Belt gekomen. Dit is het eenige, in de tiën in alle klassen van de liberaal ge- Oostzee teruggekeerde schip van de trot- zinde burgerij w.o. rechtsgeleerden, sche vloot van Rozjestwenski. j artsen, professoren en journalisten zijn de gevangenissen overvol. De voor- Wederom is dit jaar de sardinevangst naamste gevangenis bevat nu 1400 ge- aan de kust van Bretagne erg tegen- vangenen, in een ruimte, bestemd voor gevallen. Van de 600 schepen zijn er 500. De politiebureaux zijn mede met maar 50 met een behoorlijken buit te- gevangenen gevuld, en de menschen ruggekeerd, de meeste schepen hadden worden in de smerigste cellen gestopt, in 't geheel niets gevangen. In één daarvan huist een veertienjarig meisje van goede familie. Dit ongeluk- Te Sofia wordt beweerd, dat in de kige kind is gevangen genomen om gevangenissen van het vilajet Adriano- een dagboek, waarin het als schoolmeisje pel meer dan 1000 Bulgaren in hech- de gebeurtenissen van haar leventje, tenis zitten. De onafhankelijke bladen de pretjes, en de opdrachten, welke zij eischen een spoedig en energiek optre- van haar familie kreeg, opgeteekend had den van de regeering, ter bevrijding Het schijnt, dat een harer oudere der gevangenen, die, naar zij zeggen, zusters verdacht werd, met revolution- onschuldig zijn. nairen om te gaan. De zuster had het kind met een boek naar kennissen ge- Vijftig nieuwe gevallen van gele koorts zonden. In zekere nacht overvielen gen- worden uit New-Orleans gemeld. Twin- darmen het huis der onders, deden huis- tig hadden een doodelijken afloop. Ook zoeking, snuffelden in papieren en boe te Paterson kwamen 3 gevallen voor, ken, en vonden het dagboek, waarin waarvan één met doodelijken afloop, ook de namen van de kennissen van de zuster van het kleine meisje voor- De directeur, Jules Jaluzot, van de kwamen. Het dagboek werd in beslag groote modemagazijnen „de Printemps" genomen en het kind zit nu te midden te Parijs is ontslagen wegens misbruik van allerlei gespuis in de gevangenis, van vertrouwen en reeds is de rechter In Kherson zijn de gevangenen zoo van instructie met de zaak belast. opeengepropt, omdat zij niet naar Si- Wegens langdurige speculatie in sui- berië vervoerd kunnen worden: 400 ker moeten zijne zaken geheel in de moordenaars, dieven en landloopers zijn war zijn. Hij blijkt echter onder streng in één zaal bijeen en vallen telkens politietoezicht te staan, daar men vreest, aan op de menschen, die hun eten dat hij zich uit de voeten zal maken, brengen. Twee cipiers werden door hen Bij de huiszoeking is gebleken dat gedood. Men zal nu traliehokkenbouwen, mevr. Jaluzot, die niet in gemeenschap en daarin zullen de beambten plaats van goederen is getrouwd, slechts een nemen, die het eten moeten uitreiken, kleine 100,000 francs bezit, belegd in BHBS!9=!a9_!5!!_!!!!!_=9!^^ aandeelen in „le Printemps" en dat de onroerende goederen van Jaluzot voor de volle waarde verhypotheekt zijn, WIJK. De standplaats van den Rijks- kantonnier C. J. van Wijnen alhier, zal worden overgebracht naar Andel. Aan den heer N. v. d. Maaden, brievengaarder, is bij ministerieele beschik king eene verhooging van f 120 's jaars toegekend. De Raad dezer gemeente heeft in zijne openbare vergadering van 11 Augustus j.L besloten een buitengewone Rijkssubsidie te vragen voor den bouw eener nieuwe openbare school te Wijk. GORINCHEM. Bij het te Hilversum ge houden nationaal muziek-concours behaalde ,^de Bazuin" alhier in de le afdeeling den len prijs en in de 2e afdeeling, waarin eenige eereprijzen waren uitgeloofd voor de vereenigingen welke het hoogst aantal pun ten behaalden, de medaille van H. M. de Koningin-Moeder. i£inn<*iilaii<l. PliiatNeljjk [licuwg. zoodat er voor de crediteuren bitter weinig zal overschieten. HEUSDEN, 16 Augustus. Bij Kon. besluit van 9 dezer zijn be noemd tot heemraad van het waterschap sfëe toestand ill lltislttixl. de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van De vereeniging Tsjowaja Sotreja te Hélden c.a.: C. B. Vos te Wijk, J. Oerle- Biala bij Warschau, opgericht met het mans te Drongelen en A. Luyben te Hedik- doel om de joden te vervolgen, heeft huizen. een brand gesticht, waarbij 40 woningen WERKENDAM. Met genoegen melden van joden en 10 van Christenen in de we> da£ de beer j Groenewege met gunstig asch zijn gelegd. Vierhonderd joden het eindexamen der H. B. g. met en veertig Christenen hebben geen dak g afl d boven hun hoofd. j j Zondag a.s., des voormiddags 9£ uur, In het bij Lodz gelegen Dloetowo- hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier op te woud hielden Zaterdag ongeveer 2000 treden de weleerw. heer J. J. van Noort, arbeiders een vergadering, die door de predikant te Amsterdam. politie omsingeld werd. Van de deel- Zaterdag a.a des middags 12 uur, nemers werden er 2 neergeschoten, 20 u B en w. „„besteden het schoon- gewond en meer dan 400 gevangen sloot, benevens het graven van een sloot Uit Reval is bericht ontvangen dat in het Laantje naast het eilandje, generaal Tenitzlaf daar op straat neer-1 SLEEnwIJK. In de -.j. Zaterd geschoten is door twee leden van een- J revolutionair comité, die zich als boeren iouden raadsvergadering zijn de geloofs- vermomd hadden brieven der herkozen leden onderzocht en De generaal had bij de onlusten bevel in orde bevonden, zoodat tot hunne toe gegeven, om op de menigte te schieten, i lating kon worden besloten. Zondagavond kwam het bij de be-1 ^SSEN (polder), 15 Aug. Terwijl de grafenis van joodsche werklieden te zoon van den landbouwer J. S. een geladen Nevel (gouvernement Witebsk) tot op- boerenwagen met graan naar huis reed, stootjes. Toen de politie de rustver- geraakte zijn voet van den korten dissel, stoorders wilde uiteenjagen, werd uit waarna het voertuig hevig begon te slin- de menigte een bom geworpen, welke geren. In deze niet benijdenswaardige om- een politieagent zwaar, en een anderen standigheden wist de voerman van den agent en een voorbijganger licht wond- Wagen te springen en kwam er met geringe kwetsuren af. Door den slingerenden wagen de. De politie te Tiflis heeft in een lo- werden in de druk bevolkte buurt geen gement aldaar den zetel eener samen- persoonlijke ongelukken veroorzaakt. Al- zwering ontdekt. Zij nam de aanwezigen |een wer(j een venster stuk gereden en in arrest. Bij de samenzweerders werd werden de paarden bijna aan het eind der het portret gevonden eener groep leden hui egrepen. der conferentie over de invoering van r Zemstvo's in den Kaukasus, alsmede ZALTBOMMEL, 13 Aug. Aan de beurzen die van den stadhouder en het hoofd langs de Waal was Zaterdagavond de omzet der politie Schirinken, benevens een in Geldersche Kralen niet groot. Totaal door het strijdcomité der sociaal-revo-werd omgezet ruim 700 H.L. tegen een lutionaire partij onderteekend dood- prijs Van f 2,275 tot f 2,30 per H.L. Be- vonnis tegen Schirinken. In een kachel lemming Rotterdam, lagen zeven groote en middelsoort bom men van zoogenaamd Macedonisch type, HERWIJNEN, 11 Aug. Hedennamiddag waarvan er twee geladen waren, alsmede xmv een onhewaakt oogenblik te dynamiet enz. water geraakt een 21-jarig zoontje van D. S. in het Rot alhier. Hoewel spoedig hulp De medewerker te St. Petersburg van aanwezi ffas en het daaiaan lukk<m de „Hamb. Corr. schrijft dat de nood h h kindj it h ha, van de stakende werklieden van de J, Putilowwerken een dreigend karakter ^as het toch reeds te laat; alle pogingen, aanneemt. Tienduizenden werklieden e aangewend werden om de levensgeesten zijn aan den honger prijsgegeven en °P te wekken, bleken vergeefs. De ontstel- dagelijks sterven in hun |kringen 30 tenis der ouders de vader was voor her- of 40 kinderen. Tweemaal werd beproefd halingsoefeningen in dienst kan men het werk weer op te vatten, maar tel- zich voorstellen. kens liep het weer op werkstaking uit. j 12 Aug. De koopman M. K. alhier Eenigen van de voormannen, die het Werd gisteren door dames uit een door- beter hebben, laten dagelijks eten voor trekkende woonwagen opgelicht voor een de vrouwen en kinderen bereiden. Daar bedra yan f j 8q hun aantal echter steeds toeneemt, zal Ta j V hieraan ook een einde moeten komen. De dames' dle hem voorkwamen schip- „Syn Otjetschestwa" verwijt het ste- permnetjes te zijn, vroegen naar dubbeltjes delijk bestuur dat het dit alles aanziet, rQe^ de beeltenis van AVillem II; M. K. zonder een hand uit te steken'. gaf haar zelfs zijne portemonnaie over om Niet als bemiddelaarster moet de Doe- daaruit zulke dubbeltjes te zoeken. Toen ma optreden, maar in het belang van de dames met haar onderzoek gereed waren, de volksgezondheid moet zij den hon- gaven zij K. de portemonnaie terug met gersnood en de kindersterfte tegengaan. de mededeeling, dat zij slechts één dub- Het chol era-ge vaar hangt c e stad altijd beP)je hadden kunnen vinden. Dat werd °Den „Petersb. Wjedomosty" uit zich betaald. en K- nog 3 cent gepresenteerd in gelijken zin en bewondert het ge- voor zlJne bereidwilligheid Toen K na duld en de rust van de zwaarbeproefde eenigen tijd zijn geld natelde, bleek them werklieden. dat bij met sluwe oplichteressen te doen had 8ehad. In de gevangenissen van Odessa en .„„v Kherson moeten, volgens een corres- J J de verpachting van wei- pondent van de „Pall Mall Gazette", scharen op den Zaaiwaard onder Aalst (Gld). nu toestanden heerschen, welke alle ^erd van f 1< tot f 19 per schaar betaald, beschrijving te boven gaan. Deze prijs mag niet hoog genaamd worden, Ten gevolge van de talrijke arresta- daar veel gras voorradig is. Uit Den Haag bericht men aan de N. R. Cl.: Wij vernemen, dat mr. Goeman Bor- gesius, aan wien d§ opdracht tot Kabi netformatie is gegeven, met zijn taak gereed gekomen is. Van goed ingelichte zijde wordt verzekerd, dat het ministerie aldus zal zijn samengesteld: Buitenlandsche Zaken: jhr. mr. Van Tets van Goudriaan, gezant te Berlijn Justitie: Mr. E. E. van Raai te, lid van de Tweede Kamer; Binnenlandsche Zakenmr. P. Rink, lid van de Tweede Kamer; j Marinekapitein ter zee W. J. Cohen Stuart j Financiën: mr. Th. H. de Meester, vice-president van den Raad van Indië, die waarschijnlijk als tijdelijk voorzitter van den ministerraad zal optreden; Oorlog: generaal-majoor H. P. Staal; Waterstaat: prof. J. Kraus, rector- magnificus der Techische Hoogeschool Koloniën: mr. D. Fock, lid van de Tweede Kamer. Naar men verneemt, zal er een nieuw departement worden ingesteld, waarvan als hoofd zal optreden mr. J. D. Veegens. j Omtrent de te benoemen ministers meldt het blad o. a.: De minister van buitenlandsche zaken jhr. van Tets, was vroeger chef van het kabinet van den minister van bui tenlandsche zaken, gezantschapsraad te Berlijn, gezant te Constantinopel en later, tot heden, gezant bij het Duitsche Keizerrijk. De heer van Tets zal de vrij-liberale richting in het kabinet vertegenwoor digen. Mr. E. E. van Raalte is algemeen bekend als scherpzinnig jurist. In 1864 te Leiden tot doctor in de rechts wetenschap gepromoveerd, vestigde hij zich te Rotterdam als advocaat en werd in 1873 tot rijksadvocaat benoemd. Verscheidene jaren was hij wethouder van de stad zijner inwoning. In 1897 werd hij lid der Tweede Kamer. Als zoodanig was hij herhaaldelijk in de gelegenheid blijk te geven van zijne kunde op het gebied der rechtsweten schap. De heer Van Raalte behoort tot de vrijzinnig-democratische richting. Mr. P. Rink oefende na zijn promotie aan de Utrechtsche Hoogeschool onaf gebroken in zijn vaderstad Tiel de rechtspraktijk en staat in den lande bekend als een der meest bekwame en welsprekende advocaten. Hij is sedert 18dl lid van de Tweede Kamer voor Arnhem. Mr. Rink heeft zich geschaard onder de banier der Liberale Unie en is een overtuigd voorstander van een blanco artikel in zake het kiesrecht. De heer Cohen Stuart, eerst onlangs (in Mei j.l.) tot kapitein ter zee be noemd, staat bekend als een hoogst kundig zeeofficier, die speciaal werk zaam was bij de opleiding tot zeeofficier en van het zeevolk. Hij werd in 1857 geboren en trad in 18 V 3 in den zee dienst. Met de belangen van het perso neel der zeemacht is hij dus goed be kend. Hij is een man van vooruitstrevende beginselen. Mr. de Meester is geruimen tijd werk zaam geweest in de gemeente-admini stratie, o.a. als secretaris der gemeente Groniugen. Uit die betrekking werd hij geroepen tot het ambt van administra teur der generale Thesaurie bij het departement van financiën, en na dit eenige jaren te hebben vervuld, werd hij benoemd tot vice president van den Raad van Ned.-Indië, in welk hoog koloniaal ambt hij bestendigd werd tijdens zijn verlof hier te lande, dat juist in deze maand zou ten einde loopen. Generaal-majoor Staal heeft in over eenstemming met zijn militair-weten schappelijke ontwikkeling, zijn officiers- loopbaan grootendeels doorgebracht bij den generalen staf van het leger. Na in 1 1879 als 1 e-luitenant bij de krijgsschool gedetacheerd te zijn geweest tot het volgen van de hoogere opleiding, werd hij dadelijk werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf. In 1900 werd hem als kolonel der infanterie het commando opgedragen van het le reg. infanterie, maar twee jaren later ziet men kolonel Staal weer terug bij den generalen staf, toen als sous-chef, in welke betrekking hij 24 April 1903 tot generaal-majoor bevor derd werd. In zake de legerorganisatie stemmen zijne denkbeelden het meest overeen met het stelsel van zijn ambtsvoorgan gers, de generaals Eland en Kool, als het ware de mentors van den nieuwen minister van oorlog, wiens jong uiterlijk zeker niet den 60-jarigen leeftijd ver- riedt, dien hij dit jaar bereikte. Prof. Kraus heeft zijne sporen ver diend op het gebied der techniek, spe ciaal der waterbouwkunde. Door hem zijn vele grootsche havenwerken in het buitenland ontworpen, met name voor de republiek Chili, van welk land hij consul-generaal is. Ook maakte prof. Kraus zich zeer verdienstelijk ten opzichte van Neder- landsch-Indië, toen hij, deel uitmakende van de commissie voor de werken in de Solovallei, zich naar Java begaf, ten einde den toestand ter plaatse op te nemen om met volledige kennis van zaken omtrent de voortzetting dier wer ken te kunnen adviseeren. Door dit bezoek aan Oost-Java werd hij tevens in de gelegenheid gesteld een belangrijk advies uit te brengen omtrent de verbetering der havenwer ken te Soerabaja. Zijn doorwrochte kennis op het ter rein der ingenieurs-werkzaamheden deed hem onder de hoogleeraren der Poly technische School te Delft de aange wezen man zijn, om na den dood van den hoogleeraar-directeur dier instelling J. M. Telders, in 1901 als diens opvol ger op te treden. In de voorbereiding van den over gang der Polytechnische school tot een Technische Hoogeschool is door hem een belangrijk aandeel genomen, zoodat deze belangrijke gebeurtenis voor een goed deel aan zijn werkzaamheid en voorlichting te danken is. Mr. D. Fock ging na zijn studiën in de rechten en staatswetenschappen te Leiden, naar Indië. Van Aug. 1880Jan. 1881 was hij advocaat te Semarang, vestigde zich daarna te Batavia tot Maart 1898, waar op hij naar Europa terugkeerde. In Augustus 1899 vestigde hij zich als ad vocaat te Rotterdam met het doel spe ciaal voor Indische zaken werkzaam te zijn. In Oct. 1900 werd hij lid van de Prov. Staten voor Rotterdam III, in Juni 1901 lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam I, verder lid van den gemeenteraad, terwijl hij dit jaar ter vervanging van mr. G. J. Goekoop ge kozen werd tot lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. j Mr. Veegens was na zijn promotie eerst advocaat, daarna eenigen tijd werk- zaam in de journalistiek, werd later als opvolger van zijn vader, griffier van de Tweede Kamer, in welke functie hij zich onderscheidde door zijn heldere af- deelingsverslagen. Hij legde het grif fiersambt neer, toen hij tot lid dier Kamer verkozen werd. Na zijn aftreden wijdde hij zich weer uitsluitend aan de rechtspraktijk. Een zwaren arbeid verrichtte hij in 1903, door als voorzitter van de enquête-com missie in zake de spoorwegtoestanden alle verhooren van die staatscommissie te leiden en het belangrijkste aandeel te nemen in de samenstelling van het rapport door dat college uitgebracht. Een der resultaten van dat werk was zijne benoeming tot lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, als hoedanig hij zich in 't bijzonder bezig hield met de regeling der arbeids- en rusttijden van het personeel. Blijkens de Staatscourant zijn boven genoemde ministers met ingang van 17 dezer als zoodanig benoemd. Zij zullen heden (Woensdag) door H.M. de Koningin ter beëediging worden ont vangen, terwijl de overdracht der por tefeuilles Donderdag zal plaats hebben. Van het nieuw te vormen departe ment, waarvan Mr. Veegens als hoofd zou optreden, vermeld de Staatscourant nog niets. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Zaterdag: De rijkssieraden van Boni zijn inge leverd. De vorst is gevlucht. Nog slechts enkele hoofden bieden tegenstand. Aan het departement van koloniën is het volgende telegram ontvangen Den lOen dezer zijn de rijkssieraden van Boni door den rijksbestierder aan ons overgegeven. De correspondent van het Handels blad te Batavia seint: Door bemiddeling van den opvoeder der prinsen, zijn alle rijkssieraden van Boni op plechtige wijze overhandigd aan den kolonel van Loenen. Op twee na hebben alle hoofden zich onder worpen. Naar onze lezers in ons vorig no. hebben kunnen lezen, hecht de in- landsche bevolking aan die rijkssieraden groote waarde, als.zinnebeelden van het gezag. Daarom was er de Indische re geering veel aan gelegen die in handen te krijgen. De rijksbestierder, die zich dezer dagen onderworpen heeft, heeft ze nu ingeleverd. Naar aanleiding van de overgave van de rijkssieraden van Boni, schrijft de „N. Ct." het volgende: Met de inlevering der rijkssieraden kan men zeggen, dat de oorlog tegen Boni afgeloopen is. La Pawawooi Kara- ëng Segeri wordt door volk en lands- grooten niet langer als vorst erkend, en in hun oog moet thans de tegen woordige bewaarder dier sieraden, thans de vertegenwoordiger der Indische re geering, die ze in bezit heeft genomen, met het vorstelijk gezag bekleed worden geacht. De vraag, waar de gewezen vorst zich bevindt is niet van over wegend groot aanbelang; het feit, dat de rijkssieraden aan zijn hoede zijn ont nomen en aan de onze toevertrouwd, bewijst, dat hij eiken invloed heeft verloren. Van bijzondere aanhankelijk heid van de zijde zijner onderdanen schijnt geen sprake te zijnhet is vroe ger reeds door lieden, die land en volk goed kennen, voorspeld, dat de vorst, wanneer het er op aankwam, slechts weinige getrouwen om zich heen zou vinden, en de verrassende snelheid, waarmede zijn volk hem in den steek heeft gelaten, bevestigt deze voorspel ling volkomen. Wellicht zal het voorzichtigheids halve noodig zijn La Pawawooi toch uit het gewest te verwijderen; de moge lijkheid, dat hij in aangrenzende rijkjes, waarheen hij waarschijnlijk de wijk heeft genomen, onrust zal gaan stoken, bestaat natuurlijk, maar in Boni zelf kan men veilig rekenen, dat hij afgedaan heeft. Het buitengewoon snel en volledig succes door onze expeditie behaald op het in de oogen der inlandsche bevol king zoo machtige Boni, zal ongetwij feld een diepen indruk maken op de overige rijkjes van Z.-Celebes, die, dank zij de zwakke en weifelende houding, zoo lang door ons aangenomen, van onze onmacht om ons gezag te hand haven waren overtuigd geraakt, hetgeen zich in hun ongepast optreden van de laatste maanden genoegzaam duidelijk had getoond. Te verwachten is, dat, nu zij het bolwerk van hun verzet hebben zien vallen, geen harde slagen meer noodig zullen zijn om hen te doen begrijpen welke plaats hun in het verband van het gouvernement Celebes toekomt. Dat de onderwerping niet .oprecht gemeend zou zijn en de Boniërs een verradelijken aanval, iets in den trant van hetgeen op Lombok gebeurde, in het schild zouden voeren, achten wij, na het inleveren der rijkssieraden zeer onwaarschijnlijk. De bevolking heeft zulk een bijgeloovig ontzag voor die „sieraden", dat zij met de meest angst vallige zorg voor de veiligheid van den geen, die ze in bewaring heeft, zorgt, onverschillig of deze blank zij dan bruin. Natuurlijk zal deze overweging den be velhebber niet weerhouden de veilig heidsmaatregelen, welke het verblijf in een vijandig of nauwelijks onderworpen land vordert, met de uiterste zorg te handhaven. Men schrijft aan de „N. R. Ct.:" Gemeld werd hoe een 73jarige vrouw uit Meppel op den weg te 't Meer bij Heerenveen in elkaar zakte, daar ver pleegd werd en reisgeld naar Sneek kreeg, om daar haar zieken zoon te be zoeken. Zij deed een omstandig verhaal, dat zij van Meppel was geloopen, 12 kinderen door den dood had verloren enz., waardoor zij het medelij den opwekte. Het blijkt nu, dat zij tevoren te Wol- vega eveneens zoo gehandeld heeft. Ook daar werd zij verpleegd en zij kreeg van de politie geld, om per spoor ver der te reizen. Te Wolvega vertelde zij, op reis te zijn naar Leeuwarden, waar haar schoondochter doodelijk ziek lag. Waarschijnlijk heeft men dus te doen gehad met een oplichtster, die er slag van heeft, het medelijden op te wekken. Uit den Haag meldt men: Een welgekleed Amsterdamsch jong- mensch werd Zondag aan het strand door de politie betrapt op het onder verdichtsels inzamelen namens een ver eeniging, van giften voor de weduwe van den verdronken badman Toet.tReeds had hij enkele giften ontvangen. Hij heeft bekend het geld ten eigen bate te hebben willen aanwenden, en dat geen vereeniging hem machtiging had verleend. Men meldt uit Stolwijk aan de „N. R. Ct. In een spoedeischende vergadering van den gemeenteraad, Maandagmorgen gehouden naar aanleiding van het be zoek eener commissie uit Gedeputeerde Staten, aan onze gemeente gebracht, is de gemeente-ontvanger uit zijn betrek king ontslagen. Een tekort in de kas schijnt de oorzaak ervan te zijn. Ieder heeft diep medelijden met hem en zijn gezin, en niemand begrijpt, hoe zoo iets mogelijk kon wezen; de heer K. stond algemeen bekend als zeer solide en was steeds een voorbeeld van accuratesse. De ontvanger is inmiddels gearres teerd. Wegens onzedelijke handelingen met geweldpleging, veroordeelde de recht- j - maken en uitdiepen van de kade- en padde-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2