en opstandelingen samen gevochten. Een Engelsch soldaat is licht gewond, een opstandeling gesneuveld. Sedert 15 dezer is ook een ernstige botsing tusschen Russische troepen en insur- genten aan den gang. Bijzonderheden ontbreken. Bij Portsmouth, in Virginië, is een stuk van een pleiziertrein met 300 rei zigers door een openstaande ophaalbrug in de Elizabeth-rivier geploft. Twaalf menschen lieten er het leven bij en zestig werden gewond. De meeste doo- den zijn verdronkenen, daar de rivier 25 voet diep is op de plaats van het onheil. De drie laatste rijtuigen van den trein konden nog door de rem in bedwang en aan den oever gehouden worden. Zes gezanten hebben de Porte een kennisgeving gezonden, waarin haar de benoeming wordt medegedeeld van de leden eener financieele commissie ter regeling van de hervormingen in Ma cedonië. Deze stap toont aan, dat de mogendheden besloten hebden de finan cieele hervormingen in Macedonië uit te voeren zonder de toestemming van de Porte af te wachten. Men seint uit Tandzjer aan de Petit Parisien: Daar de sultan halsstarrig weigert eenige voldoening aan Enge land te geven voor den moord op een Engelsch onderdaan, mag men binnen kort een Engelsch vlootvertoon op de kust van Marokko verwachten. Men spreekt ook van een dergelijke betoo ging van Franschen kant. De Times verneemt uit dezelfde stad dat, buiten de ambtelijke Duitsche krin gen, Duitschland's houding algemeen afgekeurd wordt. Het City-blad zegt, dat de Fransche regeering de geprikkelde nota van Duitschland beantwoordt met de zelf- beheersching en matiging, die men van haar kon verwachten. Zij heeft een mededeeling openbaar gemaakt van volmaakt kalm en waardig karakter, maar die toch, onder uiterst hoffelijke bewoordingen, een waarschuwing aan Duitschland inhoudt. De Fransche re geering mag, welke houding zij ook goedvindt om aan te nemen, rekenen op den steun van Engeland. Tot leniging van den hongersnood in Andalusië, heeft de Spaansche regeering de provinciale autoriteiten bevolen in de steden, die het meest van den hon gersnood te lijden hebben, volkskeukens open te stellen. Het ministerie van Landbouw heeft den spoorweg-maat schappijen verzocht, de arbeiders van werk te voorzien, opdat ze daarmee iets verdienen kunnen. In de aanstaande zitting van het Amerikaansche congres zal veel moeite gedaan worden, om het werk aan het Panama-kanaal tegen te houden en het Nicaragua-plan weer op den voorgrond te plaatsen. l*l»atNeMjk Nieuws. HEUSDEN, 19 Augustus. Den postbode A. Bouman van hier op Veen is eene traktementsverhooging toe gekend van f 90den postbode naar Herpt, G. de Weert, insgelijks van f 30, en den postbode C. Smits van f 40. Afloop der gisteren gehouden aan besteding van het bouwen van een pakhuis voor rekening van den heer M. v. Dooren- malen te Ammerzoden. J. de Wit, Ammerzoden f 1800 A. Dankers, Heusden 15 1795 W. v. Oord, Ammerzoden 1793 N. Goesen, 1690 M. v. Beerst, 1684 J. v. Hoorn, Wel 1677 A. Hoeflaken, Hedel 1614 G. v. Boekei, Kerkdriel, 1590 Jos. de Wit, Ammerzoden 1560 J. Goesten, Wel 1550 A. Dikmans, Ammerzoden 1535 WIJK. Het salaris van den postbode D. C. van Wijnen, alhier, is ingaande 1 Juli j.l. met f40 verhoogd. *VEEN. De St. Januitjes zijn bijna op geruimd. Tot de laatste dagen bleef de handel lusteloos. De opbrengst viel dan ook zeer tegen. Wanneer de huur van het land, het zaad en het snyloon er af zijn, dan zal voor den eigenaar weinig overblijven, 't Gevolg zal zijn, dat 't volgend jaar weinig uitge zaaid wordt. HEDIKHU1ZEN. Boven de woning van Gebr. Van Ooijen alhier streek eene ver moeide duif neder, die terstond werd ge grepen door een sperwer. Het duifje was Bpoedig afgemaakt, doch een der pootjes werd op het erf gevonden, dat een ringetje droeg waarop P. V. 1905765 stond. MEEUWEN, 16 Aug. Tot opperbrand- meesters zijn benoemd de heeren P. De Raad te Meeuwen en Adr. Straver Wzn. te Babiloniënbroektot brandmeesters de heeren A. L. De Graaff te Meeuwen en G. Straver te Babiloniënbroek. NIEUWENDIJK. De zoon van den landbouwer K. W. alhier, kreeg van een paard zulk een trap, dat hij het bed moet houden. De hier gehouden paardenmonstering had ditmaal niet veel aanvoer, er werden weinig zaken gedaan. Wat verkocht werd bracht flinke prijzen op. ANDEL. Bij de door notaris Lodder gehouden publieke fruitverkooping bestond veel animo en werden hooge prijzen besteed. Er werd dooreengenomen f 4 per H.L. op 't hout besteed. Het tractement van den postbode J. J. de Koning, alhier, werd heden met f 40 verhoogd. LAND VAN ALTENA, 18 Aug. De hooihandel is gedurende de laatste dagen vrij levendig, met willige prijzen. De per sen werken op verschillende plaatsen, ter wijl de verzending nogal van beteekenis is alleen te Nieuwendijk was men heden bezig 80,000 K.G. geperst hooi in te schepen. De prijs varieert voor goed hooi van f 11 tot f 12.50. ZALTBOMMEL. Aan onze stadgenoote mejuffrouw A. Eeltjes die gedurende onge- geveer 60 jaar bij de familie Vermeulen als dienstbode in betrekking is, werd bij Kon. besluit de zilveren medaille der Oranje- Nassau-orde toegekend. Aan de beuren langs de Waal had de volgende omzet in Geldersche Kralen plaats Tuil15 Aug, 68 H.L. a f 2.25 16 Aug. 65 H.L. k f 2.20. Haaften: 15 Aug. 80 H.L. a f 2.55; 16 Aug. 65 HL. k f 2.25. Herwijnen—Hellouw: 15 Aug. 130 H.L. k f 2.50; 16 Aug. 130 H.L. f 2.20 a f 2.32*. Zuilichem: 15 Aug. 115 H.L. f 2.42| Gameren: 15 Aug. 320 H.L. k f 242|; 16 Aug. 375 H.L. k f 2.40. Bommel: 15 Aug. 80 H.L. k f 2.52£. Bestemming Rotterdam, Gouda en Den Haag. GORINCHEM. Voor rijksrekening is door de Nederl. Bell Telephoon Maatschappij alhier een locaal en intercommunaal tele foonnet aangelegd, hetwelk in exploitatie is gebracht. Woensdagmiddag tusschen 5 en 7 uur is op het kantoor van den Rijksont vanger, hetwelk tijdelijk in een der localen van de korenbeurs gevestigd was, inge broken en f1757 gestolen. De dader of daders moeten wel op de hoogte van den toestand geweest zijn, daar zij schenen te weten dat de ontvanger tus schen 5 en 7 uur niet aanwezig was en het geld, hetwelk na het sluitingsuur door hem mee naar huis wordt genomen, in dien tijd op het kantoor werd achtergelaten. Het geld was in een kistje geborgen, dat opgebroken is. De politie heeft verschillende personen in verhoor genomen, maar is tot heden niets op het spoor. liinnonlaiid. Blijkens bij het departement van ko loniën ontvangen telegraphisch bericht, sneuvelden hij een nachtelijke over valling van het bivak en daarop ge volgden klewangaanval op een pa trouille in boven-Badongan (onderaf- deeling Tapa Toean) een officier en 6 Europeesche militairen beneden dien rang, terwijl een Europeesch militair gewond werd. De vijand liet 22 dooden achter. De „N. R. Ct." schrijft: Misschien zullen sommigen zich ver wonderen, dat onder de benoemde mi nisters mr. J. D. Veegens, die alge meen als hoofd van een nieuw depar tement genoemd werd, niet voorkomt. Dit is evenwel natuurlijk. Volgens art. 77 der Grondwet stelt de Koning ministerieele departementen in. Aan de benoeming van den heer Veegens moet een Koninklijk besluit voorafgaan, waarbij het nieuwe depar tement in het leven wordt geroepen. Volgens het Vad. wordt als opvolger voor mr. E. E. van Raalte, den nieu wen minister van Justitie, aS lid der Tweede Kamer voor het district Rot terdam V genoemd mr. S. J. L. van Aalten Jr., president der Vrijzinnig-De mocratische kiesvereeniging aldaar, te vens sinds geruimen tijd lid van den gemeenteraad en als zoodanig bij alle partijen zeer gezien om zijn kunde en scherpzinnigheid. Naar de Tel. verneemt, zal aldaar van vrijzinnige zijde voor het lidmaat schap der Tweede Kamer candidaat worden gesteld de heer S. v. d. Bergh, lid van de firma v. d. Bergh ltd., de bekende boterfrabikante, en lid van den gemeenteraad. Daar mr. P. Rink benoemd is tot minister van Binnenlandsche Zaken en ook niet voor een nieuwen Kamerzetel wenscht in aanmerking te komen, wordt te Arnhem als candidaat voor de Tweede Kamer genoemd mr. J. A. van Gilse (v. d.), hoofd-redacteur van de Arnh. Courant. Aan de N. R. Ct. meldt men uit Arnhem Het comité, dat zich indertijd gevormd had om de candidatuur van den heer Rink te bevorderen, heeft nu aan den heer K. Eland de candidatuur voor de Tweede Kamer aangeboden, welke door hem aangenomen is. Als candidaat der kerkelijken wordt de heer Idenburg genoemd. Door den tuinman v. d. Bosch van den huize den Enk, Velperweg te Arn hem, is een oranjekleurige mol in een knip gevangen. Het hoogst zeldzame diertje wordt opgezet. Men schrijft aan de Stand.In het schoon gelegen dorp Haren, een uur van de hoofdstad der prov. Groningen gelegen, is een groot en grootsch gebouw opgetrokken: de tuchtschool is geheel gereed. De bouw heeft, met inbegrip der meubileering, f 200,000 gekost. In deze inrichting zullen 48 jongens ge- plaats kunnen worden. In dit gebouw en de bijgebouwen, welke de volgende maand in gebruik genomen worden, is alles solide en ruim ingericht. Men vindt op het groote terrein de direc teurswoning, het huis voor den hoofd onderwijzer, een tuinmanswoning. In het hoofdgebouw is eene kamer voor den geneesheer, een kamer voor den directeur, een appartement voor den geestelijke, een zaal voor de bibliotheek, 2 schoollokalen, 4 conversatie- en eet zalen, werkplaatsen, een keuken, een badkamer, een lokaal voor het bergen van levensmiddelen, 8 vertrekken, al waar des noodig jongens voor straf moeten zitten; voor elk vertrek is een klein tuintje ingericht; voorts 2 ca chotten, 48 slaapvertrekken, ziekenza len, kantoren, zitkamers, magazijn voor kleedingstukken. Het hoofdgebouw is drie verdiepingen hoog; de geheele in richting wordt met acetyleengas ver licht, terwijl alle gebouwen centraal verwarmd worden. Op de gemeente-mestvaalt te Bergen op Zoom werd in een beerput gevon den het lijkje van een pasgeboren kind. De justitie uit Breda is onmiddellijk daarheen gekomen, om de zaak te onder zoeken. Men meldt uit Katwijk aan Zee: Een brutale oplichtster heeft blijkbaar hier haar slag weten te slaan. Dezer dagen nam een Duitsche dame haar intrek in Hotel du Rhin. Zij deed aller lei inkoopen in verschillende winkels, o.a. kocht zij een horloge en eenige kleedingstukken, zonder te betalen. Zelfs wist ze ondereen voorwensel van iemand een bedrag van f 300 te leenen. Ook van den hotelhouder, den heer Van Leeuwen, leende zij eenig geld. Ver volgens is zij, zonder zelfs haar hotel rekening te voldoen, met stille trom ver dwenen. Achteraf bleek, dat zij, tijdens haar verblijf, een familiare houding aannam tegenover de keilers. De politie heeft de zaak in handen. Volgens later bericht is zij te Baarn aangehouden en voor den officier van justitie te Utrecht gebracht. Een paar dagen geleden trok het te Dordrecht de aandacht der politie dat de 20-jarige L. S., wonende aan de Loverstraat aldaar, een sujet, dat ter zake van diefstal uit den militairen dienst is weggejaagd en sedert zijn terugkeer daar ter stede getracht heeft in zijn onderhoud te voorzien door samenleving met vrouwen van ver dachte zeden, wat hem in het begin dezer maand reeds een paar malen met de politie in aanraking bracht, groote verteringen maakte, ofschoon hij geen cent verdiende. Nieuwsgierig hoe hij aan dat geld kwam en vermoedende dat dit wellicht afkomstig kon zijn van den diefstal, die in den voormiddag van 11 dezer bij den melkverkooper G. B. aan den Smitsweg onder Dordrecht werd gepleegd, hield de politie hem in den nacht van Maandag op Dinsdag aan en bracht hem naar het hoofdbureau. Uit het inmiddels voortgezet ouderzoek bleek, dat het vermoedde in zooverre onjuist was, dat S. niet schuldig is aan genoemden diefstal, maar zich uit de woning van zekere vrouw M. S., aan de Riedijkstraat eenig geld en gouden voorwerpen had toegeëigend, welke laat ste hij reeds had verkocht. Van de op brengst had hij o.a. een nieuw pak kleeren gekocht en een deel verbrast, zoodat nog slechts enkele guldens in zijn bezit werden gevonden. Deze wer den in beslag genomen, evenals het nieuwe pak kleeren, dat hij moest uit trekken en verwisselen voor zijn ge wone plunje. Na verhoord te zijn is de verdachte naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zondag n.m. stond de familie M. wonende aan den Berkelsingel, te Zut- phen, gereed om uit te gaan, toen de dienstbode, die achter het huis met iets bezig was, te water geraakte en in de diepte verdween. Eene der dochters des huizes, mevr. v. R., uit Kampen, bedacht zich geen oogenblik, en sprong, ofschoon ze in chic wandeltoilet was, de meid na, dook omlaag, kreeg haar te pakken, kwam met de verongelukte boven water, en bracht haar op het droge. De dienstbode was reeds bewusteloos, maar spoedig mocht het gelukken, het leven weder op te wekken. Aan den rijksstraatweg te Lemmer heeft een droevig ongeluk plaats gehad. De veehouder A." H., te Langelille, keerde met zijne vrouw, dochter, schoon zoon en een kindje van beide laatstge noemden, per rijtuig van een bezoek te Haskerhorne huiswaarts. Op een twin tig minuten afstands van Lemmer ging het paard op hol, het rijtuig werd met kracht tegen een der langs den weg staande boomen geslagen, waardoor de kap verbrijzeld wead. Door den hevigen schok werd H. uit het rijtuig geslin gerd en bleef onmiddellijk dood; zijne vrouw werd aan hoofd en schouder zwaar gekwetst, terwijl de drie anderen vrijwel met den schrik vrij kwamen. Woensdagmiddag is Henri van Mont- fort, oud 25 jaren, wonende op Kloos tershof onder de gemeente Maasniel, die op het veld aan het ploegen was, verradellijk aangevallen en door een aantal messteken vermoord. Als vermoedelijke dader wordt ge noemd J. H. H., oud 41 jaren, land bouwer, wonende te Melick, die de vlucht heeft genomen. Naar men zegt moet hij te voren zijn mishandeld. Tijdens het bezoek van het Engelsch eskader aan IJmuiden is het aldaar ont- zaggelijk druk geweest.. Er is door de meeste neringdoenden, hoewel de leve ring van het benoodigde voor de En- gelsche vloot, welke eerst was beloofd, niet behoefde te geschieden, veel geld verdiend. De vletterlui, die menschen aan den kruiser Sapphire en die den overzetdienst bij de Visschershaven be dienden, hebben dagen gemaakt van f 40 en meer. Trawlers, die in dezen tijd meestal niet meer besommen dan een f 100 per dag, maakten, door naar de vloot te varen, dagen van f700 en f 800; de koffiehuizen hebben zelfs „neen" moeten verkoopen; sigarenwin kels, banketbakkers, venters op straat, zij hadden geen handen genoeg, in één woord allen verdienden en verdienden plezierig ook. Want hoewel de straten zwart zagen van de menschen en in de koffiehuizen soms geen stoel was te krijgen ging alles ordelijk toe, zelfs als tegen den middag een 3000 Engelsche matrozen aan land kwamen. De matrozen laten den indruk achter van goede discipline, doch niet van hoogstaande netheid op kleeding en uiterlijk. Daarin evenaren zij onze ma trozen geenszins, evenals hun schepen dit doende torpedovernielers althans, die zien er van binnen en van buiten erg vuil uit. Donderdag werden aan het Station aldaar 10,000 kaartjes verkocht. Vrij dag was het bezoek iets minder druk. Het postkantoor verzond Donderdag 23,000 prentbriefkaarten. Heden is de vloot weder vertrokken. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft in zijn Woensdagavond gehou den zitting afwijzend beschikt op een verzoek van den heer A. Roodhuijzen, lid van de Tweede Kamer voor het district Brielle, om gedurende den duur der nieuwe Kamerzitting verlof te mo gen hebben uit zijn betrekking van leeraar aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus alhier. Hem werd echter verlof verleend tot 1 Mei 1906, onder voorwaarde, dat hij voor 1 Mei 1906 aan het gemeente bestuur moet mededeelen, of hij, na afloop van dien termijn, wederom in zijn betrekking te Enkhuizen zal te- rugkeeren. De verlofaanvrage van den heer Roodhuijzen houdt verband met het op 1 Januari K06 in werking treden der nieuwe Pensioenwet. Door de aanhoudende droogte moeten de boeren in 't oostelijk deel van Scho- terland het drinkwater voor hun vee in tonnen uit het Tjongerkanaal halen. Gras is er niet meer; het vee wordt gevoederd met hooistroo. Door de groote vraag naar haver is de prijs ongekend hoog, een voer (wagenvracht), dat ge woonlijk f 15 a f 16 kost, wordt nu met f 30 a f 40 betaald. Op het eiland Urk is een met water geladen schip uit Kampen aangekomen om te voorzien in de behoefte aan drink- en waschwater. Door de lang durige droogte zijn op het eiland bijna alle regenbakken en tonnen ledig. Op Tessel laat men zeewater naar binnen loopen, omdat bijna alle slooten droog liggen. Er is gebrek aan goed drinkwater voor menschen en vee. Men meldt uit Zaandam: Vrijdag zijn alhier twee Amsterdam- sche ladelichters op heeterdaad betrapt en gearresteerd. Zij trachtten juist hun slag te slaan bij den broodbakker Does, aan den Zuiddijk. Men schrijft uit Haarlem: Op de grens van onze gemeente en Schoten, in een laan by het Spaansch vaartje, huist thans een gezin van een vrouw en 3 kinderen in een groote kist, alleen overdekt met eenige lappen. De ellende staat allen op het gelaat te lezen. Vrijdagnamiddag, nog op klaarlichten dag, is getracht in te breken in het onbewoond bovenhuis van den heer A. Croiset, antiquair, Spui 36, Den Haag, waarin zich bevindt een kostbaar schilderij van groote waarde. De inbre ker werd evenwel in zijn voornemen verhinderd en door de politie gearres- resteerd. Hij werd in het bezit bevon den van een aantal valsche sleutels en andere inbrekerswerktuigen. De politie ziet in hem een oude bekende. Reeds geruimen tijd werd nu en dan geld vermist uit de R.-K. kerk te Boe kei. Men verdacht zekere Johanna van L., huisvrouw van W. v. d. H., wonende te Erp, de dievegge te zijn. Verleden Dinsdag hield deze vrouw een kind in genoemde kerk te doop. Ook op dien dag werd er weer geld vermist en men kon nagaan dat zij ge durende enkele oogenblikken in de kerk alleen was geweest. Om den dief of de dievegge uit te vinden had men de geldstukken van een teeken voorzien en een onderzoek bracht aan het licht dat eenige van die geldstukken in het bezit waren van genoemde vrouw, hetgeen den burge meester van Boekei aanleiding heeft gegeven haar voorloopig gevangen te nemen en ter beschikking der justitie te 's-Hertogenbosch te stellen, alwaar zij Donderdagnamiddag j.l. in het huis van bewaring is opgenomen. Op het baggerwerk bij Haaften, aan nemer de heer van Anrooy, had eer gisteren een ernstig ongeval plaats. De 16-jarige J. v. B. geraakte bij het aanhalen van een zandlosser naar de machine met den voet tusschen gekron keld touwhet touw spande zich, waar door hij over boord getrokken, doch gelukkig door een ander werkman ge grepen werd. Het been waarom het touw was gekronkeld werd in zoo hevige mate gekneusd, dat onmiddellijk ge neeskundige hulp noodig was. Gebruikt vruchten! Het ooft behoort in de volksvoeding een voorname rol te be- kleeden. Het ontleed zijn groote beteekenis aan zijn suikergehalte en aan de plantaar dige zouten, de organische plantenzuren en de aromatisch-aetherachtige verbindingen, waardoor het zoo hoogst gunstig werkt op den smaak en op de spijsvertering, alsmede op de samenstelling van het bloed. Vruch ten zijn dus volstrek niet slechts een ge notmiddel. Een Fransch tijdschrift geeft het volgende aan, dat in sommige streken van Frankrijk wordt toegepast, om het vleesch te bewaren in de warme zomerdagen. Het middel is in groote schalen of Keulsche potten, die in den kelder of in de provisiekamer staan, en vol zijn met gestremde melk (of ont- roomde melk, die spoedig dik wordt) het vleesch te leggen. Om het vleesch onder het vocht te houden, wat bepaald nood zakelijk is, legt men er schoone steenen op. Op die wijze kan men het vleesch meer dan acht dagen goed houden, zonder dat er een bijsmaak aan komt. Wil men het gebruiken, dan wordt het goed afgewas- schen en goed afgedroogd. De gestremde melk kan dan nog voor de varkens dienen. Om slakken van groenten of jonge zaad bedden af te houden, bestrooie men de bed den met fijn gezeefde steenkoolasch. Van nature vaste grond wordt hierdoor tevens losser. Een plantenvriend, bezitter van een tuin, had opgemerkt dat zijn planten in de na bijheid van een bewaarplaats van kalk vrij van rupsen bleven. Hij vermoedde, dat de kalk de oorzaak hiervan was en bestrooide verder verwijderde, kaal gevreten planten, met kalkpoederna 3 dagen was geen rups meer te vinden. Daar kalk tevens bemes tend werkt, kan men dit middel gerust aanwenden. Tegen wormen in bloempotten giete men een aftreksel van noteboombladeren of quas sia. Dit laatste is goedkoop in de apotheek te verkrijgen. Burgerljjke Stand. Heusden, van 1118 Augustus. Werkendam, van 1119 Augustus. 55 55 55 55 55 55 55 55 55 Wenken en Raadgevingen. Het nut van den koekoek. Het departement van Landbouw in de Vereenigde Staten houdt zich steeds bezig met de onderzoe kingen betreffende nuttige en schadelijke vogels. Zoo werden niet minder dan 155 magen van koekoeken op haar inhoud onderzocht, om zoo met zekerheid te kun nen constateeren, wat het dier eet. In slechts een der 155 magen- vond men plantaardig voedsel. Verder vond men kevers, sprink hanen, mieren, rupsen en spinnen. Over wegend is het aantal rupsen en sprinkhanen en zij leveren zoowat de helft van het voedsel der koekoeken. Nog eens is dus aangetoond hoe groot het nut van den koe koek is hoe wel men doet met dat dier te beschermen. Getrouwd: Johannes Petrus Burghouts, 34 j. met Isabella Heijkans, 39 j. Geboren: Johannes Wilhelmus, z. van J. H. Verhoeven en Wilhelmina Severijnen. Overleden: Johannes Hexspoor, wedr. van Johanna Zeeuwen, 74j.; Gerardus Leo nardus Spierenburgh, 8 j. Overleden: Heiltje Bakker, echtgenoote van F. J. Groeneveld, 50 jaren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2