Het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Tweede Blad. Uitverkoop W VAN HELDEN. M 2451 Uitgever: L. J. YEEEMAH, Heusden. ZATERDAG 19 AUG. 1905. Oorlog tussehen Japon en Rusland. SPOEDSPOED Bestellen eer de voor raad uitverkocht is. YOOB Dit blad verschgiit WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementaprga: per S maanden f 1.00. franco per poat zonder prgarerhooging. Afzonderlijke oummers 5 cent. Advertentien ran 16 regale 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote lettere naar plaatarnimte. Advertentiën worden tot Dinadag- en Vrijdagavond ingewacht. BUITENLAND. De storm, die dezer dagen te New- York woedde, heeft een aantal sterfge vallen en talrijke verwondingen tenge volge gehad. Een tramwagen, waarin honderd personen gezeten waren, werd door den bliksem getroffen. Allen tracht ten tegelijk naar buiten te dringen en er ontstond een paniek, waarbij negen personen zwaar gewond werden. Te Smyrna is een groote Armenisch e samenzwering ontdekt. In Armenische huizen werden 80 groote en 48 kleine dynamietbommen gevonden. Voorts ook nog een plan voor aanslagen op open bare gebouwen van Smyrna. Een groot aantal personen werd in hechtenis ge nomen. Deze ontdekking heeft in Turkije groote opgewondenheid veroorzaakt. Er werd onmiddellijk een bevel uitge vaardigd, om zoowel in Konstantinopel als in de provincie een uiterst gestreng onderzoek in te stellen. Het scherpe toezicht der politie te Konstantinopel op vreemdelingen en Turken, die haar niet bekend zijn, of die ze niet vertrouwt, noch de scherper bewaking der openbare gebouwen heb ben kunnen beletten, dat aan de mos keeën in de hoofdstad eergisteren een manifest is aangeplakt, waarin wordt verklaard, dat de tegenwoordige sultan niet waardig is op den troon te zitten, dat hij behoort te verdwijnen en het tegenwoordige regeeringstelsel onduld baar is. Het stuk eindigt met de ver zekering: „Gerechtigheid en vrijheid zijn onze beginselen" en is geteekend „Het Turksche revolutionaire comité". Men ziet in verband met dit plakaat in de Jong-Turken nu de aanstichters van den jongsten aanslag. Weer nieuwe gevallen van gele koorts worden uit New-Orleans gemeld, 62 nu, waarbij tot dusver 6 met doodelijken afloop. Te Allentown in Pennsylvanië zijn 35 man bedolven door den val van een rotsblok in een steengroeve; 20 hunner werden terstond gedood. Met kracht is men aan het werk getogen om te trach ten de overigen te redden. Woensdagmorgen werd te Catania (Italië) een vergadering gehouden van de Kamer van Arbeid. Toen deze was afgeloopen vielen de aanwezigen de autoriteiten op het gemeentehuis aan en trachtten dit in brand te steken. Na enkele sommaties en nadat alle pogingen in het werk waren gesteld, om de orde te herstellen, vuurden de gendarmes op de aanvallers, waarvan er zeven gedood en verscheidene ge wond werden. Ook van de politie liepen enkelen kwetsuren op. tlo toestand in 5%iislan«l. De uitvaardiging van het keizerlijke manifest tot instelling van de rijksdoema wordt tegen heden, Zaterdag, door het geheele Russische volk met spanning tegemoet gezien. Men zegt dat bij de verschijning ervan een klein getal Poolsche en om godsdienstige redenen van hun vrijheid beroofde gevangenen losgelaten zullen worden en dat de ver jaardag van de afkondiging voortaan een nationale feestdag zal wezen. In het algemeen zal de vertegenwoor diging, naar men verzekert, op wester- sche leest geschoeid zijn, met een hoo- ger- en een lagerhuis, maar er zal dit verschil zijn, dat hooge ambtenaren met de bevoegdheid bekleed zullen worden, om de uitvoering van de besluiten van de volksvergadering aanmerkelijk te vertragen. De St. Petersburgsche correspondent van de Lokal Anzeiger meldt, dat de dreigende hongersnood zich in Rusland ditmaal nog erger laat aanzien dan in 1891. Toen was er misoogst in 20 gou vernementen, nu in 26, waaronder bi zonder erge. In sommige graanschuren van Rusland, zooals Rjezan, Toela, enz. is de nood reeds merkbaar. Daarbij komen nu nog leege regeeringskassen. En waar nog middelmatige oogsten zijn, ontbreken tengevolge van den oorlog- de arbeidskrachten om ze binnen te halen. Betreffende de gebeurtenissen te Bialystok schrijft een ooggetuige aan de „Russ. Korr." het volgende: De 12e Augustus was een verschrikkelijke dag voor Bialystok. 's Middags om 3 uur kwamen de werklieden in een straat bijeen om een betooging te houden. Nauwelijks begon een van hen te spreken of patrouilles kwamen naderbij, waarop de menigte uit elkaar stoof. Toen echter een zeer geacht arbeider neergeschoten werd, liep het volk op nieuw te hoop en begon de soldaten met steenen te gooien. Er werd ook een bom geworpen, die geen schade ver oorzaakte. Een verschrikkelijk gevecht begon, dat tot laat in den nacht voort duurde. De soldaten schoten op ongewapen- den, op vrouwen en kinderen. De stra ten zagen rood van het bloed der ver moorden. Door de geopende vensters werd in de huizen geschoten; 80 dooden en 200 gewonden waren de slachtoffers. Be Breslauer Ztg. meldt dat de Rus sische minister van verkeerswegen aan de kolenmijnen in Russisch Polen heeft laten weten dat er binnenkort veel min der wagens voor de mijnen beschikbaar zullen komen, omdat die wagens noodig zullen zijn voor transporten naar het oorlogsterrein. Dal lijkt niet op vrede. Een telegram uit Portsmouth (V. S.) meldt „Feitelijk heerscht in Mantsjoerije een wapenstilstand. Het is onwaar schijnlijk dat tijdens de onderhande lingen een gevecht zal geleverd worden, want van beide zijden erkent men dat, indien Ojama Linjewitsj tot een gevecht mocht dwingen, waarin duizenden men- schen omkwamen, Japan onvermijdelijk zijn aanzien in de heele wereld ver liezen zou." Van Linjewitsj schijnt men geen aan vallende beweging te verwachten. Die kan middelerwijl kalm de versterkin gen afwachten, die elke trein uit Rus land hem brengt. Een Russisch militair blad deelt het volgende mede over de vestingwerken van Wladiwostok: Verscheidene maanden van onophou- delijken arbeid hebben van Wladiwos tok een oorlogshaven van den eersten rang gemaakt. De stad is omringd door een driedubbelen gordel van schansen, die verdedigd worden door 200 batte ry en. Andere forten zijn bovendien op belangrijke punten opgericht. Het eiland ten Z. van de haven is ook zwaar versterkt. Vijf forten verde digen de noordzijde van het eiland en twee andere de zuidzijde. Het garnizoen telt 85,000 man, met 2000 kanonnen. De tuighuizen bevat ten 400 millioen patronen en genoeg schietvoorraad, dat elk van de groote kanonnen duizend schoten kan doen. De stad heeft proviand voor een beleg van twee jaar, Behalve in de bovenvermelde forten, zijn er 34 batterijen aan den zeekant opgesteld. Om een beleg te kunnen ondernemen, zullen de Japanners een leger van 200,000 man noodig hebben. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio dd. gisterenZondag is van Ojama en al zijne generaals een memo rie aan den Troon ontvangen, verkla rende dat hunne troepen branden van begeerte om den vijand een verplette renden stag toe te brengen en krach tig aandringende op oplegging van zwaardere voorwaarden aan de Russen. De telegrammen over de vredeson derhandelingen blijven over 't algemeen zeer pessimistisch. De Matin bevat een interview, dat' haar vertegenwoordiger te Portsmouth met Witte heeft gehad. De Russische gevolmachtigde meende, dat hij Maandag a.s. wel zou kunnen vertrekken, dat hij nooit op een bevre digenden afloop der conferentie had gerekend en dat hij niet kon begrijpen waarom de Japanners de onderhande lingen wenschten voort te zetten, nadat de Russen hadden te verstaan gegeven dat zij niet konden treden in het be talen van een oorlogsvergoeding en afstand van Sachalin. Matsoemato van .de Japansche depu tatie verklaarde zijnerzijds ook niet te kunnen zien hoe er een overeenkomst mogelijk zou wezen, als Rusland niet wilde toegeven op de twee voornaamste punten. Ook hij verwacht een afbreken der onderhandelingen, maar kon geen tijd bepalen. De Peterburgsche correspondent van de Matin is niet optimistischer dan zijn confrère in Amerika. Hij zegt, dat de onverwachte duur der onderhandelin gen op Peterhof enkel wordt beschouwd als een noodzakelijke politiek, die leiden moet tot een afbreking, voor welke Japan officieel verantwoordelijk zal zijn. Wanneer de voornaamste artikelen aan de orde komen, zal niemand meer zeg gen, dat vrede mogelijk is. Er wordt alleen op Witte vertrouwd, dat hij den schijn zal redden. De correspondent van de Matin te Portsmouth wijst op de groote moei lijkheid van het maken van juiste ge volgtrekkingen uit hetgeen omtrent de vredesonderhandelingen uitlekt. Elk oogenblik spreken die berichten elkaar tegen en vallen de meest waarschijn lijke conclusiën in duigen. Zelfs de handigste beoordeelaar weet waarheid en verdichtsels niet uit elkaar te hou den, zoodat men ten slotte elke mede- deeling wantrouwt en nog velen van meening blijven, dat de gansche con ferentie weinig anders is dan een co- mediespel om de openbare meening tevreden te stellen. De Echo de Paris heeft het volgende telegram uit Petersburg: Graaf Lamsdorf heeft den Keizer ont slag gevraagd. Deze heeft nog niet ge antwoord. Ik weet zeker dat dit feit in de ge geven omstandigheden van groot belang is. Maar ik ken de beweegredenen van Lamsdorf niet. In elk geval denkt men hier dat zijn ontslag in verband staat met het vredesvraagstuk, en daar Lams dorf voorstander van den vrede en be werker van Wittes benoeming is, meent men dat de vredeskansen verminderen. De correspondent van de Matin seinde gisteren uit Portsmouth (V. S.): Ik verneem zooeven dat, indien Pe tersburg Witte niet binnen vier en twintig uren zal machtigen om een stap vooruit te doen, de breuk zeker is en de verantwoordelijkheid er van op Peterhof zal neerkomen. LaterWitte gelooft dat alles uit is. De Times verneemt uit Tokio: Het staat thans vast, dat de Russi sche schepen te Port Arthur niet ge sprongen noch door het Japansche vuur in den grond geboord zijn. De Russen hebben alleen de Kingstonkleppen open gezet, na de noodige machines uit de schepen genomen te hebben, blijkbaar in de hoop ze vlot te maken, wanneer de Oostzeevloot de heerschappij ter zee terugveroverd zou hebben. BINNENLAND. In de Beemster is dezer dagen over leden G. Morhaus, die tot zijn dood ventte met manufacturen, op een ar melijk hondenkarretje. Hij zag er zeer behoeftig uit, kreeg giften, en zijn vrouw en dochter werden voor rekening van het burgerlijk armbestuur verpleegd in een geneeskundig gesticht voor krank zinnigen. En nu (na zijn dood) vond men in zijn hutje f3i00 aan geld en effecten, een spaarbankboekje van f400 en verschillende gouden sieraden. Het Nbld. voor Ned. heeft den Rus- sischen consul te Amsterdam gesproken over de vijf Russische deserteurs en bericht „Erg ongerust behoeft men zich toch waarlijk niet te maken over het feit, dat ze „te zijner beschikking zijn ge steld Immers de vertegenwoordiger van Rusland heeft niets anders kunnen doen als den mannen hun naam en plaats van herkomst vragen, wat gebruik is, en misschien hun reisgelegenheid aanbieden, indien ze naar het vader land terug wilden. Toen zij zeer vermoedelijk voor dit laatste bedankt hadden, heeft hij ze weder vrij moeten laten trekken. De opvatting, dat de consul, desnoods met behulp der Nederlandsche autori teiten, de deserteurs „op transport" naar Rusland zou hebben gesteld, is waarlijk te dwaas om los te loopen. In de eerste plaats al omdat de uit levering van vreemdelingen gepaard gaat met heel wat formaliteiten en om slag, in de tweede plaats omdat onze. wetgeving geen uitlevering wegens de sertie toelaat. En dat onze autoriteiten te vinden zouden zijn om met de wet op de uit levering het handje te lichten, en aldus tevens onze neutraliteit te schenden, dat zal toch wel niemand in ernst wil len beweren!" De waterstand in Friesland is zoo dat de veerschepen uit tal van dorpen langs de gewone route de Leeu warder markt niet meer kunnen be reiken, doch groote omwegen moeten maken. De slager P. B., wonende Pootstraat 36 te Rotterdam, begaf zich des avonds langs den Goudschenrijweg naar het abattoir. Gekomen ter hoogte van de draaimolens werd hij onverhoeds aan gegrepen en tegen den grond geworpen. Op zijn hulpgeroep namen de daders de vlucht, na hem eerst met een mes een vrij belangrijke verwonding aan het achterhoofd te hebben toegebracht. De ontboden politie-geneesheer verbond den man in den politiepost aan de Oostpoort. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft zich het volgende afgespeeld op de Parade te Venlo. Te ongeveer half een uur stond de brouwersknecht tevens onbezoldigd rijksveldwachter Cruysen aan de deur van zijne woning aan de Parade, toen twee huzaren, Bosy en Andriessen genaamd, al zin gende voorbijkwamen. Gr. maande de huzaren aan om stil te zijn en naar de kazerne te gaan, waaraan zij evenwel geen gevolg gaven. Vervolgens ging Cr. naar binnen, oogen- blikkelijk gevolgd door de huzaren, die aldaar lawaai maakten en op de ruiten sloegen. De huzaren werden evenwel met veel moeite door zekeren H. ook bij Or. inwonende uit de wo ning verdreven. Daarna kwam ook Cr. naar buiten; nauwelijks was hij even wel buiten de deur of de huzaren vielen op hem, mishandelden hem en ontna men hem zijn stok. Alstoen dreigde Cr. hen, indien zij niet ophielden, dat hij zou schieten, doch de huzaren gingen voort en wier pen zich telkens op hem. Nadat Cr. nog tot vier, vijf malen toe had ge roepen: Pas op, ik schiet, loste hij een schot in de lucht en 4 andere schoten op de huzaren. De huzaar B. werd in de buik getroffen en zijn toe stand is zeer zorgwekkend. De huzaar Andriessen kreeg een schot in zijn arm. Woensdagmiddag arriveerde de justitie om een onderzoek in te stellen. Cruysen is voorloopig in bewaring ge steld. Onder het opschrift „een aarts-oplich ter" wordt uit Amsterdam geschreven: Tegen den 23-jarigen J. S., een per soon van goeden huize, werd door het O. M. bij de rechtbank alhier gerequi- reerd 2 jaar gevangenisstraf wegens op lichting en het verduisteren van een rijwiel, dat hij verkocht voor f 20. De officier deelde in zijn requisitoir mee, dat beklaagde zich reeds had schul dig gemaakt aan ettelijke verduisterin gen en aan feiten van flesschentrekkerij en oplichting. Hij zal voor dergelijke feiten nog moeten terechtstaan te Zwolle, Alkmaar en Breda, en in het geheel heeft hij reeds 5 jaar gevangenisstraf ondergaan. Mr. Lioni vulde als toegevoegde verde diger het door 't O. M. opgesomde lijstje nog aan door mee te deelen dat beklaagde ook nog te Haarlem en te 's-Gravenhage zal moeten terechtstaan. Toen beklaagde indertijd 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf had ondergaan kreeg hij een betrekking als ambtenaar bij de Rijks- verzekeringbank en verloofde hij zich. Doch zijn verleden werd bekend, zijn betrekking raakte hij kwijt, en het en gagement ging af. Daarop kocht hij een pistool en wilde zijn gewezen meisje doodschieten. Doch het goede in hem had de bovenhand, en hij begaf zich naar het huis van bewaring, waar hij den rechter-commis- saris zijn voornemen meedeelde. Op grond van een en ander concludeerde de verdediger tot het bevelen van een onderzoek naar beklaagde's geestvermo gens, alvorens de rechtbank uitspraak zou doen. De rechtbank besliste, dat er geen termen aanwezig waren om dit verzoek in te willigen, en daarna stond beklaagde weer terecht voor een geval van valsch- heid in geschrifte. Voor dit feit werd gevorderd 1 jaar gevangenisstraf. Uit Zevenhuizen wordt gemeld: Twee heerenuitRotterdam, die Woens dagavond van een tochtje per auto huis waarts keerden, werden door eenige ke rels lastig gevallen en ergelijk mishan deld. Met bloedende gezichten en ge scheurde jassen reden zij naar Zeven huizen terug, waar een hunner, die eenige messneden in het gelaat had op- geloopen, verbonden werd en onder dak werd gebracht. De ander reed met den gemeente veldwachter de woestelingen achterop, met het gevolg dat tegen den dader, zekeren G. W., uit Nieuwerkerk a. d. IJsel, proces-verbaal werd opgemaakt. De aanleiding tot het geval moet hierin liggen, dat de automobilisten G. W., die een veulen aan het halster met zich voerde, van achterop moesten pas- seeren. Hoewel zij dit met de meeste voorzichtigheid deden, maakte het veu len zich toch angstig en ontsnapte aan zijn geleider, die, daarover vertoornd, zijn mes trok en de heeren aanviel. De ooievaars, die te Borger jaarlijks nestelen in een boom, staande in het groenland, vinden een gevaarlijken vij and in de bijen van een der landbou wers; de bijen vielen in het vorige jaar de jonge ooievaars zoo hevig aan, dat dezen met goede hulp nog in leven ge bleven zijn, maar in dit jaar zijn de bijen zoo hevig opgetreden, dat de jonge ooievaars er voor bezweken zijn. De oorzaak van dien grooten ooievaarshaat bij de bijen is moeielijk te gissen. Men meldt uit Ommen: De gewoonte die onder den boeren stand in deze streken heerscht, dat jongelieden na afloop van de kermis of andere feestelijkheden, alvorens te scheiden, hunne minnekoozerijen op den hooizolder voortzetten, heeft giste renavond hier weer tot een treurig ongeluk aanleiding gegeven. De 18-jarige boerenknecht G. W. uit de buurtschap Zeesse, bracht na afloop der kermis zijn meisje naar de buurt schap Stegeren. Na eenige oogenblik- ken op den zolder vertoefd te hebben, had hij het ongeluk door het luik naar beneden op den dorschvloer te storten, met het gevolg dat hij binnen een half uur dood was. ADVERTENTIEN. eener Reusachtige Sigarenfabriek. 100 stuks 2 cents sigaar f 1.20 100 sigaren met gouden ringen 1.30 100 prachtige Panatellas 1.20 100 mooie groote knakken 1.40 100 Old Smookers 1.20 Kleinere monsters voor proef. Het geheele pakket 500 stuks slechts f' 6.30. Heustleii. tegenover het STADHUIS. EIHMIiD LAND VAN ALTEN/" Verkrijgbaar bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5