Hel Land van Heusden en Allena, de Laimsliaat en de Bomnielervvaard. TWEEDE BLAD Uitgever: L. J. 'VEERMAN, Heusden. ZATERDAG 4 MAART. VOOR Dit blad verschuilt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO. Franco per post zonder prysverhooging. Afzonderlijke ntunmers 5 cent. Xé 1181. 8;'3. Advertentiën van 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmor gen ingewacht. VERVOLG BUITENLAND. Uit Lemberg meldt men, dat de cholera in 't gouvernement Jekaterinoslaw en het district Czernikow weer hevig optreedt. Daily News ontving uit Odessa het be richt, dat de cholera te Bender en elders, ook rondom Odessa zelf, zeer toeneemt, zoo dat het Regeeringsblad weder opgaven bevat van den dagelijkschen loop der ziekte. Des kundigen voorzien dit jaar een nog veel ernstiger cholera-epidemie in Rusland dan ia 1892. In het »Weener Genootschap van Ge neeskundigen* is door dr. Hasterlik, mede gedeeld dat hjj en drie andere personen in de kliniek van prof. Strieker en onder toe zicht van prof. Drasche (even als vroeger ook prof. Pettenkofer te Munchen) cbolera- bacillen ingeslikt hebben, zonder daarvan ernstige gevolgen te ondervinden, hoewel zij hun maagzuur geneutraliseerd hadden. Men zal aan de Duitsche Universiteiten cholera- eursusstn openen voor practiseerende geneesheeren. Te Wurzburg is de eerste cursus reeds aangevangen. De geruchten omtrent de komst van een Russisch eskader in Frankrijk houden aan. Het eskader zou eerst Kopenhagen aandoen, dan een Fransche haven, waarschijnlijk Cherbourg, waar Carnot het bezoeken zou, en vervolgens naar New-York stevenen, om deel te nemen aan de marine-revue bij gelegenheid van de Cbicago-tentoonstelling. Noorwegen handelt ter opzichte dezer revue anders. Het geld daarvoor is door de Staten geweigerd, maar er is besloten gelden uit te trekken voor de zending van een vertegenwoordiger naar Spanje, ten einde te trachten betere voorwaarden voor den invoer van sommige artikelen te ver krijgen. Dit noemen wy practischer. Dezer dagen zijn 11 gevaarlijke roovers te Caltanisetta door de rechtbank tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Het ge vaarlijk volkje was gedurende de terecht zitting opgesloten in een ijzeren kooi, die bovendien bewaakt werd door 50 karabiniers. Deze roovers hadden in Aug. jl. zekeren heer Billotti vermoord, nadat zy te vergeefs pogingen gedaan hadden een losgeld van f 250.000 meester te worden. In Rusland is een gezelschap boeren, die in sleden over de Dnieper wilden trekken, verdronken; 15 menschen kwamen om. Het Perzische blad »Chikmet« zegt in een open brief aan den Shah, dat de Vorst alles heeft gedaan om het land tot hoogere ontwikkeling te brengen, maar dat zijn Ministers hem altijd in den weg stonden. »Tot nu toec, heet het, »waren al uw Ministers verraders en bedriegers en voor den eersten den beste veil*. Het blad smeekt den Shah, zijn gtheele omgeving in eens te zuiveren. Het wereld-schaakcongres te New-York gaat dezen zomer door. De inleg zal 25 dollars bedragen. Er zullen prijzen van 1000, 750, 600, 450 en 300 dollars zijn en de inleggelden met nog een extra sommetje worden verdeeld onder de niet- prijswinners. Naar de »New-York Herald* uit Guate mala (V.-S.) verneemt, is de Oampidon- vallei overstroomd. Zes dorpen zijn ver woest en honderden menschen hebben het leven verloren. Uinnenland. Beroeps- en Bedrijfsbelasting Naar de Haagsche correspondent van den Amst. verneemt, is het gewjjzigde ontwerp der bedryis- en beroepsbelasting gereed, en een geheel nieuwe memorie van toelichting daar an toegevoegd. Zij zou Donderdag a.s. aan de leden der Tweede Kamer worden aangeboden, terwijl het voornemen bestaat de invoering op 1 Augustus a.s. vast te stellen. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het kieswets-ontwerp van minister Tak is verschenen. Hieruit blijkt o. a. Sommige Kamerleden waren, bij de alge- meene beschouwingen, van oordeel, dat de oude regeling nog wel wat kon blijven; er waren er ook die het gedane voorstel be denkelijk achtten in een tijd van Regent schap, omdat het gevaren van politieken en socialen aard kon met zich brengen, weike bewering echter hiermee werd bestreden, dat juist in zulk een tyd het algemeen ver trouwen moest worden versterkt. Velen vonden, dat de indiening te vroeg kwam midden in de vierjarige periode, waardoor andere zaken onafgedaan moesten blijven. Velen hadden bezwaar tegen uitstel van de regeling van het gemeentelijk kiesrecht tot na herziening van de gemeentewet. De voorgestelde kenteekenen van geschikt heid en welstand ontmoetten tal van be zwaren. Het feit van niet-bedeeling wilde men allerminst beschouwen als een ken- teeken van maatschappelyken welstand. Daartegenover werd betoogd, dat de Grondwet den wetgever onbeperkte vrijheid liet in de keuze van kenteekenen van ge schiktheid en welstand. Uit de verschillende tegen-argumenten werd de conclusie getrokken, dat het voor stel noch met den geest noch met de letter der Grondwet in stryd is. Tot voorzitters der afdeelingen in de 2e Kamer zijn gekozen de heeren De Meijier, Van Houten, De Beaufort (Amst.), Haff- mans en Ruys van Beerenbroek. Tot onder voorzitters de heeren Rutgers van Rozen burg, Van Kerkwijk, Conrad, A. Mackay en Havelaar. De heer Boreel van Hogelanden, lid der Tweede Kamer, is benoemd tot burgemeester van Haarlem. Zooals men zich herinneren zal, hebben onze troepen reeds driemaal tevergeefs een aanval gewaagd op de Atjehsche versterking Kaloet, en verkregen de onzen daarby de laatste maal 7 dooden en 32 gewonden. Thans vernemen wjj uit een particulier schrijven uit Kota-Radja, dat er plan be staat andermaal te beproeven die sterkte te nemen. Het tijdstip, waarop die aanval zou plaats hebben, was onbekend, wellicht in den loop van Maart. In ieder geval zullen er veel troepen aan deelnemen. De reis van het A-Capella-Koor van den heer Daniël de Lange blij ft een triumftocht. Woensdagavond zong het gezelschap voor een overbezette zaal te Luik, bestaande uit de beste kringen der stad, zelfs eenige leden van de hoogere aristocratie, opzettelijk uit Brussel daartoe overgekomen, waren aan wezig. Donderdag heeft De Lange's koor in den Cercle te Parijs een ongeëvenaard succes behaald. Drie nommers werden gebisseerd; ook van de oud Nederlandsche volksliederen werd een herhaling gevraagd. De leider werd tal van malen teruggeroepen. Gisteren zong het koor op een der Con certs populaires van Colonne, en de corres pondent van het N. v. d. D. meldt omtrent den uitslag De zaal was stampvol. Verscheidene nom mers werden gebisseerd, en op aanhoudend verlangen moest nog een extra nommer ge zongen worden. Het koor had een zeldzaam succes. In Le Figaro wijdt Theodore Massoac een artikel aan de geschiedenis van het koor en verschillende bijzonderheden omtrent leider en leden. Men beschouwt hun optreden dus ook in Parijs als eene »gebeurtenis«. Op grond dat bij de jongste volkstelling 66,085 Nederlandsche ingezetenen hebben verklaard tot geen kerkgenootschap te be- hooren, heeft de vereeniging »De Dageraad* zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend niet het verzoek, stappen te willen doen dat voortaan ook met die 66,000 on- geloovigen rekening worde gehouden, even als met de geringer in aantal zijnde Doops gezinden, en dat zij niet meer worden ge dwongen tegen hunne overtuiging een eed af te leggen. Onder de leerlingen van het instituut St. Louis te Oudenbosch is besmettelijke keelziekte geconstateerd. Vier kinderen zijn aan de ziekte reeds overleden, terwijl een vyftiental gevaarlijk ziek liggen. Op last van den geneesheer zijn de overige 420 leer lingen jl. Zaterdag naar hunne woonplaatsen teruggekeerd. Op de Zuiderzee was Vrijdag nog zoo belangrijk veel zwaar drijfijs, dat eene stoom boot nabjj Harlingen een uur lang door het ijs was ingesloten en noch vooruit, noch achteruit kon komen. Als een bewijs, dat er van de vaart langs het Merwedekanaal een goed gebruik wordt gemaakt, kan gelden, dat er Zondag twee Engelsche schoeners in de Koninginnesluis binnenschutten en gisteren hunnen weg voortzetten naar Amsterdam, komende van Dusseldorf en (na te Amsterdam lading te hebben ingenomen) bestemd naar Londen. Dit zijn de eerste van dergelyke soort zee schepen, die van dezen waterweg gebruik maken. Onder Roozendaal heeft men in een kleinen waterloop de lijken gevonden van een heer en eene dame, vermoedelijk Belgen. Beiden waren net gekleed. Een reismandje, parapluie en demi-saison vond men naast de sloot liggen. Men vermoedt, dat zij zich heden nacht hebben verdronken. Sporen van geweld en bloed op de gezichten doen aan eene worsteling of vreeselijken dood strijd gelooven. Allerlei geruchten, waarvan echter geen enkel geloofwaardig is, doen de rondte. In een brief, die bij onderzoek in een der zakken gevonden werd, stond de mede- deeling, dat zij uit Brussel kwamen, ge volgd door het verzoek hun lyken te Esschen ter aarde te bestellen. Door de politie wordt omtrent deze ge heimzinnige zaak een onderzoek ingesteld. Op de lijn LuikMaastricht is een stoker van de locomotief gevallen. Beide beenen werden hem afgereden. Hij is naar het ge sticht »Calvarienberg« te Maastricht over gebracht. Men vreest voor zijn leven. Onder de ingezetenen van Jubbega cir culeert een adres, houdende eerbiedig ver zoek aan H. M. de Koningin, om aan het hoofd der school aldaar (door de Heeren- veensche rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, wegens beleediging en mishandeling van den rijksveldwachter Scbeidemans en den gemeenteveldwachter v* d. Brug) die straf kwijt te schel len. Een nieuw middel om gestroopt wild aan den man te brengen. Gisterenoehtend werd te Nunspeet door den gemeenteveldwachter in beslag ge nomen een koffer, geadresseerd aan iemand in Noord-Amerika die te Amsterdam zou worden afgehaald daar hij ver moedde dat het gestroopt wild zou be vatten, omdat er bloed uit liep. Bij ouder- zoek bleek het dat hij zich niet vergist had, want er waren netjes ingepakt, onder oude kleeren, twee reeën. Het adres was dus een vernuftig middel geweest om de koffers op het spoor te krijgende afzender zou tegelijkertjjd naar Amsterdam op reis gaan. Als een staaltje van den invloed, dien de lectuur op de verbeelding van jongelieden kan uitoefenen, diene het volgende. Zekere D., 14-jarige leerling der Hoogere Burger school te Amersfoert, had zooveel van Airaard gelezen, dat hij besloot eveneens een avon tuurlijk leven te gaan leiden. In stilte ver liet hij het ouderlijk huis te Hilversum en kwam onder Barneveld aan, waar hij op een hoeve, midden in de Veluwsche heide velden gelegen, zich aanbood, om voor kost en inwoning handenarbeid te verrichten. Daar dit werd afgeslagen, zocht onze jonge avonturier een naburig bosch op, waar hjj een hut bouwde. Intusschen waren de doodelijk ongeruste ouders door zijn medeleerlingen een en ander over zijn reisplannen te weten gekomen, waardoor het hun mogelijk werd den zwer veling op te sporen. Er zyn te Delft vele valsche dubbeltjes in omloop, voorzien van het borstbeeld van wijlen Z. M. Willem III, waarvan reeds enkele door de politie zyn in beslag ge nomen. Het honderd-jarig bestaan van het korps rijdende-artillerie zal te Arnhem, vermoede lijk van 21 tot 24 Maart, gevierd worden. By de werken aan den Maasmond te Waalwijk kreeg een werkman een zwaren balk op het hoofd. De man overleed kort daarop. - Van de 100 werkstakers van de fabriek Union* te Oude-Pekela hebben zestig beloofd als lid van den Soc. Bond te bedanken en zijn weder aangenomen. De fabriek begon gisteren weder te werken. - Te Almeloo is gearresteerd een Duitsch kantoorbediende, die met 2000 Mark er van door was gegaan. - Een 2-jarig kind is te Broekhuijzen (L.) in een mestput ge raakt en daarin omgekomen. - Onder Hillegom werd in het water gevonden het lijk van een bleekersknecht uit Overveen. Daar een strafvervolging tegen hem was ingesteld, vermoedt men, dat hij zich heeft verdronken. - De negenjarige zoon van W. Smit te Beverwijk geraakte met een been tusschen een der wielen van de paardentram, met het gevolg, dat het werd verbrijzeld. De knaap is onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zyn leven. - Zondagavond werd te Horst de landbouwer S. door drie andere land bouwers aangevallen en ernstig verwond. Men vond hem meer dood dan levend op de straat liggen. De daders zijn bekend door de marechaussee wordt de zaak onder zocht. - Sedert jl. Zaterdag wordt uit de ouderlijke woning aan de Mauritsstraat te Rotterdam vermist de 13-jarige A. C. S. llurgerlijke Heusden, van 23 Febr. tot 2 Maart. Dussen. Over de maanden Januari en Februari. Ronde en P. van der Pluijm Elisabeth Maria Johanna, d. v. Ad. H. van Honsewyk en A. M. K. Sprangers; Wilhelmina, d. v. J. van Dijk en W. Dekker; Gysberta, d. v. A. Kivits en C. NieuwenhuysenJenneke, d. v. G. Schermers en G. van Drunen. Land- en Tuinbouw enz. Lof der Pad. In het Brabantsche Journal de la Société agricole* wordt weder eens een warm pleidooi gevoerd ten gunste van het nog steeds, hoewel ten onrechte ver afschuwde en vervolgde, nuttige dier, de pad. Niet alleen de wreedheid van jongens, maar ook de domheid van mannen en de vreesachtigheid der vrouwen maken, dat de pad overal te vuur en te zwaard vervolgd, gemarteld en ter dood gebracht wordt. De hoofdoorzaak van deze vervolgings woede ligt in het afschuwwekkende uiterlyk van het dier, waardoor geen verstandig mensch het onmiskenbaar nut van het ge heel onschadelijke ervan over het hoofd mocht zien. De beschuldiging, als zoude de pad venijn op de eene of andere wyze van zich geven, wanneer men haar plaagt of zjj zich beangstigt, is nog door niemand be wezen, evenmin die, dat zy de melk uit de uiers der koeien in de weide zoude zuigen, en meer andere misdaden, die haar te laste worden gelegd. Dat de pad een groot aantal schadelyke en lastige insecten op de landerijen en in tuinen ook in onze kelders wegvangt, acht de schrijver van ons berichtje, een ont wikkeld en opmerkzaam Belgisch land bouwer, overigens genoeg bekend om er veel van te zeggen. Hij deelt liever het volgende door hem zelf waargenomen feit mede; »Op een warmen zomeravond voor een paar jaar geleden, hoorde ik in schemerdonker in een boschje van struikrozen het geluid als van een mond, die zich smakkend opent en sluit en bij het licht eener kaars zag ik een zwerm muggen, die, al draaiende in een gapende en zich dan weder sluitende muil van een reusachtigen pad verdween. Ik wachtte mij wel dezen kostbaren hulp-tuinman, wiens oogen als karbonkels schitterden, te storen. Later werden wjj zelfs goede vrienden; het dier kwam tot by mijne voeten en zag my met zijne, naar het my voorkwam ver standige oogen aan; de vliegen, die ik het toewierp, ving het gretig op. Des daags hield de pad zich verborgen in een gat van een muur, maar met den kop er buiten en alles nauwkeurig opnemende, wat er om haar heen voorviel; des avonds bevond zy zich steeds op haar post in het rozenboschje. Toen de winter aankwam, verdween zy voor goed tot mijn grooten spijt; waar schijnlijk is zy, als het meerendeel harer natuurgenooten, de prooi geworden van het brutaal geweld van een of ander ver standig mensch. Ik heb uit mijne waar nemingen de gevolgtrekking gemaakt, dat de pad een betoo verend vermogen op de vliegen uitoefent, evenals zy op hare beurt bezwijkt voor den blik eener slang. Ik heb meermalen gezien, dat de pad van vry grooten afstand op de slang afkomt en eindeljjk al sidderende zelf den kop in den muil der slang steekt, die onbewegelyk haar prooi aanstaart. Ik bevrjjdde dan steeds de arme pad, zonder de slang, die op haar beurt in den tuin nuttig is door het verslinden van in secten, te schaden. De pad bleef dan eenige oogenblikken als van schrik verstytd, on bewegelyk, terwijl de slang snel op de vlucht ging*. Men weet, dat de Engelschen reeds sedert lang het nut der pad inzien. Jaarlyks worden door hen een groot aantal padden in Frankrijk opgekocht, die aan de overzyde van het Kanaal in tuinen geplaatst worden. Gemengd en -Allerlei. Verdediger: >Wil mijn cliënt opmerkzaam beschouwenDe onschuld staat hem op het gelaat geschreven. Hij is een kalf, zeg ik u, een....* De misdadiger, die geen kalf genoemd wil worden, springt verwoed op. Verdediger (gejaagd): Houdt hem vast maréchaussee, houdt hem vooral goed vast, den bloeddorstigen kerel, anders gaat hg ons te lijf. NIEUWSBLAD Geboren: Johanna Clasina, d. v. K. A. van Rjjswjjk en J. van Wijk. Overleden: Johanna Yictorina Nefkens 7 maanden. Getrouwd: Wouter Roubos, jm., 30 j., en Johanna Donkersloot, jd., 28 j. Geboren: Jeannetta Jacoba, d. v. O. J. Six Dijkstra en E. H. J. Fokker; Jacobus Johan nes, z. v. J. Eijkhout en A. van der Pluijm; Hendrikus, z. v. A. Ouwerkerk en A. van Wijngaarden; Catharina, d. v. W. de Groot en M. C. Wirooks; Johannes, z. v. P. C. van Oorschot en G. M. van TilborgCornells, z. v. G. Schouten en O. Vos; Jannigje, d. v. L. Groen en M. de Jong; Peter, z. v. A. van Suntenmaartensdijk en A. van Tilborg; Cor nelia, d. v. P. de Wit en H. C. v. d. Pluijm; Geertruida, d. v. J. C. Baks en J. Rijken; Catharina, d. v. A. van Bergen en L. Valk; Willem Peter Arnoldus, z. v. L. C. Heymans en E. van Nunen; Johanna Maria, d. v. C. de Bodt en LI. Smits; Een onecht kind, mannelijk geslacht; Wilhelmiua, d. v. A. de Overleden: Nolbertus Augustinus Ver- bunt, 2 m.; Gertrudis Petrus Wynen, 19 m.; Cornelis v. Steijn, 19 d.; PetronellaSchreuder, jd., 18 j.; Adriana Johanna van Dinteren, 2 m.; Theodora van Tilborg, 4 m. n 11 |M—M—HPBP——MM—W—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1893 | | pagina 5