voor het Land van Hensden enz. „TOT NUT EN GENOEGEN," Stap op en laat J. REIS-HANDBOEKEN Uitgever L. J. VEERMAN te Heusden. UITVOERING DE VLUGGE ZWEED. TWEEDE BLAD Zaterdag 17 Dec. 1904. Yan een diamant. te Heusden, Yeeren Bedden met f 25 Cadeau. SEE VAAS DE BRUINS Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maan den 1.00, franco per post zonder prijs- verbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7y2 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagavond ingewacht. Plaatselijk Nieuws, HEUSDEN, 17 Dec. Aan de ingezetenen dezer gemeente is eene circulaire verspreid, waaruit wij de hoofdtrekken vernemen Op 8 Februari a. s. is het 25 geleden, dat de Heer P. L. Honcoop benoemd werd tot Burgemeester der gemeente Heusden. Wat Z.Ed.Achtbare in het belang van deze gemeente gedaan heeft is U allen be kend en stemt tot dankbaarheid. Steeds stond hij op de bres geld, noch tijd, noch moeite ontziende, waar het de belangen van Heusden of de menschheid betrofdenken wij o. a.J slechts aan den watersnood van 1881 aan het verkrijgen van een brug over de Nieuwe Maas, waar door de vaste verbinding tusschen Heusden en het land van Altena bestendigd werd aan den tram die verbinding geeft met het groote Spoorwegnet en aan zijne tactvolle optreding tot het verkrijgen van de prach tige en praktische werken rondom Heusden, een groote stad waardig. Het is daarom zeer goed gezien van den Gemeenteraad, vertolkende de gevoelens der gemeentenaren, dezen dag niet onge merkt voorbij te laten gaan. De Commissie door den Raad aangezocht heeft met opgewektheid de regeling der feestelijkheden aanvaard, omdat het geldt eene rechtmatige hulde te brengen aan onzen hoogstverdienstelijken Burgemeester. Dit feest moet waardig zijn en het is de Feestcommissie, bestaande uit de Heeren H. A. J. Verhoeven, VoorzitterL. J. Veerman, OndervoorzitterH. Wijnands, SecretarisJ. A. Boeren; J. C. van Laar hoven B. H. Milieuaar L. de MolG. J. Reas H. RecklebenM. C. van der Ven en J. H. Verhoeven wel toevertrouwd, dit op waardige wijze te regelen. ZALTBOMMEL. Voor de vacature van Heemraad, ontstaan door het overlijden van den heer Huijskes, worden als ern stige candidaten genoemd de heeren Kleber, Hoofdgeërfde te Hurwenen, Van Groeuin- gen, Hoofdgeërfde te Kerkdriel, Elemans, Poldermeester te Driel, en Van Voorthuij- zen, Poldermeester te Zaltbommel. Op de alhier gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed tarwe f7.50 a f8.— haver f3.80 a f4.garst f5.50 a 6.per H. L. boter fÓ.50 a f0.60 per K.G. eieren f 1.30 a f 1.60 per 26 stuks; biggen f4.a f7.75; ko nijnen f0.50 a f 1.20 kippen f 0.50 a f 0.70 per stuk; aardappelen f2.05 a f2.15 per H.L. Op de weekmarkt werd Dinsdag een vrouw uit een der benedendorpen betrapt op het ontvreemden van schoenen uit een der markttentjes. De vrouw is in verhoor genomen en heeft ook bekend. TIELERWAARD. De inkomsten der zalmvisscherijen op de Waal en de Mer- wede waren in de laatste dagen weder zeer ongunstig. In 'tgeheele traject van Tiel tot Hardinxveld werd slechts één zalm ge vangen, die 25 K.G. woog en verkocht werd tot den buitengewoon hoogen prijs van f205. De besomming aan paling en andere rivier- en poldervisch daarentegen was vrij loouend. De visschers bemach tigden ongeveer 900 K.G. paling, 140 K.G. houting, 480 K.G. bliek en 100 K.G. snoek. Zalm geldt f3.50f4.25, aal 1820, pa ling 4550, snoek 2224, snoekbaars 32 35, zeelt 2628, baars 1416, bliek 12 15, voorn 47, houting 1316 ct. per Js K.G. landbouw. De belangstelling was zeer groot. Ook vele niet-landbouwers uit Heusden waren tegenwoordig. Zeer aantrekkelijk en tevens zeer ver duidelijkend waren de lichtbeelden, waar mede verschillende onderwerpen werden behandeld. We zagen een korrel maïs, zich ontwik kelende op een flesch water, zonder toe voeging van voedende bestanddeelen, in vergelijk met elk der noodwendige voedings stoffen, tot zich bij toediening van alle eerst wasdom, kracht en kleur tot hun recht kwamen. De wet van het minimum werd aanschouwelijk voorgesteld. We maakten een uitstapje naar Langbroek om met den koolbouw kennis te maken, die aldaar een zoo groote afmeting heeft genomen. We zagen het teelen in komkommerkassen, op groote schaal waarbij één veld met 14000 ramen van ééu eigenaar. We kregen een kijkje in een kas in het Westland van 197 meter. We zagen de aardbeziënteelt in Engeland, over eene uitgestrektheid van hectaremaar ook een boomgaard, goed onderhouden, in Zeeland, van 12 hectare. Na het oog verlustigd te hebben kregen we les in het snoeien, speciaal van appel- boomen. We leerden hoe er zorg gedragen moet worden dat licht en lucht in de kroon moet kunnen dringen en hoe ook eene evenredige verdeeling in de pyramidaal- vorm te verkrijgen en te behouden is. Keurig waren de boomen van de Lunte- rensche Tuinbouwvereeniging, die alle boo men ongesnoeid laatmaar ze eerst uit zaailingen trekt. Verder werd er gesproken van verzwak kende onderlaag, bij peren op kwee en appelen op paradijs. We vernamen ook, dat met succès meer malen de proef werd toegepast op vrucht- boomen, die wel veel groen, maar geen vrucht wilden afwerpen, om 35 centim. boven den grond een ringetje in den bast uit te snijden, ter breedte van een centi meter, daarbij niet verder komende, dan even aan het wit hout. Het practische van leiboomen tegen huizen werd vervolgens in beeld gegeven. We werden nog eens herinnerd aan de wet van het evenwicht, ook bij leiboomen. We zagen hoe eene plant uit cellen be staat hoe het kalken van boomen verkeerd en goed wordt toegepast en we stemden allen gaarne met den Voorzitter der afd. Heusden v. d. N. Brab. Maatsch. v. Landb., de Heer Oerlemans, in, toen hij den bij zonderen dank van alle aanwezigen aan den spreker in nette en goed gekozen bewoor dingen weergaf. In Februari hoopt de Heer Camman in het Land van Altena op te treden. RECLAMES. HEUSDEN. Eene Zanguitvoering in de Herv. Kerk alhier, op 21 December, heeft onze dubbele sympathie. Eerstens geeft ze de jeugdige dilettanten gelegenheid om te toonen, in hoeverre zij sinds een jaar gevorderd zijn maar ten andere geschiedt de uitvoering met een liefdadig doel. Zie verder nevenstaande annonce. Door den Uitgever van dit Nieuwsblad is van de firma Gebr. van der Post te Utrecht aangekocht den voorraad, met recht tot voortzetting, van de Handboekjes van Servaas de Bruin. Deze handboekjes, in zakformaat, gebon den in rood linnen, als Baedeker's Reis boeken, worden geregeld met gunstig gevolg door Nederlanders in den vreemde geraad pleegd. Men leze verder de nevenstaande advertentie. Een Waalwijk's Mannen^uartet bestaande uit de Heeren Jacq. Sars, Joh. van Bladel, Adr. van der Ven en Jos. Groenen, met den Pianist A. Hurkmans, stelt zich voor op 29 Januari alhier eene uitvoering te geven in de zaal van den Heer Jos. Spierenburgh. De Waalwijksche zangers zijn hier zoo gunstig bekend, dat we zeker zijn van een goede opkomst. Meer gerust kan men zijn als men een koopje wil maken in het Magazijn de Duif, te 's-Hertogenbosch. (Zie advertentie). Hier zijn de prijzen bekend en krijgt men, nota bene alles voor de helft. Land- en Tuiubouwbericht. Is het houden van Hoenders voordeelig? Deze vraag, in de vakbladen telkens en telkens weer gesteld, wordt door den een ontkennend, door den ander bevestigend beantwoord. De een ziet er weinig of geen, de ander tamelijk of zelfs belangrijk voor deel in. Blijkens onze eigen ondervinding kan het houden van kippen, wanneeer met oordeel wordt gevoederd en ook overigens een be hoorlijke verzorging in acht wordt genomen, ook dan wanneer men genoodzaakt is de hoenders vast te houden, vrij wat voordeel afwerpen, dat groot genoeg is om de moeite en zorgen ruimschoots te loonen en een niet te versmaden bijverdienste kan zijn voor arbeiders, kleine landbouwers en particu lieren. In de eerste plaats echter kieze men een goed ras. Als zeer aanbevelenswaardig noemen wij de Leghorns of geperfectioneer de Italianen. Dit zij uitstekende legsters, ook in den winter, en hierop vooral komt het aan. Ze zijn zelden broedsch. Sedert jaren houden wij aanteekening van de eier-opbrengsten, immer waren deLeg- hoens bovenaan en gaven de grootste gel delijke winst. Het afgeloopen jaar ontvin gen we van een 6-tal Leghorns meer dan 1000 eieren dit is bij andere rassen iets buitengewoons en wordt alleen verkregen door bij uitstek te voederen of dure och tendvoeders te gebruiken bij de Leghorns is het regel. Maanden achtereen kreeg ik afwisselend 4 en 5 eieren per dag, een en kele maal 3 of 6. Jammer, dat de groote kammen soms van de winterkoude hebben te lijden, waarom sommigen liever een krui singsproduct hebben van Leghoenen boeren- kip. Wie tijdig de kammen insmeert met vasaline, zal geen last van'dit euvel krijgen. Althans wij hadden er nimmer over te kla gen. Wie nuthoenders wil hebben, die het oog bekoren en zonder leiding en zonder buitengewoon te worden gevoederd, de meest mogelijke voordeelen geven, schaffe zich eenige Leghorns aan. De proef zal hem stellig voldoen. MENGELWERK Londen staat bekend als de wereldmarkt voor den handel in diamanten en aan vele der kostbare steenen, die daar te koop wor den aangeboden, knoopen zich wonderbare en soms zeer avontuurlijke geschiedenissen vast. Henry Bogle, van de juweliersfirma Bogle Swallows, kende een ouden jood, Jacob Erza, die makelaar voor diamanthandelaars was en, als de gelegenheid zich daarvoor aanbood, ook voor eigen rekening daarin handelde. Erza stond in verbinding met alle plaatsen van de wereld, die voor den diamanthandel van beteekenis waren. Zelf maakte hij den indruk van een arm, onbe holpen mannetje, en woonde maar heel eenvoudig in een betrekkelijk arme buurt van Londen. Voor zoover zijn buren wisten had hij «kind noch kraai" zijn eenige hulp en huisgenoot was een arme joodsche knaap, Ephraim genaamd. Op zekeren dag kwam deze knaap op het kantoor van Bogle Swallows en vroeg naar meneer Bogle. «Meneer wordt dringend verzocht te ko men bij den ouden Jacob Erza," zei Ephraim tot een jongen bediende. «Wil u hem zeggen deze boodschap." Een oogeublik later verscheen Bogle ju nior en vroeg den jodenknaap, wat Erza wilde. «Hij beval mij haastig naar u toe te gaan en u te boodschappen, dat hij u iets zeer gewichtigs had te zeggen," antwoordde Ephraim. «Het betreft diamanten," voegde hij er fluisterend aan toe, «maar verder weet ik er niets van, dan dat de oude zeer ziek is, en dacht dat hij misschien zou ster ven, voor u zoudt komen bij hem." Bogle had reeds van menige avontuurlijke geschiedenis gehoord, die aan steenen van groote waarde verbonden was. Hij dacht hieraan bij deze zonderlinge boodschap en verklaarde zich aanstonds bereid den knaap te volgen. «Gij zijt komen bezoeken mij ouden man," zei de jood hem, «dat is goed van u. Ik heb u altijd gekend als een vriendelijk man, sinds gij mij hebt geholpen de arme Mirjam te redden van de straat. Zij is nu gestorven. Nah, ze was van mijn stam en wij joden van den ouden ritus hangen op elkaar aan. Maar we vertrouwen elkaar niet in geld zaken we vertrouwen in zulke zaken alleen op ons zeiven en ik zou er niet toe geko men zijn, u mee te deelen mijn geheim, als ik nog een anderen weg had. Iphra," wendde hij zich tot den knaap, «geef mij te drinken en ga dan weg." Toen de knaap zich verwijderd had, greep Jacob Ezra Bogle's hand en sprak met groote opgewondenheid «God zal misschien mij niet komen halen door mijn ziekte. Ik heb een brief van een onzer mannen in Constantinopel, die me schrijft dat daar te koopen is een diamant van buitengewone pracht, zooals er maar twee of drie op de heele wereld zijn. Maar eerstens moet voor diamanten in Turkije betaald worden een hoog uitvoerrecht, twee- dens bestaat daar een geheim gebruik, dat geen edelgesteente van groote waarde het land verlaat voor de sultan en de hoogste waardigheidsbekleeders het gezien hebben. De bezitter weet, dat als hij er melding van maakte, de diamant hem onder voor wendsel van koop wordt afgenomen, zonder dat de prijs betaald wordt. De bezitter is een pasja van een zeer oude, beroemde, familie, heeft echter geld noodig en zal te vreden zijn met 5000 pond (f 60.000), als hij weet, dat de kooper een vreemdeling is en met den steen gaat naar het buiten land. Gij zijt in Turkije een vreemdeling, gij zijt Engelander en een eerlijk man, de pasja zal willen sluiten den handel met u. Wilt u koopen den steen? Ik zweer u bij vader Abraham, dat ik geen anderen koop man bekend wil maken het geheim en ik zal u meegeven een brief voor mijn vriend Benjamin Bagdader in Constantinopel, die daar tabakverkooper is en u over alles zal geven nadere inlichtingen. «En wat zoudt gij daarvoor willen heb ben, Erza?" vroeg Bogle, toen de jood zweeg. «Als ik niet meer zal opkomen van mijn ziekte, wat zal ik dan doen met geld Als u terugkomt en ik leef, dan zult gij niet vergeten den ouden Ezra. Hier is de brief voor mijn vriend. Maar wees voorzichtig, het zou niet zijn de eerste keer, dat iemand met dolk en vergift wordt getroffen in Tur kije. Wacht u vooral voor de dragomans in Constantinopel, want het zijn allen spi onnen en schelmen. Jacob Ezra weet dit bij ondervinding." Bogle bevond zich in Constantinopel. Na heel omzichtig diens verblijf ontdekt te heb ben, trad hij op een avond den winkel van Benjamin Bigdader binnen, waar hij een ouden man aantrof. Op zijn vraag naar Benjamin Bagdader verwees hij hem naar een huis aan de overzijde. Bogle klopte er aan en werd binnengelaten. Hij zag een ouden man met witte haren, groette hem be leefd en vroeg, of hij meneer Bagdader was. «Dat ben ik," antwoordde hij, «wat is er van uw verlangen?" Bolge reikte zijn aanbevelensbrief over. »Ah," riep Bagdader uit, ge komt uit Londen, van Jacob Ezra. Neem plaats. Maar neen, niet hier, komt met mij mee." Nadat hij met zijn gast in een ander vertrek was gegaan, riep Bagdader «Heeft mijn vriend Ezra u op het gevaar lijke van de onderneming gewezen «Ja," zei de engelschman bedaard, «hij heeft er mij zoo iets van verteld." «Nu," ging de jood voort, «ik weet, dat de Engelschen moedige menschen zijn, maar men moet menigmaal ook een beetje handig zijn. Wie is uw dragoman?" «Nicolaas Paiaeologus." «Dien ken ik, wees voor hem op uw hoede, 't Is een slang «Ik heb hem al naar waarde getaxeerd," antwoordde Bogle, «meer of minder zijn het allemaal galgebrokken." «Dat is zoo, maar een waarschuwing kan nooit schaden. Doch ter zake. Mijn vriend Jakob schrijft me, dat ge in staat zijt den steen te betalen met een wissel op Londen, Parijs of Weenen. Ik moet echter opmerken, dat de bezitter hem alleen tegen goud geld wilde afstaan. Ik zal u echter, daar Ezra goed voor u spreekt, het goud bezorgen en u kunt mij een aanwijzing geven op de een of andere bank. En wat de diamant betreft kan ik u zeggen, dat de pasja van een beroemde Turksche familie is, die in den ouden tijd door huwelijk met een prins aan de groot- mogols van Indië vermaagschapt werd Daar door kwam de familie in 't bezit van den steen. De overlevering zegt, dat het de kleinste helft is van den Koh-i-noor, die bij de eerste ontdekking in Golconda gebro ken is. Er sraat een kort Perzich inschrift doch wat dit beteekent weet ik niet. in De steen is zoo lang en dik als het boven ste lid van uw duim, nog niet gesleepen en aan den eenen kant wat afgeplat als door een breuk. Als u over twee dagen me weer zult bezoeken zal ik er voor zorgen, dat u den steen kunt zien en dan weet ik meteen, hoeveel goud ik u zal kunnen geven." Twee dagen later ging Bogle met den ouden jood naar het paleis van den pasja. In geen geval wilde deze den steen ter bezichtiging uit het paleis laten gaan. Om de aandacht niet te trekken, was bepaald dat hij zoolang in het paleis zou blijven, tot de zaken waren afgedaan. Drie dagen bleef hij in het paleis en kocht den steen eindelijk voor f 60.000 de pasja vroeg er aanvankelijk f 200.000 voor. Nu kwam de moeilijkheid den steen in veiligheid tebrengen. Bagdader ried Bogle aan, twee gelijken pakjes te maken, in het een moest hij den steen pakken, in het andere niets. Het pakje met den steen moest hij over de post aan zijn parijsche handels vrienden toezenden, het andere aan den ho telhouder in bewaring geven. Bogle deed dit. Toen hij des nachts in zijn hotel in bed lag, ontwaakte hij door een gerucht in zijn kamer. Hij sprong op en voorzoover hij in de duisternis gewaar kon worden, zag hij een man met een blinkende dolk voor zich staan. Hij was echter op alles voorbereid, één greep, en hij had zijn revolver in de hand. Eer nog de Turksche indringer een bewe ging maken kon, schoot Bogle en de dui stere gestalte verdween als een schaduw, Het hotelpersoneel was door het schot op de been gekomen. Daar men echter niet kon uitvinden in welke kamer het schot gelost was, daar Bogle zich opzettelijk stil hield, ging de nacht zonder verdere stoor nis voorbij, 's Morgens ondekte hij, dat een roofzuchtige hand al zijn kleederen door zocht en zijn koffer geopend had. Hij twij- fefde er niet aan, of de roover was in het paleis van den pasja te zoeken, daar hij niemand van zijn schat gesproken had. Bevend dacht Bogle aan zijn kostbare postzending. Hij had de Parijsche firma geschreven, hem dadelijk te telegrapheeren en wachtte met ongeduld het telegram. Maar eer hij dit ontving, deed zich een voorval voor, dat hem noodlottig had kunnen wor den, als hij minder voorzichtig was geweest. De waard verscheen in zijn kamer en meldde hem, dat twee Turksche ambtenaren voor de deur wachten en hem wenschten te spreken. Bogle liet ze binnen komen en nu zeiden ze hem, dat hij onder verdenking stond, heimelijk in edelgesteenten te handelen, zonder schatting aan de regeering te beta len, dat hij dus in arrest gehouden zou worden en een onderzoek zou worden ge daan. Al zijn zakken werden doorzochtook bracht de angstige waard het in bewaring gegeven pakje. Daar men echter niet het geringste vond, wat de verdenking kon be vestigen, moest .Bogle vrijgelaten worden. Tot zijn geluk kwam het telegram eerst aan, nadat de ambtenaren vertrokken wa ren. Hij herademde. Zijn zending was goed overgekomen en hij kon zonder verder gevaar Constantinopel verlaten. In Parijs nam hij zijn kleinood in ontvangst en vertrok van daar naar Engeland. Later werd de diamant als «de andere helft van den Koh-i-noor" voor 40,000 pond (f 480.000) in den handel gebracht; hij kwam in het bezit van een Indischen radja en is wellicht bestemd, aanleiding tot nog belang wekkender avontuur te geven. Advertentiën. DER ZANGVEREENIGING Directeur de Heer W. van Heusden, in het Kerkgebouw der Nederl. Hervormde Gemeente OP WOENSDAG 21 DECEMBER 1904, des avonds ten half acht UUT, De netto opbrengst komt ten bate van het Gesticht voor Ziekenverpleging der Hervormde Kerk. Toegangsbewijzen èv f 0,35 te bekomen bij den Heer H. WUIJSTER en op den avond der uitvoering aan de Kerk. Indien iemand die kwaliteiten le veren kan, luistereen 2-persoons Veeren Bed, Peluw en 2 Kussens voor 17 gulden, een beter soort 19, een reclamestel, zeldzaam mooi, 22.50, betere stellen met alle toe- behooren, Wollen mooie gewatteer de en Molton Dekens, 2 fraaie Ma trassen en Bed- en Peluwovertrek 28.50, dito 38 en iets zeldzaams 42.50. Gezondheidsbeddeu 3.75 en 5 gulden. Kapokbedden vanaf 7, 9, 11 en hooger. Stroomatrassen, geen rommel van 1.50, maar te beginnen met 2 gulden. Iedereen kan bij het vullen der bedden zijn om de goede te overtuigen, boven 10 gulden een extra-cadeau. J. HORNMAN, Noordmolenstraat 33, Rotterdam. Lees verder u brengen met de tram welke van de Boompjes afkomt naar N oordmolenstraa t 53, ROTTERDAM beslist geld te verdienen voor ieder een die denkt maar wat noodig te hebben in Beddegoed. IJzeren Ledi kanten van at 2,50, Houten van af 7.50, Kapokmatrassen van af 10 gulden, Zeegras matrassen van af 4.50, Schommel..>p stan daard 3.75, een groote voorraad in wollen en gewatteerde Dekens van af 2.50, Moltondekens van af 65 cent, enz. enz. Uitgaaf van L. J. VEERMAN te Heusden (voorheen firma Gebr. v. d. POST te Utrecht): GETITELD Help u zelf op reis met Duitschf 1. Help n zelf op reis met Engelsch- I. Help u zelf op reis met Fransch- 1. Help u zelf op reis met Italiaansch- 1. Help u zelf op reis met Spaansch- 1. Help u zelf op reis met Deensch of Noorsch- 1. Help u zelf op reis met Zweedsch- 1. VAN DER MEULEN, Inleiding tot het Maleisch - 1.25 Bovenstaande handboekjes in zakformaat, gebonden in rood linnen als Baedeker's Reisboeken, zijn ieder afzonderlijk te bekomen en bevatten, be halve de gesprekken die in het dagelijksch leven en op reis voorkomen, Men zal zich het geringe bedragdat men voor zulk een boekje heeft besteednimmer beklagen. Nog is bij clenzeli rlen verschenen Handleiding om, zonder onderwijzer, in korten tijd Zweedsch te leeren lezen, schrijven en spreken. 1 NIEUWSBLAD Heusden. De Heer Camman, Landbouw- leeraar te Breda, gaf Donderdag-avond zijne laatste van de reeks voordrachten, waar mede hij zich in den laatsten tijd te Meeuwen en te Heusden onledig heeft ge houden. Koopjes maken, dat is een aantrek kelijk iets. Let maar bij elke verkooping, hoe ieder zich verdringt, om nu eens een extra koopje te doen en dan later meer malen tot de ontdekking komt meer be steed te hebben, dan de oorspronkelijke prijs was. 2) uitdrukkingen in brieven, spijskaart en tarief der muntspeciën.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1904 | | pagina 5