Burger- en Vetleeren Werk Bloempapier, Witte Teen en Mandenmakers. DAMES! v Attentie s.v.p.ï lij k Erven 11.11. Verhoeckx, Hiti- m Weiland t WITTE TEEN No. 2, 3, 4, MANDENMAKERS. Kruideniers-artikelen. Puike Geldersche Waren, enz enz. Delxking: Openbare Verhuring i Notaris B0LL te Dinther, muiten geslagen, heeft zjjne bevelhebbers doodgeschoten en zich voor generaal Bonilla verklaard. H. J. van Eggelen. Honcoop. Niet schoolgaande kinderen. PlaatHeliJk I^ieuws. HE EB WIJK. Onze gemeente zal weldra kosten in vruchtbare akkers herschapen kunnen worden.* Geboren TABAK, SIGAREN, SNUIF. Best Kleingoed enz., SUIKERWERKEN, Ontbijt-, Snipper- en Candijkoek, TAFELZUUR in Fleschen, JDekg-elci a contant f XO. ï3-A. LJ Jl/IU S II<, bekroond met den Eersten prijs. X_>ekgreld.f 3 Havergeld en f £5 voor het Veulen. Dekgeld: f 3 Havergeld en f voor het veulen. van Volgens bericht nit Petersburg is het in verschillende gouvernementen zeer treurig gesteld. Zaaizaad ontbreekt allerwege en om in de eerste behoeften te voorzien, heeft de regeering 800.000 roebels toegestaan, terwijl met de toezending van verdere finan- cieele hulp zal worden gewacht tot de rap porten zjjn ingekomen van de commissies, die naar de verschillende provincies zullen worden gezonden. Een buitengewoon groote gorilla (de grootste apensoort) is onlangs geschoten in Cameraon, op 25 dagmarschen afstands van de kust. Luitenant Morgen, die daar over het een en ander meedeelde in het Anthropologisch Genootschap te Berlijn, verklaarde dat die gorilla zoo breed van schouders was als drie mannen en dat er zestien van zijn mannen noodig waren om het dier naar het station te sleepen, zoo zwaar was het. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Heusden brengen ter algemeene kennis, dat, volgens ontvangen bericht van den Voorzitter der Keurings-Comtnissie in het district Heusden, eene keuring zal ge houden worden voor Springstieren te Heusden op Zaterdag 18 Maart e.k., des voormid dags ten 11 ure. Heusden, 9 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Burgemeester en Wethouders der ge meente Heusden maken bekend, dat de staat vermeldende de kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren, die zich op 1 Januari van het loopende jaar in de ge meente bevonden en niet voorkomen op de ljjsten der schoolgaande kinderen of van hen, die huisonderwjjs genieten, op de Sec retarie der gemeente ter lezing is gelegd. Zjj herinneren hierbij, dat ouders of ver zorgers van op dien staat voorkomende kinderen geene ondersteuning, geneeskun dige hulp uitgezonderd, van wege de ge meente verkrijgen, tenzjj zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien staat zjjn gebracht of het niet schoolgaan van deze aan hen niet te wjjten is. Afgekondigd en aangeplakt te Heusden, den 8 Maart 1893. De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. HEUSDEN, 10 Maart. Bjj Koninklijk besluit is aan S. Varos- sieau, voormalig postbode van hier op Dussen, een pensioen verleend van f 111.— 's jaars. EETHEN. Een lief kind van anderhalf jaar, 't welk de moeder onder opzicht van een meisje van tien jaar geplaatst had, raakte spelende te water en verdronk. Opinerkeljjk is het, dat in dit dorpje met zoo weinig water, zoo veel lieve kleinen daarin den dood vinden. WAALWIJK, 8 Maart. Daar de Baard- wgksche overlaat heeft opgehouden te werken, zjjn de buitenpolders der Midden- Langstraat dientengevolge van het over tollige water bevrjjd geraakt, en is het ge wone verkeer tusschen deze streek en het kanton Heusden hersteld. -De handel in kalfkoeien in de Lang straat was, bij tamelijken aanvoer, zeer slap, doordien er geen kooplui warende overige soorten waren eveneens in zeer flauwe stemming. Prijzen als volgt: kalfkoeien 150 a f200, dito vaarzen 130 a f160; weikoeien, met veel aanbod en veel vraag, 130 a f180; hokkelingen en jarige kalveren 40 a f 50, nuchtere dito 10 af 13; slachtvee le qual. 70 a 75 ct, 2e qual. 60 a 64 et., vette varkens 56 a 57 ct. (schoon) per kg.; biggen 12 a f 20, berekend naar f 3.per week. Hooi. H indel stil. Prijs 21 a f 22 per 500 kg. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat blijft zeer traagprijs naar soort 1. a f 2. per Hl. Roode kool geldt naar soort 10 a 12 ct. per stuk. HERPT. Nadat er reeds twee beet wortel-siroopfabrieken in onze gemeente bestaan, is door het gemeentebestuur alhier nog vergunning verleend tot oprichting eener derde soortgelijke fabriek aan T. J. Buys. NIEUWKU1K, 7 Mrt. Heden morgen omstreeks 6 uur brak er brand uit bij den landbouwer H. van der Ven. Het vuur, dat zich spoedig aan het nabij gelegen huis, bewoond door M. Moonen, meedeelde, legde 1 beide gebouwen in korten tjjd in de asch. Door een onbekende oorzaak was de brand j in het achterhuis van v. d. V. ontstaan. De toegesnelde brandweer kon slechts weinig uitrichten. ▼errjjkt worden met een der nuttigste voort brengselen onzer eeuw. Op het initiatief van onzen jjverigen en steeds vooruit- strevenden burgemeester zal hier een telefoon aangelegd worden in aansluiting met het post- en telegraafkantoor te Vechel, zoo dat onze gemeente niet langer afgelegen is maar verbonden is met het overige be schaafde Europa, wat van oneindig groot belang is voor den landbouw en voor den drukken handel in deze streek. Wjj twijfelen er niet aan of de omliggende en vele andere gemeenten zullen het voorbeeld door Heeswjjk gegeven navolgen, te meer daar de kosten van aanleg door 't Rijk gedragen worden, terwjjl de telefonist door de ge meente bezoldigd wordt, wat menigeen, in 't belang zijner zaak, gaarne tegen eene kleine vergoeding zal waarnemen. WERKENDAM, 7 Febr. Hedenmorgen kwamen tengevolge van mist eene zeilende praam en een schroefstoomboot met elkander in aanvaring. Op het geroep van de op varenden in de praam draaide de boot bjj, maar toen het bleek, dat het seilvaartuig, of schoon zeer gehavend, de reis kon vervolgen, werd die door beide schepen voortgezet. De praam bekwam een groot gat boven de waterljjn. DALEM. Benoemd tot hoofd der school alhier, de Heer Van Tujjl, onder wijzer te Doorn, prov. Utrecht. GORINCHEM. De doorgraving van den Merwededijk die alhier het Merwedekanaal van de rivier scheidt (aangenomen door den heer W. P. de Vries te Rossum) wordt zoo krachtig voortgezet, dat waarschijnlijk nog in April een voldoende geul aanwezig zal zijn, waardoor de scheepvaart zal kunnen plaats hebben. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat de gewone markten voor rundvee en varkens alhier weder zijn opengesteld. Men zie in de annoncen: »Grands Magasins du Printemps te Par jj 8.« Binnenland. Van vertrouwbare zijde verneemt de »Zw. Ct.,« dat de bemoeiïogen der regeering om Daitschland weder voor den invoer van Nederlandsch vee geopend te krjjgen, ge heel mislukt zijn. Van een invoer uit de drie noordelijke gewesten naar Duitschland is ook geen sprake meer. Duitschland houdt zich verstoord dat inder tijd Nederland den invoer van vee, (huiden, enz.) heeft verboden wegens het heerschen van mond- en klauwzeer. Dit geschiedde met het oog op Engeland en dit moeten wjj nu bezuren. In de Tweede Kamer is hardnekkig ge streden over de voordracht van den Hoogen Raad. Echter niet over de eerste plaats, waarop het aankomt. De overgroote meer derheid, die de heer Van Stipriaan Luïs- cius bjj eerste stemming verwierf, is een te waardeeren bljjk van instemming der Kamer met de vereerende aanbeveling van het hoogste rechtscollege. Maar no. 2 en 3 te worden, kostte heel wat moeite. Het ging tusschen de heeren Telders, Laman Trip en De Sitter, die herhaaldelijk op de aanbevelingen van den Hoogen Raad voorkwamen, baron De Koek, die daarop voor 't eerst verscheen, en ten slotte ook mr. Van Hoek, officier van justitie te Middelburg, die er niet op voorkwam. Na tal van stemmingen en herstemmingen kreeg mr. Telders, advocaat-generaal bij 't Hof te 's-Hage, de tweede plaats, mr. Laman Trip, president der Rechtbank te Zutphen, de derde. Het gewone jaarlijksche bezoek der Koninginnen aan de hoofdstad zal, naar wjj vernemen, van 11 tot 17 April plaats hebben. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat bij de Stoomvaart-maatschappij »Zeeland« het plan, om in den loop van dezen zomer met eeu harer stoomschepen een of meer tochten te organiseeren naar het Engeische Kanaal. o o Ook zullen op bepat lde, vooruit aan te kondigen dagen speciale, zeer goedkoope biljetten beschikbaar gesteld worden, om per dagboot naar Engeland te reizen en op die wijze het publiek in de gelegenheid te stellen, voor zeer weinig kosten Londen of andere deelen van Engeland te bezoeken. Een bezoek aan Noorwegen, enz. staat ook op het programma. Deze tocht zoude echter van Engeland uitgaan. De heer Ooms, de bekende roeier, ver laat de rijen der liefhebbers en zaj voortaan als beroepsroeier trachten naam te maken. Reeds zijn de noodige stappen in die rich ting gedaaD, en Werden onderhandelingen geopend met Eugelsche beroepsroeiers, tot het aangaan van een wedstrijd, terwijl het voorts vaststaat, dat Ooms naar Chicago vertrekt om aan de roei wedstrijden, welke georganiseerd worden, deel te nemen tjjdens den duur van de aldaar te houden wereld tentoonstelling. De hooge prjjzen, die voor den wereld kampioen in Amerika zullen worden uitge loofd, bjj gelegenheid van de te houden wereldtentoonstelling, men spreekt zelfs van een prijs van f 50.000 schjjnen ons toe aan het besluit van den heer Ooms niet vreemd te wezen. Een gelukkig vader van 75 jaar heeft hij den Burgerlijken Stand te Yelzen aan gifte gedaan van het 28ste kind. De man is enkele jaren geleden voor de tweede maal gehuwd. De 20-jarige dochter van den arbeider T., te Balk, werd des nachts uit het bed vermist. De doodelijk ontstelde ouders klopten de buren op en men ging in de nabjjheid der woning zoeken, dreggen in het kanaal, doch alles zonder gevolg. Men ging nu in wjjden kring zoeken en gelukkig vond men het meisje. Het zat op het kerkhof een half uur van Balk in diepen slaap. De slaapwandelaarster wist zich niets te her inneren. In de Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant* komt een ingezonden stuk voor, onderteekend door' G. Bruintjes te Ambt Vollenhoven, waarin deze hen, die van plan zijn, zich door de Ned. Amerikaan- sche Emigratie-maa1 schappij, gevestigd te Utrecht, te doen vervoeren, waarschuwt, op grond dat het met de zaken dier Maatschappjj in de Platte Vallei weêr gansch niet in het reine is. Ten bewjjze daarvoor deelt hjj het volgende mede, dat zijn broeder Andries Bruintjes, voor circa 4 maanden naar Colo rado vertrokken, hem daarover schreef Evenals wij hier niets in orde vonden bij onze komst en de bitterste teleurstelling ondervonden, hebben de zestig personen, door prof. Noordtzij tjjdens zjjn verbljjf alhier overgehaald om naar de Platte Vallei te vertrekken, het andermaal getroffen. Zjj zitten met hunne goederen nog in de spoor wagens en kunnen niet onder dak gebracht worden. Zjj hebben ons dat geschreven en verzocht of wij hen helpen wilden. Gaarne wilden ze weer naar de St. Louis Vallei terugkeeren, maar de meesten misten daartoe de middelen. Nu heeft de burgemeester van Alamosa mjj vrjjkaarten voor het spoor be zorgd. Ieder die wil, kan daarop terug komen. Wjj zijn besloten daar heen te gaan. Van Lummel, een boer uit Varseveld, en ik vertrekken van avond 13 Februari van hier om hen op te halen.* Er worden pogingen in het werk gesteld, dezen zomer op de heide tusschen Hilversum en Bussum weder harddravergen te doen houden. Echter zal daarbij niet van het oüde terrein gebruik worden gemaakt, maar eene geheel nieuwe baan worden aangelegd. De wandelingen op het landgoed »De Oorsprong*, een der schoonste en bekendste plekjes in den omtrek van Arnhem, onder Oosterbeek zullen, naar de >Arh. Ct.« meldt, voor het publiek worden gesloten. De landbouwer L. v. d. Berg in den Prins Alexanderpolder heeft wegens de groote hoeveelheid gras en het gunstige weer zjjn koeien reeds in de wei gedaan, zoodat hjj Dinsdag 1.1. reeds de eerste gras- boter kon afleveren. Iets tegen de droogmaking der Zuiderzee De heer D. R. Mansholt heeft bjj den heer P. Noordhof te Groningen een studie uitgegeven over »De ontwerpplannen der Zuiderzee-vereeniging in verband met de heerscheude werkeloosheid. Wat nu de eigenlijke Zuiderzee-plannen betreft, komt de schrjjver tot de volgende conclussiën 1. Uit een technisch oogpunt is de binnen- dijking der Zuiderzee, volgens de plannen der Zuiderzee-commissie, zoo niet onuitvoer baar, dan toch zóó kostbaar en gevaarlijk, dat de eventueele directe en indirecte voor- deelen voor den Staat op verre na niet daar tegen opwegen. 2. De fiuancieele plannen der Zuiderzee- commissie zijn ten eenenmale onaannemelijk voor den Staat, omdat de eventueele voor- deelen bijna geheel komen aan eene kapi talistische corporatie en de risico geheel aan den Staat. 3. Indien de Nederlaudsche regeering 200 a 300 millioen zoo goed als renteloos beschikbaar heeft voor de cultiveering van landerijen, die 4 a 5 meter beneden den waterspiegel liggen, dan kan deze som on eindig vruchtbaarder worden besteed aan land, dat boven den waterspiegel ligt. 4. Er liggen in ons land duizenden hectaren 1 and, die aan de hand der nieuwe landbouwwetenschap met betrek kei jjk weinig Niet alléén, dat het aantal branden in den luatsten tjjd te Amsterdam steeds toe neemt, meer en meer hoort men ook van treurige ongevallen, welke daarvan het ge volg zjjn. Pas heeft de ramp op de Geldersche Kade het leven gekost aan drie kinderen, terwjjl de moeder ernstig werd verwond, of een brand met een niet minder droevigen na sleep moet worden vermeld. In de Van Woustraat 49 had een oude vrouw op een achterkamer der tweede ver dieping gisterenavond ruim half-elf het on geluk een petroleumlamp om te stooten. In een oogwenk stond de geheele kamer in brand en voordat het moedertje van den schrik was bekomen, hadden de vlammen den weg naar de trap afgesneden. Daar de rook steeds dikker werd vluchtte zij naar de voorkamer. In haar doodsangst nam zjj een wanhopig besluit. Zjj rukte een raam open en sprong er uit. Ze kwam neer op een voorbjjganger, die er met den schrik afkwam, en werd ernstig verwond in een apotheek binnengedragen, vanwaar ze later per brancard naar het gasthuis werd vervoerd en spoedig overleed. Inmiddels was de brandweer ter plaatse verschenen. Zij mocht er in slagen het vuur tot de tweede verdieping te beperken, welke nochtans geheel is uitgebrand. Toen de spuitgasten het huis waren binnengedrongen, waren zjj getuigen vnn een ontzettend droevig schouwspel. Op de derde verdieping boven de kamer, waar de brand was ont staan, vonden zjj de lijken van twee mannen, vader en zoon. Beiden waren gestikt in den van beneden opstijgenden rook, welke zoo onverwacht en plotseling een einde aan hun leven had gemaakt. Terwijl de verkoolde inboedel uit het raam werd gesmeten, liep een vrouw weenend op straat te zoeken. Op haar vragen antwoordde men niet of met een bedenkelijk hoofdschudden. Men had niet den moed haar te zeggen, welk een verschrikkelijke ramp haar had getroffen. Man en zoon dood Advertentiën. ADRIANA HELENA JOSEPHA, DOCHTER van HENRI VAN DEURSEN en SUZE MOSTERMAN. Baardwijk, 5 Maart 1893. liilit Iemand, met drukke SCHOENEN AFFAIRE, ZOEKT een Fabrikant, die sterk tegen concurreerenden prijs leveren kan. Prijsopgaven s. v. p. onder het motto Laarsaan BUSE's Boekhandel, Har- dinxveld. Tegen contante betaling TE KOOP, prima kwaliteit alsmede Te zien en te bevragen bij G. VAN HECK ZONEN, Dordrecht. Wederom voorbanden in VEERMAN's Boekhandel, een prachtige sorteering in de fijnste kleuren. en Alles iegen zeer billijke prijzen a contant, HEUSDEN. Wgksche poort. staan ter bij de Vereeniging tot Veredeling van het Paardenras te ALMKERK, als: »IXE V OSf, aangekocht van VAN DEN BERG en bekroond, met den prijs van f 300. PAULUS Ij* bekroond met den Tweeden prijs en het vorig jaar met den Eersten prijs. De President der Vereenig ing, G. VAN DE KOPPELL. gelegen onder Baardwijk, Meeuwen, Eethen, Genderen, Doeveren, Ileesbeen, Veen en 'Wijk. zal op na te melden plaatsen, dagen en uren, PUBLIEK VERHUREN: Op VRIJDAG den 17 MAART 1893, des voor middags om 10y2 uur, ten her berge van Jan de Kort le Baardwijk. Voor Mevr. de Wed. I. A. A. Leemans. 1.28 Heet. onder Baardwijk, in de voor- weide, voor 4 jaren, om te weidenlaatst huurder Ads. van Huiten. 2.21.10 Heet. onder Baardwjjk, in de voorweide, voor 4 jaren, de eerste snede te hooien en de toemaat te weiden, laatst huurder de Kinderen Dekkers. 1.12.80 Heet. onder Baardwjjk, over de 2e brug, voor 4 jaren, de eerste snede te hooien en de toemaat te weiden, laatst huurder Ant. van Hoorn. 0.51.57 Heet. onder Baardwjjk, over de 3e brug, voor 4 jaren, om tweemaal per jaar te hooien, laatst huurder Corns. Janse van Dal. Op VRIJDAG den 17 MAART 1893, des namiddags om 3 uur, ten herberge vau B. Branderhorst te Eethen. Voor den algemeenen Armen van Eethen, om te Weiden. 1.58.90 Heet. onder Eethen, in den langen bruggert, voor 4 jaren, laatst huurder B. Branderhorst. 1.62.80 Heet. onder Eethen, in de oude weide, voor 4 jaren, laatst huurder A. Nieuwenhuizen. Voor de Diakonie Armen van Eethen, om te Weiden, voor het seizoen van 1893. 1.40 Heet, onder Meeuwen, genaamd het Jeneverkampje, laatst huurder J. Timmer mans. Voor de Hervormde Kerk te Eethen, om te Weiden, voor het seizoen van 1893. 1.72.18 Heet, onder Eethen, genaamd het Kerkenkampje, laatst huurder J. van Ujjt- hoven. Voor den heer Mr. P. J. Paets van Gansoijen, voor het seizoen van 1893, om te Weiden. 2.72.70 Heet. onder Genderen, in de Beemden, genaamd de 4 morgen, laatst huurder C. L. van der Kolk. Op VRIJDAG den 17 MAART 1893, des namiddags om 5 uur, ten herberge van Antonie van Wijk te Genderen. Voor het Waterschap van Genderen, voor het&eizoen van 1893, om te Weiden. 2.58.58 Heet. in het Rekselaar, onder Genderen, laatst huurder H. v. d. Mooren. 0.75.10 Heet. in het Rekselaar, onder Genderen, laatst huurder Arie Branderhorst. 1.31.20 Heet. in de Beemden, onder Gen deren, laatst huurder Ant. Branderhorst Az. 0.53 Heet. langs de Doeverensche Molen- steeg, onder Genderen, laatst huurder Ant. Branderhorst Az. Op ZATERDAG den 25 MAART 1893, des voormiddags om 11 uur, ten herberge van H. MouriK te Heusden. Voor Mej. II. de Petit, voor het seizoen van 1893, om te Weiden. 1.68.10 Heet. in de Vliert, onder Hees been, laatst huurder Jan Colijn. 3.01 Heet. op duiven ouder Heefsbeen, laatst huurder G. D. Branderhorst. 2.32.90 Heet. op duiven, onder Heesbeen, laatst huurder G. D. Branderhorst. 2.23.70 Heet. in het Rekselaar, onder Genderen, 's Monnikskamp, laatst huurder J. van den Heuvel. 2.35.70 Heet. in het Rekselaar, onder Gen deren, 's Monnikskamp, laatst huurder J. Saakes. 1.05 Heet. in het Rekselaar, onder Gen deren, achter 's Monnikskamp, laatst huurder J. van Mersbergen. 1.93.10 Heet. in het Aalsveld, onder Doe-- veren, laatst huurder C. L. van der Kolk, 3.22 Heet., den Hanenwaard, onder VeeDr laatst huurder P. van Geffen. 1.92.20 Heet., de Put, onder Wjjk, laatst' huurder Dirk van Wijk. 2.86.90 Heet., de Put, onder Wjjk, laatst- huurder Jau van Bergeijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1893 | | pagina 2