slotte roet de hulp der beangste *vo! n-.g werd uiG'edelgd en 'gt -moord in het bloei van haar voornaamste leiders." De organisatie moge na dien vreeselijken tjjd verdwenen zijn, de anarchistische be weging was het niet. Barcelona, Valencia, Oviedo bleven het tooneel van aanslagen, moorden en ontploffingen. Te Madrid werden in de erste jaren na 1890 bommen in het gebouw der Cortes gevondenen ieder her innert zich de ontploffingen in de schouw burg te Barcelona en verleden jaar onder de kerkelijke processie aldaar. Geen wonder, zoo de Spaansche regeering de anarchisten met bjjzondere gestrengheid vervolgde. Men kent het laatste beruchte proces van Bar celona met geheel zijn droevigen nasleep. Honderden gevangenen, volstrekt niet allen anarchisten, zuchtten bjjna een jaar in den gruweljjken kerker van Monjuieh. Eenigen zjjn doodgeschoten, tal van anderen.ver bannen, meer dan honderd zitten nog ge vangen* De ballingen zjjn naar Engeland gegaan en hebben daar dadelijk gehoor ge vonden bij het >Comité der Spaansche gru welen*, dat thans de verbalen van in de kerkers ondergane martelingen over de ge- heele wereld laat weerklinken. Geen wonder, indien een Italiaansch anar chist, door die verhalen, die waarschijnlijk wel een zekeren grond van waarheid be zitten, opgewonden, gemeend heeft het Spaansche land te moeten verlossen van den »tiran«, op wiens hoofd de schnld der gru welen wordt geladen. En zoo is de minister president Canovas gevallen als een nieuw slachtoffer van het anarchisme. Bljjkens de berichten in de verschillende Engelsche bladen zyn Donderdag bij het onweder dat in Groot-Brittannië woedde, 12 personen door den bliksem gedood. De Sultan heeft een decreet uitgevaardigd, waarbjj aaö de Thessalisehe uitgewekenen belet wordt naar hun haardsteden terug te keeren. Men verbaast zich te Yolo zeer over dezen maatregel. Poolsche bladen melden, dat de Russische regeering, uit vrees dat er in Rusland ge brek aan graan komt, den uitvoer van koren zal verbieden. Te Bombay is de sterfte verleden week dubbel zoo groot geweest als gewoonlijk, nl. 65.61 per 1000 inwoners. Van de 1071 overledenen waren 220 choleraljjders. De gezondheidstoestand baart dus ook opnieuw groote zorg. Eenige Transvaalsche bladen, met de jongste mail aangebracht, verklaren thans vrij onomwonden, dat de Prins van Wales is betrokken geweest in het Jameson-Rhodes- complot. Uit Alexandria wordt bericht, dat tus- schen Rabat en den Mhadi een verbond is gesloten met het doel zich tegen de En gelsche expeditie naar Soedan te verzetten. Uit alle berichten valt op te maken, dat er ernstige gebeurtenissen op til zyn. Vrijdag-middag, juist toen de trein, die prins Ferdinand van Sofia zou terug voeren de prins had een bezoek gebracht aan den Roemeenschen koning het station van Rustschuk binnen stoomde, bracht een donderende knal overal ontsteltenis aan. Een patronenfabriek, waarin 320 personen werkzaam waren, was in de lucht gevlogen. Aanvankelijk vermoedde men dat men te doen had met een aanslag op het leven van den Bulgaarschen vorst, doch dit vermoeden is niet bewaarheid. De ontploffing had plaats in een houten barak, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de stad Rustschuk. Voor rekening van de gebroeders Iwanow, die hun domicilie hebben te Sofia, waren 320 personen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, bezig met het kruit te halen uit eenige millioenen oude militaire patronen. Waarschijnlijk door onvoorzichtigheid van een jongen ontplofte een 'der patronen, waardoor een brand ontstond, die in korten tijd den grooten voorraad kruit en patronen bereikte en de verwoesting der barak ten gevolge had. Vreeséljjk was nu de ontplof fing, die uren ver in den omtrek, tot ver ovjr den Donau, werd gehoord. De gansche barak vloog in de luchtin alle nabij lig gende huizen werden de ruiten verbrijzeld. Da personen, die zich in de barak bevon den en, zoodra de brand uitbrak, zich tracht ten te redden, deden wanhopige pogingen om naar buiten te komen, doch slaagden daarin niet, omdat het gebouw maar één uitgang had. Alle andere uitgangen waren zorgvuldig dicht gemaakt op bevel van de gebroeders Iwanow die vreesden dat patro- n n en kruit zouden worden gestolen. ijfdig te ontkomenalle and ren zijn wet de bftr»k in de lacht gevlogen. Driehonderd p. rsonen zijn ais ofDrs gevalFn van de ontploffing; thans reeds zijn 130 1 ijken ge vonden. waarvan de meeste onkenbaar waren; 150 mannen, vrouwetfen kinderen zijn naar het hospitaal vervoerd met zulke ernstige verwondingen, dat slechts enkelen het leven zullen behouden. Een aantal werklieden is naar den dichtbjj gelegen Donau gemeld en sprong met bran dende kleeren de rivier in. Vermoedelijk zyn ook hierbij eenigen omgekomen. De stad Rustschuk bezit geen ziekenwagen, daarom moesten de arme gewonden in huur rijtuigen en vrachtwagens naar het vier kilometer verder liggende hospitaal worden vervoerd. Mijlen ver was het gejammer der ongelukkigen hoorbaar; het vlecsch viel den stakkers van het lichaam, toen zjj werden opgenomen. De mezschenmenigte heeft zich op afschu welijke wjjze tegenover de slachtoffers ge dragen. Talrjjke nieuwsgierigen trokken de doo- den de huid van de vingers, om die tot aan denken en als amuletten te bewaren. Vorst Ferdinand begaf zich onmiddellijk met den minister-president naar de plaats van het onheil en bezocht later de gewonden in het hospitaal. Zjjn plan om naar Varna door 'te reizen gaf hij op, ten einde tegen woordig te zyn bij de begrafenis der slacht offers. Op de overheid rust in zoover een deel der schuld, daar volgens politieverordening zulke werkzaamheden als in de groote tent plaats hadden, slechts mogen geschieden in kleine, van elkaar gescheiden hutten, in elk waarvan hoogstens zes kinderen mogen werken. PlaatseHjk IVieu we». HEUS DEN, 11 Aug. Een verdwaalde postduif kwam Zondag middag1 op het duivenhok van den jongen heer Van Rijswijk alhier, en bad aan een der pooten een ringet je, waarin gedrukt 999 F. H. Verdere inlichtingen ontbreken tot nog toe. Zondagavond had er een droevig ongeluk plaats. A. Giessen, metselaar te Nipuwknik, wilde van de tram stappen, welke ten elf ure van 's Boseh stoomde, doch stapte mis en viel op de rails, met het nood lottig gevolg, dat hjj werd overreden en onmiddeljjk overleed. Bjj gelegenheid der beêvaartsreis der Heusdenscbe processie naar Kevelaer, op Zondag 15 Aug., zal dit jaar een buiten gewone plechtigheid plaats hebben. Er zullen namelijk niet minder dan zeven gouden en zilveren medailles worden uitgereikt aan leden, die vjjftig en vijf en twintig jaren achtereenvolgens de beevaart hebben mee gemaakt. Door een dertigtal Eerw. heeren geesteljjken uit de verschillende parochie zal deze plechtigheid worden verhoogd. Waarlijk, onder directie van onzen ZEerw. deken, die reeds zoo menigmaal getoond heeft verdiensten naar waarde te weten schatten, zal dit zeldzaam feest voor de jubilarissen tot eene blijvende herinnering gemaakt worden. Een woord van lof mag ook zeker niet onthouden worden aan den heer C. J. de Jong alhier, voor de keurige en smaakvolle bewerking zjjner herinneringsmedailles, waardoor de heer De Jongh getoond heeft niet voor zijne vakgenooten in grootere plaatsen behoeven onder to doen. WERKENDAM. Dikwjjls leest men in de couranten, dat op het graf van mannen of vrouwen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt, door vrienden of vereerders een gedenkteeken wordt geplaatst, als een bewijs, dat zij ook na hunnen dood nog geëerd worden. Zulk een gedenkteeken zouden we zoo gaarne zien verrijzen op het graf van onzen diep betreurden oud-burgemeester, maar dit laten de omstandigheden niet toe. Wel echter kunnen we een blijvend aan denken aan hem bewaren, door b.v. een groot portret van hem te laten vervaar digen, en dit op te hangen in de vergader zaal van den gemeenteraad, in die zaal, waar hij ruim 32 jaren den voorzitterszetel heeft ingenomen. Nu is het niet de bedoeling dat drie of vier ingezetenen dit tot stand brengen, neen, het moet eene zaak der geheele burgerij zijn, een bewijs, van de zijde van alle ingezetenen, dat onze oud-burgemeester in onze harten een duurzame plaats heeft ver overd, dat we allen het vele goede, dat hy voor ons deed, op prjj3 stellen. Komt, laat ieder een steentje aandragen, om dit plan te verwezenlyken. We ver zoeken alvast ieder, die met dit plan inge nomen is bij E. van Drimmelen, corres pondent van het >Nieuwsblad* voor het land van Heusden en Altena, zyn naam kaartje te willen doen bezorgen of zyn naam op te geven, zoo mogelijk nog deze week. Tot ons groot genoegen kunnen wij hierby mededeelen, dat onze geachte burgemeester, de heer F. B. J. van Es, ten volle zjjne BVirtfittthiamof -iifrJi?"£i. Zaterdagmorgen werd het jongste kindje van A. M., terwjjl het op het plein zat te spelen door een bandwagen aange reden. Het kindje viel en kwam gelukkig onder den wagen terecht, zoo lat het geen ander 1 tsel bekwam dan een kleine ver wonding aan 't hoof J. De 10-jarige G. v. d. Oven, viel Maandagavond, terwjjl bij bezig was een bootje van den kant te duwen dat in den bertssloot lag, kopje onder in 't water es werd gelukkig door een zjjner makkers nl. W. Visser gered. Maandagmiddag waren in den berm- sloot eenige jongens aan het spelen met een bootje. De veerman J. Hoegee, dit ziende, liep er nasr toe, en daar hij door den drift wat al te hard liep, viel hy en verstuikte zyn voet. Zondagavond omstreeks half elf, maakte zekere J. K., die te veel aan Bachus geofferd had, zooveel rumoer op de straat, dat de veldwachter er aan te pas kwam en het jongmensch nachtlogies bezorgde onder het rechthuis. Na zjjn roes uitgeslapen te hebben, werd hij den volgenden morgen ten 5 ure weder ontslagen. BIESBOSCH. Door den sterken noord westen wind van Maandag jl., kwam het water zoo hoog, dat de grienden onder liepen. De weipolders bleven boven. Met de visscherjjen ging het niet vooruit. Aangezien voor de zalmzegens de verboden tjjd aanbreekt, nl. van 15 Aug. tot 15 Oct., hoopt men dat het voor de drjjvers beter zal worden. SLEEUWIJK. De heer C. G. van Kuyk uit Almkerk, sedert het begin der vorige maand werkzaam als onderwijzer aan de o. 1. school alhier, is thans als zoodanig benoemd aan een der scholen te 's Graven- hage en heeft die benoeming ook reeds aangenomen. GIESSEN. Sedert Zaterdag geeft de pomp van bakker N. Schouten een gewone welpomp lichtgas, dat by proef neming bleek goed te branden, zoo zelfs, dat men meent het voortaan geregeld te kunnen stoken. ANDEL, 10 Aug. In den afgeloopen nacht heeft een groote hond hier in den polder een drijfjacht gehouden onder de schapen, en twee dezer dieren, toebehoorende aan Gerrit Baaijens en Arie Boer, ver scheurd, zoodat men ze hedenmorgen dood in de weide vond liggen. DOEVEREN. De heer J. C. B. Ejjkman, cand. tot den H. D. te Steenwijk, heeft het beroep naar Gieterveen aangenomen en alzoo voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. VEEN. De collecte voor het nationaal huldeblijk, waarvoor zich hier eene com missie had gevormd, heeft ruim f 50 op gebracht. Terwijl het 3-jarig dochtertje van C. N. al spelende het ongeluk had over een hond te vallen, werd dit door hem zoodanig aan het hoofd toegetakeld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen; wel een bewys hoe gevaarlijk het is kinderen bij honden te vertrouwen. Met het rooien der blauwe aard appelen is hier een begin gemaakt. De qualiteit er van is uitstekend, doch de opbrengst gering. Er wordt besteed van f 1.60 tot f 2 per H.L. Vermoedelijk zal de groei door den gevallen regen nog wel bevorderd worden. HERPT. Zondag en Maandag had het groot concours van Noordbrabantsche Hand- boogscbutterjjen plaats; er waren 145 af- deelingen aanwezig, waaronder ook de Handboogschutterij »Tot ieders genoegen* van Uerpt. Dit gezelschap mag wederom met trotsch op het lid, de heer Jns. Kuipers neerzien, hij toch behaalde onder zoo'n groot getal mededingers den tweeden, personeelen prijs, zijnde een prachtigen regulateur. De heer Kuipers had ook niet minder dan 39 punten met tien pijlen behaald. Het bovenvermelde met de verschillende medailles, welke in zyn bezit zyn, getuigen van een fermen boogschutter. RAAMSDONKSVEER. Zondag ji. nam ds. J. O. C. Voigt uit Fijnaart, in de on langs nieuw gestichte Geref. gemeente alhier den herderstaf op. Na des voormiddags door ds. A. Schouten Wz., uit Willemstad, met eene zeer gepaste en schoone rede tot zijn dienstwerk in de nieuwe gem. te zjjn in geleid, heeft ds. Voigt zich des avonds met een boeiende predikatie plechtig en indruk wekkend aan zjjn gem. verbonden. De be langstelling in het feest dier kerk was bjj- zonder groot, niet alleen van.de inwoners maar ook zeer velen die van elders ter bij woning waren opgekomen. *DUSSEN (polder). Van den landbouwer W. van Dalen Oz. is eene aan mond- en klauwzeer lydende koe bezweken. Jt5 inn en l«/ocl Bij het Departemeut van Koloniën is ontvangen het volgende, van 7 dezer ge- dagteekende telegram van den Gouverneur- Generaal vanNederlandsch-Indië, betreffende de krijgsverrichtingen op Atjeh: Moekims Pakan-Baroe, Pakan-Sot ge zuiverd. Gesneuveld één Amboineesch fuselier en gewond 21 militairen beneden den rang van officier. Vjjand liet 110 dooden achter. Twee punten in deze Moekims tydelyk bezet, rv. -irnrdüi I mm if MU X34 Batavia seint nog onder dagteekening van 9 dezer Uit Segli komt bericht dat de vjjand daar zich kalm houdt. De le luitenant T. F. Eckenhausen is te Kota-radja aan de cholera overleden. Een later telegram meldt; Gisteren is de troepenmacht van Segli naar de Pedir-vlakte terugkeerend, beschoten uit de kampong Bambi. De troep wendde zich om eu viel den vjjand aan, aan wiens zijde negen dooden vielen. Wij hadden één doode en één gewonde, beide beneden den rang van officier. Nu er volgens de »N. Groninger Courant* op de aanstaande staatsbegrooting gelden zouden worden uitgetrokken voor den bouw van een nienw koninklijk jRcht, ter ver vanging van de oude »Valk«, verdient het volgens een inzender iu de »Tel.« over weging, of het niet veel meer waarde en nnt zoude hebben aan H. M. de Koningin op den dag Harer troonsbeklimming in 1898, hetzij vqu staatswege, betzij door de Nederl. natie een goed ingerichte Salon-stoomboot ten geschenke te geven, waarmede H. M. en Hoogstderzelver gevolg de Zuiderzee, de Zeeuwsche stroomen en de rivieren de Waal, de Rjjn, de IJsel, de Amsterdamsche en de Rotterdarasche Waterwegen naar zee enz. zouden kunnen bevaren. Onze Koningin heeft in Nederland slechts zelden een tocht met een stoomboot gemaakt en zoude het H. M. zeker interess^eren meer van nabij met onze prachtige rivieren en de daaraan schilderachtig gelegen steden en dorpen en bewoners kennis te maken, en welk een enthousiasme zou het voor de ste delingen en dorpelingen opleveren, als ze de Koninkljjke Salonboot met H. M. aan boord zagen passeeren, met de kans dat het onze jeugdige Koningin zou behagen hier en daar aan wal te stappen. Voor Haar zeker zoude zoodoende de gelegenheid ge boren worden meer en beter met Haar Volk bekend te worden Bij het bezoek van de Koninginnen aan Dordrecht, zal de koninkljjke stoet den volgenden weg, behoudens de veranderin gen, die daarin mochten bljjken noodig te zyn, berijden'; I. Na aankomst aan het Station van den Staatsspoorweg des voormiddags te 10.30 zal de stoet zich begeven naar het Kinderziekenhuis aan den Singel, langs Stationsweg, Johan de Witstraat, Bagjjnbof, Vischstraat, Voorstraat, Vriesestraat, Vrie- seplein, Vrieseweg, Singel. II. Van het Kinderziekenhuis zal de stoet zich begeven naar het Vereenigd Ar men Wees- en Nieuw Armhuis aan het Kromhout, langs Dubbeldamscheweg, Tou- lonschelaan, park Merwestein, St. Jorisweg, Kromhout. III. Van het Weeshuis zal de stoet zich begeven naar de Groote Kerk, langs Krom hout, Vrieseplein, Cornelis de Wittstraat, Johan de Wittstraat, Oudenhovenstraat, Beverwijcksplein, langs het Ziekenhuis Mat- thijs Balenstraat, Johan de Wittstraat, Cor nelis de Wittstraat, Groote Spuistraat, Voorstraat, (links), Leuvebrug, Grootekerks- plein. IV. Van de Grootekerk zal de stoet zich begeven naar het raadhuis, waar hy des namiddags te 12.30 zal aankomen. V. Van het Raadhui* zal de stoet zich te 2.30 begeven naar het tentoonstellings terrein, langs Lombardbrug, Voorstraat (links), Steegoversloot, Lindegracht, Linde straat, Vriesestraat (rechts), Korte Breed- straat, Lange Breedstraat, Groote Spuistraat, (links), Spuibrug, Spuiweg, Aelbert Cuyp- singel, Nicolaas Maessiagel, Dubbeldam scheweg. VI. Van bet Tentoonstellingsterrein zal de stoet zich begeven naar de aanlegplaats van de boot, waarmede H.H. M.M. een tocht op de rivier zullen doen, langs Dub beldamscheweg, Singel, St. Jorisweg, St. Jorisbrug, Steegoversloot, Augustjjnenkamp, Nieuwstraat (links), Lindegracht, Steeg oversloot (rechts), Vest, Marienbornstraat, Wjjngaardstraat, Heerh.suisstraat, Vest (links), Bleijenhoek, Ried ijk, Voorstraat, Tolbrng, Wijnstraat, (rechts), Boombrug, Boomstraat, Merwskade. VII. Van de aanlegplaats van de boot zal de stoet zich begeven naar het Station van den Staatsspoorweg, langs Boomstraat Boombrug, Wijnstraat, Schrjj versstraat, Kui pershaven, Dimiatenbrug, Wolwevershaven, Vlak, Gravenstraat, Wjjnstraat, Groen markt, Lombardbrug, Voorstraat (links), Vischstraat, Bagijnhof, Johan de Wittstraat, Stationsweg. VIII. Het vertrsk heeft plaats des na middags te 6.30. bbhhhhhhhhhihhmhhhhhhhiihhhhhiIMl Aancnande het bezoek der Koninginnen aan de Dordtsche tentoonstelling wordt gemeld, dat de Vorstinnen zoowel het nieuwe terrein en het hoofdgebouw als Oud-Dordt en het museum in bet oude stadhuis zullen bezoeken. Door jkr. De Ranitz, particulier secretaris van H.M., was aan bet nitvoarend comité medegedeeld, dat HEI. MM. den wensch hebben te kennen gegeven, dat op Jen dag van haar bezoek de toegang voor bet publiek niet zal worden gesloten. Dien tengevolge zal de toegang voor bet publiek openstaan tot een maximum van 5000 personen. Tot oud-Dordt echter, dat allicht te klein zou worden, zullen alleen de leden van >Vak en Kunst* ieder met ééa dame worden toegelaten, en verder diegenen welke zicb in 17e-eeuwsch kostuum willen steken. Tot het museum heeft niemand toe gang dan de Vorstinnen met govolg en d; dienstdoende commissarissen van orde. Vastgesteld is 't nog wel niet, maar als voorloopige regeling kan het volgende ver meld worden. Voor het publiek denkt men den toa- gangsprjjs te stellen op f 3, voor de hou ders van abonnementskaarten op f 2 (voor hunne dame f 1) en voor de commissieleden en leden van »Vak en Kunst* op nihil. De laatsten zullen dan ook eene dame mogen introduceeren. Zij, die in 't bezit zyn eener kaart, waarop geen reserve is gemaakt in zake den toegang op enkele dagen, worden vanzelf ook toegelaten. Te Enschedé is van mr. Pierson bericht ontvangen, dat hy niet meer voor een can- didatuur in aanmerking wenscht te komen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de besturen der calamiteuse polders of waterschappen in de provincie uitgenoodigd, voortaan in de bestekken van uit te voeren werken de bepaling op te nemen, dat het, op verbeurte van f 5, verboden is de ar- beidsloonen uit ta betalen in localiteiten, waar sterkedrank in het klein wordt verkocht. Niettegenstaande den borgtocht van f 4000, hebben zich vele sollicitanten aan gemeld voor de betrekking van directeur der Stadsbeleenbank te Bergen-op-Zoom. Wat de zaak der bank zelve betreft, zoo zal bet tekort pl. m. f 8000 bedragen, terwjjl van de 3000 ingeschreven panden een duizendtal vermist worden. De gewezen directeur zit nog altjjd te Breda in preven tieve hechtenis. De commissie, door B. en W. van Rot terdam benoemd tot taxatie van de te ont eigenen perceelen en gronden voor den aan te leggen Maashaven te Katendrecht en Charlois, heeft met haar werkzaamheden een aanvang gemaakt. Onder de betrokken perceelen behoort een kerk en twee school gebouwen, voorts tal van arbeiderswoningen en enkele haerenhuizen en boerenhofsteden. Zooals men weet, bedragen de kosten dezer nienwe haven 9 millioen gulden. Een brutale inbraak is in den nacht van Donderdag op Vrjjdag gepleegd in den Zuidplaspolder bjj Gouda. Bij den bouwman V. werden verscheidene gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd uit een kast, die de dieven eerst aan den weg hadden gezet. Naar men zegt zjjn bjj eon paar andere bouwlieden vergeefschc pogingen gedaan om in te brekeB. Tot heden toe zijn de daders nog niet opgespoord. Voor ongeveer 4 jaar verloor eene vrouw te Groningen haren echtgenoot door den dood. Sedert dien tijd was bedoelde vrouw zóó zwaarmoedig, dat ze de gedachte aan den overleden echtvriend niet van zieh kon zetten, ofschoon haar een flinke jongen tot troost was achtergebleven. Hoewel hare liefde voor den knaap steeds toenam en deze als 't ware vertroeteld werd, behield de zwaar moedigheid toch de overhand en bracht haar zóó ver, dat zij een einde aan haar leven maakte. Op de tafel had zjj oen briefje voor haren zoon achtergelaten, waarop de woorden: »Ik ga naar vader.* Wegens den regen moest het werkvolk bjj do in aanbouw zjjnde fabriek der firma O. J. vao Houten te Weesp Maandag ver zuimen, hetwelk aanleiding was dat er drank werd gebruikt. Een metselaaruit Amsterdam, vader van vier kinderen, begaf zich des avonds na tien uur dronken te water, met het gevolg dat gisteren zyn ljjk is op- gebaald. Wegens het verzuimen van Maandag eischten de metselaars gisterochtend uitbe taling van dién dag. Het werd geweigerd n het slot was dat^allen het werk er bjj neer legden. Sléchts aan twintisr arbeiders ywlukte het (Prov. N.-B.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1897 | | pagina 2