Reisgidsen en Spoorboekjes Wagenmakm- Alfaire publiek verkoopen overname aangeboden. Bonw- en Weiland Weiland M. F. van Notaris VAN MEERTEN Zadelmaker, Rijtuigbeklceder en Matrassenmaker. gretessis ..jg tegesayerkelksekkf. INGEZONDEN. toesprak naar aanleiding van 1 Cor. 13. L. VEERMAN te Heusden. met HUIS, voorradig HOUT en GE REEDSCHAPPEN ter te WIJK, VOORHANDEN: BIgkens een particulier sehrgven van den 21en October nit Boma zou officieel ge bleken zijn dat inderdaad de berichten van den >Courrier de Bruxelles* omtrent de drie expedities tot beteugeling van den slavenhandel, onder aanvoering van de heeren Jacques, Bia en Joubert, waarheid behelzen en zjj door de Arabieren ver nietigd zijn. Omtrent de twee expedities, onder aanvoering der heeren Van den Kerk hoven en Delcommune was men den 21en October te Boma zonder eenige tijding. De »Réforme«, die deze particuliere be richten mededeelt, schryft naar aanleiding daarvan »De brief, waarvan wjj spreken, eindigt met het roepen van wraak over de Ara bieren, die aan deze moorden schuldig zjjn. Maar de deelnemers en de hoofden der handelsverenigingen zullen u zeggen, dat die algemeene opstand der Arabieren alleen het gevolg is van de daden der expeditie- Van den Kerkhoven. »Indien de droevige tydingen van Boma zich bevestigen, dan zullen wederom ver scheidene Belgische families tengevolge dat treurige Kongeleesche avontuur in rouw gedompeld zijntot de expeditie Bia be hoorden 5 Belgen en ook de heeren Jacques en Joubert werden door een aantal blanken vergezeld Moge althans ons land zich niet laten meêsleepen en mogen wjj ge spaard blyven voor nieuwe verliezen van landgenooten, voor onberekenbare onkosten en nationale rampen zonder einde, welke het onvermijdelijk gevolg zouden zijn van het uitzenden eener expedidie, om de laatste slachtoffers der koloniale politiek te wreken en om tegen de Arabieren in den omtrek der Afrikaansche meren een verdelgings oorlog te voeren, waarvan de expeditie- Van den Kerkhoven ons een voorproefje heeft gegeven. »Dat is het groote gevaar van de politiek des Konings in Afrika. Vroeg of laat, onder voorwendsel van onze broeders te wreken, het in gevaar verkeerend Kongo- werk te redden en de eer te handhaven der vlag, zal de militaire hulp volgen op de financieels hulp en wij zullen genood zaakt zjjn in het hartje van Afrika een vreeselyken oorlog te voeren en hardnekkige negeropstanden te dempen hebben.* In Schotland en het Noorden van En geland is veel sneeuw gevallen. Tusschen Inverness en Wiek bleven sneltreinen in de sneeuw steken. Te Londen was het zeer koud de thermometer teekende 2159 gr. F. Ook uit Frankrijk komen berichten over sneeuwstormen. Wegens de hevige sneeuwstorm in Hon garije is de spoorwegdienst op vele punten gestaakt en zyn ook daar verscheidene treinen in de sneeuw blyven steken. James Holmes, de wisselwachter, die de spoorwegramp by Thirsk, in Schotland, onlangs veroorzaakte, is door de Yorkshire- Assises schuldig verklaard aan on willigen aanslag, maar door den rechter terstond daarop in vryheid gesteld, met aanzegging dat hy moest terugkomen als hy nader werd geroepen om straf te ondergaan 1 Op eene bijeenkomst van werkloozen in Oost-Londen gehoudenbeweerde Lewis Lyons, de secretaris der Israëlietische com missie voor werkloozen, dat er 15.000 Is raëlieten in het East-End zijn, die geen werk hebben en dat zij in zulk eene ellende verkeeren, dat eenigen zelfs gepoogd hebben hunne kinderen te verkoopen. De rijke geloofsgenooten, beweerde hij, deden niets voor hen. De kassier van de Luz Linares Mijn- Compagnie, in de Spaansche provincie Jaen, is dezer dagen, op weg naar de mijn, in een rijtuig met zijn vrouw en een geëm ployeerde, door roovers aangevallen, die hem dwongen de 23 a 24000 gulden, die hij bij zich bad om de werklieden te betalen, af te geven. De roovers, zes in getal en te paard gezeten, verdwenen in de bergen met hun buit. De gendarmes, spoedig gewaar schuwd, zetten hen te vergeefs achterna. De Times verneemt uit Kaapstad, dat de Natalsche gedelegeerden te Pretoria over eenkwamen dat Nathal den bouw der lijn- verlenging naar Cbarlestown zou onder nemen, behoudens goedkeuring van den Volksraad Een nieuw spoorwegplan is in Z.-Afrika ontworpen: een spoorlijn van de Walvisch- baai naar Vrijburg, in Bechuanaland. boord. Het vaartuig was op weg van Bremen naar New-York en had op de reis avery bekomen aan den ketel en den romp. De Spree* bad twee dagen hulpeloos op de golvea rondgedobberd en was, toen het schip door de »Lac Huron* op sleeptouw werd genomen, op 700 mijlen afstand van Queenstown. De paniek onder de opvarenden was vreeselyk. De Fransche en Italiaansche mails gingen verloren. Een jong Oostenrijker sprong van schrik in zee en twee vrouwen verloren het verstand. Twee andere passa giers werden gewond. Uit Elberfeld wordt gemeld, dat uit eene steengroeve eene groote hoeveelheid dyna miet, lont en slaghoedjes is ontvreemd. Men gelooft dat de diefstal door anarchisten be dreven is. Te Queenstown ontvangen berichten maken melding van het vergaan van den walvischvaarder »Hélène« in de Noordelijke IJszee. Genoemd schip had eene bemanning van 46 koppen en bevond zich na eene zeer voordeelige vangst op de tehuisreis, toen het den 6en Nov. tusschen twee zware stukken ijs geraakte, waardoor het schip verpletterd werd en zonk. De eerste stuur man en 5 man gelukte het op een stuk veldijs te komen, terwjjl de overige 40 man verdronken. Drie dagen dreven deze zes geredden op het stuk ys rond, zonder eenig voedsel of voldoende kleeding, zoodat hun lyden ver schrikkelijk was. Een van hen stierf in den tweeden nacht van koude en afmatting. Eindelijk op den 4den dag werden de schip breukelingen opgemerkt door de walvisch- vanger >Osca«, deze liet eene boot te water, waarin de 5 man werden opgenomen, die reeds zoo verstijfd waren, dat zij in de boot getild moesten worden. De »Osca« is nu op de tehuisreis naar San Francisco. De Kamer van Koophandel te Moscou heeft, volgens Daily News, besloten alle Israëlieten van de lyst van erkende koop lieden te schrappen. Zy, die tot de christe lijke kerk willen overgaan, moeten eerst nog 3 jaren een soort van proeftyd door maken in een naburig dorp. Enkele Israëlieten hebben bescherming gevonden door tot de Engelsche kerk over te gaan maar de meesteu, die tot dit hulpmiddel hun toevlucht wilden nemen, zijn zelfs daarin niet geslaagd. Te Bradfort heeft een vreeselyke ont ploffing in de gasfabriek plaats gehad door ontbranding van teerputten. Twee groote condensators en vele bij behoorende ge bouwen zijn vernield; 5 mannen werden gekwetst, 3 doodelijk. Een nader bericht meldt, dat vier per sonen zwaar gewond zijn, waarvan drie levensgevaarlijk. De veroorzaakte schade wordt op 120,000 gulden geraamd. Uit Rome wordt gemeld: Tot opvolger van wijlen kardinaal Lavigerie in het aarts bisdom van Charthago en als directeur der Katholieke missiën is mgr. Livinhal aan gewezen. plichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het be ginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zyn beiden overleden, de voogd woont 2o. van een gehuwde en van een weduw naar in de gemeente, waar hy woont; 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hy woont; 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zyn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Yoor de Militie wordt niet inge schreven lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2o. de in een vreemd Ryk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zyn voogd ingezeten 3o. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks over- zeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens rt. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich I daartoe by Burgemeester en Wethouders aan j te geven tusschen den lsten en 31sten Januari, j Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zyn beiden overleden, zyn j voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hy, die eerst na het iutreden van zyn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zyn 20ste ing. zeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen de 2de zin snede van artikel 18. Zijne inschry ving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leef- tyd behoort. Afgekondigd en aangeplakt voor de eerste maal te Heusden, den 8 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, dat de regenval niet ver van het gemid delde afwykt. Er kwamen 17 dagen voor, dat er regen viel en niet minder dan 16 dagen, dat er mist werd waargenomen. Het weer was over het algemeen zacht. Wel werd enkele malen vorst genoteerd, maar geen enkele maal gedurende een gansch etmaal. Over het algemeen gaf Nov. dus, wat wij van deze maand kunnen verwachten. DALEM. Tot ouderling is alhier her kozen de heer G. v. d. Giessen Cz., tot diaken ter vervanging van den heer H. de Groot Mz., de heer H. de Gier. GORINCHEM. Met het doorgraven van den dijk bij den Krinkelwinkel alhier, tot het maken der uitmonding van de Keulsche vaart, zal spoedig worden begonnen, daar keeten en materialen van den aannemer reeds worden gelost. Aan de voortvarend heid van den aannemer, de heer de Yries, zal het niet leggen dat het werk niet bjj- tyds gereed zal zyn. Meldden we eenige jaren geleden, dat de trein alhier gearriveerd was met het be- noodigd aantal conducteurs doch zonder een enkelen passagier, thans kunnen we be richten, dat Maandag jl. de trein aankwam met zeer veel reizigers, doch zonder con ducteurs, die waren allen aan het station Arkel achter gebleven. Toch hadden zy geen werkstaking gemaakt, maar waren zij de dupe van eene vergissing. Te Arkel moesten eenige melkkannen geladen worden, waar toe den machinist last gegeven werd, een klein beetje »op te trekken* deze schynt dit echter verkeerd begrepen te hebben en stoomde door naar Gorinchem, de conducteurs by de melkkannen latende. De Secretaris, H. J. van Eggelen. De Burgemeester, Honcoop. Te Queenstown kwam Zaterdagavond de haven binnen, het door de »Lac Huron* op sleeptouw genomen stoomschip »Spree« van de Duiische Lloyd met 150 passagiers aan BEKENDMAKING. Inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden Gezien artikel 19 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861, (Staatsblad no. 72) laatst gewyzigd bij de Wet van 4 April 1892, (Stbl. no. 56); Noodigen de mannelijke ingezetenen, ge boren in het jaar 1874, uit, om met over legging van een extract-geboorteakte, zoo zij elders zijn geboren, zich ter inschrijving voor de Nationale Militie aan te melden ter Secretarie der Gemeente, tusschen den lsten en 3lsten Januari e.k. Wordende hierbij, ter voldoening aan artikel 15 van bet Koninklijk besluit van den 17den December 1861, (Staatsblad no. 127) nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het lilde Hoofdstuk der Militiewet, opzichtelijk de inschrijving voor de Militie, luidende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie icgeschreven alle mannelijke ingezeten, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezetenen wordt gehouden: lo. bjj, wiens vadêr, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2o. hij, die, geen ouders of voogd heb bende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit ariikel vermelde tijd stip voorafgaande, achttien maanden in Nederlaud verblijf hield; 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen inge- j zeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver- Ul'vntselijk Nieuws. HEUSDEN, 9 Dec. Door stemgerechtigde Leden der Herv. Kerk alhier, zijn herbenoemd als- Notabelen, de heeren H. Wuijster en D. Scholten. Eene herstemming moet gehouden worden tus schen de heeren J. Ph. van der Ros en J. A. van Herwaarden. WOUDRICHEM. Op een adres van de heeren Hanedoes e. a. aan den gemeente raad van Gorinchem, inhoudende verzoek de veerboot in den morgendienst een keer meer te laten varen, is door dat Collegie afwyzend beschikt geworden. Eenige dagen geleden werd een proefmaling gehouden met het nieuwe stoomgemaal van den Ouden Ban. Het polderbestuur, de fabrikant, de archi tect en de aannemers waren hierby tegen woordig. De machine, een sterkte van 22 paardenkrachten bezittende, voldeed in alles zeer goed; het geheele werk mocht met recht de goedkeuring weer dragen. UITWIJK. Het herhalings-onderwijs op de openb. school alhier is deze maand aangevangen met 12 leerlingen. NEDERHEMERT. Ook op den stal van den heer G. v. d. Werken, alhier, is het mondzeer uitgebroken. ALMKERK. In de stallen van den heer G. van de Koppel is het mond- en klauw zeer uitgebrok n. VEEN. Tot Notabelen der Herv. Kerk alhier zyn herkozen de heeren J. Blanker en A. van der Velden. WAALWIJK. De handel in hoornvee was in de Langstraat zeer vlug wijl er veel kooplui waren, aanvoer gering. Prijzen als volgtkalf koeien f 200 a 280, dito vaarzen f 115 a 130, hokkelingen f 40 a 80, jarige kalveren f 25 a 30, nuchtere dito f 10 a 12; slachtvee le qual. 70 a 72 et., 2e qual. 55 a 60 ct., vette varkens 56 a 58 ct. (schoon) alles per K.G.; biggen f 10 a 14, berekend naar f' 1.80 per week. Hooi. In dit artikel gaat tegenwaordig weinig om, prijs f21.50 a 22.per 500 Kilogram. De aardappelhandel is in de Boven-Lang- struat minder levendig. Prijs: klei: f2. a 2.50, zand f 1.a 1.25 per H.L., witte kool 7 en roode 8 a 10 ct. per stuk DRONGELEN. In de vorige week had een polderjongen het ongeluk met zyn been onder een kar te geraken, die alhier op de pont stond, met het treurig gevolg dat by het brak. 6 i !ec. Gisterenavond, omstreeks 8 ure, is een kade nebij de wouiug van den heer Wiegerinck doorgebroken, die heel den polder onder water zou gezet hebben, indien zulks niet door het krachtig optreden der polderwerkers verhinderd wttre geworden. Men heeft namelijk twee booten, beladen met grond, er in laten zinken. WERKENDAM. De metereologische waar nemingen alhier gedurende de maand Nov. gedaan, hadden de volgende resultaten. Er werd 58.6 uiM. water afgetapt, zoo- Hurgerlijke iStand. Heusden, van 1 tot 8 Dec. Geboren Cornelis Andreus, z. v. P. van Oyen en J. M. Hexspoor. Overleden: Dirk Kamerman, 7 m. Eethen c.a., van 1 Nov. tot 1 Dec. Geboren Arie, z. v. A. L. van der Beek en M. A. van der Beek; Frans, z. v. B. van Berkel en T. de Wind; Jacobus Cornelis, z. v. W. S. J. Moojjekind en M. C. Merks. Overleden Arie van der Beek, 1 d.; Dirk Broekhuizen, 3 m. Drongelen, van 1 Nov. tot 1 Dec. Geboren Catharina Boudewina, d. v. P. Stuy en A. van der Veen; Arie, z. v. P. Molenaar en M. BeetsElizabeth, d. v. J. i Poddewyn en A. Struyk; Gerrit, z. v. G. Stuy en M. Fransen; Bitterina Hendrika j Anna, d. v. Ch. Broekhuizen en A. Bitters. Overleden: Jan van den Heuvel, ongeh. 40 j., te Vlijmen. Meeuwen c.a., van 1 Oct. tot 1 Dec. Geboren Bastiaan, z. v. Jakobus de Rooij en Geertrui in 't VeldWillem, z. v. Abraham Straver en Anna Maria Schouten. Overleden: Antonie van den Assem, 2 m., z. v. A. van den Assem en A. van der Kolk. Veen, van 1 Nov. tot 1 Dec. Geboren Adriana, d. v. Hendrik Arendse en Geertrui Vos; Bertha, d. v. Tbéophile Adolphe van Pelt en Geertruida vou Hom- bracht; Pieternella Clasina, d. v. Gerardus Adrianus Scheurwater en Heiutje van Rijs wijk. Overleden: Adriana Verbeek, 4 w.; Mar- tinus Cornelis van Ryswijk, 31 j.; Hessel Clement, 21 ra.; Jan van der Velden, 1 j. Aanbestedingen- Aan bet ministerie van waterstaat, handel en nijverheid zal worden aanbesteed 21 Dec. De uitvoering van werken tot voortzetting der normaliseering van de Waal by de Altena, ouder de gemeente Beuningen en Valburg. Raming f 42300. Aanw. 14 Dec. 21 Dec. Het maken van werken tot ver betering van de Maas tusschen de kilo- meterraaien 199 en 200 onder Maasbommel en Megen. Raming f 10650. Aanw. 14 Dec. Aan het Prov. bestuur van Noord Holland: 15 Dec. Het uitvoeren van eenig bagger- werk tot instandhouding van het Krabbers gat by Enkhuizen. Raming f 5550. Aanw. 8 Dec. 15 Dec. Het rerbeteren van tweehoofden op het noorderstrand van Vlieland. Raming f 6000 per jaar. Aanw. 8 Dec. Aan het Prov. bestuur van Zeeland 16 Dec. Het onderhoud van het kanaal door Walcheren gedurende 18931894 en 1895. Raming f 37850 per jaar. Aanw. 9 Dcc. 16 Dec. Het verbeteren van den aarden weg en het verharden van twee gedeelten vau den weg lan.jts het zijkanaal naar Hulst. Raming f 1750. Aanw. 9 Dec. 23 Dec. Het 3 jarig onderhoud van het kanaal door Zuid-Bcveland 1893. 1894 en 1895. Raming f23170 per jaar. Aanw. 17 Dec. De navolgende goederen werden aan de 34 huisgezinnen, die zich hadden aange meld, uitgedeeld 12 lakens, 25sloopen, 12 vrouwenhemden, 6 baaien rokken, 6 zwarte rokken, 6 vrou wenbroeken, 12 boezelaars, 12 kinderhemden, 6 manshemden, 6 boezeroenen, 10 mans broeken. De vereeniging brengt bij dezen haren dank aan allen, die door hunne bijdragen haar in staat stelden weêr vele harten te verblijden en hopen dit jaar weder op aller medewerking. Het bestuur der Dorcas-vereeniging Mevr. Wielands, Pres. Mevr. Van Gorkom, beer. Heusden 8 Dec. Den 5de Dec. had de uitdeeliug plaats van de kiudervereeuiging Maria-Martha*, j.l. Maart opgericht. Echt kinderlijk ging de geheele vereeniging, bestaande uit 25 kinderen, te zaaien des avonds door de stad, om aan de huizen der bedeelden zeiven de pakjes te bezorgen en alzoo vele kinderen een aangenanien St. Nicolaasavond te be reiden. Behalve eenig suikergoed, werden nog de navolgende kleedingstukken uitgedeeld: 9 flanellen rokjes, 4 groote wollen rokken, 8 flanellen broekjes, 8 molton rokjes, 12 schortjes, 9 paar wollen kousen, 6 paar wantjes, 6 paar polsmofjes, 5 wollen doeken, 1 das, 4 kapers, 3 jurken, 1 jongenspakje, 4 petten. Het bestuur der Maria-Martha vereen M. Lugten. J. Wielandt. M. Mourik. Ad vertentiên. Allen die nog iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den heer G. FIKKERT Cz., gewoond hebbend te Aal burg, en aldaar op den 19 Nov. 1.1. over leden, gelieven ten spoedigste zich schriftelijk te vervoegen bij Dr. A. A. VAN 0TTERL00 te Zutphen. met de gfewijzigfde dienstre geling van 1 December a 15, 10 en 5 cent, voorradig bij Wegens vertrek naar het buitenland, wordt eene goed beklante, sinds 50 jaar gedreven Dagelijks te bezichtigen bij den eigenuar M. K. LESEMAN te Heusden. te Andel, zal DONDERDAG 15 DECEMBER 1892, in de herberg van G. Vkrsi'ELT te Wijk, bij inzet, en DON DERDAG 29 DECEMBER 1892, in de herberg van C. van Wijk te Wijk, bij afslag, telkens voormiddags lO ure, aan de Veldstraat, met BOOMGAARD en BOUWLAND, groot 1,28,90 Hectare. te WA LIÏIT KG, »Scheelehoef«, groot 2,39,90 Hectare. te VEE1N, in het Pompveld, groot 1,37,40 Hectare. te GJENDEREN, in de Meer, groot 1,54,80 Hectare. Breeder bij biljetten omschreven. een fraai, met staalzilver gemonteerd, Gisterenavond hield de ['unies-vereeniging Dorcas* hare gewone jaarlijksche uit? deeliag, in de consistorie-kamer der Her vormde kerk. De belanghebbenden werden, 'evenals vorige jaren, op chocolade ont haaid; terwyi Ds. Wielands do aan .veai^n No-Tb'at n H 'i f' ''bors'MopfMijk ter bezichtiging.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2