iel Land van Heiisden en Altena, de Langstraat en de Bomnielerwaard. TWEEDE BLAD. Uit het Parlement. Dit blad verschgnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden l.OO. Franco per post zonder prjjsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Uitgever: JL. J. YEERMAM, Heusden. M 1161. ZATEKDAG 24 DECEMBER. 1892, Advertentiën van 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmor gen ingewacht. In de zitting van Mnandag zag de Minis ter van Financiën zijn begrooting zonder stemming aannemen, nadat hij de gevraagde inlichtingen gegeven had. Herziening van het personeel is zeer ge- wenscht, en om daarmede te spoediger ge reed te komen, wenscht de Minister par- tiëele wijzigingen voor te stellen. Ook het verleenen van pensioenen aan de weduwen en weezen van onderwijzers keurt de Minis ter goed, maar om daartoe te geraken moet overleg plaats hebben met den Minister van Binnenl. Zaken. Nog veel is in onderzoek of zal onder zocht worden. Als Engeland wil medewerken tot een bimetaillieke unie en de verhouding tusschen goud en zilver afdoende geregeld wordt, dan is de Min. daarvan niet afkeerig, maar men moet niet vergeten dat de hermunting 14 millioen zou kosten en dat is een groot bezwaar. Klaagde de heer Van Gijn over het uiterlijk der nieuwe guldens, de Minis ter vond die nog zoo slecht niet, vooral omdat de munt vrij wat zou moeten kosten als men verbetering wilde. Wat niet veel gebeurt, een amendement van den heer Hentsen om f 2000 te korten van de kosten voor een commissie tot onderzoek van suiker, welke commissie weinig of niets te doen had, werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer De Kanter was niet zoo gelukkig met een amendement om f 1800 op de be grooting te brengen voor traktementen van predikanten. Jaren lang bestaan vacaturen in 't Bilt in Friesland. Vroeger betaalden volgens overoud gebruik de grondeigenaren het traktement, maar een vonnis van de rechtbank heeft hen van die verplichting ontheven en nu kunnen die gemeenten geen predikant krijgen. Als precedent werd ge wezen op de stichting eener nieuwe katho lieke gemeente in Limburg, Waaraan vroeger f 400 gegeven was, noch de Minister, noch de meerderheid was te bewegen daarop in te gaan. De banden tusschen Kerk en Staat moeten losser gemaakt, niet versterkt worden, en zoo werd het amendement met 47> tegen 37 stemmen verworpen. Na Financiën, Oorlog, en wel eerst een suppletoire vestingbegrooting voor 1892 ten behoeve der stelling van Amsterdam, die nog altijd geen zekerheid heeft dat bij in sluiting voldoend drinkwater voorhanden zal zijn. Nu werd ook geld gevraagd om zoetwater-vjj vers te maken, maar op voor stel van den heer Conrad, gesteund door de commissie van rapporteurs, werd die be grooting met f 100.000 verminderd. Het amendement werd aangenomen met 73 tegen 17 stemmen, het wetsontwerp met 68 tegen 21 stemmen. Uit het debat bleek, dat het vertrouwen in de stelling Amsterdam nog juist niet algemeen is. De heer Rutgers sprak van geldverspilling, de heer Seret daarentegen zou met gerustheid zijn stem aan deze suppletoire begrooting geven. Niet alzoo met de begrooting van oorlog voor 1893. Het debat openende, constateerde de afge vaardigde van Gorinchem, dat wij niets vooruitgegaan waren, en hierin werd hij door velen gevolgd. De winter-verloven geven ons een ongeoefend leger, vooral als van den diensttijd nog moet afgetrokken worden de tijd, besteed aan de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Het ontwerp Bergansius spookte ook nog rond en de voorstanders van dut ontwerp toonden zich ontevreden met dezen minister, die dan ook zijn verdediging begon met de verklaring dat niets scheen te deugen, wat den heer Seret deed zeggen, dat voor mar telaar te poseeren nog geen bewijs is dat de zaken in orde zijn. Behalve de militaire specialiteiten namen ook eenige burgers aan het oorlogsdebat deel, echter niet om de al of niet verdedigbaarheid van ons land, de inrichting der levende en doode strijd krachten te bespreken, maar om een paar andere punten te behandelen. Zoo sprak de heer Levy over den staat van beleg ook buiten oorlogstjjd, en behandelde de heer Travaglino de Katholieke feestdagen. De Israëlieten krijgeD verlof op hun feestdagen, waarom de Katholieken niet? De Heer Van Houten verklaarde zich tegen de begrooting op grond van het «indcjjfer. Onze defensie kost te veel. Waren den Minister van Marine zijn drie schepen niet toegestaan, had hij mogelijk voor deze begrooting gestemd, maar nu gingen die uitgaven onze krachten te boven. Zou de heer Van Houten niet veranderen, als bij bedenkt dat bij de aftreding van dezen minister weder een nieuwe zal komen, die misschien geheel andere plannen wil doen ingang vinden, die aan andere geweren, aan andere kanonnen, aan andere inundatie- werken en forten de voorkeur geeft en veel van het tegenwoordig materiaal zal van de hand doen voor een appel en een ei? Waarom die drie oorlogschepen weder in het debat gebracht? Waarom niet liever ook bij Marine niet alleen die drie schepen, maar nog vrij wat meer geweigerd, om daardoor onomwonden te verklarenmen is het geld uitgeven moede, het eindcijfer der begrooting moet aanzienlijk verminderd worden, wil de vertegenwoordiging daaraan haar goedkeuring hechten, want waarlijk de debatten geven geen groote gedachte van onze verdedigbaarheid, in weerwil van al het geld dat jaarlijks wordt besteed. Zelfs wanneer deze begrooting verworpen wordt, zijn wij weinig of niets verder; de debatten kunnen alleen belang inboezemen aan mili taire specialiteiten, die het bovendien, helaas volstrekt niet eens zijn, en zich zelfs in buitenlandsche tijdschriften in het haar zitten. Bij de behandeling der artikelen was be zuinigen het wachtwoord, jammer dat de sommen zoo gering waren. Het militair huis der Konin gin-Regentes moest het eerst schade lijden, in weerwil van het verzoek van den Minister om uit deferentie voor de Regentes de f 1600 toe te staan om 2 kapiteins tot majoor te bevorderen. Met 47 tegen 34 stemmen nam de Kamer het amendement aan, terwijl de Minister nog een terechtwijzing van den heer Kerkwijk ontving, dat hij de Regentes in het debat had gebracht. Ook werden f 4900 geschrapt, om den inspecteur van het militair onder wijs twee officieren toe te voegen. Een be- middelings-voorstel van den heer Seret baatte nietmet 52 tegen 30 stemmen werden de f 4900 geschrapt. Nadat de Minister verklaard had, dat hij niet meer met verhoogingen het debat zal vooruitloopen, kregen de militaire schrijvers als bjj uitzondering hun verhooging. Wilde de Minister f 46000 hebben om electrisch licht aan te brengen in de militaire akademie te Breda, de commissie van rap porteurs stelde voor die uitgaaf te doen vervallen, en zonder stemming werd dit amendement aangenomen. Nu nam de Minister een paar amendementen over, o.a. om een post van f 8000 op f 2000 te brengen voor onderhoud van de gebouwen te Ommer- schans. Minder gedienstig was de Minister voor de post om te Chicago kaarten van het Ministerie van Oorlog ten toon te stellen. Kregen de schilders hun f L2000 niet, ook de Minister moest tehuis blijven. Met 54 tegen 39 stemmen werd de post afgestemd. Verder werd bezuinigd f73500, uitge trokken voor de garnizoens-verandering in Limburg en Noord-Brabant, met 59 tegen 35 stemmen viel ook die post. Eindeljjk werd nog met 68 tegen 28 stemmen f3000 geweigerd voor het herstellen van het wacht huis te Groningen. De vestingbegrooting werd zonder stem ming goedgekeurd, nadat de Minister er de post vun f 275.000 uitgelicht had, uitge trokken voor de zoetwater-vijvers in de stelling Amsterdam. Na een heftig voorloopig verslag kan wel eens een zeer kalme discussie volgen, bjj de oorlogsbegrooting heeft men gezien dat een heftige discussie door een zacht zinnige stemming kan gevolgd worden, want met 81 stemmen tegen 14 werd zij goed gekeurd. De tegenstemmers waren de h.h.: Schepel, Tijdens, Smeenge, Pyttersen, Hentsen, Van Kerkwijk, Viruly, Zjjlma, Lieftinck, Heldt, Van Houten, Van Karnebeek, Rutgers en Gleichman. Het noorden is dus het best vertegenwoor digd ender de tegenstemmers. Anti-revolu tionairen en Katholieken hebben den Minis ter gesteundde tegenstanders behooren tot de linkerzjjde. Vrede op aarde, klinkt het reeds sedert eeuwen, en toch staat men nog ruim 20 millioen om den strijd te kunnen voeren. Wanneer zal men zoo verstandig worden, om aan de krjjgsuitgaven eens een einde te maken? Nog blijven over Koloniën en Waterstaat. llinneniand. Ter bevordering eener geregelde bestelling der bij de aanstaande jaar wisseling ter post komende stukken, wordt de gelegenheid opengesteld, om brievenkaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschenwelke men op 1 Jan. a. s. besteld wenscht te zien, reeds van den 23 December a. s. af, ter post te bezorgen met uitnoodiging aan het publiek, om van die gelegenheid, zooveel mogelijk, gebruik te maken. De bedoelde stukken zullen ter onder scheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet plaats hebben, van een over de geheele lengte van het adres getrokken kruis behooren voorzien te zijn. Den 31en December, na 12 uur middags, zal op het al of niet voorkomen van een kruis op de stukken niet meer door de postambtenaren behoeven te worden gelet; zoodat wij onze lezers aanraden, om, bij het gebruik maken van adressen met een kruis, hunne nieuwjaars-correspondentie uiterljjk 29 December, 's middags, op de post te bezorgen. Op Zondag 1 Januari a. s. zal de dienst der brievenpost, voor zooveel de verzending en bestelling betreft, worden uitgevoerd als op werkdagen. De uren van openstelling der Kantoren op dien dag blijven vastgesteld als voor den Zondag. Als aanstaand geneeskundig inspecteur voor Zuid-Hollandter vervanging van wijlen dr. Carsten, noemt men dr. Ver- spyck, thans inspecteur van het Genees kundig Staatstoezicht in Gelderland en Utrecht, voor wiens plaats dan de adjunct inspectie in de provinciën worden opgeheven. Gisterenavond is in de Warmoezierstraat te 's-Hage gevondeneen kind van het vrouwelijk geslacht, circa 14 dagen a 3 weken oud, gewikkeld in 3 flanellen hemden, twee borstrokken, twee rokken, een navel band, een wit japonnetje, een slaapmuts, een halsdoek, een witte luier en een wollen zwart gehaakten doek, alles ongemerkt. De commissaris der le afdeeling verzoekt in lichtingen. Gisterennacht is brand ontstaan in het logies der bemanning van de mailboot Prins Hendrik* te Vlissingen, gemeerd liggende aan de Kolenkade. Dat logies en de tweede klasse-kajuit zijn uitgebrand. De schade is aanzienlijk. Dinsdagavond jl. vergaderde in de Volks- bierhalle te Sappemeer de afdeeling van de Soc.-Dem. bond, waar als spreker optrad de heer Stienstra van Harlingen, met het onderwerp »lood voor brood.* Toen de ver gaderden den spreker in optocht naar het station uitgeleide deden, werden ze gesom meerd om uiteen te gaan. Daar hieraan niet dadelijk voldaan werd, is de massa door een charge van maré- chausées en huzaren uit elkaar gejaagd, waardoor één zwaar, en verscheidenen licht gewond werden. Te Honselersdjjk is Dinsdag ochtend de 79-jarige oud-strijder P. Dijkshoorn, door de duisternis misleid, te water geraakt én verdronken. Het thans tusschen de Exploitatie-maat schappij en de expeditie-onderneming Yan Gend Loos bestaande contract voor het houden van factorgen is voorloopig voor een jaar, dus tot ultimo December 1893, verlengd. Na een offerblok bestolen te hebben, is onder Vaars een gevaarlijk persoon aange houden hij was in het bezit van verschillende inbreekinstrumenten. J.l. Maandag is door den arbeider Johannes Schreuder uit de Waal opgebaggerd eene levende slang, welke 1.57 meter lang is en vermoedeljjk tot de vergiftige soorten be hoorde, om welke reden het dier terstond is afgemaakt en door den geneesheer der gem. Hendrik-Ido-Ambacht, dr. E. A. Fauel, geconserveerd en tot onderzoek naar de Veeartsenij school te Utrecht is opgezonden. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart-maatschappij heeft hare agenten aan geschreven, dat zjj, met het oog op de maat regelen die de Amerikaansche regeering big ft toepassen op de schepen met landver huizers aan boord, van 1 Januari 1893 tot nadere aankondiging geen tusschendeks- passagiers meer zal vervoeren. Dezer dagen ontstond in den circus Carré te Amsterdam eene botsing tusschen een student en een pikeur, Heinrich Perzina. De student wierp den pikeur een glas in het gelaat, waardoor deze eene diepe snede aan de kin kreeg. Perzina is gisteren over leden, en de justitie heeft aanleiding ge vonden het lijk gerechtelijk te doen schouwen. Dat de toestand in het Noorden nog niet veel verbeterd is, big kt uit hetgeen uit Winschoten geschreven wordt: Hoewel het rustig bljjft, heerscht er onder het groote publiek eene onaangename stem ming, die zich lucht geeft in allerlei min of meer onderdrukte uitingen. De voorstellingen in verschillende bladen gegeven, zijn niet allen even juist. Er zijn in het geheel uit Deventer gekomen 240 huzaren, van welke 50 in Winschoten zijn en blijven. De overige zijn over de om liggende dorpen verspreid. Het hoofd kwartier is gevestigd te Winschoten. Ook is de kapitein der maréchaussee, Oos terman, van Assen naar Winschoten ver plaatst, om het bevel te voeren over de tal rijke maréchaussées daar en in den omtrek gelegerd. Telkens hebben op de dorpen, nu hier, dan daar, min of meer ernstige schermutselingen plaats. Zondag is o. a. te Beerta van achter de heggen op de huzaren geschoten die echter, ter wille van de vrouwen en kinderen, niet hebben teruggeschoten. Te O.-Pekela werd Zaterdag duchtig gechargeerd op de menigte, waaruit een paar mannen zwaar gewond werden door de sabelslagen. Bij Delfzijl moeten eergisteren avond ongeregeldheden hebben plaats gehad. Gisteren heeft de inspec teur der cavalerie alhier eene conferentie gehad met de verschillende detachements commandanten uit de omliggende dorpen, en door hem moeten strenge orders zjjn uitge vaardigd om met geweld de wanordelijk heden te onderdrukken. De bevolking in Winschoten is kalm, hoewel tusschenbeiden des avonds wel eens een pistoolschot wordt gehoord, in de lucht afgeschoten, waaruit blijkt dat het volk ge wapend is. Het detachement van 100 man infanterie van het 8ste regiment uit Arnhem, dat eergisteren middag te Groningen aankwam, vertrok reeds 5.30 weder van daar naar Delfzijl en environs, waar de rust ook te wenschen moet overlaten. Een nieuw detache ment van 100 maa staat te Arnhem gereed, om op het eerste bericht naar Groningen te vertrekken. Uit Amersfoort is per extra trein een detachement van het 5e regiment infanterie, ter sterkte van 3 officieren en 115 minderen, naar Groningen vertrokken. In het dorp Nieuwolda hebben de glas ruiten het opnieuw moeten ontgelden, niet alleen bjj de boeren maar ook in het ge- meentehnis, het werkhuis en bij den predi kant der hervormde gemeente. Zoowel te Midwolde als te Finsterwolde zijn samen scholingen van meer dan drie personen ver boden, en dit verbod wordt door de bereden politie streng gehandhaafd. Te Scheemda hebben 100 werkloozen een tocht naar den burgemeester ondernomen, aan wien ge vraagd werd, werk van gemeentewege te verschaffen. Het bestuur der socialistische afdeeling aldaar deelde mede dat het niet voor de gevolgen wilde instaan, wanneer niet dadelijk werk verschaft werd. Vanwege de gemeente is men nu begonnen met het laten kloppen van keien. Een gedeelte werk loozen is daarmede nu bezig. Gemiddeld wordt per dag daarmede 40 ct. verdiend. Ook daar is een piket huzaren gehuisvest. Het detachement infanterie is na aankomst der huzaren weer uit Winschoten naar het garnizoen vertrokken. Ook te Hoogezand waar het nog altjjd onder de fabrieksar beiders broeit, is paardevoik aangekomeH, ter versterking van de aldaar gedetacheerde maréchaussée. Het is gebleken dat in den laatsten tjjd geen arbeider meer uitging zondergeladen revolver I Te Heesch heeft zekere v. d. W. op straat onverwachts een slag op het hoofd gekregen, die zoo aankwam, dat hg een uur daarna bezweek. De vermoedelijke dader v. B. is in hechtenis. - Onder Ridderkerk is bjj den graanhandelaar v. G. uit een kast ongeveer f 1000 aan bankpapier ontvreemd. Dader onbekend. - De vischlogger Quartet c heeft te Maassluis het havenhoofd belangrjjk be schadigd door er met kracht tegen aan te varen. - Te Hilvarenbeek is geschoten op het huis van den Rijksveldwachter. De kogel drong in het beschot eener bedstede, waarin de kinderen sliepen. Burgerlijke Stand. Heusden, van 15 tot 22 Dec. Woudrichem. Over de maand November. Afloop Aanbesifeclinger». Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd Woensdag aanbesteed; lo. de uitvoering van werken tot voort zetting der normaliseering van de rivier De Waal bij de Altena, onder de gemeenten Beuningen en Valburg, prov. Gelderland, tusschen de kilometerraaien XXIX en XXXII der herziene rivierkaartde minste insehrjjver was J. P. de Groot te Giessendam, voof f 33,476. 2o. Het maken van werken tot verbetering van de rivier de Maas, tusschen de kilo meterraaien 199 en 200, onder de gemeenten Maasbommel, prov. Gelderland, en Megen, prov. Noord-Brabant. De minste inschrijver was W. P. de Vries te Rossum, voor f 9280. Bemengd en ^A.ller'lei. Om schoenen en laarzen bjj het poetsen snel glimmend te krijgen, voege men bjj het schoensmeer een paar druppels petro leum. Het leder wordt daardoor niet alleen spoediger glimmend, maar neemt ook een dieper zwart aan. Mevrouw: »Maar Betje, is nu je vrijer weer in de keuken, en je hebt me gezegd dat je hem afgeschreven hebt?* Betje: >Ja, mevrouw, maar nu eet hjj het genadebrood.* >Past die nieuwe japon je goed, Marie?* >0, heerljjk! Ik kan er me bjjna niet in bewegen en haast geen adem halen.* Geboren Petronella Jacoba, d. v. A. van Rjjswijk en G. J. M. van der Ros; Agneta Ohristina, d. v. G. J. Reas en E. Koek; Petrus Jacobus, z. v. A. Stouthamer en A. Waldecker. Overleden. Helena Pieternella Hansen, 2 j.Bastiaan Hendrik van Baak, 67 j. Getrouwd: Antonie Hartman, 23 j. en Antonia Baks, 20 j. Geboren: Teuntje, d. v. Lambertus Pel- likaan en Dirkje Willemina PellikaanGerrit, z. v. Daniël Kaptein en Geertruida Adriana Kentie; Helena Christina Adriana, d. v. Arie Smits en Catharina GostelieEvert Jacobus, z. v. Marinus Boelen van Andel en Barendina Cornelia van Vugt; Leven loos kind van het mannel. gesl. r. Herman Ottevanger en Jenneke Kant. Overleden Gerrit MeeuwisAdriaan van den Heetcamp, 20 j.Johanna Catharina Kentie, wed. v. Thierry Schotman, 50 j. Peter Daim, wed. v. Geertrujj van Sint- uiaurtensdjjk, 72 j.Neeltje Baks, wed. v. Leendert van Tilborg, 58 j.IJinert van Straten, 35 j.Teuntje Pellikaan, 13 d. Laurens Bakker, 3 m.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 5