelfden avond is de gekwetste per vigelante naar de ouderlijke woning over gebracht. Zij was naar omstandigheden vrjj wel. In de Maas bij de Oude Plantage te Rotterdam is het lijkje van een pasgeboren kindje gevonden. - Te Eemnes is een 14- jarige jongen bij een vechtpartij door een messteek in den rug zoo verwond, dat de gekwetste des avonds overleed. De ruzie ontstond over een stuk koek. - Te Rotter dam is een 15-jarige loodgietersjongen in de Sophiastraat uit een dakgoot gevallen. Hg werd zwaar gewond. - Aan den Hoek van Holland werd de stoombarkas van den quarantaine-dokter v. d. S. door een stoom boot aangevaren. De dokter redde zich door een sprong op de ankerketting van de »Zuid-Holland«de 2 matrozen vielen in de rivier, doch werden gered, terwijl de stoombarkas in het anker van de Zuid- Holland* bleef hangen. emengd en Allerlei. Zjj»Niets voor mg En heb je dan ver geten, dat het van daag mijn verjaardag is?« Hg: Volstrekt, niet, vrouwlief. Maar ik vond het niet aardig je te herinneren, dat ge weer een jaartje ouder zijt geworden!* Op het telegraafkantoor: Jonge dame: Hoeveel? Telegrafist: Vijf-en-twintig cent. Voor dat ééne woordje »ja«? Zeker dame. Het maakt geen verschil of gij één of tien woorden gebruikt. Dea- irniLM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 5