Er is sprake van een tentoonstelling te Luik in 1898. Reeds is men bezig met bet noodige kapitaal te verzamelen, dat 2 mil- lioen zal bedragen. Te Aignes-Mortes, waar verleden jaar zulke bloedige botsingen tusschen Fransche en Italiaansehe werklieden hebben plaats gehad, is het weer eenige dagen zeer woelig geweest. Telken jaren om dezen tijd be geven zich een 1500 werklieden uit de omstreken naar het stadje om in dienst genomen te worden bij de zoutwerken van Peccais; onder deze werklieden waren altijd een paar honderd Italianen die door de maatschap pij werden aangenomen. Ook dit jaar hadden weer een aantal Italianen zich naar Aigues-Mortes begeven, waar reeds 1200 Fransche werklieden op eene aan stelling wachtten. Door de ondervinding geleerd, had de prefect gezorgd dat er een voldoende gewapende macht ter plaatse was, om zoo noodig botsingen te voor komen. Het bleef echter rustig, totdat de Fransche werklieden wegens het voortdurend toestroomen van Italianen een dreigende houding gingen aannemen. De maatschappij heeft toen bekend gemaakt, dat alleen Franschen in dienst konden genomen wor den de Italianen zijn daarop onder escorte van de gendarmes vertrokken, en de rust keerde spoedig terug. De politie te Marseille heeft groote moeite de Italianen, wien het verblijf in Frankrijk ontzegd is, buiten het land te houden. Mar seille heeft een vreemde bevolking van 82.000 zielen, grootendeels Italianen. Men weet thans zeker, dat verscheidene Italiaan sehe anarchisten, met een pruik op, of nadat zij hun baard anders hebben laten groeien, te Marseille zijn teruggekeerd. De prefect van politie heeft aan den Minister Dupuj gerapporteerd, dat een afzonder lij ke bewaking van de kuststreek van Cette naar Nice hem zeer noodig voorkomt, om vol doende oog te houden op de plaatsen, waar veel vreemde werklieden wonen. Het einde van een vegetariër. In Op- per-Hongarjje is een kleine kolonie van vegetariërs, waarvan de onlangs gestorven president een algemeen geacht man was. Vooral zijn geestverwanten schatten hem hoog, want hij was een model van hun stelsel. Sedert 30 jaren leefde hij uitsluitend van plantaardig voedsel, verheugde zich in een uitmuntende gezondheid en met trots wezen zijne volgelingen op hem, als het beste bewjjs hoe verstandig en navolgens waardig hun levenwijze was. Groot was dan ook de droefheid, toen de brave man, na een ongesteldheid van nog geen 24 uren, kwam te sterven. De vice-president had reeds een kranige lijkrede van buiten geleerd, waarin de afgestorvene werd ge prezen als een voorlichter der menschheid, in het bijzonder van de anti-vegetariërs, ter wijl men zjjn snellen, zachten dood ook "aan zijn levenswijze toeschreef. Op het laatste oogenblik haalde evenwel de dokter een streep door de rekening. Het sterf geval was hem reeds verdacht voorgekomen en de operatie bewees hem, dat de oude heer aan vergiftiging was gestorven en wel aan vergiftiging, veroorzaakt door on zuivere worst! Uit Livorno wordt gemeld, dat Lucchesi bekend heeft den Italiaanschen jounalist Bandi vermoord te hebbenbovendien heeft gehad zich op de verdediging voor te be reiden en die de vijanden van alle kanten te gelijk zagen verrijzen, slechts een Aanwen tegenstand. De stad zou haast zonder slag of stoot zijn ingenomen, hadden de gouver neur en de gurnizoens kommandant, die zich met de keur der troepen in het fort San-Juan hadden geworpen, niet besloten de worsteling tot het uiterste vol te houden. Daar was de strijd dan ook hevig; ware de tegenstand overal even hardnekkig ge weest, dan zouden de Boekaniers zich nooit meester van Carthagena hebben gemaakt. Het fort bestreek de geheele stadmen moest het tot eiken prjjs in handen zien te krijgen. Tien malen liepen de Boekaniers storm, tien malen werden zij van de muren neer- geslingerd. De avond vielmen zou weldra den strijd moeten staken. Ourson riep zijne dapperste wapenbroeders bijeen, en door l'Olonnais en de voor naamste vrjjbuitershoofden gevolgd, besloot hij een laatsten bes lissenden aanval te doen. Doch alvorens daartoe bevel te geven, riep hij Barthélémy tot zich. Welnu vroeg hij. Niets,antwoordde de Boekanier. »Men moet dien man vinden, zeker broedt hp een nieuw verraad.* »Ik vrees er voor,« sprak Barthélémy hoofdschuddendhij is naar Carthagena teruggekeerd, heeft er de schavuiten ver zameld, die hij aan boord van de goelet had geplaatst, en is met hen verdwenen. bjj mededeelingen gedaan, die aan het proces een verrassende wending zullen geven. Welke die mededeelingen zijn, wordt niet in het bericht gezegd. Een treurig drama wordt uit Berlijn ge meld. In de Swinemünder Strasse hing een slotenmaker, Patchkowski genaamd, zijn vrouw en 2 kinderen op. Het stoomschip der Castle-lijn Lismore Castle*, Zaterdag uit Southampton ver trokken, is te Plymouth binnengevallen, na bp Ouessant in een dikken nevel in aanvaring te zijn geweest met een onbe kend vaartuig, vermoedelijk het Duitsche stoomschip Porto Alegre* van Brazilië naar Hamburg, dat midscheeps aangevaren werd, spoorloos in de diepte verdween en naar men vreest, met man en muis is ver gaan. De »N.-Y. Herald* meldt, dat de politie een complot ontdekt heeft, om de kinderen van President Cleveland te ontvoeren. Het buitengoed, waar mevrouw Cleveland zich met de kinderen te Gray Gables bevindt, wordt zorgvuldig bewaakt. Volgens de >Lancet« zijn door dr. Haff- kine in Engelsch Voor-Indië 25.000 men- schen tegen de cholera ingeënt met twee soorten van stof, een zwakker en een ster ker. Na inenting met de zwakke volgt eenige onpasselijkheid en koorts. Na vijf dagen wordt de inenting met de sterke stof herhaald en steeds goed verdragen. Van de personen, die tijdens het heer- scben der cholera te Calcutta ingeënt wer den, is geen enkele aan de ziekte gestorven. Dr. Klein beweert, dat ook door inentingen met andere stoffen de kans, om door cholera besmet te worden, kan worden verminderd. De proeven worden nog voortgezet. In de latere gevechten op Corea waren de Japanneezen opnieuw overwinnaars. Zjj namen Seikwan en eenige onbeduidende stellingen. De verslagen Chineezen vluchtten in de richting van Koshin. Hun verliezen worden geschat op 500 dooden en gewonden. De Japanneezen bezetten thans Asan. Een Engelsch e zeeofficier, kapitein Lang, die geruimen tijd bevelhebber der Chineesehe marine is geweest, heeft eenige bijzonder heden medegedeeld over de sterkte der Chi neesehe zeemacht en zjjne opinie gezegd over den vermoedelijken afloop van den oorlog. Hp is van meeDing, dat de vloot eene ver gelijking met de Japansche best kan door staan de bemanning is goed geoefend en er heerscht goede tucht. De Chineesehe sche pen zijn zeer goed, alleen zijn de kanonnen wat ouderwetsch. Wat de pantserschepen be treft, die doen niet onder voor de Engelsche. Zp zpn gewapend met Armstrong-en Krupp- kanonnen. Vier jaar geleden was de Chineesehe vloot zeer sterk, en zij moet nu in onovertroffen condititie zpn. »Ik vrees echter, zeide kapitein Lang, dat de tucht verslapt sinds de Euro- peesche invloed is verminderd. Tegenwoordig is er geen hooggeplaatst Europeesche ambte naar bij de vloot, ofschoon er nog twee Engelschen te Wei-hai-We zpn. Toen ik na eenigzins lange afwezigheid terugkeerde, vond ik alles achteruitgegaan, en het is dus mogelijk dat dit de laatste jaren ook het geval is geweest. Tjjdens mijn bevelhebbersschap was de conditie der Chineesehe vloot van van dien aard, dat ik mij best met die der Japanners of met welke andere vloot ook had durven meten. Alles hangt er van af, hoe de Chineezen aangevoerd worden. Met een officier als admi raal Ting, dien ik niet zou aarzelen overal te volgen, zou de Chineesehe vloot een prach tige zeemacht zijn. Als de mannen vertrouwen hebben in hun aanvoerders, staan zij voor niets. De conclusie van kapitein Lang luidde als volgt Mijns inziens houdt China zijn zeemacht terug, daar het geen onnoodig gevaar wil loopen. Dit was het geval in den oorlog met Frankrijk, en ik geloof dat China zich nu kalm zal houden tot het een beslissenden slag kan slaan. Ik geloof niet dat de Chineesehe schepen zullen uitstoomen om de Japansche oorlogsschepen op te zoekenwaarschijnlijk zullen zij rustig blijven, totdat de kust van China wordt bedreigd. Op den langen duur lijdt het geen twijfel dat Japan geheel ver pletterd moet worden. Als China wil, kan het een oorlog een eeuw lang aan den gang houden. Het is een land, dat zelf in al zpn behoeften voorziet, en het maakt geen haast om het beoogde doel te bereiken. De Chi neezen haten de Japanners bitter, en ik geloof graag dat de oorlog naar het ge noegen van beide natiën is. Zooals ik hen ken, geloof ik dat de beide mogendheden den oorlog tot het uiterste zullen doorzetten, als men haar haren gang laat gaan. Ik geloof niet dat de Chineezen in Japan zullen landen, maar het is zeer wel mogelijk dat zij de Loochoo-eilanden nemen en de Japanners uit Korea verdrijven. De Chineezen zullen niet rusten voordat zij het zoo ver gebracht hebben. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden Gezien de circulaire van den heer Commis saris der Koningin van 4 Augustus 1894 (Prov. bijbl. 67.); brengt ter kennis van de veehouders in deze gemeente het navolgend schrijven van den Distrietsveearts. Breda, 2 Aug. 1894. De ondervinding leert, dat vee dat over slooten springt en zoo van besmette in on besmette weiden komt en omgekeerd, zeer gevaarlijk is voor het verbreiden der ziekte in grooter kring. Bij Koninklijk Besluit van 17 November (Stbld. No. 255) is aan de Regeering de be voegdheid gegeven, om ter voorkoming der verspreiding van genoemde ziekte, den vee houders te doen gelasten hun vee op te stallen of op te hokken. Nu ligt het voor de hand dat die maatregel al zeer spoedig zou worden toegepast op bovenbedoeld vee, terwijl bij weigering om aan die lastgeving te voldoen, proces-verbaal tegen den eigenaar zou worden opgemaakt en het vee in beslag genomen. De veehouders kunnen de daaruit voortvloeiende groote onkosten en onaan genaamheden voorkomen, door bjjtjjds hun vee, waarvan zij weten of vermoeden, dat het uit de weide gaat, met de hun welbe kende middelen te beletten of door slooten en afsluitingen te gaan, vooral in die streken of polders waar reeds besmet vee is. Ik heb de eer Uwe Excellentie in over weging te geven, om door tusschenkomst van H.H. Burgemeesters het bovenstaande of iets in dien geest, onder de aandacht der veehouders te doen brengen, en met het oog op het dringende van de zaak meen ik wel de vrijheid te mogen nemen eenigen spoed te verzoeken. De Districts-veearts, (t;et.) A. J. MONTENS. Hküsden, den 10 Aug. 1894. De Burgemeester voornoemd, S. YAN BEEST, L.-B. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 11 Aug. Wij maken onze lezers inzonderheid op merkzaam op het belangrijke stuk van den heer S. W. Middelkoop, Ontvanger der Registratie te Arnhem, voorkomende in het bijvoegsel van heden. Op 4 September a.s. zal het 50 jaar ge leden zpn dat het Departementaal Bestuur Heusden der vereeniging »Christelpk Hulp betoon* werd gekozen. Het eerst gekozene bestuur bestond uit de heeren: S. H. Gerritzen, predikant te Vlijmen, President; J. Westhoff, predikant te Dussen, Secretaris; C. F. J. Pape, predi kant te Heusden, Thesourier; B. van Veen, predikant te AalburgK. F. van Setten, predikant te DoeverenC. Dupser en L. Veerman te Heusden. Den 25 October d. a. v. werd de eerste vergadering gehouden ten huize van den heer C. F. J. Pape te Heusden, boven genoemd; de vereeniging telde toen reids 200 leden. Door een 10-tal jongelieden in deze gemeente is eene vereeniging opgericht, die onder den naam van »Rhetorica« zich ten doel stelt gedurende den aanstaanden winter rederijkersuitvoeringen te geven. Op gezag van eenige mndewerkers, die als goede declamators bekend zijn, durven wij hiervan iets goeds voorspellen. De uitvoeringen zullen in het Hotel »Con- cordia gegeven worden. De heer A. G. R. Kappers te Veld hoven, slaagde dezer dagen te 's-Hage, voor het tweede gedeelte van het examen voor Candidaat-Notaris. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. Kleinemnlder, thans onderwijzer te Panner- den, behaalde deze week de akte voor Hoofd onderwijzer. WIJK. Bij Kon. besluit is erkend de Vereeniging tot stichting en in standhou ding van Scholen met den Bijbel op Geref. grondslag te Wijk en Aalburg De heer W. A. Bouman, onderwijzer te 's Gravendeel, geboren alhier, behaalde de vorige week te 's Gravenhage de acte Fransche taal. HERHT. Ten bewijzj, dat hier goede paarden aangefokt worden, kan dienen dat voor een zwart hengstveulen, dat nog geen 3 maanden oud is, toebehoorende aan den landbouwer H. Verhoeven te Luttelherpt reeds vergeefs de som van f 150 is geboden. WOUDRICHEM. In de jongste verga dering van Stemgerechtigde Ingelanden van het waterschap Hons wijk is Joost Holster Esq. benoemd tot lid van het bestuur en en wel met algemeene stemmen. SLEE UW IJK. Het jachtrecht in het waterschap »Sieeuwijk« is verpacht aan den WelEd.Geb. heer H. Muller te Gorinchem, voor den tjjd van drie jaren. DALEM. Te Vuren heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan. De heer C. M. v. Tujjl, onderwjjzer te Vuren, is als zoodanig benoemd aan de openbare school te Ameide. De handel in aardappelen wordt levendiger. Aan den afslag te Vuren worden de Turken thans druk afgeleverd ad f 1.80 en f 1.82s per H.L. 2 5in nenland. De burgemeester van Aalsmeer schrijft aan de Amsterdammer: Tot mjjne verwondering mocht ik tot heden nog niets in de hoofd bladen lezen over de schade, den ingezetenen dezer ge meente toegebracht door den hagelslag van 6 Aug. jl., waarom ik mjj verplicht gevoel daarover iets mede te deelen. Bij een door mij ingesteld onderzoek is gebleken dat de schade aan bijna alle inge zetenen mijner gemeente toegebracht, door den hagelslag van 6 Aug. jl. ruim f 12000 bedraagt alleen* aan glazen van broei bakken en kassen, dat de schade aan bloemen, planten en veldgewassen geleden, onschat baar isdat ik hoop, wanneer er een be roep gedaan mocht worden op het Neder- landsche volk, ook de ingezetenen van Aalsmeer mild mogen worden bedacht. Over het internationaal spinners- en wevers-congres, dezer dagen te Manchester gehouden, bevat het »Soc. Weekbl.* een artikel. Nederland was daar vertegenwoordigd door Gerrit Bennink te Hengeloo. Door hem wer den omtrent Twente de volgende mededee lingen gedaanIn Twente verdienen de wevers 17 frs. per week op 2 getouwen voor 62 tot 65 uren werken. De spinners te Hengeloo in de grootste fabriek verdienen de groote spinner 23 frs., de groote draadmaker 1314 frs., de tweede 89 frs., de monteerder 5 frs. Daar werkt men op molens van 750 spillen. Op 2 en 4 getouwen verdienen de wevers te Enschedé 1520 frs. per week, op zes getouwen gaan zij tot 25 frs. De buitenwevers, op een paar uren af stand van 'Enschedé, verdienen, als te Al- meloo, slechts 1012 frs. op 2 getouwen. Volgens de statistiek zpn de loonen in de laatste twintig jaar in Twente gedaald, voor de wevers met 40 pCt., voor de spinners met 30 pCt., wel te verstaan wanneer men rekening houdt met het stijgen van het voortbrengsel. De volgende motie werd op het congres aangenomen Dit internationaal congres noodigt de Regeeringen van Amerika en Europa uit, het maximum-aantal uren dagelijkscben arbeid op acht-en-veertig te stellen voor volwassenen en kinderen van beiderlei kunne. Voorts dringt het congres bij d<? arbeiders van alle landen aan op aaüdrang bij de verschillende Parlementen, ten einde met alle mogelijke wettige middelen, met name door de verkiezing van arbeidscandidaten voor de onderscheidene wetgevende lichamen, den wettelijken achturendag te verkrjjgen.* In haar verslag over het congres maakt »The Daily Chronicle,* na vermeld te hebben, dat Bennink een der zittingsdagen als voor zitter fungeerde, de volgende opmerking »Het verdient de aandacht, dat de heer Bennink van beroep horlogemaker is, en de verklaring der Ned. spinners, waarom zij een horlogemaker zonden om hen te vertegenwoordigen, hierin ligt, dat »de zwarte lijsten* in hun land zulk een uit breiding hebben gekregen, dat geen Ned. spinner of wever zich in het openbaar bjj een internationaal congres druft aan te sluiten. Een valsch bankbiljet van f 100 is te Leeuwarden in beslag genomen. Toen Maandag in een der jutefabrieken van de firma Ter Horst Co. te Rijsen eenige jongens wegens een vergrijp ver wijderd moesten worden, meenden de wevers voor hen party te moeten trekken en staakten het werk. Dinsdagmorgen hebben zij dit niet hervat en 't gevolg daarvan is, dat thans de geheele fabriek stilstaat. Tot hand having der orde zijn een tiental inaréchaus- sées aangekomen. Ongeregeldheden hebben echter niet plaats gehad. De Raad der gemeente Doorwerth (Geld.) heeft, naar aanleiding van de circulaire van den Commissaris der Koningin in dat gewest om de jaarwedden van de gemeente-veld wachters meer in overeenstemming te brengen met die der rijksveldwachters, welke thans minstens f 600 bedragen, besloten de jaar wedden voor de gemeente-veldwachters met f 100 te verhoogen. Door de Amerikaansche regeering is een geneeskundige naar Rotterdam gezonden, die alle tusschendeks-passagiers die naar Amerika wenschen te vertrekken, vóór hunne inscheping geneeskundig moet onderzoeken. Reeds zgn eenige passagiers niet tot ver trek toegelaten. De vrouw uit Groede, veroordeeld wegens verzuim van aangifte van den moord te Marolleput, is door het gerechtshof in appèl van alles vrijgesproken. De graven der Gorcumsche martelaren te Brielle werden dit jaar door 10734 bede vaartgangers bezocht, tegen 11620 in het vorige jaar. Bij de teraardebestelling van den metse laar Van Veelen, die dezer dagen in het volkszeebad te Scheveningen zoo jamuierljjk omkwam, heeft te 's-Gravenhage eene bot sing plaats gehad tusschen de socialistische geestverwanten van den ontslapene en de politie. Deze had geen vergunning gegeven om den overledene onder het roede vaan del* te begraven. Dit verbod werd over treden en vandaar eene botsing, waarbij de politie zich verplicht zag geweld te gebruiken. Een der tot den volgstoet. behoorende per sonen werd bjj de charge der politie zoo danig aan het hoofd gewond, dat hij per rader baar naar zjjn woning moest vervoerd worden. De banier, door twee vrouwen krachtig verdedigd, werd door de politie in beslag genomen. Een talrjjke politiemacht wachtte op de begraafplaats te 's-Hage het lijk van Van Veelen op Geweerd werden allen, die niet tot den stoet behoorden en ook banieren werden niet toegelaten. Dientengevolge werd er opgedrongen. Aan het graf werd o.a. ge sproken door Domela Nieuwenhuis, die zich over het voorgevallene in ironischen zin uit liet. Op weg naar de begraafplaats zag de inspecteur van politie zich verplicht zjjn degen te trekken. De stoet werd geheel verbroken, zoodat degenen die in de rjjtuigen hadden plaats genomen moesten uitstappen. Tegen ver schillende personen is proces-verbaal opge maakt. Omtrent den diefstal te Emmerik gepleegd verneemt de »Arnh. Ct.« nog het volgende: De vjjf dieven waren tot dusver bij Ober- hausen werkzaam en Zaterdagavond te Emmerik aangekomen. Zondagnacht zouden zij eerst geprobeerd hebben in een borstel- fabriek in te breken, waarin zij door het naderen van een persoon verhinderd werden. Toen zjj nu hun slag wilden slaan in den winkel van den horlogemaker Gipkens, opende een der beambten van het tegen overliggende postkantoor, door het spektakel ontwaakt, een venster, doch werd door een der inbrekers met een revolver bedreigd zoo niet spoedig het venster sloot. De be ambte kon door de duisternis echter niet onderscheiden wat op straat voorviel en dacht, dat er een vechtpartjj was. In het huis van Gipkens ontwaakte echter niemand. Van de 207 gestolen horloges zpn 160 170 teruggevonden. De overige denkt men terug te vingen bjj den vjjfde der bende, die nog zoek is. Men meldt uit Harlingen Een voerman van bier, een gezelschap rondrjjdende, ontdekte, dat aan den weg bjj het naburig Pietersbierum eene vrouw aan den waterkant met iets bezig was, dat haar nogal inspanning kostte. Door bet riet kon hij niet zien wat zij daar uitvoerde, maar naderbij komende, bemerkte hij dat zij een knaap van ongeveer zes jaar met het hoofd onder water trachtte te houden. Eerst be proefde zij hem er voorover in te duwen, maar door het hevig tegenspartelen van den jongen gelukte dit niet; toen wist zij hem achterover tot aan de borst er in te houden,. Opgeschrikt door het schreeuwen van den voerman, verwjjderde de vrouw zich jilings met den knaap. De firma de Wed. J. de Jonge, te Am sterdam, heeft in haar bezit een rijksdaalder, welke door de Nederlandsche bank is ge weigerd. Het merkwaardige hiervan is, dat dit muntstuk met de beeldenaar van Koning Willem III en het jaartal 1871, slechts ia geen enkel opzicht van een goeden rjjks1- daalder afwijkt, dan dat deze nl. een hooger zilvergehalte heeft, en dus feiteljjk meer waard is. Hierin moet de reden worden gezien waarom de bank den rijksdaalder niet door brak, zooals gewoonljjk bjj valsche munt stukken geschiedt, maar hem alleen wei gerde omdat hij niet door de munt was geslagen. Met het oog op de vele winkels van haar broodfabriek heeft de firma De Jonge zich thans gewend tot den minister van finan- Slot volgt. Aan Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Het mond- en klauwzeer, onder het vee, dat voor ongeveer drie weken door van de Rotterdam8che markt gekomen runderen in onze provincie werd overgebracht, breidt zich te Fpnaart en Willemstad, in den omtrek der oorspronkelijk besmette weideD, min of meer uit.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1894 | | pagina 2