let Laud van Heusden en tena, tie Langstraat en de Bonimelerwaard. TWEEDE BLA ZATERDAG 30 MEL 1896. "et land van altena- VOOR Dit blad verschjjnt "WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO. Franco per post zonder prjjsve.hooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Uitgever: Lu J. YEEHMAH, Heusden. 1491. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/i ct. Groote letters Daar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagavond ingewacht. VERVOLG BUITENLAND. De kroning van den Czaar. Vervolg van ons nummer van Woensdag.) Nauw was de laatste slag van zevenen van den toren van Iwan den Groote weg- gebomd, of kanongebulder dreunde over de stad Moscou, om den volke kond te doen dat het de dag was der plechtige kroning van den Keizer aller Russen en ziju gemalin. En in het brommen der kanonnen mengen de verschillende kerkklokken haar eentonig, zwaarmoedig geluid, zoodat zelfs de meest onbekende met de gebeurtenissen van den dag de overtuiging moest krijgen, dat er iets plechtigs, iets verhevens zou moeten geschieden. En toch ook weer iets opwekkends, iets aangenaams. Dat vertelden de verheugde, opgeruimde gezichten van Moscou's bevol king, de vlaggen die klapten in het zachte ochtendwindje, de bloemen die schitterden in de eerste morgenstralen, het groen, dat nog parelde van den morgendauw. TroepeR zetten in dubbele gelederen den weg af van het paleis tot aan de kronings kerk, aan welker deur twee kranige officieren op post staan, met getrokken sabel, den helm in den arm, onbeweeglijk als uit steen gehouwen. En langs den weg stonden weel derig versierde tribunes, van de Roode Trap tot aan de Kathedraal, die reeds in den vroegen morgen bezet werden met een uit gelezen gezelschap, waaronder de van dia manten schitterende Aziatische gasten, die plaats namen in do twee verdiepingen hooge hoofdtribune. Men zag daar den Khan van Khiwa en den emir van Bokhare met zijn jeugdigen troonopvolger, die dient in het Petersburgsche pages-corps, eerst onlangs tot luitenant der kozakken werd benoemd en thans de uniform droeg van zijn corps. De tribunes worden verbonden door een bonte keten van menschen, die een toegangs kaart hadden ontvangen, en die geduldig stonden te wachten aan de zoomen van het roode tapjjt, dat van hst paleis naar de kerk is gelegd. Eensklaps schetteren def trom petten, het kanon begint weer te bulderen, de klokken te luiden en uit de opgepakte menigte stijgt één luide kreet op van wel kom aan de keizsrin-weduwe, die statig de roode trap afschrjjdt, voorafgegaan door twee koeriers, vier hof-fouriers en een Ka- merfourier, op welke beambten een aantal hoogwaardigheidsbekleeders volgen. De keizerin-weduwe droeg een kleed van zilverbrocaat, van voren bezaaid met dia manten; het hoofd prijkt met een kroon van brillantende keizermantel van goud- brocaat, gevoerd met hermelijn, wordt door hofbeambten gedragen. Onder een gouden baldakjjn, gedragen door hofbeambten, daalt zjj de trap af, gevolgd door de grootvorsten, hun echtgenootcn en de doorluchtige gasten bp het kroningsfeest. Plechtig begaf de stoet zich naar de kerk, waar de keizetin ontvangen werd door den metropolitaan, die haar het kruis en wijwater aanbood. In de kerk nam zjj plaats op een troen, waarboven ten baldakjjn. Na twintig minuten schetterden wederom luide fanfares, ten teeken, dat het keizerlijk echtpaar zich opmaakte naar het kerkge bouw. Gardes, kamerheeren en ceremonie meesters openden den stoet, gevolgd door veertig verschillende deputaties, eindigende met senatoren, ministers en den Rijksraad. Eensklaps werd het doodstil. Op de bo venste trede der trap werd de Rjjksbanier zichtbaar, en langzaam, sleepend nadert de volgende processiehet collier van de orde van Sint Andries van H. M. de keizerin Alexandra Feodorovna; 'aet Rjjkszwaard, de Rijksbanier, het Rijkszegel, de keizerljjke mantel van Z. M. den keizer, de Rijksappel, de scepter, de kroon der keizerin, de kroon des keizers, elk gedragen door hooge dig nitarissen en geflankeerd door aides de camps, van den keizer, generaals a la suite, een peleton van het regiment der garde van de keizerin, de hofmaarschalk, dragende de teekenen zijner waardigheid, enz. En eindeljjk de keizer. Donderend rolt het gejubel der menigte door de lucht als de jeugdige keizer met zijn hoogst ernstige, strakke gelaat en in zijn eenvoudige uniform verschijnt, zijn jeug dige, sehoone gemalin aan de hand voerende. De keizer draagt de uniform van kolonel van het regiment van de garde der Preo- bagensky's, de borst enkel versierd met de orde van Alexander Newsky. De keizerin, in het wit. gekleed, draagt als eenig ver siersel de orde van St. Catbarina; haar hoofd is ongedekt, twee haarlokken vallen, volgens ouderwetsch mode, langs de slapen. Aan den voet der trap heffen 16 generaals, adjudanten des keizers, den prachtigen gou den, met struisveeren versierden baldakjjn op, waaronder de keizerlijke majesteiten naast elkaar voortschrijden. Onmiddellijk achter hen volgt de gees telijkheid de aartsbisschoppen en de me tropolitanen van St. Petersburg, van Moscou en van Kief, twintig andere aartsbisschoppen en bisschoppen en een menigte diakenen dan een peleton gardes, de vertegenwoor digers van den erfljjken adel, de vertegen woordigers van den handel en de groote industrieelen van Moskou. Een peleton gar des sluit den stoet. Aan de poort der kerken werden Hunne Majesteiten ontvangen door den metropo litaan van Moskou, die de insignes zegende en den vorsteljjken personen wijvaten en het kruis aanbood. Dan treden keizer Ni- colaas en zijn gemalin de Uspensky-kerk binnen, welker deuren onmiddellijk gesloten worden. Reeds om 8 uur waa de Kroningskerk zich beginnen te vullen. De uitgenoodigde personen: de leden van het diplomatieke corps, de grootvorsten, de grootvorstinnen, de buitenlandsche vorstelijke personen met hun gevolg in schitterende uniformen, namen plaats rechts en links van de troonzetels. De keizerin-weduwe, die om 9 uur binnen kwam, werd met gejuich begroetom kwart voor tien verschenen de keizer en de keizerin, waarna de plechtige kroning onmiddelljjk plaats greep. Aangrjjpend moet het oogenblik zijn ge weest, toen de jonge vorstin, gehuld in den hermeljjnen keizermantel, neerknielde voor haar gemaal, die haar eenige oogenblikken peinzend aanstaarde, en daarna met eenige ontroering haar de kroon op het hoofd zette, om haar vervolgens op te heffen en te om helzen. De keizerin-weduwe was de eerste, die het jonge paar kwam geluk wenschen. Toen ook de gelukwenscken van de andere bloed verwanten in ontvangst waren genomen, las de diaken de verschillende titels voor van den Czaar. Het meest treffende tooneel moet geweest zijn, toen de keizer, na staande het voorlezen zijner titels te hebben aange hoord, zich op de knitën wierp en, terwjjl alle aanwezigen bleven staan, met luider stemme «en gebed uitsprak voor zijn volk. Toen dat gebed geëindigd was, richtte de vorst zich op, en zonken, terwijl alleen de keizer bleef staan, alle aanwezigen neer om te bidden voor het heil van den monarch. Met geen woorden, zoo lezen wij, is het grootsche en treffende van deze ceremonie te beschrjjven. Na deze plechtigheid had de zalving plaats en daarna, met even groot ceremonieel als bij de komst, werd de kerk weer verlaten. Op de Roode Trap groetten de keizer en de keizerin, nog altjjd in vol ornaat, drie maal het jubelende volk en de stoet verdween in het palei3. Ia het heilige Moscou,* Raslands oude hoofdstad, heeft dus in tegenwoordigheid van de vertegenwoordigers van alle rijken van Europa en van Azië, plaats gehad de plechtige kroning van Nicolaas II en zijn gemalin en nu eerst is de oudste zoon van Alexander III in werkelijkheid bekleed met het hoogste wereldljjke en geestelijke gezag in het uitgestrekte Russische rijk, nu eerst is hij werkelijk heer, meester en gebieder over het grondgebied, dat zich uitstrekt van de Weichselbronnen en de DoDaumondingen tot aan het strand van den Stillen Oceaan. En met het eind van de feestweek is samengegaan des jongen heerschers eerste regeeringsdaad het manifest, dat aldus aanvangt: >Wjj doen kond en doen te weten aan al onze getrouwe onderdanenNadat wij door den wil en de genade van den almachtigen God heden de heilige kroning voltrokken en de heilige zalving ontvangen hebben, knielen wij voor den troon van den Heer der heerschers met de innige bede, dat Hij den duur van onze regeering moge zegenen tot heil van het geliefde vaderland en dat Hij ons moge versterken in de ver vulling van onze heilige gelofte om trouw en onversaagd te volbrengen het van de gekroonde voorvaderen overgenomen werk der uitbreiding van het Russische rjjk en der bevestiging van het geloof, de goede zeden en de waarachtige verliehting. Wij weten wat al onze onderdanen behoeven en in 't bijzonder richten wjj onzen blik op de ongelukkigen en ellendigen, mogen zij ook lijden door eigen schuld of plichtverzuim, en wjj volgen de ingeving van ons hart om hun de grootst mogelijke verlichting te schenken, opdat zij op dezen gedenkwaar- digen dag van onze kroning het pad tot een nieuw leven inslaan en verbljjd kunnen deelnemen aan het algemeen gejuich van het volk.* Dit is de officieele inleiding en dan volgen vijftien verschillende gevallen waarin ver mindering van straf en amnestie wordt verleend. Kwijtgescholden wordt de achter stallige belasting voor Europeesch Rusland en Polen; de grondbelasting wordt voor tien jaren tot de helft verminderd. Geld boeten worden kwijtgescholden of vermin derd, staatsvorderingen van verschillenden aard worden verminderd, veroordeeliagen voor lichtere vergrijpen worden ingetrokken. De naar Siberië verbannenen kunnen na twaalf jaar, de verbannenen naar verder afgelegen gouvernementen buiten Siberië kunnen na tien jaar eene vrije verblijfplaats kiezen, uitgezonderd in de hoofdsteden en de gouvernementen, waarin de hoofdsteden gelegen zijn, en zonder herstel vau hun rechten. Voor misdadigers, die in Siberië of de verder afgelegen gouvernementen zijn geïnterneerd of aan een bepaalde woonplaats zijn gebonden, wordt de straf met een derde verminderd. Zij, die weggezonden zijn naar een ko lonie, zullen niet na tien jaren, maar reeds na vier jaren boeren kunnen worden. Yoor de tot dwangarbeid veroordeelden wordt de straf met een derde verminderd levenslange dwangarbeid wordt in een twintigjarige ver anderd. Yele andere straffen worden ver zacht en de termijn voor verjaring verkort. Staatsmisdadigers kunnen, naar de mate van hunne schuld en hun berouw, ver zachting van straf deelachtig worden, afge zien van de algemeene amnestie; de naar de strafkolonies verzondenen kunnen, als zjj den verbanningstijd achter den rug hebben, bjj een vlekkeloos en arbeidzaam leven hun geboorterechten terugkrijgen. Staatsmisdaden, die volgens de wist niet verjaren, worden niet meer vervolgd, voor zoover sedert het plegen van het strafbaar feit vijftien jaren zijn verloopen. Vluchte lingen uit het czaardom Polen en de weste- Ijjke gouvernementen, die geen doodslag, mishandeling, roof of brandstichting pleegden tot ondersteuning van den Poolschen op stand, zullen, wanneer zij naar hun vader land terugkeeren en den eed van trouw afleggen, worden vrijgesteld van politie toezicht en vrij zijn in het kiezen van een verblijfplaats vluchtelingen, die de genoemde misdaden hebben gepleegd, worden gedurende drie jaren .onder politietoezicht gesteld, en moeten in een door den minister aan te wijzen plaats wonen. Zooals men ziet, is dit lijvige document een heilboodschap voor vele honderden on gelukkigen, doch door geen der toezeggingen of genadebewijzen wordt gebroken met de traditiën geen privilegiën worden verleend door den souvereinen vorst, geen enkel offer wordt er gebracht aan den modernen tijd geest in Rusland worden zoo na als vóór dezen de gebruiken en de toestanden van vóór vele eeuwen onveranderd gehand haafd als kostbare nalatenschappen van hot voorgeslacht. Nicolaas II zetelt op den troon zijner vaderen, zooals zijn vader, zijn groot vader en al hun voorgangers vóór hem als autocraat, als onbeperkt alleenheerscher met Siberië en den knoet als voornaamste regeeringsmateriaal alles tot heil en tot welzijn van zijn onderdanen. Als handhaver van den vrede van Europa heeft Nicolaas II tot dusver geen aanleiding gegeven tot ongerustheidhij schijnt wel doordrongen van de groote verantwoorde lijkheid, die hij draagt met betrekking tot den vrede van Europa en 't is juist geïnspi reerd door den eerlijken wensch om den vrede te bewaren, dat hjj zoo openljjk ge tuigenis aflögt van zjjn sympathieën voor Frankrijk. Dit bondgenootschap als pendant van de triple-alliantie heeft niets angst wekkends er is niet meer recht en reden om het samengaan tusschen de Republiek in 't Westen en het czarenrijk in 't Oosten te verdenken van oorlogzuchtige aspiratiën dan om de triple-alliautie te heeten een gevaar voor den vrede De »Times« verneemt uit PretoriaDe regeering heeft eeae tweede groenboek uit gegeven. Daarin komen nog meer stukken uit het hoogverraadsproces voor. De brieven van Philips compromitteeren rechter de Korte (van het Hooggerechtshof.) De regeering heeft hem reeds geschorst en den Volksraad uitgenoodigd een onderzoek in te stellen. De firma van Philips moet hem omgekocht hebben. Dezelfde briefwisseling bevatte nog bezwarende m»dedeelingen voor andere in vloedrijke regeeringspersonen, die ook van firma's aan den Rand tot omkooperij geld zouden hebben ontvangen. De regeering zoekt deze schandalen echter te onderdruk ken in de groenboeken wordt daartoe veel compromitteerends weggelaten. Desondanks neemt de verbittering der burgers tegen de regeering en de Hollanders-partij toe. De regeering vreest geweldpleging op hare per sonen en laat Kruger's en Leyds' huizen bewaken, en als Leyds uitgaat volgt hem een speurdersagent. De regeering heeft aan mijnmaatschappjjen aan den Rand een duizendtal muilezels en andere faciliteiten aangeboden, teneinde het sluiten der mijnen te voorkomen. Barnato moet dientengevolge besloten hebben zijn bevel tot sluiting ia te trekken. Edison wilde weten in hoeveel tijd een telegram de reis om de wereld zou maken. Hij zond een telegram van New-York over Chicago, Los Angelos, San Francisco, Van couver, Winnipeg, Montreal, Kansas, Lon den, Lissabon, Gibraltar, Malta, Alexandrië, Bombay, Madras, Singapore, Nagasaki, Tokio, en weer terug naar New-York. De reis duurde 50 minuten en de proef kwam Edison op 152 pd. st. te staan. De kindermoordenares van Reading, mrs. Dyer, die thans te Newgate in de cel der veroordeelden zit, heeft getracht, zich door worging van het leven te berooveD. De ge vangene lag onder toezicht van twee vrou welijke bewakers in bed, toen dezen onder de dekens een bijzondere beweging van haar armen bespeurden. Het bleek, dat zij haar zakdoek zoo strak om haar hals had ge bonden, dat de dood er spoedig op moest volgen. Voortaan zal de gevangene ook geen haarspelden meer mogen gebruiken. Een telegram uit New-Ynrk, dd. 27 Mei meldt: Een cycloon, met een snelheid van tachtig mijlen per uur, trof gisteravond Saint Louis in Missouri. Een groot aantal dooden is reeds teruggevonden, men gelooft dat hon derden zijn bedolven onder de puinhoopen. Vele hotels, groote pakhuizen en andere gebouwen zijn vernield, evenals een deel van de gevangenis. Alle stoombooten die langs de kaai gemeerd lagen, zjjn gezonken, Ook moeten verschillende pleizierbooten ver gaan zijn. Het aantal dooden en gewonden wordt op een duizendtal geschat. Van andere zijde wordt geschreven: De berichten uit Sant Louis luiden steeds ijselijker. De omvang van de ramp kon eerst Donderdagochtend overzien worden, aangezien de orkaan Woensdagavond het gebouw van het electrische licht vernield heeft en dus de stad in duisternis hulde. Geheele straten liggen in puin. Vele ge bouwen zjjn ook verbrand. Blusehmiddelen ontbraken. Het getal dooden wordt op minstens 1500 geschat, maari3 waarschijn lijk grooter, aangezien velen spoorloos ver dwenen zijn. Ettelijke treinen zijn in den omtrek der stad omvergeworpen. Ook is een trein van eene brug over eene rivier geslagen en zwaar beschadigd. Een aantal passagiarsbooten en andere vaartuigen op de rivier zonken oogenblikkeljjk met man en muis. VERVOLG BINNENLAND. niir»r ii-iwriii riiirn««i ———iiiMMiiii—i-»—'i i n rnrrxn—ttt Ka De naam van den in verband met den moord op den jongen Hoogsteden te Rot terdam gearresteerde is Wilhelmus Johannes de Vos. Met geruchten omtrent deze zaak zal men, dus zegt de »N. R. Ct.,wel doen voorzichtig te zijn. Zoo is b.v. onjuist het bericht, dat in een hier ter stede verschjjnend blad voorkomt, dat men argwaan gekregen zou hebben, toen de man bij de aanteekening voor zjjn huweljjk op het stadhuis zijne handteekening plaatste, en eveneens onjuist is hetgeen in hetzelfde blad vermeld staat als een gerucht, dat ten huize van den gearresteerde de kleertjes van den vermoor den knaap zouden gevonden zjjn. Een nader bericht meldt: De aanleiding tot deze arrestatie schijnt de volgende te zijn. De thans gearresteerde werd vóór iy3 jaar verdacht met oneerbare bedoelingen twee jonge kinderen (meisjes) meegelokt te hebben, zonder dat echter het wettig bewijs van het toen gebeurde is kunnen geleverd worden. Een stuk, in het dosssier van die zaak aanwezig, met de handteekening van den thans gearresteerde er onder, werd vergeleken met het schrift van den brief van den onbekenden moor denaar aan Hoogsteden, den vader van den vermoorden knaap, en daarin werd zoo veel overeenkomst gezien, dat besloten werd verder schrift van hem te trachten in han den te krjjgen. Daartoe werd hem van wsge de justitie ter overschrjjving en ondertee- kening gegeven een gefingeerd stuk, op de staking der bootwerkers betrekking heb bende. In dat stuk had men de woorden zoo gekozen, dat daarin de letters voor kwamen, die in het schrift van den moor denaar door hunne eigenaardigheid het meest in het oog vielen. Toen de justitie eenmaal het schrift van den gearresteerde in handen had, bleek de overeenkomst met dat van den moordenaar zoo treffend, dat tot do

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1896 | | pagina 5