Officieus wordt gemeld dat do Pruisische regeering, ook al wordt zjj niet in den Landdag geïnterpelleerd, in dit lichaam opheldering zal geven over de uitzettingen in Noord-Sleeswijk en wel by de eerste de beste gelegenheid. Telegrammen uit Havana maken melding van de vree&eljjke ellende die op Cuba heerseht. Mac Kinley hteft gelast, levens middelen daarheen te zenden. De Amerika&nsche regeering heeft bevel gegeven aan het oorlogsschip »Binnin.gton«, om onmiddellyk in naam van de Yereenigde Staten bezit te nemen van het eiland Wake in de Stile Zee. De rechtbank te ConstantineheeftZaterdag zes kerels, die in Maart jl. een gewapenden aanval hebben gedaan op eene boerderjj es, na den broeder van den eigenaar gedood en eenige andere personen verwond te hebben, eene kudde van 200 schapen on 100 geiten als buit hebben medegevoerd, ter dood ver oordeeld, en 33 hunner medeplichtigen tot levenslangen dwangarbeid. Men weet dat de vjjl, waarmede Luccheni de keizerin van Oosten rjjk heeft vermoord, vernietigd zal worden. Dat zal op plechtige wjjze te Genève geschieden, in tegenwoor digheid van den Oostenrykschen gezant en zijn beambte. Het wapen, zoowel als de instrumenten, die de dokter in het hotel Beau Revage gebruikte by het onderzoek van de wond, zullen langs chemischen weg zóó vernietigd worden, dat er geen stuk van overblyft. Dit geschiedt op tweeërlei grond: Ten eerste is de mogelykheid niet uitgesloten dat deze zaken, hoe zorgvuldig ook be waard, eenmaal in handen komen van iemand die ze als curiositeiten aan het publiek wil verkoopen, of die ze, speculeerend op den zin voor sensaties, ten toon zou stellen. Maar de tweede reden ligt in een oud bygeloof, overgebleven uit de vijftiende eeuw, dat namelyk het voortbestaan van werktuigen, waarmee de heerschers dezer aarde vermoord werden, gevaar oplevert voor hun nakomelingschap. Yóór den aan slag op koningin Isabella van Spanle (1852) zijn al dergeljjke moordwapens op deze wijs vernietigd, dat de houten deelen verbrand en de metalen deelen stuk geslagen werden. De dolk, dien Merino had bestemd voor den koning van Spanje, was echter zóó hard, dat hjj met geen mogelykheid in stukken geslagen kon wordensedert is de chemische vernietiging toegepast. Het laatste wapen, dat zoo werd vernietigd, was het pistool, dat verleden jaar op den koning van Griekenland is afgeschoten. Naar het heet, heerseht er op de Bemini- eilanden, die tot de Bahama's behooren, hongersnood. Stormen hebben den oogst vernield, en de bevolking verkeert in ellende. Er wordt haastig hulp heengezonden. In een groote vergadering van Engelschen is te Johannesburg besloten een verzoek schrift te richten tot de Koningin, om haar te verzoeken den vertegenwoordiger van Engeland te gelasten stappen te doen by de Transvaal, ten einde recht te verkrjjgen in de zaak van den agent van politie, die den Engelschman Edgar dezer dagen dood schoot. Tjjdens de vergadering kwam het tot kloppen tusschen Engelschen en Boeren. Er werden stokslagen gewisseld en de Boeren vluchtten in het postkantoor. Drie personen werden gevangen genomen, waarna de orde werd hersteld. Het verzoekschrift is in handen gesteld van den Engelschen consul, die beloofde het aan zjjn bestemming te doen komen. Bjjna alle kruideniersbedienden te Parys hebben het werk gestaakt. Zjj eischen een arbeidsdag van 12 uren, rust op Zon- en feestdagen, twee vrjje dagen per maand en opheffing van het boetestelsel. HEUSDEN, 27 Dec. De avond van den tweeden Kerstdag was voor de kinderen van de Zondagschool van mevrouw Wielandt een ware feestavond. Voor het eerst zou dat gevierd worden in het nieuwe lokaal van de Proteatantsche Bewaarschool en hoewel men aan vankei jjk veor genoegzame ruimte vreesde, bleek de localiteit toch geschikt om 110 leerlingen met genoodigden te bevatten. Ds. Wielandt sprak de kleinen op be vattelijke wjjze toe en mevrouw Wielandt wist aller aandacht zeer te boeien door het weergeven van een allerliefst Kerstverhaal. Elk der leerlingen ontving een boekje met nog eene attentie en eenigen bovendien een kleedingstuk. De kinderen zongen goed ingestudeerde Kerstliederen, die, met orgel begeleiding, een goed eff et maakten. Eere aan de dames directrice en onder wijzeressen van do Zondagschool voor de vele moeite welke zy zich wekeljjks geven om by de kleinen de eerste zaden van godsvrucht te strooien. Mogen zij ontkiemen en tot wasdom komen, dat hopen wij vol gaarne en dat is ook de eenige voldoening die de onderwijzeressen wacht voor hare vele en dikwijls zoo weinig gewaardeerde opofferingen. WERKENDAM. Nog geen jaar geleden is door de heeren zendelingen van het Noord- Brabant8ch-Limburgsch Zendinggenootschap in den Bieschbosch een zendingpost op gericht. Moeiten noch kosten hebben die heeren ontzien, regen- en windvlagen hebben ze getrotseerd om iedere week aan de kinderen godsdienstonderwijs te geven en om iedere veertien dagen des Zondags een godsdienst oefening te houden. In dien tijd hebben die heereD, door hunne belangloozö toe wijding, de harten der ouders en der kinderen weten te veroveren. Gaarne getroosten zij zich alles om de godsdienstige ontwikkeling te bevorderen. Die heeren zendelingen hadden het plan gevormd den kinderen een kerstfeest te bereiden en voor dat feest aaangewezen den avond van Vrijdag 23 Dec. We mogen beginöen met volmondig t® constateeren, dat dit feest in elk opzicht nitmnntend geslaagd is. In de openb. school in den Biesboseh was een fraaie kerstboom geplant, die werkelijk zeer mooi versierd wa«, en die door zijn vele lichtjes een aardig effect maakte. Na het zingen van psalm 100, de versen 1 en 3 werd door de oudste der heeren het feest geopend. Natuurlyk vormde het Kerstverhaal, ons in het evangelie van Lukas beschreven, den hoofdinhoud van de degeljjke rede door dien heer uitgesproken. Daarna werden eenige Kerstliederen ge zongen, die onder leiding van het hoofd der school waren ingestudeerd en nu door dien heer ook werden gedirigeerd. Deze liederen werden begeleid door den heer J. Dekker, organist der Ned. Herv. Gem. te Werkendam. Genoemde heer was voor dat doel expres gekomen en hem komt waarlyk een woord van lof toe voor de tactvolle wyze, waarop de heer Dekker accompag neerde. Voor dat alles was door den heer W. de Waard het orgel bereidwillig afge staan, wien daarvoor ook hier een woord van openlyken dank niet mag ontbonden worden. Het zingen dezer liederen werd afgewis seld voor verschillende traktatie's, bestaande in sinaasappelen, krentebroodjes, Sint Nico- laas enz. Door de twee andere heeren werden twee Kerstverhalen ten beste gegeven, die zoowel door kinderlijken eenvoud, als door ryken inhond uitmuntten. Verder werden aan ieder der leerlingen nog twee keurige prenteboekjes uitgereikt en ontving iedere ondste leerling uit een gezin eeD fraaien scheurkalender: »De Olijf tak, onze Kleine Vertrooster,* die door zjjn keurig bewerkt schild eea sieraad zal zyn voor de huiskamer. Nadat pen der heeren een zeer boeiende slotrede had uitgesproken, vroeg de heer Zwets nog even het woord, dat hem gaarne werd verleend. Spreker dankte de heeren uit naam der kinderen voor alles, wat zy voor hen gedaan hadden en deelde hun nu mede, dat de kinderen zelf hunnen dank wilden uiten, en dat wel door het zingen van een danklied. Twee der jongste leerlingen boden nu de beide heeren, die zich speciaal met het gods dienstonder wys hadden belast, een afschrift van genoemd lied aan, ter herinnering aan het eerste Kerstfeest dat in den Biesboseh werd gevierd. Met gevoel werd dit lied door de kleine feestvierenden gezongen en men kon merken, dat die kleine hartjes van dank baarheid klopten. Door het oudste dochtertje van den heer de Waard werd dit lied met orgelspel begeleid, zoodat alle leerlingen voor de uitvoering zorgden. Blykbaar aangedaan dankten beide heeren Zendelingen het hoofd der school voor de moeite zich ook voor deze verrassing getroost. Na het zingen van Gez. 117 en een woord van dank aan het talrjjk opgekomen pa- bliek werd dit zeer geanimeerde feest met dankzegging gesloten. In de Ger. Kerk A alhier werd tot ouderling herkozen G. van Oord en tot diaken Johs. Ippel. Hedenavond zal door de gymnastiek vereniging Kracht en vlugheid,* in de Nutzaal een uitvoering gegeven worden voor de leden van 't Nut met hunne dames en verdere genoodigden. GEERTRUIDENBERG. Aan P. J. Loo- bak, arbeider telegrafist alhier, is wegens betoonde oplettendheid, door den directeur- generaal eene eervolle vermelding toegekend. Met genoegen kunnen we mede- deelen, dat de sympbonie-vereeniging alhier besloten heeft tot den aankoop van een nieuw harmonium, 't Is buiten twjjfel een teeken van vooruitgang voor dit jeugdig gezelschap. Wij willen hopen, dat dezelfde jjver, dezelfde liefde voor de muziek onder de leden bljjve heerschen en dat zy ons nog menigen avond van waar kunstgenot moge bereiden. RAAMSDONKSVEER. De Kerst-can tate, gezongen door het jongenskoor »St. Gregorius* op den len Kerstdag, is uit stekend geslaagd en heeft iedereen ten hoogste voldaan. Het koor heeft by deze gelegenheid weer eens getoond, welke brach ten het in zich bevat en welke schoone resultaten die, onder eene verdienstelijke leiding, kunnen opleveren. Onze beste wenschen voor 't Gregorius- koor en zjjn verdienstelijken directeur. WOUDRICHEVI. Zaterdagmorgen is op de rivier, nabij den Oadendjjksehen wal, een vaartuig, groot 200 last, komende van Rotterdam en bestemd voor Duitschland, door aanvaring met een ander vaartuig, lek geworden en weldra tengevolge daarvan gezonken. De lading, bestaande uit haver, die voor een groot deel verloren ging, was verzekerd. Het schip zit buiten het vaar water en zal naar men verneemt spoedig gelicht worden. DRUNEN. Door ds. D. Niessen W.Jzn. alhier is voor het beroep naar de Herv. kerk te Ottoland bedankt. WIJK. Evenals vorige jaren heeft zich alhier weder een commissie gevormd, om met Nieuwjaarslag o.s. uitdeeling te houden aan minvermogenden en zoodoende het nieuwjaarwenschen aan de huizen der in gezetenen tegen te gaan. De vorige week heeft die commissie een collec'e gehouden, waardoor ze in de gelegenheid is gesteld, door milde bijdrage der ingezetenen, een ruime uitdeeling te houden. Door den Kerkeraad zjjn herbe noemd tot ouderling de heer M. v. d. Pol en tot diaken de heer J. v. d. Beek. *GIESSEN. Zaterdag jl. hadden de bikker B. d. G. en diens knecht, doordat de hit schrok van een hondenkar, het ongeluk met alles van den hoogen Maasdjjk te ge raken. B. d. G. en zijn knecht wisten nog intijds het voertnig te verlaten, zoodat per soonlijke ongelukken niet zijn te betreuren. De kar bekwam hierbjj eenig letsel, doch de hit was ongedeerd. Door eenige gedienstige handen werd het boeltje op den dijk gebracht. GORINCHEM. Maandagmiddag ver gaderden hier de besturen der werklieden verenigingen van Sliedrecht, Giessendam, Hardinxveld, Werkendam, Gorinchem en Leerdam, waarbjj in beginsel besloten werd een hestunrdersbond op te richten, met de bedoeling om in sommige gevallen geza- menljjk te kannen optreden en daardoor kracht te zetten by de wenschen der ar beiders. Naar men verneemt, zal het reces der Tweede Kamer niet langer dan tot 14 Fe bruari duren. Het heeft nogal de aandacht getrokken dat de Ministers Borgesius en Lely, die Woensdag op de presentieljjst als Kamer leden geteekend hadden, wel by de overige amendementen hun collega van Oorlog steunden, maar zich verwjjderden toen in stemming werd gebracht het amendement der commissie van rapporteurs, om de uit gaven voor de forten Liebrug en Pennings- veer met f 221.000 te verminderen. Dit amendement werd, zooals men weet, aan genomen. »De Nederlander* doet naar aanleiding hiervan een scherpen aanval op de radicale* party en de met haar homogene radicale* Ministers die, naar het heet, hun eigen Minister van Oorlog in den steek lieten. »Wjj begrypen zegt »het Vaderland* dat de gelegenheid voor een philippica te kosteljjk was om dis niet aan te grjjpen. »Maar is zy ook gerechtvaardigd? »Men weet, dat ook wjj de houding der meerderheid by deze vestingbegrootinggeens zins bewonderen, maar het komt ons toch voor, dat wat de heeren Borgesius en Lely deden wel verklaarbaar was. Wat was het geval? De Minister had by 't amendement- Kerdjjk de portefeuille-quaestie stellende, de halveering van dat amendement niet be slist afgewezen. Zich houdende aan een vroeger woord, dat het aan de Kamer vrjj- sfcond zjjn plannen mat meer of minder spoed af te werken, wilde hjj haar ook thans vrij laten, doch deed hjj een dringend beroep op haar steun om hem te schenken wat hjj wenschelyk achtte. Men mocht dus aanne men dat het bij de stemming spannen zou. Was het nn zoo ondenkbaar, dat de Mi nister zelf niet verlangde dat een mogelyke aanneming van het amendement met een paar stemmen meerderheid zon te danken zyn aan zyn collega's alleen, maar dat de aanneming een duidelijk bljjk van vertrou wen der Kamer zon zyn? Wjj zyn niet in de geheimen ingewyd, maar wel zagen wjj, dat de Minister blykbaar met zyn collega's in overleg trad over de door hen aan te nemen houding. Dat zy hem opzetteljjk in den steek lieten, weigeren wjj te gelooven, en onze uitlegging ligt, dankt ons, nogal voor de hand.* Op 2den Kerstdag werden de bewoners van Geertruidenberg en Raamsdonksveer opgeschrikt door een gerucht, dat aan de Dongerbrug 13 personen, waaronder zeven meisjes, door het ijs waren gezakt. Het gerucht bleek waar te zyn, snaar allen kwamen met den schrik en een nat pak vrjj. De Katholieke Residentiebode* bevat een hoofdartikel, geteekend A., waarin de schrijver o.a. zegt »Dat een liberaal Kabinet, na de ver kiezing van 1897, met leerplicht en dienst plicht kwam, ja komen moest, lag voor de hand. Wjj hebben in onze kiezersverga le ringen gezegd, ddit dit alles gebeuren zou, als de liberalen wonnen, en wjj kuanen het moeielyk onlogisch vinden, dat onze voor spelling 'u bewaarheid. Wat wjj echter des- tjjds niet durfden hopen, is, dat met onze gemoedsbezwaren zou rekening worden ge houden op eea wyze, als by dienst- en leerplicht is geschied. Het is dan ook in hooga mato onbillijk, na dit alles van een plagen dar Katholieken te spreken, omdat de Regeering voornemens is, de plaatsvervanging naar het plan-Coolea onmogeljjk te tnrken. Zooals de wet thans luidt, mo e tegen het plan-Coolen niets zjjn in te brengen, wie zal tegenspreken, dat we hier te doen hebben met niets anders dun met een po ging om sommigen aan de persoonljjke vervulling van den dienstplicht te ont trekken Nn moge men betreuren, dat het laatste niet meer mogeljjk isnu de wet het heeft verboden, moet de Regeering zorgen, dat de wet niet slschts naar haar letter, maar naar hare bedoeling worde nageleefd.* De in dop zjjnde stoomtram te Maasdam zal een recht moeten koopeD, dat niet zoo dikwjjls op den weg der tramondernemers voor zal komen, het kooirecht van G. van Veen, dat een cirkel trekt van 1130 meter, gerekend uit het midden der kooi. De komende tram zal jnist door dat kooirecht heen komen. Natunrljjk kan G. van Veen, na de komst der tram, gerust opdoeken dus niet alleen, dat de man zijn kooirecht geschonden zal zien, maar zjjn geheele broodwinning is hierdoor afgeloopen. En daar deze kooi8r nog een der beste kooien heeft in deze gemeente, zal er niet zoo weinig voor betaald kannen worden. In Sint Maartensdjjk heerseht eene epide mische hondenziekteeen aantal is lydende, reeds een achttal is gestorven. Er zjjn in ons land 684 Gereform. kerken met 491 predikanten1 predikant is in Indië. Het aantal vacante gemeenten be draagt 204, dat der emeriti-predikanten 56. Tot de oudste predikanten behooren o.a. ds. P. den Boer te Puttershoek, bevestigd in 1853; J. Holster te Leiden, bev. in 1854; W. H. Gispens te Amsterdam, bev. ia 1856; M. Kenlemans te Schoonhoven, bev. in 1857, en F. Lion Cachet te Rotter dam, bevestigd in 1858. Aan »De Noordbrabanter* wordt d.d. 22 December uit Tilburg geschreven: Voor den militieraad, die tot en met heden hier ter stede voor onze gemeente zitting hield, hebben zich voor onze ge meente geene vrjjwilligere voor de nationale militie aangemeld. Dit geschiedde niet, omdat het besluit van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het besluit van den raad onzer gemeente om, voor het aan werven van vrjjwilligers voor de nationale militie, f 6000 beschikbaar te stellen, ge schorst is. Het geschiedde ook niet, om lat er in onze gemeente geen geld genoeg bjjeengebracht zoude zijn om de vrjjwilligers te betalenvoor het geld daartoe benoodigd werd toch ruimschoots ingeteekend. Het niet opkomen van vrjjwilligers voor de na tionale militie is alleen daaraan toe te schrjjven, dat het niet mogeljjk was om tegenover het aantal lotelingen, die onze gemeente moet leveren, zjjnde 76, een vol doend aantal vrjjwilligers voor de militie te stellen. De ervaring, die men in onze ge meente opgedaan heeft by het aanwenden van pogingen om voor de lotelingen evenveel vrjjwilligers te doen optreden, bewjjgt, dat het plan Coolen, hoe vernuftig het ook is, niet te verwezenlijken is in gemeenten van de grootte als de onze, maar slechts uit voerbaar is in gemeenten, die maar een zeer klein aantal lotelingen voor de militie te leveren hebben. Een verschrikkelyk ongeluk is voorge vallen in de fabriek van glaswerk van den heer Hibbein, Weesperzjjde, te Amsterdam. Een los werkman was voor een slypsteen, gedreven door een motor van 22 paarden krachten, geplaatst, om een stuk koper te poljjsten. Op onverklaarbare wyze sprong plotseling de slypsteen uiteen, met het nood lottig gevolg, dat het hoofd van den werk man in tweeën werd gespleten en bjjna van de romp werd gescheiden. De dood volgde onmiddellyk. Op den 30 Augustus 11. werd door een onderwjjzer te Arnhem medewerking ge weigerd aan een feest voor de schoolkinderen, georganiseerd door de Algemeens Commissie tot feestelijke viering van de meerderjarig- wording van H. M. de Koningin. Deze onderwijzer voelde zich nl. gekrenkt door de wijze, waarop hij en zijne collega's behandeld waren door den voorzitter dier feestcommissie, terwijl B. en W., die op 30 en 31 Augustus vacantie hadden ge geven, om dat Test te doen plaats hebben, zich in een schrjjven aan een ander onder wjjzer bepaald hadden tot het uitspreken van het vertrouwen, dat de onderwijzers adsisteeren zouden bjj het feest. Verplicht scheen het das niet. Naar aan leiding van een ongunstig advies, uitge bracht door het hoofd der school, stellea B. en W., naar men uit goede bron ver neemt, nu echter voor aan bedoelden onder wjjzer niet de periodieke salarisverhooging van f 100 toe te kennen, waarop hjj wegens zjjn dienstjaren aanspraak kan maken. Te Hengelo heeft men zich 's nachts tos- gang weten te verschaffen tot een der openbare lagere scholen; er is een bedrag van ca. 60 galden uit de spaardoozen der kinderen ontvreemd. De dader is nog niet ontdekt. Zondagavond is door een trein der H. IJ. S. M., gaande naar Rotterdam, bjj '8 Gravenhage een man overreden en gedood. Als naar gewoonte had de man zich 's mid dags van huis begeven om zijne varkens te voederen; om op zyn land te komen moest hjj de spoorbaan passseren. Eenige dagen geleden werden eenige zjjner varkens door een spoortrein gedood. Gisteren werd te Dordrecht de algemeene vergadering gehouden van den Bond van gemengde zangvereenigingen Eendracht maakt Macht. De vergadering werd bjj ge woond door rnim 80 afgevaardigden van 37 vereenigingen, terwjjl slechts 3 vereeni- gingen niet waren vertegenwoordigd. Deze afgevaardigden hadden het recht tot het uitbrengen van 103 stemmen. Na een kort openingswoord van den voorzitter, bracht de secretaris, de heer J. L. Mussert, ver slag uit over het hondsjaar 1898. Dit ver slag, dat met de meeste aandacht werd aangehoord, werd met Inide toejuichingen begroet. Er bleek, dat de bond groot moreel snccè3 had gehad, maar dat de financieele uitslag veel te wenschen had gelaten door de concurrentie der inhnldigiagsfeesten in den lande. Toch was er nog een batig saldo van f 524,50, zoodat de bond nog eene flinke kas heeften geen schulden. De aftre dende algemeene secretaris werd met 102 van de 103 stemmen herkozen en nam de herbenoeming aan. Tot nieuwe leden werden de vereenigingen te Giessen en te Gouds waard met algemeene stenamen aangenomen Voor het bondsfeest van 1899 werd Amei le aangewezen, met 54 stemmen tegen 49 op Lekkerkerk. Een bestnursvoorstel om voor taan weder elke vereeniging toe te staan bjj een bondsfeest een kenrnommer ten ge- hoore te brengen, werd met overgroote meerderheid aangenomen. Nog hadden er verschillende besprekingen plaats van alge- meenen aard, terwjjl later de commissie tot nazien van de rekening, bjj monde van den heer v. Brenk, hulde bracht aan den pen ningmeester den heer Draes, voor het nau w- gezette beheer.JTen slotte werd definitief tot fee8tdirecteur gekozen de heer J. H. Drees te Krimpen a/d Lek, en tot zyn plaatsver vanger de heer J. L. Mussert te Werkendam. Onder het zingen van het Oad-Wilhel- mus werd deze zeer geanimeerde vergadering gesloten. Een verschrikkelyk ongeluk trof Zaterda -- avond het huisgezin v. d. L., wonende in een poort aan de Haven markt te Breda. Ongeveer tien ure keerde de ruim veertig jarige echtgenoot huiswaarts en zette hjj zich aan tafel. De vrouw verwjjderde zich even tot het doen van een boodschap. Weldra overmeesterde de slaap den man zoodanig, dat hjj met 't hoofd op tafel in sluimerde en niet bemerkte dat hjj in aan raking kwam met een staande petroleum lamp. Op een gegeven oogenblik kantelde deze om en deelde het vuur zich mede aan de kleederen en het hoofdhaar van den slapende. Toch ontwaakte deze eerst toen de vlammen hoog opsloegen. Verbijsterd van schrik en ten prooi aan Plaatselijk INieuwn. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1898 | | pagina 2