Het Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. M 2354. WOENSDAG 14 SEPT. 1904. Oorlog tussehen Japan en Rusland. LANB VAN ALTENi> TOOB Dit blad verschat WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per S maanden f 1.00. franco per post zonder prysverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentien ran 10 regels 50 et. Elke regel meer 7% et. Groote letters naar plaatsruimte. AdrertentiSn worden tot Dinsdag- en Vrijdagavond ingewacht. Het laatste nummer van het „Tijd schrift der Ned. Yer. voor Evenredige Vertegenwoordiging" was geheel gewijd aan de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten. Over alle provinciën wordt de uitslag nagegaan en de aan dacht gevestigd op het aantal der strij dende groepen. „Het is veel geringer dan dat der partijen, waarin ons volk verdeeld is. Die partijen zijn in hoofdzaak tot twee groote groepen bijeengetrokken. Chris- telpk-Historischen,Anti Revolutionairen en Roomsch-Katholieken hebben zich vereenigd tot een anti-liberale groep. Daartegenover staat een liberale groep, omvattend de oud liberale partij, de Liberale Unie, de Vrijzinnig-Democraten en deels ook de socialisten. In verschil lende districten weliswaar hebben deze laatsten nog zelfstandig geopereerd, maar met de reeds te voren volkomen duide lijke bedoeling zich bij herstemming aan te sluiten bij de groote liberale groep, hetgeen dan ook geschied is. „Twee coalities, twee groote verbon den, staan scherp tegenover elkander. Men heeft ditzeltde gezien in 1901, en het reeds in 1897, ja reeds vroeger, kunnen zien aankomen; en naar alle waarschijnlijkheid zullen het ook in de toekomst niet langer partijen, maar twee groote partijenbonden zijn, die scherp tegenover elkander staan. Men begint het te verleeren die coalities „monster verbonden" te noemen. Men begint in te zien dat, zoo hier reden is tot ver wijt, dit verwijt niet mag gericht worden tegen de partijen, want dat niet de vrije wil der partpen, maar enkel en alleen de onweerstaanbare drang der omstan digheden de coalities in het leven roept. Of eigenlijk slechts ééne omstandigheid draagt schuld: de eisch namelijk dat een candidaat, om gekozen te zijn, op zich moet vereenigen de helft en 1 der uitgebrachte stemmen. Vroeger, toen er slechts weinige groote partijen waren, was in verreweg de meeste districten één dier partijen in staat door eigen krachtsinspanning die helft en 1 te overschrijden. Maar thans is dat, Bra bant en Limburg en nog andere streken uitgezonderd, nergens meer het geval; en de groote, steeds toenemende ver snippering der partpen, maakt terugkeer FEUILLETON. 20) »Ik wilde u ieta vragen o ja, heeft u mynheer Selim voor morgen «itgenoodigd »Neen; myn vader verlangt, dat wy morgen naar Ustryeka rjjden, want er is •en pak van myn moeder voor mevrouw Ustryeka aangekomen. Banna zweeg en sloeg werktuiglijk een paar akkoorden aan; zy scheen aan heel iets anders te denken; een oogenblik later keek zjj weder op. Meester Henrykl* Wat is er, Hanna?* »Ik wilde u iets vragen o ja, is die Josephine te Warschau werkelyk zoo by- sonder mooi?* Dit was toch te erg; mijn hart dreigde te bersten van toorn en bitterheid. Ik na derde haastig de piano en riep met bevende lippen uit: »Niet mooier dan gjj. Ge knnt gerust zyn en veilig de macht uwer schoon heid op Selim beproeven 1* Banna stond onmiddellijk op en de ont vangen beleediging dreef haar het bloed naar de wangen. Meester Henryk, hoe kunt ge zoo iets zeggen!* >Ik heb immers alleen gezegd, wat ge bedoelt?* Daarna nam ik myn hoed, maakte een lichte buiging en snelde het vertrek nit. VIL Men kan zich gemakkelijk voorstellen, van dien ouden toestand steeds meer onwaarschijnlijk. Thans kan in de meeste districten geen enkele partij door eigen kracht de helft en 1 halen, en moeten dus wel, ter bereiking van dat doel, coalities gevormd worden, met afspraak omtrent deeling van den buit." Men had alle recht een zéér trouwe opkomst ter stembus te mogen ver wachten. Betrekkelijk is die verwach ting dan ook niet beschaamd. Verge lijkenderwijze is er druk gestemd. En toch was de opkomst ter stembus nog geenszins bevredigend te noemen. „Laat ons eens aannemen, dat hoog stens 20 pet. dar kiezers om geldige redenen (ziek e.d.) verhinderd was op te komen; een percentage dus dat in elk geval nog veel te hoog geschat is. Een opkomst van minstens 80 pet. zou dus verwacht mogen worden. Welnu, wanneer wij voor elk district het aantal kiezers vergelijken met het getal inge leverde geldige stembiljetten, dan blijkt dat van de 61 districten waarvan beide cijfers ons bekend zijn, slechts in 16, dus nauwelijks V* gedeelte, een opkomst van 80 pet. of hooger valt te consta- teeren, waaronder vijf van 8085 (Goes, Vlissingen, Leiderdorp, Zoetermeer en Enschede), negen van 8590 (Delft, Stad Almelo, Leiden, Ridderkerk, Oud- Beijerland, Middelharnis, Gouda, Gorin- chem en Franeker) en twee boven de 90 pet. (Enkhuizen en Schiedam). Onder de 45 overigen waren er elf van 8075 (Hoorn, Zierikzee, Zwolle, Markelo, Rotterdam IV, Rotterdam I, Brielle, Rotterdam III, Velzen, Dordrecht en Rotterdam II), tien van 7570 (Kam pen, Steenwijk, Vlaardingen, Stad Om men, Dokkum, Zaandam, Sn eek, Bedum, Zwartsluis en Rotterdam V), vijf van 7065 (Den Haag, Leeuwarden, Tho- len, Amsterdam Vil en Purmerend), acht van 6560 (Hulst, Edam, Alk maar, Amsterdam VI, Amsterdam III, Dalfsen, Amsterdam VIII en Sliedrecht), twee van 6055 (Amsterdam II en V), vier van 5550 (Groningen, Appinga- dam, Amsterdam I en Schoterland), en vijf van minder dan 50 pet. (Amster dam IX, Haarlem, Oude Pekela, Helder en Hoogezand. „Gedeeltelijk draagt onverschilligheid de schuld van het groote kiesverzuim. Maar daarnaast is er toch ook nog een tweede schuldige. En die schuldige is weder de eisch: de helft en 1. Er zijn tal van districten waar eene partij of hoe ik na zulk een voortdurenden staat Tan opgewondenheid den eacht doorbracht. Terwyl ik my ontkleedde, stelde ik my vóór alles de vraag, wat er eigenljjk gebeurd was en waarom ik den geheelen dag zoo miemoedig was geweest. Het antwoord was gemekkelyk te vindener was niets ge- benrddat wil zeggen, ik kon noch Han- na, noeh Selim iets verwyten, in ieder ge val niets, wat liet als een vriendelijke te gemoetkoming, on scb uldige nien wsgierigheid of wederzydsche sympathie verklaard kon worden. Dat Hanna Selim, en deze ook haar be viel, daaromtrent kon men niet in twjjfel verkeeren. Maar welk recht had ik, my daarover verontwaardigd te toonen en daarom ons bebagelyk en rustig samenzyn te ver storen? Niet zy hadden ongeljjk, maar ik! Toch kon ook deze gedachte, die my gerust had moeten stellen, dit niet doen. Ofschoon ik mg han wederzydsche verhoading dui delijk kon verklaren, ofschoon ik herhaal delijk by my zelve xeide, dat er niets ge wichtigst plaats had gehad, en ik niet ont veinzen kon, dat ik hen beiden vandaag zonder oorzaak beleedigd had, gevoelde ik toeh een onbestemd dreigend onheil boven myn hoofd zweven, dat des te minder een tastbare gestalte aannam, nu ik het zelfs niet in een verwjjt tegen Banna en Selim kon kleeden; juist daarom maakte deze onbehaaglyke gewaarwording een des te uadeeliger indruk op mg. Bovendien kwelde mg ook de gedachte, dat er, ofschoon ik geen recht had hun verwijten te doen, toch altyd genoegzame redenen voor my beston den om ongerust te zyn. Myn geest verwarde zich meer in die kleinigheden en gevoelens en vermoedens. (zooals thans in den regel het geval is) een partij groepeering zoo overwegend sterk is, dat aan den uitslag der stem ming niet behoeft getwijfeld te worden. En die toestand werkt op tweeërlei wijze het kiesverzuim in de hand. Van de minderheid big ven vele kiezers thuis uit moedeloosheid, van de meerder heid vele uit zorgeloosheid." „Ook het aantal kiezers per district heeft iets te zeggen. Welk eene onge lijkheid Eenerzijds districten met meer dan 9000 (Vlaardingen, Amsterdam V, Dokkum, Schoterland, Gouda, Sneek, Franeker), ja zelts meer dan 10,000 kiezers (Leeuwarden, Amsterdam IX, Enschedé)en anderzijds districten met minder dan 3000 (Hoogezand, Steen- wijk, Amsterdam II, Kampen, Dalfsen, Markelo, Tholen, ja één zelfs (Zwart sluis) met nauwelijks 1500 kiezers. In dit laatste district heeft een groep van 770 kiezers den uitslag in handen. Maar wat beteekent nu zulk een groep in de districten van meer dan 10.000 In Amsterdam II is elke stem minstens 1/1500 van de meerderheid;en een Amsterdammer die in district IX woont heeft met zijn stem slechts 1/5425 van de meerderheid in handen. De eerste stem werpt dus ruim Sl/t maal zooveel gewicht in de schaal als de tweede. Nemen wij het sterkste voorbeeld, Zwartsluis met 1534 en Enschedé met 10965 kiezers, dan verhoudt de waarde van een stem in elk dier beide districten zich als 1/768 1/5483, dus ongeveer als 7:1. Eóp stem in Zwart sluis staat gelijk met zeven in Enschedé. Wij kunnen dus spreken van een ver kapt meervoudig stemrecht, niet, zoo als elders, gebaseerd op verschil in stand, bekwaamheid en vermogen, maar op verschil in woonplaatsZiedaar dan waartoe dat stelsel van de helft plus 1, opzichzelve reeds zoo verwerpelijk, bo vendien nog leidt als men het toepast in districten van zoo ongelijke grootte „En dit verschil in groote, samen vallend soms nog met 't, om straks- genoemde redenen, zeer uiteenloopend kiesverzuim, heeft tengevolge dat de ééne candidaat valt met een stemmen- cijfer 3, 4, ja tot zelfs 10 maal grooter dan dat waarmede een ander tot de gekozenen behoort. Zoo ook nu in Dalfsen, Amsterdam II, Hoogezand en Zwartsluis werden personen gekozen met 949, 859, 832 en 703 stemmen, terwijl in Amsterdam IX, Enkhuizen, En schedé en Den Haag candidaten met 3085, 3316, 4366 en 7719 stemmen nog niet de beruchte „helft plus 1" konden halen. „Wanneer wij Rotterdam en Amster dam buiten rekening laten, dan blijkt hoe in de overige bovengenoemde dis tricten, voor zoover althans de desbe treffende cijfers ons bekend werden, de 118 gekozenen bij eerste stemming op zich vereenigden 329344 stemmen, ter wijl hun gezamenlijke tegencandidaten (eveneens bij eerste stemming) 263461 stemmen verwierven. Bijgevolg: van de 592805 kiezers die in de districten ter stembus kwamen, zagen 329344 55.6 pCt.) hun stem werking doen, en 263461 44.4 pCt.) hun stem verloren gaan. Laat nu gemiddeld in die districten 75 pCt. der kiezers ter stembus zijn ge komen, dan zijn de vertegenwoordigers dier districten aangewezen door 55.6 pCt. van der kiezers, dus door slechts 41.7 pCt. van het totaalcijfer der kiezers Terecht is gezegd dat het meerderheids stelsel eigenlijk juist leidt tot de heer schappij eener minderheid!" JtJuLi tenland. De correspondent van de Daily Telegraph te Petersburg seint, dat het verlies dar mjjnen van Jen-tai voor de Rassen het gevolg heeft dat zy op den Siberischen spoorweg hont als brandstof tallen moeten gebruiken. Het staat vast, dat de Russen terugtrek ken naar Tië-ling, waar de stellingen nog sterker heeten te zyn dan te Liao-jaug. Bovendien is 'Tië-ling door het bergachtige terrein ten noordoosten en ten westen be veiligd tegen overrompeling, terwyl de Hoen- ko veel moeilyker te passeeren is dan de Tai-tse. De Rassen zyn van oordeel, dat de Japanners eerst over drie weken een krachtigen aanval zouden kannen doen op Tië-ling, en tegea dien tjjd verwacht men dat aan Koeropatkin zooveel versterkingen gezonden zyn, dat hg in staat is, aanval- lenderwjjs op te treden. Zeer groote voor raden zouden reeds te Tië-ling opgehoopt zyn. Volgens een bericht uit Kroonstad, is de Oostzee-vloot, onder admiraal Rodzjes- twenski, Zondagmiddag naar het Verre Eindelyk gevoelde ik my terneder geslagen en uitgeput, alsof ik een langen weg afge legd of urenlang in da duisternis rondge dwaald hadtevens kwelde my ook de bittere en smnrtelyke gedachte, dat ik door myn onhandigheid en jaloerschheid de beide anderen zelf ia eikaars armen dreef zoo veel begreep ik toen wel reeds, ondanks myn gebrek aan ondervindingderge lijke dingen raadt men maar al te spoedig. Hoe moest dit alles afloopen? Ik wist, dat ik dezen verkeerden weg tegen beter weten in zou volgen, maar toch niet zou komen waar ik wilde zyn, en wal daar, waar myn gevoelens en andere schijnbaar onbeduidende omstandigheden my heen zouden dry ven, omstandigheden, die wel onbeduidend schjj- □en, maar toeh van het hoogste gewicht kunnen zyn, daar later ons levensgeluk daarvan vaak afhankelijk is. Ik gevoelde my uiterst ongelukkig, en ofschoon myn verdriet velen gering 'zal toesehynen, moet men toch niet vergeten, dat men de groot- beid van een ongeluk niet naar het onge luk zelf, maar naar de gewaarwordingen, welke het in den getroffene wekt, moet be- oordeelen. En toch was er niets voorgevallen, toch was er niets gewichtigs geschiedTerwyl ik te bed lag, herbaalde ik dit by my zeiven zoo lang, dat mijne gedachten lang zamerhand ouduidwljjk en verward werden en ik eindelyk in slaap viel. Onsamen hangende gestalten en figuren weefden zich in myn droomen dooreen; de personen, waarvan myn vader verteld had, vloeiden in myn geest met hun daden, met het tegenwoordige, met Hanna en Silim en met myne liefde samen. Misschien had ik ook eenigszins koorts, wat met het oog op mjjn val volstrekt niet te verwonderen zou geweest zyn. Plot seling werd het donker; de pit van de af gebrande kaars was op den blaker gevallen daarna flikkerde er een blauwachtig vlam metje, toeu nog een en vervolgens een heel klein, en eindelijk sloeg de wegster vende vlam nog een laatste maal zeer helder omhoog, om daarna geheel nit te dooven. Het moest reeds laat in den nacht zyn, want buiten op het erf hoorde men de hanen reeds kraaien; eindelijk zonk ik in esn loodzwaren, ziekelyken slaap, waar uit ik eerst zeer laat ontwaakte. Den volgenden morgen bleek het, dat ik het uur voor het ontbijt, en daarbij tevens de gelegenheid om Hanna te ontmoeten zy bad namelyk tot twee uur les by ma dame d'Yves verslapen had. De slaap had my echter verkwikt en troost aange bracht, en ik beschouwde de wereld niet meer onder zulk een droevig licht als den vorigen avond. Ik ram my voor, vriende lijk en goedig jegens Hanna te zyn en daardoor myn barschheid van gisteren we der goed te makendaarbij vergat ik echter geheel, dat myne laatste woorden Hanna niet alleen bedroefd, maar ook beleedigd moesten hebben. Toen Hanna met madame d'Yves de kamer binnenkwam, snelde ik haar te gemoet, maar bleef als met koud water begoten staan en moest, goadschiks of kwaadschiks, myn overvloeiende harte lijkheid bedwingenwant Hanna wenschte my wel is waar z«er hoffelyk goeden mor gen«, maar deed het zoo kortaf, dat my alle lust tot een hartelijk gesprek onmiddel lyk verging. Daarna nam zy plaats naast madame d'Yves, terwyl zy gedurende het I geheele middagmaal niet de geringste notitie Oosten uitgezeild. Te Petersburg zyn twee Japanners in hechtenis genomen, die voor het uitbreken van den oorlog daar werkzaam waren als handelsbediende. Een van de twee was overgegaan tot de Griek*cb-katholieke kerk en was gehuwd met een Russische. Uit de papieren, ten huize van den gearresteerde in beslag genomen, bljjkt, dat beide Ja- pansche zeeofficieren waren, die aan hun land verspiederdiensten bewezen. Naar de Daily Telegraph* uit Liao- jang van 8 dezer verneemt, is Koeroki's leger teruggeroepen, het kampeert nu op 8 K.M. ten noord-oosten van Liao-jang. De Japanners bereiden een omtrekkende beweging voor uit het westen tegen Moek- den, dat zjj ongetwjjf-dd oog in den loop van dit jaar willen vermeesteren, waar- schynlyk binnen drie weken. De internationale parlementaire bijeen komst te St. Louis heeft besloten te streven naar een scheidsrechterlijk einde van den oorlog in Oost-Azië door tunschmikomst van het Haagsche hof. De afgevaardigden nit Frankrjjk en Italië waren er tegen. Het voorstel, om Roosevelt dadelyk uit te noo- digen, den eersten stap te doen om tot bemiddeling te komen werd aangehouden. Een Russische correspondent seint uit Tië ling, dat de Japanners, in plaats van, zooals men reide, langzaam op te rakken, nu zier snel vooruitkomen. Zy hou len hun omtrekkende beweging heel goed geheim. De versterkingen voor de Russische troepen helpen deze weinig, daar de Japanners ook versterkingen krjjgen nit Jin-kon. Boven dien bedreigt Koeroki door zyn marsch noordwaarts op odzo flank voortdurend onze verbindingslijn. De aStandard* verneemt uit Tiëatsin: Chineesche troepen rakken in menigte hei melijk Mantsjoerye in. Z(j trekken binnen- langs de bergen en mijden de spoorwegen, zoodat het aantal troepen niet is na te gaan. Het verluidt, dat Dnitsche officieren de juistheid van dit bericht trachten uit te vinden. Ook zegt men, dat die Chineesehe troepen handelen in overleg met de Japan ners en dat zy het door deze veroverde ge bied gaan bezetten. De Russische verliezen by Liao-jang wor den, naar aanleiding van een telegram van van my nam. Ik kan niet ontkennen, dat het bestaan mij toen hoogst nietig en beklagenswaar dig en geen cent waard toescheen. Maar wat moeBt ik doen? De geest van verzet ontwaakte wader in my eu ik besloot, Han na met geljjke munt te betalen, voor waar een zonderlinge honding tegenover een wezen, dat men boven alles bemint! Gedurende den loop van het middagmaal spraken wjj niet rechtstreeks met elkander, maar slechts door bemiddeling van een der de. Zeide Hanna by voorbeeld, dat het den geheelen avond wel zou regenen, dan richtte ik my met dezelfde vraag tot madame d'Y fesdaar deze van dezelfde gedachte was als Hanna, verklaarde ik, vast over tuigd te zyn, dat het niet zou regenen. Deze kleine woordenwisselingen eu kibbela rijen hadden intusschen toch een zekere aantrekkelijkheid voor mg. Ia stilte over dacht ik, hoe wy ons in Ustryeka tegen over elkaar zouden houden. Ik nam mg voor, daar, in tegenwoordigheid van vreemden, een vraag tot haar te richten, waarop zjj my het antwoord niet schuldig kon bljjven, om op deze wyze het ys te breken, en ik verwachtte dus zeer veel van ons bezoek aan Ustryeka. Wel is waar zou madame d'Y res met ons meerjjden, maar wat kwam dat er op aanEr was mg veel aan gelegen, dat niemand aan tafel ons getwist zou be merken want had iemand bet doorzien en gevraagd, of wy boos op elkander waren, dan zou alles aan het licht gekomen en ontdekt geworden zyn. Reeds alleen by de gedachte daarvan schoot het bloed my naar het gelaat en begonnen myn polsen te ha meren. vervolgd). Een Pooltch verhaal.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1904 | | pagina 1