Brand-Verzekarfg Maatschappij „HOLLAND", Heusden en Omstreken J. G. KARTHON Verlegging van den Maasmond. Gevestigd te Dordrecht, aldaar opgericht anno 1859, te Heusden, Plaatselijk Nieuws. liinnenlaaü. Afloop Aanbestedingen. aanstaande voorjaar weder een emigratie van Israëlieten op groote schaal voor. Heeds in de eerste paar weken zullen er 2000 naar Engeland verhuizen; verleden week zjjn ook al 900 dezer ongelukkige vervolgden naar Groot-Brittannië getogen. In het paleis van den graaf van Vlaanderen is groote ontroering veroorzaakt door den Woensdagnacht gebleken zelfmoord van den oudsten koetsier der hofhouding. Deze man, genaamd Jean Semaret, van Fransche af komst, oud 61 jaar, heeft zich gisteren avond, na den graaf, de gravin en hunne twee dochters naar het bal ten hove ge bracht te hebben, begeven in de bewaar plaats der tuigen en zadels en zich daar op gehangen. Dit werd omstreeks middernacht ontdekt. Deze daad schjjnt niet in verband te staan tot den vóór acht dagen in het paleis gepleegden diefstal van juweelen. De man was sedert vijf-en-dertig jaren ten paleize in dienst", paste goed op, was onderhevig aan hersen-congestie en had meermalen het plan geuit om zich van kant te maken. De justitie heeft in de woning, waar Semaret in het paleis verblijf hield, eene huiszoeking gehouden, maar niets gevonden. Het ljjk is naar het gemeente-lijkenhuis gebracht. Het aantrekkelijkste van de Antwerpsche tentoonstelling zal, volgens de »Réforme, een werkelijk luchtkasteel* zgn. Aan een dozjjn onderling en aan den grond ver bonden, met waterstofgas gevulde ballons zal een luchtkasteel* bevestigd zgn, waar men zal kunnen binnengaan met een as- censeur in een speciaal daarvoor gebouwden toren. De ballons zullen op eene hoogte van 500 meter zweven, en om hun stand zoo standvastig mogelijk te maken, worden zij met 32 kabels diagonaalsgewijze aan den grond vastgehecht. Zóó zullen zij zelfs aan een gewonen storm weerstand kunnen bieden, hoewel het geheele toestel, zoo noodig, in 10 minuten tijds door stoomwindassen om laag gehaald kan worden. Uit Parijs wordt gemeld Het Hof veroordeelde heden Ferdinand en Charles De Lesseps ieder tot 5 jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boete, Fontane en Cottu tot 2 jaar en 3000 fr. boete en Eilfel tot 2 jaar en 20.000 fr. boete. In een Particuliere Correspondentie uit Weenen, zegt de »N. R. Ct.«: De berichten van Zante na de aard beving luiden allertreurigst. De meeste dorpen op het eiland zgn verwoest, 40,000 menschen zijn zonder huisvesting en hebben hunne have verloren. Niettegenstaande er aanstonds hulp van Malta, Athene en Sicilië gezonden is, heerscht er hongersnood en zgn er reeds enkelen van gebrek ge storven. Meer dan 2000 huizen zgn vernield en onder de puinhoopen liggen de lijken bedolven. Het aantal dooden en gewonden is groot, en daar het hospitaal ingestort is, heeft men slechts een deel der zieken en gewonden in de woning van den aarts bisschop kunnen overbrengen. De stad Zante is weinig meer dan een puinhoop. Een nieuw plan voor de verbinding van Engeland met Frankrijk door middel eener brug over het Kanaal, is dezer dagen te Londen verschenen. De kosten worden daarbij op 34 tot 40 millioen pond sterling begroot. Dagelijks moeten de ontvangsten 2700 pond sterling bedragen, als de aandeelhouders zich willen tevreden stellen met een dividend van 21/, pCt. Het is niet waarschjjnljjk, dat de thans levenden nog gebruik zullen maken van de nieuwe geproiecteerde route. Een mijnwerker was in de mjjn van Skalés in het district Windiscbgraetz in Stiermarken met zijn bikjjzer bezig een dunne kolenlaag door te graven. In die laag was evenwel een groote hoeveelheid gas aanwezig; het ont snapte en een vreeselijke ontploffing volgde. Vier werklieden bleven op de plaats dood en vijf anderen werden levensgevaarlijk ge wond. Een mijn werker wordt nog vermist. Aan de Times* wordt uit Weenen ge meld, dat de metropolitaan Michel gezegd heeft, dat men zich een weinig te vroeg bezig houdt met de verzoening tnsschen koning Milan en Koningin Nathalie. In werkelijkheid heeft de synode deze hereeni- ging nog niet ingezegend en de metropo litaan zelf wacht de beslissing van den bisschop. Een Spaaaseh blad beweert, dat onder het ministerie Canovos del Castillo een samen zwering op touw gezet is om de infante Isa bella (de oudste zuster van koning Alphonsus XII, de weduwe van den graaf van Üirgenti) gedurende de minderjarigheid van Alphonsus XIII als regentes van het koninkrijk uit te roepen. Verscheidene generaals en yoorname staatsmannen van de conservatieve partjj zouden aan de samenzwering deelgenomen hebben. Opnieuw hebben sneeuwstormen en felle vorst de Westelijke Staten van Noord Amerika, vooral Minneapolis, geteisterdhet spoorweg-verkeer is geheel gestremd; in Noord-Dacota heerscht gebrek aan brand stof door het uitblgven der treinen. Ook in Europa is de vorst met groote streng heid terruggekeerd. Op de Newski Prospect te Petersburg althans werd dezer dagen zelfs een vos gezien en in de omstreken der Russische hoofdstad vindt men een groot aantal elanden en hazen. Te Konstantinopel kan men zich niet herinneren, dat gedurende de laatste 25 jaren het ruwe weer aan den Bosporus zoo lang heeft aangehouden. Er is veel sneeuw gevallen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: Drie duizend planters, gewapend met geweren en ook eenige kanonnen met zich voerend, zgn in opstand gekomen wegens het leggen eener provinciale belasting op tarwe in Santa Fé. De gouverneur heeft troepen met geschut gezonden tot onderdrukking der beweging, welke zich intusschen uitbreidt. De gouverneur van Oost-Siberië heeft zich tot den Senaat te Petersburg gewend om te protesteeren tegen verdere bezendingen veroordeelden, daar de hongersnood in een groot aantal provinciën verschrikkelijke af metingen aangenomen heeft. De besturen der spoorwegen in Zuidwest- Rusland hebben bevel gekregen al hun Poolsche beambten binnen drie jaar te ont slaan en te vervangen door Russsen. Ten gevolge van dezen maatregel zullen 3000 Poolsche gezinnen broodeloos gemaakt wor den. Omtrent de overstroomingen in Queens land (Australië) wordt nog gemeld dat in enkele voorsteden van Brisbane 't water 60 voet hoog stond. Gas- en waterleidingen zgn onbruikbaar gemaakt. Meer dan 500 buizen werden totaal weggespoeld of zakten in. Een 100-tal gezinnen, die geen onder komen konden vinden, zwerven in schuiten rond. Bjj den jongsten sneeuwstorm in Noor wegen zijn 27 visschersvaartuigen vergaan en 91 der opvarenden omgekomen. Dit zijn echter nog slechts de bekende geconstateerde gevallen, terwijl uit eenige afgelegen plaatsen de berichten nog ont breken. HEUSDEN, 10 Februari. Naar wjj vernemen is het Rijk in onder handeling over de huur van het huis, voor heen toebehoorende aan den heer Dujjser, met bedoeling daarin tjjdeljjk, voor één of twee jaar, het postkantoor over te brengen, in welk tijdvak het tegenwoordige gebouw zal afgebroken worden, om daarna in smaak- vollen vorm te herrijzen. De stoomboot »Metta« van de reederij L de Beer Co., Dinsdagavond van Rotter dam komende, kon ter hoogte van Sleeuwjjk door den zwaren mist en het hooge water niet verder, zoodat zij eene schuilplaats zocht aldaar achter de krib. Door de groote massa drijvend ijs werd zij evenwel met zooveel kracht weder over de krib geslingerd, dat zij haar as brak en het roer zwaar beschadigd werd. Niet verder kunnende komen, moest zij alstoen haar anker laten zakken en moesten de dertig passagiers op de boot blijven ver toeven, daar het seinen om hulp niet schijnt gehoord te zgn. NEDERHEMERT, 9 Febr. Door de Woudriehemsche visschers zgn gisteren, op de Maas onder deze gemeente, 2 zalmen gevangen. BAARDWIJK. De voetbrug langs de spoorbrug in den Overlaat is niet open men is verplicht over 't hek te klimmen, wat aanvankelijk geregeld geschiedde. Nu zijn er echter wachters bijgesteld om dit te beletten en tegen de overklimmers te ver baliseeren. 't Is wezenlijk een bespotteljjke toestand: De communicatie wordt ten bate van 't rijk door 't water vei broken, er is eene voet brug gemaakt langs de spoorlijn; met het oog daarop zijn langzamerhand de vaar tuigen vervallen en.... nu houdt men de voetbrug gesloten tot groot ongerief en nadeel vooral van de talrijke werklieden uit Druneu enz., die hier in Waalwijk hun kost moeten verdienen. (Echo v. h. Z.) ALMKERK. De collecte voor de Ver eeniging »Trouw aan Vaderland en Koning* heeft alhier f 14,45 opgebracht. WAALWIJK. De handel in kalfkoeien was in de Langstraat bij flinken aanvoer zeer vlug, verscheidene Belgische kooplieden waren aauwezig. Kalfkoeien golden f 195 a 230, hokkelingen en jarige kalveren f 40 a 50, nuchtere dito f8 a 12; slachtvee le qual. 60 a 70 ct., 2e qual. 60 a 64 ct., vette kalveren 90 a 95 ct., vette varkens 60 a 62 ct. (schoon) alles per K.G.; bigpen f9 a 12, berekend naar f 1.80 a 2.per week. Hooi. Handel stil. Prijs f 12 a 23, stroo f 10.— a 12.50 per 500 K.G. De handel in de Boven Langstraat in aardappelen is zeer traag. De prijs bljjft stationair en bedraagt naar soort zand f 0.90 a 1.25, klei f 1.50 a 2.— per H.L. WOUDRICHEM. Van 1 tot 5 Febr. zgn ia het vischwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag gebracht 35 zalmen, die voor f 1.85 per half kilo werden verkocht. GORINCHEM. Een van de vaste klanten die gewoonlijk op de Vischbrug naar lucht en water staan te kijken, zag gisterenmiddag in zjjne verbeelding een kostbare ring op het ijs in de Groote Haven liggen. In minder dan geen tijd liet hg zich over de brug zakken om zoo op het jjs te komen en den ring machtig te worden, doch het jjs weerhield hem niet en hij bleef zakken totdat hij tot aan de kin onder het ijs zat. Toch nog den ring hebbende kunnen grijpen werd hij met behulp van anderen op den kant gehaald en bleek het alstoen dat hg zgne moeite beloond zag met een jjzeren splitring van een horlogeketting. De heer C. A. Jolles, Ingenieur van den Waterstaat, die dezer dagen te Heusden ge stationeerd was, tijdens de rivier-correspon dentie, hield Maandag j.l. voor het Natuur kundig Genootschap te Breda eene voordracht over genoemd onderwerp. Wij nemen hiervan enkele gedeelten over: De verlegging van den Maasmond moet beschouwd worden in verband met den al- gemeenen toestand van de rivier de Maas. Spreker schetste den zonderlingen loop van bet Maaswater en den dwazen toestand, dat een deel van dat water Noord brabant overstroomt, zoodat soms, als in 1876, tot Bokstel toe onder water stond. Allerlei ab normale toestanden zijn het gevolg van het niet genormaliseerd zgn der rivier. Ook gaf spreker een overzicht van de ge schiedenis van het wetsontwerp tot verleg ging van den Maasmondden reusach- tigen omvang van de voorbereidende maat regelen, in verband met de eischen van afwatering en irrigatie en verschillende andere belangen, o.a. van de gemeenschap over de rivier. Toen in 1885 eindelijk de onteigeningswet was aangenomen na breed voerige discussie in de Kamers, kon een aan vang worden gemaakt met het werk. De stand van het werk is nu dat de Amer is genormaliseerd en een gedeelte van de rivier ia orde is, terwijl andere vakken zijn of worden aanbesteed. Voor onteigening en aanbesteding van 't werk zullen nog wel een 8 a 10 millioen gulden noodig zgn. Zoo royaal mogelijk wordt er naar gestreeft om te maken dat niemands belangen geschaad worden. Vóór het einde dezer eeuw, doch niet reeds in 1895, zal de geheele rivier in orde zjjn. Spreker besloot met den wensch uit te spreken, zijn auditorium te hebben overtuigd, dat eene goede gesteldheid der hoofdrivieren in Nederland van zeer groot belang is, en dat in de laatste helft dezer eeuw naar de be reiking van dat doel gestreefd wordt met al de kennis en al den ijver en de toewjjding waarover te beschikken is. De uitslag van de te Leeuwarden ge houden herstemming voor een Lid van de Tweede Kamer is als volgt: Uitgebracht 2644, van onwaarde 33 stemmen. Gekozen de heer Gerritsen (rad.) met 1332 stemmen. De heer Troelstra (lib.) had 1279 stemmen. Den 24 Jan. waren opgekomen 2195 kiezers en verkregen de heeren Troelstra 896, Gerritsen 689 stemmen. In de troonrede van 1891 is door de regeering toegezegd, dat zjj zich met ernst bezig zal houden met de pensioneeriug der oude werklieden. Naar aanleiding daarvan heeft de Vereeniging Werkmansbelang« te Amsterdam, bestaande uit een twintigtal voorzitters en oud-voorzitters van groote werklieden- en volksvereenigiugen, zich in verbinding gesteld met den Minister mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. Deze bleek doordrongen te zijn van het groote gewicht der zaak en vroeg o. a. aan de Vereeniging of zjj van haar kant hem wilde inlichten omtrent de verschillende wenschen der ar beiders in bet algemeen en of zjj ook wenken kon geven voor de samenstelling eener pensioenwet. Ter voldoening aan die uit- noodiging werden twintig vragen en op merkingen opgesteld, die deels door de ver eeniging, deels door afzonderlijke leden be antwoord werden. Dezer dagen heeft nu de Vereeniging verzocht bij den Minister 'toegelaten te worden, ten einde van hem persoonlijk te vernemen, hoe de zaak thans staat. Met de meeste welwillendheid werd door den Minister eene commissie uit hun midden ontvangen. Nadat deze commissie den Minister haar wenschen nogmaals had voorgedragen, ver klaarde deze ook namens zjjn ambtgenooten te spreken, indien bjj mededeelde, dat de pensioneering van den ouden werkman op den krachtigen stenn dezer Regeering kon rekenen, doch dat de kieswet het eerst aan de orde was. Bijaldien het aan deze Re geering alsdan gegeven zon zgn verder de teugels van het bewind te voeren, zon zjj gaarne de zaak helpen tot stand te brengen, er dan op rekenende nogmaals de voor lichting te mogen hebben der Vereeniging Werkmansbelangc. De commissie ver klaarde zich erkenteljjk voor de heusche ontvangst. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de lotelingen van de lichting 1893, die binnen 10 maanden werkeljjken dienst bljjken geven van bruikbare korporaals te zijn en zich door een zeer goed gedrag onderscheiden, daardoor aanspraak ver krijgen op twee maanden verlof met be- hond van soldjj. De Minister van Binnenl. Zaken heeft met ingang van 10 Februari 1893 het vervoer van kalveren, jonger dan zes maanden, naar Friesland verboden uit den kring, om vattende de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland, Noord- Brabant, Limburg, Gelderland, Overijssel, Drenthe en Groningen. Om over Rotterdam naar Londen te wor den gezonden, worden thans in Utrecht en Gelderland duizenden varkens opgekocht. Zelden was de vraag zoo groot en daar door besteedt men dan ook reeds 48 cent per kilo. De vette doen 50 cent per kilo. In de laatste dagen zwerft er door Am sterdam een troepje jongens, die er hun werk van schjjnen te maken gou 1- en zil versmidswinkels te berooven. De jeugdige dieven wachten een oogenblik af dat er niemand in den winkel is, duwen dan zachtjes de deur open en houden met een stok den klepel van de bel tegen. Een der knapen sluipt dan naar binnen, haalt alles naar zich toe wat hij onder zjjn bereik kan krijgen en gaat daarmee aan den haal. Voor een paar dagen werd op zoo'n manier het een en ander ontvreemd uit een winkel op den Nieuwendijk en nu weer was de heer E. H. J. Heidoorn in de Warmoes straat de dupe. Uit diens goudsmidswinkel werd n.l. een étui met kostbare ringen ter waarde van f 250 gestolen, ook op een oogenblik dat er niemand in den winkel was. Aan arbeidsloon en is, voor den bouw van een oorlogsschip in de directie der marine te Amsterdam, een som van f 160,000 uit getrokken. De toestand van het slachtoffer van den moordaanslag in de Spuistraat te Amster dam, vrouw M. v. E., blijft voortdurend zeer zorgeljjk. Ze is geheel buiten kennis en neemt geen voedsel tot zichhaar wordt voortdurend jjs toegediend. Haar kinderen zgn voorloopig opgenomen in de stedeljjke inrichting voor bestedelingen aan de Prin sengracht. De misdadiger v. H. is naar de cel overgebracht. Het lijk van den in het gasthuis over leden H. de S., die in de Koestraat te Am sterdam vermoord werd, is door de justitie verzegeld. Het dreggen naar het lijk van den 3en verongelukte bjj het spoorweg-ongeval te Velzen heeft men gestaakt. Alle aangewende pogingen om het te vinden zijn vruchteloos gebleven. Vrouw Verboom, die in de vorige week aan den Groenendjjk onder Charlois zoo deerljjk mishandeld werd, is thans buiten gevaar. Haar toestand is echter van dien aard, dat haar herstel nog wel eenige weken zal duren. Dezer dagen was men te Heerenveen ge tuige van een niet alledaagsche soort van werkverschaffing. Een hoog bejaard en ge goed ingezetene, dezer dagen overleden, had namelijk bij uiterste wilsbeschikking be paald, dat zijn stoffelijk overschot niet met een lijkwagen, doch door honderd dragers naar het kerkhof moest worden vervoerd, aan elk van welke f 2 moest worden uit gekeerd. Werkelijk droegen of vergezelden dan ook honderd arbeiders het lijk. Te Haarlem is de barbier en likdoorn snijder S. in zgn woning gevonden met bijna afgesneden hals. Op de tafel lag een geopend scheermes, stond een lampetkan en lag ook nog een mesje, waarmede S. gewoon was likdoorns te snjjden. Onder het lijk werd een mesje gevonden, tervvjjl op een kastje het geopend étui stond, waaruit die mesjes waren ge haald. S. had een goed bestaan. Hij bediende steeds de aanzienIjjkste families, en uien schat zjjn wekeljjksch inkomen op f 50. Buiten was hij altijd opgeruimd en vroolijk, thuis neerslachtig en mistroostig. De justitie heeft een onderzoek ingesteld, hoewel de omstandigheden niet aan een mis daad doen denken. De bekende hardrjjder G. Entjes te Slochteren, heeft in dezen winter f725 ge wonnen. Het Gerechtshof te 's-Hage, uitspraak doende in de zaak van Ockeloen, die den agent Reitze van den Berg te Rotterdam doodschoot, heeft het vonnis der Rotterd. Rechtbank, waarbij Ockeloen tot tien jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, bevestigd. Het stoomschip >Schiedam« der Neder- Iandsch-Amerikaan8che Stoomboot-Maatsch. heeft met een groot gevaar te kampen gehad. De eerste stuurman verhaalt hieromtrent het volgende Drie dagen nadat wjj Boulogne verlieten, kregen wij geweldig weder en reusachtige golven over het- dek, toen wjj plotseling den 28sten JaDuari 's morgens 6 uur een ver- schrikkelgken schok voelden over de ganscbe lengte van het schip. Bljjkbaar had de scbr ief tegen een hard voorwerp geslagen, waardoor de schroefas was gebroken. De duisternis belette te onderzoeken, op wat soort ran voorwerp wjj gestooten hadden. Maar de kapitein gelooft dat het een drjjvend wrak geweest moet zgn. Onmiddelljjk werden de machines stilgezet en zeilen geheschen, ter wijl wij koers zetten naar Queenstown, dat op een afstand van 900 mjjlen van het punt verwjjderd lag. Gedurende vier dagen zeilde de »Schiedam« voort, terwjjl deskundigen de schroefas repareerden, onder voortdurend onstuimig weder, hetgeen het werk natuur lijk zeer vertraagde, terwijl bet schip her- haaldeljjk weigerde naar het roer te luisteren. Een aan vankei jjk voldoend herstel der schroefas maakte het den vijfden dag moge- ljjk, 36 uren langzaam voort te stoomen, toen andermaal de schroefas brak, hetgeen weder het hjjschen der zeilen noodzakeljjk maakte. Eene nieuwe reparatie daarvan bleek niet bestand tegen den golfslag, want de schroefas brak ten derden male, en nu on herstelbaar, omdat de lens der as ook ge broken was. Overigens heeft het schip geen schade, behalve dekschade. De »Scbiedam« moest dus voortzeilen en maakte vier knoopen in het uur, ondanks zwaar weder. Een Liverpoolsch stoomschip, »Strabo« genaamd, bespeurde de noodseinen der Schiedam* Vrijdag en bood aan, haar naar Queenstown te sleepen, waarvoor de kapitein echter be dankte, tevens den gezagvoerder der »Strabo« verzoekende, het gebeurde te Liverpool mede te deelen. Te Rotterdam had eergisteren ten Raad- huize de openbare aanbesteding plaats van den wederopbouw van Handelslools 6 der Huudelsinrichtingen op Feijenoord. Er waren niet minder dan 39 inschrijvers. Laagste was de beer H. J. Nederhorst te Gouda, voor f 137.373. i Hirgerlijke Htanit. Heusden, van 2 tot 9 Febr. Geboren Jacoba Gjjsberdina, d. v. P. H. Versteeg en C. Bouman. Overleden Theodorus van Ooijen, 4 m. Meeuwen, van 1 tot 31 Januari. Ondertrouwd: Johannes Bernardus Meire- sonne en Cornelia Hendrika Bax. Getrouwd: Barend de Graaf, jm., 2.2 j., en Cornelia Johanna van der Stelt, jd., 22 j.; Jan de Bruijn, jm., 49 j., en Adriana Johanna Brauderhorst, 29 j., wtd. v. Jan van der Be« k. Geboren: Cornelia, d. v. Pieter Kraajjeveld en Elisabeth van Drunen. Overleden: Otto Haspels, ongeh., 37 j. WATERHOOGTE KEULEN. 7 Feb. 5.04 M. boven 0. 8 Feb. 4.05 M. 9 Feb. 3.36 M. Waterhoogte Heusden. 7 Feb. (voorm. 8 uur) 4.52 M. -j- A. P. 8 Feb. 4.38 9 Feb. 4.19» Ad vertentiën. §58$"- De DIRECTÏE der geeft kennis, dat in de plaats van den heer DANIEL DUIJSER tot voor is benoemd, de Heer bij wien alle gewenschte inlichting-en zjjn te bekomen. De Directeuren K. J. J. LOTSY. P. J. DE KANTER, Dordrecht, 4 Febr. 1893.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1893 | | pagina 2