Hel Laud van Heusèn en lllena. de Lanrolraal en de ISoniinelervvaard. TWEEDE BLAD. Assurantiën (tegen vaste premie.) c. BLOK, UitgeverL.. J. VËKfiMAN, Heusden. M 1439 ATEltDA'jr 21 SEPT. 1895. tot de Cristenmoord in China, zjjn in tegaa- De London and China Telegraph heeft van Gebouwen, Inboedels, Oogst- en Veldvruchten, Vee enz., Werkendam VOOR O Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prfisve. hooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagavond ingewacht. VERVOLG BUITENLAND. Te Keulen loopt het gerucht, dat de rjj der opzienwekkende onthullingen, het be heer van sommige krankzinnigengestichten betreffend, nog niet is afgesloten: zoowel te Keulen als te Andernach houdt de justitie zich ijverig bezig met een geval van weder rechtelijke vrijheidsbeneming. Een jonge man van gegoede familie moet vier jaren lang in een gesticht der Rijnprovincie opge sloten gehouden zjjn, ofschoon hij volkomen bij zijn verstand was, en eerst na tal van pogingen tot ontvluchting gelukte het een bloedverwant van den jongen man, dezen te bevrijden. Naar de »Neueste Naehrichten« meedeelen is tusschen Freiberg en Oederon een trein met militairen, die het 133e regiment in fanterie van de manoeuvres van Zwickau terugbracht op een goederentrein geloopen. Vijf wagens van den militairen trein en iwee van den goederentrein werden ver brijzeld. Nog 's nachts werden 45 gewonden en 8 dooden naar Chemnitz gebracht. De dooden behooren meest tot de le compagnie. Berichten uit Napels melden een toe nemende werking van den Vesuvius. Dui zenden menschen begeven uit Rome zich er heen om het schouwspel te zien. Een later bericht meldt Breede lavastroomen dalen van den Vesu vius neder en maken een deel van den grooten weg onveilig. Een militaire opstand is uitgebroken te Goa tengevolge van een weigering van de administrateur om waarborgen te geven met betrekking tot de soldij, die gevraagd wordt door de troepen, welke bevel hebben ge kregen om zich naar Afrika in te schepen. Meer dan 500 manschappen met hunne officieren weigerden zich in te schepenzij schoten twee schildwachten dood en trokken met hunne wapenen en ammunitie naar de provinciën Novas en Conquistas. Er ontbreken voldoende strijdkrachten om den opstand te onderdrukken. Nu schijnt tr toch werkelijk een oplossing te zijn gevonden van het Armeniseh vraag stuk. Hoe die oplossing is, weet men nog niet, want de twee telegrammen die het heugeljjk nieuws meedeelen, spreken elkander tegen: volgens het eene hebben de drie mogendheden besloten, de laatste voorstellen van den Sultan aan te nemen, en volgens het andere heeft de Sultan verklaard dat hg de laatste voorstellen van de mogendheden aanneemt. Maar de zaak schijnt in orde te zijn, en daar komt het op aanwant de toe stand was onhoudbaar. Uit Sofia wordt gemeld, dat men evenmin voornemens is, Boris orthodox te laten worden als verdere pogingen te doen, om een toe nadering tot Rusland te bewerken. woordigheid der consuls ter dood gebracht. Terwijl de Engelsche consul geen moeite heeft gehad om de terechtstelling te bewerken van de Chineezen uit de volksklasse die deel hadden genomen aan «le moorden te Koetsjeng, is het hein niet gelukt de Chi- neesehe bewindhebbers ertoe te krijgen, den onderkoning en de hooge ambtenaren, die verantwoordelijk zijn voor de misdaden, ge streng te straffen. Men denkt dat de Engel sche regeering zal aandringen op het straffen van de schuldigen, en tot dat doel pressie zal oefenen op de Chineesche regeering. Volgens berichten van het Deensehe han delsstation Angmagsalik, aan de Oostkust van Groenland, hebben eskimo's tweemaal tegen het einde van Juli een driemaster met korten voormast in het drijfijs zien vast zitten, de eerste maal bij Saamiligak, op 65 gr. 45 min. N.breedte, en 36 gr. 15 min. W.lengte, en de tweede maal bij Sermilik, 65 gr. 20 m. Noord en 38 gr. West. Men vermoedt dat dit schip »Fratn« is van dr. Nansen, terugkeerende naar Europa. Het blijkt, dat de Tsaar een commissie heeft ingesteld voor de werkinrichtingen. De oekas, uitgegeven den 13en September, zegt, dat het. 't streven van den Tsaar is, om het lot der onbemiddeldon te verbeteren door hun eerlijken arbeid te verschaffen. Het zal de taak der benoemde commissie zijn om de bestaande werkinrichtingen te steunen en de oprichting van nieuwe te be vorderen. Naar men weet staat de commissie onder bescherming van de Tsarftsa. Op haar aan drang, heet het, zal ook de reorganisatie der Russische armenzorg woiden ter hand ge nomen. Met hoeveel belangstelling deze zaak ver nomen wordt en wat men hiervan hopen durft kon bljjken uit hetgeen wjj in een ander blad hieromtrent lezen, rij,: Een poging tot oplossing van de sociale quaestie verwacht men zeker wel in de eerste plaats van Petersburg niet. Toch is aan het initiatief van keizerin Alexandra Feodorowana te danken een ukase van 13 dezer, naar 't in dit gewichtige schrjjven heet geïnspireerd door het verlangen om het lot van alle getrouwe onderdanen te verzachten door hun eerljjken arbeid te ver schaffen. Op grond van dit loffelijk bedoelen wordt gesticht een curatorium voor werk inrichtingen en werklie^enasyls. Het eigen- Ijjke doel is de bestaande instellingen van dien aard te steunen en in aantal te ver meerderen en dit doel komt onder bescher ming van de czarine, kan zich dus onge twijfeld verheugen in den daadwerkelijken steun van allen, die ten hove een wit voetje willen hebben. Een rijk arbeidsveld heeft de jonge czarina zich gekozende armverzorging in Rusland is allerellendigst en wie weet hoe spoedig elke stad van eenige beteeken is nu haar werkinrichting en haar asyl heeft tot ver zachting van het lot der misdeeldentot verschaffing van werk en onderkomen aan hen, die 't niet hebben en tot geregelden aanwas van de populariteit van haar, die vóór dezen heette prinses Alix Yon Hessen. Men bericht, dat aan boord van de »Con- cordia,op reis van Majoenga naar Frar krjjk, nii-t minder dan 43 zieke soldaten zi«n be zweken. Aan boord van de Shainroek, die Zondag te Ponton kwam, zouden 41 sol daten gestorven zijn. Weer wordt de vraag gesteld waarom aan die ongelukkige ge wonden en zieken de lange reis naar bet vaderland niet bespaard wordt en zij niet vervoerd worden naar het eiland Reunion. De senator Rane heeft den minister van oorlog kennis gegeven, dat hij plan heeft op een interpellatie over deze handelwijze- der regeering. Zeven Chineezen, die hebben aangezet uit Sjanghai bericht ontvangen, dat in den morgen van 5 Augustus een Nederlandsch civiel-ingenieur, die met name genoemd wordt, vroeger te Jokohama doch sedert cort te Sjanghai wonende, aaB een hotel te Woesoeng aankwam in een toestand van uitputting en bijna geheel ontkleed, ver jarende dat hij op den weg door Chineezen was beroofd geworden. De eigenaar van het ïotel, de heer Goltstein, voorzag hem van deeren en bood hem een rijtuig aan, om naar Sjanghai terug te keeren. De ingenieur sloeg dit af en bleef in het hotel dien nacht. Den volgenden morgen, 6 Augustus, is üp, in de rivier badende, verdronken. Aan boord van de »Iona« brak brand uit in de 2e klasse kajuit, door vrouwen en dnderen bezet, 16 of 17 te samen. Men stelde dadelijk alles in het werk om haar te redden; aemanning en passagiers deden hun best, maar een dikke rook belette het reddings werk. Men weet, dat zes vrouwen en een kind omkwamen de verslagenheid aan boord was algemeen, toen de brand eindqljjk ge- bluscht was en de omvang van den ramp bekend werd. Andere lezingen van het gebeurde zeggen, dat het vuur uitbrak in de lampenkamer en de wind de vlammen in de richting van het vrouwenverblijf dreef. De stewardess, een jong meisje, kwam op dek in haar nacht gewaad, dat reeds vlam had gevat en maakte alarm. Daarna snelde zij weder in het brandende vertrek terug om een kind te redden, doch moest haar heldhaftige poging met den dood bekoopen. Er vielen hartver scheurende tooneelen voor. Naar aanleiding van dit ongeval zegt de Daily News, dat, terwijl men in de gebouwen het aantal uitgangen en nood-uitgangen steeds vermeerdert en allerlei maatregelen van voorzorg tegen brand neemt, dit aan boord van de beste schepen te wenschen overlaat. Het grootste gevaar, als er iets gebeurt, is juist dit, dat men niet aan dek kan komen. Wederom hebben de Kabylen van bet Rif een schip bij windstilte aangevallen, doch thans een onder Engelsche vlag. De zeilen, kleeren der bemanning en 600 dollars aan geld werden meegenomen, 't Blijkt in de Middellandsche zee, ten spijt van de onlangs plaats gehad hebbende bestraffing, nog altijd niet pluis te zijn. In den laatsten tijd zijn eenige schokken van aardbeving in den Zuidhoek der Trans vaal voorgekomen. Medio Augustus voelde men te Worcester twee bevingen, op elkaar volgende na een pauze van 10 tot 12 seconden. VERVOLG BINNENLAND. Door den kolonel van het Leger des Heils in Nederland is tot directeur van de Land- kolonie te Barneveld benoemd de heer Mansing, chef der Stadkolonie te Arnhem. Door den gemeenteraad van Barneveld is met het oog op het stichten der Landkolonie besloten den zandweg, loopende door de ter reinen, te vervangen door een straatweg. Bij de exploitatie van de stoomtram aldaar zal een halt bij de kolonie geplaatst worden, opdat goederen uit Frankrjjk, Duitsehland en Engeland vice versa, komende uit stichtingen van het Leger des Heils uit die landen, on middellijk op de terreinen der kolonie recht streeks ontvangen en verzonden kunnen worden. Verpleegden uit onderscheidene toe- vluchten vertrekken naar de Landkolonie om de huizen te bouwen. Hoogstwaarschijn lijk zullen reeds in dezen winter ontslagen verpleegden uit bedelaarsgestichten en ge vangenissen van de Landkolonie partij kunnen trekken. Een paar jongelui, een heer en eene dame, te Antwerpen woonachtig, waren het ouder lijke huis ontvlucht en met elkander naar Helder gespoordin een der hotels aldaar namen zij als man en vrouw hun intrek. Donderdagavond maakten zjj een wandeling en lieten door een jongen, dien zij op den weg ontmoetten, verschillende inkoopen doen: een potlood, een flesch cognac en een leeren riem. De vreemdelingen keerden daarop naar hun hotel terug, schreven een brief en lieten dien op de post bezorgen. Vrijdagmorgen verlieten de jongelui het hotel, en een uur of wat later, in den namid dag, keerden zij daarin druipnat terug. De natte heer vertelde dat de dame te water was geraakt, dat hij haar haa gered. Maar waartoe diende de gekochte riem dan en de flesch cognac? Een en ander kwam den hotelhouder tamelijk verdacht voor en lij waarschuwde de politie. Had men hier met een paar levensmoeden te doen, dan ron zij er een oogje op houden. En de politie jemoeide zich dan ook met de zaak en hield de jongelui in het oog, tot Zaterdagavond de vader van den jongen man uit Antwerpen naar Helder kwam om zjjn spruit en diens gezellin naar de ouderljjke woning terug te voeren. Zondagmorgen verliet het drietal in de beste harmonie per eersten trein de ge meente Helder. Naar »de Telegraaf* verneemt, is door de weduwe Robbemond geboren De Vries, te Nijmegen, eene aanklacht ingediend be treffende eene mishandeling haren 11-jarigen zoon Johannes Jacobus aangedaan op de weesinrichting te Neerbosch. De aanleiding tot deze aanklacht is, naar men aan dat blad schrijft, het volgende: Johannes Jacobus Robbemond, verpleegde in genoemde inrichting, had op Donderdag den 5n September j.l. met Hendrik Korver, 14 jaar oud, eveneens verpleegde aldaar, eenige appelen uit den boomgaard der in richting weggenomen. Spoedig werd dit aan de tuinjongens door een der weezen medegedeeld, waarop de tuin jongens Piet Duinmejjer en Gerrit van Ree aan zekeren Landewjjk last gaven, om Robbe mond en Korver te gaan halen. Hendrik Korver wist te ontsnappen, doch Robbemond werd naar Duinmejjer en Van Ree gebracht, die zich bevonden in den berg plaats der tuingereedschappen. Nu begon de bestraffing. Robbemond werd door twee jongens aan gepakt, de een nam hem bjj zijne armen en de andere bjj zijne beenen en nu sloeg Duin mejjer met een stuk hout en Van Ree met een croquethamer. Terwijl deze slagen werden toegediend, hing Robbemond, zooals uit bovenstaande valt op te merken, alzoo in gestrekte houding boven den grond. Na afloop der uitgedeelde slagen, die terecht kwamen op de billen en het linker dijbeen, lieten de jongens, die Robbemond hadden vastgehouden, hem eenvoudig op den grond vallen. Robbemond, eenmaal opgestaan, moet toen nog een paar trappen met den klomp van Duinmeijer hebben gekregen. Ten bewjjze, dat de klappen nog al hevig geweest zijn, kan hieruit worden opgemaakt, dat het Robbemond moeielijk viel te zitten in school, zoodat hij een tijd in het gras is gaan liggen, om eenigszins te bekomen. Den daaropvolgenden dag, toen Korver en Robbemond in school waren, werden zij bjj den hoofdonderwijzer geroepen en door dezen gebracht bij een der mede-directeuren, den heer D. van 't Lindenhout, zoon van den heer Joh. van 't Lindenhout. Nadat een en ander door de jongens was medegedeeld, werden Robbemond en Korver op last van genoemden heer D. van 't Linden hout naar den cachot gebracht. Robbemond kwam er goed af, trouwens, deze had al een flink pak beet, men spreekt zelfs van een twintigtal slagen minstens met hout en hamer te zamen. Korver kreeg enkele lichte slagen met een s^ok op zijne billen. Het transport naar de cachot geschiedde door den heer Gerritsen, een surveillant, die hun ieder een keer 4 sneden roggebrood met water had gebracht, terwjjl zij daar ver toefden van Vrijdag vóórmiddag elf ure ongeveer tot Zaterdag d. a. v. half twaalf, dus 24 uren. De weduwe Robbemond, die behalve den mishandelden jongen er nog een jongentje had, heeft beide kinderen thuis gehaald. De eerste bjjeenkouist der Commissie van Rapporteurs over de kieswet is thans be paald op Dinsdag. De tegen jl. Dinsdag voorgenomen samenkomst kon wegens ver hindering van één der leden niet gehouden worden. Een feit is het, dat te Rotterdam bij een slechts eenigszins hoogen watervloed in de buitenstad alles wordt onder water gezet, het geen niet alleen een groot ongerief is, maar tevens groote schade na zich sleept. Daarbij komt, dat de stormvloeden steeds hooger en hooger worden en zelfs voor groote overstroomingen gevaar opleveren. Dit gaf den heer W. Brandsma Jzn. aan leiding de mogelijkheid te bespreken der verdediging van de Rotterdamsche buiten- stad tegen hoogen vloed. In een vergadering der »Vereeniging voor gemeente- en volks belangen* leidde bjj dit punt dezer dagen in. Het resultaat van zijn overwegingen was, dat dit te bereiken was door het leggen van een voldoend hooge bedjjking van den Oostzeedjjk naar Schielands hoogen zeedijk aan den Schiedamschen dijk, met sluizen op die plaatsen, waar de havens in direct contact met de rivier staan, nl. het Boeren- gat, de Koningsbrug en de Leuvebrug, welk middel reeds vroeger werd aanbevolen door Conrad en Beijerink, terwijl hjj tevens wees op de goede resultaten hiermede te Vlaar- dingen verkregen. De kosten van een der- geljjk werk worden door den heer Brandsma begroot op f 600.000. Daar de sluizen, door hem bedoeld, alleen bjj hooge vloeden ge sloten behoeven te worden, zouden zjj voor de scheepvaart hoegenaamd geen bezwaar opleveren. De jachtopzichter B. te Hern, nabjj Maesejjck, is vermoord op den weg, nabij zjjn woning, gevonden. De twee daders hebben de vlucht genomen. Eene voorloopige proefneming met de bieten-rooimachine van Frannet-Wauthier heeft in tegenwoordigheid van den voor zitter en secretaris der Hollandsche Maat- schappjj van Landbouw, de directie der suikerfabriek »Hölland« en eenige land bouwers, in den Houtrakpolder plaats gehad. De resultaten waren zoo onbevredigend, dat de aangekondigde proefneming op 24 September niet doorgaat. De kleine bieten bleven meestal onaan geroerd, de groote werden wel is waar uit den grond getrokken, doch het schoonmaken en afsnijden liet zeer veel te wenschen over. Men zal trachten de noodige verbeteringen aan te brengen. De pogingen door eenigen der exploitanten van Oud-Hollaadt op de Amsterdamscne tentoonstelling aangewend om het stadje nog een jaar te behouden, schjjnen, wanneer de toestemming van het gemeentebestuur wordt verkregen, te zullen slagen. De eigenaars der grootste inrichtingen hebben al voorloopige contracten geteekend om opnieuw de huisjes te huren, terwijl voor de huisjes van hen die niet willen bljjven al een dertigtal aanvragen zjjn van exposanten van het terrein buiten Oud- Hollandt. Daar de »hoop des Vaderlands* te Utrecht, zich evenmin als die in de hoofdstad onbe tuigd wil laten, hadden eenige knapen (bengels ook al goed) van pl. m. 9 jaar wat steenen op den Oosterspoorweg gelegd. Uit ergernis, dat het den machinist gelukte cïoor sterk remmen de mogelijkheid van een on geluk te voorkomen, smeten zij vervolgens met steenen naar den trein, en hadden de satisfactie de ruit van een coupé te ver- brjjzelen. ADVERTENTIËN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1895 | | pagina 5