aantrok, dat ze wegkwijnde vsd verdriet. Ür was gezocht en gezocht. Maar tevergeefs. Dezer dagen nam de dame een kloek besluit. Zjj schreef een briefje, waarin zij meldde, dat zij zonder haar »Bibi« niet leven kon, legde dit op tafel en ging toen naar bed, de rest aan een komfoor met kolengas over latend. Den volgenden morgen vond men haar lijk. Om de bewoners van den Elzas en Lotha ringen geheel en al te verduitschen, is het verboden, dat bjj de aangiften aan den burgerlijken stand vreemde namen aan de kinderen worden gegeven. De ambtenaren hebben strengen last zich daaraan te houden Nog onlangs werd aan een inwoner van den Boven-Elzas geweigerd zjjn dochter Jenny te noemen, en de weigering bleef gehand haafd, toen de man er zich op beriep, dat toch de keizerin ook wel Jenny heet; haar naam is Augusta Victoria Frederike Louise Feodora Jenny. Het mocht nu eenmaal nieten het kind moest Johanna heeten. Dat zulke kinderachtige praktijken nu niet juist dienstig zijn, om het prestige van de Duitsche regeering in het Rjjksland te bevorderen, laat zich denken! Wederom is een postbeambte het slacht offer van de in Duitschland en Oostenrijk bestaande gewoonte om de aangeteekende brieven door bestellers 'te laten rondbrengen. Bjj Trier is de brievenbesteller Müller ver moord en zijn Ink in de Moezel geworpen, terwijl hij zjjne ronde deed. De daders hebben echter geen groote buit kunnen maken, want de meeste brieven met gelds waarde, die de besteller had medegekregeD, waren reeds door hem afgegeven. Was het aanvankelijk nog slechts een vermoeden,' dat ook een gedeelte van de nationaal-liberalen in den Duitsehen Rijks dag zich zouden verklaren tegen de voor gestelde tabaksbelasting, op het oogenblik bestaat daaromtrent zekerheid. Dr. Basser- mann heeft namelijk mede tegen het ont werp gesproken, dat hjj ten nadeele acht yan den Duitsehen tabakshandel. En ver scheidene andere afgevaardigden, tot de zelfde phrtij behoorende, hebben zich als sprekers tegen de voordracht laten in schreven. Namens de regeering werd het ontwerp verdedigd door den onder-secretaris van financiën Von Posadowsky, die ruim twee uren sprak, teneinde de plannen der regeering toe te lichten. Tot dusver brengt de tabaks belasting in Duitschland 54,000,000 Mark per jaar op, d. i. per hoofd 1.10 Mark. Aangezien nu er elders meer in Italië, Oostenrijk-Hongarije en Spanje 4 Mark, in Frankrjjk zelfs 6.47 Mark per hoofd aan tabaksbelasting opgebracht wordt, meent de regeering te Berlijn, dat ook in Duitsch land veilig de belasting verhoogd kan worden. De tabaks-industrie in Duitschland, welke ongeveer 150,000 werklieden bezighoudt, heeft - zich echter terstond tegen alle ver hooging verklaard, en het is lang niet on mogelijk, dat de Rijksdag industrie en handel in het geljjk zal stellen. En komt het ontwerp er door, dan zeker zal de meerderheid een zeer geringe zijn. De pantser-uniform, uitgevonden door den kleedermaker Dowe, heeft bij verdere proefnemingen in Duitschland niet aan de verwachtingen voldaan. Zij is niet bestand tegen een kogel uit het Lebel geweer, en het gewicht is driemaal zwaarder uitge vallen dan berekend was. Të Kempen, bij Dusseldorf, is een bende valsche. munters ontdekt. De vormen en aanwezige valsche munten zijn in beslag genomen. Te Wagram, nabij Weenen, ontspoorden Woensdag-avond verscheidene waggons van een trein, doordat een rail brak. Yele per sonen zijn gewond. In het St. Johannes-hospitaal te Wee nen werd onlangs een persoon opgenomen, die vijftien jaar letterlijk ingemetseld is geweest. Hij werd ontdekt in een onder- aardschen kerker te St. Wolfgang, in Opper-Oostenrijk, Zijn armzalig voedsel was hem steeds door een kleine opening toe gereikt. De ongelukkige is geheel verdierlijkt in al die vijftien jaar heeft hij geen men- scheljjke stem gehoordspreken kan bij niet meer, bij blaft als een hond. De baard is hem. tot de knieën gegroeid. Zijn eigen moeder en zijn beide zusters hebben hem in dezen vreeseljjken toestand gebracht, om in het bezit te komen van een erfenis, waarop hij recht had Ramp in een spoortrein. In een waggon 3de klasse van een trein op de lijn Perjamos-Varjas, in Hongarije, sprong een petroleumlamp stuk. De brandende olie kwam op verscheidene reizigers neer. Er ontstond een paniek en eenige personen waren zoo dwaas uit den in volle vaart zijnde trein te springen. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Het beruchte opperhoofd van de niet minder beruchte »Mala Yitac in Italië, de bandiet Gennaro Ancana, is Dinsdag 11. in de gevangenis te Bari overleden. Hij be dreef een aantal misdaden, waarbij zelfs een Rinaldo Rinaldini verbleekt zou zijn. Het proces tegen de medeplichtigen aan den dynamietaanslag in het Liceo-t,beater, zal voor een krjjgsraad plaats hebben, daar niemand lust gevoelt, om als lid van de jury op te treden. Om de verwijzing naar een krjjgsraad te motiveeren, heeft men heel spitsvondig verklaard, dat tot den moordaan slag tegen maarschalk Campos en tot dien tegen de bezoekers van het theater in dezelfde vergadering besloten is, zoodat beide gevallen door den krijgsraad behooren behandeld te wordenhet doodvonnis zal 10 anarchisten treffen. Op Sicilië is de ellende zoo groot, dat hon derden dorpsbewoners, naar aan de »Ind.« wordt gemeld, brood eten, bestaande voor twee derden uit meel en voor een derde uit aarde. Soms is zelf zout te duur. De Popoio Romano« wijst er op, dat op Sicilië 22 milli- oen lire gemeenteblastingen wordt betaald tegen 12 millioen in het nog meer bevolkte Piemont. De »Opinione« herinnert, dat reeds in de Kamerzitting van 5 Maart 1801 eenige afgevaardigden den onhoudbaren toestand op Sicilië aantoonden en de vrees uitten dat een opstand 't einde moest zijn. De maatregelen, door de Italiaansche re geering tot herstel der rust op Sicilië ge nomen, blijken hout te snjjden; er hadden geen nieuwe ongeregeldheden op het eiland meer plaats, en het komt er nu slechts op aan, dat het kabinet-Crispi spoedig de be loofde voorstellen indient tot verbetering van de belastingheffing enz. Uit Lissabon verneemt de »Times« dat de Handelsvereeniging aldaar ongunstige berichten heeft ontvangen uit Angola3000 inboorlingen moeten de stad hebben aan gevallen. Zij werden eerst na een vinnigen strijd van vele uren teruggeslagende regeering heeft besloten Angola te ver sterken en nog drie kanonneerbooten naar Bissoa te zenden. De Globe werpt de vraag op, of Enge land zich niet met de triple-alliantie moest vereenigen; tot op een zekere hoogte zou de plicht en het belang van Engeland meebrengen, deel uit te maken van het verbond, dat den vrede wilFrankrijk en Rusland toch bedreigen den vrede van Europa en zij bedreigen ook Engeland op ieder punt van de wereld. Doch zich te voegen bjj de triple-alliantie, zou zijn, zijn zelfstandigheid verliezen en te eng verbonden worden met Duitschland. Engeland, onafhan kelijk hljjvende, zou zijn scheidsrechterlijke positie behoudenniets zou rechtvaardigen een sprong in het duister het op zich nemen van verplichtingen, waarvan het de portee niet zou kunnen voorzien. Uit de bij het parlement overgelegde jaarlijkscbe statistiek blijkt, dat er in 1893 31 personen te Londen den hongerdood zijn gestorven, de meesten in Westminster. Onder dit cijfer zijn acht kinderen begrepen. Algemeene ontwapening. Het denk beeld, dat alle beschaafde mogendheden haar kostbare legers zouden afschaffen en bij ge schillen baar toevlucht zouden nemen tot een internationaal scheidsgerecht, is onge twijfeld een mooi denkbeeld, maar de tijden schijnen bij lange na nog niet rijp voor de verwezenlijking ervan. De zaak is gisteren weder eens in een der Europeescha Parlementen, en wel in het Britsche Lagerhuis, ter sprake gekomen. Gladstone zag zich echter genoodzaakt den idealisten in deze een koud stortbad toe te dienen. Hij verklaarde het oogenblik niet gunstig te achten om aan de mogendheden voorstellen te doen tot een algemeene ont wapening. Toen mevrouw Lindus te Londen eer- gisterenochtend op het kantoor van haar advocaat Jacobs kwam om stukken te teeke nen voor haar proces tot echtscheiding, drong haar man binnen en loste twee revolver schoten op haar en den advocaat. Ofschoon gewond viel de laatste den heer Lindus aan en vocht hevig met hem. Lindus is gevangen genomen en de gewonden, wier toestand ernstig is, zijn naar het hospitaal gebracht. Te Londen is gearresteerd zekere Sarah Hudson, een vrouw van middelbaren leeftijd, die haar oude moeder in bed met een kussen worgde. Zjj gaf zichzelf aan. Darins Davison, een oud scheepsbouw meester, die in Hagemeyer Building, te New-York, is aangesteld, heeft onlangs de studiën en plannen voor den bouw van een »Leviathan« genaamd stoomschip vol tooid, dat bestemd is om in vier dagen den Atlantiseben Oceaan over te steken. Deze »Adelaar der Zee* moet 1000 voet lang en 700 voet breed zijnzijn 4 verticale machines moeten zulk een kracht bezitten, dat er 4 schroeven door in beweging ge bracht worden, die in de minuut 150 om wentelingen kunnen doen. Onder de andere curiositeiten, waarvan de constructie voor- loopig nog het geheim van den uitvinder is, verdient vermelding dat het voor- en achtersteven geheel den vorm hebben van den staart van een visch. De sterkte der Leviathan* moet overeenkomen met 50.000 pk., het vaartuig zal 30 knoopen per uur loopen. Te New-York werd Donderdagmorgen I groote ontsteltenis veroorzaakt door de ontdekking van verscheiden dynamietbommen in een van de minder aanzienljjke buurten der stad. Een woning in de Vierde Avenue was door een der bommen verwoestde ont ploffing leidde tot het vinden der andere bommen, die op eenigen afstand van elkaar waren geplaatst, maar door een slangetje buskruit verbonden waren met de bom, die ontploft was. De toestand van Salvador, die in het hospitaal te Saragossa wordt verpleegd, is zeer bedenkelijk. In zijn ijlende koortsen beroemt hij zich er steeds op de bom in den schouwburg van Barcelona te hebben ge worpen en uit hij de begeerte om evenals Pallas te sterven. Zijn vrouw, die te Barcelo na gevangen zit, is naar Saragossa gebracht om hem te bezoeken, waarschijnlijk een be wijs, dat er geen kans is op het herstel van den ongelukkigen ellendeling. Uit Bueuos-Ayres wordt thans gemeld, dat het bericht van Peixoto's aftreden als president van Brazilië ongegrond is. De grootste diamant, die tot nog toe is gevonden, is de »Excelsiór«. Men heeft dien gevonden in de mijnen van Jagersfontein, Kaapkolonie, en wel den 30sten Juni van het vorige jaar. Die diamant moet, naar deskundigen zeggen, - van het sehoonste water en twaalf millioen gulden waard zijn. De gelukkige vinder was zekere kapitein Edward Jorganson. Bij het transporteeren van dezen eenigen steen is met groote omzichtigheid te werk gegaan. Een escadron van het 14de regi ment lanciers begeleidde het voertuig naar De Kaap, waar de diamant werd aan boord gebracht van de kanonneerboot Antilope Op het oogenblik ligt hij in een der kelders van de Engelsche Bank. Deze diamant weegt 971 karaat of 205,45 gram hij is wit met een blauwe tint. De Engelsche regeering bood er den eigenaars, den hh. Breitmejjer en Bernheiiuer, een half millioen ponden stelling voor, maar dit bod werd niet aangenomen. Reeds vroeger bood een commissaris van de tentoonstelling, er te vergeefs I7l/S millioen francs voor. Hst Fransche tijdschrift »La Nature* zegt. nu vernomen te hebben, dat ie Duitsche keizer op het punt staat hem aan te koopen. Een Japansche Jack the Ripper is dezer dagen ter dood gebraclr. Kobayashi Mitsuya moet vele vrouwen-moorden op zijn geweten hebben, maar drie konden slechts worden bewezen. Uit Kaapstad wordt gemeld Majoor Wilson en zijn manschappen, wier lot ongerustheid wekte, zijn allen door de Matabelen gedood. Plaatselijk .rVienxw^^ BEUSDEN, 16 Jan. Een aanranding op den weg op een half uur afstand van deze gemeente, had in het begin dezer maand plaats. Wij ver namen haar eerst heden, doch willen haar toch vermelden, opdat een ieder bij late avond op zjjn hoede zij. Het was op 2 Januari 1.1., 's avonds circa 10 uur, dat A. N. uit Oudheusden, met zjjn keeshondje van Doeveren kwam, in de richting naar Htusden. Halverwege, tnsschen beide plaatsen, komen hem twee personen te gemoet, die elk om een sigaar vragen. Hjj ziet daarin geen kwaud en geeft beiden het verlangde. Nu nog vuur zegt er een en N. ontsteekt een lucifer, toen een hunner op hetzelfde oogenblik het licht, uitblaast en hem een slag geeft, dat hij over d^n grond tuimelt. Hij tracht op te staan, doch wordt weder tegen den grond geslagen. Nu grjjpt hij zijn knipmes en snijdt waar hij snijden kan. Hij weet zeer goed dat hij een der personen door zijn jas heeft gesneden ter hoogte van den rQg> den andere aan den arm heeft ge raakt. De hond stond daarbij zijn meester trouw ter zijde, beet de aanvallers in de beenen, ja sprong een der personen als een kat op den rug om hem aan het hoofd te bjjten. De laffe aanvallers hadden er nu genoeg van en gingen er van door. Wie waren het? De aangevallene weet het niet. Het was donker en hij zag ze niet in het gezicht. Hij weet alleen dat elk een fantasiehoed op had. Niet onwaarschijnlijk is het, dat het z. g. Maandaghouders zijn geweest die slechts een flauwe grap voor hadden. Ze waren blijkbaar niet van messen voorzien, anders zouden zij ze zeker getrokken hebben en de gevolgen zouden ernstiger geweest zjjn. In verband met den aanleg der werken bezuiden den Nieuwen Maasmond zullen alsnog verschillende eigendommen in de ge meenten Waalwijk, Bezooien, Vrijhoeven— Cappel, Capelle, Waspik en Raamsdonk behooren te worden onteigend Ter vol doening aan de wet van 28 Augustus 1851 worden eerstdaags ter secretarieën dier ge meenten ter inzage van belanghebbenden gelegd de stukken betreffende den aanleg van lo. een afwateringskanaal tusschen de oostzijde van de Waalwijksche haven en het Oude Maasje nabij Keizersveer; 2o. een zij kanaal van de Dussensche Gantel tot de Sprangsloot, tot afwatering der landen, tusschen het Oude Maasje en de Nieuwe rivier van Hagoort tot Keizersveer 3o. zij kan alen tot afwatering der buiten- polders tusschen Labbegat en Waspik, en 4o. een seheepvaartkanaal, tusschen de schutsluis boven Keizersveer en het Oude Maasje nabjj het Hermenzeilsche veer. De Kerstfeestvieriug met de kinderen der Zondagschool van de Herv. Gemeente alhier, die in de Kerstweek door onge steldheid van don heer J. A. Fruijt, Agent van de Nederlandsche Zondagschool-Ver- eeniging uit Amsterdam, en die dit feest- avondje met zijn sciopticoiv zou opluisteren, niet kon doorgaan, werd dezer dagen ge houden. De heer Rozebeek uit Amsterdam was alsnu uitgenoodigd om dit feestje met zijn Too verlantaarn op te luisteren, en wist de kinderen zeer aangenaam te onderhonden. Verschillende onderwerpen uit de Bjjbelsche Geschiedenis, uit bet Oude en Nieuwe Tes tament werden behandeld en met de lantaarn voorgesteld. Ook enkele andere zeer bekende verbalen, zooals Jessica's eerste gebed, de courantenjöngen enz. Bij afwisseling werden eenige liedaren door de kinderen gezongen. Een ruim onthaal op Chocolade met Krentebollen viel hen daarbij ten deel, ter wijl aan het slot van dit feestje aan ieder der kinderen een geschenk en bovendien een kleiner of grooter boekwerk in verhou ding tot den leeftijd werd uitgereikt. Vele ouders en belangstellenden hadden gaarne van de uitnoodiging gebruik gemaakt om bij dit feestje tegenwoordig te zijn en ieder zoowel grooten als kleinen keerden zeer voldaan huiswaarts. Dat ook deze nattige arbeid der Zondags school, door de ouders en door ieder meer en meer gewaardeerd en gesteund moge worden zal zeker de beste erkenning zijn voor de vele zorgen en moeite die de Heer en Mevrouw Wielandt zich daarvoor willen getroosten. UITWIJK. Door de fabrikanten (4e district) worden weer contracten aangegaan met de landbouwers tot levering van beet wortelen tegen f 10 de 1000 K.G. netto. Voor de beetwortelen, welke geleverd worden van 15 tot en met 21 Sept. 1894, zal eene verhooging op den contractprijs betaald worden van f 1.25, van 22 Sept. tot en met 5 Oct. f 1.en van 6 Oct. tot en met 10 Oct. f 0.50 per 1000 K.G. netto. Vóór 15 Aug. zal door de verkoopers eene opgave moeten gedaan worden der hoeveelheid H.A., welke zij in een dier tijds bestekken zouden wenschen te leveren. WOUDRICHEM. Naar we vernemen zou hier eene boterfabriek worden opge richt. LOONSOHË DIJK, 13 Jan. Gisteren voormiddag overleed alhier de heer A. van der Beek, die langer dan een halve eeuw aan het hoofd eener Uyzondere School stond, aanvankelijk door hemzelven in eigen loka liteit opgericht en later door de Neder! Hervormde Gemeente te dezer plaatse en den Bond van Christelijk Nationaal Onder wijs gesubsideerd. Wegens zwakheid van geestvermogens, als gevolg zijner hooge jaren, werd in 1893 zijn schooltje, dat toen maar weinig leer lingen meer telde, gesloten. Tosn de goede man nog in de kracht zjjns levens was, stond hij bekend als een degelijk onder wijzer, die vereerd met net volste vertrouwen zijner gemeente, ook daar buiten, wegens zijn minzaam karakter hoog stond aange schreven. De overledene bereikte den leef tijd van 82 jaren. NIEUW EN DIJ K, 15 Jan. De handel in varkens voor Engeland is hier vry levendig. Voor lichte kwaliteit 90 130 pond wordt 42 cent per K.G. besteed, terwi) 1dezwaardere slechts 39 a 40 ets. opbrengen. DE WERKEN (Kille), 15 Jan. In het laatst tier vorige week werd hier een huis gezin dat huurgeld achter was, op straat gezet. Hoe wèl verdiend ook, toch was het voor de meeste een akelig gezicht, om daar eene huismoeder, wier man buitenaf werkt, aan den dijk te zien zitten, met een schoot- kindje in een doek gewikkeld, op een krui wagen onder de parapluie, bjj de bran dende kachel. Zaterdag trokken de buren haar lot aan; de een kwam aandragen met een bos riet, een ander met planken enz., en zoo werd voor de vrouw met haar kroost eene tent opgeslagen. HELLOD W. Naar men verneemt, zijn door de Beetwortelsuikerfabrikanten bij ver scheidene landbouwers alhier, alsmede te Haaften en Herwjjnen, de jaarlijksche con tracten aangeboden. Dat de wijze, waarop de fabrikanten dit jaar wenschen te con tracteeren, de landbouwers verre van welkom is, ja, aan velen zelfs onaanemeljjk toe- schjjnt, laat zich zeer goed verstaan. Voor een bedrag toch van »ti«n gulden* per 500 Kilo, zegge f 10, maken velen in deze omgeving bezwaar te contracteereu, zoodat men uit goede bron verneemt, dat er in dit deel der Tielerwaard, hetwelk toch niet het onbelangrijkste deel is voor de beet wortelteelt, vele stemmen opgaan, om on derling een Bond te sluiten, die ten doel heeft, geen gehoor te geven aan de eischen der fabrikanten en derhalve onder zulke voorwaarden dit jaar niet te contracteeren maar liever door middel van een ander pro- dukt voordeel van hun land te trekken. DUSSEN, (Binnen.) Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. kerk zijn herkozen: Van den Koppel en Van Krimpen. Hoewel de strenge koude hier slechts van korten duur is geweest, heeft ze toch groote schade aangericht. Niet alleen zijn bjj vele menschen de appelen en de peren op den zoider bevroren, ook de vrnchteo in den kelder hebben bjj sommigen door den vorst geleden. Zelfs de aardappelen in de kuilen zijn niet vrjj gebleven. Een arbeider deed daaromtrent althans treurige ervarin gen op. DALEM. De gezondheids-toestand laat in het naburige Gorinchem voor het tegen woordige veel te wenschen over. Men spreekt van ruim 900 zieken. Dokters en apothekers hebben druk werk met hunne patiënten te bezoeken en te helpen. Onder deze zijn vele influenza-lijders, waarvan de vorige week reeds twee overleden zijn. Donderdag j.l. is het pad over dè rivier van Dalera naar Woudrichem weder opgebroken, en sedert heeft de overtocht per sehietschouw plaats. Zondagmorgen, circa 12y3 uur, heeft hier eene kleine be weging en verschuiving van het ijs plaats gehad, en is even boven de sluis blank water ontstaan. Voorts, zoover het oog reikt zit het ijs weer onbeweegljjk vast. Aan de verschillende polderbesturen in het distr. Tielerwttard, is de vraag gesteld, of het het getal poldermeesters, zooals tot heden, wil behouden, of wel dat getal met één wenscht verminderd te zien. Geërfden van den polder Dalem hebben met groote meerderheid voor het oude gestemd, zoodat het aantal poldermeesters hier op drie be paald bljjft. Op Dinsdag, 23 Jan. a.s. zal in de verschillende dorpspolders van de Tielerwaard verkiezing worden gehouden voor een hoofd- geërfde in plaats van den heer D. H. v. Aalst. Te Vuren is, ter vervanging van wjjlen den heer J. G. Krujjs, tot brieven gaarder benoemd diens zoon, de heer J. P. Kruijs. i a n altx ars I Men meldt, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken het voornemen heeft, over te gaan tot herziening der wet op het arm bestuur, en in verband hiermede de ge meentebesturen, door tusschenkomst van Ged. Staten, heeft uitgenoodigd tot beant woording van onderscheidene vragen omtrent de wjjze van armenverzorging in hun ge meenten. De Oud-Minister van Marine en gepen- sionneerd vice-admiraal F. L. Geerling, is Zaterdag te 's-Hage overleden. Door het centraal-comité tot bevordering van de aansluiting van Nederland bjj de Midden Europeesche tjjdregeling is de vol gende circulaire verzonden »Het zal u uit de dagbladen zijn gebleken, dat op 20 December j.l. in de vergadering van de Tweede Kamer door zeven leden van die Kamer, de heeren Beelaerts van Blok land, Van Beuningen, Dobbelman, Van Gjjn, Harte, Plate en Seret, ten motie is ingediend, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken om wettelijke voorzieningen te treffen tot aansluiting van Nederland bjj den Midden-Europ. tijd. Eerlang zal die motie een onderwerp van beraadslaging uit maken en zal daarover moeten gestemd worden. Wij vestigen daarop uw aandacht en twijfelen niet aan uw bereidwilligheid om te willen medewerken tot het in die motie uitgedrukte doel. Daartoe zal het ge- wenscht zijn, dat u en anderen bij gezegeld ri-quest, aan de Tweede Kamer instemming met die motie betuigen en op haar aanneming aangedrongen worde. Wanneer veleH dat voorbeeld volgen, zoo twjjfelen wjj niet ot de motie zal worden aangenomen en daar mede een belangrjjke stap zjjn gezet op den

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1894 | | pagina 2