Het Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Een lastiö lichaamsdeel. LM 2264. Uitgever: L.. J. VEERMAN, Heusden. ZATERDAG 31 OCT. 1903. VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO. franco per post zonder prfisverhooging. Afzonderlfike nummers 5 cent. Advertentien van 16 regels 50 et. Elke regel meer 71/* o*. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagavond ingewacht. Elk mengch heeft in zijn keel twee amandelen. Dit is algemeen bekend. Minder bekend is echter, dat ieder van ons er nog een derde bezit, hooger dan de beide andere geplaatst, in de neuskeelholte, niet zichtbaar dus. De beteekenis van deze derde amandel voor onze levensverrichtingen schijnt nog in het duister te liggen. In normalen toe stand minder ontwikkeld dan de beide eerstgenoemde, kan ze, indien ze onder zekere invloeden o.a. het voortdu rend verblijf in slecht geventileerde vertrekken, onvoldoende huidverzorging en andere onhygiënische omstandig heden gaat uitdijen, grooten last, onberekenbaar nadeel toebrengen aan het individu. Immers brengt ze bij on- regelmatigen groei een vernauwing te weeg in de neuskeelholte en kan ze de kanalen, waardoor de gehoorgangen met de mondholte in verbinding staan, geheel of gedeeltelijk afsluiten. Dan wordt deze derde amandel, waarvan het nut voor het menschelijk lichaam zeer problematiek is, een bron van allerlei kwalen. De neusholte, de door de natuur aan gewezen doorgang voor de in- en uit geademde lucht, wordt te nauw. Ge volgen de patiënt, loopt, zit, slaapt voortdurend met open mond. De buiten lucht, die anders op den langeren en engeren weg door de neuskanalen eenigs- zins verwarmd wordt, komt nu op een te lagen temperatuur met de keel in aanraking en kan hoest, schorheid, long aandoeningen veroorzaken. Bovendien wordt ze nu niet door de in den neus aanwezige slijmvliezen gefiltreerd, ge zuiverd, en gaan de in de lucht aan wezige stofdeeltjes, de dragers van ver schillende ziektekiemen, mee naar binnen. Door de vernauwing van de neus holte kunnen de neusklanken, m en n niet meer richtig worden uitgesproken. De lijder krijgt dus een leelijk spraak gebrek, misschien straks verergerd tot stotteren. Door geheele of gedeeltelijke ver stopping van de toegangen naar de oor holten, ontstaan zwellingen en ontste kingen in deze nauwe buisjes. Gevolgen oorpijn, suizing in de ooren, hardhoo- righeid, somtijds zelfs volslagen doof heid, als resultaat van het doorbreken FEUILLETON. 4) C, PARKER. Ik ging naar die kamer, maar die was leeg en het bed lag onaangeroerd. Ik kwam weer naar beneden, vertelde dit aan Marie en zeide haar aan mevrouw te gaan vragen wat wfi nu moesten doen. Mevrouw liet weten dat wfi dadelfik moesten trachten toch in de studeerkamer te komen, desnoods door de deur open te breken. Ik liet Marie den kokshulp Thomas roepen en samen braken wfi de deur open.c De man hield een oogenblik op om adem te halen en toen vervolgde hfi op zachten, doch duidelfiken toon: *De kamer was zeer donker, maar een lichtstraal die door het gordfin binnenviel, bescheen jaist het gelaat van den lord. Verbeef mfi één oogenblik, mfine heeren één oogenblik. Het was zulk esn verschrik kelijk gezicht l« v De man trilde van aandoening en ver volgde »U kunt niet begrfipen, welk gevoel ik kreeg. Het hoofd van den lord hing over de leuning van den stoel, een gapende wond was tusscben hals en kin te zien. Marie viel in zwfiai en Thomas beefde over al zfin leden, zoo, dat hfi zich niet bewegen kon. Ik was zelf ook doodelfik verschrikt maar behield meer tegenwoordigheid van geest. Ik voelde de hand van den lord, deze was koud en ik zag op zfin wang drie «Ier trommelvliezen. Door de vernauwing of algeheele verstopping der neusholte ontstaat be lemmering in de afvloeiing van het onzuivere bloed uit de hersenen. Gevolg hoofdpijn, sufheid, verzwakking ^an 't geheugen en andere stoornissen in de hersenfunctiën. Ja men wil, dat zelfs de oorzaak van het zoogenaamde bed- water en zeer dikwijls gezocht moet worden in de woekering van de derde amandel. Men ziet, het zondenregister van dit raadselachtige orgaan wordt groot, in dien het zijn aanwezigheid door een al te weligen uitgroei verraadt. Maar het grootste kwaad, dat deze verguisde amandel sticht, is wel de zoo even ver melde belemmering in de hersenwerk- zaamheid. Een kind, dat hevig lijdt aan de amandelwoekering of zooals de ge leerde term luidt, aan adenoïde vege taties, is volkomen onmachtig^ om zijn geest blijvend te vestigen op een of ander onderwerp van nadenken. Zijn geheugen schijnt te verdwijnen, alle leeren valt hem moeilijk, het rekenen in 't bijzonder is zijn nachtmerrie. Zulk een kind is een plaag voor zijn onder wijzer. Het zit in de klasse en kan niet mee, het wordt ontevreden en wre velig, straks wordt het koppig, onhan delbaar en dat alles is een gevolg van dat simpele verschijnsel: een te oneven redige groei van de meergenoemde derde amandel. Waar nu deze ziekte zulk een ver- derfelijken invloed uitoefent èn op de lichamelijke gezondheid èn op de gees telijke ontwikkeling van het kind, daar is het zaak voor oud ets en onderwijzers, om hun aandacht aan dit groote kwaad te wijden. Men meene niet, dat het zoo erg wel niet zal zijn, dat wellicht maar hier en daar een geval zal voorkomen, integendeel, het aantal jeugdige lijders is schrikbarend groot. Op een Amster- damsche volksschool, tellende 583 leer lingen werden minstens 75, dus 13 pet. der leerlingen bevonden als lijdende aan adenoïde vegetaties. Vrij algemeen neemt men aan, dat 10 h 20 pet. van alle kinderen in meerdere of mindere mate deze ziekte met zich omdragen. Kan er iets tegen gedaan worden? Zeer zeker. Door een operatief ingrijpen kan de medicus in de meeste gevallen het lijden wegnemen of althans aan merkelijk verlichten. De resultaten van zulk een operatie zijn soms inderdaad verrassend. Nog eensouders en onder- 8chrammeu alsof met vingernagels daarop gedrukt was. Ik zag dat de lord reeds dood was en ik zond Thomas om dadelfik een dokter en een agent van politie te halen. Ik wachtte in de kamer totdat de agent en Dr. Benton binnenkwamen die daarna de deur op slot deden. Dat is alles, heeren. »Was de kamer in wanorde kon u zien ot de lord ook soms geworsteld had ?c •Ja, mfinheer. De gordfinen van een zfideur, die naar Berkeleystraat toegang geeft, waren verscheurd en een tafeltje met boeken lag ondersteboven.* »Niets meer?* •Niets meer, voor zoover ik mfi herin neren kan. De agent van politie en de heer uit Scotland Yard namen de kamer in be slag toen zfi aankwamen en sloten de deur.* Toen volgde een reeks van nutttelooze vragen door de leden der Jury, waarop de tweede getuige, Marie Richards, gehoord werd. Daarna werd gehoord gravin Harrowdean, de weduwe van lord Alton. Mevrouw, kunt u iets vertellen dat licht verspreiden kan over hetgeen Woensdag 11. gebeurd is? Zou u niet de minste aanwfi- zing van den vermoedelfiken dader kannen geven?* Dat is mfi onmogelfik* antwoordde zfi met een zwakke, maar duidelfike stem. •Tfidens het feest op dien avond, werd een brief aan mfin man bezorgd. Ik weet niet waar van daan, of waarover het was, maar de inhond scheen hem eenigszins ongerust te maken.* Vergeef mfi, mevrouw* viel de vrede rechter haar in de rede, »maar wie bracht den brief aan lord Alton?* wijzers, vooral de ouders moesten meer aandacht schenken aan die ernstige ziekte, de woekeringen van de derde amandel. Wanneer hun kind vaak of voortdurend zit of slaapt met open mond en daarbij achterlijk is in 't leeren, laten ze dan hun huisdokter raadplegen, vóór dat het kwaad tot erger vervalt. Buitenland. Uit Parfis wordt dd. 29 dezer gemeld: Om 4.25 komt de arbeidsbeurs uit. Agenten versperren den ingang. Gardes te paard zfin geplaatst tegen het trotoir voor de arbeids beurs. De leden der vergadering hoopen zich op bfi den uitg.mg en jouwen den pre fect van politie uit, zfi fluiten tegen de agenten. Om 4 nur 35 komt er een flesch uit de arbeidsbeurs gevlogen, waardoor een agent gewond wordt. De politie krfigt nu bevel de sabels te trekken. Uit de vensters van de arbeidsbeurs worden nu een stuk of tien volle flasschen de straat op gegooid, zonder dat iemand geraakt wordt. Daarop trekken de agenten de beurs binnen en aanstonds hebben zfi zich meester gemaakt van den toestand. Men ziet een dertigtal betoogers en evenveel gewonde ageaten naar buiten komen. Verscheiden betoogers, die boven waren in het gebouw, sprongen op het ge zicht der agenten in de hall en raakten daarbfi ernstig gewond. Bfi deze nieuwe vechtpartfi zfin een veertig personen ge kwetst. Een nader bericht uit Parfis meldtVan de agenten zfin er drie ernstig gewondvan de arbeiders vier, voor wier lavea men vreest, die allen bajonetsteken hebben gekregen. Twee hunner zfin eerst 16 jaar; de beide anderen onderscheidenlfik 18 en 21. Alles te zamen zfin er 70 arbeiders gewond en ongeveer 60 agenten. Er zfin ook ongeveer zestig personen in hechtenis genomen. 's-Avonds werd dit getal nog vergroot ten gevolge van de weigering van enkele lieden om door te loopen. Om half elf was alles doodstil in de buurt van de Arbeidsbeurs. Het »Neue Tageblatt* meldt, dat een advokaat uit Belgrado, die het vertrouwen van wfilen koning Alexander genoot, Maan dag jl. namens de erfgenamen van koningin Draga twee sommen, welke door haar te Weenen waren gedeponeerd, een van 130,000 kronen en een andere van 23,000 kronen, in ontvangst heeft genomen. Zfi zullen aan •Jack.* De leden der Jary keken elkaar met veel beteekenende blikken aan. De vrederechter maakte een aanteekening en verzocht de gravin voort te gaan. Mfin man zeide mfi, dat de zaak spoed eischte, ik meende dat hfi over officiëele bezigheden sprak en dat hfi mfi een oogenblik verlaten moest. Ik ging naar de balzaal en hfi naar zfin studeerkamer. On geveer twee uur daarna kwam hfi bfi mfi terug, en scheen zeer opgeraimd.* Daarna volgde het verhaal dat wfi reeds kennen. De vrederechter werd zenuwachtig en toen zfi geëindigd had, vroeg hfi haastig »U heeft niets gezien of gehoord van uw knecht Jack op dien avond, nadat hfi den brief gebracht had?* Niets.* Hoe lang was hfi in dienst van uw echtgenoot?* •Meer dan twintig jaar.* •En de verhouding tusschen hen was altfid goed?* Voor zoover als ik weet, ja.« •Ge weet niets waardoor Jack eenigen wrok op uwen echtgenoot kon hebben?* •Niets.* Was Jack spaarzaam? Hield hfi veel van geld, of weet u daar niets van Ik geloof dat hfi gierig was »U weet zeker niet of uw echtgenoot geld in zfin zak of in zfin lessenaar had op den avond van den moord?* Lady Alton sloeg de oogen voor den eersten keer ter neer. Zfi kon niet door haar zoon gezien worden daar deze achter haar zat. de zusters van wfilen Draga worden over gemaakt. Het antwoord van den Sultan op de gelijkluidende nota's van Oostenrfik en Rusland betreffende Macedonië zal ver- moedelfik lang op zich laten wachten, daar de Sultan, behalve het advies van zfin ministerraad, ook dat van andere bekende staatslieden wil hooren, o.a. van Hussin Hilmi pacha, den inspecteur-generaal in Macedonië, die natuurlfik adviseert tot ver werping der hervormingen, welke zfin gezag in sterke mate zullen ondermijnen. Inmiddels heeft het Macedonisch comité een geheime vergadering van alle leiders bijeengeroepen, om te beraadslagen of de opstandelingen de resultaten der loopende onderhandelingen dienen af ta wachten, dan wel de vfiandelfikheden moeten voortzetten. Reeds nu schfiut bepaald te zfin dat in het laatste geval een nieuwe taktiek zal worden gevolgd, nl. dat de groote benden zich zullen oplossen in kleine troepjes, die zich uit sluitend tot een anarchistische wfize van verdediging zullen bepalen. De Daily Mail* verneemt uit Tsjifoe: Het verluidt dat de Chineesche gezant te Petersburg de Chineesche regeeïing verwit tigd heeft, dat de Russische oorlogspartfi voortdurend sterker wordt. China moet ge reed staan zelf zfin belangen te verdedigen. Chineezen die doordenken, verlangen hoe langer hoe meer een verbond met de Ja panners. Verschillende aanvoerders der Albaneezen hebben, volgens een bericht uit Grieksche bron, een bfieenkomst gehouden, waarin besloten werd tot den algemeenen opstand over te gaan. Naar zfi beweren, kannen zfi binnen veertien daag 50,000 goed gewa pende mannen op de been brengen. Toen de gouverneur-generaal van den Kauka8us, prins Galitzin, met zfin gemalin van een rfitoer in den omtrek der stad Tiflis terugkeerde, werd zfin rfituig door drie bewoners der streek overvallen. Een hunner bracht den prins verscheiden dolk steken toe. De prins werd aan het hoofd door twee door zfin pet gedrongen steken en aan de linkerhand gewond. De schedel beenderen bleven ongedeerd. De wonden zfin niet gevaarlfik. Toen de misdadigers beproefden den prins uit het rfituig te trek ken, wierp de kozak, die den prins verge- »Ja, ik geloof wel,* antwoordde zfi na denkend »een nogal groote som. Hfi moest mfi huishoudgeld geven en hfi had mfi verteld dat hfi geld van de bank had gehaald. Dit was in den namiddag.* Hoe groot kan dat bedrag zfin geweest?* •Tusschen vfif en zeshonderd pond.* Wie was de bankier van lord Alton De Londen eu Westminsterbank.* De vrederechter maakte aanteekeningen, hetgeen de leden der Jury ook deden. Toen mocht zfi heengaan. Buiten ontmoette zfi haar zoon, die haar vlak in het gelaat aanzag. Moeder* zeide hfi kalm, »ge weet dat Jack evenmin in staat is als ik, om zoo iets te doen. Waarom heeft u dat niet ge zegd?* •Omdat men mfi niet naar mfine meening gevraagd heeft.* Zfin gelaat verduisterde. Hfi greep snel haar hand en dwong haar hem in de oogen te zien. Een vaag vermoeden maakte zieh van hem meester. Wat beteeken de deze on natuurlijke houding, dit onverklaarbare in haar handelingen, die een geheim schenen te verbergen, een geheim aan hem noch aan anderen bekend? Hfi zag duidelfik in, dat de kalmte, waarmede zfi sprak, gedwongen was. Waarom? Wat moest dit alles bedui den Moeder,* zeide hfi zacht maar gejaagd, terwfil hfi om zich keek om zich te ver gewissen dat niemand hem hoorde >u weet meer dan u verteld heeft. Niet waar? Kont u mfi niet vertrouwen? Ik moet alles weten.* Haar lippen vertrokken zich, maar zfi antwoordde niet. Zfi werd doodsbleek en een oogenblik later viel zfi in zwfim. zeide, zich op de aanranders en terwfil zfi handgemeen waren reed het rfituig weg. De misda ligers namen de vlucht in een diepe kloof, achterna gezet door een politieagent en particuliere personen. Uit de stad snelde spoedig een bereden kozakkenwacht toe. De schurken vluchtten van het eene struik gewas naar het andere. Een der moordenaars werd door de schoten zfiner vervolgers ge dood, de tweede doodelfik en de derde zwaar gewond. Beide laatstgenoemden overleden later ook. Na zfin terugkeer verscheen de prins, na dat hem een verband was aangelegd in de zaal van het regearingspaleis, waar de ver tegenwoordigers der burgarfi bfieen waren. Er heerscht bfi de bevolking innige veront waardiging over den aanslag. Omtrent de aanleiding van dezen moord aanslag schrfift men uit Weenen, dat de drie bewoners der streek* die den aanslag pleegden, stellig Armeniërs zfin geweest. Want de Armeniërs zfin vinnig op Galitzin gebeten, omdat hfi de man is, die voorge steld heeft de eigendommen der Armenische kerk aan den staat te trekken, wat dan ook reeds, meestal niet zonder hevig verzet, gebeurt. De Russische regeering eigent zich die goederen niet toe, maar zfi neemt ze onder haar beheer. Dat beheer vat zfi aldus op, dat zfi een deel er van ten bate der Armenische kerk besteedt en de rest voor doeleinden, die haar nuttig en oirbaar voor komen. De maatregel der Russische regee ring is gegrond op vrees dat de Armeniërs anders de nog al aanzienlfike inkomsten hunner kerk aan politieke bewegingen be steden, maar het maakt er haar handel- wfize niet te minder willerkeurig om. Prins Galitziu had aan twee mislukte aanslagen bloot gestaan en dat maakt het des te vreemder, dat hfi slechts ééa kozak als escorte had. Mogelfik achtte hfi zich voldoende beschermd door een pantserhemd, dat hfi, naar algemeen bekend is, onder zfin bovenkleeren draagt. Dit laatste ver klaart ook waarom de moordenaars niet naar zfin borst, maar naar zfin hoofd staken. Men zal nu van de zaak niet veel meer hooren. De prins is slechts licht gewond, en de drie aanranders zfin allen het slacht offer van hun wandaad geworden. Maar waar men wel meer van zal hooren, dat is van de Armenische kwestie, die in Rusland al even netelig schfint als ia Turk ge. De dokter, die het e«rst geroepen was bfi den doode, moest nu als getuige verklaren, hoe hfi het lfik gevonden had. Volgens zfin meening was de dood nog geen twe9 uur geleden ingetreden toen hfi aankwam. Daarna werd James Armson, de detective van Scotland Yard, binnen geroepen. Dicht bfi hem stond lord Alton, die elk zfiner woorden opving. Lord Alton stelde in dezen man al zfin vertrouwen om den moordenaar van zfin vader te vinden. Maar zfin opinie werd eenigzins veranderd, toen hfi hem op dui delfike, maar voorzichtige wfize, zfin ver slag hoorde geven, dat als volgt was: •Ik was aan het praten met den agent Chopping op den hoek van Belton-straat op dien morgen, toen een lakei den hoek van Grosvenor Square kwam uitrennen en ons mededeelde, dat zfin meester vermoord was en vroeg of de agent hem dadelfik wilde volgen. Wfi volgden hem en hfi bracht ons bier, in deze studeerkamer. Lord Alton lag in den stoel precies zooals de vorige ge tuigen dit hebben beschreven. De dokter en de getuige Rogers waren alleen in de kamer. Ik sloot onmiddelfik de deur, en terwfil de dokter het lichaam bekeek, deed ik een onderzoek in de kamer. Mfin eerste ontdekking was, dat er een geheime deur aanwezig was, die toegang verschafte tot Bartonstraat; die deur was open. Ik vond kleine bloedsporen tasschen de deur en den stoel, waarin de verslagens lag, welke mfi deden vermoeden, dat de moordenaar door die deur moet zfin ontvlueht, terwfil hfi het wapen in de hand droeg. DOOR Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1903 | | pagina 1